Huurverhoging beperkt wegens gevaar voor inflatie cjtNATOGu CHIEF WHIP IWITSfll PANDA EN DE M F ESTER-ZANGERS Wereldnieuws Dr. Drees in Eerste Kamer: Door grondwetswijziging wellicht groter zelfstandigheid voor provincies De radio geeft Vrijdag WiHe wén Triton-onderzoek kostte anderhalve ton Jurist gearresteerd Emigratieverruiming voor Nieuw-Zeeland Beurzen voor studies in Europa-onderwerpen NU Blikgroenten Gezonde Bob/es ió liet Overal en altijd Als de korte nacht langer duurt dan de lange dag geniet U meer van,. Al 33 jaar op ieders lip Leeuwin verkoos de vrijheid en wandelde langs winkels Philips-radiofabriek in Surabaja opgeheven Graven van Nederlanders van Rees naar Dusseldorp NATIONALE BLIKGROENTEN WEEK In vlammenzee kwamen 25 stuks vee om het leven Ook Belgische vrouwen en meisjes in uniform Gifkracht van bacteriën DONDERDAG 10 FEBRUARI 1955 (Van onze parlementaire redacteur In de Eerste Kamer heeft minister D r e e s in zijn rede ter verdediging van het regeringsbeleid en ter beantwoording van de door de senatoren gemaakte opmer kingen, ook aandacht aan de hedendaagse wereldsituatie gewijd. „Mij schijnt het gevaar voor een grote oorlog thans geringer dan velen misschien denken," zei hij, „juist door de moderne verschrikkelijke wapenen." Het grote ge vaar zag hij vooral in de spanning van de koude oorlog, in ondermijnende acties en in burgeroorlogen. Volgens hem is de beste beveiliging tegen een wereldoprlog de aan eensluiting der vrije volken, dus in de NAVO, een zuiver verdedigende organi satie, die niets anders beoogt dan behar tiging van de collectieve veiligheid. Met een zekere instemming sprak hij over de West-Europese Unie en over de poging om aldus mede met West-Duitsland tot over eenstemming te komen. Wat de binnenlandse toestand betreft, constateerde hij met voldoening grote economische bedrijvigheid, volle werkge legenheid en toeneming van de productivi teit. In de loop van 1954 zijn de lonen met iets meer dan 15 percent (in de landbouw zelfs met 24 percent) omhoog gegaan. Het Indexcijfer steeg aanvankelijk van 120 tot niet meer dan 127. Maar thans zal dat indexcijfer door verschillende factoren ongunstiger gaan worden en dit zal het regeringsbeleid sterk beïnvloeden. Zo kwam de minister-president op het ver schijnsel van prijsstijgingen, soms ook ongemotiveerde, die waakzaamheid ver eisen, omdat door stijgende prijzen en dan weer stijgende lonen een bedenkelijke spiraalbeweging ontstaat. Daarom deed zich de noodzaak voor, het vraag van de huurverhoging uit deze gezichtshoek ta bezien. Het denkbeeld van een huurbelasting was niet uitsluitend van de P. v. d. A. ge weest, het bestond ook in de K.V.P.-kring. De overeenstemming in het kabinet had slechts het plan in het algemeen betroffen. ADVERTENTIE is 't met Uw zenuwen slecht gesteld. Werkelijk herstel valt alleen te bereiken met Sanato- gen - de natuurlijke zenuw- bouwstof in geconcentreerde vorm. Dat geeft U nieuwe kracht, waardoor die depri merende zenuwklachten wor den verdreven en U weer van een goede nachtrust kunt ge nieten - Neem wN het zenuwsterkend tonicum HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Thuis, cause rie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Vocaal dubbelkwartet. 10.55 Radiofeuilleton. 11.15 Platen. 11.35 Orgel. 12.00 Viool, orgel en piano. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prog nose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen 13.20 Lichte muziek. 13.55 Koersen. 14.00 Cello en piano. 14.20 Literaire causerie en voordracht. 14.40 Fluit en piano. 15.00 Platen. 15.15 Gevarieerd programma. 16.00 Piano, orgel en zang. 16.30 Voor de kinde ren. 17.00 Lichte muziek. 17.20 Muzikale cau serie. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Dansmuziek. 18.45 De strijd voor meer wel vaart, causerie.'19.00 Voor de kinderen. 19.10 Meisjeskoor. 19.30 Een huis in de oneidig- heid, stemmenspel. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Voor dracht. 20.30 Europa één, causerie. 20.40 Leven in de cultuur, causerie. 21.00 Platen. 21.35 Buitenlands overzicht. 21.50 Lichte muziek. 22.20 Wordende werell, klankbeeld. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws, weer bericht en Katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.45 Schoolradio. 10.00 Chansons. 10.20 Platen. 10.30 Shcool- radio. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Piano. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Platen. 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Kamermuziek. 14.30 Kamerorkest. 15.00 Schoolradio. 15.30 Sopraan, piano en hoorn. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Koersen. 17.45 Piano recital. 18.05 Jazzmuziek. 18.30 Vragenbeant- woording. 18.45 Platen. 18.55 Toespraak door prof. Romme. 19.00 Nieuws. 19.10 Regerings uitzending: Verklaring en toelichting, waarin opgenomen het emigratiepraatje. 19.30 Avondgebed en liturgische kalender. 19.45 Verzoekprogramma. 20.40 Actualiteiten. 20.55 De gewone man. 21.00 Politiek forum. 21.30 Muzikale raadsels. 22.00 Rust en onrust, causerie. 22.15 Promenade-orkest en soliste. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 T ichte muziek. 14.00 Schoolradio. 15.45 Kamermuziek. 16.02 Operamuziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte mu ziek. 18.00 Instrumentaal trio. 18.10 Platen. 18.20 Instrumentaal trio. 18.30 Voor de sol daten. 1.9.00 Nieuws. 19.40 Filmmuziek. 20.15 Orkestconcert. 21.08 Kunstkaleidoscoop. 21.23 Orkestconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 Interna tionale Radio-Universiteit. 22.30 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Feiten van de dag en Hoe de weekbladen, het zien. Definitieve cijfers en percentages waren nog niet vastgesteld. Nu zou men in het kabinet ook weer gezamenlijk tot uitge werkte voorstellen zijn gekomen, als niet het toenemend gevaar bestond in de be denkelijke spiraalbeweging te geraken. Zo was men het er over eens geworden, dat de vraagstukken met betrekking tot de huren bekeken en behandeld moesten wor den met 't oog op de rust, die wij op het ge bied van lonen en prijzen moeten trachten te bereiken. Dus geen flinke huurver hoging en derhalve ook geen huurbelasting en afroming van aanmerkelijk te verhogen huren. In het kabinet was zelfs ook een geheel uitstellen van elke huurverhoging besproken. Het resultaat was tenslotte Maandag in de Ministerraad vastgesteld. Voor normale arbeiderswoningen blijven de bestaande huren gehandhaafd. Voor een daarboven gelegen groep van woningen komt er een huurverhoging met 5, en voor nog duurdere woningen met 10 percent. Naar gelang van de in vijf klassen inge deelde gemeenten zullen de voor deze groepen te gelden normen voor huurbe dragen verschillen. Aldus deelde minister Drees Woensdagmiddag op 'n desbetreffen de vraag van de heer Brandenburg (CPN) mee. Die afgevaardigde kreeg tevens te horen, dat na 1945 met subsidie gebouwde woningen alleen in huur verhoogd zullen worden als hetgeen bij de meeste niet het geval is het huurpeil lager ligt dan de huur van oude woningen. Tevoren had de minister-president al verklaard, dat door deze gang van zaken het nu ook nood zakelijk is de kwestie van de rijksbijdragen opnieuw te bekijken. M r. I n 't V e 1 d (P. v. d. A.) kon begrip hebben voor het feit, dat de regering meende het vraagstuk der huren thans te moeten zien in het verband van stijging van lonen en prijzen. Maar met zijn fractie koesterde hij grote vrees, dat op den duur de volkshuisvesting hiérvan de wrange vruchten zal hebben te plukken. Zonder behoorlijke huurverhoging achtte hij een belangrijke verhoging van de rijksbijdrage noodzakelijk. Prof. Molenaar (WD) uitte een grief over wat hij het „bescheiden compro mis" van het kabinet noemde. Daardoor was' volgens hem de oplossing van een maatschappelijk vraagstuk geofferd aan het behoud van het kabinet Dit verwijt wierp de minister-president verre van zich af. Men was het over het nu geschetste plan eens geworden omder- wille van de zozeer gewenste rust in lonen en prijzen. Overigens bleek de woordvoer der van de WD ontsticht over het bestaan van „lekken", waardoor in de kranten het nieuws omtrent het in de ministerraad besprokene was doorgedrongen. De minis ter-president noemde dit ook „onbehage lijk". Zijn lange ervaring heeft hem echter geleerd, dat er altijd mensen zijn, die hun mond wel eens voorbijpraten. Daartegen valt weinig of niets te doen. D r. Drees nam het tegenover prof. Molenaar flink op voor de ministers Van Thiel en Cals. Bij de komende, nu nog in studie zijnde onderwijsreorganisatie, zo deelde hij verder mee, zal het ook komen tot wijziging en tevens verster king van de organisatie van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Over het mandement liet minister Drees zich niet uit. Dat hij indertijd het zijne op de Utrechtse kaderdag van zijn partij over dat onderwerp had gezegd, achtte hij niet alleen toelaatbaar, doch bepaald ook nuttig. Want het kabinet zou aan kracht inboeten, als de uit verschillende volks groepen voortgekomen ministers hun per soonlijke binding daarmee teloor lieten gaan. „Met moed dient bezonnenheid gepaard te gaan," zei d r. Drees. Die bezonnen heid heeft er toe geleid, dat het kabinet, vooral ook na de in 1953 opgedane erva ring, in de tijd die nu nog voor de verkie zingen van 1956 rest, een Grondwetsher ziening van beperkte omvang in eerste aan leg wil zien te bereiken. Een volgend kabinet moet dan de rest doen, die niet urgent is. Te verwachten valt, dat de her- zieningsvoorstellen uitbreiding van de beide Kamers, met handhaving van haar onderlinge getalsverhouding, zullen in houden. Tevens ligt het in de bedoeling in de Grondwet wat meer bewegingsvrijheid voor de provincies mogelijk te maken, echter niet om haar zeggenschap ten op zichte van de gemeenten uit te breiden. Tot besluit zij vermeld, dat de minister president zich voorstander verklaarde van het aan commissies en andere colleges vragen van adviezen op dusdanige wijze, dat de regering in grote lijnen reeds bij de adviesaanvrage haar eigen denkbeelden formuleert. Met andere woorden, dr. Drees was het er mee eens, dat zogenaamde blanco-verzoeken om advies in het alge meen ongewenst zijn eq dat dus de rege ring zelf het initiatief in handen moet houden. ADVERTENTIE Een jonge leeuwin van het circus Bolti- ni, dat zijn tenten op Het Loo heeft opge slagen, zag kans tijdens een dresseeroefe- ning te ontsnappen. Zij heeft menige be woner op Het Loo de angst van zijn leven bezorgd. Het dier toonde zich weliswaar een „dame", maar een loslopende leeuwin is niet een alledaagse en prettige ontmoeting. Haar verschijning hoeft dan ook in de Ko ningstraat een hele consternatie veroor zaakt. Met enige moeite wist de dresseur Althoff de vluchteling in een schuur te lokken, waarmee haar vrijheid een einde nam. De radio-ontvangtoestellen fabriek van Philips in Surabaja, die in October 1954 tijdelijk werd gesloten, zal per 1 Maart de finitief worden opgeheven, aldus heeft het persbureau P.I.A. vernomen. Desgevraagd deelde de directie van Philips te Djakarta mede, dat de opheffing verband houdt met het geringere deviezenbedrag waarover be schikt kan worden. Ondermeer is hierdoor centralisatie van het bedrijf noodzakelijk geworden. Deze centralisatie beoogt de concentratie van de productie in Bandung, waardoor de fabricage van onderdelen al daar efficiënter kan geschieden. De gloei lampenfabriek blijft te Surabaja gevestigd. ADVERTENTIE COLGATE - DE MEEST VERKOCHTE TANDPASTA TER WERELD Het onderzoek naar de ramp van het K.L.M.-vliegtuig „Triton" bij de lucht haven Shannon op 5 September, waarbij 28 personen om het leven kwamen, heeft de Ierse staat naar schatting 150.000 gul den gekost, aldus heeft de Ierste minister van Handel en Nijverheid, Norton, Woens dag medegedeeld. De politie heeft de 49-jarige mr. F. D. van B. uit Zeist aangehouden onder ver denking zich te hebben schuldig gemaakt aan verduistering van een bedrag van 12.000 gulden ten nadele van een inwoon ster van Zeist. Het betreft hier een scha devergoeding welke over genoemde mr. Van B. liep. Hij zou het geld ten eigen bate hebben aangewend. Ook ten nadele van een dame uit Rotterdam zou hij gelden hebben verduisterd. Hij zal voor.de offi cier van Justitie worden geleid. De Nederlandse Oorlogsgravenstichting is begonnen met het overbrengen naar Dusseldorp van 104 stoffelijke overschot ten van Nederlanders, die bij Rees zijn begraven. Dé Nederlanders waren tegen het einde van de tweede wereldoorlog ge dwongen graafwerkzaamheden bij Rees aan de Rijn te verrichten. Nederland en Nieuw-Zeeland zullen er naar streven, dat dit jaar 2000 tot 3000 Ne derlandse emigranten naar Nieuw-Zeeland gaan, aldus is Donderdag door de Neder landse minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, te Auckland bekend gemaakt. Minister Suurhoff zeide, dat hij en de Nieuw-Zeelandse minister van Immigra tiezaken, J. R. Hanan, bij besprekingen te Wellington tot overeenstemming over het vermelde aantal zijn gekomen. In 1954 zijn slechts 1100 Nederlanders naar Nieuw-Zee land geëmigreerd, in 1952 daarentegen 5000 aldus minister Suurhoff. Hij zeide te hopen dat maatregelen, waartoe werd besloten, de belangstelling voor emigratie van Ne derlanders naar Nieuw-Zeeland zal doen toenemen. De minister zeide niet wat deze maatregelen inhouden. De Raad van Europa en de hoge auto riteit van de Europese Kolen- en Staalge meenschap zullen een aantal beurzen be schikbaar stellen, bestemd voor onderzoe kingen in het belang van Europa. Iedere beurs zal 300.000 Franse francs bedragen. De studies dienen plaats te hebben met betrekking tot de economische integratie, de politieke integratie en ten slotte de ge schiedenis en de filosofie van Europa met betrekking tot huidige vraagstukken. Can- didaten voor deze beurzen kunnen zich wenden tot de afdeling buitenlandse be trekkingen van het Departement van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen. ADVERTENTIE In een eenzaam gelegen boerderij nabij hei tot de gemeente Westdongeradcel be horende Friese plaatsje Waaxens is Woensdagmiddag brand uitgebroken. De boerderij is geheel in vlammen opgegaan, waarbij 25 stuks vee zijn verbrand. De brand werd 's middags om kwart voor drie ontdekt en had spoedig daarna een grote omvang aangenomen, mede als gevolg van de rieten dakbedekking en de krachtige wind. Direct werden de gemeentelijke brandweren van Westdongeradeel, Ter- naard en Hohverd gealarmeerd, doch de brandweren konden niet verhinderen, dat boerderij en schuren geheel in vlammen opgingen. De brand had zich zo snel ontwikkeld, dat men er niet meer in slaagde al het vee te redden. Dertien koeien, tien pinken en twee kalveren kwamen in de vlammen om. Slechts veertien koeien en twee paar den konden worden gered, evenals een klein gedeelte van de inventaris van het woonhuis. Alle landbouwwerktuigen, als mede de nog resterende wintervoorraad hooi en stro gingen eveneens verloren. De rijkspolitie stelt een onderzoek naar de oorzaak in. De eigenaar van de boerderij is tegen brand verzekerd. 2. „Een portretwelke gemenerd heeft dat tegen mijn hoofd gesmeten?", mom- penlde Panda, terwijl hij pijnlijk naar een grote buil tastte, die zich op zijn bolletje verhief. Wantrouwend keek hij rond. Hij bevond zich bij de zij-uitgang van een theater; de deur stond op een kier. Zou daarachter soms degene zitten, die met portretten smeet? Voorzichtig deed hij een stapje naderbij. Meteen vloog de deur hele maal open en opnieuw suisde iets door de lucht, dat boven op de arme Panda beland de. Ditmaal was het de persoon, die op het portret stond afgebeeld, zelf! Verslagen bleef hij op Panda zitten en keek droef naar een aantal lieden, die toneel-décors en andere requisieten van het theater naar buiten droegen. „Stop!", schreeuwde hij, in machteloze woede met zijn vuisten zwaaiend. „Neem niet alles weg! Rovers zijn jullie! Piraten!" Ze trokken zich ech ter niets van zijn smartelijke kreten aan en gingen door met het wegdragen van allerlei boedel met de gevoelloze onver stoorbaarheid van ambtenaren in functie. (Van onze correspondent in Brussel) De Belgsche minister van Defensie zal binnenkort een ontwerp van wet bij de Kamer aanhangig maken, waarbij het voor vrouwen mogelijk wordt gemaakt zich vrijwillig voor dienst in het leger aan to melden. De R.K. vrouwen organisaties en de bis schoppen hebben wel geen oren naar dit plan, maar men verwacht dat tegen het einde van dit jaar voor het eerst geünifor meerde vrouwen en meisjes in het Belgi sche straatbeeld zullen verschijnen. Ontslagen. In Argentinië zijn leraren van R.K. onderwijsinstellingen ontslag*? Deze maatregel is een gevolg van hei onlangs genomen besluit om de ge dienstige onderwijsinstellingen te bren" gen onder het ministerie van Onder" wijs. Lawines. Zware,regenval in de Franse Al pen heeft lawines en ovei-stromingJ veroorzaakt. Verscheidene rivieren ziin voor de tweede keer in drie weken tijd- buiten de oevers getreden. Drieduizend personen in het wintersportcentrum Val d'Isère werden door lawines van de buitenwereld afgesneden. Ook da electriciteitsvoorziening is gestoord. Het verkeer tussen Frankrijk en Italië via de Mont Cemis wordt omgeleid via da Simplon. „Cocktail Vaccin". Sinds in Bretagne kin derpokken heersen, is er een nieuwe rage onder de Par ij se society uitgebro ken. Vele vooraanstaande gastvrouwen verzenden uitnodiglnge voor „vaccina- tie"-cocklail parties en op deze „cock tail vaccin" wordt de gasten dan mede. gedeeld, dat er een „bevriende arts zal komen". Men kan zich dan onder het genot van een martini laten vaccineren' Omlaag. Nadat in het begin deze week in New York een prijsdaling van koffie begonnen was, welke van kust naar kust oversloeg, zijn enige grote winkel, maatschappijen overgegaan tot verla ging van hun koffieprijzen. Deskundi gen verwachten dat de koffieprijs nog verder zal zakken. Vleugels. Vertegenwoordiger van de Deut- sche Lufthansa onderhandelen met ver- scneidene landen in het Nabije Oosten over het openen van luchtlijnen. De vloot der Lufthansa zal in 1956 vijftien vliegtuigen tellen. Zodra de vloot op de voorgenomen sterkte is gebracht, zal ook de Noord-Atlantische dienst, die omstreeks het midden van 1955 zal wor. den geopend, aanzienlijk worden uitge breid. Plannen. De Volkswagen-fabrieken zijn niet van plan militaire voertuigen of jeeps in hun nieuwe fabriek te bouwen. Tijdens de tweede wereldoorlog was Volkswagen de voornaamste leveran. cier van WehrtnachtvoertuigenDe laatste tijd zijn andere West-Duitse autofabrieken op jeeps gelijkende mi- litaire auto's gaan bouwen die door de Duitse politie en een toekomstig leger gebruikt kunnen worden. Verkeer. Verkeersongelukken hebben in Zwitserland in 1954 in totaal 956 levens geëist, dat is 5 percent meer dan in 1953. De meeste van de bijna 43.400 on. gelukken in 1954 (39.400 in 1953) wa ren het gevolg van negeren van de verkeersvoorschriften, en veroorzaakt door te snel rijden, rijden aan de ver keerde kant van de weg, niet aangeven van verandering van richting en rij den onder de invloed van alcohol. Wereldwonderen. Op Hongaarse kalenders voor 1955 is een nieuwe lijst van acht wereldwonderen verschenen. Van de oude zeven mochten slechts de pyrami- den blijven staan. De overige zes zijn vervangen door de Chinese muur, de Eiffeltoron, de Simplontunnel, de nieu we Lomonosov-universiteit in Moskou, de Moskouse ondergrondse, 't instituut voor levende planten te Tasjkent en de radio, „welke de Rus Popov heeft uitge vonden". Onderbreking. Radio Moskou onderbrak in de nieuwsdienst baar verslag over het debat in de Opperste Sovjet, met het volgende bericht: Onlangs is prof. Be- govsky er in geslaagd om een hond die reeds gedurende 30 minuten kliniscn dood was, tot leven te brengen". Pokken. Bij een vijfjarig jongetje te Spa, wiens zuster reeds met pokken in een ziekenhuis ligt, is pokken geconstateerd. In België zijn nu vier pokkengevallen, drie te Spa en één in het dorp Rotheux- Rimière bij Luik, geconstateerd. Aardschok. Monte Santangelo bij Foggia in Zuid-Italië is opgeschrikt door eer. zware aardschok. Verscheidene perso nen werden gewond. Een aantal huizen moest, wegens zware beschadigingen, worden ontruimd. ADVERTENTIE Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten HET IS VRIJWEL ondoenlijk zich een duidelijke voorstelling te vormen van de geweldige gifkracht die bacteriën kunnen ontwikkelen. Eigenlijk zijn het niet de bacteriën zelf, die gifkracht bezitten, want slechts zelden is een ziekte uitsluitend het gevolg van de aanwezigheid van deze or ganismen. Het zijn de door bacteriën af gescheiden giftige stoffen die verantwoor delijk moeten worden gesteld voor scha delijke of ziekteverwekkende eigenschappen. Of we nu door de kat of door de hond worden gebeten, doet er overigens weinig toe en iemand die hard ziek is zal het werkelijk niet veel kun nen schelen of bacteriën daar- aan direct, dan wel indirect schuldig zijn. Het gaat er slechts om, dat we te doen hebben met vergiften van een zó krachtdadige uitwerking, dat elke be schrijving daarvan ontoereikend is. Alle vergiften uit de anorganische scheikunde dus uit de dode natuur verzinken in het niet vergeleken bij de moordkracht die in bacteriële stoffen zijn opgehoopt. Het snelwerkende blauwzuur of het veel mis bruikte arsenicum zijn amateurvergiften ten opzichte van de stoffen die door bac teriën worden vervaardigd. De onderzoe ker Roux is er bijvoorbeeld in geslaagd het zuivere gif van diphterie bacillen te verkrijgen en het bleek dat 1/300 gram van dit verderfelijke sap voldoende is om 60.000 marmotten of 7.500 honden te ver moorden. Deze grote getallen zeggen ons eigenlijk zo weinig, maar we zouden ons wellicht kunnen voorstellen dat die 7.500 honden tot één geweldig groot honden- lichaam zijn verenigd. Dan zou die hond een aanzienlijk stuk boven onze stads- huizen uitsteken. Uit een deurtje, zo groot als de hondenklauw, komt een mens ge treden met een eierlepeltje, dat in deze verhoudingen nauwelijks meer zichtbaar is, en op dat eierlepeltje bevindt zich de nog veel onzichtbaarder hoeveelheid van 1/300 gr. diphterie toxine. Deze dubbel- onzichtbare hoeveelheid van 1/300 gr. ver gif is in staat liet sterke reuzenorganisme van de bijna 20 m. hage hond te doden. Hoe dergelijke minimale hoeveelheden in staat zijn een zo fatale destructie in een levend organisme aan te rich ten, kunnen we alleen be grijpen door ons de werking van dit vergif voor te stel len als de werking van een katalysator. U herinnert zich wellicht dat we op deze plaats van een katalysator eens hebben verteld dat het een stof is die alleen door zijn aanwezig heid chemische reacties bevordert, zonder zelf aan die reacties deel te nemen. We hebben de katalysator toen vergeleken met de onderwijzer op een huiswerkcursus, die uitsluitend door zijn aanwezigheid bevor derde dat het huiswerk werd gemaakt. Welnu, deze bacteriële vergiften zijn eveneens katalysatoren, in de organische scheikunde enzymen of fermenten ge noemd, waarvan reeds zeer geringe sporen voldoende zijn om bepaalde chemische processen in het lichaam tot stilstand te brengen, of zó te leiden dat het eindpro duct voor grote groepen levende cellen verderfelijk of vernietigend is. We moeten nu toch ook nog even ver tellen van bacteriën die krachtvoer ge bruiken. Daarover morgen. Jï. PéTILLON. (Nadruk verboden

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2