Uitgaan in Haarlem Agenda voor Haarlem CABALLERO r ruwe. rode handen ZWITSMIM Vijftig jaar geleden Sterke techniek, zwak scenario in Willem Parel-film Doodstraf blijft weer 5 jaar in Groot-Brittannië bestaan Automaten dreigen de arbeider te vervangen Bewogen debat in het Lagerhuis Dreiging met staking tegen herbewapening Hoe is het ontstaan?^ Benoemingen bij de Amsterdamse Bank 3 Amerikaanse vakverbondleider dringt aan op bezinning GROOT NIEUWS VOOR RHEUMATIEK-LIJDERS Ir. St. van Schaik kreeg legpenning van M. v. N. H. Stemming in Vakverbond geëist „Goed, goed... laat er dan een streepje door mij lopen. Maar spreek 't me nu eens tegen: da's constante kwaliteit! Tracteer U zelf eens: koop morgen 'n pakje" OOST IN DIS CII DOOF Sir Anthony Eden bekort zijn Aziatische reis Wilde staking in Enschede Berisping voor vissers Uit Haarlems Dagblad van 11 Februari 1905 VRIJDAG 11 FEBRUARI 1955 ■4 De balans over de nieuwe Nederland se speelfilm „Het wonderlijke leven van Willem Pa'rel", die gisteren haar pre mière beleefde, is spoedig opgemaakt, pe winst: een duidelijke vooruitgang in techniek. Er kan zeker goed gefilmd worden in Nederland. liet verlies: de serieuze weg, welke bescheiden met „Sterren stralen overal" werd ingesla gen en in „Rechter Thomas" voortgezet is ten onrechte verlaten. Het scenario van de Parelfilm legt de zwakte van de Nederlandse speelfilmkunst bloot. Het mankeert ons aan goede scenario's. Dat van de Parelfilm zit vol onbenullige en ellenlange dialogen, die een gevoelige filmrhythmiek tegenstreven en de in houd, het filmverhaal tot een farce ma ken. En al zit juist de farce soms ernstig bij de makers voor, er gebeurt te veel wat gespeend is van enige humor dan dat het met graagte wordt genoten. De winst weegt niet tegen het verlies op. Het begint zo veelbelovend. Want de eerste momenten van de film zijn zuiver film. Daar wordt met het beeld gespeeld tot de scène overgaat naar de kleedkamer van Wim Sonneveld, die zijn Parel-creatie zat is en van een bewoonster van de Apol- lolaaneen invitatie krijgt om op een harer soiréetjes te verschijnen als eregast, kennelijk niet om zijn verdiensten als ca- beretier, alleen om zijn Parelende ver schijning. Het is op dat ogenblik, dat de film zich ondergeschikt gaat maken aan de tekst. Het woord overheerst en zal op en kele uitzonderingen na het gewonnen ter rein niet meer afstaan. Die scène in de kleedkamer is veel te lang en te statisch. Ze wordt gevolgd door de opstanding van Willem Parel in levende lijve, die Wim Sonneveld verwijt, dat hij het idool van de Nederlandse radioluisteraars teniet wil doen. Dat zal niet gebeuren, zegt Willem Parel en tot grote schrik van Wim Son neveld gaat hij rondwaren in kroegen en op partijtjes, stookt eerbiedwaardige or geldraaiers op tot een manifestatie van hun macht en populariteit, jaagt Sonneveld op zware geldelijke offers en brengt zelfs een bezoek aan het „radiobestel" om duidelijk te maken, dat hij van de microfoon geen afscheid zal nemen. Sonneveld wordt --om- pleet gek van deze Parelherleving. en- slotte geeft hij toe. Parel zal niet verdwij nen. Hij zal nog eens tevoorschijnkomen in.... een film. En dan zijn we meteen aan het eind van de affaire, waarbij Son neveld nog een meisje in de armen sluit, dat ondanks haar Apollolaanse afkomst een nergens duidelijk gemaakte ge negenheid voor hem'heeft opgevat. ADVERTENTIE VRIJDAG 11 FEBRUARI Stadsschouwburg: ,,Sag' beim Abschied leise Servus", Hoofdstad Opertte, 8 uur. Concertgebouw: Operaconcert t.b.v. instru- mentenfonds N. Ph. O., 8 uur. Wilhelmina- straat 22: Vereniging van Spiritisten „Het Licht", 20.15 uur. Minerva: „The snows of Kilimanjaro", 18 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Aids", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Jungle Jim en het oerwoudmonster", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Middernacht- zóne", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Opstand der gedoemden", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Therèse, de begeerde vrouw", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Romeo en Julia", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het mysterie der twee vrouwen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 12 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Sag' beim Abschied leise Servus", Hoofdstad Operette, 8 uur Minerva: „Grof geschut", alle leeft., 2.30 uur; „The snows of Kilimanjaro", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Aïda", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Jungle Jim en het oerwoudmonster", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Middernachtzone", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Opstand der gedoemden'', 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Therèse, de begeerde vrouw", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „Anna Lans", 18 jaar, 23.30 uur. Studio: „Romeo cn Julia", 14 jaar. 2115, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het mysterie dei- twee vrouwen", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Het bezoek aan het „radiobestel". Scène uit „Het wonderlijke leven van Willem Parel". Het is opmerkelijk, dat overal waar Wim Sonneveld als Willem Parel ver schijnt de film het pleit verliest. Deze Parelfiguur had een auditieve moeten blij ven. Ze verliest alle luister in de visuele gedaante en wordt met bekende en nieuwe grapjes krampachtig in stand gehouden. Het milieu, waarin deze Parel zich be weegt is dat van de toffe jongens van Am sterdam. Wel is ernaar gestreefd het er niet te dik op te leggen, maar de confron tatie met dat milieu wekt herinneringen aan vroegere Nederlandse films en het verschil is niet opzienbarend in het voor deel van de Parelfilm. Het bezoek van de orgeldraaiers aan de radio is wel het sum mum van flauwiteit en gewildheid. Terwijl het zich afspeelt tegen een décor, dat met zijn ruimtewerking en bizarre effecten vroeg om een hogere orde van waanzin dan hier wordt gedemonstreerd. Want die mogelijkheid zat er in, zoals heel de sfeer van de film daarvoor alle kansen openliet. De uitwerking verspeelde die kansen. Dat is dus niet veel goeds noch prij zenswaardigs. Te zelden breekt het film talent door en kruipt het bloed waar het niet kan gaan. De droomscène bijvoor beeld, die zo langzamerhand een speciali teit van regisseur Gerard Rutten schijnt te zijn, is nu wel weer typisch film. Men ziet er Sonneveld achter de begrafenis van zijn Parel aanhollen in pure wanhoop en totale ontreddering. Een ander ook niet onaardig toneel speelt zich af wan neer Hans Kaart zijn vocale kwaliteiten WASHINGTON (Reuter) Walter Reuther, voorzitter van het grote Ameri kaanse vakverbond C.I.O. („Congres of Industrial Organisations"), heeft het Con gres verzocht de gevolgen op economisch en maatschappelijk gebied en de mogelijk heid van het ontstaan van werkloosheid door de steeds voortschrijdende mechani sering in de industrie, te willen bestude ren. Hij noemde dit verschijnsel „automa tion". Hij is van oordeel dat het, binnen een twintigtal jaren, kan leiden tot door automaten bezette kantoren door automa ten bediende fabrieken, „waarbij het waarschijnlijk moet worden geacht dat gehele fabrieken en uitgebreide kantoren van handel en industrie zullen werken door langs electronische weg bestuurde auto maten". Reuther wees er ook op dat toepassing der kernenergie en een mogelijk gebruik van de kracht der zonnestralen" wellicht zal leiden tot een reusachtige productie verhoging, die een overvloed kan schep pen, waarvan wij nimmer gedroomd heb ben". Reuther, die zijn verklaringen aflegde voor een gemengde commissie van Huis van Afgevaardigden en Senaat, meende dat de regering-Eisenhower „er niet in ge slaagd is aan te tonen, hoe het reusachtige vermogen der Verenigde Staten tot uit breiding kan worden aangewend voor het behoud van volledige werkgelegenheid". gaat ten toon spreiden en ook het slot van de film laat zien hoe vaardig de camera wordt gehanteerd. Technisch, ik zei het al, zijn we uit het stadium van de kinder ziektes. Geluid en décor zijn voortreffelijk. De camera is beweeglijk. Ér zit film in de Parelfilm. En ook aan acteurs mankeert het ons niet. Wim Sonneveld is zeker zo filmgeniek als Hans Kaart. Rijk de Gooyer toont zijn onmiskenbare kwaliteiten met een fijntjes getypeerde pianist, Willy Hol- lenga zet een puike waard neer, Ben Aer- den een fraai exemplaar van een huis knecht. Femke Talma beweegt zich nog wat onwennig, maar heeft gelukkig geen glamour-allures. Ja, met de acteurs zal het wel gaan. De muziek van Dolf van der Linden mag er ook zijn. Van de liedjes vond ik „De wonderen zijn de wereld niet uit" het aangenaamst om te horen. En de conclusie? De film, die kennelijk is bedoeld als amusementsproduct zal wie zich gauw amuseert dan toch wel bevredi gen. Ik geloof niet, dat dit nu is wat de makers wilden. Daaruit kunnen zij de be vinding trekken, die al in de aanhef is ge steld. Voor de Nederlandse speelfilmpro ductie is het te hopen, dat het mogelijk blijft de bakens te verzetten naar de kant waar het toch beslist heen moet: een se rieuze speelfilm, die het aanwezige talent eer aandoet. P. W. FRANSE ADVERTENTIE Nu kunt U tien, waarom Sloan's Liniment zo'n opmer kelijke verlichting geeft bij rheumatiek, spit. jicht en spierpijn. Op de tekening links (gemaakt naar een infra-rood foto) ziet U hoe Sloan's Liniment zuiverend bloed stuwt naar de pijnlijke plekken om de zieke weefsels te helpen genezen. Sloan's helpt U door de natuur te helpen. Geen wonder, dat Sloan's het oudste en meest gevraagde Liniment is. Haal het daarom van daag nog in huis. Pas op voor namaak. Let op de hand tekening van Sloan op elke verpakking. Sloan's liniment Registered U.S.A Patents Office copyright USA. (Van onze correspondent in Londen) Hangen of niet hangen was gisteren in Londen de grote kwestie, toen dit probleem voor het eerst na zeven jaar weer in het Lagerhuis aan de orde kwam. Destijds besloot het Huis tegen het advies van de toenmalige Labour-regering in een vrije stemming tot tijdelijke afschaffing van de doodstraf voor een periode van vijf jaar maar het Hogerhuis verwierp het voorstel. Daarop werd een staatscommissie benoemd, niet om na te gaan of cle doodstraf kon worden afgeschaft, maar om te onderzoe ken of een clementer toepassing mogelijk zou zijn. De regering liet het eindoordeel afhangen van de opinie van het Lagerhuis. De voorstanders van afschaffing van de doodstraf dienden echter een amendement in, waarin opnieuw opschorting van de doodstraf voor de tijd van vijf jaar werd geëist. Het was ook nu weer een vrij debat, zodat de scheidslijn van voor- en tegen standers van de doodstraf dwars door de partijen heenliep. Tenslotte werd het amendement na een langdurig debat met 245 tegen 214 stemmen verworpen. De mening van de regering was dat de publieke opinie niet rijp is voor een ver andering. Daartegenover werd gesteld dat in het verleden de publieke opinie zelden rijp was voor sociale hervormingen, welke het parlement toch had doorgezet. De staatscommissie had verklaard dat indien de door haar aanbevolen middenweg niet werd aanvaard er nog maar één keuze overbleef: behoud óf afschaffing van de doodstraf. Onschuldig gehangen Diepe indruk maakte het toen de vroe gere minister van Binnenlandse Zaken, Chuter Ede (Labour) die zelf destijds niet de afschaffing had aangedurfd, verklaarde dat door zijn toedoen een man ter dood was veroordeeld, terwijl later bleek dat de moord, waarvan hij beschuldigd werd zo goed als zeker door een ander was ge pleegd. Hij zeide ook dat de toeneming van de jeugdmisdadigheid een gevolg was van de oorlog en dat deze thans sterk afnam Aan de president-commissaris van de Algemene Kunstzijde Unie N.V. ir. St. van Schaik, oud-president-directeur der A.K.U. en oud-voorzitter van het departement Arnhem van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel is gisteravond de legpenning dezer maatschappij uitge reikt. De regering voerde aan dat de algemene misdadigheid juist nog steeds stijgt en dat opschorting van de doodstraf daarom niet verantwoord is. De dreiging van de dood straf weerhoudt beroepsmisdadigers ervan op roof- en inbraaktochten wapens bij zich te dragen. (De politie-agent die in Enge land op de openbare weg normaal dienst doet is eveneens ongewapend.) De voorstanders van de afschaffing voer den aa.n dat juist het bestaan van de dood straf in het verleden tot een aantal mis daden heeft geleid omdat abnormale per sonen als held op het schavot wilden ster ven. Gruwelijke voorbeelden werden hier van aangehaald. Het argument van de regering over de toenemende misdadigheid was koren op de molen van de tegenstan ders, die het bewezen achtten dat de dood straf juist geen afschrikwekkend middel is. Waarom, zo vroeg men, was de doodstraf in Groot-Brittannië een probleem en in vele andere landen niet? Een lugubere omstandigheid was dat tijdens het debat de avondbladen met grote koppen bekend maakten, dat in Londen een vrouw op straat gewurgd was. (Van onze correspondent in Bonn) Dat het niet uitgesloten is dat in de hef tige strijd in West-Duitsland tegen de her bewapening met nog scherpere wapens zal worden gevochten, is gebleken uit een rede, welke de voorzitter van de West-Duitse vakbond voor de houtindustrie Seegers in Dusseldorp voor ongeveer 2000 functiona rissen van het West-Duitse vakverbond (DGB) heeft gehouden. Wanneer onze ar beiders de herbewapening niet wensen, zo zei hij, dan moeten ze niet alleen op verga deringen met verklaringen voor de dag ko men, maar dan moeten zij hetzelfde doen wat onze metaalarbeiders en mijnwerkers kort geleden hebben gedaan. Seegers be doelde daarmee dat zij m staking moeten gaan. Een daverend applaus en langdurig geroep van instemming volgde op zijn woorden. „De bondskanselier moet goed begrijpen", aldus voegde Seegers er aan toe, „dat de herbewapening er niet komt als de Duitse arbeiders haar niet wensen". De functionarissen namen tenslotte een resolutie aan waarin geëist werd dat onder de leden van het vakverbond een geheime stemming over de herbewapening zal wor den gehouden om te bewijzen dat het me rendeel van de arbeiders achter de aan voerders staat. ADVERTENTIE Oostindisch doof noemt men degene die, als hij geroepen of aangesproken wordt, doet of hij niets hoort. Deze uit de negentiende eeuw stammende uit drukking is op allerlei manieren ver klaard, maar welke verklaring de juiste is, valt moeilijk te zeggen. Er is gedacht aan mensen die, in Oost-Indië rijkge- worden, zich doof hielden voor de bedel partijen van bloedverwanten en ken nissen. Volgens anderen klaagden op de indertijd lange reizen naar en van de Oost de passagiers der schepen veelvul dig over de kapitein, zonder gehoor te vinden. De scheepvaartmaatschappijen hielden zich Oostindisch doof. Aanne melijk lijken deze verklaringen niet. Veeleer zak moeten worden gedacht aan het verkeer tussen Nederlanders en Oosterlingen die van de tot hen in het Nederlands gesproken woorden niets begrepen en er dus niet op reageerden. Ook de „natuurlijke traagheid" van de inheemsen is wel als de oorsprong van y^e^egswijze^beschouwd^^^^^^^^^y (Van onze correspondent in Londen) Sir Anthony Eden heeft met het oog op de Formosa-crisis en de algemene inter nationale situatie besloten zijn Aziatische reis te bekorten. Hij was van plan na de conferentie van de Zuid Oost Aziatische Verdragsorganisatie in Bangkok een be zoek te brengen aan Birma, Ceylon, India en Pakistan, en een volle maand weg te blijven. Hij zal nu reeds op 6 Maart naar Londen terugkeren in plaats van op 19 Maart. De bezoeken aan Birma en Ceylon gaan niet door, terwijl hij maar zeer kort in Pakistan en India zal blijven. Op de heenreis zal hij Cairo bezoeken, en ook nog naar Singapore en Malakka gaan. Tussen 16 en 19 Maart zal hij een bezoek aan Turkije brengen. MUZIEK Vrijdag 11 Februari, Stadsschouwburg, 20 uur: De Hoofdstad Operette voert op de bekende operette „Sag' beim Abschied leise Servus" met Ruth Rhoden, Marga Graf, Claire Clairy, Herman Valsner, Fritz Steiner en regisseur Otto Aurich. In Weense costumes. Herhaling op Zaterdag 12 Februari, 20 uur en Zondag 13 Februari om 14 en 20 uur. Vrijdag 11 Februari, Concertgebouw, 20 uur: Operaconcert ten bate van het instrumen tenfonds van het N. Ph. O. onder leiding van de gastdirigent Willem Lohoff. Met medewerking van de sopraan Matilde Riva, de alt Elsa HernadyVan Bueren, de tenor Cornelis Kalkman, de bariton Paolo Gorin en het Amsterdams Opera koor. Het programma bestaat uit twinitg aria's, duetten en koren uit bekende opera's van Mozart, Verdi, Rossini, Mas- cagni, Bizet, Saint-Saëns en Giordano. Vrijdag 11 Februari, Minervatheater, boven zaal, 20 uur: Demonstratie door leerlingen van de afdeling Heemstede van de Volks muziekschool voor Haarlem en omstreken. Zaterdag 12 Februari, gebouw St. Bavo, 20 uur: Achtste nationale muziekfestival van de Haarlemse muziek- en amusements vereniging „De Melodisten". Solisten en orkesten, in totaal meer dan 175 deel nemers. Maandag 14 Februari, Minervatheater, 20.15 uur: In de foyer concerteert voor de Heemsteedse Kunstkring het Trio Arte, bestaande uit Frans Vester, fluit. Koen van Slogteren, hobo en Arnold Swillens, fagot. Dinsdag«15 Februari, Concertgebouw, 20 uur: Zevende D-concert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Toon Verhey, met solistische medewerking van de pianist Har-= Henkemans. Er wordt een Mozartprogramma uitgevoerd: Ouver ture Don Juan, Pianoconcert K.V. 449, Se renade Notturna in D gr. t. K.V. 239, Pianoconcert K.V. 466 en de Jupiter Symphonie. Vrijdag 18 Februari, aula Kennemer Lyceum, Stooplaan, 20 uur: Recital voor het Muzen Forum te Bloemendaal door de pianist John Pennink. Vrijdag 18 Februari, Concertgebouw, 19.30 uur: Tnterscholair jeugdtournooi. Muziek- demonstraties van leerlingen van middel bare scholen van Haarlem en omgeving. TONEEL EN DANS Maandag 14 Februari, Stadsschouwburg. 20 uur: De Toneelgroep „Theater" voert op „Een man genaamd Judas" van Claude- André Puget en Pierre Bost. Regie en vertaling van Elise Hoomans. In de hoofd rollen: Robert de Vries en Annie de Lange. Maandag 14 Februari, tuinzaal Concertge bouw, 20 uur: Laatste van drie lezingen met demonstratie door de danscriticus J. Schultink over „De herleving van de dans in onze tijd en haar voornaamste figuren" voor „Geloof en Wetenschap". Donderdag 17 Februari. Minervatheater, 20.15 uur: Optreden van het „Ballet der Lage Landen" onder leiding van Mascha ter Weeme. Eerste solisten: Angela Bay- ley en Norman McDowell. Nieuwe choreo grafieën van Jack Carter. Donderdag 17 Februari, gebouw Vrijzinnig Hervormden, Vestestraat, 20 uur: Voor de verniging „Weten en Werken" zal mevrouw Rolien Numan voordragen „Heer en knecht" van Leo Tolstoi en „Koninklijke Hoogheid" van Thomas Mann. Vrijdag 18 Februari, Stadsschouwburg, 14 uur: Onder auspiciën van de commissie voor culturele vorming van de schoolgaan de jeugd speelt de Nederlandse Comedie onder regie van Ton Lutz „Elektra" van Sophocles, in Nederlandse verzen over gebracht door dr. P. C. Boutens. Met Ank van der Moer. Vera Bondam. Guus Her mus. Ko van Dijk en vele anderen. Décor en costumes van Nic. Wijnberg. Vrijdag 18 Februari. Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie speelt onder regie van Ton Lutz „Elektra" voor de ver eniging „Geloof en Wetenschap". Voor bij zonderheden: zie boven. TENTOONCSTELLINGEN Huis Van Looy: Tot en met 13 Februari ten toonstelling van reproducties naar werken van klassieke moderne meesters, van de Impressionisten tot Picasso. Dagelijks ge opend van 912.30 en van 13.3017 uur. Des Zondags van 1417 uur. Woonhuis Van Looy: Het voormalig woon huis van schilder-schrijver Jacobus van Looy is te bezichtigen op Donderdagen van 1012 en van 1417 uur. Op Zon dagen alleen van 1417 uur. Frans Halsmuseum. Groepsportretten van Frans Hals en expositie van nieuwe aan winsten uit de Recuperatie. Zondags van 1315 uur. Geopend van 1015 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Geopend op aanvraag. Vrijburglaan 17, Overveen: Tinholtcollectie, Op werkdagen geopend van 9 tot 12 en van 14 tot 16 uur Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953. Haarlems Boekhuis: Tekeningen en gouaches van Jet Bekker. Land- en volksleven van India. Geopend van 29 Januari tot en met 12 Februari. Vleeshal: Tentoonstelling „Nederland maakt het" van de vereniging „Nederlands Fa brikaat", geopend tot 23 Februari. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102: Schilderijen, aquarellen en tekeningen door leden van „De Zeester". Geopend op werk dagen van 10 tot 5 uur. Arti Nova, Anthoniestraat 67: Tentoonstel ling van poppen van Mary van Regteren AltenaKoning. Bureau U.V.V., Proveniershuis: Tentoonstel ling van schilderwerk en tekeningen van bejaarden (cursus „Expressie"). Geopend op Vrijdag 11 Februari van 25 en Zater dag 12 Februari van 1012 en van 25 uur. Anslijnschool: Bazar, op Vrijdagavond ope ning om 7.30 uur. Zaterdag en Zondag open van 2.30—6 en 8—11 uur. Hotel „De Leeuwerik" Bazar van de RANO- Haarlem, op 16, 17 en 18 Februari. DIVERSEN Vrijdag 11 Februari, Hotel Royal, 20 uur: Voor de vereniging „Geloof en Weten schap" spreekt de heer André George, historicus uit Parijs, over „1* Homme face a la science moderne". Vrijdag 11 Februari, Wilhelminastraat 22, 20.15 uur: Voor de vereniging van spiri tisten „Het licht" spreekt mevrouw Van Vugt over „Psychometrie". Zaterdag 12 Februari, Concertgebouw, 20 uur: Bal-masqué van de Geheel-onthouders Toneelvereniging „Nieuw Leven" met muziek van „De Witte Kraaien" onder lei ding van Han Krab. Zaterdag 12 Februari, Dreefzicht, 20 uur: Bal-masqué van „De Oosthoek" met mu ziek van „De Kruitnoten" onder leiding van de heer A. J. Grootegoed en „The Dutch Rex Mixers" onder leiding van de heer J. Westdijk. Zaterdag 12 Februari, gebouw Domi, 20 uur: De toneelgroep „De Ramplaanspelers" voert op het toneelstuk „Singapore hotel" van Johan Fabricius. Zaterdag 12 Februari. Lidotheater. 23.30 uur: Bijzondere voorstelling van de film „Anna Lans" met Viveca Lindfors. Zondag 13 Februari, Lidotheater, 11 uur: Bijzondere voorstelling van de film „Lach dan Paljas" met Benjnmino Gigli, Alida Valli en Paul Hörbigcr. Zondag 13 Februari, Rembrandtt-heater, 11 uur: dr. A. F. J. Portielje spreekt bij die renfilms van de heer H. C. Verkruiisen. Zondag 13 Februari, Studiotheater, 11 uur: Bijzondere voorstelling van de expeditie- film „Van Algiers naar Kaapstad". Zondag 13 Februari, gebouw Domi, 20 uur: Heropvoering var „Singapore hotel" van Johan Fabricius door „De Ramplaan spelers". Zondag 13 Februari. Cultura, 10 uur: Voor de afdeling Haarlem van de Vrijdenkers vereniging „De Dageraad" spreekt Willem van Iependaal over „De Berkelse moord zaak en nog wat". Maandag 14 Februari, Zang en Vrïendscr." p, 14.15 uur: Voor de Vereniging van Huis vrouwen vertelt de heer Andeweg iets over de vluchtelingenkampen. Met medewerking van Riek Bonset—Horst, voordracht. Dinsdag 15 Februari, Hotel Royal, 20 uur: Voor leden van de R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek spreekt de dichter-criticus Nico Verhoeven over „De omstreden nieu wigheden in proza en poëzie". Dinsdag 15 Februari. Brinkman, Houtplein, 20 uur: De Engelse atoomgeleerde profes sor L. S. Palmer houdt voor de afdeling Haarlem van het Genootschap Nederland- Engeland een lezing met lichtbeelden over „Atoomenergie voor vredesdoeleinden". Dinsdag 15 Februari. Minervatheater. 20 uur: „Berkenrode" uit Heemstede speelt onder regie van de heer J. H. W. Kraay ..Pyg malion" van G. B. Shaw. Dinsdae- 15 Februari, Cultura, 20 uur: Dc heer W Kiela houdt een lezing met film over „Onkruiden- en insectenbestrijding" voor het Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Dinsdag 15 Februari Koningin Emmaschool, Raafstraat, 20 uur: Filmavond over papier fabricage voor de groep Noord van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Dinsdag 15 Februari, gebouw St. Bavo. Sme- destraat, 20 uur: „Vrindschap Zij Ons Doel" speelt onder regie van Theo Dam- miaans ..Zeilschip De Zwarte Zwaan" van Peter Blackmore. Vrijdag 18 Februari, gebouw St. Bavo, Sme- destraat 14 uur: De Toneelgroep van de dienst Sociale Zaken geeft voor 540 be jaarden een voorstelling van ,,'n Partijtje Poker". VOLKSUNIVERSITEIT Alle bijeenkomsten worden gehouden in het Frans Halsmuseum (ingang Klein Heilig land) en beginnen om 20 uur. Maandag 14 Februari: Tweede van drie voor drachten met lichtbeelden over „Herse- Mizzy van der Lans en Hans Lechner in „Sag' beim Abschied leise Servus", van xoelke operette deze week een aantal uit voeringen wordt gegeven in de Stadsschouwburg. nen en intelligentie" door professor dr. J. Ariëns Kappers. Dinsdag 15 Februari: Tweede van zes voor drachten over „Psychologie van de alle daagsheid" door drs. W. A. Nell. Woensdag 16 Februari, Koningin Emma school, Raafstraat, 20 uur: „Wat iedere vrouw moet wéten", docente: Fl. de Boer, vrouwenarts. (Afdeling Haarlem-Noord). In de Donderdag gehouden vergadering van de raad van commissarissen der Am- sterdamsche Bank N.V zijn prof. dr. G. M. Verrijn Stuart en mr. L. C. van Eeghen benoemd tot respectievelijk voorzitter en vice-voorzitter van de raad van commis sarissen. Bij de confectiefabriek P. J. Blom N.V. te Enschedé is een „wilde" staking uitge broken. Zestig meisjes, die werkzaam zijn op de strijkzaal, op de persafdeling en bij de boordenpersen, hebben het werk neer gelegd, omdat zij zich verzetten tegen een bedrijfseconomisch onderzoek, dat, vol gens de meisjes, tot resultaat zou hebben dat zij langer zouden moeten werken en minder zouden kunnen verdienen. De Raad voor de Scheepvaart heeft con form het voorstel van de inspecteur-gene raal voor de scheepvaart schipper J. B. van de SCH 246 en schipper H. van D. van de KW 61 een berisping gegeven. Hun sche pen zijn op 15 October van het vorige jaar in de haven van Scheveningen in aanva ring gekomen. De raad zal de overwegin gen schriftelijk bekend maken. ADVERTENTIE worden gaaf en zacht met Op het eiland Marken brak des avonds te 10 uur brand uit in het hotel van den heer De Jong. De Marker spuit bleek onvoldoende te zijn om dezen brand te blusschen, zoodat aan de brand weer van Monnikandam hulp werd ver weer van Monnikendam hulp werd ver veerde te 1 uur op het eiland, doch toen waren niet alleen het hotel, maar ook 13 huizen volkomen verbrand, waarvan 5 onverzekerde. Er zijn veel antiquiteiten verloren gegaan, onder andere het'be kende Marker huis van den postschipper.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5