Gerestaureerde wandtapijten uit Nijmegen en Maastricht Tweemaal Honegger op één avond Nog een reeks van Schiphol- zaken voor politierechter Korea-vrijwilligers onderscheiden op terrein nabij Paviljoenslaan Willem Berkhemer met „David en Absalom" Wijziging busroutes in Noord en Oost Heren wonnen, dames verloren in Leiden De zaak-Nottebohm Officier: „Hopelijk de laatste"; vrijheidsstraffen tot 3 maanden VRIJDAG 11 FEBRUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN1 Korte bijzondere expositie in Frans Halsmuseum In Heemstede Nationale feestdagen in Oud-Schoten Filmverhuurkantoor zag films niet terugkomen Films voor de HKG Chauffeur tot drie weken veroordeeld De C.O.V. met drie eerste uitvoeringen Oud-burgemeester Mackay ter aarde besteld Stedenzvedstrijden Internationaal Gerechtshof Haags hof veroordeelt jurist tot vier jaar Belangrijkste zaken komen in Amsterdam voor Film in Zuiderkapel 9 Drie van de vier wandtapijten uit Nij- blauw. Bijzonder fraai in deze tapijten zijn niesen en Maastricht, waarvan de restau ratie dezer dagen in de Werkplaats tot herstel van antieke textiel t.e Haarlem werd \roltooid zullen tot en met Zondag: 13 Februari in het Frans Halsmuseum te bezichtigen zijn. Het is voor het eerst in het bestaan van het gobelin-atelier dat het Haarlemse pu bliek de gelegenheid krijgt enige van deze unieke werkstukken te zien voor zij te rugkeren naar de gemeenten waar zij thuis horen. Van twee der tapijten „De wapen tapijten" hebben wij in ons blad van jongstleden Woensdag een foto gepubli ceerd. Deze gobelins behoren tot de serie „Verdures van 1665" van de gemeente Nij megen. Zij werden door Maximiliaan van der Gucht te Delft geweven. Maximiliaan van der Gucht was in zijn tijd de belang rijkste wever in de Noordelijke Nederlan den; hij was de bekwame opvolger van de over de gehele wereld bekend staande we verij van Spiering. Reeds werden in de werkplaats voor de gemeente Nijmegen de volgende tapijten in dezelfde serie geres taureerd: ,De Buizerd", ..Zwanen", „Bok ken", „Honden", „Villa", „Ekster" en „Kemphaan". Al deze tapijten zijn opge hangen in het herbouwde stadhuis van Nijmegen. Met de restauratie van „de wapentapij ten" (afmetingen 1.10 x 2.75 meter) werd in 1952 begonnen. Acht werknemers gaven hun beste krachten aan de fraaie tapijten. Indien één persoon de restauratie had ver richt, zou deze 8V2 jaar hebben geduurd De „Oudenaerden Serie", waartoe het derde geëxposeerde tapijt, „Het huis met de krans", behoort, werd geweven door F. v. d. Verzen te Oudenaerde in Oost-Vlaan deren. De tapijten hebben een zonnig, uiter lijk. De hoofdkleuren zijn geel, groen en Er was zo goed als geen plaats onbezet in de Hervormde kerk aan het Wilhelmxna- plein te Heemstede, toen Willem Berkhe mer daar gisteravond tien hoofdstukken uit het tweede boek Samuel voordroeg, waarin de geschiedenis van. David en Absa lom behandeld wordt. In de uitnodiging, die wij van de commis sie Bijzonder Kerkewerk ontvingen, wordt fczegd dat Willem Berkhemer „de wonder lijke gave heeft om de oude Bijbelse ge schiedenis zó te zeggen, dat het wel schijnt alsof men dat alles voor het eerst hoort Blijkbaar heeft hij in deze kringen dus een goede reputatie. Hij was trouwens al eens eerder in Heemstede met fragmenten uit de profetieën van Jesaja en uit het Evan gelie naar Johannes, waarbij zoals aan het begin van de samenkomst werd meege deeld een steeds toenemende belangstel ling viel waar te nemen. Eerlijk gezegd: ik begrijp die geestdrift niet. Met stijgende verbazing heb ik deze ouderwets aandoende declamatie beluisterd, die weliswaar de kwaliteit van duidelijk heid had en waarin inderdaad enkele tref fende passages voorkwamen, doch die naar mijn smaak door raadselachtige accentver schuivingen zo niet bedorven dan toch deex- liik verzwakt werd. Willem Berkhemer. die een indruk van grote oprechtheid en klem mende getuigenisdrang wekt, beschikt over een krachtige en klankrijke stem, die hij over het algemeen ondoeltreffend gebruikt. Het „Gij zijt die man!" van de profeet Nathan bij voorbeeld was veel te pathetisch om na de bewogenheid van het voorgaande nog effect te hebben. Met een dergelijke stemverheffing is het wel bijzonder moei lijk om de gewenste „dramatische" uitwer king te bereiken. De verjaging van Tamar door Amnon werd zodoende bepaald melo dramatisch, maar nog veel ongemotiveer der was de hese schreeuw uit alle macht, waarmee de voordrachtgever Koning David tot Joab en de andere krijgsoversten liet gebieden: „Handelt mij zachtkens met den jongeling". Nog tientallen voorbeelden zou ik kun nen geven: de eigenaardige voorkeur voor het beklemtonen van namen van plaatsen en personen, de willekeurig aandoende wis selingen (soms heftig gescandeerd, dan weer slepend met een zalvend bijgeluid) van het spreekrhythme, het sentimenteel laten rollen van de letter r..., maar tenslotte be horen al deze dingen tot het goed recht van de heer Berkhemer, die er kennelijk indruk mee maakt. Op een merkwaardigheid moet nog ge wezen worden: het laten meeklinken van iets veelbetekenends in de zakelijke gedeel ten van deze kroniek. Dat zich in deze ge schiedenis het innerlijk drama van schuld en boete voltrok, moet men ondanks alles uit deze monoloog begrepen hebben en dat is toch een niet geringe verdienste. Met en kele préludes van Chopin en een lied van Bach door Elly Jens werd het programma afgewisseld en opgeluisterd. DAVID KONING De Vereniging tot Viering van nationale feestdagen „Oud-Schoten" heeft haar pro gramma voor de viering voor Koninginne dag en Bevrijdingsdag bekend gemaakt. Op 30 April zal in de Eksterstraat te acht uur 's morgens de vlag worden ge hesen, waarop een aubade volgt, die om 9 uur door schoolkinderen op dezelfde plaats wordt gegeven. De jeugd wordt vervol gens met filmvertoning en versnaperingen verpoosd van 10 tot 11 uur. Hierna heeft een gymnastiekdemonstratie voor volwas senen plaats. Van 14 tot 17 uur kunnen de kinderen aan verschillende spelen deelnemen en de ouderen krijgen een gecostumeerde dames voetbalwedstrijd te zien. De avond wordt besloten met een muzikale rondgang en een bal-champêtre met attracties. De avond van de 4de Mei volgt de ge bruikelijke kranslegging bij de Jan Gijzen- brug. Voor de 5de Mei luidt het programma als volgt: 8 uur hijsen van de vlag, aan de Eksterstraat; 8.30-9.30 u. muzikale rond gang; 9.30-12 u. finales kinderspelen van 30 April; 14-15 u. gedanste sprookjes voor kinderen; 15-17 u. volksdansen voor vol wassenen; 18.30-19.30 u. korfbalwedstrijd voor heren; 19.30-20.30 muzikale rondgang; 20.30-24 u. gecostumeerd bal met prijzen. de gestyleerde plant- en boompartijen. Reeds werden de volgende tapijten in deze serie voor de gemeente Maastricht geres taureerd: „Kuifarend", „Valk en Duif", „Vechtende Hanen", „Reiger en Kikker" en „Pauw en Hond". De restauratie van „Huis met krans" (afmetingen 1.85 x 3.75 meter) werd in 1950 ter hand genomen. Eén persoon zou 3y2 Jaar over de restau ratie hebben gedaan. De gereedgekomen tapijten van de „Oudenaerden-serie" zijn opgehangen in het stadhuis te Maastricht. Een filmverhuurkantoor uit Haarlem heeft er bij de Haarlemse politie aangifte van gedaan, dat het aan het eind van de vorige maand vermoedelijk voor tweehon derd gulden is opgelicht. Op 29 Januari verscheen er een vrouw in de zaak, die voorgaf, dat zij een negental films over België en Luxemburg wilde huren. Zij betaalde huur voor deze films tot 31 Janua ri en hoewel men haar op die dag met de films totale waarde ongeveer 200 terug verwachtte, is zij tot op heden niet op het kantoor verschenen. Het adres, dat zij had opgegeven, bleek va>ls te zijn. Een Haarlemse fotohandelaar heeft on geveer tezelfder tijd een soortgelijke erva ring opgedaan. Ditkeer was het een man, die drie films met een totale waarde van 81 huurde. Ook hij betaalde voor enige dagen huur, maar kwam na verstrijking van de huurtermijn niet opdagen. De man blijkt hetzelfde (valse) adres als de vrouw te hebben opgegeven. De Haarlemse Kunst Gemeenschap presenteerde haar leden Donderdagavond in het Rembrandt-theater Claude Autant- Lara's „Le bon dieu sans confession," welke film al werd besproken bij de première in Amstei'dam. Volstaan moge hier dan ook worden met enige kantteke ningen. De film doet in haar beste episodes de begrafenis denken aan die andere film van Autant-Lara „Le diable au Corps", v/elke een sterk waarschuwende tendenz bevatte en vooral om haar prachtige mon tage opviel. „Le bon dieu sans confession" is niet zo evenwichtig, een weinig verwar rend in het begin tot het eigenlijke verhaal goed op gang komt om naar het einde een dwingende en tragische aanloop te nemen, waarin opnieuw de sfeer en karakterteke ning met veel close-ups de kracht van Lara's regisseurschap uitmaken. In het voorprogramma kon men Bert Haanstra aan het werk zien met zijn studiofilmpje „Pantha rhei" even vloeiend van beweging als de gedachte, welke het treffend verbeeldt, al blijft de opzet van de maker wel eens te nadrukkelijk door de keuze zijner elementen heengluren. Fr. Ongeluk met „klaar-overs" Met bevestiging van het rechtbankvon- nis heeft het Amsterdams gerechtshof, dat vanochtend uitspraak deed, de 25-jarige chauffeur H. A. van D. uit Haarlemmer meer drie weken gevangenisstraf opgelegd, omdat hij vorig jaar op 4 Maart op de Ceintuurbaan te Amsterdam een 8-jarig meisje had aangereden dat uft school komende met een groepje kinderen, ge flankeerd werd door twee verkeersbriga- diertjes. Op de tramrails staande had het meisje van de laadbak van de rakelings passerende auto een klap gekregen, waar door zij een zware hersenschudding opliep Hiervan is zij inmiddels genezen. Met uiterste inspanning van de Chris telijke Oratoriumvereniging zelve en van de vocale en instrumentale medewerkers werden Donderdagavond, behalve het zangstuk „Knoxville" voor sopraansolo en orkest van Samuel Barber, twee werken van Arthur Honegger „La Danse des Morts" en „Nicolas de Flue" voor het eerst in de Haarlemse Concertzaal ten ge hore gebracht. Met alle respect voor de durf en de wils kracht, die daartoe door directeur George Robert van de C.O.V. aan de dag gelegd werden en gedeeltelijk ook voor het resul taat dat deze krachttoer opleverde, meen ik toch dat men met deze avond zijn doel voorbij streefde. Twee keer Honegger op één uitvoering lijkt mij één keer te veel, zowel voor de executanten als voor het publiek. Aan de geweldige visionnaire kracht van de „Dodendans" heeft men meer dan genoeg te verwerken. En al mag dan „Nicolas de Flue" door zijn klaardere conceptie en door geïmiteerde volkszan gen en gelukkig te pas gebrachte koraal achtige koren begrijpelijker zijn, men moet toch ook hier de felle stuwingen, met ori ginele middelen bereikt, meemaken. Bo vendien moet men zich verplaatsen in een gegeven, dat voor de Zwitser tot zijn va derlandse geschiedenis behoort, maar aan de doorsnee Nederlander totaal vreemd is. En dan geloof ik zelfs dat, na deze sterke spanningen, de bezonken sfeer en de rus tige klank van een cantate van Bach een voldoening zou schenken van oneindig gro tere waarde dan een confrontatie van Ho negger met zichzelf te bieden heeft. Dit neemt niet weg dat „La Danse des Morts" een suggestief werk is. Het eist echter een rhythmische stevigheid en een declamatorische zeggingskracht van het koor, die wij er deze avond vaak in mis ten. Opvallend goed was echter het aandeel van de recitant Max Croiset en ik begrijp niet waarom men diens uitstekende Frans niet mocht horen in „Nicolas de Flue". Heieen Verkley en Wilhelmine Matthes waren volkomen berekend op het duet „Enfin que je suis un en vous" en zij vorm- Naar wij vernemen heeft de directie van de N.Z.H. aan B. en W. verzocht een wij ziging te brengen in de route van lijn 1 door Oud-Schoten. Deze verandering heeft de instemming van de verkeerspolitie, om dat daardoor de gevaarlijke kruising Jan Luijkenstraat met Muiderslotweg verme den wordt. De bussen zullen namelijk niet meer bij het Tesselschadeplein de Jan Luijkenstraat inrijden, maar de Rijks straatweg volgen tot de Muiderslotweg. Vandaar wordt via de Jan Luijkenstraat naar de VondeKveg gereden. Terug wordt via de Vergierdeweg en de Muiderslotweg weer naar de Rijksstraatweg gereden. Door deze verandering worden de nieuwe com plexen van „Patrimonium" en St. Bavo- Noord beter bediend. Het is nog niet be kend, wanneer deze verandering kan in gaan. Met ingang van de winterdienst zal dit jaar ook een wijziging worden gebracht in de route van lijn 5 door de Slachthuis- buurt. Komende van de Buitenrustbrug zal door de J. J. Hamelinkstraat naar de Me- rovingenstraat worden gereden en door deze straat naar de Slachthuisstraat, waar na de gebruikelijke route naar het Van Zeggelenplein wordt gevolgd. Door deze verandering komen de nieuwe woning complexen aan de Schiphohveg in de on middellijke nabijheid van een bushalte te liggen. Onder grote belangstelling is Donderdag het stoffelijk overschot van C. W. F. baron Mackay, oud-burgemeester van de ge meente Ermelo, op de begraafplaats te Nunspeet ter aarde besteld. Baron Mackay had bepaald, dat door zijn vrouw en twee zijner dochters aan zijn graf zou worden gesproken. Een van haar las de lievelings psalm van de overledene, psalm 103. Ds. Couvee, een schoonzoon van baron Mackay, sprak een dankgebed uit. Onder de aanwezigen bevonden zich de voorzitter van de C.H.U., het Tweede Ka merlid de heer H. W. Tilanus, het college van B. en W. en raadsleden van de gemeen te Ermelo, de gemeentesecretaris en vele oud-ambtenaren, die onder burgemeester Mackay hebben gediend. den een krachtig duet. Het lamento „Prends un morceau de bois" (gezongen door de bariton Otto Couperus) had minder over tuigende kracht. Al mochten er dan in de uitvoering van „Nicolas de Flue" enige zwakkere plekken zijn het geheel maakte een verrassend fris se indruk. Met grote lof kunnen wij hierbij gewagen van het aandeel zowel van het grote koor als van het kleine ensemble in de „engelenbak". Het knapenkoor van Tom de Vries viel een enkele keer op door zijn aardige klank. Wat George Robert met de ongewone bezettingen en de ongewone rol van zijn koor bereikte, was werkelijk frap pant. De dingen, die het meeste effect sor teerden: koralen, gebed en andere minder gecompliceerde fragmenten zullen hem niet zoveel zorg en harnekkige studie ge kost hebben als de minder opvallende, on gewone passages, die aan het koor als het ware een dienende rol opleggen En juist hierin hebben wij het vocale ensemble moeten bewonderen. Ook de trefzekerheid en het fraaie klankgeheel van het engelen koor verdienden bijzonder te worden ge prezen. Storend was daarentegen de Franse uit spraak van de recitant en dat terwijl Max Croiset niets zat te doen! De slagvaar digheid van het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest doorstond de deze avond op gelegde proef uitstekend. Over „Knoxville" van Barber, waarmee de uitvoering begon, meen ik alleen maar te moeten zeggen, dat het stuk aan Heieen Verkley de gelegenheid schonk haar fraai geluid, met gemakkelijk aansprekende hoge tonen, op zijn gunstigst te laten horen. Na „Nicolas de Flue" heeft het publiek overtuigend, ja zelfs geestdriftig zijn in stemming betoond, Robert en zijn uitvoe rend apparaat de hulde brengend die zij met dit werk verdiend hadden. JOS DE KLERK Gisteravond hebben de Haarlemse vol leybalteams in Leiden gespeeld tegen de vertegenwoordigende ploegen van de af deling Leiden. Evenals bij de eerste ont moeting in Haarlem verloren de Haarlemse dames van hun tegenstandsters: de Haar lemse heren deden het beter en wonnen in een spannende wedstrijd met geringer verschil dan onlangs in Haarlem. Zonder de dames Gruting en Brugman bonden de Haarlemse dames de strijd aan tegen Leiden. Na een wat onwennig begin ging het in de tweede helft van de eerste game bij de Haarlemse dames wat beter vlotten. Na met 8-4 en 11-5 achter gestaan te hebben, liepen zij in tot 11-8, maar moesten deze game toch aan Leiden laten, 15-9. De tweede set was zeer spannend. Haar lem nam aanvankelijk een ruime voor sprong: 3-1, 3-3, 8-4, maar moest Leiden weer in laten lopen 9-8. 10-10. Maar via 11-12 werd deze set toch door de Haar lemse dames gewonnen, 16-14. De beide volgende sets waren voor de Leidse dames, zodat Haarlem een 3-1 ne derlaag te incasseren kreeg. Het veiioop van de derde set was: 2-0, 3-1, 6-1, 7-2 voor Haarlem. Leiden liep in: 7-5, 9-8, 10- 10 en klopte Haarlem in een spannend slot 12-11, 15-13. Na de stand 3-3 heeft Haarlem in de vierde game geen enkele maal voorgestaan: 3-3, 6-3, 8-3. 10-5, 11-8, 15-8. Heren De heren moesten zonder Christianus van Die Raeckse naar Leiden reizen. Ook de heren stonden in deze voör Haarlemse begrippen kleine zaal in het begin onwen nig in het veld. Het gevolg was dat het Haarlemse team in de eerste game niet aan een voorsprong kon komen: 4-0, 6-1, 9-3. 10-6. 11-8, 14-12 en 15-13. De tweede set bracht winst voor Haarlem: 4-4, 7-7, 13-10, 15-13. In deze game stonden de Haarlemse spelers Vink,- Verheem en Clay h'ferd te smashen. De der de set was een grote teleurstelling voor de Haarlemmers. Zij kregen in deze game geen kans: 15-3. In de vierde set volgde een keurig her stel. Via 5-5, 6-6, 7-7 ging het in deze game gelijk op, maar hierna* liepen de Haaxdemse heren uit (12-7) en wonnen deze set met 15-8. De laatste game moest dus de beslissing brengen. Ook deze set bracht spanning: 7-7, 9-9, 14-14, 15-14 voor Leiden. Maar op het randje keerden de Haarlemmers het tij en wonnen met 17-15. Niet alleen deze game, maar gelijk ook de wedstrijd, 3-2. In de statige rechtszaal iin het Vredes paleis klonk gisteren, wellicht voor het eerst sinds het bestaan van het Interna tionaal Gerechtshof, het „Heil Hitier"! Nu behoeven de lezers hiervan niet te schrik ken. E!venmin als dit de pas door zijn ambtgenoten voor de eerstkomende 3 jaar tot president gekozen Amerikaan Hack- worbh deed, terwijl ook geen der andere rechters verbleekte. In een zeer knap pleidooi van prof. Henri Rolin, de Belgi sche hoogleraar in het volkenrecht, tevens socialistisch senator, en voorts een uitne mend advocaat, kwamen die klanken voor. En wel toen hij, als pleiter voor Guate mala tegen Liechtenstein, uit een in 1943 geschreven brief iets aanhaalde, dat hem ïn zijn kraam goed te pas kwam. De thans voor de internationale rechters in behandeling zijnde zaak, heet in de wan deling de zaak-Nottebohm, In strijd met algemene erkende volkenrechtelijke be ginselen zou Guatemala destijds eigen dommen van de heer F. Nottebobm in be slag hebben genomen als vijandelijk be zit, want hij werd als Duitser beschouwd. Hij heet echter de Liechtensteinse natio naliteit te bezitten, en aangezien op bur gers van dat kleine vorstendom volken rechtelijk. zulk een maatregel niet had mo gen of kunnen worden toegepast, neemt Liechtenstein het nu voor hem tegen Guatemala op. Individuele burgers kunnen immers niet voor het Internationaal Ge rechtshof procederen. Dat is alleen be voegd recht te spreken in geschillen tus sen staten, maar uit hoofde van het in het volkenrecht een plaats innemende be- scheimingsreoht, dat een staat ten behoeve van zijn onderdanen kan uitoefenen, heeft Liechtenstein aan Guatemala de hand schoen in deze rechtsstrijd toegeworpen. Het zou nog wel eens mogelijk zijn, dat er door dit proces allerlei merkwaardig heden nader aan de dag zouden komen met betrekking tot het vraagstuk van ver krijging van de Liechtensteinse nationali teit. Gisteren zagen de rechters, alsook Liechtenstein met zijn pleitbezorgers zien voor een verrassing geplaatst doordat prof. Rolin pas zeer kort geleden, nl. na sluiting van de voorafgaande schriftelijke procedure, nog 32 nieuwe documenten in het geding had gebracht, die hij gaarne in de verder mondelinge procesgang wilde betrekken. Dat gaat en ging echter zo maar niet. Hiervoor was de instemming van de tegenpartij nodig en nu die wei gerde, moest het Hof belissen of het be reid zou zijn de wens van Guatemala in te willigen. Al moge de wereldpolitiek door een en an der ongeschokt blijven, tenslotte gaat het voor dit Hof om het internationale recht te dienen en hoog te houden, Om een zeer verheven taak dus, zoals in de ochtend zitting, waarin de vier, een paar maanden geleden door de Algemene Vergadering en door de Veiligheidsraad van de UNO nieuw gekozen rechters, plechtig geïnstal leerd werden, president Hackworth zeide in de korte toespraak, waarmee hij zelf zijn hoge functie aanvaardde. Vanmorgen is de Haarlemse politierechter begonnen met de behandeling van het tweede gedeelte van de „Schiphol-affaire", een serie diefstallen en helingen, die ge pleegd zijn in een groot aantal achter ons liggende .jaren door personen, die werk zaam waren of zijn op het vliegveld Schiphol. Zoals men zich wellicht zal herinneren stonden op 7 Januari van dit jaar voor de rechtbank reeds vijf Schiphol-cmployé's terecht, die tezamen werden veroordeeld tot ongeveer 3jaar gevangenisstraf, wegens diefstal en heling van onder meer 24 gouden horloges, levensmiddelen, drank, koffie-extract, ledikantjes, dekens en schuimrubber. De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, deelde toen tijdens zijn requisitoir reeds mede, dat de verhoren van de reeds gearresteerden hadden geleid tot de aanhouding en ondervraging van talloze werknemers in deze luchthaven. Vanmorgen moesten twaalf andere verdachten voor de politierechter verschijnen, allen verdacht van diefstal, heling of verduistering. Als eerste verdachte verscheen de Am sterdammer P. K., die als brandwacht deel uitmaakte van de dienst orde en veilig heid op de luchthaven Schiphol, een over heidsdienst van de gemeente Amsterdam. K. werd ervan verdachte diverse malen zeep en medicinale tabletten, welke van diefstal of verduistering afkomstig waren als geschenk te hebben aangenomen. Con form de eis werd hij door de politierechter J B. Petersen veroordeeld tot een gevan genisstraf voor de tijd van een week. De tweede verdachte, de portier M. L. S. uit Amsterdam gaf toe, dat hij aspirine, vruchten en zalm in blik, koffie, choco lade, pleisters en verband had aangenomen. In een uitvoerig requisitoir stelde de officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo vast. dat er door de ?rote publiciteit bij zonder veel belangstelling was gewekt voor deze omvangrijke fraude. Toch wenste hi er de nadruk on te leggen, dat de dienst orde en veiligheid uitging van de gemeente Amsterdam, zodat de speciale K.L.M.- recherche vrij machteloos tegenover een groot gedeelte van de diefstallen en ver duisteringen stond. Complot Tenslotte deelde de officier mede, dat er een complot bestond, waarbij de por tiers in de loges hij de uitgangen hun col lega's waarschuwden, wanneer er een con trole op til was en het gevolg was dan ook, dat op dergelijke dagen niets werd ver mist. Tegen S. eiste hij vervolgens een gevan genisstraf voor de tijd van drie maanden wegens opzetheling. De verdediger, mr. C. H. Stadig dirong voor zijn cliënt bij de politierechter aan op een geldboete of een voorwaardelijke straf, daar S. anders uit gemeentedienst ontslagen zou.worden. De politierechter veroordeelde S. echter tot zes weken gevangenisstraf onvoorwaar delijk. De expeditieknecht N. Z. uit Nieuw Ven nep kwam er, zoals hij zelf op de gang Het Velsense slachthuis, dat als de plannen doorgaan, achter de Vissershaven in IJmuiden gebouwd zal worden, is ontworpen naar Engels model volgens het systeem van de „line-dressing". Daarbij wordt het te slachten dier langs de slachters geleid en aldus denkt men belangrijke besparingen te krijgen. verklaarde, een stuk beter af. Wegens ver duistering van enkele lakens en een regen jas had de officier van Justitie een gevan genisstraf voor de tijd vam een maand ge- eist, maar mede met het oog op de woor den van de verdediger, mr. J. W. Rutgers, die wees op de slechte huiselijke omstan digheden van de verdachte, veroordeelde de politierechter Z. tot dertig gulden boete en een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand. Eentonige regelmaat Met een welhaast eentonige regelmaat bleven de verdachten aan diefstal of/en heling op Schiphol elkaar voor de Haar lemse rechtbank opvolgen. De expeditieknecht P M. van K., die van de onder zijn beheer in een barak onge slagen lakens voor de uitrusting der K.L. M.-vliegtuigen er enige had weggenomen en voorts jenever en zeep aan de dienst zou hebben onttrokken hoorde een gevan genisstraf van twee maanden tegen zich eisen. De officier achtte het namelijk een zeer ernstig geval, omdat hij deze man mede betrokken achtte in de grotere „ro versbende", die ongeveer een maand ge leden dé rechtbank passeerde. De verdediger, mr. J. W. Rutgers, had bezwaar tegen het zijns inziens „te hoog opgetrokken" requisitoir van de officier van justitie. Hij begreep, dat het geheel van die diefstallen de officier bezorgd maakte, maar dat is naar hij zeide geen reden de geringe omvang van een geval als dit uit het oog te verliezen. De jenever heeft hij niet zelf meegenomen of opgedron ken, maar hij heeft ten hoogste toegezien, dat anderen ervan dronken. De raadsman concludeerde tot een boete en dg politie rechter veroordeelde hem tot een maand gevangenisstraf. Daarna kwam de kok J. H. N. voor het hekie, verdacht van verduistering van koffie, cacao, vruchtensap, vis-in-blik, thee, lepels, eau de cologne en luiers, een zaak, die volgens de officier „van hetzelfde kali ber" was als de rechtbankzaken, vandaar diens eis: vier maanden met aftrek. De verdediger, mr. B. J. Lambers ves tigde de aandacht on het blanco strafblad van de kok en op diens voorafgaande car rière bij de marine in oorlogstijd. De po litierechter legde hem, alle omstandigheden tegen elkaar afwegend, een gevangenisstraf van drie maanden met aftrek op. Individueel èn collectief Koffie, chocola, een werphengel en een shawl, zo luidde de reeks die volgens de tenlastelegging door de volgende verdach te, de pantry-chauffeur G. R. was ver duisterd. Hij reed goederen uit de vlieg tuigen naar de pantry terug en daarbij heeft hij enige malen het een en ander weggenomen, evenals anderen onder aan vuring van de magazijnbediende J.. die hem „polste". De officier eiste drie maan den met aftrek. De raadsman van deze verdachte, mr. J. Jansonius, vroeg de aandacht voor de posi tie van de eenling, die in een geïnfecteerd «ezelschaD belandt. Van 1946 af werkte G. R. in de luchthaven zonder dat er ooit iets is voorgevallen. In 1954 kwam hij binnen deze invloedssfeer en hij bezweek. De politierechter haakte daar in zijn uitspraak bij aan toen hij zeide „Ieder van deze verdachten, ook al is het feit, dat hij begaan heeft minder belangrijk, moet lijden onder hetgeen door allen samen is gedaan, dat kan niet anders. Hii veroor deelde de chauffeur tot 6 weken met af trek (De zitting duurt voort) Mr. dr. R. W. H. Pitlo De heer Andreas C. Ronhovde, raad aan de Amerikaanse ambassade te 's Graven- hage, heeft vanmorgen te Haarlem de bronzen ster uitgereikt aan 19 militairen en burgers, die hebben behoord tot het voormalige Nederlandse detachement Verenigde Naties. De president van de Verenigde Staten heeft deze onderschei dingen verleend als bewijs van erkenning voor persoonlijke verdienste bij gevechts handelingen of buiten deze handelin gen in een gevechtsgebied. De uitreiking geschiedde voor het front van de troep op het terrein tegenover het Gouvernementsgebouw aan de paviljoen laan te Haarlem. De heer Ronhovde ver tegenwoordigde de ambassadeur van de Verenigde Staten in Nederland. Van de ambassade waren verder aanwezig kolonel James R. Pritchard, militair attaché en luitenant-kolonel Aldon M. Hoffman, ad junct-militair attaché. Van Nederlandse zijde waren o.m. aanwezig generaal-ma- joor G. Dijkstra, territoriaal bevelhebber West, luitenant-kolonel D. baron Mackay en de garnizoenscommandant luitenant- kolonel F. G. P. Stuker. Voorts jhr. mr. J. W. Roëll namens de Commissaris der Koningin, burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers, hoofdcommisaris J. Fontijne en hoofdinspecteur F. E. Kraaijenga. De heer Ronhovde zeide, de prestaties van de Needrlandse strijdkrachten in Ko rea niet te behoeven te beschrijven. De mannen hebben hun plichten goed ver vuld. De Amerikaanse en de Nederlandse regering waren tezamen met de andere landen van de vrije wereld vereend in deze beproeving van de kracht en de eenheid van de strijdkrachten van de Verenigde Naties. Spreker geloofde, dat men in de gemeenschappelijke taak is geslaagd, en wat even belangrijk is, „ik geloof dat wij hun die onze vijanden waren, hebben ge toond, dat wij samen sterk zijn. De Ko reaanse oorlog heeft bewezen, dat wij als vrije mensen, met de democratische idealen die wij aanhangen en de tradities die wij van onze vooroudershebben ge- erfd, elkaar zullen steunen. De eerste grote les in collectieve veiligheid is in Korea ge leerd. Als onze gemeenschappelijke wil om te weerstaan niet zo sterk was geweest, zouden de gevolgen rampzalig zijn geweest voor de vrije wereld", aldus spreker. Hierna vroeg de heer Ronhovde kolonel Pritchard de bij de onderscheidingen be horende mutaties voor te lezen. Nadat de heer Ronhovde de eretekenen aan de onderscheidenen had opgespeld speelde de Koninklijke Militaire Kapel het Amerikaanse en het Nederlandse volks lied. Tenslotte volgde een parade voor de autoriteiten en de onderscheidenden. Daaraan verleende de 168e afdeling zware luchtdoelartillerie medewerking, evenals het tamboercorps van deze afdeling. Als paradecommandant trad op kapitein J. M. Ravelli. Vijf militairen, die eveneens waren on derscheiden waren verhinderd de plechtig heid bij te wonen. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft vanmorgen de 31-jarige juridische advi seur Mr. A. S. uit Den Haag veroordeeld, conform de eis, tot een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek van voorarrest. S. zou zich hebben schuldig gemaakt aan diefstal van 2500 gulden, oplichting, vals heid in geschrifte in een authentieke akte en valsheid in geschrifte bij de aanvraag van een verrekening. De rechtbank had S. tot een gevan genisstraf van twee jaar met aftrek van voorarrest veroordeeld. LICHTWEDSTRIJD FORTUNA—AM STERDAM. De in het Oosteraprk in Gro ningen gespeelde voetbal lichtwedstrijd For- tuna en Amsterdam is geëindigd in een drienul overwinning voor Fortuna. De ruststand was tweenul. Er waren zesdui zend toeschouwers. De officier van Justitie in Haarlem, mr. dr. R. W. H. Pitlo, verklaarde vanmorgen dat het hem bijzonder speet, dat niet alle zaken uit de ..Schipholaffaire" voor de Haarlemse rechtbank zouden worden be handeld. De belangrijkste zaken zullen namelijk in Amsterdam in het openbaar onderzocht en berecht worden, omdat de verdachten öf in Amsterdam wonen of om dat de feiten gepleegd zijn bij deze ver dachten thuis. Voorts deelde hij mede, dat de behan deling van vandaag voor wat betreft Haar lem althans, waarschijnlijk de laatste episode van de „Schiphol-affaire" zou zijn. Op Donderdagavond 17 Februari zal de heer E. H. Mickelson in de Zuiderkapel aan de Zuiderstraat te Haarlem vertellen over zijn ervaringen onder de Dana's van Centraal Nieuw-Guinea, die nog geheel in het stenen tijdperk leven. Op 20 April 1954 landde een tweerno- torige Shorïsealamd amphibie. het zen- dingsvliegtuig van de Christian and Mis- sionary Alliance op de Baliem-rivier in Centraal Nieuw Guinea. Aan boord bevon den zich de Amerikaanse zendelingen Mickelson en Lloyd Vanstone, vergezeld van een 'oergpapoea onderwijzer met vrouw en kind. In de volgende dagen werden levensmiddelen, tenten en uit rustingsstukken per parachute neergelaten, terwijl de Amerikaanse taalgeleerde Rev. Bromley met 8 bei-gpapoea's van de Wis selmeren bij een volgende landing werden overgebracht. Zendeling Mickelson heeft een lange en gevaarvolle expeditie door de gehele vallei gemaakt en hiervan als eerste een film opgenomen, die tevens op deze avond vertoond zal worden. CLEVELAND PROP - Cleveland, lid van de Amerikaanse Olympische zwemploeg in 1952 en houder van het wereldrecord 100 yards vrije slag. heeft bekend gemaakt dat hij dit jaar naar het professionalisme zal overgaan. Hij zeide dat hij een aanbod over weegt deze zomer een tournee van een maand met een beroeps„show" te maken.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 11