Haarlem ontvangt in de zomer deelnemers aan 17 congressen Rijksdienst heeft belangstelling voor nieuw gebouw in Haarlem r Kort en bondig gfl v. Empelen Noors kerkkoor zingt twee keer in Haarlem Door verkeersplan zullen oude wijken tot nieuwe bloei komen Een goede lijn door een goede basis Dit jaar eerste paal voor Prinsenburg '^Brieven aan de redactie D0N DERDAG 17 FEBRUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Ook watercorso, muziek en kegelen op programma „Veel te weinig aandacht voor Nederlandse taal" Hervormde kleuterschool vrijwillig opgeknapt Filmavond van Inst. voor Arbeidersontwikkeling Burgerlijke Stand van Haarlem E. A. J. H. van Ghert overleden P. C. Nijssen overleden Hulp in huishouding veroordeeld Inbraken bij loodfabriek en Lampe berecht A. S. de Jong bevorderd tot hoofdinspecteur V Arbeider viel van stelling en brak beide enkels Een maand geëist tegen loodgieter Brandje in bananenpakhuis Een echt apart bloemstukje Haarlem is kennelijk bijzonder in trek bij het vergaderend en congxesscrend deel van de bevolking, want in het tijdvak van 22 April tot en met 30 Augustus zullen er in de Spaarnestad niet minder dan zeventien congressen gehouden worden. De slagers, de rechters, de brandstoffenhandelaren en de deelnemers aan de bespre kingen over het voorgespannen beton komen in Haarlem met elkaar praten en bovendien zullen ongetwijfeld duizenden vreemdelingen de meer amusante evene menten bezoeken. De buitenlanders zullen daarbij waarschijnlijk met het overzich telijke gidsje van „Haarlems Bloei", dat in niet minder dan 41148 exemplaren verspreid is, in de hand langs de geveltjes wandelen. Van dit foldertje is onlangs de Zweedse versie van de pers gekomen. Ook aan tentoonstellingen is er gedurende de zomer geen gebrek. De exposities omvatten zowel nieuwe mode-ontwerpen als de resultaten van de handenarbeid van de Nederlandse Padvinders. Kortom de vreem delingen zullen zich zeer zeker niet behoeven te vervelen' en mocht dit eventueel toch het geval zijn, dan biedt de stad Haarlem, met de vele historische monumenten ongetwijfeld gelegenheid genoeg om de touristen te boeien. De WD opent de lange rij van congres sen met een jaarvergadering op 22 en 23 April en bijna een maand later volgt de Nederlandse Bond van verplegenden met een congres op 19 en 20 Mei. Op 24, 25 en 26 Mei houdt de Bond van Christelijk Overheidspersoneel een jaarvergadering en de Rechterlijke Macht doet hetzelfde op 3 en 4 Juni. Ook de Nederlandse Bond van Dansleraren wil niet achterblijven. Deze bond heeft voor de jaarvergadering niet minder dan vier dagen nodig: 7, 8, 9 en 10 Juni. Op 7 en 8 Juni volgt de honderdste alge mene werkvergadering van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering van de Pharmacie. Ongeveer op dezelfde data, namelijk op 7, 8 en 9 Juni komen de leden van de R.K. Bond van Brandstoffen- handelaren bijeen en op 7 Juni heeft er bovendien nog een bijeenkomst plaats van de dames-congressisten van het internatio naal congres Kunstverlichting. Op 8 Juni viert de NoordhoJlandse afde ling van de Bond van het Wit-Gele Kruis het zilveren jubileum. Drie dagen later, op 11 Juni dus, komen de leden van de Neder landse Bond van Gemeenteambtenaren bij een voor een provinciale bondsdag en en kele dagen later, op 13 en 14 Juni, houdt de Algemene Nederlandse Slagershond een congres, dat gedeeltelijk gelijk valt met het congres van de Nederlandse Bond van Brandstoffenhandelaren, op 14, 15 en 16 Juni. Het Nederlands Verloskundig Ge nootschap komt op 25 Juni bijeen en de Vereniging van Leiders van Sociale Zorg vergadert op 28 en 29 Juni. In de maand Juli staat alleen op de ze venentwintigste de jaarlijkse ledenverga dering van de R.K. Organisten- en Direc teurenvereniging in Nederland op het pro gramma en het zomerseizoen wordt beslo ten met enkele dames-excursies op 30 Augustus van de internationale congressen van waterbouwkundigen en voorgespannen beton. Amusement Ook wat betreft het amusement kan Haarlem iets naar zijn of haar smaak bie den. Het seizoen begint met de Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de Vrouw en de Ko ninklijke Harmonie 's-Hertogenbosch, de Koninklijke Luchtmachtkapel en de Ko ninklijke militaire Kapel zorgen tezamen Dr. L. M. van Dis: De rector van het Coornhertlyceum, dr. L. M. van Dis, sprak Woensdagavond voor de vereniging voor paedagogiek in de aula van het stedelijk gymnasium aan het Prin senhof over het onderwerp „De taak van de school" en hij ging hierbij uit van het standpunt, dat het kenmerkend is voor ons tijdsgewricht, dat er niet al te gemakkelijk een antwoord kan worden gegeven op de vraag wat de Nederlandse school eigenlijk voor de jeugd doet. Wij zitten, aldus spre ker, midden in een overgan^soeriode.waar uit ook de grote verscheidenheid van of fertes van scholen is te verklaren. Boven dien bestaat er, in Haarlem althans, nog een commissie voor culturele vorming van de jeugd, die de vraag opwerpt wat de scholen dan eigenlijk in dit opzicht doen. Dr. Van Dis meende, dat vroeger, in de vorige" eeuw, de degelijkheid het bijbren gen van de begrippen oorzaak en gevolg het hoogste doel van de leerkrachten was en er restte dan ook bijzonder weinig tijd voor de liefhebberij. In werkelijkheid is ons onderwijs tot aan de eerste wereld oorlog nog steeds op een dergelijke wijze geordend. Het kind kwam tot die tijd in een we reld te staan met. duidelijk omschreven doelstellingen in de vorm van denk- en leervakken. Aanvankelijk bleef de school ook tijdons de oorlog draaien alsof er niets aan de hand was; er veranderde weinig en het gevolg is dan ook, dat de leraar thans leeft met de erfenis van de negentiende eeuw. Dr. Van Dis had, om zijn toehoorders een duidelijk beeld van de op het ogenblik heersende situatie te geven, een zestal axioma's opgesteld, waarbij als het eigen lijke doel van de school het in contact brengen van de joncre mensen met de cul tuur werd gesteld. Voorts meende snre- ker, dat het lyceum, dat ontstaan is uit de vrije wil van de individuele mens, de aan gewezen weg is om tot dit doel te geraken. Bovendien heeft de school de taak om de leerlingen te leren op welke wijze men met plezier kan werken, waarbij men er echter rekening mee moet houden, dat het eoedkoop en dus foutief is om begrip (als het. hogere) te stellen tegenover ken nis (als het lagere). Tenslotte verklaarde dr. Van Dis dat de hoogste taak van de leraar moet bestaan uit het vormen van de cultuur, waarbij men noodgedwongen echter selectie moet toepassen. De didactische vernieuwing is daarbij onontbeerlijk, maar lost alle pro blemen niet op. Als afsluiting van ziin betoog meende spreker echter, dat de beheersing van de eigen taal een bijzonder grote ro! speelt. Immers, wanneer men iets kan for muleren, dan pas kan men het tot het geestelijk bezit rekenen. In Frankrijk is men, wat dat betreft, ons Land ver vooruit. Daar beseft men. dat het formuleren van de gedachte meer waarde heeft dan het weten. Door de drang naar het bezit van diploma's, door het jachten naar het eind examen en als kwalijke erfenis van de negentiende eeuw, wordt in Nederland, aldus dr. Van Dis, in vergelijking tot het buitenland veel te weinig aandacht ge schonken aan de eigen taal. Na de pauze kregen de aanwezigen ge legenheid tot het stellen van enkele vragen. met het orgel- en draaiorgelconcours, het muziekfestival van de zilveren Haarlemse Postfanfare en de concerten ter gelegenheid van het 125-jarige bestaan van „Zang en Vriendschap" voor de vrolijke noten. Bovendien verdienen het nationaal ke gelconcours, het watercorso en de Pavilion d'Or, de internationale stertocht voor jach ten bijzondere aandacht. Ook de Vleeshal zal bijna voortdurend bezet zijn met onder meer een modeshow, de boekenweek, het optreden van het Zuid- Amerikaanse dansorkest „Los Compane- ros" en de tentoonstelling van de handen arbeid van de Nederlandse Padvinders, een expositie van cacteeën en de tentoonstel ling „Madame". Al met al dus een rijk gevarieerd pro gramma, dat ook aan de Haarlemmers zelf bijzonder veel vertier kan schenken. Vanavond huldiging van schildersploeg Vijftig jaar geleden werd aan de Colen- sostraat in Haarlem-Noord een kleuter school der Nederlands Hervormde Gemeen te gebouwd. Voor de toenmalige begrip pen een modern ingericht gebouw, ge schilderd in de nu niet bepaald lichte kleuren, die men omstreeks de eeuwwis seling passend vond voor wat men toen noemde een „bewaarschool". Geen wonder dus dat ds. M. van der Voet, tot voor kort predikant bij deze ge meente, geijverd heeft om de school in wat frissere kleuren te laten overschilde- den. En zijn pogingen hebben' succes ge had. Veertien mannen hebben gedurende vier en een halve maand avond aan avond, geheel belangeloos, aan deze metamorphose gewerkt. En het is hun in alle opzichten gelukt. De donkere, groen en terra ge kleurde verf is er af gekrabt, een tijd rovend karwei, waarbij vooral de ruime speelzaal der kleuters, die vroeger toen de gemeente nog geen eigen kerk bezat, als wijkgebouw dienst deed, een hele kluif was. Alle plinten, kasten, kozijnen, kap stokken en verdere betimmeringen kregen lichte, vrolijke kleuren, crème en rose en de vloer is met olie behandeld. Een ge- pensionneerd schilder werkte uit puur enthousiasme de gehele dag door en be treurde het. dat het werk onlangs klaar kwam. Hedenavond zal een feestelijke bijeen komst plaats vinden (van ouders, onder wijzeressen en de veertien schilders) in het kleuterschoolgebouw, waarbij tevens ds. Van der Voet aanwezig zal zijn. Op origi nele wijze zullen de vrijwilligers gehul digd worden, uit dank voor deze wel zeer bijzondere prestatie, die met evenveel of fervaardigheid als volharding volbracht werd. Dinsdagavond zijn voor de leden van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling in Oud- Schoten een viertal films vertoond. Er waren in het gymnastiek-lokaal van de Emmaschool slechts weinig aanwezigen en toch bezat het getoonde goede kwaliteiten. De film „History of Printing" gaf een dui delijk beeld van de ontwikkeling van het veelvuldig weergegeven woord. Via de oor sprong, die in China ligt, waar men op bla deren van de papyrusstruik schreef en de inkepingen, die Assyriërs op tabletten van gebakken aardewerk maakten, kwam de kunst naar Europa, waar echter de versiering van het boek aanvankelijk hoofdzaak bleef. Monniken verzorgden de weinig omvang rijke productie wat de boekenprijs voor kleine luiden onbetaalbaar maakte. De uitvinding van de drukkunst bracht hierin verandering. Na de primitieve hand pers volgde een aantal verbeteringen, welke resulteerden in de machtige rotatie-pers, die de dagelijkse krant in grote hoeveelheden per seconde aflevert. De film van G. H. Bührman over het ver vaardigen van papier sloot aan bij het voor gaande. De interessante rolprent vertelde van het hakken der bomen in de rimboe van het Canadese land, het transport langs snel stromende wateren, de opslag en tenslotte de verwerking tot fijn en grover materiaal, voor boek, krant of verpakking. De avond werd besloten met een kleuren- prent over de Engelse tuinen en een film die de visserij van Roemenië behandelde. HAARLEM, 16 Februari 1955 ONDERTROUWD: 16 Febr., L. Wiersma en F. J. van Langendonck; E. A. van den Heu vel en I. M. J. Matheij; J. H. de Vré en I. M. C. Zilver: S. J. Mons en J. van der Meu- len; B. J. Vreugenhil en A. Snoek; P. J. Zee- waart en L. Chr. van der Putten; E. Bouma en A. Stulp; J. van den Brink en A. B. Hagenaar; J. D. Haak en F. B. C. van Meel; P. Sijtsma en M. W. van der Smissen; J. C. Weijens en A. M. Ruigrok; H. Schreuder Goedheijt en H. Scholte. GEHUWD: 16 Febr., C. Schot en J. H. Smit; A. B. van Heinsbergen en G. A. Segge- link; G. de Vries en G. W. Leenders; I. B. Rabeling en J. W. Francissen; G. Vierhout en E. H. M. van der Molen; C. P. M. Henneman en J. M. Ketelaar; A. M. van Steijn en M. H. Jongbloed; Th. I. F. Grupping en M. E. J. Dresens; B. J. Hoff en M. L. Been; J. H. Hirs en H. C. M. Raijmakers; G. J. Smit en L. M. Winter; H. F. Tuijn en J. H. van Kam pen; B. M. Kloos en A. Vennik; G. Niemeijer en W. Chr. Kinket; J. van de Pol en M. H. van Wijngaarden; A. van der Goes en R. van Eist. BEVALLEN van een zoon: 15 Febr., M. C. Kuipers—de Reus; M. Vogel—van der Hoofd; 16 Febr., A. DuinkerkenDekkers. BEVALLEN van een dochter: 15 Febr., Sj. van der MeijLeemput; Chr. SchoenHa- berer; W. A. Hirsvan der Kamp; 16 Febr., J. A. M. van ArkelMarcelle; M. van Alphen Spruit; PI. VerzeilbergBraak. OVERLEDEN: 13 Febr., M. H. A. Nije, 80 j., Wagenweg; 14 Febr., L, van den Heuvel —van Fucht, 86 j„ Generaal Cronjéstraat; 15 Febr., J. J. Kuipers, 68 j„ Raamvest; J. van Melsen, 84 j.. Zuid Brouwersstraat; H. M. de Ruijter—Mettes, 72 j., Roerdomo- straat. In de ouderdom van 69 jaar is te Haar lem overleden de heer E. A. J. H. van Ghert, oud-chef van de afdeling militaire zaken ter gemeentesecretarié. Op 6 Augus tus 1903 is de heer Van Ghert in dienst ge treden van de gemeente als tijdelijk klerk. Op 1 Januari 1905 kwam hij in vaste dienst, op 1 Januari 1908 werd hij hodfdklerk, op 1 Januari 1910 adjunct-commies, op 1 Januari 1914 commies, op Januari 1920 hoofdcommies en op 1 Januari 1940 refe rendaris. Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd verliet de thans overledene op 16 Augustus 1950 de dienst der gemeente. Een groot aantal jaren is de heer Van Ghert opgetreden als chef van de afdeling militaire zaken. Hij heeft in de loop dei- jaren nauw samengewerkt met vier bur gemeesters, omdat zijn afdeling in het bij zonder een aangelegenheid van de burge meester was. Gemakkelijk heeft hij het in zijn ambtelijke loopbaan niet gehad, want in de periode van zijn werkzaamheid bij de gemeente waren er twee mobilisaties en ook heeft de afdeling de bezettingstijd meegemaakt, waarbij hachelijke problemen aan de orde van de dag waren. Vandaag is zijn stoffelijk overschot op het R.K. kerkhof Sint Barbara aan het Soendaplein teraarde besteld. Te Santpoort is in de ouderdom van 66 jaar overleden de heer P. C. Nijssen, lid van de firma P. Nijssen en Zoon, bloem- bollenbedrijf aldaar. De thans overledene was een bekend kweker en heeft vele nieuwe variëteiten gekweekt. Zaterdag zullen in de parochiekerk van de H. Engelmundus te Driehuis de uit vaartdiensten worden gehouden, waarna de begrafenis volgt op het R.K. kerkhof aldaar. De Haarlemse rechtbank veroordeelde hedenmorgen de 24-jarige hulp in de huis houding A. T. A. H. uit Haarlem tot twaalf maanden, waarvan zes voorwaardelijk. Tegen haar was een gevangenisstraf van tien maanden geëist, waarvan zes voor waardelijk met drie jaar pi-oeftijd. Zij stal volgens de tenlastelegging f 7000 uit een geldkistje bij haar werkgeefster in ver eniging met haar man, die reeds eerder was veroordeeld. De Haarlemse rechtbank heeft heden morgen de verdachten van de inbraken bij de loodindustrie Giebels en bij het modemagazijn Lampe aan de Grote Hout straat gevonnist. De 32-jarige chocolade bewerker H. B. C., die als oud-werknemer bij de genoemde loodindustrie zijn instruc ties had gegeven, maar aan de inbraak bij Lampe niet had deelgenomen, werd ver oordeeld tot een jaar met aftrek. Tegen hem was een jaar met aftrek en vier maanden ervan voorwaardelijk geëist; de officier had deze eis beperkt willen hou den omdat C. er juist in geslaagd was zich van zijn criminele milieu te distanciëren, maar in dit geval overgehaald was. De 21-jarige koopman P. den H. en de 26- jarige glazenwasser J. P. D. P. werden ver oordeeld tot een jaar en drie maanden met aftrek. Tegen beiden, die ook de inbraak bij Lampe pleegden, was een jaar en zes maanden met aftrek geëist. De Noorse kerkzangers, die thans een veertiendaags tournée door Nederland maken, zingen Zondag twee keer in Haar lem. Zij zijn te horen in de samen komst die 's avonds om 8 uur in het ge bouw der Vrijzinnig Hervormden wordt gehouden, maar ook in een bijzondere evangelisatie-dienst, welke 's morgens te tien uur gehouden wordt door de Vrije Evangelische Gemeente, in gebouw Bethel aan de Voorhelmstraat. In deze dienst spreekt behalve de voorganger der ge meente ds. A. H. v. Gent, ook de leider van de Noorse groep Enok WangHèrg en evangelist J. Kits uit Doorn. Met ingang van 1 Januari 1955 is bevor derd tot hoofdinspecteur van politie, de heer A. S. de Jong, inspecteur van politie, ambtenaar tweede klasse, chef van de af deling Bijzondere Wetten. Haarlems wethouder van Openbare Wer ken, de heer W. F. H a p p heeft Woens dagavond op een door het bestuur van de R.K. Middenstandsvereniging te Haarlem belegde bijeenkomst in de bovenzaal van het Concertgebouw ondermeer het ver keersplan voor Haarlem en omgeving op nieuw uit de doeken gedaan en op ver scheidene punten nader toegelicht. Wethouder Happé verklaarde, dat ver wezenlijking van het plan een verplaat sing van het centrum van West naar Oost zal betekenen. Onder meer de Kleine Houtstraat, Veerstraat en Anegang zullen in belangrijkheid toenemen. Volgens de heer Happé dient men terughoudend te zijn met het verbreden van winkelstraten; een dergelijke verbreding gaat ten koste van het intieme karakter van de straat, dat door het winkelend publiek zeer op prijs wordt gesteld. Als duidelijk voor beeld noemde spreker de Kalverstraat in Amsterdam. „De oude historische binnenstad, heeft haar eigen sfeer, die de winkelende Haar lemmers ook in de toekomst zal blijven aantrekken", zei wethouder Happé, die er aan toevoegde, er van overtuigd te zijn, dat zelfs de bewoners van de nieuwe stad, die aan de IJ-mond verrijst, vaak naar Haar lem zullen komen om er hun inkopen te doen. „De toekomst ziet er gunstig uit voor de middenstand, zij gaat een grote bloei tegemoet". De geprojecteerde binnenringweg, die de eigenlijke binnenstad zal omsluiten, zal op geen enkel punt verder dan 250 meter van de Grote Markt verwijderd zijn, zo dat dit stadscentrum te voet in korte tijd bereikbaar zal zijn. Uit de beschouwingen van de spreker bleek verder onder meer, dat men, wat de tot standbrenging van deze binnenring be treft, wil beginnen met Nassauplein en Nassaulaan. Men wil er zowel ruime trot toirs als parkeergelegenheden scheppen. De wethouder zou gaarne zien, dat de hoofdingang-Gedempte Oudegracht van het postkantoor zal .worden vervangen door twee ingangen, aan de Zijlstraat en de Raaks, aangezien dit beter zou passen in het verkeersplan. Van de Gedempte Oudegracht, die een gewichtige Oost-West-verbinding wordt, dient het gedeelte tussen Kleine Houtstraat en Spaarne verbreed te worden. Aanvan kelijk was men van mening, dat de zijde van de brandweerkazerne het onderspit zou delven, maar sinds enige tijd zijn, uit verkeers-technisch oogpunt, de deskundige ogen gericht op de overzijde. Het gebied tussen Burgwal en Spaarne dient nodig gesaneerd te worden. Wethou der Happé is van mening, dat men op het terrein, dat vrij komt, onder meer een groot gebouw moet vestigen. Dezer dagen is gebleken, dat een rijksdienst een ge bouw wenst op te richten in het centrum van de stad. De heer Happé heeft deze rijksdienst het bovengenoemde gebied on der de aandacht gebracht, waarmee de dienst zich zeer ingenomen verklaarde, zo zelfs, dat hij gaarne wil wachten, tot de sanering tot een einde is gebracht, ook al zouden hier nog jaren overheen gaan. Spreker noemde dit een tekenend voor beeld voor de stedebouwkundige gevolgen van het verkeersplan. Hadden de ontwer pers op deze mogelijkheden niet gewezen, dan zou voor een dergelijke wijk waar schijnlijk geen nieuwe ontplooiing te ver wachten zijn geweest. De plannen om aan de Raaks en de Jacobsstraat het nieuwe politiebureau te doen verrijzen, brengen met zich mee daar de naaste omgeving gesaneerd zal worden dat voor 184 gezinnen nieuwe woningen en bedrijven gezocht moeten worden. Omtrent deze gezinnen wordt op het ogenblik een diepgaand sociologisch onderzoek ingesteld, aangezien de ervaring heeft geleerd, dat men met verplaatsing van dergelijke, veelal ten zeerste aan de binnenstad gebonden gezinnen, voorzich tig te werk moet gaan. (In 'ons blad van Maandag wezen wij op de betekenis van het maatschappelijk opbouwwerk voor deze wijk. Red.). Wat betreft de ophoging van de spoor baan naar Rotterdam herhaalde de heer Happé dat Haarlem van mening is, dat de spoorbaan van het station Haarlem tot Heemstede dient te worden opgehoogd en dat overal, waar dat nodig is, viaducten moeten worden aangelegd. Op een vraag van een der aanwezigen of bij het opstellen van het verkeersplan wel voldoende rekening is gehouden met de zich steeds voortzettende toeneming van het verkeer, antwoordde wethouder Happé, dat de ervaring in de Verenigde Staten is, dat het verkeer „zichzelf wel Een sneeuwbui, d'ie giste ren juist tegen half drie losbrak, kon toch vele da mes niet weerhouden de tocht naar het Concert gebouw te ondernemen, waar de firma Wala Cor- setterie uit de Grote Hout straat een show hield van de zo belangrijke founda tionartikelen. Deze min of meer delicate materie werd op een bijzonder smaakvol le wijze gepresenteerd. De mannequins droegen bij de foundations, die zij toon den, fraaie avondrokken en stola's, terwijl de armen soms met kleine losse pof mouwtjes of bolero'tje.- waren bedekt. De show werd ingeleid door de ex plica trice, me vrouw A. van Vught van de Wala fabrieken, die hel nut van een goede „basis" onder de kleding uiteenzet te. Zowel voor slanke als vooi gezette figuren werden tal rijke modellen in een groot aantal variaties getoond. Alleen in corsetten bestaat reeds de mogelijkheid van een keuze uit honderd twin tig modellen. Met allerlei afwijkingen van de stan- daai-dmaten is rekening ge houden. Naast de tot nu toe gang bare kleur rose zijn mo menteel wit en zwart zeer in de mode. Eenr belangrijk nieuwtje vonden wij een speciaal soort zeer buigzame balei nen, die onder de naam Flex-front worden ge bracht. Ze hebben een rondlopende vorm, waar tussenin twee dwarsbalei- nen zijn verwerkt, zodat men er naar hartelust in kan buigen en bukken. De aandacht wei'd trouwens ook op baleinloze corsetten gevestigd. Ze zijn van zwaar gebreid elastiek ver vaardigd en geven een flinke stevigheid. We kregen ook een voor beeld te zien van wat er met het figuur gebeurt, ais wij de heer Dior zijn zin geven met zijn H-lijn, inmiddels in A-lijn veran derd. Afgezien van andere bezwaren, vonden wij he1 geen onverdeeld succes. Voor meisjes en jonge vrouwen zagen wij aardige sporty's, step-ins met extra ruimteverwerking op de heupen en beha's zonder rugsluiting, op lastex ver werkt. Ze moeten over het hoofd worden aangetrok ken. Het tegenwoordig zo modieuse broderie-angilaise is ook bij beha's veel toe gepast. Gaines, die het midden houden tussen corset en step-in, werden eveneens getoond. Op deze zeer leerzame show, waarbij instructie werden gegeven voor het dragen van de foundation en het aan- en uittrekken er van om de levensduur te verlengen werden ook wasvoorschriften verstrekt Transpiratie is een grote vijand van elastiek. Eens in de veertien dagen wassen in lauw zeepsop en niet te Natuurlijk is ook op deze bijeenkomst gesproken over de toekomstige Ooste- lijke en Westelijke randwegen langs en door Haarlem. Voor degenen die de talrijke artikelen en berichten, welke wij over deze kwestie het laatste jaar H hebben gepubliceerd, geregeld hebben: gevolgd bevatten de daarover gedane jJ mededelingen weinig nieuws. Wel kon'; wethouder Happé meedelen, dat dit jaar H 8 nog met de eigenlijke bouw van de Prinsenbrug begonnen zal worden. 8 Wij vatten de geprojecteerde routes p 'b van de beide randwegen nog eens sa- P men. De Oostelijke route gaat van het 8 Delftplein via Vondelweg, Spaarnd.amse weg naar Prinsenbrug en vandaar hetzij g 8 rechtuit via de Oudeweg naar het in- 8 dustrieterrein, hetzij rechtsaf met een nieuw viaduct onder de spoorlijn naar Amsterdam via de Oostsingel, Heren- singel, Schalkwijkerweg naar de Schip- x holweg bij de Buitenrustbrug. De wer- j> ken voor deze verbinding bestaan on- p der meer in het versmallen van de Oost- singelgracht, het maken van een ver- j: keersplein om de Amsterdamse Poort en een doorbraak bij de dubbele buurt. De Westelijke randweg loopt van het Delft plein via Delftlaan naar het verkeers plein in de Kleverlaan, vandaar via de weilanden ten Zuiden van de Klever- j5 laan naar de Willem de Zwijgerlaan in Overveen, gaat met een viaduct onder g ij de spoorlijn naar Zandvoort door en snijdt daarop de Zijlweg. Vandaar wordt de Westzijde van de Houtvaart gevolgd tot de Zandvoortselaan ter hoogte van de halte Heemstede-Aerden- hout, waar in de toekomst aansluiting zal ivorden verkregen op een nieuwe provinciale weg naar Zuid-Holland. Tot die tijd zal het verkeer via de Zand- voorlselaan de Herenweg moeten be- reiken. redt", als men eenmaal een bepaalde mi nimumbreedte van de wegen heeft aange nomen. De grootste zorg vormen de par keerruimten. Een andere vraag was, wanneer men er nu eens toe zal overgaan, de volkstuintjes vóór de Mariastichting te doen verdwij nen voor een parkeerruimte, die daar ze ker niet overbodig is. Het antwoord luid de, dat deze zaak inderdaad onder ogen wordt gezien, maar dat. bestratingsmaxe- riaal slechts schaars verkrijgbaar is, zodat de gemeente zich genoodzaakt zal zien straten in de buitenwijken zoveel mogelijk van een asphaltdek te voorzien. „Wanneer -zal dit plan, zoals het thans is opgezet, geheel kunnen zijn uitgevoerd?" werd tenslotte gevraagd. De heer Happé is van mening, dat dit tussen de 25 en 40 jaar het geval zal zijn. Er zullen nog vele ver keerstellingen moeten worden gehouden Bovendien zijn er nog de saneringsplan nen. maar die zullen waarschijnlijk pas kunnen worden uitgevoerd, zodra de wo ningnood achter de rug is. Op Woensdag 16 Maart zal wethouder Happé voor het kader van de Haarlemse Bestuurdersbond over de toekomstige op bouw van Haarlem spreken. Bij het verrichten van zijn werkzaam heden aan het nieuwe spoorwegpostkantoor aan de Baljuwslaan te Haaralem is Woens dagochtend de 52-jarige opperman J. Ta mis van een twee meter hoge stelling ge vallen en brak beide enkels. Met een mede-arbeider, die op de be gane grond stond, was hij bezig balken en planken van de betonbekisting los te ma ken, bij welke bezigheid hij op een kwaad moment het evenwicht verloor. De heer Tamis voelde dit aan komen en sprong naar beneden, tengevolge waarvan hij zijn enkels brak. Hij werd opgenomen in de Mariastichting. De officier van justitie in Haarlem, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, eiste van morgen tegen een Haarlemse loodgieter een gevangenisstraf van een maand en de intrekking van het rijbewijs voor de tijd van een jaar omdat de verdachte onder in vloed van sterke drank een auto bestuurd zou hebben. De verdachte zou daarbij een aanrijding veroorzaakt hebben, en zou ver volgens doorgereden zijn. De verdachte gaf toe, dat hij vier glazen bier had gedronken en niet in staat was geweest een auto naar behoren te besturen. De rechtbank zal op 3 Maart uitspraak doen. Gisterochtend brak omstreeks kwart voor tien in een bananenpakhuis aan de Bakenesserstraat brand uit in een van de bananenstoofhokken. De brandweer was echter spoedig ter plaatse en kon met be- BINNENLAND De ministers van Binnenlandse Zaken cn Sociale Zaken en Volksgezondheid heb ben een commissie ingesteld welke advies zal geven over in waterbedrijven te nemen maatregelen ter bescherming tegen de on middellijke gevolgen van oorlogsgeweld en tot instandhouding van de drinkwatervoor ziening in geval van nood. Voorzitter is prof. W. F. J. IJ. Krul, directeur van het Rijks instituut voor Drinkwatervoorziening. Tot burgemeester van Waarde (Zee land) is benoemd de heer A. Lokker, hoofd commies ter secretarie te Vlissingen. Hij zal in Waarde tevens de functie van secretaris bekleden. De heer Lokker is lid van de C..H. U. Het Nederlandse Rode Kruis krijgt de afgelopen weken herhaaldelijk sigaren bandjes toegestuurd met het verzoek deze voor een liefdadig doel te bestemmen. Si garenbandjes hebben .geen enxeife gelds waarde en zijn alleen van nut voor de ver zamelaars. Daarom verzoekt het Rode Kruis hoe erkentelijk ook voor de geste de toezending van sigarenbandjes te staken. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te 's Graven- hage. mr. A. J. M. van Moorsel, advocaat en procureur te 's Gravenhage, raadsheer plaatsvervanger in het gerechtshof te 's Gra venhage, en tot raadsheer in het gerechts- *ho£ te Amsterdam mr. R. P. Cleveringa, thans rechter in de arrondissementsrecht bank te Amsterdam. Kanitein J. Roders van het m.s. „Oranje- fontein" van «de Verenigde Nederlandse Scheepvaartmaatschappij gaat met pensioen. In Antwerpen waar hij Dinsdag op zijn laatste reis aankwam deelde de heer A. Mol van het directoraat-generaal van scheep vaart hem zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau mee. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft een subsidie verleend aan de stichting ..Het Geldersch Landschap" voor de aankoop van een strook heide aan de Noordzijde van d° sooorweg tossen Ede en Wolfheze, groot ruim 13 ha. Dit lang gerekte terrein biedt niet alleen een aardig uitzicht aan de treinreizigers, maar is boven al interessant door het voorkomen van enkele merkwaardige plantensoorten en van een zeldzame sprinkhaansoort die thuis hoort in de Oost-Europcse steppen. In Arnhem zal de eerste vrouwelijke Carnavalsraad, de Raad van Elfjes, op 19. 20 en 21 Februari onder de naam ..Leuter teut" optreden. Arnhem zal ook de eerste stad ziin. waar een carnavalslied, in dit geval het „Leuterteuts" te beluisteren zal zijn door de telefoon. In Vancouver is een Nederlands student aan de universiteit van Brits Columbia. Douwe Bakker, door een aantal onbekend gebleven oersonen bewusteloos geslagen en beroofd. Na de beroving, op een eenzame weg. werd Bakker, die afkomstig is uit Gene- muiden. aan een boom vastgebonden. De buit van de aanvallers bedroeg negen dollar. Opgericht is de Nationale Contactcom missie voor Gezinsbejangen. In deze com missie hebben z.ich ruim 40 organisaties ver enigd. waaronder organen van de kerken, organisaties werkzaam oo het terrein van de «esteü'ke volksgezondheid, vakorganisa ties. Kruisverenigingen en middenstands organisaties. Viif chauffeurs bij een Amsterdamse vervoersonderneming hebben voor de Am sterdamse rechtbank terechtvstaan wegens verduistering van ongeveer 56.000 melkfles sen ten nadele van twee hoofdstedelijke melkinrichtingen. De flessen waren ver kocht aar. ec melkslijter. Tegen vier chauf feurs werd een jaar gevangenisstraf, waar van vier maanden voorwaardelijk, geëist; tegen de vijfde vier maanden voorwaardelijk. HAARLEM EN OMGEVING De afdeling Overveen van de Neder landse Christen Vrouwen Bond houdt op Woensdag 23 Februari in het Ker,nemer- lvceum te Overveen de maandeliikse leden vergadering. Mevrouw A. van der Vlugt Kruit zal spreken over het onderwerp „Hoe staan wij tegenover de crematie?" Aan de rijksuniversiteit te Leiden slaag de voor het candidaatsexamen Nederlands recht de heer H. R. Vincent te Santpoort. Aan de Technische Hnsreschool te Delft zijn géslaagd: voor het ingenieursexamen werktuigkundig ingenieur de bepr J. A. van Baar te Haarlem en J. Both te Heemstede. dicht bij de kachel drogen hulp van één waterstraal het vuur snel is daarom zeer aan te be velen. Tenslotte werden twee Amerikaanse kleurenfilms vertoond over de Warner- foundations, waaruit ons bleek, dat de Amerikaanse vrouw hoe langer hoe meer overgaat op elastiek. De Warner modellen, die ook hier verkrijgbaar zijn, hebben onder andere de zogenaamde „sta-up-top" (een afschuwelijke combi natie van Nederlands en Engels), een apart taille stuk met ingeweven soe pele baleintjes, dat met kan omkrullen. Deze instructieve show is heden Donderdagmiddag en -avond, respectievelijk om half drie en acht uur nog te zien in het Concertgebouw, waarna Vrijdag Zandvoort aan de beurt is op dezelfde tijden in gebouw Zomer - lust. T.R. meester worden. Men vermoedt dat een der branders van de gasverwarmingsappara- tuur, waarmee de houten stoofhokken ver warmd worden, door trillingen is losge raakt en op de vloer terechtkwam. De schade bedraagt ongeveer vijftig gulden. Nieuwe oud-verzetsorganisatie wi' Haarlemse afdeling oprichten Men deelt ons mede, dat een groep uit getreden leden der Nationale Federatieve Raad een nieuwe organisatie van oud-ver zetsstrijders hebben gesticht, genaamd Ne derlandse Oud-Verzetsorganisatie (N.O. V.O.). De volgende afdelingen zijn opge richt: Rotterdam, Utrecht, Amsterdam, Bussum, Vlaardingen en Dordrecht. In Haarlem zal met de heer Bernard Diamant, voorzitter der N.O.V.O., als spre ker, de Oprichtingsvergadering worden ge houden op Dinsdag 22 Februari in „Royal" aan het Stationsplein. B. en W. van Amsterdam hebben aan de gemeenteraad een voorstel doen toekomen over te gaan tot de ophoging en aanleg van het Zuidelijke deel van het industriegebied- Duivendrecht en daarvoor een crediet be schikbaar te stellen van 19 millioen gulden. ADVERTENTIE is niet duurder dan iets wat U overal ziet. Dat is alleen een kwestie van opmaak. Voor artistiek verzorgd bloemwerk Bloemenmagazijn BINNENWEG 18, HEEMSTEDE Tel. 3-80-80 (Verkort weergegeven) Snelverkeer. Naar aanleiding van het bericht „Maandelijks vallen 30 kinderen als slachtoffers van het verkeer": Ik ben zelf chauffeur op een roltrommel-vuilnisauto en weet dat je altijd erg op de kinderen moet letten, want ze vliegen het trottoir op en af. Maar als je eens bij de Amsterdamse Poort gaat staan, zie je dat daar agenten jongens van 1516 jaar bekeuren omdat ze hun hand niet uitgestoken hebben, wat na tuurlijk ook moet, maar luxe auto's vliegen met grote snelheid de brug om de Amster damse Poort over en de Herenvest op. Dat mag echter, want dat is snelverkeer. Laat de politie hier verandering in brengen en net als vroeger de wegpiraten achterna ja gen om ze op de bon te zetten; dan zijn on ze kinderen al gedeeltelijk geholpen. A. BARENDS Glad ijs. De heer Van Kampen oefent in zijn ingezonden stuk critiek uit op de gladheidsbestrijding in Haarlem. Er wordt tegenwoordig op iedereen, op alles en nog wat critiek uitgeoefend. Zelden in opbou wende zin. De criticasters verliezen daar bij uit het oog, dat de beste stuurlui aan de wal staan. Ik geloof wel dat ik enige ervaring heb over de wijze, waarop ook in deze zeer wisselvallige winter door de verschil lende wegbeheerders tussen Den Haag en Amsterdam, tussen Den Haag en IJmuiden, tussen Den Haag en Leiden, tussen Leiden en Haarlem, in de tussenliggende gemeen ten en dus ook in Haarlem en randgemeen ten de gladde wegen worden bestreden. Welnu, dan heb ik daarvoor alleen maar lof, ja zeer veel lof! Ook op de betrokken Dinsdagmorgen, waarover de heer Van Kampen schreef. JURRISSEN, Directeur N.Z.H.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 11