Gemeentebesturen van Schouwen- Duiveland ongerust over dijken Oud Hollands zeilschip onder kruispunt in New York Maritiem museum wil het laten opgraven Vier nieuwe leden geïnstalleerd Treinen stoppen bij niet gesloten overweg Twee jaar wegens overval in taxi Goede resultaten met bijzondere bemiddeling Specialisten verlangen hogere tarieven Zakelijk succes voor meubelbeurs Zweedse film tijdens staatsiebezoek VRIJDAG 11 FEBRUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Beroepsvoorlichting voor meisjes Internationaal Gerechtshof Reacties van plattelands bewoners op TV-uitzendingen Radio-uitzending op 4 Mei uit Frankrijk Principiële uitspraak van Amsterdams hof Twee jeugdige Indische Nederlanders veroordeeld Minder validen vinden gunstige arbeidsmarkt Radio-Europa baant zich moeizaam weg door aether Israel dankt voor hulp aan kinderen Nederlandse kunstenaars in Juni naar Zweden Fraude ten nadele van de visafslag te Monnikendam Vertegenwoordiger in arrest Deltaplan en dijkherstel kwamen ter sprake Duitse bezwaren tegen inpoldering van de Dollard Het „betere" schoolreisje street BIJNA ELF METER onder het drukke kruispunt Greenwich street—De) op Manhattan in New York sluimert in grote modderkluiten 't Nederlandse zeil schip De Tijger", dat 842 jaar geleden op een November-morgen in 1613 in brand raakte, door de bemanning werd verlaten en op een modderbank in de Hudson zonk. In 1916 stuitte men bij werkzaamheden voor de aanleg van de ondergrondse op een deel van de eiken voorsteven van het schip. Omdat men er toen geen weg mee wist, werd het in een aquarium gestopt waar het vier jaar opnieuw in het natte element verbleef. Later werd het naar het mari tiem museum van de stad New York overgebracht. Dit museum heeft nu plannen de resten van „De Tijger" te doen opgraven, die volgens de deskundigen in de modder van de oude zeebodem goea geconser veerd zijn gebleven. Zij achten het de moeite en het geld alleszins waard om „De Tijger', het oudste authentieke stuk uit de tijd van de Nederlandse „bezet ting" van New York het vroegere Nieuw Amsterdam uit de bodem te halen. In 1916 werd de „subway" uitgebreid tot dit deel van de stad en toen was het ook, dat „De Tijger" teruggevonden werd. De arbeider James A. Kelly uit Brooklyn was met graafwerk bezig in een van de tunnels, toen hij met zijn schop plotseling op hout stootte. Toen hij verder groef, kwam de boeg van een schip vrij. .Daar de boeg bij de tunnelbouw in de weg lag, gaf de bouwmaatschappij opdracht, de voor steven van het schip af te zagen. De maatschappij schonk het aan het vroegere New Yorkse Aquarium waar de oude stukken hout in het zeehondenver- blijf geplaatst werden. Daar lag de boeg van „De Tijger" tientallen jaren en werd vergeten. Maar Kelly, gefascineerd door zijn toe vallige ontmoeting met de geschiedenis, vergat zijn vondst nimmer. In feite bracht deze vondst hem tot het lezen van ge schiedkundige boeken.... en nu is hij historicus van Kings County (Brooklyn). Twee jaar geleden werd het oude aqua rium gesloopt. Kelly huurde een vracht wagen, laadde de boeg van „De Tijger" op de truck en reed ermee naar het scheep vaartmuseum van New York. De directie van het museum stelde dit initiatief zeer op prijs en gaf deskundigen opdracht, een onderzoek in te stellen. Thans is het resultaat van dit onderzoek bekend gemaakt: historici en andere ge leerden zijn het er over eens, dat de romp van „De Tijger" een reliek van onschat bare waarde is, dat opgegraven dient te worden. James Kelly zelf is vol vertrouwen, dat „De Tijger" met betrekkelijk weinig moeite en kosten geborgen zal kunnen worden. „Ik ken die tunnel als mijn eigen handen, die toen de schop gehanteerd hebben", al- dus Kelly. „Er liggen daar geen riolen en de kabels en telefoonleidingen zullen niet al teveel moeite opleveren. Het enige, wat er gedaan moet worden, is een flinke schacht te laten zakken op het midden van de kruising en dan aan het werk te gaan en het schip op te graven." Nog een scheepswrak Björn Helfrid, de archivaris van de Zweedse papier- en textielfabrieken „Hol mens* Bruk" die in vroeger eeuwen eigen dom waren van de Zweedse tak van de familie De Geer, heeft medegedeeld dat er geen kikvorsmannen maar duikers ge bruikt zullen worden voor het opsporen van het wrak van een Nederlands koop vaardijschip, eigendom van de zeventiende eeuwse Zweedse wapenfabrikant Louis de Geer, dat omstreeks 1630 in het Kattegat zonk. Volgens deskundigen van de Zweedse marine ligt het wrak te diep voor kikvors mannen, n.l. 41 meter beneden de zee spiegel. Eerder had Helmfrid medegedeeld dat de fabriek een vereniging van ama teur-kikvorsmannen had verzocht de plaats van het wrak nauwkeurig vast te stellen. De kikvorsmannen toonden zich zeer teleurgesteld over dit besluit. Zij willen nu trachten op eigen gelegenheid het' wrak te bereiken. Lindquist, voorzitter van hun club, zei: „Het wrak ligt buiten de territoriale wa teren, niemand kan ons dus beletten er naar te gaan kijken. Het afgesprongen plan hield trouwens alleen maar in dat wij de toestand zouden gaan verkennen en buiten de eigenlijke berging van de lading zouden blijven." In verscheidene centra zal de Commissie voor Beroepsvoorlichting der Nederlandse Vereniging van Vrouwen met Academische Opleiding (V.V.A.O.) dit jaar weer bijeen komsten houden voor de vrouwelijke leer lingen van de hoogste twee klassen van gymnasia, hogere burgerscholen, lycea en middelbare meisjesscholen. Op deze bij eenkomsten zullen vrouwen, die zelf werk zaam zijn in bepaalde vakken, inleidingen houden over verschillende beroepen. In 22 centra worden de vrouwelijke leer lingen persoonlijk uitgenodigd voor een voorliehtingsmiddag of -avond. Niet alleen de meisjes uit deze plaatsen, maar ook de leerlingen uit de omliggende gemeenten worden verwacht om zich in een persoon lijk gesprek op de hoogte te stellen van diverse beroepen. Onder de gemeenten, waar de bijeenkomsten worden gehouden, is ook Haarlem. Het kruispunt Greenwich street - Dey street in Lower Manhattan, onder welks plaveisel de koopvaarder „De Tijger" in de modder rust. In de grote zittingszaal van het Vredes paleis zijn hedenmorgen de vier nieuwe leden van het internationaal Gerechtshof geïnstalleerd, die in October 1954 door de algemene vergadering van de UNO en door de Veiligheidsraad gekozen zijn. Het zijn Sir Mohammed Zafrulla Khan uit Pakistan, de heer Hersch Lauterpacht uit Engeland, de heer Lucio Moreno Quin- taine uit Argentinië en de heer Roberto Cordova uit Mexico. Om 11 uur ving de plechtige zitting aan, toen de 15 leden van het hof met de grif fier, de heer Julio Lopez Olivan, achter de groene tafel plaats namen. De nieuwe leden legden de plechtige verklaring af en de pasgekozen voorzitter, de Amerikaan G. Hackworth, sprak een welkomstwoord en een woord van dank aan zijn voorganger, Sir Arnold McNair en de andere scheiden de leden. In de namiddag komt het hof in openbare zitting bijeen ter behandeling van de zaak Nottebohm, het geschil tussen Guatemala en Liechtenstein. De Maatschappij tot Nut van 't Alge meen bereidt een onderzoek voor naar de reacties van plattelandbewoners op tele visie-uitzendingen. Het onderzoek staat onder leiding van prof. dr. T. T. ten Have, hoogleraar in de grondslagen der sociale paedagogiek aan de Universiteit van Amsterdam en hoofd bestuurslid der Maatschappij. In een zestal dorpen in het Westen des lands worden kijkgroepen gevormd die voor de plaatselijke bevolking represen tatief zijn. In elk dezer dorpen zullen vier uitzendingen worden gevolgd, waarna on der leiding van studenten in de sociale pae dagogiek het programma zal worden be sproken. De rapporten over deze gedach- tenwisselingen vormen de grondslagen van een rapport dat de maatschappij over het onderzoek zal publiceren. Door nieuwe veiligheidsmaatregel De Nederlandse Spoorwegen zullen we derom het machinistensein voorzover noodzakelijk koppelen aan het sluiten van de overwegen. Dit betekent, dat een trein in het vervolg zal stoppen, wanneer de bomen van de spoorwegovergangen niet gesloten zullen zijn. Enige jaren geleden hebben de Nederlandse Spoorwegen dit systeem reeds toegepast doch- op aandrang van het wegverkeer heeft men dit systeem voor spóorwegbeveiliging laten vallen, al dus deelt de directie der Nederlandse Spoorwegen mede. Deze maatregel brengt met zich mede, dat het in de toekomst niet onmogelijk is dat automobilisten maximaal tien minu ten voor de gesloten spoorwegovergangen moeten wachten wanneer treinen passe ren. In het gunstigste geval, bij treinen die een snelheid van 125 kilometer per uur hebben, zal de wachttijd voor dé ge sloten spoorbomen tot een minimum be perkt worden, doch het geduld van de automobilisten zal op de proef worden ge steld wanneer langzame goederentreinen, die een snelheid van 40 kilometer per uur hebben, passeren. Er gebeuren nog tal van ongelukken door schuld van overwegwachters. Kort geleden zijn daarom nieuwe instructies voor spoorwegwachters uitgegeven die strenger zijn dan ooit tevoren. In het ver volg mogen de spoorwegwachters op hun posten zelfs met meer lezen. In 1953 ge beurden 260 ongevallen, doordat een over wegwachter te laat de spoorbomen sloot. Hierbij waren vijf doden te betreuren. In 1954 bedroeg het aantal ongevallen 224 zonder dat er slachtoffers vielen. Dit jaar is het eerste ongeluk Maandagavond ge beurd op een overweg in Den Dolder, doordat de overwegwachter had verzuimd dè bomen neer te laten. Zoals bericht is, kwam hierbij ds. F. J. Dieleman uit Ier- séke, die met zijn auto de overweg wilde passeren, om het leven. De programmaleider van Radio Neder land Wereldomroep, de heer G. Sluyzer, is ontvangen door de heer Bokken te Bayeux, voorzitter van de vereniging FrankrijkNederland aldaar. Het doel van het onderhoud was het hou den van een radio-uitzending op 4 Mei aan staande, wanneer voor de tiende maal na de bevrijding de doden in Nederland zul len worden herdacht. Tijdens de uitzending zal een reportage worden gegeven van het Britse kerkhof te Bayeux, waar twee Nederlandse parachu tisten zijn begraven, die op 8 Juli 1944 bij Vire zijn gevallen. De uitzending zal wor den doorgezonden door de Franse omroep, kinderen uit Bayeux zullen er aan mede werken. Niet alle azijn is natuurazijn Voor de derde keer binnen een jaar is de kwestie van de aanprijzing „natuur azijn" en de deugdelijkheid van aldus aan geduide producten ter zitting van een rechtscollege het onderwerp geweest van bespiegelingen. Na de economische politie rechter en de meervoudige kamer van de rechtbank heeft nu ook de advocaat-gene raal bij het gerechtshof te Amsterdam als zijn oordeel uitgesproken dat noch snel- gistazijn noch synthetisch bereide azijn natuurazijn is, zelfs al is moeilijk te defi niëren wat met natuurazijn precies wordt bedoeld. In het geval van de 61-jarige fa brikant van synthetische azijn P. U. achtte de advocaat-generaal het zelfs „een beetje brutaal" tegen beter weten in van natuur azijn te spreken. Maar omdat het een prin cipiële zaak gold eiste hij zowel tegen hem als tegen de fabrikant van snelgistazijn A. J. N. 100 boete. De rechtbank had beiden een voorwaardelijke boete van 251 opgelegd. Twee jonge Indische Nederlanders, de 20-jarige B. R. van H. en de 18-jarige J. W. C. K., die op de 27ste September van het vorig jaar een vergeefse overval pleeg den op de 47-jarige Amsterdamse taxi chauffeur S. T. de V., zijn door de Haar lemse rechtbank beiden veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf, door te bren gen in de bijzondere gevangenis voor jon gelieden te Zutphen. Tegen beiden was een gevangenisstraf van 3 jaar met plaatsing in de bijzondere jeugdgevangenis te Zutphen geëist wegens een poging tot diefstal met geweldpleging in vereniging. Zij hadden in Amsterdam een taxi ge nomen en later op de Sloterweg in de Haarlemmermeer, even buiten Badhoeve dorp, de chauffeur ervan trachten te over weldigen. Zij slaagden daar niet in, wilden er toen met de taxi vandoor gaan maar de chauffeur sprong achterop en waarschuwde een voorbijgangster, die ogenblikkelijk de politie opbelde. Daarna leverde de man nog een paar gevechten met zijn twee be lagers, waarbij hij tenslotte uitweek naar een huis aan de Aalsmeerderweg, waar hij licht zag branden. De twee jongelui liepen vast met de taxi en werden even later door de Hoofd- dorpse rijkspolitie gearresteerd. De chauf feur van de taxi had niet meer dan 17 gulden op zak. De bijzondere bemiddeling van het Gewestelijk Arbeidsbureau voor min der validen heeft naar de chef van deze afdeling, de heer L. H. Brulle- man, ons in een onderhoud mededeel de, in toenemende mate succes. Dit is in de eerste plaats toe te schrijven aan de gunstige arbeidsmarkt. Het aantal geplaatste minder validen be droeg in het afgelopen jaar 395 tegen 253 in 1953 en 140 in 1952. Daaronder zijn alleen al 180 mensen met geestes stoornissen, 63 tuberculose-patiënten en zestig mensen met inwendige ziek ten. Verder ?ijn er onder doofstommen, slechthorenden en spraakgebrekkigen, misvormden, blinden, rheuma-patiën- ten en andere minder validen. Vooral het grote aantal tuberculose patiënten, dat in het afgelopen jaar ge plaatst kon worden verdient voor Haar lem alle aandacht, omdat het zo gunstig afsteekt bij het landelijk beeld, dat er door een veelal ontbrekende nazorg voor tbc- patiënten veelal ongunstig uitziet. Dé lei der van het consultatiebureau kon in een rapport aan de landelijke Vereniging tot bestrijding der Tuberculose zeggen, dat de tewerkstelling van tbc-patiënten thans in Haarlem geen probleem meer is en dat deze mensen in de regel door het Arbeids bureau in zeer korte tijd worden geplaatst. Indien plaatsing uitblijft is dat veelal een gevolg van andere factoren, die ook voor de plaatsing van gezonde mensen belem merend zouden werken. Van veel nut voor de tewerkstelling van minder validen is de Rijkswerkplaats voor Vakontwikkeling, waardoor minder vali den de kans krijgen, na een scholing in het vrije bedrijf tewerk gesteld te worden als Vaklieden. Voorts wordt er gezorgd voor cursussen voor verpleegden in sana toria, van wie zeker is dat zij later hun oude beroep niet meer op zich kunnen nemen. In het vorig jaar werden 12 blinden ge plaatst, maar de mogelijkheden voor hen zijn in Haarlem niet zo groot. Er blijft echter een aantal minder validen inge schreven, dat zelfs in deze tijd niet plaats baar is bij het particuliere bedrijf. Voor bijna honderd minder validen kon tot dus ver niets gevonden worden. Vooral voor deze mensen is oprichting van een be schutte werkplaats wel dringend nodig. Hierin was rekening gehouden in het plan van het hoofd van de Nazorg, de heer E. P. Schuijt, waarover reeds eerder door ons is bericht. Ook dit werd echter door de bouwstop getroffen, zodat de uitvoering ervan werd vertraagd. Het bestuur van de Nederlandse Vereni ging van Specialisten deelt het volgende mee: „Het onderzoek naar de honorering van medische specialisten is onlangs beëin digd en in een rapport neergelegd. Hieruit blijkt onder meer het volgende: bij verge lijking van het inkomen van de specialis ten met andere beroepen blijkt, dat dit in komen gemiddeld aanzienlijk ligt beneden datgene, wat minimaal aan de specialisten redelijkerwijs zou moeten toekomen. De verhoging van de ziekenfondsuitgaven voor specialistische hulp zou nodig zijn om dit inkomen gemiddeld te doen bereiken. Ge zien de aard van het medische specialisti sche beroep is een tweede verhoging boven dit minimum niet onredelijk en zelfs ge wenst. Dit leidt dan tot een dusdanige ver hoging boven het eerstgenoemde, dat de huidige tarieven aanzienlijk zouden moeten stijgen, om een juiste inkomenverhouding te krijgen. Voorstellen, welke deze gege vens bevatten, zullen op korte termijn aan de ziekenfondsen worden toegezonden. De Nederlandse vereniging van specialisten hoopt met deze voorstellen haar bijdrage te leveren tot oplossing van het conflict. Hier is des te meer reden voor, nu de Hoge Raad in zijn arrest van 8 Februari 1955 de prij- zenbeschikking voor medische specialisti sche verrichtingen niet verbindend heeft verklaard." Luxemburgse regering oefent weer druk uit op Saarland De regering van Luxemburg heeft te ver staan gegeven dat de gunstige gezindheid van Luxemburg ten aanzien van Saarland afhankelijk zal zijn van de houding van de Saarlandse regering bij de Luxemburg se pogingen om te bewerken, dat de Saar landse zender Europa nr. 1 van golflengte verandert, omdat de uitzendingen van Ra dio-Luxemburg gestoord worden. Premier Johannes Hoffmann van Saarland zou Luxemburg zijn medwerking hebben toe gezegd. Inderdaad is Radio-Europa I de laatste dagen weer op zoek naar een andere golf lengte, hetgeen met zich brengt dat de uit zendingen van tijd tot tijd onderbroken worden. De tijd dringt overigens wel, dat een oplossing wordt gevonden, want de leiding van Radio-Europa I heeft aange kondigd, dat op 1 Maart met geregelde programma's zou worden -begonnen. Daar bij komt, dat zolang geen vlekkeloze ont vangst. wordt gewaarborgd, de klanten zich niet bepaald staan te verdringen om een deel van de zendtijd ten behoeve van de reclame voor hun producten af te hu ren. Er wordt trouwens op gerekend, dat de exploitatie van Radio" Europa I en Europa TV de eerste jaren verliesgevend zal zijn. Een andere tegenvaller voor de nieuwe reclamezender is, dat een contract, waar door de reclame-programma's van Radio- Monte Carlo automatisch ook via Radio- Europa zouden worden uitgezonden, door een uitspraak van het Franse parlement ontbonden zal moeten worden. De Franse staat beschikt namelijk via een holding- company, de Sofirad, over de meerderheid der aandelen van Radio-Monte Carlo. De meeste Franse parlementsleden vonden het contract schadelijk voor de belangen van Radio-Monte Carlo. De inzameling welke Radio-Europa heeft georganiseerd voor de slachtoffers van de overstromingen in Frankrijk heeft tot nu toe 19 millioen francs opgeleverd. Het sta tion ontving 25.000 brieven over de hulp verlening. Verdacht van oplichting Als opvolger van de huidige president van het Internationale Comité van het Rode Kruis, minister Ruegger, heeft het comité eenstemmig besloten professor Léopold Boissier te benoemen, die op het ogenblik de functie van vice-president van dit comité bekleedt. Professor Boissier, sinds 1946 lid van het comité, was professor in het vergelijkend administeratief recht aan de universiteit van Genève. Alle gemeentebesturen van Schouwen- Duiveland hebben aan de minister van Ver keer en Waterstaat het volgende schrijven gericht: „In het feit, dat onder de bevol king van Schouwen-Duiveland thans, nu reeds twee jaren zijn verstreken na de rampzalige stormvloed van 1 Februari 1953 en sedertdien reeds vele werkzaamheden aan het herstel van de zeewering zijn ver richt, nog steeds ongerustheid heerst over de veiligheid van het eiland, vinden wij aanleiding ons met het volgende tot uwe Excellentie te wenden. Wordt alom grote waardering uitgesproken over hetgeen door de rijkswaterstaat na de ramp reeds is ver richt om de grote schade, welke aan Schou wen-Duiveland werd toegebracht, te her stellen, anderzijds is duidelijk merkbaar, dat er een teleurstelling bestaat over een beëindiging van die werkzaamheden, zon der dat gezegd kan worden, dat de zeedij ken nu in voldoende staat van verdediging zijn gebracht. Het is bekend, dat die zee wering op verschillende plaatsen nog zwak ke plekken heeft. De heersende onrust komt niet alleen voort uit een angst voor onvei ligheid van de bewoners zelf, doch ook met het oog op de veiligheid van de eigendom men. Dit is ook zeer begrijpelijk als men be denkt, dat het eiland in betrekkelijk korte tijd tweemaal door het water werd getrof fen. Eerst door de inundatie in 1944, daar na door de stormvloedramp van 1 Februari De algemene conclusie na een halve week meubelbeurs is, dat de beurs zake lijk uitstekend verloopt, zo wordt verno men van de zijde van de Koninklijke Ne derlandse Jaarbeurs. De bevredigende re sultaten van verleden jaar zullen naar verwachting overtroffen worden zowel wat de meubelen als de woningtextiel be treft. Enkele exposanten verklaarden, dat zij op de eerste dag reeds meer verkochten, dan op de gehele beurs in 1954. Verschil lende grote fabrikanten hebben reeds or- ders geboekt voor de productie van eenge.zon.den en opgetrokken in een nieqwe gehele maand. wijk in Jeruzalem. 1953. Deze tweede ramp kwam op een mo ment, toen de schade van de eerste nog niet ten volle was hersteld. Thans wordt veelal onder grote moeilijkheden hard ge werkt om de schade van de stormvloed ramp te boven te komen, van welke schade reeds veel is hersteld. Hierbij valt vooral te denken aan herstel van huizen, bedrijfs gebouwen, inventarissen en landerijen. Voor vele bewoners gaat dit gepaard met grote offers. Dit alles acht men niet ver antwoord, als een nieuwe ramp het eiland kan bedreigen met vernietiging van het geen men met veel moeite en opofferingen tot stand heeft weten te brengen. Daarom wil men de grootst mogelijke zekerheid hebben, dat de zeewering bestand is tegen storm en vloedrampen. Hiertoe achten wij het nodig, dat de zwakke plekken in de zeewering zo spoe dig mogelijk worden versterkt. Wij hebben gemeend, dat het nuttig is uwe Excellentie in kennis te brengen met hetgeen er onder de bevolking leeft met betrekking tot de veiligheid van het eiland en zijn bewoners en spreken daarbij de hoop en verwachting uit, dat maatregelen worden getroffen om die ongerustheid op te heffen". De gezant van Israel, dr. Ezra Yoran, heeft in de Israëlische legatie te Den Haag aan mej. mr. M. Tjeenk Willink, secreta resse van het comité van U.N.A.C., een certificaat overhandigd van inschrijving In het gouden boek van het Joods Natio naal Fonds. Ook aan de voorzitter van dit comité, de oud-voorzitter van de Eerste Kamer, prof. R. Kranenburg, zal een dergelijk certifi caat worden overhandigd. Voorts werden certificaten overhandigd aan mevrouw G. Wijsmuller-Meyer, lid van de Amsterdamse gemeenteraad, en aan dr. A. Boekholt, kinderarts te Leiden. Deze certificaten werden uitgereikt als erkenning voor de hulp en het geschenk van de Nederlandse afdeling van de O.S.E. (Oeuvre de Secours Enfants). Door deze afdeling werden twee kinderbewaarplaat sen )geschonken, die naar Israel werden Ter gelegenheid van het bezoek dat het Zweedse koningspaar eind April aan ons land brengt en teneinde de culturele ban den tussen Zweden en Nederland te ver stevigen is een comité gevormd door sa menwerking tussen het Zweedse consulaat te Amsterdam, de Zweeds-Nederlandse vereniging, de Scandinavian Airlines Sy stem en de N.V. Meteor Film. Vooreerst zal de eerste hoofdfilm van de Zweedse cineast Arne Sucksdorff „The great adventure" (Det stora aventyret) omstreeks de tijd van het statiebezoek worden vertoond. Het comité is tot deze keuze gekomen omdat de bedoeling van Arne Sucksdorff met deze film is geweest: over het leven in de velden en bossen rondom een typisch Zweedse boerderij te vertellen van de schoonheid en de drama's in die natuur; gebruik makend van voornamelijk docu mentaire middelen het thema der verhou ding van de mens ten opzichte van het ver loren paradijs uit te werken. Op Donderdag 31 Maart zal in het Asta theater in Den Haag onder auspiciën van de Zweedse ambassade een galapremière van deze film worden gegeven voor het corps diplomatique en verscheidene offi ciële persoonlijkheden. Op Vrijdag 22 April zal in Cinema du Mi di te Amsterdam de hoofdstedelijke pre mière volgen voor het corps consulaire, of ficials, de leden van de Zweeds-Nederland se vereniging enz. Het comité is voorts voornemens een kunstenaar in de gelegenheid te stellen ge durende een maand (Juni) in Zweden te verblijven. De voor deze uitzending beno digde gelden worden grotendeels verkregen uit de recettes der bovengenoemde film premières. Iedere Nederlandse scheppende kunste naar (beeldhouwer, schilder, graficus, foto graaf, cineast, componist, litterator) komt voor deze uitzending in aanmerking. Degene hunner, die voor 1 April op de meest originele wijze (naar het oordeel van een nog te benoemen commissie) zich aan meldt bij het comité (p/a Keizersgracht 794, Amsterdam-C.) zal tijdens de Amster damse première 22 April worden aan gewezen. De directeur van de Gemeentelijke Vis afslag te Monnikendam, de heer J. G., is gearresteerd verdacht van fraude ten na dele van de visafslag, ten bedrage van 37.000 gulden. De 25-jariige vertegenwoordiger-verkope- F. J. P. B. wordt er van verdacht een weduwe in Zwolle 3000 gulden armer '1 hebben gemaakt, nadat hij door een ad vertentie contact had gekregen met haa- 29-jarige dochter. Zij schijnt echter nipt het enige slachtoffer te zijn van deze jon- geman, die een radde tong en een rijke fantasie heeft, want op een advertentie kwamen tal van brieven van trouwlustige jongedames, die voor het merendeel het gezelschap_ met de Amsterdammer met klinkende 'munt hebben moeten betalen Een jongedame uit Calcutta, met wie B in een auto door het land heeft getoerd mist een portemonnaie met 600 gulden' Anderen leenden B. geld en een hotel ui een van de grote steden zou nog een vor dering van 600 gulden op hem hebben De Zwolse politie heeft B. thans in Eind hoven aangehoud'en. Men vond de talrijke brieven van reflectanten op die adverten tie, alsmede een niet onaanzienlijk stapel tje foto's. Bij het nagaan van de adressen bleek, dat de Amsterdammer zich afwis selend uitgaf voor baron, advocaat, ban- kierszoon, medisch-doctorandus en burge meesterszoon. Overal wist hij vlot vertrou- wen te winnen. Minister Algera en Ir. Maris spraken met Zeeuwse Gedeputeerden De minister van Verkeer en Waterstaat mr. J. Algera heeft Donderdag, vergezeld door onder andere ir. A. G. Maris direc teur-generaal van rijkswaterstaat, direc- spreking gehad met Gedeputeerde Staten van Zeeland. Na afloop heeft de minister verklaard, dat verscheidene met de zee weringen en de Deltaplannen verband houdende problemen ter tafel zijn gekomen en dat ook is gesproken over de vraag stukken van de Zeeuwse vissérij en speciaal de oestercultuur. Ir. Maris verklaarde met nadruk, dat de afsluiting van de Westerschelde niet in de studie van de Deltacommissie zal worden getrokken. De verhoging der dijken bij de Westerschelde is nog in onderzoek. Waar schijnlijk zal het rapport der Deltacommis sie over deze materie tegelijk met het ont- werp-Deltawet worden gepubliceerd. Ove rigens is bij al hetgeen rondom deze zee arm gebeuren gaat, overleg met België noodzakelijk. Thans zijn er in de Zeeuwse zeedijken zevenenveertig zwakke plekken geconstateerd en het is de bedoeling zoveel mogelijk van de dertig millioen gulden, die op de begroting van Waterstaat voor de verhoging en verzwaring van deze dijkge- deelten is uitgetrokken, nog dit jaar te verwerken. Dit zal het rijk echter niet zelf doen, het zal het werk overlaten aan de lagere organen, die overigens op de volle steun en medewerking van rijkswaterstaat zullen kunnen rekenen. Deze lagere orga nen moeten voor hun taak voldoende wor den geoutilleerd. Het in Nederland opnieuw opgevatte plan om de Dollard in te polderen, heeft in Oost-Friesland (Duitsland) veel verzet verwekt. Men betoogt dat door de inpol dering in de Eems de eb en vloed ophouden die tot nu toe de vaargeul op diepte hóuden. De vaargeul zou verzanden, zodat het voor grotere schepen onmogelijk zou worden, via de Eems Emden en Leer te bereiken. De waterwerken in de Eemsmonding en de Leda-Jümme stuwdam, die millioenen gekost hebben zullen hun waarde verliezen. Door de verandering in de stand van het grondwater zullen landbouwgebieden aan de Duitse kant onvruchtbaar worden. Ook nog de vissers zullen door de inpoldering getroffen worden, zo betoogt men. Om enerzijds de leerkrachten bij het lager onderwijs behulpzaam te zijn bij het samenstellen van een aantrekkelijk een- dagsschoolreisje en anderzijds inplaats van „het eeuwige glas limonade en de draai molen" iets anders en beters te bieden, is verleden jaar opgericht de stichting School- en Vacantietochten, De stichting is verleden jaar als proef begonnen in de vijf Noordelijke provincies waar circa 17.000 kinderen aan de door haar georganiseerde schoolreisjes hebben deelgenomen. In Juli bezochten deze kin deren op schoolreisjes het kamp van de stichting Vacantievreugd op de Besthme- n_er-berg nabij Ommen, waar het kinder circus „Elleboog" uit Amsterdam gedu rende twee weken uitvoeringen gaf. Dit jaar zijn drie kampen geprojecteerd: te Doorwerth bij Arnhem, in Vierhouten en in Ommen. Behalve het circus „Elleboog" heeft de stichting de toneelgroep „Puck" en het marionettentheater „Pitoek" geën gageerd om uitvoeringen te geven. Het zal mogelijk zijn schoolreisjes naar een der kampen te organiseren en tevens de Zuiderzeewerken bij Harderwijk te be zichtigen en een bezoek te brengen aan het spoorwegmuseum te Utrecht. Met het or ganiseren van deze soort schoolreisjes be oogt de stichting de kinderen een plezierig en nuttig schoolreisje te bezorgen en hen tevens in aanraking te brengen met diverse cultuuruitingen. Pinay wordt in zijn jas geholpen na zijn bezoek aan president Coty, waarbij hij zijn opdracht terug gaj.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 8