ZE VEN DA GEN HAARLEM tuinieren Werkplaats in Hoofddorp door felle brand vernield STEENTJES STENEN Ongeluk in Badhoevedorp voor de rechtbank uitgesponnen Maak eens een straat! De stad in Arts reed vrouw en kind aan op ingewikkelde wegkruising Boekhandel VEKO Ru Otto, klarinet Bulldozer en tractor gingen in de vlammen verloren Molkenboer: kunsten religie Van mensen en dingen onder de Damiaatjes RAZEND SNEL Van der WERFFI 3 rieven aan de redactie HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Burgerlijke Stand van Haarlem Jonge toonkunstenaars Circuitrestaurant op 5 Mei gereed Pers Gouden trouw Open Ietsje anders Het grote woord Bal-masqué I Bal-masqué Jl Haarlemse bouwvak patroons vierden lustrum Verkoop huizen VRIJDAG 11 FEBRUARI 1955 yoor de Haarlemse rechtbank diende Qondèrdagmiddag een zaak uit de Haar- lemtnermeer, die in de termen van de ten lastelegging neerkwam op een door grove schuld, namelijk door „hoogst roekeloos en onnadenkend" rijden, veroorzaakte aanrij dingIn het pleidooi kwam echter een principieel aspect naar voren, naar aan leiding waarvan vrijspraak verlangd werd. De verdachte was een 35-jarige arts, die op 11 September van het vorig jaar in Badhoevedorp met een kleine personen auto een wielrijdster aanreed. De dokter reed op de Burgemeester van Amersfoordtlaan, een rijweg, die met een knik door het dorp voert. Hij wilde een rijweg inslaan, die echter volkomen in het verlengde van het door hem afgelegde cjeel van de Burgemeester van Amers foordtlaan lag. Van de andere zijde van de Burgemeester van Amersfoordtlaan door de buiging dus schuin in zijn richting naderde een wielrijdster, die een elf jarige jongen achterop had. De dokter week van deze tegenligster naar rechts uit om haar voor zich langs te laten rijden. Zij week echter eerst naar links uit om de auto te ontwijken. De arts gaf gas in de mening dat zij hem wilde doorlaten. Op dat moment echter zwenkte de wiel rijdster in haar verwarring opeens naar réchts om nog voor de auto langs te rijden. Krachtig remmen mocht niet meer baten en een aanrijding volgde, waarbij de vrouw en de jongen tegen het wegdek gèsmakt werden. Beiden kregen een her senschudding, waarvan het zoontje inmid dels hersteld is, maar de vrouw wordt nog verpleegd. Haar gezichts- en reukvermo gens zijn ernstig verstoord en het volko men herstel daarvan zou aan twijfel on derhevig zijn. Een der getuigen, een vertegenwoordi ger, die het ongeval uit het raam van zijn zolderkamer had zien gebeuren, schatte dè snelheid van de dokter op ten minste 70 km. per uur. De arts zelf zeide niet meer dón 40 km. te hebben gereden. Zijn ver dediger, mr. W. A. Hoek, meende dit te kunnen bewijzen uit het feit dat de arts voor het verlaten van de genoemde laan van zijn vierde in zijn derde versnelling had overgeschakeld, hetgeen naar hij zeide bij dergelijke auto's niet kan met een snel heid, welke hoger is dan veertig kilometer. „Geen richting aangegeven" Of de weg welke de dokter na het ver laten van de Burgemeester Van Amers foordtlaan nu in het verlengde van het afgelegde gedeelte van deze laan lag of niet, het was een andere weg. De ver dachte diende dus richting te hebben aan gegeven en dat heeft hij nagelaten, aldus begon de officier van justitie zijn requisi toir. Hij zeide voorts dat de verdachte een Ie hoge snelheid heeft gehad om tijdig voor de dame op de fiets af te remmen. „Hij reed alsof hij in de woestijn was", zo meende de officier, die het tenlaste gelegde wettig en overtuigend bewezen achtte en een boete van 750 eiste met voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid van de arts voor de tijd van zes maanden met twee jaar proeftijd. „Terecht geen richting aangegeven" De raadsman van de arts, mr. W. A. Hoek, betoogde ten eerste, dat zijn cliënt volkomen terecht bij het verlaten van de Burgemeester Van Amersfoordtlaan en het oprijden van de in het verlengde daarvan liggende klinkerweg geen richting aange geven had. En dan kon de officier van justitie wel betogen, dat de dokter een andere weg opreed, naar zijn mening werd hier niet van richting veranderd en zou dus het uitsteken der richtingaanwijzer in dit geval overbodig en zelfs zeer gevaar lijk' zijn. Hij herinnerde aan de verklaring van de getuige, dat de meerderheid der automobi listen in dit geval géén richting aangeeft, zij rijden immers rechtdoor. Voor hen is de rest van de Burgemeester Van Amers foordtlaan een weg, die de hunne kruist. De.getuige, die aan de Klinkerweg in het verlengde van een deel van de Burgemees ter Van Amersfoordtlaan woonde, had op gemerkt, dat hij gewoon was wél richting aan te geven als hij de Klinkerweg opreed omdat hij dan linksaf zijn erf op moest rijden. Daar bleek volgens de raadsman al duidelijk uit hoeveel verwarring er zou ontstaan indien de automobilisten op dit punt, zoals de officier verlangde, richtting zouden gaan aangeven. „De richting moet worden aangegeven, indien men van rich ting veranderd, doch niet als men slechts van weg verandert, zo betoogde mr. Hoek. De wielrijdster was voor de arts géén tegenligster maar kruisend verkeer: zij had hem voorrang moeten geven, hetgeen zij ook aanvankelijk scheen te willen doen. De raadsman trok éen vergelijking met ADVERTENTIE HET VOORJAAR NADERT In onze etalage staat nu een collectie grote en kleine boeken over Zijlstraat 98 Telefoon 11706 HAARLEM, 10 Februari 1955 ONDERTROUWD: 10 Febr., H. M. Corbeth en M. L. van Bassen Jongbloet. GEHUWD: 10 Febr., A. J. van der Linden efi A. H. Toeset; J. Broekhuizen nn G. Rij kers; R. Timmer en Th. Gieske. BEVALLEN van een zoon: 9 Febr., G. Kniepvan der Sluijs; L. B. H. MolSchilt- ttans; A. Heijstek—Berghuijs; A. K. Korving -van Zonneveld; 10 Febr., M. van den Ende -Bagram Michaël; Th. A. M. Bogaard— Coppens. BEVALLEN van een dochter: 8 Febr., M. Ch. Waage—Bout; 9 Febr., T. SchoutenWil kes; J. C. Kuyk—Fokker; G. van EsMak- kelie; W. C. M. Greevevan Velzen; N. Geers—de Kwaadsteniet; 10 Febr., H. J. SeetzTelleman; C. C. M. Pieters—Scheen- aard, OVERLEDEN: 9 Febr., F. H. Benraadt, 73 Santpoorterstraat. het verkeersknooppunt bij „De Beren kuil" te Utrecht, waar zich op voor be paald verkeer dezelfde situatie voordoet. Dit heeft ook tot een ongeluk geleid, waar op een gerechtelijke uitspraak volgde, die het aangeven van richting in een dergelijk geval veroordeelde. Deze beslissing achtte de raadsman volkomen juist en zij diende ook hier te gelden. „Hoogst roekeloos en onnadenkend", wa ren dan ook termen, die de raadsman dus niet aanvaardde, mede omdat Zijn cliënt volgens hem niet te snel gereden had, ge tuige het feit dat hij na tien meter remmen geheel stilstond. - Mr. Hoek besloot zijn pleidooi met een reactie op de opmerking van de officier van Justitie dat artsen goed verdienen, dus best een flinke boete kunnen betalen. Hij herinnerde er aan dat de arts nog maar een jaar praktijk had. „En nu mag het zijn, dat een advocaat dadelijk het eerste jaar al schuw verdient", aldus de raads man, onder hilariteit, „een arts zéker niet". Uitspraak over 14 dagen. De klarinet is een lyrisch instrument. De weke, zangerige toon maakt de klarinet bij uitstek geschikt voor stemmige, gevoe lige melodieën. Echt heftig kan dit blaas instrument niet zijn, ten hoogste sarcas tisch. Vooral het hoger gestemde zusje van de Bes-klarinet: de Es-klarinet, mag zich vaak in deze zin uiten. Op de avond van kamermuziek, die gisteren onder aus piciën van het Comité voor jonge Toon kunstenaars in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum gegeven werd, kwam alleen de meer bezadigde, evenwichtige Bes-klarinet aan bod. Het instrument werd bespeeld door Ru Otto, die al bij het eerste werk, dat hij ten gehore bracht, de „Phantasiestücke" opus 73 van Robert Schumann, geen twijfel liet over de eigen aard van de klarinet. .Schu mann wist wat van dit instrument ge vraagd kan worden, getuige ook de prach tige klarinetsolo in zijn pianoconcert in a. Gelet op de behandeling van de klarinet in de Sonate opus 120 no. 2 van Joh. Brahms, op deze avond eveneens vertolkt, lijkt het dat Schumann het instrument beter „begrepen" heeft in zijn klankwer kingen dan zijn jongere vriend. Want in tegenstelling tot de muziek van Schu mann kon de Sonate van Brahms het element van klankuniformiteit bij alle graden van expressie toch niet weren. Daarentegen was er bij de uitvoering Het besluti van de gemeenteraad van Zandvoort om bij het circuit van Zandvoort (de Burgemeester Van Alphen weg) een restaurant te bouwen, is door Gedeputeerde Staten van Noordholland goedgekeurd. Burgemeester en wethouders hebben dit werk opgedragen aan „Multi-Prefab" te Amsterdam. Het x-estaurant zal op 5 Mei, tijdens de autorennen die de Tulpenrallye besluiten, in exploitatie zijn gebracht. van de Sonate van Daniel Ruyneman en de Sonatine van Darius Milhaud, die Ru Otto na de pauze speelde, geen sprake van ka rakternivellering. En zo geviel het, dat de werken van Schumann, Ruyneman en Milhaud de meeste voldoening konden ge ven, al was er tegen de voortreffelijke uit voering van de sonate van Brahms geen enkele bedenking. Aan de pianiste Berthe Davelaar had de klarinettist veel te danken. Zij zorgde voor een opvallende interpretatie-eenheid met haar ook technisch vooral in het werk van Milhaud prachtig beheerste begeleidingen. Als soliste gaf Berthe Da- velaar nog vertolkingen van de Intermez zi opus 117 no. 2 en opus 118 no. 6 van Joh. Brahms en van „La maja y el ruise- nor" (Het meisje en de nachtegaal) van E. Granados, waarbij haar gevoelige mu zikale natuur zich kon uitspreken in een rijk geschakeerde pianoklank. P. ZWAANSWIJK Een felle brand heeft Donderdagmiddag bij het Marktplein te Hoofddorp gewoed, waardoor de houten werkplaats, gebruikt in het bedrijf van de heren A. van de Marei en C. van Beek vernield is. De werkplaats brandde geheel uit en verloren gingen een bulldozer en een tractor. De woningen aan de Marktlaan liepen ge vaar op, maar dank zij het krachtig op treden van de brandweer liepen deze geen schade op, echter wel een ander perceel. Toen de gemeenteraad van Haarlem mermeer in de maand Januari bijeen kwam waren de raadsleden in de gelegen heid de nieuwe motorspuit in ogenschouw te nemen. Gistermiddag konden zij zien, dat de gemeente over een actieve brand weer beschikt, die in geval van nood snel en goed kan optreden. De raad was in het Polderhuis voor de maandelijkse vergade ring bijeen en werd tegen halfvier opge schrikt door sirenegeloei. De brandweer In de kelder van de Mariaschool aan de Koningstraat werkt Anton Molkenboer, schilder die mozaïeken ontwerpt en uitvoert, lector aan de rijksacademie, beroemd portretschilder. Onlangs werd van hem een mozaïek in eert pand aan de N. Z. Voorburg wal in Amsterdam onthuld, ter ere van prof. Alberding Thijm, die daar gewoond had. Het is typerend voor de jeugd en werk kracht van de nu 82-jarige kunstenaar, dat zijn productiviteit onverminderd is. Onder de gewelven van de Mariaschool heeft hij enkele kelderruimten herschapen tot een fraaii atelier, waar overal reproducties van zijn werk hangen en waar tientallen al dan niet voltooide mozaïekwerken staan. De heer Molkenboer is een kunstenaar, wiens werk geen zweem van moderniteit vertoont en wiens werk men zou geneigd zijn te zeggen: desondanks krachtig stand houdt temidden van stromingen en belangstellingen, die juist in zijn werk een doelwit voor aanval zouden vinden. Anton Molkenboer is voorzover dit geen tautologie is een religieus kunste naar en het is dan ook onmogelijk om tijdens een gesprek met hem niet op het momenteel zo veel omstreden begrip religieuze kunst te komen. Hij spreekt over zijn levenswerk in de kerk van Annecy. Vanaf 1943 heeft hij daaraan gewerkt. Vijftien jaar heeft Anton Molkenboer eraan gewerkt de oorlog bi-acht een stilstand en momenteel staat de kerk er met onvoltooide gi gantische mozaïeken. „Ja, daar heb je het nou", zegt de heer Molkenboer, „nu begint men te praten over moderner versierin gen en ik wil niet van mijn opdracht van 1934 afwijken: men praat over Léger, Rouault enzovoorts". Het argument der mo dernen is op een merkwaardige manier krachtiger dan dat der traditionele kunstenaars, vindt Anton Molkenboer. „Maar ik vind het doel der religieuze kunst, de mensen dichter tot God °n verering voor God te brengen. Onder de honderd gelovigen is misschien één kunstkenner, voor de overigen is de Christus figuur een type gewonden met een baard. Maak je Hem anders dan zeggen ze: die kennen we niet, en je bent je doel voorbij". „De kunst wil helpen te bewonderen, waarom zouden we alles dan lelijker maken?" Momenteel werkt Anton Molkenboer aan een mozaïek-voor stelling, die het oecumenisch beginsel verbeeldt. Op de foto ziet men hem voor het ontwerp, naast een voltooid fragment. In vele landen zijn mozaïeken van hem. In België, Amerika, Zweden, Frankrijk. Hij maakte onder andere het Zonne-mozaïek voor New York, het Frans oorlogsmonument- in Kapelle, het Julinna-mozaïek in Den Haag, het Gijsbrecht-m,ozaïek in de Amsterdamse stadsschouwburg. Met enthousiasme verricht hij nog dagelijks zijn zware werk. Het Gijsbrecht-mozaïek, 2.50 breed en 5.50 meter hoogweegt 3000 kilo. Hij is een der groot ste mozaïekkenners en vond zelf talrijke nieuwe technieken uit, die het wezen van het materiaal tot zijn recht doen komen, zodat het mozaïek niet meer uitsluitend als resultaat had: „schilderen in steen". Als men hem bezig ziet tussen zijn tien tallen schalen met honderdduizenden steentjes begrijpt men, waarom Anton Molkenboer met zo'n jeugdig vuur het traditio nele kunstwerk kan verdedigen: hij heeft het argument van een uitzonderlijke vakbekwaamheid. De werktuigenfabriek B. J. Paasman aan de Leidsevaart is trots op de pers. Minder persoonlijk, dan wel op de eerste electrisch bediende automatische hydraulische pers, die in deze fabriek is vervaardigd. Het gevaarte, dat maar liefst een drukvër- mogen van tweehonderd ton heeft, kan bogen op een ge wicht van twaalf dertien ton; daarvoor heeft het dan ook een lengte van vier meter en een even grote hoogte. Die hoogte heeft de fabriek nog even parten gespeeld, want toen de pers opgebouwd was, moest de fabriek (gedeelte lijk) afgebroken worden, wat een enkele balk betreft. Gisteren hebben wij het ko lossale werktuig naast de fa briek zien staan, keurig met een zeil afgedekt, want zelfs een electrisch bediende automatische hydraulische pers houdt niet van regen vooral niet, wanneer zij nog haar opwachting moet maken bij haar eigenares, in dit ge val een scheepswerf in Am sterdam. In de fabriek is men intus sen al weer bezig met de bouw van een dieptrekpers, die gebruikt wordt bij de fa bricage van wasmachines. De nieuwe pers wordt nog weer drie meter hoger, maar een lichtpuntje is, dat zij gede monteerd kan worden. Het geen niet wegneemt, dat men toch al weer een grote kuil in de fabrieksvloer heeft moe ten maken, voor de montage. En die fabriek maar lijden. Wij treden dagelijks met voe ten wat het resultaat is van uitgewogen precisiewerk, stu die en vakmanschap. Wij lo pen op straat. Maar weinigen weten wat een straat is, hoe hij tot stand gekomen is. Dat vragen we ons ook niet af, want we hoeven er niet zuinig op te zijn. Henk Vriese en Piet Koster lagen geknield op de zand vlakte, waar zij een straat gin gen maken. Dat is vreemd Zo'n knusse gezellige hoop zand is nog niet met stenen bedekt, of hij lijkt onver woestbaar sterk. Henk en Piet zijn stratenmakers. Zij hebben drie jaar gestudeerd op de stratenmakersschool. Drie jaar hebben zij huiswerk meege kregen en nu.maken ze straten. Ze liggen op hun knieën, wikken een steen in de hand, werpen hem in het zand, kloppen er nog wat te gen aan met een hamer en hij ligt. Wij hebben zelf zo'n steen gepakt. Luchtigjes in de hand gewikt en gewogen, neerge kwakt, er tegen getikt en toen hebben ze hem er maar weer uitgehaald. Deugde niets van. Wij echter hadden er niets op aan te merken. Wij zagen geen verschil met die andere keien. Maar wij hebben college ge kregen. Men wil een weg maken. Men zoekt een vast punt en vanaf dat punt moet gewerkt wor den; richten en waterpas ma ken. Dan worden de trottoir banden gesteld, gelegd, en uit het tussenliggende gedeelte wordt alle rommel, keitjes en zo, weggehaald. Draad span nen is dan nog nodig en dan gaat men tegels leggen. Sim pel. Maar geloof m,e, het is uiterst ingewikkeld. Alle stra ten zijn bol voor de wateraf voer naar de goten. Dat is dus hoogteverschil over de breedte van de weg. Maar ook over de lengte zijn heuvels en dalen, want de putten in de trottoir band liggen oók weer allemaal in een diepte. Straten zijn nooit recht, een rechte straat is een ellende! Toen we dit een beetje begre pen kregen we les in stenen en stenen-leggen. Heel mooi is het keperwerk, dat wij vis graat zouden noemen, maar dat is het niét op de keper. Die kleine steentjes lijken al leen maar klein, want het zijn forse brokken in vergelijking met de visbektegeltjes (daar mag het weer wel met vis), waarvan een fietspad gemaakt kan worden. Maar nog kleiner is het drielingenwerk en de „geeltjes", die zijn helemaal klein. „Die kun je haast niet zien", zegt Vriese! Zetjes zijn ook kleine steentjes maar toch niet fijn te noemen. Daar maak je waaiervormen mee in de straatfiguren, het zoge naamde „Belgische Werk", eindeloos zorgvuldig werk. En dan zijn er ook nog ijzerste nen, „daar zitten pastilles in". Wij nemen het graag aan, en om niet al te stom tè schijnen hebben we maar niet gevraagd hoe je die eruit krijgt. Stratenmaken is zwaar werk. „Je moet er een flinke hap bij eten, anders red je het niet". Wat red je anders niet. Zeventig vierkante meter ke perwerk per dag met zijn tweeën, of 55 vierkante meter met klinkers, zonder pijn in je rug! Oude Gracht, van Hunkemöl- ler Lexis worden heropend, 's morgens om tien uur. Morgen zal het geheel ge moderniseerde filiaal, aan de Grote HoutstraatGedempte Op 1 Maart hopen de heer C. J. Harren en mevrouw A. HarrenPeetoom feestelijk de dag te herdenken waarop zij vijftig jaar geleden in het huwelijk traden. Beiden ver heugen zich in een uitsteken de gezondheid. De heer Har ren, nu een-en-zeventig-jaar, was vroeger werkzaam als gasfitter bij het Gemeentelijk Energie Bedrijf en thans nog een actief lid van de „Haar lemse Hengelbond". Mevrouw Harren, enige jaren jonger dan haar man, verricht nog het gehele huishoudelijk werk. In tegenwoordigheid van hun drie kinderen en negen klein kinderen, zal het jubileum in alle luister door het gouden echtpaar gevierd worden. „Op acht Maart aanstaan de," schreven wij vorige week, „zal het 50 jaar geleden zijn, dat de heer G. Biesbrouck en mevrouw A. Biesbrouck Wesseling uit de Byzantium- straat in het huwelijk traden." Dat is niet waar. Op acht Maart gaan de bruidsdagen in en op 22 Maart aanstaande zal het 50 jaar geleden zijn. Zo, dat is weer rechtgezet. Nou onthouden, we het dubbel. Met het grote Roversbal bij Teisterbants lustrum nog vers in het geheugen, kan Haarlem de carnavalsdagen misschien nuttig besteden met te be peinzen, hoe zo'n feest een jaarlijks weerkerend kan wor den gemaakt.. In deze vorm, met deze grotendeels belan geloze medewerking, kan het natuurlijk niet. Maar de zekerheid dat een feest kan is. een grote. Het zou voorbarig zijn te menen dat het jolig gezelschap van het Roversbal een bewijs vormt dat héél Haarlem kan feesten, zoals dat in een Carnavalsstad ge beurt. Maar niettemin Een jaarlijks terugkerend groot inschrijfbal is te pro- In Middelburg hebben de leerlingen van de kweek school veertien dagen lang li onderden interviews ge houden met talrijke voor aanstaande autoriteiten over onderwerpen 'als „Mid delburg als cultureel cen trum", „De Middelburgse bevolking". „Het project Middelburg" enzovoorts. Elke klas van deelnemen de leerlingen koos zich een voorzitter en een secretaris; onderling verdeelden zij de onderwerpen en opdrach ten en tekenaars en foto grafen onder de leerlingen kregen eigen taken. Na veertien dagen kwamen de werkstukken uit de bus, die tesamen een weldoorwrocht overzicht geven van het in Ie vragen gestelde, Dit is een prachtig initia tief en een leerzame uit breiding van het streven naar aanschouwelijk onder wijs. Het is een initiatief dat niet tot die Middelburg- se kweekschool beperkt mag blijven of tot kweek scholen. Voor middelbare scholen is dit systeem een unieke methode, om de leer lingen zelf de hand te laten leggen aan de pols van hun stad; afgezien van het kwe ken van zelfwerkzaamheid, verantwoordelijkheid en het levend maken van de stof, krijgen de leerlingen, die bij een soortgelijke op dracht betrokken zijn, een kennis van zaken, clie niet berust op het paraat-uit- de-boeken-halen. Als zoda nig past dit initiatief geheel in het nieuwe onderwijs beleid, dat overal zo druk wordt besproken. Middelbare scholieren kennen meestal hun stad van kind-aj-aan. Er is bij voorbeeld een lange afwe zigheid nodig, om hen de ogen te openen voor alles, waarin hun stad bijzonder is en waarvoor hun stad bijzondere belangstelling verdient. Een initiatief als het Middelburgse kan zo'n middel zijn. Wij juichen het van harte toe en hopen, dat een soortgelijk streven ook eens in Haarlem zal be staan. De stad is er in haar toekomstige burgers mee gediend, en zij zelf niet het minst. beren. Allez dan maar weer, het grote woord: Haarlems Bloei? De geheel-onthouders To neelvereniging, die onder de wèlgekozen naam „Nieuw Leven" door het dikwijls zo conservatieve leven gaat, houdt morgenavond een bal- masqué. Dat betekent dat Nieuw Leven tot en met de prijsuitreiking schuil gaat achter de meest bizarre maskers. „De Oosthoek", die gezel lige vereniging uit de Over- ijselse, Gelderse en Drentse hoek van Haarlem, viert mor gen in „Dreefzicht" feest. Ook een bal-masqué. En in alle zalen. Geloof maar dat het Oosten uit de hoek komt! Wij kregen een brief van de heer J. Hoffmann van 1875 schrijft hij er achter, „dus zo gezeid in zijn 80e jaar" en hij doet ons allen daariïi een middel aan de hand om de leveranciers eerder aan de deur te krijgen. Wij brieven het u graag over. Voor het raampje van de voordeur hangt men een wit carton met voor elke leverancier het ver langde er op vermeld. De leverancier hoeft niet te bellen, dus niet te wachten. Hij haalt het verlangde, trekt aan het touwtje dat uit de brievenbus moet hangen en hü trekt zo de deur open. Daar ligt het geld op een tafeltje. De lever ancier is in een wip verdwenen en sneller bij de volgende klant, waar een wit carton voor het raampje enz. en hij is nog sneller bij de derde klant. Rekent u zo door, dan is hij razend snel bij de laat ste klant en daar gaat het om. Een goed idéé en de heer Hoffmann bevalt het systeem uitstekend. rukte uit naar het Marktplein. Van het Polderhuis uit zagen de raadsleden dat zich aan de andere zijde zware rookwol ken verspreidden. Burgemeester mr. J. F. Jansonius schorste de vergadering om zich op de hoogte te stellen van de situatie en de raadsleden kregen gelegenheid het blussingswerk gade te slaan. Het bleek, dat het fel brandde in de werkplaats, die iets achteraf gelegen is op het Marktplein, dicht bij de hoek van de Marktlaan en tussen een aantal huizen in. Kort voor het uitbreken van de brand waren arbeiders werkzaam aan het schoonmaken van een tractor. Bij hun werk gebruikten zij een looplamp en in de omgeving van de tractor bevond zich benzine. De lamp sprong en de gloeidraad, die nog even bleef branden, kwam in aan raking met benzinedampen. Steekvlam-u men volgden en in korte tijd stond de* werkplaats in lichter Taaie. De aanwezig heid van olie en benzine was oorzaak, dat het in korte tijd fel brandde en het vuur zich snel verspreidde. De brandweer was met volledig mate riaal uitgerukt en later werd assistentie verleend door de brandweren uit Nieuw Vennep en Zwanenburg. De Hoofddorpse afdeling van de brandweer beschikte over de nieuwe spuit, waardoor het mogelijk was zes slangen uit te leggen. Uit de Hoofdvaart werd water gepompt. De lig ging van de werkplaats was zodanig, dat hèt vuur van diverse kanten bestreden kon worden. Aan de Marktlaan bevinden zich kleine woningen, die niet ver van de werkplaats gelegen zijn. Gevaar was te duchten en bewoners en omstanders oordeelden het nodig de huizen te ontruimen. Later is gelukkig gebleken, dat het werk tevergeefs is geweest, want de brandweer was er in geslaagd door omliggende panden nat te houden het vuur te beperken tot de werk plaats en tot enkele delen van een pand aan het Marktplein. Binnen een half uur was de brandweer het vuur meester. De werkplaats was uit gebrand en verloren zijn gegaan een bull dozer, een tractor en gereedschappen. Donderdagavond vierde de Nederlandse Bond van Burger- en Bouwvakpatroons, afdeling Haarlem, haar eerste lustrum op royale wijze in de voorzaal van restaurant Brinkmann. Voorzitter W. Gardien opende deze feestelijke bijeenkomst met een kort woord, waarin hij het betreurde dat de oprichter van deze afdeling, de heer P. J. Stringer, wegens langdurige ziekte niet aanwezig kon zijn. In de loop van de avond boden nog enkele afgevaardigden van an dere afdelingen hun gelukwensen aan. Te vens bracht de heer A. G. van Meurs, voorzitter van het hoofdbestuur, in herin nering hoe vijf jaar geleden de bands afdeling Amsterdam in Haarlem een ad vertentie deed verschijnen met het doel ook daar de „kleine ondernemers" in een eigen organisatie te verzamelen. Het re sultaat bleef niet uit, getuige deze lustrum viering. Doch de spreker wees er op, dat nog steeds vele kleine patroons niet opge nomen zijn in de bond, die zich ten doel stelt de specifieke belangen van de kleine ondernemer te behartigen. De jubilerende afdeling ontving vele bloemstukken. Mede door her optreden van een telepaath-goochelaar en de confé rencier „Jan Stavast", waarbij de „Kruid noten" voor het muzikale gedeelte zorgden, kenmerkte deze avond zich door een vro lijke en gezellige sfeer. De uitslag van de Donderdag in het Nota rishuis te Haarlem gehouden verkoping van huizen luidt: Kennemerstraat 2 zw. en rd, 4 zw. en rd f8305, N. N.; Saenredamstraat 16 zw. en rd f4150, J. F. Kampes qq.;Saenre- damstraat 30 zw. en rd en 32 zw. en rd f9605, M. Franken; Nieuwe Kerksplein 4 zw. en rd, niet geveild; Jan Steenstraat 2, Zandvoort f6500, W. Paap qq.; Van Ostade- straat 21. 21 a, b, c., Zandvoort f8700, C. Gehrels; Houtvaart en Vlaamseweg, teelland f 13.482, Fa. Giebels en Dijt; Voorzorgstraat 43 a f 3500, F. H. van Emmerik qq.; Adr. Loosjesstraat 49, f3600, J. Hartog; Koningin neweg 35, Zandvoort f5100, P. van Lee qq.; Lange Margarethastraat 1 f4000, H. Th. Fibbe qq. ADVERTENTIE Indonesische Specialisten smds 1899 Beursbericht no 130 is verschenen v. d. HEEM A'd. RUBBER (Verkort weergegeven) Verkeer. Het vraagstuk verkeers ongevallen heeft de algemene aandacht, maar zou men nu niet eens in plaats van met woorden met daden beginnen? Kijkt u eens in Haarlem-Noord, waar achter het station geen enkele verkeersoversteekplaats is voor voetgangers en waar na alle waar schuwende woorden op de spitsuren nog even hard geraced wordt! Waarom wordt er zo getraineerd met een nieuwe verkeers wet? Is het auto- en f ietsrijdend publiek in Nederland nu zo bang voor de juridische bezwaren, welke zeker in die wet zullen voorkomen? En als er zovele bezwaren tegen die wet zijn, waarom dan geen Nood wet? Dan konden de voetgangers en de bejaarden, die de grootste groep slacht offers vormen, zien dat er ook voor hen iets wordt gedaan. Weet men wel èn be grijpt men het goed dat deze dagelijks terugkerende verkeersongevallen de vorm hebben aangenomen van een nationale ramp? M. M. DEKKER, Vereniging voor Bejaarden Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7