Verbouwingen aan Haarlems station Kort en bondig Ontspanning, die bejaarden jonger maaktschilderen Mr.G.J.H. de Leeuw over R.K.-bevolkingsgroep Uitbreidingsplan bij station Bloemendaal SLEUTEL WEGf ZATERDAG 12 FEBRUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 10 POTTER'S LINIA Tour door Nederland staVt in Beverwijk „Ons Kleuterhoekje" kreeg een hoogtezon Opening commandopost van BB in Haarlemmermeer Auto de Burgwal in Nachtdienst apotheken Burgerlijke Stand van Haarlem DE SLEUTELSPECIALIST" Slippartij bij Santpoort Mr. W. G. Delbaere in Baarn overleden Inbraken in twee scholen in Haarlem-Noord Haarlem onder witte wade F. H. Benraadt overleden Doves in finale tweede klasse kader 38/2 Damesvoetballers naar Engeland? Veel aandacht voor moderne personeelsverblijven In de reeks verbouwingen en verbeterin gen welke aan de gebouwen van de Neder landse Spoorwegen in Haarlem de laatste tijd worden aangebracht, valt voor de rei ziger de vervanging van de glazen wand aan de zijde van het Stationsplein van de overkapping van het Haarlemse station het meest op. Een oppervlakte van ongeveer twaalf honderd vierkante meter glas zal hier in ongeveer zeven maanden tijd worden ver vangen. Een gedeelte van de overkapping zal reeds voor half Juni gereed moeten zijn namelijk voor de rijwieltreinen gaan rijden welke ter hoogte van de goederenlift op het eerste perron in- en uitladen. In de glaswanden zat' voor het overgrote deel nog ongewapend Engels ribglas, dat door slijtage en roestvorming aan de stij len en liggers breuken begon te vertonen Het wordt nu door draadglas vervangen Het stalen geraamte waarin het glas gevat is, wordt tevens gezandstraald en geschil derd. De glazen wand aan de zijde van het Kennemerplein werd het vorig jaar reeds voor een groot deel onderhanden genomen maar er resten toch nog driehonderd vier kante meter glas te vervangen. Wanneer dat werk gereed is, komen nog de kop- wanden van de overkapping aan de beurt en de glazen dakgedeelten boven de ge bouwen op het tweede perron. Het schilderwerk, het vorig jaar begon nen met de restauraties en wachtkamers, zal eveneens worden voortgezet. De laatste grote schilderbeurt dateert van vóór de oorlog. In de derde klasse-wachtkamer werd de parketvloer, welke ernstig gele den had tijdens de spoorwegstaking van 1944 (de Duitsers gebruikten de ruimte toen als garage) geheel vernieuwd. Om de urinoirs beter te kunnen schoon houden, werden deze kort geleden van verhoogde vloeren voorzien. Personeelsverblijven De belangrijkste verbouwingen, zojuist vol tooid, aan de gang of nog te beginnen, hebben echter de verbetering van de per soneelsverblijven tot doel. De Nederlandse Spoorwegen hebben daartoe een uitgebreid programma opgesteld, dat geleidelijk wordt gerealiseerd. De rangeerders van de spoorwegen en het buitendienstpersoneel van Van Gend en Loos profiteren reeds een paar weken Van het gloednieuwe personeelsgebouw, dat bij het emplacement aan de Wester gracht verrees. De rangeerders kregen vroeger onderdak in een afgedankte wa gen, welke op den duur niet meer voldeed. In het nieuwe gebouw bevinden zich voor het personeel van de spoorwegen en van Van Gend en Loos afzonderlijke kleed gelegenheden, bergruimten, urinoirs, toi letten en eetlokalen. Voor de rangeerders is er bovendien een droogverblijf voor natte kleding gebouwd, waar electrische verwarming is en twee ventilatoren de natte lucht afzuigen. De eetlokalen zijn van modern meubilair voor zien (dat .van de spoorwegen moet nog komen), van stofvrije vloeren van isole rende bituumtegels, en van verwarmings- eleimenten voor meegebrachte dranken, terwijl tevens bijzondere aandacht werd besteed aan de brandveiligheid. Men is op het ogenblik op het tweede perron van het Haarlemse station bezig met de herstelling van de ravage welke een door het stootjuk gedrukte goederen wagen in het laatst van 1953 aanrichtte. Van die gelegenheid wordt gebruik ge maakt om voor het personeel van de over- laadloods een schaftlokaal in te richten door de bestaande ruimte in de lengte-as te halveren. Het werk stagneert op het ogenblik door trage aanvoer van de voor de Haarlemse stationsgebouwen zo karak teristieke geglazuurde witte stenen. Een verdere verbetering zal worden ver kregen door de inrichting van aparte ver blijven voor rangeerders en perronopzich ters twee personeelsgroepen die in het werk veel met elkaar te maken hebben onder post-T, het hart van "het station. ADVERTENTIE Dat □are hoesten in de kerk Een plaag voor de predikant en voor wie naar hem luisteren. Dat hoesten is niet nodig als U tijdig een doosje Potters Linia koopt. Een prima middel tegen hoest en keelpijn. Voorkomt be smetting. Bij alle apoth. en drogisten. 50 ct. per doosje. IMP. FA. H. TEN HERKEL HILVERSUM. In een in café „De Groentebeurs" gehou den vergadering kwamen de VVV-Beverwijk, de Beverwijkse Rennersclub „Kennemerland" en de ASC „Olympia" tot overeenstemming over de regelingen rond de komende „Tour door Nederland", voor amateur-wielrenners, die in Beverwijk gaat starten. Burgemeester H. J. J. Scholtens zal op het Stationsplein het startschot lossen en de karavaan wordt op haar reis door ona land permanent begeleid door vijftien man van de motorpolitie. Op Vrijdag 17 Juni zal de „Tour", zoals hij -thans officieel heet in tegenstelling tot de „Ronde", die voor professionals is, starten in Beverwijk. Dat zal om twee uur 's mid dags gebeuren, nadat de renners en de vooi- op rijdende karavaan om ongeveer één uur zullen rijn gearriveerd. Om circa 12 uur zal de „ere-start" plaats vinden in het Olympisch Stadion en zullen zij „geneutraliseerd" langs het Noordzeekanaal rijden, waar een aparte pont voor directe overzetting zal zorg dragen. Enkele moeilijkheden het traject betref fende zullen nog door het comité van de A.S.C. „Olympia" uit de weg geruimd die nen te worden, maar, als alles geregeld is, zal het parcours er als volgt uitzien: Vrijdag 17 Juni: Beverwijk - Afsluitdijk Bolsw. rd - Sneek - Joure - Heerenveen, een afstand van ongeveer 220 km. Zaterdag 18 Juni: Hoogeveen - Helmond, over Arnhem - Nijmegen, totaal 200 km. Zondag 19 Juni: Een dag van 2 étappes: Helmond - Maastricht en Maastricht - Hoens- broek, een traject, dat slechts 60 km lang ls. Maandag 20 Juni: Hoensbroek - 's Hertogen bosch met aankomst in Gerrit Schulte's sport park „De Vliert". Dinsdag 21 Juni: Den Bosch - door de Lang straat - Rotterdam - Amsterdam, finish Olympisch Stadion. Door deze veranderingen kon ook de op zichter van de gebouwen nu een eigen kan- toorvertrek krijgen in het gebouw aan de Oostzijde van het tweede perron. Tenslotte zal er een geheel nieuw schaft lokaal worden ingericht voor het ploegen- personeel in de voormalige locomotieven- loods op het Westelijk emplacement, ter hoogte van de kruising van de spoorlijn naar Zandvoort en de verbindingsbaan tussen de lijnen naar Velsen en Leiden. Deze loods zal een radicale verbouwing ondergaan. De houten vloeren gaan er uit en worden vervangen door beton met een tegelbedekking. Er komt een geheel nieuw dak en alle wanden zullen eveneens be tegeld worden. Al deze werkzaamheden worden uitge voerd door aannemers uit Haarlem en om geving. De Nederlandse Spoorwegen zijn niet geporteerd voor uitvoering irn eigen beheer. Voor klein dagelijks onderhouds werk heeft men in Haarlem de beschik king over twee timmerlieden, een schilder en een loodgieter. Voor alle grotere objec ten doet men een beroep op het bedrijfs leven. In de Nederlands Hervormde kleuter school „Ons Kleuterhoekje" aan de Burg wal is Vrijdagavond een door de ouderver eniging bekostigde hoogtezon-apparatuur op plechtige wijze in werking gesteld. De gelden, die nodig waren voor de aanschaf fing van dit apparaat, werden onder meer verkregen uit een loterij en twee kien- avonden. Nadat de voorzitter van de oudervereni ging, de heer F. J. Donkerlo, allen die zich voor de aanschaffing van de hoogtezon be ijverd hadden, had dank gezegd, en mejuf frouw S. D. Haverhoek, het hoofd van de school, en haar medewerkster, een bloe menhulde had gebracht, begaven de vele aanwezigen zich naar de zaal, waar de hoogtezonlampen waren bevestigd. Hier st-elde de voorzitter van het schoolbestuur, de heer A. Ph. Romeijn, het apparaat in werking, waarna hij de (afwezige) kinde ren feliciteerde met deze waardevolle aan winst. Het drukke verkeer op de Schipholweg moest Vrijdagmiddag van half drie tot omstreeks zessen worden omgeleid omdat er op het wegvak tussen de Hoofdweg en de Sloterweg nabij Badhoevedorp een grote tankauto van de firma Versteeg uit Ermelo met in totaal tienduizend liter melk, die op weg was van de Zuivelfabriek Kamperveen te Wezep naar de N.V. Melkinrichting „De Sierkgn" te Haarlem als een onoverkomelijke versperring dwars over de weg lag. In die ongebruikelijke houding was de auto geraakt na een aanrijding met een vrachtauto, welke uit de richting Haarlem kwam en een stilstaande auto had ingehaald en gepasseerd. Deze vrachtauto raakte even de cabine van de truck van het mélktransport, waarvan de bestuurder een wanhopige zwaai naar links maakte om zijn tegenligger te ont wijken. De gevolgen daarvan worden door de foto weergegeven. De grootste tank, die ongeveer 8000 liter melk bevatte, viel van de laadbak. Het duurde ongeveer drie uur voordat het opruimingswerk aan kant was en het verkeer weer vrij baan had. Maar des avonds om half elf stond men ter plaatse nog met een waterpomp melk uit de 8000 litertank over te pompen in een hulp-tankwagen. Veel van het goede, bleke vocht is niet verloren gegaan, honderd liter is immers op de tienduizend niet zo veel Gisteravond heeft mr. G. J. H. de Leeuw in het Spaarndamse café „De Tourist" voor afdeling VII van de P. v. d. A. gesproken over het mandement der R.K. bisschoppen. De voorzitter van de afdeling Haarlem der Katholieke werkgemeenschap in de partij schetste de plaats die de Rooms- Katholieken in Nederland sinds de 80- jarige oorlog hebben ingenomen. Brabant was er al heel slecht aan toe: in de 16de en 17de eeuw kende het geen rechten, alleen plichten, die de winst van de overige pro vincies aanzienlijk vergrootten. Het was in die streken verboden in het openbaar het R.K. geloof te belijden. Thorbecke kwam na de Franse revolutie, die vergezeld ging van de leuze Vrijheid, gelijkheid, broederschap, op voor de katho liek, die volgens democratische grondwet gelijkberechtigd moest zijn. Door zijn be moeiingen heeft het herstel van de bis schoppelijke hiërarchie (1850) plaats ge had. In de eeuw, die sinds dat gedenkwaardig moment verliep, is er een heleboel ge beurd. De spreker stond stil bij 't werk van dr. Schaepman, de vaak in eigen, katho lieke, kring verguisde voorman, die de leerplichtwet wenste en ook de persoonlij ke dienstplicht voor militairen. Hoewel zijn staatspartij destijds niet aanvaard werd, haalt de Katholieke Volkspartij Schaep man thans met veel lof naar voren. Mr. De Leeuw wees er echter nadrukke lijk op dat in tegenstelling met hetgeen vaak beweerd wordt Schaepman nooit een gedwongen lidmaatschap van een katholieke beweging heeft voorgestaan. Kende de S.D.A.P. de eigen sfeer, die een soort godsdienst voor velen inhield, het po litiek program van de nieuwe socialistische partij is gebaseerd op de gemeenschaps opvatting inzake de taak van de mens op deze aarde. Binnen de partij zijn verschil lende levensovertuigingen gehuisvest: het leek mr. De Leeuw dan ook onmogelijk, de Rooms-Katholieken daarin te missen. Op 19 Februari komen de leden van de katholieke werkgemeenschap bijeen om hun houding inzake het mandement te be palen. Het zaal-forum, bestaande uit mr. De Leeuw en de heren J. Sap en J. Willemse beantwoordde na de pauze een aantal vra gen, waarbij onder meer werd aange drongen op meer contact met de wijkraad. Men wilde weten wanneer en waar deze bijeenkomt en hoe zij functionneert. Men verwees naar het wijkcomité Oud-Schoten, dat, naar de forumleden verklaarden, met succes werkt. Maandagmiddag 21 Februari zal de ope ning plaats hebben van de kringcomman- dopost vain de Kring Haarlemmermeer Noord'holland 6 van de Bescherming be volking. Vrijdagavond omstreeks 7 uur zagen twee jongetjes van zeven en acht jaar, hun ver metel spel beloond: de personenauto, aan de waterkant van de Burgwal geparkeerd, waarin zij een tijdje hadden zitten knoeien, reed met een plons het water in, zodat een kraanwagen haar weer op het droge moest trekken. Ondanks dit alles stelt de eige naar van de auto geen prijs op vervolging van de jongens. De nachtdienst voor apotheken wordt in Haarlem als volgt waargenomen: Firma C. G. Loomeijer en Zn.. Barteljoris- straat 11, telefoon 10175; Park-apotheek, Kleverparkweg 13, telefoon 11793; Apotheek 't Gildehuys, Koninginneweg 3, telef. 12038; Apotheek J. Krijnen, Eksterstraat 100, tele foon 25860. In de Donderdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen om te bepalen, dat een herziening van het partieel uitbreidingsplan in onder delen, vastgesteld bij raadsbesluit van 17 November 1927, wordt voorbereid voor zo veel betreft het gedeelte begrensd door de spoorlijn HaarlemUitgeest, de noorde lijke grens der gemeente, de Kennemer- weg, de Van Valkenburghlaan (gedeelte lijk) en de Borskilaan. B. en W. herinneren in hun toelichting aan het besluit van Gedeputeerde Staten van Noordholland, die het uitbreidings plan in onderdelen „Omgeving Station Bloemendaal" op grondgebied der ge meente Haarlem overeenkomstig het door dat college gepubliceerde ontwerp, hebben vastgesteld. Dit besluit houdt onder meer in, dat de Orionweg doorgetrokken zal kunnen worden, in welk geval door mid del van een tunnel onder de spoorbaan HaarlemUitgeest gedacht wordt een ver binding tot stand te brengen met de Laan van Boreel op Bloemendaals gebied. Of schoon beroep tegen de vaststelling van het uitbreidingsplan open staat bij de Kroon, zijn B. en W. van Bloemendaal tot de overtuiging gekomen zij het ook node dat beroep hier weinig zal baten. Het college zal het echter op prijs stellen het gevoelen »van de gemeenteraad ten aanzien van de vraag al of niet in be roep gaan, te vernemen. Gedeputeerde Staten hebben verzocht voor het gebied, dat onmiddellijk aan de in het onderhavige uitbreidingsplan be grepen gronden grenst, te bepalen dat een herziening van het aldaar geldende uit breidingsplan wórdt voorbereid ten einde te voorkonden dat in die omgeving be bouwing zal plaats vinden, die de tot standkoming van een bij de Haarlemse plannen aansluitend uitbreidingsplan on mogelijk zou maken. Teneinde de moge lijkheid onder ogen te zien aan de Noord grens van de gemeente, aansluitende aan de gemeente Velsen, enige bebouwing te projecteren, is in het voorbereidingsbesluit mede het gebied begrepen van de Borski laan af tot aan de Noordgrens der ge meente. HAARLEM, 11 Februari 1955 BEVALLEN van een zoon: 9 Febr., H. M. Siezenga—Baalbergen; J. C: HeerensZijn; 1») Febr., C. L. M. Kuijper—Groen; T. G. HesselsRuiter; J. WentzelDusseljee; D. M. Muller—Dijkstra; 11 Febr., H. van Altena —de Winter; H. C. IJlstra—Heeremans. BEVALLEN van een dochter: 10 Febr., D. J. Kromhout—Revet; 11 Febr., W, Duinker Groenewoud; Do: C. Lampe—Rusman; H. R. G Horeman—van Tongeren; C. W. T. van der Holst—van der Linden, 2 d. OVFRLEDEN: 9 Febr., P. van Douwen, 65 i„ Kamperlaan; 10 Febr., W. van Ilattem —Honing, 91 j., Assendelverstraat; J. G. Spanheim—voor den Dag, 85 j., Westerhout- park. BINNENLAND Vrijdagavond ls het 2000ste schip in 1955 in de haven van Rotterdam aangekomen. Het was de 991 brt. metende „Domburgh". De rijkswaterstaat in Friesland heeft aanbesteed het verbeteren van het wegvak Franeker- Marssum van rijksweg no. 9. Er waren acht inschrijvingen. De hoogste was die van de N.V. Aannemings- en Wegen bouw Mij. „Gruno" te Groningen met f 1.297.000, de laagste die van de N.V. Kon. Mij. Wegenbouw te Leeuwarden met f 1.143.000 Aan de achterzijde van automobielen moeten met ingang van 1 Juli van dit jaar twee achterlichten z'jn aangebracht. Aanvan kelijk lag het in de bedoeling deze maatregel met ingang van 1 Januari 1956 van kracht te doen worden. De twee achterlichten die nen van gelijke grootte en gelijke licht sterkte te zijn. Te Dordrecht is p!otseling_ overleden de heer L. W. IJzerman, Jiavenmeester van Dordrecht en directeur van het Gemeentelijk Veerbedrijf. Hij was voorzitter van de com missie van deskundigen voor de Rijnvaart, voorzitter van de commissie van advies voor de Rijnvaart en bestuurslid van het On derwijsfonds voor de Scheepvaart. De heer IJzerman was 64 jaar. i Na een verbliif van anderhalf jaar in de Nederlandse Antillen wordt Hr. Ms. fregat Van Speyk Zondagavond uit Willemstad (Curasao) ter rede van Texel verwacht. Het schip zal Maandagochtend de hav^n van Nieuwediep binnenlopen. Hr. Ms. mijnen veger Boxtel wordt 12 Februari uit de Ver enigde Staten in de haven van Nieuwediep verwacht. De secretaris-generaal van het Belarische ministerie van Volksgezondheid en Gezin, prof. dr. M. H. F. de Laet, is benoemd tot groot-officier in de Orde van Oranje Nassau. In het Zandbós te Beekbergen is het stoffelijk overschot gevonden van de 76- jariee mevrouw W. J. van H.V. zij verliet op 23 October een rusthuis te Beekbergen en is sindsdien niet terug gezien. Thans heeft de eigenaar van het bos haar stoffelijk over schot aangetroffen. Het Amsterdams gerechtshof heeft een 52-jarige spoorwegarbeider uit Amsterdam een week gevangenisstraf opgelegd, omdat hij op 19 Februari van het vorig jaar een onderwijzeres ten aanschouwe van een aan tal schoolkinderen op een schoolplein om de oren had geslagen. De 28-iarifre onderwijze res had daags tevoren zijn dochtertje met nog negen andere leerlingen na schooltijd een dictee laten overmaken. De vader, d;e zich hierover had ongewonden, was door de politierechter tot 14 da,- n veroordeeld, tegen welk vonnis hij in beroep ging. ADVERTENTIE LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 Vanmorgen omstreeks 11 uur slipten vlak na elkaar twee auto's op de rijksweg tussen Velsen en Haarlem ter hoogte van de Slaperdijk bij Santpoort. Beide wagens een door een Haarlemse dame bestuurde personenauto en een bestelwagen, gleden van de weg in de bermsloot aan de West zijde. De eerste wagen werd vrij ernstig beschadigd, maar de bestuurster kwam met de schrik vrij, evenals de chauffeur van de bestelauto. Op het ogenblik dat het laatstgenoemde voertuig in de sloot dook passeerde een colporteur op een bakfiets. De fiets kreeg een tik van het achterwiel en werd gehavend. In Baarn, waar hij de laatste jaren woonde, is in de ouderdom van 86 jaar overleden mr. W. G. Delbaere, oud-kan- tonrechter te Haarlem. Mr. Delbaere werd op 31 October 1838 te Schiedam geboren en studeerde te Leiden, waar hij in 1893 promoveerde. Van 1893 .tot 1900 was hij rechterlijk ambtenaar in het toenmalig Nederlands Indië. Na eerst in' ons land de rechtsge leerde praktijk te hebben uitgeoefend werd mr. Delbaere in 1902 benoemd als griffier bij het kantongerecht in Goor. Dit aimbt ven-wisselde hij in 1905 voor dat van griffier bij het kantongerecht in Doesburg vanwaar hij in 1908 als kantonrechter naar Woerden vertrok. Sedert 1914 was hij kantonrechter in Haarlem en op 1 October 1935 legde hij deze functie neer. Op 31 Augustus van dat jaar werd mr. Delbaere genoemd tot rid der in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Vandaag is zijn stoffelijk overschot in Westerveld ter aarde besteld. In het Proveniers huis te Haarlem is Vrijdagmiddag en Za terdag een serie schil derijen en tekenin gen tentoongesteld, gemaakt door bejaar den in Amsterdam. Onlangs hebben wij op de vrouwenpagina reeds over het prach tige werk van het Oriëntatiecentrum voor Vrijetijdsbeste ding in de hoofdstad gesproken en dezer dagen konden dus be langstellende Haar lemmers kennisne men van de resulta ten van het schilder werk, dat de levens avond van een groep Amsterdamse oudjes inhoud geeft Het streven van het O.V.B. een onder deel van de culturele afdeling van Sociale Zaken is het vrije- tijdsprobleem der be jaarden op te lossen door hun zelfwerk zaamheid te bevorde ren, expressiemoge lijkheden vrij te ma ken en hén in aanra king te brengen met andere vormen van ontspanning dan bij voorbeeld het eeuwi ge kaarten. Dit ge beurt sinds enkele jaren door hen te laten schilderen, tekenen en boetseren onder leiding van de kunstschilder Frank Klin kenberg. Hij leert hen dynamisch werken niet volgens een vast plan en vertelt soms een verhaal, dat de oudjes dan later moeten trachten uit te beelden. Het eerste dat ons opviel bij het betreden der expositieruimte waren de levendige kleuren en de kinderlijke, vaak surrealis tische voorstellingen. Op het eerste ge zicht zou men dit werk niet voor dat van bejaarden houden. Deze mensen hebben bepaald al hun remmingen weten te over winnen, getuige deze spontane tekeningen. Josephine Herman, een drieënzestigjarige ex-werkster, is met twee werkstukken op de tentoonstelling aanwezig. Zij is de Ne derlandse Grandma Mozes, die vroeger, evenmin als haar Amerikaanse collega, ooit getekend of geschilderd had. Toen zij enkele jaren geleden begon, trok haar werk al spoedig de aandacht en de directie van het Stedelijk Museum te Amsterdam kocht twee van haar doeken aan, een er van een aquarel, „Tour de France", een met boompjes omzoomde slingerweg, waarin zich een lange rij fietsende figuur tjes beweegt. Het is mooi van compositie en heeft iets kinderlijk ontwapenends. Van het geld, dat zij hiervoor ontving,"ging zij voor het eerst van haar leven een buiten landse reis maken, naar Zuid-Frankrijk, waar zij een aantal schetsen maakte in een sprookjesachtige sfeer. Nadat zij deze had uitgewerkt, wijdde de Amerikaanse kleu rentelevisie er een uitzending aan! Op deze tentoonstelling sprak vooral haar harlekijn met twee studenten, die dronken thuiskomen, ons aan. Qua kleur en opvatting deed deze aquarel ons denken aan het werk van Chagall. Van de zevenenzestigjarige mevrouw Helweg hing er een mooi pastelkleurig berglandschap in plakkaatverf, waarin een vluchtend figuurtje door ruiters wordt achtervolgd. Behalve abstract en impressionistisch werk waren er ook speciale technieken, zoals een feeëriek mozaïek, gemaakt van gekleurde watten of plakwerk van gekleurd vloeipapier, vertegenwoordigd. Een bude zeeman, die vast ooit wel eens in Japan is geweest, schilderde een Japans aandoend abstract landschap. Het kleurige en impulsieve, dat van dit In de nacht van Donderdag op Vrijdag is ingebroken in twee scholen in Haarlem- Noord en wel in de R.K. school voor voort gezet lager onderwijs in de Eemstraat en in een R.K. kleuterschool aan de Rijksstraat weg. In de eerste is men binnengekomen door forcering van een slot van een deur aan de achterzijde. Uit deze school wordt een bedrag van f37 vermist, Ook in de andere school werden sporen aangetroffen, die er op wij zen, dat de lokalen doorzocht zijn, doch er wordt voor zover men kan nagaan, niets vermist. De Haarlemse wethouder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, heeft Vrijdagavond in de Anslijnschool nabij het Phoenixterrein in Haarlem, een bazar geopend, die ten doel heeftgelden bijeen te brengen voor het bekostigen van meer materiaal voor het handwerk- en handenarbeidonderwijs, waarvoor het huidige budget de middelen nog niet kan opbrengen. Voor de opening prees de voorzitter van de ouder vereniging, de heer W. Toering, de „voorvechters op de Anslijnschool", die tot de overtuiging zijn gekomen, dat men er met lezen, schrijven en rekenen alleen bij het Lager Onderwijs niet komt. Ook de heer Geluk verklaarde, dat gelukkig in steeds grotere kringen het besef doordringt, dat het handwerk- en handenarbeid onderwijs een belangrijke plaats in het leerprogramma inneemt. Hij deed de voor de vele aanwezigen verheugende mededeling, dat B. en W. van Haarlem van plan zijn, een voorstel aan de raad voor te leggen tot verhoging met een paar gulden per leerling, van het leermiddelencrediet, speciaal om het handwerk- en handen arbeidonderwijs te hulp te komen. Wethouder Geluk prees de samenwerking tussen school en ouders, die zeer belangrijk is. Hij sprak de hoop uit, dat de bazar, die ook gedurende het weekeinde geopend zal zijn, ten volle aan zijn doel zal beantwoorden. De feestelijkheid werd opgeluisterd met de vrolijke klanken van het schoolpoortje. Twee bewoonsters van het Proveniershofje, de 74-jarige mevr. J. B. Harben-Knapen en de 83-jarige mevr. E. Dijkstra-Van Dyic bekijken het schilderwerk van een gene ratie-genoot, de 72-jarige heer Lasschuit uit Amsterdam. werk 'uitgaat, is een sprekend bewijs van de geestelijke vreugde, die deze vrijetijds besteding de bejaarden moet geven. Er bestaan plannen om ook Haarlemse ouden van dagen met deze vrijetijdsbeste ding in aanraking te brengen en wij hopen van harte, dat deze spoedig vaste vorm zullen aannemen. De tentoonstelling zal eveneens andere plaatsen in Nederland aandoen ter verdere verbreiding van de idee: ouden van dagen vulling voor lege uren te geven, opdat zij er nieuwe kracht en nieuwe vitaliteit uit putten. T. R. Gemeentereiniging met elf strooiwagens in actie Het weerbericht van gisteren sprak van „wisselende bewolking met nu en dan sneeuwbuien", terwijl voor het weekend „winterweer" gepield is. Inderdaad de win. ter is er weer. We zijn weer ijlings in onze winterjassen geschoten, hebben Shawls omgeslagen en overschoenen aan getrokken. Want gestadig en met slechts korte tussenpozen dalen de „plaatselijke sneeuwbuien neer". Natuurlijk is de Haarlemse gemeente- reiniging voortdurend bezig met elf strooi wagens, die wegen met zand en zout te be strooien. Vijftig man werken hier aan mede, die per keer zo ongeveer vijftig ku bieke meter gemengd pekel op het plaveisel deponeren. Nadat zij vannacht eerst Haar lem-Noord, waar de wegen plotseling bij zonder glad v/aren geworden, hadden „af gewerkt", konden zij vanochtend gelijk doorgaan met de overige stadsgedeelten, da-ar de inmiddels weer vers gevallen sneeuw alle wegeq, straten en pleinen met een dunne, witte laag bedekte. Volgens een vast en voor de hand liggend schema wor den eerst de toegangswegen naar de stad en die van busroutes bestrooid en daarna de minder belangrijke buitenwijken. Ook in de buitenliggende gemeenten Bloemen daal en Heemstede is men hiermee druk bezig. De bussen van de N.Z.H. ondervinden begrijpelijkerwijs door de sneeuwval enige vertraging; terwijl de Spoorwegen die extra mannetjes geplaatst hebben bij de wissels om deze schoon te houden, tot nog toé de treinen op tijd kunnen laten ver-trekken. In de ouderdom van 73 jaar is te Haar lem overleden de heer F. H. Benraadt, die een groot aantal jaren werkzaam is ge weest op de Stadsbibliotheek en Leeszaal. Hij was op 6 September 1881 te Haarlem geboren en na het behalen van het diploma HBS kwam de heer Benraadt op 1 Augus tus 1899 als klerk in dienst bij de Stads bibliotheek; op 1 Januari 1920 werd hij ad junct-commies, op 1 Juni 1922 commies en op 1 Januari 1930 hoofdcommies. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd heeft de heer Benraadt op 1 Janua ri 1947 de dienst der gemeente verlaten na een l?.nge reeks van jaren zijn krachten aan de bibliotheek te hebben gegeven. Een aantal jaren heeft hij de directeur bjj ziek te of vacantie vervangen. Gedurende de loopbaan van de heer Ben raadt is er veel xer&nderd op het gebied van het bibliotheekwezen. Tot 1921 kwa men er uitsluitend studerenden op de biblio theek, maar daarna volgde een reorganisa tie en vele duizenden vonden de weg naar het Prinsenhof niet alleen om boeken te halen, maar ook om de kranten en tijd schriften te lezen. In de loop der jaren hebben talrijken gp- bruik kunnen maken van de kennis van de heer Benraadt: zij hebben hem leren waar deren als een hulpvaardig, welwillend man, die in de bibliotheek thuis was als de beste. Vandaag is zijn stoffelijk overschot op de begraafplaats Westerveld ter ruste gelegd, In de finale van het kampioenschap van Nederland klein biljart tweede klasse 38/2, die van 24 tot en met 27 Februari in Hengelo wordt gespeeld, hebben zich de volgende deelnemers geplaatst: "'an Bracht (Waal wijk), Van Bracht (Cuijk), Brummer (Am sterdam), Van Dongen (Eindhoven), Doves (Haarlem), Frunt (Deurne), Graanbeek (Amsterdam) en Scheffers (Den Haag). Het bestuur van de damesvoetbalclub „Zeemeeuwen" uit Velsen heeft een uit nodiging ontvangen om in Preston in een wedstrijd uit te komen tegen de „Preston Ladies Footballclub". Het bestuur zal zich nader over deze invitatie beraden. ADVERTENTIE Auberge Bon Verre FRANS RESTAURANT Jansweg 20 Tel. 17630 Franse uiensoep, stokbrood, kaas

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 10