WiHe tanden frisse adern Pineau schrijft en vertelt aardige kinderverhaaltjes PANDA EN DE MEESTER-ZANGERS Londen haalt de banden met Rome nauwer aan Wereldnieuws Zoek ió het zo Premier Scelba en minister Mattino brengen bezoek van vier dagen De radio geeft Vrijdag Politieke carrière begon pas na de oorlog Afdruk van handpalm werd dief noodlottig Watersnood in Djambi eiste vijf levens THERMOGENE Breken van tulpen DONDERDAG 17 FEBRUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT Viervoudig huwelijk in Leimuiden Verzending van zeepost Geschil bij n.v. Hensen te Rotterdam opgelost Bescherm Uw Kinderen SIROOP Australië's minister president bezocht Rotterdam Voorbereiding van verbod van het zandstralen Deflectors bekorten aan- en uitloop van Meteors Vonnis van twee jaar Nieuwe visserijvoorschriften Jhr. mr. van Reenen kree£ Luxemburgse onderscheiding Bloembollenteelt op Walcheren Ali Sastroamidjojo bezoekt het overstroomde gebied Drijvende jeugdherberg in Delfzijl bijna gereed Kerensky verwacht matiger koers van het Kremlin Fusie-voorstel Cockerill met Ougrée Marihaye (Van onze correspondent in Londen) Het vierdaags bezoek van de Italiaanse premier, signor Scelba en zijn minister van Buitenlandse Zaken, signor Martino, aan Londen markeert een nieuwe fase in de Brits-Italiaanse betrekkingen, die niet bijzonder hartelijk zijn geweest. Men ver heugt zich er over dat vooral sinds de op lossing van het Triëst-geschil, de betrek kingen tussen beide landen beter zijn dan ooit. De benoeming van de nieuwe Ita liaanse ambassadeur in Londen, Zoppi, die tot voor kort een hoge post bekleedde op het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, getuigt hier eveneens van. Het wordt van het hoogste belang geacht, dat Groot-Brittannië en Italië in politiek, eco nomisch en militair opzicht nauw zullen samenwerken. Sir Anthony Eden doet zijn best de leden van het Europese span, die steeds uit het gareel dreigen te lopen, bij elkaar te houden. Gezien de moeilijkheden in Frank rijk en de spanningen in West-Duitsland, houdt Londen het oog vooral gericht op het betrekkelijk rustige Italië. Er zijn op het ogenblik geen problemen, waarover tussen de twee landen onenigheid bestaat. In grote lijnen loopt hun politiek parallel, zowel in de West-Europese Unie als in de benadering van de Sovjet-Unie. Als voor zorgsmaatregel zal men tijdens de bespre kingen in Londen waarschijnlijk ook ter sprake brengen wat er dient te gebeuren ingeval Frankrijk de Parijse overeenkom sten verwerpt. De onzekerheid hierover is de vooAaamste reden, waarom Sir Antho ny zijn reis naar Zuid-Oost-Azië heeft verkort. Grote waardering Men heeft in Londen in het algemeen grote waardering voor premier Scelba en voor de wijze, waarop hij na De Gasperi's dood de problemen heeft aangepakt. Scelba, die later naar Washington gaat, zal zowel in Groot-Brittannië als in de Verenigde Staten financiële steun trachten te krijgen voor de economische ontwikke ling van zijn land. De uitbreiding van de handel tussen beide landen is eveneens van groot belang. Aan sociale hervormin gen in Italië hecht men in Londen grote waarde en met belangstelling heeft men de vooruitstrevende politiek van de rege ring gadegeslagen. De bijdrage van Italië tot de defensie van het Middellandse Zee gebied zal ook ter sprake komen. Misver standen aan Italiaanse zijde kunnen door het bezoek worden weggenomen. Een ander onderwerp vormen de Ita liaanse gebieden in Oost-Afrika. Vooral de beweging voor een onafhankelijk So- maliland die aan kracht wint naarmate het einde van Italië's beheer (1960) na dert, baart de Engelsen zorg omdat deze beweging ook naar aangrenzende Britse gebieden, waaronder Kenya, is overgè- slagen. Op de laatste dag van hun bezoek, Vrij dag, zullen de ministers een bezoek bren gen aan de nieuwe stad Stevenage ten Noordwesten van Londen omdat zij grote belangstelling koesteren- voor het huis vestingsprobleem. Volgens gewoonlijk betrouwbare krin gen betreft het belangrijkste dat tot dus verre is besproken een Britse belofte om de benoeming te steunen van een Italiaan tot directeur van de voorgestelde West- Europese wapen„pool". Onder zeer grote belangstelling zijn Woensdag in Leimuiden vier kinderen uit één gezin in het huwelijk getreden. Het zijn: Wilhelmus Anthonius Brand, 28 jaar. chauffeur, met Catharina Lammers, 23 jaar, zonder beroep; Petronella Maria Brand, 23 jaar, zonder beroep, met Theodo ras Martinus Obdeijn; Abraham Martinus Brand, 26 jaar, metselaar, met Albertha Geertruida Jozephina Konst, 23 jaar, zon der beroep: Theodora Petronella Brand, 24 jaar, zonder beroep, met Cornells Wilhel mus Konst. De voorlaatste bruid en de laatstgenoemde bruidegom zijn zuster en broer. De ouders, de heer en mevrouw Brand, blyven echter niet alleen over, want negen kinderen zijn nog ongehuwd. Een zoon en een dochter zijn reeds eerder getrouwd. De ambtenaar van de burgerlijke stand, burgemeester J. A. Bakhuizen, voltrok deze huwelijken voor het eerst gekleed in toga. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Naar Indonesië: m.s. „Oranje" (1 Mrt); naar Nieuw-Guinea: s.s. ,,Tomin" (3 Mrt): naar de Ned. Antillen: m.s. „Sarpedon (22 Febr.) en s.s. „Bennekom" (8 Mrt); naar Suriname: m.s. „Stentor" (23 Febr.) en s.s. „Trajanus" 9 Mrt); naar de Unie van Zuid-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. „Pretoria Castle" (19 Febr.) en m.s. „Arundel Castle" (26 Febr.); naar Canada: s.s. „Grote Beer" (23 Febr.) en m.s. „Westerdam" (3 Mrt): naar Argentinië: s.s. „Andes" (26 Febr.) en m.s. „Alioth" (1 Mrt); naar Australië: s.s. „Strathmore" (3 Mrt); naar Nieuw- Zeeland: via Engeland (26 Febr. en 5 Mrt). ADVERTENTIE Verrukkelijke pepermuntsmaak COLGATE - DE MEEST VERKOCHTE TANDPASTA TER WERELD HILVERSUM 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Cvmnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Avonturen met kinderen, causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Luitmuziek. 11.00 Voordracht. 11.20 Platen. 11.35 Orgel. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Amusements muziek. 13.55 Koersen. 14.00 Kamerkoor. 14.15 Boekbespreking. 14.35 Cello en piano. 15.00 Platen. 15.15 Gevarieerd programma. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Platen. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Lichte muziek. 18.45 De strijd voor meer welvaart, causerie. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Gitaarensemble en solist. 19.30 Deep River, stemmenspel. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespre king. 20.10 Pianorecital. 20.30 Europa één, causerie. 20.40 Leven in de cultuur, causerie. 21.00 Amusementsmuziek. 21.35 Buitenlands weekoverzicht. 21.50 Spaanse volksliederen en dansen. 22.20 Lichte muziek. 22.40 Van daag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmede delingen. 12.33 Platen. 12.53 Platen of actua liteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Promenade-orkest, solist en koor. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Kamer orkest en solist. 15.25 Voordracht. 15.45 Pla ten. 16.00 Reportage. 16.15 Platen. 16.30 In strumentaal trio. 17.00 Voordracht. 17.20 Sopraan, bas-bariton en piano. 17.40 Beurs berichten, 17.45 Stemmen van overzee. 18.00 Platen. 18.10 Een goed woord voor een goede zaak. 18.15 Platen. 18.25 Reportage. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending: Verkla ring en toelichting, waarin opgenomen: 1. enige aspecten van de nieuwe rechtsorde in het Koninkrijk der Nederlanden, door dr. A. Jonkers, Chef van de Directie Suriname, Nederlandse Antillen van het Ministerie van Overzeese Rijksdelen. 2. te pl.m. 19.20 uur emigratiepraatje. 19.30 Platen. 20.00 Radio krant. 20.20 Platen. 20.30 De jeugd vliegt uit. hoorspel. 21.00 Mozes en Aaron, opera. 21.50 Fluit en clavecimbel. 22.00 Weense muziek. 22.30 Vocaal ensemble. 22 45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Kunst rubriek. 23.45—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00- Orkestconcert. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 Gevarieerde muziek. 14.00 Schoolradio. 15.45 Platen 16.02 Operamuziek. 17.00 Nieuws. 17.20 Lichte muziek. 18.00 Platen. 18.10 Voor dracht. 18.20 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volkszang. 20.05 Volks dansen 20.15 Orkestconcert. 21.05 Kunst- kaleidoscoop. 21.20 Orkestconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 Internationale Radio'-Univer- siteit. 22.30 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws, feiten van de dag. en Hoe de weekbladen het zien. (Op 224 m.). Het bondsbestuur van de Algemene Nederlandse Metaal Bedrijfsbond deelt mede dat het met voldoening kennis geno men heeft van het feit dat na de beëindi ging van de staking bij de n.v. machine fabriek Hensen te Rotterdam de twee in het geding zijnde strijdvragen in gunstige zin zijn opgelost. Ten aanzien van de voorbereiding van de instelling van een ondernemingsraad heeft de bedrijfscommissie voor de metaal industrie en de electotechnische industrie bepaald dat deze voorbereiding uiterlijk drie maanden na 27 Januari 1955 zal be ginnen. Het meningsverschil omtrent het tweede punt: „geen discriminatie van de kern of van kernleden" heeft de directeur uit de weg geruimd door in een vergade ring met deze kern te verklaren dat hij, zonder discriminatie van enig lid, met de bestaande kern als voorheen wil samen werken en een streep onder al het gebeur de wil zetten. Onder deze omstandigheden heeft het bondsbestuur besloten ook zijnerzijds een streep onder het gebeurde te zetten door af te zien van hoger beroep tegen het vonnis van de president van de rechtbank te Rot terdam. ADVERTENTIE door bij gevatte kou de dreigende ge varen te bestrijden met: TTi De minister-president van Australië, Richard Gordon Menzies heeft Woensdag eer. bezoek gebracht aan Rotterdam. Hij bezocht allereerst de b'j de Rotter - damsehe Droogdok Maatschappij liggende kruiser „Zeven Provinciën". Aan boord van dit schip werd vervolgens de lunch ge bruikt en behalve de minister-president van Australië zaten daarbij nog aan de minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns, de Australische ambassadeur de heer Alfred Stifling, de commandant zee macht Nederland, vice-adminaal J. Burg- hart, en de commandant maritieme midde len Rotterdam, kapitein ter zee M. A. J. Derkserpa. Als gastheer trad op de com mandant van de kruiser, kapitein-luite nant ter zee R. M. Crommelin. Vervolgens weid een boottocht door de haven van Rotterdam gemaakt, die eindigde bij de koninklijke roei- en zeilvereniging „De Maas", vanwaar de bezoekers zich weer naar Den Haag begaven. De staatssecretaris van Sociale Zaken heeft het oordeel van de Sociaal-Economi sche Raad gevraagd over een voorontwerp zandstraalbesluit. Het betreft hier een ver bod van het zandstralen van voorwerpen. Het bewerken van voorwerpen met do zandstraal gaat gepaard met een sterke ontwikkeling van kwartshoudend stof. Aangezien de tot nu toe genomen maat regelen tegen het inademen van dit stof slechts zeer ten dele tot bescherming van de arbeiders hebben kunnen leiden en van verdere vervolmaking van beschermings middelen geen afdoend resultaat is te ver wachten, wordt een algemeen verbod uit hoofde van arbeidersbescherming met name ter voorkoming en bestrijding van silicose noodzakelijk geacht. Nagegaan is of zodanig algemeen verbod de industrie voor grote moeilijkheden zou plaatsen. Deze vraag wordt in de bij het voor-ontwerp gevoegde nota van toelich ting ontkennend beantwoord. (Van onze correspondent in Londen) Groot-Brittannië neemt proeven met een van zogenaamde „straal-deflectors" voorziene Meteor-straaljager. De deflec tors werpen de uitlaatgassen naar beneden in plaats van horizontaal naar achteren. De startafstand is hierdoor aanzienlijk bekort. Landingen worden minder snel verricht en zijn veiliger. (Van onze correspondent in Parijs) Christian Pineau, die 50 jaar oud is, be hoort met Mendès-France en Pflimlin, de vorige formateur, tot de generatie Franse politici, wier carrière na de jongste oorlog is begonnen. Pineau heeft al een zestal ministerposten bekleed. Onmiddellijk na de bevrijding was hü minister van Voed selvoorziening. Pineau, die nu enigszins ge zet is, was toen een broodmagere man, die net uit het kamp van Buchenwald door de Amerikanen bevrijd was. In de oorlog heeft hij een even moedige als belangrijke rol In het verzet gespeeld waardoor hij tweemaal met de Duitse terreur-methoden kennis heeft gemaakt. Voor de oorlog heeft hij zijn sporen ver diend in de vakbondstrijd waarin hij de belangen van de bankbedienden behartig de. Hij was als bediende werkzaam geweest aan de Banque de France et des Pays Bas, het grote Frans-Nederlandse bankconcern. Via de vakbeweging kwam hij in de poli tiek terecht en toen de grote schrijver Jean Gireaudeau in 1939 tot minister van Pro paganda werd benoemd, stelde hij Pineau aan als zijn kabinetschef; Uit die samen werking zijn blijvende banden ontstaan: Pineau trouwde met een dochter van Gi reaudeau. Twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest heeft de officier van Justi tie bij de rechtbank te 's-Gravenhage Dinsdag gerequireerd tegen de 21-jarige Haagse fabrieksarbeider A. C. W., die te recht stond omdat hij op Zondagavond, 3 October van het vorige jaar zou hebben ingebroken in een woning aan de Banka- straat in Den Haag. Van stonde af aan had W. hardnekkig ontkend iets te maken te hebben gehad met deze inbraak. Ook tijdens de zitting zei hij onschuldig te zijn. Hij had een alibi opge geven dat „waterdicht" was. Maar op een lade van een secretaire in het huis, waar de inbreker een buit van 450 gulden had weggesleept, was een frag ment van een afdruk van een handpalm gevonden. Deze afdruk kwam op meer dan twintig punten overeen met de afdruk van W.'s handpalm. Voor een wettig bewijs is een overeenstemming van tien tot twaalf punten reeds voldoende, als er tenminste geen onverklaarbare verschillen worden ge vonden. Deze waren er in dit geval niet. De rechtbank te 's-Gravenhage had in December 1954, toen de officier van Justi tie ook reeds twee jaar met aftrek had ge requireerd, bij interlocutoir vonnis be paald dat nog een deskundige zou worden gehoord. Het hoofd van de rijksidentifica- tiedienst, de heer H. J. Regenboog werd als deskundige gehoord. Ook hij verklaar de meer dan twintig overeenstemmende punten te hebben aangetroffen. W. heeft reeds zes veroordelingen op zijn straflijst staan. De verdedigster, mejuf frouw mr. L. C. D. F. Bienen achtte de diefstal niet bewezen en vroeg vrijspraak. Zij betreurde het dat het alibi van W. niet eerder was onderzocht. Uitspraak 1 Maart aanstaande. Hij heeft zes kinderen. Pineau moet een goed huisvader zijn blijkens de kinderver haaltjes, die hij voor zijn kroost 's avonds pleegt te verzinnen en waarvan een twee de bundel in de boekhandel zo juist een vriendelijk succes heeft geoogst. Een mi nister-president, die zich ook nog onder scheidt door het schrijven van aardige kin derverhaaltjes, is een verschijning waar van men het optreden met een gerust hart tegemoet kan zien. De Kamer voor de Binnenvisserij die is opgericht als gevolg van het in werking treden per 1 Februari van de nieuwe vis- serijwet heeft in een bekendmaking mede gedeeld, dat huur en verhuur van visrecht slechts tot stand kunnen komen door een schriftelijke overeenkomst, die door de Kamer voor de Binnenvisserij moet zijn goedgekeurd. De wet wil in het algemeen slechts huurovereenkomsten voor de tijd van ten minste zes jaren. Tegen overeen komsten voor een langere termijn zal als regel geen bezwaar worden gemaakt. Huurovereenkomsten voor een kortere termijn dan zes jaren echter zullen slechts in bijzondere gevallen kunnen worden goedgekeurd. De wet wil evenwel in geen geval huurovereenkomsten voor onbepaal de tijd. Alle vergunningen, die door de directie van de Visserijen zijn uitgegeven, worden geacht te zijn goedgekeurd door de Kamer voor de Binnenvisserij. Volgens de nieuwe voorschriften, aldus wordt in de bekendmaking medegedeeld, mogen geen visvergunningen worden afge geven, zonder toestemming van de Kamer voor de Binnenvisserij. Deze regel geldt zelfs voor de eigenaar van het viswater. Slechts is een uitzondering gemaakt voor de als rechtspersoon erkende vereniging van sportvissers en dan nog uitsluitend ten aanzien van viswater, dat dergelijke ver enigingen in eigendom of in huur hebben. Dinsdagavond heeft de heer Auguste Collart, gezant van Luxemburg, tijdens een diner in de legatie jhr. mr. G. C. J. van Reenen, adviseur honorair voor protocol laire zaken bij het departement van Bui tenlandse Zaken, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister ter beschikking, mededeling gedaan, dat H.K.H. de groot hertogin van Luxemburg hem de onder scheiding heeft verleend van het groot kruis in de Orde van Verdienste van Adolf van Nassau. Onder het uitspreken van een rede, die van zeer veel waardering ge tuigde voor het werk, dat jhr. Van Reenen verrichtte en de wijze waarop, overhan digde de gezant hem de versierselen, be horende bij deze orde. Een aantal Walcherse gladiolentelers, die verenigd waren in de „Gladiolenclub Walcheren", heeft opgericht de vereniging voor bloembollencultuur „Walcheren", die zich ten doel stelt deze cultuur op het eiland te stimuleren. Vorig jaar was rond 25 ha met gladiolen beteeld. Volgens des kundigen bestaan er op dit punt grote mo gelijkheden, door grondstructuur zowel als door het klimaat. 8. „Hier moet het zijn, knaap", zei Enrico, toen zij de kust hadden bereikt. „Onder deze overhangende rots zal zich de zee grot bevinden, waarin het kaperschip „Swarte Haai" is verborgen. Bind het touw om je middel, dan zal ik je langzaam la ten zakken". „Ggoed", zei Panda, een beetje benauwd in de diepte kijkend, „maar zult u dat touw goed vasthouden?" „Vertrouw maar op mij", zei Enrico ge ruststellend. „Daar gaat-ie danhup twee!" Even later slingerde Panda aan het touw boven de afgrond. Ver beneden hem brak de branding met donderend geweld tegen de rotsachtige kust. „Ik hoop, dat het al deze moeite waard zal zijn", riep hij angstig. „Natuurlijk is het de moeite waard!" antwoordde Enrico, „kapersche pen waren altijd boordevol met buit ge maakte schatten. Heb je nooit gehoord van de zilveren vloot?" Meteen galmde hij los in een lied, waarin de rijke buit van ka pers werd bezongen. Hij zong het erg mooi, maarhelaas vergat hij daarbij het touw vast te houden, waaraan de arme Panda hing! DJAKARTA (PIA) Minister-presi dent Ali Sastroamidjojo is per vliegtuig naar Djambi vertrokken om de door over stroming geteisterde gebieden, waardoor duizenden dakloos zijn geworden, in ogen schouw te nemen. De premier zal twee dagen uit Djakarta blijven. Tachtig percent van de residentie Djambi staat tengevolge van de over stromingen onder water. Volgens de eerste gegevens zijn vijf men sen om het leven gekomen. Het werkelijke aantal slachtoffers is nog niet na te gaan. De materiële schade is zeer groot. Er zijn 50.000 ha. jonge padivelden vernield. In het gebied van Djambi heerst voedselgebrek. De overstroming ontstond na tien dagen onafgebroken slagregens. De overstroming is veel ernstiger dan die van 1931, die tot nu toe beschouwd werd als de grootste. Het regentschap Batanghari staat geheel onder water. Het regentschap Merangin staat voor de helft blank. In totaal zijn ongeveer 350.000 mensen getroffen op een totale bevolking van 430.000. De kracht van de overstroming was hier en daar zo hevig, dat woningen en winkels werden weggespoeld. Prauwen en motor boten voeren voedsel aan. Een afgevaar digde van de getroffen gebieden poogt in Djakarta rijst, textiel en medicijnen te krijgen voor de slachtoffers. De regering heeft reeds 1.700.000 kilo rijst ter beschik king gesteld en de rij sttoe wij zing verhoogd voor dit gebied voor het komende jaar. A.F.P. meldt nog, dat ook tijgers naar de heuvels gevlucht zijn, waar zij de mensen en het vee aanvallen. De in April van het vorige jaar door de Pieter Albert Koerts-Stichting te Delfzijl gekochte houten driemastbark „Seute Deern" is thans biina klaar om als jeugd herberg in gebruik te worden genomen. Het schip van 1000 ton kon worden gekocht dank zij een schenking van de Amerikaan se oud-Delfzijler, de heer Albert J. Koerts te Flint in Michigan. Tegen de tijd dat het trekkersseizx>en be gint, zal de drijvende jeugdherberg, die ligplaats kreeg in de Loodsenhaven, offi cieel in gebruik worden genomen. De heer Albert J. Koerts, die Delfzijl als jongen van twee jaar verliet, zal deze gebeurtenis met zijn gezin bijwonen. Het vaartuig, dat de naam „Pieter Albert Koerts" draagt, heeft een accommodatie van tachtig slaapplaatsen. Tevens bevat deze zeldzame vertegenwoordiger van de oude roemruchte zeezeilvaart, enige zalen, waarvan de twee grootste respectievelijk vijftig en tachtig personen kunnen herber gen. Deze zalen zullen door de diverse Delfzijlse verenigingen worden gebruikt voor vergaderingen en dergelijke. RUTHERFORD (Reuter) Alexander Kerensky, die in 1917 premier van de voor lopige Russische regering is geweest, ge looft, dat de recente wijzigingen in de Sov jet-regering een neiging naar matiging, niet naar oorlog, betekenen. In een toe spraak tot studenten te Rutherford in New Jersey verklaarde hij niet te geloven, dat ex-premier MaJenkov uit de gunst is. Ook meende Kerensky, dat de nieuwe Sovjet regering zou neigen naar matiging van de Chinese communisten in de kwestie- Formosa. BRUSSEL (Reuter) De besturen der twee grootste Belgische staalbedrijven, de John Cockerill en de Ougrée Marihaye stellen voor tot fusie der beide maatschap pijen over te gaan, teneinde bestand te zijn tegen de concurrentie van buitenlandse groepen ten tijde van mogelijke economi sche crises. De fusie moet nog door aan deelhouders worden goedgekeurd. Na de fusie zal modernisering van het bedrijf voor elk der deelnemers gemakkelijker worden. ADVERTENTIE RHEUMATIEK... Uw tergende winterkwaal legt 't at tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène. Koude. In verscheidene West-Europese landen is plotseling opnieuw de koude ingevallen. In West-Duitsland, Dene marken, Zweden en in Noord-Engeland woeden sneeuwstormen, waardoor het verkeer ernstige belemmeringen onder vindt. Ook in Oostenrijk is het zeer koud. Bevestiging. De Turkse Nationale Verga dering heeft in een openbare zitting de doodstraf bevestigd van twee Russische spionnen, die in 1953 in Oost-Turkije nabij de Russische grens, werden ge- arrseteerd. Zij zijn onlangs door een militair gerechtshof in Ankara ter dood veroordeeld. Schadevergoeding. De eigenaars van het Zweedse vrachtschip „Naboland" zullen een schadevergoeding van meer dan vier millioen pond sterling betalen voor het v.erlies van de Turkse onderzeeboot „Dumlupinar", die na een aanvaring met de „Naboland" in de Dardanellen in April 1953 is gezonken met 81 op varenden. Turkije eiste oorspronkelijk een schadevergoeding van vijf millioen. Niets. Lutherse bisschoppen van achter het „ijzeren gordijn", hebben op een persconferentie in de Amerikaanse sec tor te Wenen verklaard, dat de com munistische regeringen aan hun gods dienstige activiteit niets in de weg leg gen en geen poging hebben gedaan om hun reis naar Wenen te verhinderen. De persconferentie werd gehouden ter gelegenheid van de conferentie van het dagelijks bestuur van de Lutherse wereldbond onder leiding van bisschop Hans Lilje van Hannover. Tegen. De nationale conventie van de 170.000 leden tellende vakbond van transportarbeiders heeft zich met 392 tegen 18 stemmen uitgesproken tegen de voorgestelde fusie tussen het vak verbond waartoe zij behoort, de CIO (Congress of Industrial Organisations) en de AFL (American Federation of Labor). Dt is de eerste actie tegen de fusie, waarover de CIO en AFL over eenstemming hebben bereikt, van één van de grote vakverenigingen. Wrijving. Voor een rechtbank te Krugers- dorp is verklaard, dat er zo hooglopen de wrijving tussen jonge Duitse immi granten en Zuid-Afrikaanse jongelieden bestaat, dat zij iedere gelegenheid aan grijpen „om elkaar naar de keel te vliegen". De Duitse immigranten hiel den zich niet aan de „zedelijke code" van Zuid-Afrika, onder meer door de vrije omgang met gekleurde leden van de andere sexe. Het conflict dreigt uit te groeien tot een internationale zaak, daar in Duitse bladen artikelen waren verschenen over de „onrechtvaardige behandeling van de immigranten." Twee jonge Zuid-Afrikanen werden tot vijf roedeslagen veroordeeld wegens het aanvallen van een jonge Duitse immi grant. Spion. Het blad van het Russische leger, „Rode Ster" meldt de aanhouding van een „belangrijke spion", die naar Rus land was gezonden door een buitenland se mogendheid. Naam en nationaliteit worden niet genoemd. Peter. Het dodenmasker van Tsaar Peter de Grote zal 3 Maart geveild worden door de firma Hünerberg te Brunswick. Het gipsmasker, dat door historici op een waarde van 30.000 mark geschat werd, werd door de Russische hofartist August Alexander van Kotzebue de vorige eeuw naar München gebracht. Kotzebue had het masker nodig voor een historisch schilderij dat hij voor de keizerlijke familie maakte. Na zijn dood in 1889 bleef het in München. De hui dige eigenaar die het erfde, moet ook de certificaten van echtheid bezitten. Billy. De Amerikaanse evangelist Billy Graham heeft er in toegestemd massa bijeenkomsten in Duitsland te leiden gedurende twee weken in de aanstaande zomer. Graham zal in Juni voor de tweede maal naar Duitsland komen. Offerpaal. In een muur van de parochie kerk te St. Donat, in de Oostenrijkse provincie Karinthië, is een uit steen gehouwen hoofd gevonden, dat, naar men gelooft, uit het begin van het ijzeren tijdperk, ongeveer 500 jaar voor Christus, stamt. De kop heeft volgens deskundigen indertijd waarschijnlijk op een offerpaal gestaan. Averechts. Blanke kolonisten in Kenya hebben een actie op touw gezet om Mau Mau-leden in het gebied van Aberdare er van te weerhouden, dat zij zich overgeven. Er zijn pamfletten van blanke kolonisten aangeslagen, waarin alle Mau Mau-terroristen met ophan ging worden bedreigd. BIJ TULPEN die aangetast zijn door een bepaalde virus lost de effen kleur zich op in een meerkleurig patroon, waardoor die prachtige geveerde en gevlamde vormen ontstaan, die drie eeuwen geleden de tul penspeculatie in het leven riepen. Het klinkt erg onaangenaam, wanneer de ge broken tulpen als „ziek" worden gebrand merkt, en helaas is deze uitspraak in het verleden herhaaldelijk een motief geweest om de tulpen van invoer in verschillende landen uit te sluiten. Dit was dan de stok die dankbaar werd aangegre pen om de hond een tik te ge ven, want van deze ziekte kan weinig méér aan kwaad wor den verteld dan dat zij de epidermis van de bloemblade ren gedeeltelijk ontkleurt, terwijl ook de bladeren een minder krachtige groei ver tonen. In sommige gevallen kan het ook voorkomen dat een abnormale verdeling van het chlorophyl plaats vindt, maar dit is dan ook alles. Bovendien zijn deze somtijds optreden de (en geringe) afwijkingen van de blade ren van geen enkele betekenis voor het doel, waarvoor de gebroken tulpen dienen. Hun prachtig gekleurd patroon siert n.l. vooral de huiskamers en kleine tuintjes waarin zij door hun kleurenschittering een vleugje voorjaar weten te brengen. Voor parkbeplanting lenen zij zich niet, aange zien hiervoor grote partijen effen gekleur de bloemen worden gevraagd die het felle kleur en-mozaïek weten te bewerkstelligen. Deze effen partijen zijn uiteraard niet virus-ziek en worden uiteraard volkomen vrij van besmetting gehouden, hetgeen de Nederlandse kwekers wel is toevertrouwd. Eerst in 1926 kon het bewijs worden ge- leverd dat het breken van tulpen inder daad het gevolg van een virus-ziekte was en dat de besmetting door het inwrijven van bladeren en door bladluizen kon wor den overgebracht. Twee jaar later werd aangetoond dat enting van zieke en ge zonde bol-helften het verschijnsel van het breken eveneens van de ene tulp op de andere deed overgaan, waarmee de proef werd bevestigd die Nederlandse kwekers precies 291 jaar eerder had den genomen! Dagelijks ont staan nog nieuwe vormen van gebroken tulpen, hetzij langs natuurlijke weg, hetzij door kunstmatige infectie, een aangelegenheid die de kwe kers volkomen in de hand hebben, omdat ze weten waarover het gaat. Van vele gebroken tulpen is zelfs de eenkleurige vorm niet eens meer bekend, aangezien zij stammen van oudere variëteiten en door hun schit terend kleurenpatroon aanzienlijk meer werden gewaardeerd dan de éénkleurige en „gezonde" voorouders. De gebroken vorm werd hier voortgeteeld, terwijl de oude vorm werd opgeruimd. Volledigheidshalve dienen we nog te vermelden dat niet elke breking of kleur verandering een gevolg is van virus-ziek, want er zijn enkele variaties bekend, zoals de parkiettulpen, waarbij verkleuringen optreden zonder invloed van het virus, al komen ook hier wel zieke vormen voor. Mogen we nu eens spreken over het merkwaardige verschijnsel der periodici teit, dat aan de zgn. „getrokken bloemen" ten grondslag ligt? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2