Pflimlin poogt nu de nieuwe Franse regering te vormen Tijd voor overleg met Moskou nog niet rijp Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Schrijfwijze MRP moet bereid zijn Quai d'Orsay te laten schieten WKÊÊÈBmlÈb O, A-UJ J m President Coty krijgt de beslissing vanavond Roofoverval op twee bejaarde mensen in Wijde Wormer u. Washington heeft nota van Peking in studie Een geurig geschenk uit Brazilië Tatsjen-eilanden zijn bijna verlaten Drie doden te De Krim Hel: woord is aan Lawines in de Alpen van Centraal Europa 0e JAARGANG NO 183 VRIJDAG 11 FEBRUARI 1955 299e JAARGANG No 30 Amerikaanse vakverbonden besluiten tot fusie Nederland en Duitsland eikaars belangrijkste handelspartners Voor de tweede keer in veertien dagen: Labour vraagt Churchill niet weer twee jaar te wachten Bonn poogt eigendommen in V.S. terug te krijgen Veiligheidsraad Maandag of Dinsdag weer bijeen Geen steen blijft op de andere en alles wordt ondermijnd New York noteert record Auto reed in het water Duits-Deens gesprek over minderheden verwacht Frankrijk draagt zwaarste defensielast in de NAVO Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor jn Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ENIGE MAANDEN GELEDEN versche nen de nieuwe Leidraad en Woordenlijst van de Nederlandse Taal. Deze schep- oingen waren bedoeld „ter uitvoering van het Belgische Spellingbesluit 1946 en de Nederlandse Spellingwet van 1947": dus sluitstuk vormend op onze reeds sinds iaren gebezigde nieuwe spelling. Neder landse en Belgische geleerden hadden er overleg over gepleegd en waren daarbij tot zeker compromis gekomen. Aanvankelijk scheen de bedoeling te zijn dat nieuwe sluitstuk onmiddellijk in te voeren, maar dit werd verhoed. Het bleek dat de Belgen de invoering nog een jaar wilden uitstellen, en wettelijk was hét in ons land ook niet mogelijk, haar dadelijk toe te passen. Gelukkig, want bij nadere beschouwing wekten Leidraad en Woordenlijst schrik bij menigeen. Ook in de kring van de Nederlandse Pers. Het be stuur van de Federatie van Nederlandse Journalisten, het bestuur van de Vereni ging De Nederlandse Dagbladpers en de Daad van Beheer van het ANP stelden gezamenlijk een schrijfwijze-commissie in. Die kwam eendrachtig tot de overtuiging, dat ernaar gestreefd moet worden om ten minste de eenheid in het Nederlandse taal gebruik te handhaven. Leidraad en Woor denlijst zoals zij nu samengesteld zijn bie den namelijk facultatieve oplossingen aan: men zou volgens dit stelsel voor een groot aantal woorden uit spellingen kunnen kie zen. In de studeerkamer van de geleerde moge dit uitvoerbaar schijnen; in de prac- tijk des levens moet het tot ontstellende verwarring aanleiding geven, zowel bij het onderwijs en in ambtelijke stukken als bij de Pers. Wij voorzien, wat de Pers betreft, bij zulk een systeem niet alleen voortdurende verwarring en moeilijkheden op de redacties en zetterijen, die toch reeds hun taak onder hoogspanning moe ten verrichten, maar wij moeten er ons ook wel bewust van zijn dat de krant, dagelijkse lectuur van het gezin, voort durende grote invloed doet gelden op het taalgebruik en dit consequent moet kun nen beïnvloeden. Onze schrijfwijze-com missie is dus tot de slotsom gekomen: wij wensen zo weinig mogelijk verandering in de nu van kracht zijnde spellingregels en in elk geval handhaving van eenheid. Daarbij heeft zij geconstateerd dat de Ne derlandse Spellingwet 1947 volstrekt niet tot zulk een verwarringwekkend sluitstuk noopt, evenmin in haar motieven als in haar bepalingen. De zaak is aan de orde gesteld in een vergadering van de Nederlandse hoofd redacteuren en de commissie heeft daarin haar conclusies toegelicht, die uitvoerig besproken zijn. De commissie heeft zich ook met requesten tot de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en tot de Ministerraad gericht. Daarin heeft zij er de nadruk op gelegd dat zij vooral dè grote vrijheden betreurt, die Lei draad en Woordenlijst toelaten bij het ge bruik van voornaamwoorden en bij de spelling van talloze bastaardwoorden. Zij heeft verzocht alsnog het behoud van een vormigheid van schrijfwijze te waar borgen. Inmiddels zijn de Belgen ook geschrok ken. Dat is een' nieuwe factor in de ont wikkeling. De Belgische minister van Openbaar Onderwijs heeft bij zijn Neder landse ambtgenoot zelfs een voorstel van Aanmerkelijk bezadigder strekking inge diend. Dit houdt in, dat men er in Neder land in zou moeten toestemmen, bij het gebruik van voornaamwoorden bindende regels inzake het geslacht te doen gelden. Als het in de Woordenlijst aangegeven geslacht-bij-voorkeur tot bindende regel zou worden gemaakt, zou de Belgische regering daar vrede mee hebben en zii zou harerzijds tegemoet willen komen aan de Nederlandse wens tot meer conserva tieve schrijfwijze van de bastaardwoorden. Dit klinkt zeer taai-technisch: men be grijpt wel dat bij de spelling der bastaard woorden vooral de Belgische wens, om de in het Frans zoveel voorkomende c door een k te vervangen, zich aanvankelijk heeft doen gelden. Kollega inplaats van collega ziet er niet zo afschuwelijk uit als kaktus inplaats van cactus; niettemin ver heug ik mij in het algemeen over de Bel gische bereidwilligheid om van de k's af te zien. Sommige mensen zijn niet ge voelig voor de plastiek van een woord; anderen zijn het zeer sterk en ik beken dat ik het kakelende woordbeeld, om het nu maar zo aan te duiden, met afkeer heb beschouwd. De Belgen zijn bovendien volgens hun jongste voorstel ertoe bereid, ook in de spelling van de bastaardwoorden bindende regels toe te passen. Zij willen vooral een heid in het Belgische en Nederlandse ge bruik van onze taal. Dat is een begrijpe lijk verlangen, dat wij kunnen delen, daarbij denkend aan meer dan eenheid van schrijfwijze. Daarbij denkend, mag ik wel zeggen, in de sfeer van Benelux. Onze schrijfwijze-commissie is verheugd over het Belgische voorstel, dat in zo hoge mate overeenstemt met haar wensen. En zij heeft de indruk dat in Den Haag be grip en sympathie aanwezig zijn. Niet bij prof. Van Haeringen, voorzitter van de commissie uit welker breinen Leidraad en Woordenlijst zijn voortgekomen. Maar wel in de ambtelijke kring. Intussen is >er nog geen beslissing van onze regering. Wel is die binnenkort te verwachten. Ik spreek hier van harte de hoop uit dat het Bel gische voorstel de volle instemming zal verwerven, die het verdient en dat men dus zal keren op de weg, die naar een warwinkel in de schrijfwijze van onze taal zou hebben geleid. R. P. MIAMI BEACH (Reuter) De twee grootste vakverbonden in de Verenigde Staten, de American Federation of Labor (AFL) en het Congress of Industrial Or ganisations (Cio) hebben tot een fusie be sloten. Vertegenwoordigers van beide ver bonden hebben daartoe een overeenkomst getekend. De AFL telt tien millioen leden en het CIO vijf millioen. De voorzitters geloven, dat het besluit tot fusie tegen het einde van het jaar be krachtigd zal zijn. Het besluit moet onder meer nog worden goedgekeurd door de conventies van beide organisaties afzon derlijk en een verenigde conventie De dezer dagen bekendgemaakte Duitse statistische cijfers betreffende de geogra fische verdeling van de Duitse buitenland se handel in 1954 doen zien, dat Nederland in het afgelopen jaar de belangrijkste handelspartner van de Bondsrepubliek Duitsland is gebleven, aldus meldt de Ne derlandse Kamer van Koophandel voor Duitsland. (Van onze correspondent in Parijs) Na de conservatief Antoine Pinay gaat de room-katholiek Pierre Pflimlin een po ging ondernemen om een nieuwe regering te vormen. Hij heeft een verzoek van presi dent Coty daartoe in beginsel aangenomen. Een definitief antwoord zal de formateur vanavond of op zjjn laatst morgenochtend geven. Pflimlin, die bijna vier jaar (1947 1951) onafgebroken in acht opeenvolgende regeringen minister van Landbouw is ge weest, hij was met minister Mansholt een der grondleggers van de zogenaamde „groene pool" wil de basis van zijn even tueel toekomstige kabinet zo ver mogelyk naar links en rechts uitbreiden. Ook hij zal by de socialisten stellig bot vangen en zo zal ook Pflimlin wel op het rechtse centrum zyn aangewezen. De andere partijen de radicalen, de onafhankelijken, de Gaullisten zouden zijn papieren nog niet zo slecht beoordelen., Pflimlin, een slanke, rijzige figuur, met een wat germaans voorkomen, is een man met een onbetwistbaar verantwoordelijk heidsgevoel. En omdat die kwaliteit bij Franse parlementariërs maar spaarzaam wordt aangetroffen, staat hij in de Natio nale Vergadering aangeschreven als een man van uitzonderlijk karakter. Dat ver antwoordelijkheidsbesef heeft hem, ofschoon overtuigd Europeaan, er toe gebracht vóór de Parijse accoorden te stemmen en diezelf de eigenschap weerhield hem er van aan de machinaties mee te werken, waardoor Men- dès-France ten val kwam en Pinay's po gingen mislukken moesten. Er bestaat daarom een bescheiden hoop, dat de politieke ressentimenten op zijn stre ven wat minder vat zullen hebben. Het ligt in de lijn van zijn ietwat stroef karakter dat Pflimlin, die Elzasser van afkomst is, weinig tijd zal willen verliezen zodra hij om partij-politieke redenen wordt tegenge- merkt dat hij om partij-politieke redenen wordt tegengewerkt. Daarom zou een zeker optimisme op een spoedige afloop van de crisis gerechtvaardigd lijken indien Pflim lin vanavond aan president Coty het ja woord zou geven. In politieke kringen werd verwacht dat Pflimlin, die 48 jaar is, en slechts drie we ken ouder dan Mendès-France, de porte feuille van Economische Zaken onder zijn hoede wil nemen. Hij zou op dat punt in het voetspoor van zijn voorganger kunnen treden. De portefeuille van Defensie zou hij Donderdagavond om kwart voor elf is voor de tweede keer in veertien dagen een overval gepleegd op de bejaarde H. en G. Heudikhuizen (65 en 69 jaar), een broer en zuster die een boerderij aan de Noor- derweg te Wijde Wormer bewonen. Op nieuw werden zij bedreigd door een gemaskerde man, die een vuurwapen in de hand had en „je geld of je leven" riep. De heer Heudikhuizen, die reeds in bed lag, schreeuwde luid om hulp, waarop een 40- jarige boer, die in de boerderij overnachtte, uit bed sprong en zich op de overvaller wierp. Er ontstond een gevecht, waai-bij de boer het masker voor het gezicht van de overvaller kon wegtrekken. Deze wist zich te bevrijden en ijlings de vlucht te nemen. Onmiddellijk werd de rijkspolitie gewaarschuwd, die met leden van de districtsrecherche uit Amsterdam spoedig ter plaatse was, De overvaller bleek door een stalraam naar binnen te zijn geklom men. De boer en de familie Heudikhuizen konden eén vrij gedétailleerd signalement van de dader geven. willen aanbieden aan Pinay, wiens plannen inzake een reorganisatie van dit departe ment hebben bijgedragen tot het falen van zijn overbruggingspogingen. Buitenlandse Zaken zou zijn bestemd voor de radicaal René Mayer, die op deze post al maanden zat te wachten en er zijn partijgenoot Men dès-France voor heeft onthalsd. Maar of Pflimlin's partijgenoten van de MRP, die Buitenlandse Zaken als hun monopolie be schouwen, met dat aanbod accoord zullen gaan, blijft een open vraag. Het antwoord op die vraag kon wel eens beslissend voor deze tweede formatie-poging blijken. (United Press) Pflimlin heeft heden- moi-gen een bezoek gebraoht aan de de- missionnaire premier Mendès-France in diens woning. Na zijn bezoek aan Mendès- France reed Pflimlin naar Versailles om te spreken met Albert Sarraut de presi dent van de Raad van de Franse Unie. Later zou Pflimlin de president van de economische raad Emile Roche ont moeten. Pflimlin tijdens een „kruisverhoor" van kranten- en radioverslaggevers. (Van onze correspondent in Londen) Sir Winston Churchill heeft in het La gerhuis duidelijk uitgesproken dat er geen sprake van enige conferentie met de Rus sen kan zijn vóór de ratificatie van de Parijse verdragen. Oppositieleider Attlee, die voorstander is van de ratificatie van de verdragen met gelijktijdig contact met de Russen een typisch compromis in verband met de verdeeldheid van zijn partij over dit vraagstuk stelde voor dat de regering langs diplomatieke weg zou nagaan wat de bedoelingen van de Sovjet regering ten aanzien van Duitsland waren. Dit was eigenlijk een hoogst zon derlinge vraag, omdat, zoals Aneurin Be- van later terecht opmerkte, dit tot de nor male taak van de ambassadeur behoort. Sir Winston zeide dat in diplomatiek op zicht geen enkele gelegenheid wordt ver waarloosd. In antwoord op twee vragen van La- bour-zijde over het nieuwe regiem in Rus land verklaarde Churchill dat de tijd voor een conferentie niet gekomen was. Er ont stond uitbundige vrolijkheid toen het Labourlid Warbey, die de eerste vraag Niet alleen kleine, maar ook grote.. WASHINGTON (Reutel-/AFP) Op het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken zijn de Amerikaans- Duitse besprekingen begonnen over de Duitse vergoeding van schade die de Ver enigde Staten in de tweede wereldoorlog hebben geleden en over de door de Ver enigde Staten in beslag genomen Duitse eigendommen. Bondskanselier Adenauer heeft het vorige jaar bij zijn bezoek aan Washington op deze besprekingen aange drongen. De leider van de West-Duitse delegatie, Herman Abs, heeft verklaard, dat in de Verenigde Staten de klemtoon het meest werd gelegd op het pleidooi van dr. Adenauer ten gunste van de kleine bezit ters. „Naar mijn mening", aldus Abs, „dient te worden opgemerkt, dat hij ook sprak over de vorderingen van de Duitse industrie en het Duitse bedrijfsleven". Wwy» W v";V?' - ss II il& s H 1 P Het Internationaal Gerechtshof kwam Donderdagmorgen in het Vredespaleis te Den Haag in plechtige zitting bijeen voor de installatie van vier nieuwe rechters. Benoemd werden Muhammad Zafrulla Khan (Pakistan), Hersch Lauterpacht (Enge land), Lucio Moreno Quintana (Argentinië) en Roberto Cordova (Mexico). Foto: het Hof tijdens de zitting. had gesteld, verder vroeg of Sir Winston er zich van bewust was dat door twee jaar te aarzelen de kans verkeken was met I Malenkov te spreken en of hij nu weer zo lang zou aarzelen totdat het opnieuw te laat zal zijn om met Boelganin te pra ten. Sir Winston antwoordde dat hij door de algemene hilariteit de opmerkingen niet had gehoord. Oud-minister Strachey (Labour) vroeg of niet uit de gebeurtenissen in Duitsland en Frankrijk valt op te maken dat de openlijke weigering van de premier om enige notitie te nemen van de Russische verklaring over' Duitsland, de ratificatie van .de Parijse accoorden in gevaar zSl brengen. Sir Winston zeide dat de regering geen aspect van de kwestie over het hoofd ziet en gaf de verzekering dat de Parijse overeenkomsten geen enkele ongerustheid behoeven teweeg te brengen, behalve voor hen, die de eenheid en de defensieve kracht van de vrije wereld wilden vernietigen. WASHINGTON (Reuter) In Wash ington wordt een nieuw antwoord van pre mier Tsjoe en Lai van communistisch China op UNO-voorstellen voor beëindi ging der vijandelijkheden in het gebied van Formosa bestudeerd, aldus is uit ge zaghebbende bron vernomen. Het ant woord zou vervat zijn in een boodschap van Tsjoe op een persoonlijke boodschap van de secretaris-generaal van de UNO, Dag Hammarskjoeld. In goedingelichte kringen is verklaard, dat het nieuwe Chi nese antwoord ook op een verwerping van de UNO-uitnodiging neerkomt, zij het in mildere bewoordingen dan waarin de of ficiële verwerping van 3 Februari was vervat. Functionarissen in Washington bestu deren de tekst van de boodschap om na te gaan, of zij beloften inhoudt voor verdere discussie tussen de mogendheden die be trokken zijn bij het gebied van Formosa. De functionarissen hebben niet willen mee delen in hoeverre de nieuwe boodschap van Tsjoe de hoop op onderhandelingen over een bestand heeft doen herleven. Maandag of Dinsdag zal de Veiligheids raad bijeenkomen om, voorlopig, een einde te maken aan het debat over de toestand in het Verre Oosten, aldus verneemt A.F.P. uit gezaghebbende bron. De Westelijke mogendheden zouden hebben besloten de bespreking over de kwestie-Formosa te schorsen. Het uitvoerende comité van de Wereld raad van Kerken te Genève heeft een be roep gedaan op het geduld en de zelfbe perking van de mensheid een rechtvaardi ge oplossing te zoeken voor het conflict om Formosa. Het comité wijst op het be lang van het volledig gebruik maken van de bemiddelingsmogelijkheden van de UNO. Heden is per K.L.M. een geschenk ge arriveerd uit Brazilië, dat bestemd was voor de burgerij van Haarlem. Het waren twee balen koffie van 80 pond in totaal, die door de burgemeester van Sao Paulo en het Braziliaanse kofie-instituut te Cam pinas als een vriendelijke attentie ter be schikking zijn gesteld naar aanleiding van het bezoek van onze redacteur Jos. Lode- wijks aan Brazilië in het begin van dit jaar. Zoals men weet heeft Haarlems Bloei toen geschenken en boekwerken meegegeven voor verschillende autoriteiten in Brazilië. De balen koffie zijn vanmorgen door de heer Lodewijks uit naam van de Brazi liaanse schenkers aan burgemeester Cre- mers overhandigd, die de geurige bonen zal verdelen onder de daarvoor in aanmer king komende gezinnen. TAIPEH (Reuter) Nationalistische troepen zijn op de Tatsjen-eilanden be gonnen met het uitzetten van „booby traps" en het aanleggen van grote mijnen velden om het de communistische strijd krachten moeilijk te maken als zij na de ontruiming de eilanden zullen bezetten. Alle gebouwen en installaties, die de com munisten zouden kunnen gebruiken zijn reeds opgeblazen. Misschien zullen een aantal guerilla's achterblijven om de com munisten te bestrijden. De ontruimingsoperatie, die afgelopen Maandag is begonnen, zal voltooid zijn als de nationalisten hun laatste voorraden munitie zullen hebben ingescheept. Alle burgers zijn geëvacueerd. Op de Boven- Tatsjen eilanden zijn 42 „communistische agenten" achtergelaten om door de com munisten „te worden bevrijd". Zij zijn op gesloten in een schoolgebouw. De Amerikaanse ambassadeur op For mosa, Karl L. Rankin, en het hoofd van de Amerikaanse militaire missie op For mosa, generaal-majoor William Chase, zijn in Taipeh teruggekeerd van een geheim bezoek aan het eiland Nantsjisjan, 130 kilometer ten Zuiden van de Tatsjen eilan den. Zij zouden de vraag overwegen of ook Nantsjisjan moet worden ontruimd. Gene ralissimus Tsjang Kai Sjek is tegen de ontruiming van dit eiland gekant. United Press meldt dat de communis tische luchtafweer opnieuw in actie is ge weest tegen overvliegende geallieerde toe stellen. Incidenten zijn echter niet gemeld. New YoFk noteert NEW YORK (Reuter) De effecten beurs te New York heeft Donderdag op nieuw een ongekend hoog niveau bereikt. De koersstijging was algemeen en vele aandelen waren buitengewoon vast. Dins dag had zich een daling voorgedaan als gevolg van de regeringsveranderingen in de Sovjet-Unie, maar op Woensdag trad een krachtig herstel in. Op de effectenbeurs te Toronto (Canada) ontwikkelde zich Donderdag de scherpste koersstijging sedert meer dan vier maan den. Even voor 12 uur Donderdagmiddag is te De Krim (Ov^jijsel) een auto-ongeluk gebeurd, tengevolge waarvan drie mannen om het leven zijn gekomen. Het waren de 49-jarige F. Panter, diens 17-jarige zoon G. Ch. en de 58-jarige E. J. Meyerink, al len uit Den Velde bij Gramsbergen, die met hun auto te De Krim door nog onbe kende oorzaak te water raakten. Een vierde inzittend?, de 51-jarige G. J. Grimmerink, eveneens uit Den Velde, is nog in leven, doch zijn toestand is zorg wekkend. Na het reddingswerk, dat door omwo nenden snel werd ondernomen, bleek dat bij drie personen de levensgeesten reeds waren geweken. Het was niet mogelijk de portieren te openen. Boeren hebben met tractoren de auto op het droge getrokken. Dit werk eiste een half uur. De heer Grimmerink is naar het zieken huis te Coevorden vervoerd. Verschillende artsen uit de omgeving hebben nog lange tijd kunstmatige ademhaling toegepast bij de drie slachtoffers, echter zonder resul taat. Dokter A. Ronhaar, die zich als een der eersten op de plaats van het ongeluk bevond, heeft zich zelfs te water begeven. Hij slaagde er echter niet in de portieren te openen. KOPENHAGEN (United Press) Dene marken is bereid met West-Duitsland te praten over de status van de minderheden ten Zuiden en ten Noorden van de grens. De regering van Bonn had zich verleden week met Denemarken over deze kwestie verstaan. In de Deense antwoordnota wordt gecon stateerd dat zowel de regering als de po litieke commissie van het parlement de Duitse stap om een regeling via onderhan delingen te bereiken, met instemming be groeten. i DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Hendrik de Vries: De bomen, dat zijn geen bomen Zonder de bladen; De vromen, dat zijn geen vromen Zonder de daden. (Vertaling van een Spaanse copla). LONDEN (Reuter) Het Franse Alpen district Val d'Isère is geïsoleerd door lawi nes, die zijn veroorzaakt door de hogere temperatuur in de bergen. Ongeveer 3000 toeristen verblijven in dit skicentrum. Er bestaat geen gevaar voor de skiërs, die van goed weer genieten. Hefschroefvliegtuigen zorgen er voor, dat er geen voedselgebrek ontstaat. Te Tignes is een vrouw om het leven gekomen, toen de eerste verdieping van een chalet door een lawine werd mee gesleurd. Ook in de Italiaanse Alpen, in Oosten rijks Tirol en het Zwitserse kanton Wallis zijn wegen door lawines en grondverschui vingen versperd. Zowel in Frankrijk als Zwitserland is gevaar voor nieuwe over stromingen ontstaan. Talrijke wegen in de Franse Alpen zijn door lawines en grond verschuivingen versperd. Te Saint Jean de Maurienne moest een aantal huizen wor den ontruimd. Annecy en Aix-les-Bains zijn gedeeltelijk overstroomd. Het water van de Rijn stijgt ongeveer 7i/2 cm per uur en ook in andere rivieren in Frankrijk staat het water hoog. Men verwacht echter geen herhaling van de overstromingen van de vorige maand. In Zwitserland hebben vliegtuigen bij de krachtcentrales van La Sixence en Arolla in het kanton Wallis levensmiddelen uitge worpen voor de arbeiders van de centrales, die van de buitenwereld zijn afgesneden. Meer dan de helft van alle wegen in dit kanton is versperd door lawines. Het Zwit serse lawine-insituut te Davos heeft be kendgemaakt, dat gevaar voor grote lawi nes bestaat op hoogten boven 1600 meter. Het water in het meer van Genève is sedert Zondag ongeveer 80 cm gestegen. Alle slui zen zijn geopend. In Oostenrijks Tirol is de grote weg tus sen Langen en Stuben versperd door lawi nes, evenals de verbinding tussen Lech- leiten en Staeg in het district Reutte. De pas over de Arlberg tussen St. Anton en St. Christoph is gesloten met het oog op het lawinegevaar. In Zuid-Zweden is veel sneeuw geval len, waardoor het treinverkeer ernstig wordt belemmerd. Hier en daar zijn elec- triciteitskabels gebroken. Ook de telefoon diensten ondervinden hinder van de zware sneeuwval. LONDEN (AFP) Frankrijk is het lid van de NAVO dat in 1953 het grootste deel vain zijn nationaal inkomen aan de fensie heeft besteed, zo heeft de Britse mi nister van Defensie, Harold MacMillan, schriftelijk medegedeeld in antwoord op vragen van een Labourlid van het Lager huis. De minister verklaarde dat Frankrijk en Groot-Brittannië de twee NAVO-landen zijn die het grootste deel van hun nationa le inkomen, respectievelijk 12.6 en 11.3 percent, aan hun defensie hebben besteed. Ook met het percentage van de bevol king dat zich onder de wapenen bevindt staat Frankrijk, samen met Griekenland, met 2.2 percent bovenaan. Daarna volgen Turkije met 1.9 en Groot-Brittannië met 1.8 percent, aldus de minister. (Van hedenmorgen 7 uur) weers- r .5 O u toestand •O-g xs-w g Is oE O a zS Helsinki sneeuw ONO 1 -3 2 Stockholm sneeuw NW 3 -7 - Oslo onbewolkt windstil -14 0 Kopenhagen licht bew. W 2 -8 0 Aberdeen licht bew. WNW 6 -1 2 Dublin onbewolkt 4 -1 0 Londen onbewolkt W 3 -2 0 Amsterdam sneeuwbui NW 10 0 1 Brussel sneeuwbui WZW 4 0 7 Parijs onbewolkt windstil 0 0 Bordeaux half bew. NO 3 0 0,4 Grenoble onbewolkt windstil -1 1 Nice onbewolkt WNW 7 4 - Berlijn zwaar bew. WNW 5 -1 1 Frankfort zwaar bew. ZW 6 0 0,3 München sneeuw WZW 6 -4 3 Zürich poolsneeuw windstil -3 7 Genève onbewolkt windstil -3 2 Locarno onbewolkt N 10 1 0 Wenen geheel bew. W 9 -1 2 Innsbruck half bew. windstil -5 4 Rome onbewolkt NNO 2 6 0 Neerslag laatste OOOOOCOODCCXXXXXXtMOXOCOCOCCCOCO 24 uur. cooococccocoo noocor SNEEUWBUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselende bewolking met nu en dan sneeuwbuien. Overwegend matige wind eerst Zuid-Westelijk, later verander lijk. Vannacht plaatselijk lichte vorst. Morgen overdag lichte dooi. 12 Februari Zon op 8.05 uur, onder 17.49 uur. Maan op onder 9.27 uur. Maanstanden 14 Febr. 20.40 uur: Laatste kwartier 22 Febr. 16.54 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 11 Februari Hoog water: 6.29 en 18.43 uur. Laag water: 2.09 en 14.30 uur. Zaterdag 12 Februari Hoog water: 7.08 en 19.23 uur. Laag water: 2.41 en 15.04 uur.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1