Tweeling-meisj'es eensgezind in het lastigvallen van politie Kort en bondig Spoorwegen verkopen stukje Jan Gijzenvaart Velsen komt gedupeerde winkelier tegemoet 3 rieven aan de redactie Accoord over Duitsland in Sovjet-perspectief „Nieuw Jeugdtoneel" komt in Haarlem Beslag op balletrecette blijft van kracht Huiseigenaren wensen 25 pet. huurverhoging Heemstede Amsterdamse Beurs VRIJDAG 11 FEBRUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 10 Voor bouw étagewoningen Velsen gaat het dempen Advocaat in hoger beroep Uitbreidingsplan Jan Gijzenvaart Troepen ook terug uit Polen Proef met opvoeringen voor lagere school Scheepvaart Sovjet-republieken krijgen nieuwe ministers Een merkwaardige foto in het licht van de jongste gebeurtenissen in de Sovjet-Unie. Maarschalk Zjoekov, in 1945 aanvoerder van de Russische legers, die Berlijn binnen trokken, nü Russisch minister van Defensie, en generaal Eisenhower, toen hoofd van de geallieerde strijdkrachten in Europa, die de vrijheid bevochten, nü president van de Verenigde Staten, ontmoetten elkaar in Frankfurt om een „overwinnaarstoast" uit te brengen op de beëindiging van de vijandelijkheden tussen Duitsland en de geallieerden. Voor de bouw van de laatste blokken étage-woningen aan de door te trekken Van Dalenlaan te Santpoort is het nood zakelijk, dat de gemeente Velsen eigen dom verkrijgt van een langs de spoorbaan gelegen grondstrook, ter breedte van on geveer 9 meter, thans in eigendom toebe horende aan de Nederlandse Spoorwegen. Deze grondstrook, welke op de bij de stuk ken gevoegde tekening met gele kleur is aangeduid, wordt gevormd uit gedeelten, ter gezamenlijke grootte van ongeveer 1778 m2, van de percelen, kadastraal be kend gemeente Velsen, Sectie F, nrs. 470-1 en 4235. De N.V. de Nederlandse Spoorwegen is bereid, deze grondstrook aan de gemeente te verkopen voor een formele koopsom van 1.mits de voorwaarden in acht wor den genomen, onder meer dat binnen drie maanden na de dagtekening van de koop- acte door de gemeente de (daar doodlopen de) Jan Gijzenvaart ter weerszijden en onder de spoorbaan moet worden gedempt, zulks nadat onder de spoorbrug een riool leiding is aangebracht, een en ander op aanwijzing en ten genoegen van de ver koopster. De beide in de grondstrook voorkomende overwegen zijn die, welke gelegen zijn ter weerszijden van de Jan Gijzenvaart Een van deze overwegen is ooenbaar en ge legen in de z.g. Kerklaan. welke eigendom is van de R.K. Parochie de Sint Bavokerk te Haarlem. Opheffing van deze overweg kan alleen geschieden indien de procedure wordt gevolgd, welke in de Wesenwet ter zake van het onttrekken van we?en aan het openbaar verkeer is voorgeschreven. De andere overweg is niet openbaar en is door middel van hekken afgesloten. Na demping van het deel van de Jan Gijzenvaart is het mogelijk, de spoorweg overgang bij km 4075 op te heffen en de belanghebbenden via een van de overgang km 4050 aan te leggen weg over het ge dempte ten Oosten van de sooorbaan toe gang te verschaffen tot de weg ten Oosten van de overgang km 4075. Van de opheffing van de overgang km 4050 kan geen sprake zijn zolang er geen weg is aangelegd ten Oosten van de spoor baan, welke een aansluiting geeft met de Wüstelaan. De aan het dempen van het vorenbe doelde gedeelte van de Jan Gijzenvaart verbonden kosten komen voor rekening van de gemeente Velsen; dit offer is echter van een hygiënisch oogpunt uit gezien ge rechtvaardigd, aangezien het water in het doodlopende gedeelte van de Jan Gijzen vaart meestal sterk verontreinigd is. Voor het gerechtshof te 's-Hertogenbosch zal op 14 Februari in hoger beroep de zaak worden behandeld tegen de advocaat en procureur mr. H. W. uit 's-Hertogenbosch, die op 2 December 1954 door de recht bank te 's-Hertogenbosch wegens verduis tering werd veroordeeld tot een gevange nisstraf van een jaar met aftrek van zes maanden voorarrest en vijf jaar ontzetting uit het recht de advocatuur uit te oefenen. De officier van justitie had een gevange nisstraf van een jaar en drie maanden ge- eist met aftrek van het voorarrest. In de periode 19501954 zou mr. W., die op een advocaten-kantoor te 's-Hertogen bosch werkzaam was, ten nadele van het kantoor en van cliënten van het kantoor verduisteringen hebben gepleegd ten be drage van ongeveer 40.000 gulden. Bij de behandeling in eerste instantie heeft mr. In aansluiting op het uitbreidingsplan in hoofdzaak voor het deel van Velsen ten Zuiden van het Noordzeekanaal, is voor het ten Zuiden van de Wüstelaan te Santpoort liggende gebied opgemaakt een ontwerp van een plan van uitbreiding regelende de bestemming van de in dat plan begrepen gronden in onderdelen. Dit ontwerp bestrijkt een grotere opper vlakte dan in het uitbreidingsplan in hoofdzaak is aangegeven, aangezien het voor een goede aansluiting met de gron den ten Noorden van de Wüstelaan, waar van de bestemming al in een uitbreidings plan is geregeld, noodzakelijk is, de be staande bebouwing ten Zuiden van deze laan in het plan te betrekken. Een groot gedeelte van deze bebouwing verkeert namelijk in een zodanige staat, dat zij naar de huidige normen niet meer voor bewoning geschikt en daarvoor ook niet meer geschikt te maken is. Het ligt dan ook in de bedoeling, binnen de be grenzing van het plan vervangende wonin gen te bouwen en de ontruimde woningen daarna af te breken. Verschilende van de daar staande panden zijn reeds in eigen dom aan Velsen overgegaan. Het ontwerp heeft vier weken ter ge meentesecretarie ter inzage gelegen. Gedurende die termijn is een bezwaar schrift ingekomen van A. Drenth te Sant poort. Deze vreest als eigenaar van het perceel Wüstelaan nr. 18 financiële moei lijkheden, indien het genoemde perceel zou moeten worden afgebroken, omdat zijn schoonzoon hierin een winkel in tabaks artikelen exploiteert. Reclamant oppert zelf de gedachte, dat aan zijn bezwaren kan worden tegemoet gekomen als zijn schoonzoon in de gelegen heid wordt gesteld zijn zaak voort te zet ten in één der nieuw te bouwen \Vinkels. Naar de mening van B. en W. bestaat hiertegen geen bezwaar. (Verkort weergegeven) Onze buschauffeurs. Ja onze en de uwe en van iedere Haarlemmer. Al is het vroeg of laat, regen, sneeuw, ijzel of gloeiend heet, onze chauffeurs zijn paraat. Deze diensten variëren van 's morgens vijf uur tot 's nachts half twee. Deze mensen slapen nooit geregeld, eten nooit geregeld. Maar, en dit is het waar het om gaat, hebben onze chauffeurs dan door hun dienst geen tijd om hun meegebrachte boterhammen te eten? Een hap, geen tijd meer, drukte, vol gende halte. Weer een hap en dan maar jagen om alle ritten op tijd te rijden. Vele buschauffeurs lijden aan nerveuse maag kwalen. Is het een wonder? Maar mogen onze chauffeurs asjeblieft tijd krijgen om te „schaften" in hun dikwijls 9-urige rit- tendienst? Gaarne hierop commentaar verwacht. K. (Het commentaar van de directie van de N.Z.H. luidt: „Wij hebben de chauffeurs bij herhaling een gebroken diensttijd aange boden, waardoor een pauze van ongeveer een half uur verkregen zou worden. Dit is echter door de chauffeurs steeds afgeslagen omdat men de voorkeur gaf aan ongebro ken diensten. De stationnementen op de eindpunten zijn door de Rijksverkeersin- zal mr. W. zelf zijn verdediging voeren. OP HETERDAAD BETRAPT In een kledingmagazijn in het centrum van Haarlem heeft een verkoopster een 28- jarige vrouwelijke kantoorbediende uit Vel sen op heterdaad betrapt bij het wegnemen van een blouse. De vrouw bekende tijdens het politieverhoor, dat zij enige dagen te voren in dezelfde winkel nog een blouse had weggenomen. Aangezien dat kledingstuk haar evenwel te groot was, had zij het aan haar moeder gegeven, die in de mening verkeerde, dat zij door haardochter nu eens flink was verwend. De dochter is na opge maakt proces-verbaal weer op vrije voeten gesteld. tuurlijk bij drukte gebeuren dat het stationnement erbij inschiet, zoals het ook voorkomt, dat men op een rit een paar minuten wint. Van bijzondere klachten is op de laatste bespreking van de bedrijfs- ccmmissie het orgaan waar deze zaken aan de orde komen niets gebleken. Bij alle bedrijven met ongeregelde werktijden het vervoerbedrijf is waarlijk niet het enige komen wat meer op nervositeit gegronde klachten voor dan bij andere, maar het aantal klachten bij de N.Z.H. is niet extra groot. Acht de bedrijfsarts ze serieus, dan wordt de betrokken chauffeur gedurende enige tijd overgeplaatst naar een interlocale lijn, waar de diensten wat rustiger zijn."). BERLIJN (Reuter) De Sovjet-Unie is bereid zijn troepen uit Polen terug te trekken in geval van overeenstemming tussen de vier grote mogendheden inzake Duitsland. Dit meldt het Oost-Duitse persbureau A.D.N. Op een „Europese con ferentie voor de oplossing van de Duitse kwestie" te Warschau, is volgens A.D.N. een resolutie aangenomen waarin als een der punten waarover onmiddellijk door de vier overeenstemming kon worden bereikt, wordt genoemd: een gelijktijdige terug trekking van de bezettingstroepen. „In welk geval de Sovjet-Unie niet alleen haar troepen uit Duitsland zou terugtrekken, maar ook alle contingenten in Polen die thans de verbindingen met de Russische troepen in Duitsland beschermen". De resolutie noemde nog twee andere „punten van overeenstemming". De her eniging van Duitsland door vrije en ge controleerde verkiezingen en het garande ren van de grenzen van een Duitsland dat buiten militaire coalities blijft. Volgens A.D.N. namen afgevaardigden uit de Sov jet-Unie,'Duitsland, Albanië, Bulgarije, Tsje.cho-Slowakije, Denemarken, Finland, Griekenland, Hongarije, Italië, Nederland, Polen, Roemenië en Zwitserland aan de conferentie deel. Het Russische blad „Izvestia" schreef onlangs, dat er geen verschil in betekenis is tussen de woorden „controle" en „super visie" ten aanzien van het houden van ver kiezingen voor geheel 'Duitsland. „De zo genaamde yerwarring in het Westen over de betekenis" aldus het blad, is slechts een poging om de zaak te omzeilen. Ook de „Pravda" liet zich in deze zin uit. Naar wij vernemen, zal het onlangs op gerichte gezelschap „Het Nieuwe Jeugd toneel" onder artistieke leiding van Cruys Voorbergh te beginnen op 25 Februari een aantal voorstellingen in de Stadsschouw burg te Haarlem geven voor leerlingen van de lagere scholen. Hoeveel opvoeringen dit zullen worden, is nog niet bekend. Zulks is afhankelijk van de reacties op een circu laire aan de hoofden der scholen, die dezer dagen A'an de Commissie voor de culturele vorming A'an de schoolgaande jeugd is uit gegaan. In zekere zin heeft men hier te doen met een proefneming, namelijk om speciale matinées te organiseren voor een groot aantal scholen, alleen Haarlemse. Het Nieuwe Jeugdtoneel gaf zijn eerste voorstelling in het Scala Theater te 's-Gra- venhage op 28 Dcember van het vorig jaar. Het werd opgericht uit zuiver idealistische beweegredenen: het toedienen van heil zame injecties van tegengif tegen de ver derfelijke geachte invloed van beeldromans en gangsterfilms. Men hoopt de jeugd voor werkelijke schoonheid ontvankelijk te ma ken. Vandaar dat ook aan tekst en aan kleding bijzondere zorgen zijn besteed. „De kleine Moeck" Als eerste stuk dat dus weldra ook in Haarlem tot vertoning komt is ge? kozen een bewerking door E. de Conixigh (pseudoniem voor Cruys Voorbergh) van het sprookje „De kleine Moeck" van Wil helm Hauff. Behalve regisseur en costuuim- ontwerper Cruys Voorbergh zijn de voor naamste medespelenden: Emmy Lopes Dias (die cum laude voor haar eindexamen van de Toneelschool slaagde en daarna achtereenvolgens aah Comedia en het Ne derlands Volkstoneel verbonden was), El- ly Bakker (vroeger bij de Haagse Come- die), Bep van Delft (voordien bij de Rot terdamse Cotmedie, Kees Waterbeek (die van „De witte Vogel" deel uitmaakte) en Charlie Nalbach, Wim van Dragten, Fré Pattipilohy en Hugo de Jong, die tevens de zakelijke leiding voert. De costuums voor „De kleine Moeck" zijn op de ateliers van de Haagse Comedie uit gevoerd, evenals de décors, die door Hen ri Pieck ontworpen werden. De voorstel ling wordt opgeluisterd met guitaarmu- ziek van Ap Bronkhorst. door de compo nist vertolkt. Het beslag, dat een Amsterdamse deur waarder op 1 Februari in het Concertge bouw te Amsterdam heeft laten leggen op de entréegelden van de voorstelling van het Baskische ballet „Etorki" blijft van kracht aldus heeft de president van de rechtbank mr. C. Briët. vanmorgen in het daaroA'er gevoerde kort geding beslist. Het beslag werd gelegd in opdracht van de Parijse impresario Eugene Grimberg, te zamen met het Braziliaanse folkloristische theater. De N.V. Internationale Theater producties, als impresariaat van „Etorki' optredend, was het vorige jaar ook als zo danig van „Braziliana" werkzaam geweest en bij die gelegenheid waren financiële ver wikkelingen ontstaan. De president besliste, dat de in beslag genomen recette niet privé aan één der di recteuren van de N.V. toebehoorde, maar aan de N.V. zelf en dat schuldeisers van de N.V. zich daarmee dus schadeloos kon den stellen. Hij ontleende deze opvatting aan de redelijke waarschijnlijkheid, dat de N.V. bij de overeenkoms met „Etorki" be trokken was geweest. De Nederlandse Bond van Huis- en Grondeigenaren heeft een adres aan de ministerraad gericht, waarin gepleit wprdt voor een huurverhoging van ten minste 25 percent. De bond maakt ernstig bezwaar tegen het voornemen om bij een volgende huurverhoging bepaalde categorieën wo ningen \'an verhoging uit te sluiten. Er bestaat volgens de bond geen enkele ge gronde reden waarom normale verhuurde woningen beneden een bepaalde huurprijs- grens van het betalen ener redelijk geachte huurverhoging zouden moeten worden vrij gesteld, daar de bewoners.van deze wonin gen in grote meerderheid evenzeer van de voorgenomen belastingcompensaties zullen genieten. De loonsverhogingen, resulterend in een stijging van 11,3 percent van het loonpeil van 31 December 1953, hebben een verdere stijging van de onderhoudskosten tot gevolg gehad, aldus betoogt de bond, die meent, dat de onvoldoende aangepaste huren niet alleen een voortdurende bedreiging vormen voor de instandhouding van de woning voorraad, doch tevens een onderwaardering van de woondiensten bestendigt. Instemmend met het voornemen der regering van een Huurbelasting af te zien, verzoekt de bond tenslotte de komende huurverhoging het karakter te geven van een algemene huurverhoging, analoog aan die van 1 Januari 1951. Hoewel de bond kan instemmen met een procedure van ge leidelijkheid in de benadering van een economisch verantwoord huurpeil gedu rende een OA'ergangstijd is hij nochtans van mening dat binnen afzienbare tijd zal moeten worden gekomen tot 'een huurver hoging van tenminste 25 percent. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: P. Emmelot en M. W. Vros; J. M. J. van Rooden en A. M. den Broeder; A. J. P. Wouters en N. de Zwart; C. N. Veniet en E. J. van der Waals. GETROUWD: C. A. G. Hoppezak en T. M. Reinierse; 71. P. Warmerdam en G. H. Ruig- rok; G. M. Brugman en E. T. de Vries; L. J. F. Lorië en A. G. Hamel; G. A. Koelman en D. van der Wal; J. J. Fanoij en J. G. Freerkstra; M. Witsenburg „n M. Vroom; M. Martin en T. Schamp; J. M. Kramer cn C. M. J. M. Dek. GEBOREN: Marjo Maria, d. van B. M. van der Ham en C. J. Weijers; Roland Pieter. z. van M. H. van Ieperen en A. H. Meijer; Ni- colaas Cornelis, z. van N. J. Schoenmaker en T. C. M. Uijttewaal; Steven Benjamin, z. van A. Bloemendaal en C. M. J. Bijl; Patricius Henricus Maria, z. van L. A. J. Mascini en M. A. C. Schous; Sylvia Roline, d. van J. Ham en A. M. van El. OVERLEDEN: Mej. E. Hoogerbeets, 79 j„ Groenendaalkade 6; F. BackerKlootsema, 85 j., Postlaan 19; Wed. E. den Hartoghden Hartog. 92 j., Molenlaan 15; Mej. E. Lange- veld, 49 j., Rijnstraat 31; A. T. Hakvoort, 2 j., P. Buyslaan 6 (v.). De politie te Rotterdam heeft de 18-jarige tweeling D. en W. M. aangehouden, die de laatste tijd nogal Avat last heeft veroor zaakt. De gehele historie dateert reeds van de vorige zomer, toen de tAveeling rood- gejaste meisjes een verkeersovertreding had begaan en zich niet kon legitimeren. Zij werden toen meegenomen naar het bureau Hoflaan en omdat de tweeling zich nogal misdroeg nam de politie speciale maatregelen. Dit konden de dames niet verkroppen en op alle mogelijke manieren hebben zij AATaak genomen. Dan Aveer lie ten ze de banden van de fietsen van agen ten leeglopen. Een andere keer verdAveen een fiets om elders te worden teruggevon den en zelfs Averd op een volkstuin van een agent voor honderden guldens vernield. De politierechter kwam er aan te pas en zij Averden ieder veroordeeld tot een boete van 12,50 gulden en veertien dagen hech tenis voorwaardelijk met drie jaar proef tijd. Enige tijd daarna bleef het rustig, doch onlangs begonnen ze opnieuw. Ze vielen agenten op straat lastig, fietsbanden moes- Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3/ Nederl.'47 lOOUis 100 A.K.U 288 289 310% 370 Philips Gloeil. 330% 328/ Kon. Petroleum 549 552 A'dam Rubber 115% 114/ Holl. Amer. Lijn 194 196 N. Scheepv. Unie 171K 173 H.V.A 141% 140/ 133% 138 Amsterd. Bank 259 250 ex.d. Ned. Handel Mij. 223 223 Rotterd. Bank 224 224 Twentsche Bank 228% 228/ Anaconda Copper 53,s/u* 54 Bethlehem Steel 117/ 118 Republic Steel 84% 84/ Shell Union 60% 61/ Tidewater 24 U/u 24% U. S. Steel 80/» 80/ ten het weer ontgelden en belknoppen van diens'tfietsen verdwenen. Vrijdagavond jongstleden kwam de klap op de vuurpijl, want toen werd het politiepersoneel in het wachtlokaal opgeschrikt door een straat klinker die door de ruit Averd gegooid. Een agent holde naar buiten en trof een van de meisjes aan in de tuin achter het bureau. De andere was nergens te vinden en toen men bij haar thuis een kijkje ging nemen zat ze op het dak. Vermoedelijk had ze de politie verwacht. Ze ontkenden echter iets met de zaak uitstaande te hebben en daar om werd de politiehond „Presto" er bij ge haald. Deze rook aan de straatklinker en blafte een van de meisjes aan. Toen vielen ze door de mand en het gevolg was, dat de tweeling nu is overgegeven aan de officier van justitie. PARIJS/WENEN (A.F.P.) Het Sov jet-persbureau Tass meldt, dat de Opperste Sovjet besloten heeft aan elk der Sovjet republieken machtiging te geven tot instel ling van eigen ministeries van Buitenland se Zaken en Defensie. Tot nu toe hadden alleen de Oekraine en Wit-Rusland een eigen ministerie van Buitenlandse Zaken. Armenië is de eerste Sovjet-republiek, die na het nieuwe besluit een ministerie van Buitenlandse Zaken in het leven riep. In de Sovjet-Unie is een departement voor de bouw van olie-installaties ge vormd. De nieuwe portefeuille werd toe vertrouwd aan Ewessenko. De volksdemocratieën zullen er naar streven hun productie op te voeren, vooral waar het de metaalindustrie betreft, aldus radio-Boedapest. Van 4e Hongaarse arbei ders wordt gevraagd de productie van de zware industrie te vergroten „teneinde het militaire potentieel van het land te ver groten". Een en ander zou er toe leiden, dat het volk zich allerlei beperkingen zou moeten opleggen. Men diende echter ieder offer te brengen om de strijdkracht van het leger te vergroten. De Roemeense plaatsvervangende mi nister voor de metaalindustrie heeft een zelfde geluid laten horen. Almdijk, 9 v. Rotterdam n. Hamburg. Amsteldijk, 9 v. Newport Mon n. Londen. Amstelveen, 10 te Le Havre. Abbekerk, 8 te Kobe Amor, 9 v. Rotterdam 10 te Amsterdam. Alcyone, 10 Vlissingen n. Bremen. 1 Alphard, pass 9 Fernando Noronha n. Antw. Abbekerk, 10 v. Kobe n. Nagoya. Agatha, 9 te Singapore. Armilla, 11 te Bangkok. Argos. 10 rede Kalivia. Albireo, pass. 10 Fem. Noronha n. Las Palmas Aldabi. tl te Montevideo. Algenib, 11 te Rio de Janeiro. Altair, 11 te Montevideo. Amstelland, 11 te Santos. Ariadne, 11 v. Rotterdam n. Tanger. Averdijk, 10 v. Rotterdam n. Hamburg. Aalsum, pass, 11 Finisterre n. Antw. Alwaki, 8 te Las Palmas. Annenkerk, 11 te Colombo. Arundo, 22 v Bermuda op Mersey verw. Alblasserdijk, 10 te Galveston Alchiba, 9 te Acevedo. Alikaid, verm. 11 v. Piho Alegre n. Nocochea. Almkerk, 11 v. Rotterdam n. Bremen. Alnati. 10 te Recife. Amstelbrug, 11 te Kobe n. Otaru Baud, 11 teTj. Priok. Bintang, 11 Colombo verwacht. Bali, pass. 10 Kp. Bon n. Port Said. Barendrecht, 10 te Las Palmas. Bonaire, 9 v. Georgetown n. Paramaribo. Bantam. 5 te Los Angeles. Bosch fontein, 9 te Mombasa. Boskoop, 10 590 m. O.NO. Bermuda. Bacchus, 10 v. Amsterdam n. West Indtë. Caltex Leiden, pass. 10 Malta n. Sidon. Chama, 10 80 m. O. Brisbane 14 Auckland verw. Coryda. 13 Punta Cardon verw. Caltex Nederland, 10 te Kopenhagen. Celebes, 10 te Londen. Ceronia, 10 te Abadan. Cradle of Liberty 10 v. Aden n. Mcna el Ahmadi Cronenburgh, 10 v. IJmuiden n. Onon. Dordrecht, 10 te Antwerpen. Duivendrecht, pass. 10 ten Z. Scilly's n. Charles ton. Dongedijk, 9 te Antwerpen. Ena, 10 v. Fort Aleza n. Belem. Erlna, 8 te Soerabaja. Etrema, 10 870 m. NO. Trinidad 13 Trinidad verw. Eemdijk, 10 te Houston. Enggano, 10 te Bushire. Esso Rotterdam 10 te Rotterdam. Eendracht, 11 te Antwerpen. Eos, 10 v. Malta n. Patras. Esso Den Haag, pass. 11 Algiers n. Antwerpen. Esso Amsterdam, pass 10 Vlissingen n Rastanura Friesland (KRL)1.0 ^e Port Swettenham. Friesland (SSM), pass. 9 Finisterre n. Huelva Gaasterkerk, 10 v. Melbourne n. Sydney. Ganymedes, pass. 10 Finisterre n. Madeira. Gooiland, 9 te Rio Grande. Graveland. 10 te Rio de Janeiro. Groote Beer. 9 Nantucket n. Rotterdam. Groote Kerk, 10 te Rotterdam. Garoet, 6 te Soerabaja Gordias, pas. 10 Lissabon n. Algiers. Hestia, 10 te Morrlsville. Hydra, 10 v. Port of Spain n. Georgetown. Hector, 9 v. Patras n. Ceuta. Helder, 9 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Hathor, 11 te Tunis verwacht Hecuba, 10 te Amsterdam. Hersilia, 9 v. Pto Cabello n. Porto Ordaz. Helena, 11 te Port au Prince. Haarlem, 11 te Antwerpen. Indrapoera, 10 120 m. O. Gibraltar n. Rotterdam. IIos, 11 v. Hamburg te Antwerpen. Indrapoera. 14 Rotterdam verwacht. Itfcersum, 11 te Amsterdam Japara (KRL), 9 te Penang. Joh. van Oldenbarnevelt, 10 v. Aden n. Suez. Jupiter, 10 v. Amsterdam n. Hamburg. Koratia, 10 v. Mena ei Ahmadi n. Eva Perón. Kota Agoeng. 10 v. La Buan n. Sorong. Kota Inten, 10 v. Soerabaja n. Makassar. Kresla, 19 Curaeao verwacht. Karimata, 9 rede Singapore. Karlmun, 10 te Hamburg Lieve Vrouwekerk, pass. 10 Kp. St. Vincent n. Rotterdam. Loenerkerk, 11 te Marseille. Loppersum. 10 v. Ceuta n. Dagenham. Laagkerk, 9 v. Suez n. Aden. Lindekerk. 9 v. Suez n. Ummsaid. Lissekerk, 10 te Dubai. Lawak, 11 te Durban. Lekkerkerk, 10 v. Stettin n. Hamburg. Lutterkerk, 10 te Londen. Maetsuycker, 10 v. Priok n. Fremantle. Manoeran, 12 Belawan verwacht. Mataram, pass. 10 Malta n. Port Said. Meerkerk, pass. 10 Kp. St. Vincent n. Antwerpen Muiderkerk. 10 v. Genua n. Duinkerken. Murena, 6 te Hongkong. Mariekerk, pass. 9 Guardafui n. Mombasa. Mellskerk, 8 v. Kaapstad n. Las Palmas. Madoera, 10 te Koewait. Maashaven, 10 v. Rio de Janeiro n. Santos. Maasland, 11 te Bahia. Marken, pass. 10 Dakar n. Las Palmas. Merwede. 10 v. New Orleans n. Jacksonville. Molenkerk, 11 v. Marseille n. Tanger. Mijdrecht, pass. 10 Gibraltar n. New York. Macoma, U v. Durban n. Curasao. Macuba. 11 v. Amsterdam n. Suez. Mapia, 11 te Amsterdam. Markelo, 11 te Antwerpen. Noordam, 10 390 m. N. Flores. Nieuw Amsterdam, 11 te St. Thomas. Nigerstroom, 11 v Le Havre n Amsterdam Noordam, 14 Hoek v Holland verw. Notos. 11 te Amsterdam. Oranje. 10 720 m. O. ten Z. Guardafui. Oranjefontein 10 160 m. ZO. Madeira. Orestes, 10 te Trinidad. Oranjestad, 10 v. Aruba n. Pto. Limon. Overijsel, 10 te Lissabon. Prins Philips Willem, 10 te Kaolack. Prins Willem George Fred. 10 v. Rotterdam n. St. John. Prins Willem van Oranje, 10 te St. John. Papendrecht, 9 v. South Georgia n. Dakar. Pygmalion, 9 v. St. Vincent n Port of Spain. Pieter S, 10 v. New York n. Curasao. Pendrecht, 10 v. Rotterdam n. Sidon. Prins Maurits. 11 te Algiers. Prins Joh. W. Friso, pass.'ll Vlissingen n. Antw. Rotula, 8 te Eastham. Roebiah, pass. 10 Bahamas n. Houston. Roepat, 10 Kp. St. Vincent gepass. n. A'dam. Rufina, 10 te Trinidad. Rijndam, vertr. 11 v. Rotterdam n. New York. Slamat, verm. 12 v. Rotterdam n. TJ. Priok. Stad Rotterdam, pass. 10 Gibraltar n. Monrovia Sunetta. 10 v. Calvutta n. Mena el Ahmadi. Schie, 10 te Kingston. Samarinda, 7 te Seatle. Sliedrccht. pass. 10 Aden n. Lands End. Stad Arnhem. 5 te Lagos. Saparoea. pass. 10 Gibraltar n. Port Said. Scherpendrecht, pass. 10 Trinidad n. Rlo de Ja neiro. Schiedijk, 10 v. San Francisco n. Victoria. Sibajak, 11 te Port Said. Sommelsdijk, 11 te New York. Stad Breda. 11 te Amsterdam. Stad Dordecht. pass. 10 Gibraltar n. Civita Vecchia. Stad Schiedam, verm. 11 v. Bona n. R'dam. Stad Vlaai-dingen. 14 aan de Hoek v. Holland verwacht n. Rotterdam. State of Liberty, 11 te Mena el Ahmadi. Straat Bali, 10 v. Port, Elizabeth n. Kaapstad. Sumatra, pass. 10 Ouessant n. Marseille. Singkep, 10 te Suez. Tarakan, pass. 9 Ceylon n. Belawan. Tomori, pass. 10 Finisterre n. Rotterdam. Talisse. pass. 9 Ouessant n. Bona. Tara, verm. 12 v. Rotterdam n. Antwerpen. Tegelberg, 10 v Montevideo n. Buenos Aires. Tero, pass. 10 Recife n. St. Vincent. Titus,, 11 te Rotterdam. Tomini, 10 v. Gibraltar n. Rotterdam. Ternate, 13 te Djibouti verw Tabian, 10 te Genua. Trajanus, 11 te Amsterdam. Utrecht, 10 te Bahrein. Van Waerwijck, 10 v. Mahe n. Singapore. Westerdam, 10 580 m. O. Kp. Race n. New York. Willemstad. 10 te Hamburg. W. Alton Jones, 10 90 m, O. Aden. Wonogirl 9 e Rotterdam. Wieldrecht, 10 te Nynashamn. Waterman, 10 810 m. O.t.Z. Melbourne. Willem Ruys. 10 v. Port Said n. Colombo. IJsel, pass. 11 Gibraltar n. Algiers. Zaan, 11 v. Amsterdam n. Huil Zuiderkruif, 9 v. Kaapstad n. Walvisbaai. KLEINE VAART Alcetas, 9 te Amsterdam n. Kopenhagen. Amstelstroom, 9 v. Amsterdam n. Bristol. Ardeas, 10 v Amsterdam n. Z. Spanje Atlantis, 10 v. Hamburg n. Rotterdam. Aco, 10 v. Aalborg n. Porsgrunn. Ambiroix, 11 v. La Pallice te Amsterdam verw. Annie, 10 v. Antwerpen n. Glasgow. Advent, 10 v. Gent te Kopenhagen verw. Arnoudspolder, 10 v. Lissabon te Antwerpen. Amasus Fluvius, 9 v. Rotterdam n. Harlnigeo Appingedam. 9 v. Rotterdam n. Lissabon. Att S, 9 v Rotterdam n. Newross. Badzo, 9 v. Rotterdam n. Londen. Barracuda, 9 v. Grimsby te Rotterdam. Barendsz, 9 v. Bremen te Garston. Birmingham, 10 v. Grangemouth n. Rotterdam. Beekbergen, verm. 10 v. Requejada n. Terneuzen Bergslngel. verm. 10 v. Waterford n. Barrydoch Betty Anne S, verm. 10 v. Southampton n. Bris- tolkanaal. Bill S, 9 v. Swansea n. Rotterdam. Coolsingel, verm. 10 v. Belfast n. Barrydock. Claes Compaen, 10 v. Nantes te Requejada. Cinderella, 9 v. Rotterdam n. Duinkerken. Draco, 10 te Amsterdam n. Bordeaux. Duiveiand, 9 v. Rotterdam n. Dover. Delfzijl, pass. 9 Vlissingen n. Gent. Diana V, pass. 10 Vlissingen n. Londen. Dicky W. 10 y- Amsterdam n. Delfzijl. Deo Duce, 9 v. Brunsbtlttel te Rouaan. BINNENLAND Koningin Juliana zal op 21 Mei een deel der feestelijkheden bijwonen die in Scheve ningen ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van de haven worden gehouden Circus Strassburger zal in het komende seizoen in samenwerking met circus Frans Althoff een tournee door ons land maken Deze samenwerking houdt geen fusie in' In 1956 zal dezelfde combinatie een tournée' door het buitenland maken. Circus Strass burger zal buiten deze combinatie om, nor maal voorstellingen geven in de vaste ge bouwen te Scheveni-gen en Amsterdam. De ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Financiën hebben de Nederlandse Kastelenstichting opdracht gegeven een rapport: samen te stellen over „De nood van onze kastelen". In Delft en Tilburg neemt de P.T.T thans proeven om de eerste postbestelling vlotter te laten uitvoeren. Men wil dit be reiken door in de eerste bestelling geen drukwerken (behalve rouwkaarten) op te nemen. Er zijn besprekingen gaande over de mogelijkheden van het installeren van ge bouwen voor een filiaal te Amsterdam van de Franse automobielfabrieken Renault. De commercieel inspecteur van dit concern, de heer A. Grandjean, is uit Parijs naar Neder land gekomen om ter plaatse deze zaak te bestuderen. De trekking is geschied van de loterij ten bate van de vereniging Parkherstellings oorden. De hoofdprijs, een auto ter waarde van 6475 gulden viel op lotnummer 45058. De tweede prijs, een electrische koelkast, op nummer 58219. In totaal zijn 60.000 loten a 50 cent per stuk verkocht. In het gezin van de heer H. J. W. Elfer- dink te Winterswijk, is Donderdag de ■23.000ste ingezetene van de gemeente Win terswijk geboren. Het kind kreeg de namen Janna Gesina. Onder auspiciën van de Nederlandse Kamer van Kaophandel voor België en Luxemburg zal professor J. van Houtte, oud- eerste minister van België, op 17 Maart in het Kurhaus te Scheveningen een lezing hou den over „De Europese toekomst van Benelux". Tengevolge van het sneeuwballengooien door de jeugd zijn in Amsterdam gedurende de korte sneeuwperiode 3200 lampen van straatlantaarns gesneuveld met een gemid delde van 400 per dag. Alleen op 20 Januari moesten 1050 vernielde gloeilampen vervan gen worden. De actrice Loudy Njjhoff heeft aan de directie van het Rotterdams Toneel mede gedeeld, dat zij haar engagement bij dit gezelschap het volgende speelseizoen niet zal prolongeren. HAARLEM EN OMGEVING Afdeling VII van de Haarlemse federatie van de Partij van de Arbeid belegt heden avond in café „De Tourist" te Spaarndam.. een bijeenkomst waarop mr. G. J. H. de Leeuw, voorzitter van de Haarlemse Katho lieke Werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid, aan de hand van lichtbeelden zal spreken over ,de ontwikkeling van de Rooms Katholieke emancipatie en. het mandement der bisschoppen. Na de pauze zal een zaal forum gevormd door de dames T. Kerkhoff— Pet, en E. SapKlei en de heren mr. G. J. H. deLeeuw en J. Willemse, vragen beant woorden. Het Wijkcomité Spaarndam zal Dins dagavond 15 Februari een openbare verga dering houden in de secretarie te Spaarndam. Aan het Stadsacademie ziekenhuis te Leiden slaagde voor het examen „medisch analyste" mejuffrouw Aty Sikking uit Haarlem. De winkeliersvereniging „Generaal Cronjé" zal op Woensdagavond 16 Februari haar jaarfeest houden in restaurant. „Die Raeckse", waar een gevarieerd cabaret dansant programma wordt geboden. De heer L. H. van der Drift, leerling in het burger smedenbedrijf in Haarlem, heeft een prestatie geleverd, die door nie mand ter wereld is tc evenaren, hij heeft zich aangemeld als 50.001ste lid van de Neder landse Katholieke metr.albewerkersbond „St. Eloy". Hij is Donderdag in' huize St. Jan te Utrecht als zodanig plechtig ge ïnstalleerd. De Ruyter, 9 v. Cherbourg n. Le Legue. Driebergen, verm. 10 v. Requejada n. Terneuzen Eban, pass 9 Vlissingen n Grimsby. Eemsborg, verm. 10 v. Rotterdam n. Bohus. Elsenburgh, 10 v. Casablanca n. Duinkerken. Erkalin, 9 v. Penryn te Charlestown. Eemsborg, 10 v. Londen te Rotterdam. Frieda. 10 v. Ipswich te Rotterdam. Frans Bohmer, 9 v. Randers n. Bordeaux. Fiducia, 10 v. Maassluis te Boston verw. Geert Bodewes, 9 v. Fleetwood n. Preston. Gerry S, 10 te eisen. Gazelle, 10 v. Vlissingen n. Rotterdam. Hoe Vinces, verm. 11 v. Grimsby n. Rotteidam Hondsbosch, 9 v. Rotterdam n. Londen. Haskerland. 9 v. Goole te Wear. Helvetia, 9 v. Port Talbot n. Oostende. Henrica b, 9 v. Cork te Dublni. Haaksbergen 10 v. Brest te Teignmouth verw. Henrica, 9 v. Manchester te Lissabon. Ilias, 9 v. Carlovassi n. Catania. Jonex I pass. 9 Vlissingen n. Londen. Jura, 10 Vlissingen n. Antwerpen. Jan Kreumer, 10 v. Londen te Rotterdam verw. Jan Herman, 9 v. Rouaan te Casablanca. Kemphaan, 10 te Preston. Kortenaer, 9 v. Portsmouth n. Roscoff. Lijnbaansgracht, 10 v. Amsterdam te Londen. Leonard, 10 v. Great Yarmouth te Rotterdam Lijnbaansgraeht. 9 v. Amsttrdam n. Londen. Midas, 10 te Rotterdam n. Algiers. Menkar N, 10 v. Asuncion te Rotterdam. Midas, 10 v. Amsterdam te Rotterdam. Muland, 9 v. Rotterdam n. Bristol. Manto, 9 v. Amsterdam n. Hamburg. Mira, 9 v. Cardiff n. Antwerpen. Mies, 9 v. Avonmouth n. Cardiff. Midsland, 10 v. Grangemouth te Rotterdam. Myl'em, 10 v. Gothenburg te Rouaan Verw. Mynelis, 9 v. Kolding te Holbaek. Mypuck, 9 v. Gothenburg te Esbjerg. Marcella, 10 v. Rotterdam te Kirkcaldy verw. Maria Theresia, 12 v. Oporto te Antw. verw. Meres N, verm. 10 v. Lissabon n. Londen. Monica, verm. 10 v. Cadishead n. Dubin. May Mere, 9 v. Gent te Lo-nden. Mariscal Lopez, pass. 9 Kp. Verdisohe ell. naar Victoria. Noordstad, 10 v. Amsterdam te Rotterdam. Netta, 9 v. Skive n. Bergen. Nettie, 9 v. Glassondock te Par. Noorderlicht, 10 te Avonmouth verw. Nassauhaven, verm. 10 v. Rotterdam n. Antw. Nieuwehaven. 11 v. Antwerpen te Malmo verw. Noorderhaven. 110 v. Quimper te Nantes. Noordland, pass. 9 Vlissingen n. Anwerpen. Oosterburgh, 10 v. Antw. te Stockholm. Philetas, 9 v. Triëst n. Port of Spain. Peter, 10 v Vlissingen n. Gluckstad. Peter Swenden, pass. 10 Vlissingen n. Swansea Ponza, 10 v. Swansea te Rotterdam. Prudentia, 9 v. Delfzijl te Rotterdam. Pascholl, 10 v. Rotterdam te Flensburg vsrw. Perregaux, 10 v- Agadir n. Safi. Phoenix, 9 v. Aberdeen n. Dublin. Rose Marie. 10 v. Gothenburg te Rotterdam. Reggeborg, 9 v. Amsterdam n. Harlingen. Rijnhaven, verm. 10 v. Casablanca n. Oost Enge land. Soemba, 10 v. Caen te Fowey. Sporota, 10 v. Liverpool te Por Talbot. Statensingel. verm. 10 v. Riba de Sella n R'dam Stntwalburg, pass. 10 Vlissingen n. Gent. Swift, 10 v. Vlissingen n. Oslo. Tromp. 9 v. Leith te Arbroath. Tyro, 9 v. Dublin n. Teignmouth. Texel, 9 v. Rotterdam n. Rouaan. Theano, 9 v. Amsterdam te Rotterdam. Timo. 9 v. Rotterdam n. Londen. Ton S, 10 v. Londen te Rotterdam. Vlieland. 9 v. Rouaan n. Parijs. Veritas, 9 v. Londen te Esbjerg. Veenenburgh. 9 v. Middlesbro te Rotterdam. Willy, 9 v. Rotterdam n. Aalborg. Westlaan. pass. 9 Vlissingen n. Londen. Westerschelde, 10 voor Hoek v. Holland verw. n. Rotterdam. Walenburgh, 9 v. Jersey n. Bordeaux. Wolanda, 9 v. Truro te Charlestown. IJsel, pass. 9 Vlissingen n. Le Havre. Zeehaan, 10 v. Cuzhaven n. Rotterdam. SLEEPVAAftT Humber, pass. 9 Burlings n. Billiton met zuiger Noordzee, 9 v Avllles n. Rotterdam met zuiger en bak. Tyne, 9 v. Belem n. Rotterdam met bagger molen en bak.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 12