De Galg Atoomenergie wordt de basis van de Britse industrie Weerbericht In tien jaar zullen twaalf atoomcentrales verrijzen OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Zwitserse politie belegert de Roemeense legatie in Bern Grondslag voor nieuwe industriële omwenteling Koffieprijs verlaagd Denen doen insgelijks in Kopenhagen Tweede Kamer keurt beperking cadeau stelsel goed Pineau hoopt vandaag uitsluitsel te geven Het woord is aan Eén H.bom kan de helft der Nederlanders doden Pravda oefent critiek op premier Nehroe Lufthansa wacht niet op de Parijse accoorden T oekomstmuziek Perspectief Atoomproef weer uitgesteld Ontmoeting op het eiland Barbados Kans vrij gunstig geacht Bikini-bom besmette een gebied van 18.000 vierkante kilometer Oorspronkelijk standpunt jegens Chinese nationalisten verzaakt VVeerrapport Bye J AARGAINÜ NO 187 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor jn Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOÜNSOAÖ 16 FEBRUARI 1955 Haarlems Dagblad 2y9e JAARGANG No 34 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwaxtaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Het Britse Lagerhuis heeft verleden week weer eens besloten om de doodstraf te handhaven. Sinds tientallen jaren ageert een steeds groeiende beweging in den lande ertegen, maar nog steeds vergeefs. Ditmaal was een voorstel ingediend om bij wijze van proef de doodstraf wegens moord voor een tijdvak van vijf jaar af te schaffen. Maar ook de aldus geboden gelegenheid, om op korte termijn „the hangman" zijn taak te doen hervatten, als de ervaring niet gunstig zou blijken, kon het voorstel niet redden. Het werd met 245 tegen 214 stemmen verworpen. Het Huis telt 625 leden; dus ontbraken er bij deze stemming niet minder dan 166. Maar de veronderstelling, dat de uitslag anders had kunnen zijn bij een volledige of bijna volledige opkomst, heb ik in geen enkele commentaar aangetroffen. Het was geen partijen-stemming; dus kan men niet zeg gen dat de conservatieve regeringspartij de doodstraf heeft gehandhaafd. Wel mag het merkwaardig heten dat een verklaring, door een Labour-lid afgelegd, de beslis sing niet andersom deed vallen. Deze af gevaardigde was Chuter Ede, vroeger mi nister van Binnenlandse Zaken in de La- bour-regering. Ten bewijze van het feit, dat men zich zelfs na het nauwkeurigste onderzoek vergissen kan en een man ten onrechte naar de galg verwijzen, zei hij dat hijzelf meende een fout begaan te heb ben, toen hij in 1950 als minister afwijzend had beschikt op een verzoek om gratie voor T. J. Evans, ter dood veroordeeld wegens moord op zijn dochtertje. Er leek toen geen twijfel aan Evans' schuld te bestaan. Latere bekentenissen van de vrouwenmoordenaar Christie, die in het zelfde huis met Evans had gewoond, had den Chuter Ede's overtuiging geschokt. Hij richtte zich nu tot zijn opvolger als minis ter van Binnenlandse Zaken, de conserva tief majoor Gwilym Lloyd George en zei: „Ik hoop dat geen minister in de toekomst zal moeten ervaren dat hij, ofschoon hij naar beste weten had gehandeld en nie mand hem van lichtvaardigheid zou willen beschuldigen, in feite een onschuldig man naar het schavot had gezonden". Hoewel deze verklaring, in pijnlijke stilte door het Lagerhuis aangehoord, diepe indruk maakte, besloot de meerderheid toch tot handhaving van de doodstraf. Zonderling, nadat zij in zoveel landen van Europa al sinds zo lang is afgeschaft en men daarbij de ondervinding heeft opge daan, dat de betrokken zware misdrijven afgenomen inplaats van toegenomen zijn. Toch houden de handhavers van de dood straf in Engeland koppig vast aan de me ning, dat zij als afschrikwekkende straf onmisbaar is. Het is ongetwijfeld de tra ditie van de strafrechtspraak, die haar invloed doet gelden en daarbij dat sterke gevoel voor dramatiek, dat zozeer in de Engelse volksaard leeft. Zonder tragische hoogtepunten zou de Engelse rechtspraak dezelfde niet meer zijn en minder indruk op de menigte maken. In deze gevoels sfeer liggen ook het optreden van de jury de twaalf gezworenen, die over de vraag schuldig of onschuldig beslissen de naar onze begrippen theatrale uitdossing van de rechter, in den hoge zetelend in zijn rode toga en lange pruik, de eveneens be pruikte verschijningen der advocaten en de trant waarin requisitoir en pleidooi worden gehouden. Toneel, zouden Hollan ders zeggen, denkend aan de koele sober heid van onze strafrechtspraak. In de Engelse sfeer voert men moordzaken op alsgrande tragédie. De Franse woorden zijn hier toepasselijk, want zo gebeurt het ook nog steeds in Frankrijk waar het niet de galg is maar de guillotine, die zich in de huiverende gedachten der aanwezi gen achter de coulissen verheft. Minister Lloyd George zei in het Lager huis dat de regering geen reden had om te veronderstellen, dat de openbare me ning voor afschaffing van de doodstraf zou zijn: integendeel. De afgevaardigde Chuter Ede poogde dit te weerleggen met zijn twijfel te uiten of ook maar één van de hervormingen der strafwet, in de laatste honderd jaar toegepast, bij een volksstem ming een meerderheid gehaald zou heb ben. Dit lijkt in de Engelse sfeer geen indrukwekkend argument, omdat afschaf fing van de doodstraf als een ingrijpender hervorming geldt dan alle vorige. Meer indruk maakte misschien zijn volgende motief: dat zich gelegenheden voordoen waarbij het parlement moet zeggen dat iets gerechtvaardigd is ook al deelt de openbare mening dit inzicht niet. Dit parlementaire recht beamend kan men er zijn verwondering en teleurstelling over uitspreken, dat het Lagerhuis het in dit geval niet heeft toegepast, hoewel uit de organen der openbare mening in Enge land wel gebleken is dat althans een be langrijk deel voor afschaffing is. Als in de grote landen, waar de doodstraf voor burgerlijke misdrijven nog toegepast wordt het is opvallend dat het juist de grote landen zijn, waarin dat gebeurt tot af schaffing besloten werd, zou men dat kun nen begroeten als een vooruitgang in de beschaving. Het meest ontwikkelde deel der wereld weergalmt wel van de vooruit gang in de techniek, maar heeft weinig reden om prat te gaan op vooruitgang in de beschaving, die dan ook telkens weer door grote oorlogen is gestuit en erger dan dat: achteruit gezet. R. P. Van onze correspondent in Bonn) De nieuwe Duitse Lufthansa zal al voor eet van kracht worden van de Parijse ac coorden haar diensten aanbieden. Het ligt in de bedoeling van de eerste April af geregeld op Londen, Parijs en Madrid te vliegen, maar eerst zal langs diplomatieke weg toestemming van de landen waarover gevlogen wordt, gevraagd worden. Daartoe behoort ook Nederland. De Westelijke bezettingsmogendheden hebben hun toestemming reeds gegeven om van de eerste Maart af proefvluchten over West-Duits grondgebied te maken. Voor lopig zullen alleen buitenlandse piloten als gezagvoerders in Duitse machines vliegen. De Australische ambassadeur en me]. Dorothy Stirling hebben in 's Gravenhage de Australische premier, de heer Robert Menzies, Dinsdag een lunch aangeboden. Dè Britse ambassadeur en Lady Mason zaten mede aan. (Van onze correspondent in Londen) Groot-Brittannië heeft in een witboek bijzonderheden bekend gemaakt over zijn atoomprogramma voor vreedzame doeleinden, waar ook het buitenland van zal kun nen profiteren. Twaalf atoom-electrische centrales in de komende tien jaar en een besparing van veertig millioen ton steeenkool per jaar is het eerste doel. De stoom ketels van de atoomcentrales zullen worden verhit door een kern-reactor, in plaats van door steenkool. Het besluit heeft historische betekenis, want met dit programma wordt de grondslag gelegd voor een nieuwe industriële omwenteling. Groot-Brittannië is het eerste land ter wereld dat de atoomenergie op een dergelijke grote schaal in dienst van de ge meenschap gaat stellen. In Cumberland wordt reeds een experimentele atoom centrale gebouwd, die het volgend jaar de omgeving van electrische stroom zal voorzien. De steenkoolindustrie zal in de eerstvol gende generaties nog de voornaamste ener giebron blijven. De atoomenergie zal daar op een welkome aanvulling vormen. Groot- Brittannië heeft een chronisch tekort aan mijnwerkers, waardoor de behoefte aan steenkool de productie blijft overtreffen, ook al omdat de modernisering van de mijnen niet opschiet. Groot-Brittannië moet steeds meer steenkool invoeren, hoe wel de Engelsen nagenoeg op steenkool wonen. De industrie eist elk jaar meer brandstof en de mijnwerkers zullen zich tot het uiterste moeten inspannen om het verbruikstempo bij te houden. Het Britse programma voor het vreed zaam gebruik van atoomkracht heeft een urgenter en ingrijpender karakter dan het Amerikaanse programma omdat men in de Verenigde Staten slechts de helft van de mijnen nodig heeft en daar ook over olie als energiebron beschikt. De kosten van het voorlopige Britse programma zijn op 300 millioen pond sterling geschat. De op leiding van technici is in volle gang. Cur sussen staan open voor buitenlanders. Er is volgens de Britse regering geen twijfel dat de atoomenergie de brandstof is voor de toekomst. Nu de fabricage van atoomwapens op gang komt, het weten schappelijk atoomonderzoek uitstekende vorderingen maakt, en de productie van radio-actieve geneesmiddelen isotopen zich voortdurend uitbreidt, is er een nieuwe fase in de atoomontwikkeling aangebro ken. De Verenigde Staten bezitten hun eer ste atomische duikboot. Het is nog te vroeg om te voorspellen wanneer de Engelsen het eerste atoomschin of de eerste atoom- auto zullen vervaardigen. Het voornaamste doel is de licht- en krachtvoorziening te laten profiteren van de atoomenergie. Tevens zal dit de stoot geven tot een nieuwe export, nameliik van kernreactors voor electrische centrales. De toekomst van Groot-Brittannië als in dustrieland hangt van het atoom af. Daar aan twijfelt men niet. Men heeft berekend dat één ton atoom brandstof dezelfde hoeveelheid hitte zal ontwikkelen als 10.000 ton steenkool. De kosten van een kilowatt, door atoomkracht opgewekte electriciteit, zullen naar schat ting evenveel bedragen als die van een kilowatt, door steenkool opgewekte elec triciteit, maar op den duur zal de electri- citeitsproductie door middel van kern reactors doelmatiger en goedkoper zijn, ook al omdat de prijs van steenkool in de toekomst zal stijgen. In 1957 zal de bouw beginnên van de eerste twee atoomcentrales, die in 1960- 1961 in werking moeten treden. De twaalf atoom-energie-stations zullen in 1965 een totale capaciteit bezitten van anderhalf tot twee millioen kilowatt, vertegenwoordigend vijf tot zes millioen ton steenkool per jaar. Groot-Brittannië hoopt in 1975 in staat te zijn tien tot vijftien millioen kilowatt, door atoomkracht opgewekte electriciteit, te produceren, vertegenwoordigend een hoe veelheid van veertig millioen ton steen kool. De verzekering is gegeven dat de nieuwe centrales volkomen veilig zullen zijn. Een krachtopwekkende kernreactor kan niet ontploffen. Desondanks zullen de centrales buiten de dichtbebouwde kommen worden gebouwd. De atoomcenfcrales komen in de plaats van de normale krachtstations, die anders gebouwd zouden zijn. Om de ontwikkeling in perspectief te zien, dient er aan te worden herinnerd dat de electriciteit voor algemeen gebruik pas in de tachtiger jaren van de vorige eeuw werd ingevoerd. Sindsdien is in Groot- Brittannië het verbruik elke tien jaar ver dubbeld. Er is nog geen enkele aanwijzing dat de vraag naar electriciteit het verzadi gingspunt nadert. De Britse steenkoolproductie steeg van 175 millioen ton in 1945 tot 214 millioen ton in 1954. De toenemende vraag wordt gedekt, behalve door grotere invoer, door winning aan de oppervlakte. De traditio nele Britse steenkoolexport liep terug en de brandstof voor het publiek is nog on officieel gerantsoeneerd. Men heeft zijn toevlucht moeten nemen tot vrijwillige Zaterdagarbeid in de mijnen. De vakbon den verzetten zich tegen de aanstelling van buitenlandse mijnwerkers. De meeste aan geworven Italianen zijn weer vertrokken na ondervonden moeilijkheden. Het getuigt van moed en visie dat de Britse regering het energieprobleem op deze wijze aanpakt. De Engelsen, die vaak een grote behoudzucht wordt verweten, verrichten op atoomgebied pioniersarbeid, die, zo staat in het witboek te lezen, uit eindelijk de gehele mensheid ten goede zal komen. De prijzen van de gebrande koffie zijn met tien tot twintig cent per pakje van 250 gram verlaagd. Een pakje van f 2.08 wordt f 1.98, een pakje van f 2.48 wordt f 2.32, een pakje van f 2.75 wordt f 2.55. Dit besluit is Maandag genomen tijdens een in Utrecht gehouden vergadering van de Unie van Koffiebranders en Theepak- pers. De verlaging van de prijzen is het gevolg van daling van de koffieprijs op de wereldmarkt. LAS VEGAS (United Press) De Amerikaanse commissie voor de atoom energie heeft de atoom-explosie, waar mede de proeven op de experimentele ter reinen in de staat Nevada geopend zouden worden, opnieuw uitgesteld. Prinses Margaret, die momenteel een rond reis maakt door Brits West-Indië, ziet men hier op het eiland Barbados, voor zij de handels- en indus- triebeurs bezocht, in ongedwongen gesprek met een inheemse. Het vierjarig zoontje van de vrouw is er kennelijk beduusd van. Het jochie was voor deze gelegen heid zo keurig uitge monsterd dat men misschien alleen al daarin de oorzaak van zijn verlegen heid kan vinden BERN/KOPENHAGEN (Reuter/AFP) - Ongeveer honderd Zwitserse politieman nen nemen deel aan de bewaking van de Roemeense legatie te Bern in afwachting op een nieuwe stap van de indringers. De bewakers zijn voorzien van kogelvrije schilden. De chauffeur Aurel Setu, die bij het gevecht met de indringers gewond werd, is in de loop van de dag overleden- De politie heeft de toevoer van water, gas en electriciteit afgesneden. De staf van de legatie is elders ondergebracht. Een van de indringers is door een Zwit serse arts verbonden. Hij had een glas- snijwond aan de hand opgelopen. Volgens de politie zijn de indringers voorzien van gasmaskers, zodat traangas niet te gebrui ken is. Twee politie-officieren hebben Dinsdag avond de legatie betreden. Men neemt aan dat zij de indringers een eerlijke gerech telijke vervolging wegens doodslag van de chauffeur en politiek asyl in Zwitserland hebben aangeboden. De zaakgelastigde Emeric Stoffel was met zijn gezin de straat opgevlucht zonder iets mee te kunnen nemen. Zijn diploma tieke pas en al zijn andere papieren wa ren achtergebleven. Hij zeide dat zijn staf te veel verrast was om te schieten. Hij had geen enkele van de mannen die hij gezien had herkend en zeide ook geen ver moeden van hun herkomst te hebben. Protest Radio-Boekarest heeft in een uitzending van twintig minuten critiek geleverd op de Zwitserse autoriteiten en op de „onvriend schappelijke toon" in de pers. Ook werd Dinsdagmorgen arriveerde op Schiphol de Australische minister-president R. G. Menzies, die tot 18 Februari in ons land vertoeft. Hij werd verwelkomd door de Nederlandse minister mr. J. M. A. H. Luns en de Australische ambassadeur in Nederland de heer Alfred Sterling. Een erewacht van de Koninklijke Maréchaussée stond op het vliegveld opgesteld. Men ziet links minister-president Menzies en rechts minister Luns gaande tussen de erehagen. een Roemeens protest bij Zwitserland voor gelezen, waarin arrestatie en uitlevering van de indringers wordt geëist. De man nen worden „Roemeense fascisten en an dere misdadige elementen" genoemd. In de nota wordt de hoop tot uitdrukking ge bracht „dat de Zwitserse regering alle noodzakelijke maatregelen zal nemen met betrekking tot de ernstige toestand die is ontstaan". Verder wordt gezegd, dat d'e Zwitserse regering „een zware verantwoor delijkheid" draagt. Er wordt gewezen op de internationale verplichtingen tot waar borg van de onschendbaarheid van gebou wen, archieven en persoon en leven van de legatiestaf. De aandacht wordt geves tigd op „de ontoelaatbare vertraging", waarmede de Zwitserse regering heeft ge antwoord op het verzoek van de zaakge lastigde om onmiddellijke maatregelen. De Deense politie heeft opdracht gekre gen er op te letten, dat de vrouw van een gevlucht lid van het personeel van de Roe meense legatie te Kopenhagen niet uit het land wordt gesmokkeld. Op vliegvelden en bij douaneposten moet scherp worden uit gekeken. De Roemeense regering heeft een nieu we protestnota te Bern doen overhandigen, volgens welke het Zwitserse antwoord op de eerste Roemeense nota onbevredigend is. Indien de vier anti-communisten die het gezantschap bezet houden, zich voor heden ochtend vier uur niet overgeven, zullen zij de gevolgen moeten dragen, aldus een ulti matum, dat de Zwitserse politie heeft ge steld. De Zweedse politie heeft maatregelen genomen ter bewaking van de Roemeense legatie in Stockholm, zulks om een eventu ele overval als op de Roemeense legatie in Bern te voorkomen. De politie heeft sedert Vrijdag, toen de legatiechauffeur Jon Cimnu politiek asyl vroeg, het huis, waarin zijn vrouw Maria zich bevindt, bewaakt. Volgens de chauf feur wordt zijn vrouw vastgehouden. De Deense politie hoopte er in te slagen Maria te vinden, daar de huur van het huis van de legatie over veertien dagen afloopt. De legatie moet dan een nieuw huis betrekken. Gangsters Maria Cimpu heeft Dinsdag tot verslag gevers verklaard, dat zij haar man zou hebben gedood, indien zij geweten had, dat hij geld wflde stelen en vluchten. Mevrouw Cimpu zeide dit op een door het Roemeense gezantschap belegde persconferentie. Door middel van een tolk zeide zij tot de jour nalisten, dat zij haar man alleen op de legatie wilde ontmoeten. Vóór de persconferentie had een amb tenaar van het Deense departement van Buitenlandse Zaken de Roemeense zaak gelastigde, Cirila, de 6000 kronen over handigd, die Cimpu volgens de Roemeense autoriteiten had gestolen. Mevrouw Cimpu lachte nerveus, toen zij de kamer waarin de persconferentie werd gehouden, binnen kwam. Toen men haar vroeg of zij op straat haar echtgenoot wilde ontmoeten en met hem gefotografeerd worden, zeide zij: Neen, ik ben bang, dat ik ontvoerd word". Volgens Cirila hebben de Deense politie mannen zich gedragen als „gangsters' De Tweede Kamer heeft Dinsdagmiddag met 71 tegen 11 stemmen het wetsontwerp aangenomen tot beperking van het cadeau stelsel. Vóór stemden KVP, P. v. d. A., C.H.U., A.R. en van de VVD de heren Oud en Den Hartog en mevrouw FortanierDe Wit. Tegen stemden KNP, CPN, prof. Ger- brandy (A.R.) en van de VVD de heren Korthals, Zeegering Hadders, Ritmeester, Van Leeuwen en Cornelissen. Prof. Gerbrandy had een amendement ingediend om ondernemers vrij te laten of zij op hun reclame-artikelen al of niet een reclameteken willen zetten. Omdat het amendement kansloos was, vroeg de voorzitter, om een tijdrovende stemming te vermijden: „Kan de heer Ger brandy er mee accoord gaan dat over het amendement wordt beslist bij zitten en op staan?" Prof. Gerbrandy zei onder gelach van de Kamer: „Jazeker, meneer de voor zitter, als ze allemaal opstaanInder daad stonden bijna alle leden op. De voor zitter had namelijk gevraagd of de tegen standers wilden opstaan. PARIJS (Reuter-AFP). De socialist Christian Pineau heeft verklaard, dat zijn besprekingen hedenmiddag zover gevor derd zullen zijn, dat hij in staat zal zijn, president Coty mede te delen of hij de opdracht om een regering te vormen al dan niet zal aanvaarden. Hij heeft tot dus ver de steun gekregen van zijn eigen partij, de radicalen, de volksrepublikeinen (in beginsel) en een minderheid van de ge matigd conservatieven. De Gaullisten zul len hun standpunt vandaag bekend maken. Mendès-France, de aftredende premier, overweegt of hij de uitnodiging om vice- premier in het te vormen kabinet te wor den, zal aanvaarden. Weliswaar is Pineau's programma in feite het zelfde als dat van de vorige regering ratificatie van de Parijse accoorden, autonomie in Tunesië, liberale hervormingen in Marokko, hogere lonen en industriële uitbreiding in het bin nenland doch het schijnt, dat Mendès- France niet veel voelt voor een functie op „papier". Indien het vice-premierschap zou worden verenigd met de portefeuille van Buitenlandse Zaken of met die voor Marokko en Tunesië zou hij, naar verluidt, de uitnodiging wel aanvaarden. Het falen van de conservatieve leider Pinay en van de volksrepublikein Pflimlin ziet men als een bewijs, dat politieke krin gen de door Mendès-France uitgezette koers op buitenlands en binnenlands gebied als de enig mogelijke beschouwen. De kansen, dat Pineau een einde zal ma ken aan de crisis die reeds elf dagen duurt, werden Dinsdag vrij gunstig geacht. Hij kon toen in theorie rekenen op de steun van de 105 socialisten in de Nationale Vergadering, de 88 volksrepublikeinen, de 76 radicalen, een minderheid der gematigd conservatieven en de linkse Gaullisten, te zamen een ruime meerderheid. De toestand kan echter veranderen, als de kwestie van de portefeuille-verdeling aan de orde komt. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Gerhart Hauptmann: De godsdienst der toekomst is verdraagzaamheid. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse commissie voor atoomenergie heeft onthuld, dat bij de ontploffing van een Amerikaanse waterstofbom in de Stille Oceaan op 1 Maart 1954, een gebied van ongéveer 18.000 vierkante kilometer (de oppervlakte van Nederland bedraagt ruim 32000 vierkante kilometer), met een dode lijke radio-activiteit werd besmet. Indien de bom in een bewoond gebied tot explo sie zou zijn gebracht, zouden er zeer veel slachtoffers zijn gevallen, vooral als niet voldoende beschermende maatregelen wa ren genomen. In dat geval zouden in een strook van 225 kilometer lang en 30 kilo meter breed vrijwel alle bewoners zijn omgekomen. In het verlengde van deze strook, met de wind mee, zou in een ge bied van 210 kilometer vijftig percent van de bevolking zijn gedood, terwijl in de vol gende strook van 30 kilometer het aantal slachtoffers vijf tot tien percent der bevol king zou bedragen. Deze cijfers golden ech ter alleen, als men verzuimd had de ele mentaire voorzorgsmaatregelen te nemen en de bewoners van het getroffen gebied gedurende 36 uur ter plaatse bleven, aldus het rapport. De voorzitter der commissie, admiraal Strauss' gaf te kennen dat de Verenigde Staten, niettegenstaande bepaalde risico's, de proeven met kernwapens zullen voort zetten, zolang er geen doeltreffend inter nationaal plan bestaat om de dreiging van een atoomoorlog uit te bannen. De minister van Defensie, Wilson, ver klaarde op een persconferentie, dat de Verenigde Staten naar zijn mening op het gebied van atoomwapens de Sovjet-Unie ruimschoots voor zijn. MOSKOU/BONN (Reuter) Het or gaan van de Sovjet-Russische communis tische partij, „Pravda", heeft voor het eerst sedert geruime tijd, enige critiek geleverd op premier Nehroe van India. Het blad schreef, dat Nehroe „beïnvloed" is door Churchill, en daardoor opkomt voor de rechten van de Chinese nationalisten om een internationale conferentie over For mosa bij te wonen. De „Pravda" brengt in herinnering, dat Nehroe in het verleden het Russische standpunt ten aanzien van de Chinese nationalisten deelde. Waarom kan de premier dan nu niet inzien, dat er geen redenen zijn voor deelneming van nationalistische afgevaardigden aan een conferentie over Formosa? zo vraagt het blad. Westelijke waarnemers geloven, dat mo gelijk verband bestaat tussen déze critiek en de bespreking die minister Molotov met de Indiase zaakgelastigde in Moskou, Kaul, heeft gehad. De premier van Ceylon, Sir John Kote- lawala, heeft te Bonn verklaard, dat hij er van overtuigd is, dat communistisch China Formosa nooit zal aanvallen „omdat China honderd jaar nodig zou hebben om de noodzakelijke voorbereidingen te tref fen": Een enkele bom, aldus Sir John, zou alle Chinese jonken tot zinken kunnen brengen. Sir John meent dat een tien- mogendhedenconferentie over de kwestie- Formosa zoals de Sovjet-Unie heeft voor gesteld tot niets zal leiden. (Van hedenmorgen 7 uur) 00 c ra - weers- c. J3 w c ■o43 aï toestand n-g E4= e ■SC &G ZS Helsinki poolsneeuw NNO 1 -13 0,2 Stockholm half bew. ZZO 2 -14 0,1 Oslo sneeuw NNO 4-6 3 Aberdeen sneeuw N 13 2 1 Dublin regenbui WNW 6 2 0 Londen nevel W 4 -2 - Amsterdam sneeuw WZW 9 0 0,1 Brussel onbewolkt ZW 6-6 0,1 Parijs geheel be.w NW 3-2 5 Bordeaux zwaar bew. ONO 2 10 Grenoble licht bew. ZO 1-7 0 Nice zwaar bew. NW 2 3 0 Berlijn sneeuw ZZW 4-11 0,2 Frankfort onbewolkt windstil -16 0,3 Miinehen sneeuw windstil -5 6 Zürich sneeuw windstil -2 1 Genève zwaar bew. windstil -3 0 Locarno onbewolkt ZO 2-4 0 Innsbruck nevel windstil -7 0 Rome zwaar bew. ZO 2 7 0 Neerslag laatste 24 uur cooc*xocoav^xxxxoocc>ocxx)ooixx'>oooococor)cïxx-< o- >->-r-.xc VEEL WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met opklaringen en enkele sneeuw- of regenbuien. Krach tige wind tot storm tussen Noord-West en Noord. Temperaturen om het vries punt tot lichte dooi. 17 Februari Zon op 7.56 uur, onder 17.58 uur. Maan op 4.49 uur, onder 12.22 uur. Maanstanden 22 Fëbr. 16.54 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 17 Februari Hoog water: 11.28 en 6.30 uur. Laag water: en 19.24 uur.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1