In een tunnelplan zijn grootse viaducten slechts bijkomstige détails TUNNEL UIT DE LUCHT Twee maal zevenhonderd meter ligt in de grond „Minorca" weer vlot Fa E.DEGRAAFF fijne Deze zomer „zwaait de Velser tunnel om 3 Luchtfabriek Fortissimo! Hulp staat gereed bij naderen stookolieveld Zware straffen voor twee invalide inbrekers met 20 inbraken op hun naam Luxemburgse onderscheiding voor dr. Ph. J. Idenburg Deze zomer: ommezwaai de dirigenten van de velsense tunnelbouw Twee grootse viaducten En twee kleine tunnels Negenhonderd man op en onder de aarde Kerkelijk Nieuws Agenda voor Haarlem Vele borgen Meedogenloos Maar ook meeslepend DONDERDAG 10 FEBRUARI 1955 Maar toch: kleinigheden in het grote geheel. Net zulke kleine kleinigheden als het tunneltje dat de rechtgetrokken Hage- lingerweg onder de nieuwe treinbaan door moet voeren en al even onbelangrijk als het tunneltje, dat naar het Beverwijkse industrieterrein gaat leiden. Nee werkelijk op dreef komen de mensen van Rijkswaterstaat, als ze vlak bij het kanaal de donkere krocht van de kanaaipassage induiken twintig meter en dieper nog onder het maaiveld. Daar is het werk werkelijk groots en indrukwek kend Daar storten de zandauto's inmiddels al weer aarde over het voltooide deel van de tunnel en de nieuwe doorvaartbreedte van het kanaal is zelfs al te zien. Daar wordt het ventilatiegebouw tot aan zijn „schou ders" alweer met grond aangeplempt, zo dat he't hele mechanisme diep in de grond is verdwenen. Want om daar even bij stil te staan er is een mechanisme voor nodig, om straks de autotunnel van verse buitenlucht te voorzien. Bij de kanaaloevers verschijnen de beide ventilatiegebouwen, met elk vier lage en vier hoge pijpen, rechte, zakelijke pijpen, waarvan de hoogste vier straks 30 meter boven de grond uit zullen steken om samen per uur maximaal haast twee mil- lioen kubieke meter „verwerkte lucht" uit de tunnel te kunnen zuigen de lage pijpen blazen de buitenlucht er even rap Nog steeds glanst het water van het kanaal ogenschijnlijk onaantastbaar tussen zijn oevers. Deze zomer echter wordt het daar menens en voltrekt zich de grote om mezwaai: op het moment, dat de meest Noordelijke punt van de Zuidelijke tunnel- helft, die diep weg in een schiereiland je ligt, onder water wordt gezet, door van het schiereilandje een echt eilandje te maken, op dat moment liggen aan de Noordkant van het kanaal de werkschepen klaar om een dam te maken en het eilandje enige tijd tot Noordelijke oever te promo veren. De ene dag vaart de coaster „Jan" naar Amsterdam nog langs de Noordkant van het eilandje en de volgende dag moet hij op de terugweg naar zee al aan de Zuidkant passeren. Tegen die tijd hebben de „Noorderlingen" zich al een heel eind naar het Zuiden gewerkt: nu al ligt er een paar honderd meter „vloer" in de aarde en dat groeit hard aan. Tenslotte hebben de kleine mensjes in moeder aarde al 700 meter autotunnel en 700 meter spoorwegtunnel in de grond ge kregen, de autotunnel kreeg bovendien aan de Zuidkant al een heel stuk „vloer" en Rijkswaterstaat gaat al serieus aan de „open bakken" denken zelfs al aan de anti-verblindingsroosters, die daar boven komen als grote betonnen wafel- Ijzers. Het Dierenrampenfonds, opgericht in het rampjaar 1953, heeft een beroep ge daan op de Dierenbescherming te Haar lem en haar hulp en bijstand gevraagd indien het stookolieveld met de daarop zich bevindende olieslachtoffers de Ne derlandse kust mocht naderen. Alle maatregelen zijn reeds genomen, zodat bij het eerste alarm de dierenbe scherming paraat staat om deze vogels die bijstand te geven, die ze nodig hebben. Uw leverancier van Koninginneweg 48 Haarlem - Tel. 13609 'N SERVICE ZONDER WEERGA De 19-jarige Enschedese magazijnbe diende A. T. en zijn stadgenoot de 32- jarige monteur S. J. zijn door de rechtbank te Almelo veroordeeld tot respectievelijk twee jaar en zes maanden en tot vijf jaar met aftrek, wegens een groot aantal inbra ken, welke deze mannen in de loop van de vorige zomer in Enschedé en omgeving hebben gepleegd. In het geheel staan ruim 20 inbraken op hun naam, maar de offi cier van justitie legde er 14 dagen geleden slechts vijf ten laste. De eisen tegen T. en J. waren respectievelijk twee en vijf jaar, beide straffen met aftrek. De inbrekers zijn invalide. Zij vonden elkaar in een revalidiatiecentrum en T., die aanvanke lijk weigerde om J. op zijn tochten te be geleiden, stemde later toe „om J. te hel pen". Ook de 34-jarige Enschedese fabrieks arbeider L. K. heeft een deel van de tijdens de vorige zomer te Enschedé gepleegde in braken op zijn geweten. Hij is deswege veroordeeld conform de eis tot twee jaar met aftrek. Dr. Ph. J. Idenburg, directeur-generaal van de Statistiek, is benoemd tot comman deur in de Orde van de Eikenkroon van Luxemburg. De heer A. Collant, buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister van Luxemburg, heeft dr. Idenburg hier van in zijn ambtswoning aan de Jacob Catslaan te 's Gravenhage mededeling ge daan en hem tevens de bijbehorende ver- Doorsnede over zuigkenalen Ooonrade over perskanalen Plattegrond weer in. Heel in de diepte, onder die beide ven tilatiegebouwen, zullen straks eenzame mannetjes in een glazen erker boven de tunnelschacht „hangen" om te kijken. Te kijken naar wijzers" en meters, maar ook naar de neveligheid in de tunnel, want als die te erg wordt, zetten ze de luchtfabriek een beetje harder aan en trekt de mist van uitlaatgassen heel gauw weer op. De Deense sleepboot „Sigyn" heeft de twintig mijl van Rosslare in Ierand ge strande „Minorca", een Nederlandse coas ter van 300 ton, vlot getrokken en naar Rosslare gesleept. De „Minorca" maakt slagzij naar stuurboord en heeft water in de machinekamer. Deense duikers gaan de schade die de coaster onder de waterlijn heeft opgelopen onderzoeken. Zij zullen zo nodig noodreparaties verrichten. (UP) ADVERTENTIE Deze foto van de K.L.M.-Aerocarto geeft een prachtig beeld van de huidige stand van de Velsense tunnelbouw. De pijlen verwijzen naar: 1. Het gereedgekomen deel van de afrit in het Noorden. 2. De oude weg naar Amsterdam, die straks bij het doorbreken van 3. de nieuwe omweg, weer in functie komt, waarna weg 3 tenslotte (zonder bocht) weer in gebruik wordt genomen met de aan- en afvoe rende viaducten en 4. de bouw der twee viaducten in de Rijksweg Veisen—Haarlem. kunnen de staf nu wel laten dalen over het einde der ouver ture: het orkest 900 man sterk doet nu rond het Noord zeekanaal met beton en staal, aarde en machtige kranen een zakelijke symphonie klinken, die nu dag in, dag uit in volle omvang en met inzet van alle instrumenten te beluisteren is. De dirigenten denken zelfs al voorzichtig in slotaccoorden. Althans aan de Zuidelijke oever, waar het niet lang meer zal duren of de weg naar Amsterdam, die de twee stukken van de bouwput nog scheidt, moet worden doorgraven zodat dan de opgang der auto- en spoorwegtunnels als een flauw gebogen en ononderbroken lijn door het land komt te lig gen. Wat niet wil zeggen, dat de maestro de staf definitief laat zakken om liet aplaus van het verkeer in ontvangst te nemen, want dat wordt pas 1957, als alles meeloopt. Zn het Noorden verdwijnt het beton zacht-glooiend naar de diepte. reuzenwerk op zichzelf, waar zonder een stuk of wat draglines en een paar machtige heistellingen niet aan te denken valt. De passage van de Rijksweg Haarlem Velsen alleen al: twee grootse viaducten en dus twee bulten in de weg. „Het is niet belangrijk" zeggen de inge nieurs, „de kanaalpassage is de bottle neck". Jawel, maar die vio.ducten worden toch maar millioenenprojecten, voor de spoor staven onder de weg door liggen (de kleine bult) en de auto's over de tunnelbak heen gaan (de grote bult). Terwijl er dan bovendien nog gauw even rekening mee dient te worden gehouden, dat het uit Velsen komende verkeer eerst over de „bak" van de spoorwegtunnel heen moet, om zich dan in te voegen bij het autoverkeer uit de tunnel; de andere kant uit, van Haarlem af gaat het weer anders, want dan moeten de auto's voor Velsen eerst hoog over de „auto-bak" heen om daarna eveneens de trein-bak te „nemen". In elk geval: twee viaducten en millioe- nen guldens. Nee, de dirigeerstaf kan nog lang niet definitief dalen over Velsens tunnel, want buiten al deze passages en loopjes komen nog ontelbare kruisen en mollen in het stuk voor. Er staat evenwel „fortis simo" op de lessenaar van de dirigent en Velsens spoorbrug hééft haar langste tijd gehad. J.R. Een van de weinige bovengrondse verschijningsvormen van de Velser tunnel zullen de ventilatieschoorstenen worden, waarvan de hoogste 30 meter boven het maaiveld zullen uitrijzen. De hoge schoorstenen zorgen voor de afvoer der rookgassen en afgewerkte lucht uit de tunnel; de lage zuigen verse lucht aan. Ned. Herv. kerk Benoemd tot vicaris te Utrecht (wijk- gem. 7) A. Kamman, cand. te Winterswijk. Geref. kerken Aangenomen naar Amsterdam (als zie- kenhuispred.) W. J. v. Otterloo te Kralin gen. Beroepen te Hengelo (Ov.) J. Wolven te Grotegast. Oud-Geref. gemeenten Tweetal te Rijssen: E. du Marchie v. Voorthuysen te Leersum en T. de Jong te Kralingseveer. ADVERTENTIE DONDERDAG 10 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Het hemelbed", Lily Bouwmeester en Frits van Dongen. 8 uur. Concertgebouw: Uitvoering Christelijke Oratoriumvereniging Haarlem, 8 uur. Kerk Wilhelminaplein, Heemstede: Voordrachts avond Willem Berkhemer, bijzonder kerke- werk Heemstede, 8.;5 uur. Brinkmann: Hu manistisch Verbond, spreker de heer D. Th. d' Angremond. 8 uur. Zuiderkapel, Zuider straat: ds. J. Visser, 8 uur. Frans Hals: „Ont- ecrde meisjes", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Moeder", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Do mein der bandieten". 14 jaar, 8 uur. Lido: „A en C. als waaghalzen", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Studio: „Russisch ballet", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het mysterie der twee vrouwen". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „White Christmas", alle leeft., 7 uur. Film voorstelling Haarlemse Kunstgemeenschap, 9.15 uur. Minerva: „The heart of the matter", 18 jaar, 8.15 uur. VRIJDAG 11 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Sag' beim Abschied leise Servus". Hoofdstad Operette, 8 uur. Concertgebouw: Operaconcert t.b.v. instru mentenfonds N. Ph. O., 8 uur. Wilhelmina- straat 22: Vereniging van Spiritisten „Het Licht". 20.15 uur. Minerva: „The snows of Kilimanjaro", 18 jaar. 8.15 uur. Rembrandt: „Aïda", alle leeft.. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Jungle Jim en het oerwoud monster", 14 jaar, 2,30. 7 en 9.15 uur. Palace: „Middernachtzone". 18 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Opstand der gedoemden", 14 jaar. 2.30. 7 en 9,15 uur. Lido: „Therese, de begeerde vrouw", 18 jaar. 2, 4,15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Romeo en Julia", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het mysterie der twee vrouwen", 18 jaar, 2, 7 en 3.15 uur. Negenhonderd man, op en in de aarde. Van een der hoge bergen af, die als toevallig rond deze grandioze graafpartij zijn opgeworpen, zijn ze moeilijk terug te vinden, maar toch zijn ze er: 170 grondwerkers, 10 kraandrijvers, 80 timmerlui, 60 ijzer- vlechters, 45 monteurs en electriciens, enzovoorts, enzovoorts. Elke week ruim een ton loon en sociale lasten voor die 900 elke week een streepje er bij op de kaart van Rijkswaterstaat, wiens directiekeet in een bergvallei is gevangen en waar samen met „de overkant" dat is de Amsterdamse Ballastmaatschappij, uitvoerster van de Velsense tunnel en bezitster van de grootste zandzuiger ter wereld en van een materialenpark, dat over de ganse aardbol verspreid ligt waar dus samen met ,de overkant" aan duizenden touwtjes wordt getrokken, opdat alles wel ga en geen korreltje beton verkeerd terecht komt uit de twee hoge betonfabricken, die ieder zestig kubieke meter per uur er uit malen. Dat verkeerd-vallencle korreltje be ton zou nog wel om overheen te komen zijn, maar stel u even voordat de Noor derlingen, die bij de Beverwijkse nieu we weg al een paar honderd meter „hel lend vlak" in moeder aarde hebben ge legd, een paar meter naast de tot hel kanaal opgerukte Zuiderlingen terecht zouden komen: het ware een kabinets crisis waard. De machinerie van Waterstaat en Ballast draait echter feilloos en die paar meter verschil zal geen kronkel in de tunnel komen leggen. Want en cijfers kunnen machtig interessant zijn daar staan vijf heistellingen, twee grote kranen (een torenkraan en een omgebouwde in de put) en nóg eens twee knapen van kranen, die in de Noordelijke werkput aan de slag tijgen, borg voor. Samen met 10 beton- auto's, 8 betonpompen, 10 lopende banden en 15 draglines, 2 bulldozers, 2 baggermo lens en 2 drijvende bokken, 2 sleepboten, 34 zware zandauto's en.... 900 paren handen. Het grijpt allemaal als een prachtig me chaniek in elkaar de kraanwagens, die ook nog bij dat „materiaalparkje" van de Ballast horen, slepen precies op tijd met een stuk damwand naar een plaats waar een damwand nodig is en de kleine ooie vaar-kraan, die puntig en bits boven de Rijksweg HaarlemVelsen uitsteekt, waar deze weg straks twee flinke bulten zal oplopen van al dat gedoe, heeft precies de bekistingen op hun plaats gezet voor de betonmuren van het viaduct. Sinds op een goede dag een paar men sen in de ronde stalen kuip, die de Duit sers overlieten van de vorige poging om de ponten overbodig te maken, gingen wroeten, is er een monsterachtig grote spin over het Velsense land geschoven. Met zijn poten heeft hij enorme zand heuvels in de weilanden opgewoeld, rake lings langs de boerderijtjes van de „Hof- geest" en dwars over de polderslootjes heen soms rond een hoogspanningsmast en de koeien van boer Markerink hebben er al eens bovenop gestaan: tien meter hoog plotseling koeien bij de tunnelbouw. Dit „protest" heeft de beesten noch dc baas veel gegeven, want de tunnel vreet verder door het sappige polderland. In Velsen-Noord verzakt zo eens een huis een beetje, al doen de ingenieurs alles om de onplezierige gevolgen van de water onttrekking zo gering mogelijk te doen zijn. Het rijk zal bekijken, of er schadever goeding voor kan komen, zo is het rijk wel. Maar van horizon tot horizon staan de pluimen der vijf heistellingen tegen de lucht en de tunnel groeit voort. Er zit iets meedogenloos in die tuiinei. dwars door en over het land heen baant hij zich een weg een bloemist met een vruchtbaar dahliagrondje aan de Sant- poortse Rijksweg? Weg er mee! Een slacht huis in Beverwijk? Aan de kant met dat slachthuis! Maar uit de veilige hoogte bekeken zit er ook iets gigantisch in zo'n tunnel: als een enorme slinger loopt zijn pad van Drie huis naar het kanaal aan de overkant staan de merktekens tot aan de nevelige silhouet van Beverwijk. Het lijkt niet eens zo moeilijk: bij Drie huis geleidelijk-aan zakken, even adem inhouden onder het kanaal, dan geleide- iijk-aan stijgen en bij het nieuwe Bever wijkse station weer boven het maaiveld komen Maar het is in wezen een durend gevecht met de taaie, slikkerige grond van Holland. Elk onderdeeltje van deze tunnel is een De aanloop voor de beide viaducten in de Rijksweg Haarlem-V els en.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5