RAI hedrijfsautoMobrelenonderdelen Wereldnieuws Op vijf punten ingrijpende wegver- beteringen voor de sluisovergang PANDA EN DE MEESTER-ZANGERS Meerderheid voor beperking van het cadeaustelsel Hoest Uw Kind...! De radio geeft Zaterdag Wat wel en wat niet mag Vrouw tot vijftien jaar veroordeeld enz. JBUK MUNHARDT'S K ió Aet zo VRIJDAG II FEBRUARI 1955 TWEEDE KAMER Prof. Gerbrandy zorgde voor vrolijke ogenblikken Echtgenoot vergiftigd Voor de zesde maal brand in 9 maanden bij zelfde boer 34e TENTOONSTELLING - 3 FEBRUARI t/m 12 FEBRUARI Gemeente Velsen draagt ruim een ton bij oooooooooooooooooooooooooooo Dat is goedkoop! DE KLOMPENCENTRALE Wielrijder gedood, autobestuurder reed door Kerkelijk Nieuws Uitwerking van een H-bom reikt 100 km in het rond voorkinderen.meHhijm en Honing V. Krachtvoer voor bacteriën (Van onze parlementaire redacteur) Een reeds lang in middenstandskringen gekoesterde wens, een wettelijke regeling tot beperking van het cadeaustelsel, zal weldra in vervulling gaan. De Tweede Kamer hield zich Donderdag bezig met een daartoe strekkend wetsontwerp. Het cadeaustelsel, dat een reclamemiddel is, een methode van concurrentie, kent verschillende vormen. Nu kan concurreren in veler ogen zeer gezond zijn, tenminste wanneer die concurrentie een normaal karakter draagt. Als er echter elementen insluipen, die een ordelijk economisch verkeer in gevaar brengen, wordt het wat anders. Het voornaamste bezwaar, dat van de zijde der middenstand tegen het cadeau stelsel wordt aangenomen, komt hierop neer, dat de ondernemers, die van het ver handelen der als geschenken gebruikte goederen of van bij wijze van geschenk verrichten van diensten hun normaal be drijf maken, op onbillijke wijze worden beconcurreerd. Behoudens uitzonderingen wordt ver boden aan de- afnemers geschenken te geven in.de vorm van „branche-vreemde" goederen. Dit is de kern van het ontwerp. Aanvankelijk ging het bij de bespreking van dit wetsvoorstel vrij saai toe. Later op de middag kwam er echter leven in de brouwerij, dank zij een vurig betoog tegen het ontwerp van de heer W e 11 e r (KNP) en vrolijke studenten-herinneringen van prof. Gerbrandy (A.R.). De heer W e 11 e r vond dat het geven van geschenken een vorm van reclame was, die vrij moest zijn. Hij kwam op voor de vrijheid van het economisch leven en be toogde, dat het ontwerp niet alleen het ordelijk economisch verkeer wil bescher men, maar eigenlijk ook dit alles ordenend wilde bevorderen. Verkeerd achtte hij het, dat de uitvoerende macht hier regulerend gaat optreden en dat de belangen van de verbruiker uit het oog worden verloren, zoals ook zijns inziens bij de Publiekrech- tèlijke Bedrijfsorganisatie het geval was. Hierop interrumpeerde ir. Vondeling (P. v. d. A.), dat 's heren Welters geheugen herri in de steek liet, hetgeen de KNP- woordvoerder ontkende; zijn geheugen was juist het beste wat hij bezat. Minister Z ij 1 s t r a noemde het betoog van de 'heer Weiter „klepfciermanstaal", omdat het getuigde van een negentiende- eeuwse opvatting, volgens welke de Staat alleen maar negatief als waakzame politie vergezeld door de klepperman op treedt. De ontworpen wet was juist zeer soepel. Prof. Gerbrandy wiens partij genoot de heer Van Eysden voorstander vaq de ontworpen regeling was be zorgde de Kamer enige vrolijke ogenblik ken toen hij zijn zeer ernstige bezwaren uitte tegen de beginselen waarop het ont werp steunt. Volgens de meest Christelijke handelingen, het geven van geschenken, kan men strafbaar gesteld worden, 10.000 ..boete of- zes maanden hechtenis krijgen, óf zelfs naar Veenhuizen worden gestuurd! Een fabrikant, zo zei prof. Gerbrandy, die naar Fries gebruik een lid van zijn perso^ neel een geboortelepel cadeau wil doen, ADVERTENTIE Talm niet langer, grijp dadelijk in! Om kinderhoest te bestrijden is er HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Even opkrikken! 7.50 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.35 Orgel. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Pianorecital. 12.00 Orgel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.45 Voor de jeugd. 14.20 Sportpraatje. 14.35 Lichte muziek. 15.00 Volksdansen. 15.25 Even tijd voor veiligheid, causerie. 15.40 Blokfluit ensemble. 16.00 Van de wieg tot het graf. 16.15 Radio Philharmonisch orkest. 17,05 Week journaal. 17.35 Accoidecnorkest. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Dansmuziek. 18.45 Regeringsuitzending: Atlantisch aller lei. Een en ander over de 14 landen van het Atlantisch Pact. Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Le Bijbel is een moeilijk boek, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd pro gramma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Weense muziek. 22.40 Gevaarlijk ijs. hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws., weer bericht en Katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Lunchconcert. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Platen. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Harmonieorkest. 15.00 Kro niek van Letteren en Kunsten. 15.40 Zang vereniging. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Instrumentaal octet. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Samenzang. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Platen. 18.30 Parlementair overzicht. 18.40 Radio Philharmonisch koperkwartet. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichtbaken, causerie. 19.30 Avondgebed en liturgische kalender. 19.45 Platen. 20.40 Actualiteiten. 20.55 De gewone man. 21.00 Gevarieerd programma. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws, in Esperanto. 23.22—24.00 Dans muziek. TELEVISIE (K.R.O.) 20.15 Amateurtoneelwedstrijd: Zoden aan de dijk, blijspel. 20.45 Actualiteiten. 20.55 Wereldnieuws. 21.00 Weerbericht. 21.03 Ama teurtoneelwedstrijd: Leentje uit 't Hemelrijk, blijspel. 21.33 Pauze. 21.38 Bloemen van Lawaai, operette-parodie. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Radio-almanak. 14.30 Platen. 15.45 Accordeonrecital. 16.00 Platen. 16.15 Accordeonrecital. 16.30 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Orgelcon cert. 17.20 Liturgische zangen. 17.30 Orkest concert. 18.00 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45. Omroep- Ommeganck. 21.15 Dansmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05 Dansmuziek. 23.4024.00 Zigeunermuziek. BBC 17.0017.15 Engelse les voor beginnelingen (Op 224 en 49 m.). 22.00—22.30 Nieuws. Fei ten van de dag. Vorm en kleur. Sportjour naal (Op 224 m.). loopt een dergelijke risico. De minister van Economische Zaken kan van het verbod vrijstelling verlenen voor geschenken in de vorm van door hem aan te wijzen goede ren. „Met deze minister (de Anti-Revo- lutionnair prof. Zijlstra) is er geen bezwaar tegen die bevoegdheid te verlenen. Maar straks kan er wel een Chr. Historische minister achter de regeringstafel zitten en dan weet je helemaal niet waar je aan toe bent." Champagne „In mijn jonge tijd," zo ging prof. Ger brandy verder, „heb ik als student in een restaurant wel eens champagne gedronken. Wij keken dan als studenten met bewon derende blikken naar de blinkende cham- pagnekoeler op het midden van de tafel. Met psychologisch inzicht zei toen de eige naar: „Heren, als jullie vijftig flessen champagne hebben gedronken, krijg je die koeler cadeau." Och, 'och, wat hebben we gedronken, verzuchtte prof. Gerbrandy onder daverend gelach van de Kamer. Hij voegde er aan toe: „Dat moet toch kunnen voortgaan?" Minister Z ij 1 s t r a, ook een Fries, ant woordde dat de voorbeelden van prof. Ger brandy, de zilveren geboortelepel en de champagne, hem nogal dierbaar waren. Hij heeft zelf een Friese geboortelepel en champagne heeft hij als student ook ge dronken, al was in zijn studententijd het aantal liters van prof. Gerbrandy voor hem niet betaalbaar. „Maar redelijke vervan gingsmiddelen hadden ook de sympathie van de studenten." Het voorbeeld van de geboortelepel berust echter op een misver stand. Die fabrikant zou met zijn royale gebaar niet worden gehinderd door de wet. En als de wet in het begin van deze eeuw had gegolden, had prof. Gerbrandy de champagnekoeler toch in triomf mee naar huis kunnen nemen omdat het geschenk. Volgens het wetsontwerp tot beperking van het cadeaustelsel zal een winkelier in herenmode-artikelen wel een das als geschenk mogen aanbieden aan de koper van een overhemd, omdat dit ge schenk tot zijn eigen branche behoort, maar geen horloge. Anderzijds mag een winkelier, die horloges verkoopt, bij de verkoop van een pendule loei een hor loge als geschenk aanbieden, maar geen das. In een ivarenhuis zal men wel een das ten geschenke mogen aanbieden aan afnemers van de herenmode-afdeling, js maar niet aan die van de afdeling levensmiddelen. Voor reclame-geschenken geldt, dat een koffiefabrikant of détaillist wel een kop en schotel met reclame-merk ten geschenke mag geven, maar geen bier- S glas. Een bierbrouwerij zal wel een 3 bierglas met reclamemerk ten geschen- ke mogen geven, maar geen kop en schotel. Branche-vreemde reclamegeschenken mogen alleen worden gegeven als zij van geringe waarde zijn. Het aanbieden of verstrekken van bon nen, waarop geschenken kunnen wor den verkregen, is verboden. Het is de bedoeling dat album.plaatjes' zullen worden vrijgesteld van het ver bod van het geven van cadeaux. ADVERTENTIE verwant zou zijn met de branche van de gever. Prof. Gerbrandy betoogde dat er helemaal geen regeling nodig was aange zien artikel 1401 van het Burgerlijk Wet boek (over de onrechtmatigie daad) vol doende zou zijn, om de uitwassen tegen te gaan. Deze beschouwing vond minister Z ij 1- stra allerminst juist. Hij geloofde name lijk niet, dat de beïnvloeding van het economisch leven zich uitsluitend op grond van een burgerrechtelijke bepaling als die van artikel 1401 B.W. kon voltrekken. Daarvoor was een speciale wet als de thans voorgestelde nodig. De heer Ilooy (KVP) sprak zich als middenstander voor het ontwerp uit en be toogde dat, zo het niet tot stand zou komen, er wellicht een „oorlog" zou ontstaan tus sen kruideniers die textielgoederen cadeau geven en manufacturiers, die op hun beurt hetzelfde met kruidenierswaren zouden gaan doen. Zijn fractiegenoot de heer Koersen verdedigde de fabrikantenbe- langen. Hij wees onder meer op de tech nische moeilijkheid, dat er artikelen zijn die ten geschenke worden aangeboden zonder dat het mogelijk is er enige reclame op aan te brengen. De minister van Economische Zaken wilde zich over een oplossing van dat tech nische probleem nog wel eens bezinnen. De heer Co me lissen (VVD) Vroeg met nadruk of de bewindslieden de Staatssecretaris komt Vrijdag aan het woord bereid zijn in het voorstel een beperking van het kortingstelsel op te nemen. Voor de heer Ankersmit (WD), die in het voorstel een onnodige bescherming van de verbruiker zag, was het onaan vaardbaar. Zo ver ging de heer S c h m a 11 (C.H.) niet, al baarde hem, na een 30-jarige strijd voor afschaffing van het cadeaustelsel, ter wijl het nu alleen gaat om beperking daar van, het voorstel allerlei teleurstellingen. De fractie van de Partij van de Arbeid had duidelijke reserves, zei haar woord voerder, de heer P e s c h a r, die vond dat er toch nog te veel ruimte wordt gelaten voor het geven van geschenken als ze maar „branche-verwant" zijn. Vandaag zal Staatssecretaris Veldkamp ingaan op de détails van de geopperde be zwaren. Vijftien jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest heeft Donderdag de procu reur-generaal bij het gerechtshof te Leeuwarden geëist tegen de 53-jarige vrouw J. van B., die haar man, de land arbeider P. van der V. te Warffum door het toedienen van vergif om het leven heeft gebracht. Dat geschiedde op 2 Mei 1946, maar eerst in April van het vorig jaar gingen er geruchten door het dorp, dat de man niet op natuurlijke wijze zou zijn gestorven. Het onderzoek van de rijkspolitie leidde tot het opgraven van het stoffelijk overschot van het slachtoffer. De vrouw was door de Groninger rechtbank tot vijftien jaar gevangenisstraf veroor deeld. Voor de zesde maal sinds het vorige jaar Juli is, ditmaal Donderdagavond half zes, brand uitgebroken bij de landbouwer E. in Zieuwent (gemeente Lichtenvoorde). Na dat bij de vorige vijf branden de gehele oogst, de schuren en het achterhuis af brandden, werd nu een pas opgebouwde schuur in de as gelegd. Het vee werd, op een kalf na, gered. De politie, die moedwillige brandstich ting vermoedt, tast omtrent de beweeg redenen in het duister. ADVERTENTIE AMSTERDAM Open: 10-17 uur en '19-22 uur .rJ.? y. Entree Laatste dag sluiting 18 uur Wegens het plan van het rijk om de weg over het sluizencomplex te IJmuiden ge schikt te maken voor het verkeer met personen- en lichte bestelauto's, is met de hoofdingenieur van de rijkswaterstaat in het arrondissement „Noordzeekanaal" over leg gepleegd omtrent de noodzakelijke verkeersvoorzieningen. Deze voorzieningen omvatten in de meeste gevallen een verbetering van bestaande wegen, zodat zij voor de gemeente van blijvende betekenis zijn. De werken omvatten: 1. Verbetering van de Schulpweg te Velsen-Noord ten koste van 18.000, Aangezien deze verbetering van blijvende waarde is voor de gemeente is de bijdrage in de kosten van de Rijkswaterstaai voor lopig vastgesteld op de helft of 9000, 2. Verbetering van het kruispunt Grote Hout- of Koningsweg-Noorderlaan te Vel sen-Noord, voor 42.000,Rijkswater staat zal daarin eveneens de helft of 21.000,bijdragen. 3. Verbetering van deStationsweg tus sen de Van Tuyllweg en de J. Kostelijk- laan te Velsen. De aan deze verbetering verbonden kosten worden geraamd op 15.000,Daar deze verbetering uitslui tend voor de gemeente van waarde is, vooral nadat de nieuwe tunnel onder de spoorbaan Velsen-IJmuiden gereed zal zijn, is de bijdrage van het rijk in deze kosten voorlopig op nihil gesteld. ADVERTENTIE Een nest 5 st. emaille pannen 19.75 Melkkokers 2 L2.95 Steelpannen 1.95 Broodtrommels12.50 K.T.S. bussen per stel4.50 Trappen v. 3 t.m. 12 treden in verschillende kwaliteiten Bij aankoop van een wringer een bok voor 10.—. Bij aankoop van 'n wasmachine een wringer met 20.— reductie Mansklompen. m3. Kop en schotels vanaf0.48 KOMT HET ZIEN Dr. Leydsstr. 10 - Haarlem - Tel. 11784 ©OGOOOOOOOOOOOOOOOOGOOOOOOOü 4. Verbetering van de aansluiting Vel- serbrugweg-Stationsweg te Velsen. De aan deze verbetering verbonden kosten zullen naar raming 16.000,vorderen. Aange zien deze verbetering niet van blijvende waarde is voor de gemeente, daar de Vel- serbrugweg in de huidige vorm overeen komstig het basisplan zal komen te verval len, zullen deze kosten geheel door het rijk worden gedragen. 5. Verbetering aan de gevaarlijke krui sing Kerkstraat-Kanaalstraat te IJmui den. Deze verbetering is eveneens van blij vende waarde voor de gemeente, daar het kruispunt in de huidige toestand, in ver band met het geringe uitzicht, vrij gevaar lijk is. Omdat de uitvoering echter door de wegverlegging over de sluizen urgent is geworden, is het rijk bereid in de totale kosten, welk op 27.000,worden ge raamd, 1/3 deel bij te dragen. Alle overige met de verkeersomleiding verband houdende werken zullen door het rijk worden uitgevoerd en betaald. Weg langs het kanaal Daarbij is dus begrepen de weg langs het Noordzeekanaal tussen de Velserbrug en de De Wetstraat te IJmuiden. Deze weg zal zodanig worden gecon strueerd dat deze geschikt is voor het verkeer. De breedte van de hoofdrijbaan is vastgesteld op 5.50 meter. Ten Zuiden van deze baan en hiervan gescheiden door een groenstrook zal een voet- en rijwielpad ter breedte van 3 me ter worden aangelegd. De hoofdrijbaan zal worden uitgevoerd als asfaltweg met een slijtlaag van 3 cm asfalt op een beton- fundering, ter dikte van 12 cm. Na het gereedkomen van de tunnel en de verwijdering van de spoorbrug kan de genoemde weg goede diensten bewijzen als kruisingsvrije verkeerstraverse van Velsen naar IJmuiden. Met het oog hierop is het De 72-jarige wielrijder M. W. uit Hel den is gistermiddag omstreeks half vier al daar tegen een truck met oplegger of vrachtauto met aanhangwagen gereden en gedood. Hoe het ongeluk zich heeft voor gedaan is nog niet bekend. De bestuurder van de auto heeft blijkbaar niets van het ongeluk gemerkt en is doorgereden. Een ongeveer tien meter voor de heer W. rij dende wielrijder hoorde een klap en zag daarna de heer W. op de weg'liggen. De man bleek toen reeds te zijn overleden. ADVERTENTIE 5554 is erger dan pijn. Met krabben verdubbelt U de prikkel. DÉBRAL1NE stilt de jeuk en is daar door een ware uitkomst. echter zeer gewenst, dat deze weg aan stonds zodanig wordt aangelegd, dat hier op ook zwaarder verkeer mogelijk is. In dien de door het rijk aan te leggen weg later voor dergelijk verkeer geschikt moet worden gemaakt, zullen de kosten veel ho ger worden. Het rijk is bereid de weg terstond zo aan te leggen, dat deze geschikt is voor zwaarder verkeer, mits de hieraan verbonden hogere kosten, geraamd op 45.000,voorrekening van de gemeente worden genomen. De weg zal in dit geval een fundering krijgen van 18 cm met een hoofdrijbaan ter breedte van 6 meter. B. en W. menen dat hiervan gebruik moet worden gemaakt. Mitsdien stellen zij B. en W. voor om een crediet beschikbaar te stellen van 163.000 en daartoe de begroting te wijzigen over eenkomstig het bij de stukken gevoegde ontwerp-besluit. De bijdrage van het rijk in deze kosten bedraagt 55.000,zodat ten laste van de gemeente zal blijven het verschil ad 108.000,—. In de geraamde bedragen zijn niet be grepen kosten van wegverlichting en van evenuteel noodzakelijke kabel- en leiding- verleggingen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hekelingen G. E. Zevenber gen, vic. te Rotterdam, die dit beroep ook aannam; te Biezelinge D. Schneider, cand. te Brunssum (Limb.). Aangenomen de benoeming tot vicaris te Krimpen aan de IJsel P. Datema, cand. te Bedum. Geref. Kerken Aangenomen naar Numansdorp D. Brem- mer te Bruinisse. Examens. De classis Haarlem heeft praep. geëxamineerd en beroepbaar ver klaard de heer J. J. Lamme Jr. te Haarlem, cand. aan de V.U. Bedankt voor Beekbergen D. Bremmer te Bruinisse. Chr. Geref. Kerken Beroepen te St. Thomas (Ontario-Cana da) (Free Chr. Ref. Church) D. H. Biesma te Hoogeveen. Geref. Gemeenten Bedankt voor Gouda en voor Zeist J. W. Kersten te Genemuiden. ONDERWIJZER TOEGELATEN TOT EVANGELIEBEDIENING De heer L. J. Altena, onderwijzer aan de Chr. school te Holkerveen (G.) is toe gelaten tot de evengeliebediening in de Ned. Herv. Kerk. Hij deed in 1946 staats examen en bekwaamde zich in zijn vrije tijd voor het predikambt. Twee middagen per week, als de heer Altena aan de Utrechtse universiteit college volgde, stond zijn vrouw in zijn plaats voor de klas. CHICAGO (Reuter) Een waterstof bom van dezelfde grootte als die welke de Verenigde Staten in Maart 1954 in de Stille Oceaan tot ontploffing brachten, kan allen die in een gebied met een straal van hon derd kilometer aan radio-actieve straling blootstaan, doden, aldus verklaart de Ame rikaanse geleerde dr. Ralph Lapp in het UNO-bulletin voor atoomgeleerden. Acht entwintig waterstofbommen op het Noord- Oostelijk deel van de Verenigde Staten zijn voldoende om ruim twee derden van de Amerikaanse industrie buiten werking te stellen. Bekend. De pleger van de aanslag 0p de Saarlandse premier Johannes Hoff mann is de 35-jarige kantoorbediende jVlatthias Goebel uit München. Hij j, evenwel voortvluchtig, zodat men over zijn motief nog in het onzekere ver. keert. Hij heeft de premier Zaterdag een bompakket toegestuurd waarvan de gevaarlijke inhoud bijtijds werd ont- dekt. Ondergronds. Te Garian in Lybië is bii opgravingen het enige bekende voor- beeld van een ondergrondse moskee ontdekt. De moskee werd ongeveer duizend jaar geleden gebouwd. Gebrek. Het Belgische communistische Tweede Kamerlid Jean heeft zich tij dens een debat over landbouwzaken bij voorbaat verontschuldigd over zijn gebrek aan ervaring op dit gebied „U zou een uitstekende opvolger van de heer Malenkov zijn", zei voorzitter Huysmans onder algemeen gelach. Duizeliigheidsepidemie. Een groot deel van de Deense bevolking loopt te zwaaien op straat. Vele mensen klagen over duizeligheid en verschijnselen die aan zeeziekte doen denken. De duizeligheid wordt veroorzaakt door een epidemi sche ziekte die evenwichtsstoornissen veroorzaakt en gepaard gaat met braakneigingen. Tegen de ziekte die gewoonlijk na twee dagen over is, is geen geneeskundig kruid gewassen. De ziekte wordt veroorzaakt door een on bekende virus en is een variatie van de „vertigo epidemica". Verrassing. Éen Belgische inwoner van de Britse plaats Loughborough, Ressler, heeft een dezer dagen, nadat hij der tien jaar in de waan heeft geleefd dat zijn moeder, zuste* en broer dood wa ren, ontdekt, r'at z nog in leven zijn, Ressler was ir. 1942 naar Duitsland ge voerd, waar e&a buurman hem schreef dat zijn familie bij een luchtbombarde ment om het leven was gekomen. Ressler begaf zich naar Engeland. Toen hij met een Engels meisje wilde trou wen, en zich in verbinding stelde met een geestelijke te Antwerpen, vernam hij, dat de drie doodgewaanden nog leven. Regeling. Joego-Slavië en Roemenië heb ben een overeenkomst ondertekend tot regeling van het Donau-scheepvaart- verkeer buiten de ijzeren poort. Ongewenst. De Zuid-Afrikaanse Volksraad heeft een wetsontwerp aangenomen tot instelling van kampen voor werk loze of ongewenste negers uit de ste den. Het wetsontwerp beoogt de toe vloed van negers naar de steden te stui ten en beperkt het aantal huisbedien den dat bij de werkgevers mag inwo nen. Het ontwerp werd met 82 tegen 48 stemmen goedgekeurd. Protest. De secretaris van de Franse So cialistische Partij (S.F.I.O.), Guy Mol- let, heeft in brieven aan de Tsjechische en Roemeense ambassadeurs in Parijs geprotesteerd tegen de „zware vonnis sen" die gerechtshoven in die landen de laatste tijd hebben uitgesproken tegen socialisten. Sensatie. De Britse regering heeft beslo ten, om een wetsontwerp in te dienen tegen de „sensatie-beeldromans". Deze worden de laatste tijd van velé zijden aangevallen als zijnde „van kwade én sadistische aard". Verdelging. De landbouw- en voedsel- organisatie van de UNO (FAO) is een grote campagne begonnen voor de ver delging van sprinkhanen. Een zeer uit gestrekt gebied van Frans Equatoriaal Afrika tot India wordt periodiek door deze plaag geteisterd. De campagne is begonnen op het Arabisch schiereiland. Naar schatting zullen meer dan 1700 mensen, 200 voertuigen en duizenden tonnen insectenpoeder worden ingezet. Theelepel. De bewoners van Birmese dor pen betalen de laatste tijd voor iedere emmer water, die zij uit de dorpsbron halen een theelepel rijst. De opbrengst van deze inzameling wordt gebruikt voor de aankoop en aanleg van 2000 automatische pompen teneinde de drinkwatervoorziening te verbeteren. Geldelijke steun krijgt het land hierbij van de UNICEF, het kindernoodfonds van de UNO. Copie. Thomas Gerald Bolitho (64), die er van beschuldigd wordt de originele Straatsburgse copie te hebben gestolen van de „Marseillaise" uit het Britse museum, is nog een overtreding ten laste gelegd: het onwettig en opzettelijk beschadigen van een aan het museum toebehorend muziekboek, waaruit de Parijse copie van de Marseillaise werd gescheurd, die voor het origineel in de plaats was gelegd. ADVERTENTIE 3. Enigszins gekneusd kwam Panda over eind. „Wat is HIER aan de hand?", stamel de hij. „Eerst smijten ze uw portret tegen mijn hoofd en daarna gooien ze u er nog eens achter aan!" „Dat is mijn portret niet", antwoordde de ander, „maar dat van mijn voorvader, de beroemde piraat Mul der de Bulder". „Oei", zei Panda met ont zag. „Maar u bent precies zo gekleed als degene op dat portret. Bent u soms ook een piraat„Neen, neen!", was het ant woord. „Ik ben de beroemde zanger Enrico. Dit costuum droeg ik in mijn laatste opera, waarin ik voor zeerovers-kapitein speel de". Zijn gezicht betrok opeens. „Mijn LAATSTE opera herhaalde hij. „want telijk gebaar naar twee strenge ambtena ren wees, die de theateringang verzegelden. Plotseling barstt,e hij in snikken uit. „Alles is mij afgenomen", kermde hij, „mijn theater, mijn publiekIk heb zelfs geen kussen meer om het moede hoofd op te ik ben op straat gezet en mijn theater leggen". „Arme opera- piraat", zei Panda wordt gesloten". „Och wat zielig", zei Pan da getroffen, „en waarom is dat?" „Ik kon de belastingen niet meer betalen", zuchtte de operazanger, terwijl hij met een smar- vol medelijden, „kom maar mee naar mijn huis. Ik heb nog wel een kussen, waarov u uw moede hoofd kunt leggen". ZO LANGZAMERHAND zullen we allen wel overtuigd zijn van het nut der adem haling, waardoor voortdurend energie aan ons lichaam wordt toegevoegd. De zuur stof uit de lucht verbindt zich in het li chaam immers met koolstof, waardoor koolzuur ontstaat, bij welk proces energie vrijkomt. Men heeft dan ook lang gemeend dat zuurstof een voorwaarde voor het le ven is, maar ook deze stelling heeft men moeten prijs geven. Want het gaat niet om de zuurstof als zodanig, maar om de energie die het leven zich uit bepaalde verbindingen ten nutte weet te maken. Voor de mens is zuurstof in derdaad een levensnoodzaak, maar vele bacteriën kunnen energie op een andere wijze weten te be trekken. De Beggiatoa bacteriën, die lange dikke draden van in elkaar grijpende cel len vervaardigen en er eigenlijk helemaal niet bacterie-achtig uitzien, blijken in sterk verontreinigde sloten en moerassen te leven van zwavelwaterstof, waaruit zij zwavel afsplitsen, welke stof in het in wendige van de cel wordt omgevormd tot zwavelzuur. Lange tijd heeft men dit kunststukje voor onmogelijk gehouden, tot men tenslotte moest toegeven dat deze ongeloofwaardige prestatie in het impo sante rijk van de levende natuur volstrekt niet alleen staat, en dat eigenlijk alles mogelijk is. Want stikstofbacteriën ver krijgen hun energie door oxydatie van immoniak tot salpeterzuur, weer andere produceren zuurstof door ontleding van salpeterzuur, en de bacterium methanicum N leeft van methaan, het gevaarlijke moeras gas, dat voor anderen niet alleen vergif, maar tevens een ontploffingsmiddel is. Voorts zijn er nog de vele gistingsbacte riën, de bacteriën die in petroleum leven en de ijzerbacteriën, die ijzeren waterlei dingbuizen lelijk kunnen aantasten. Het meest geslepen zijn echter wellicht de waterstof bacteriën, die de chemische energie van vrije waterstof gebruiken voor hun levensprocessen. Water stof zouden we eigenlijk als een soort krachtvoer kunnen beschouwen, want de ver- brandingswaarde daarvan' is ongeveer acht maal zo groot als de energie die in zetmeel ligt opgesloten. Zouden de krachtprestaties dienovereen komstig zijn, dan zouden wij na een stevige maaltijd waterstof het tegen acht athleten kunnen opnemen. Hel meest verbazing wekkende ligt bij deze waterstofbacteriën echter op een ander terrein. In de cellen van de bacteriën vormen waterstof en zuurstof het bekende knalgas, een typisch ontploffingsmiddel, waarmee de bacteriën blijkbaar zo handig kunnen manipuleren dat hun niets overkomt. Een onbegrijpe lijke prestatie die geen van ons zou luk ken! Mogen we thans ook nog even de mis vatting recht zetten dat de handen van een chirurg, na een kwartier wassen en bor stelen in stromend water, steriel zouden zijn? Daarover morgen. (Nadruk verboden', H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2