Edgar Faure vierde formateur in Franse kabinetscrisis Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Spraakverwarring Tandartsen breken definitief met de ziekenfondsen Parijse accoorden in tweede en derde lezing te Bonn Socialisten en rooms-katholieken afzijdig Conservatieven hopen oppositie-ploeg van Mendès-France te ontkrachten Verhoor van mr. Bouman wordt heden hervat Ontwapeningsoverleg Vrijdag in Londen Alle contracten per 1 Maart opgezegd Patiënten worden niet gedupeerd Het woord is aan Bondsdag zal zijn fiat - hoewel niet onverdeeld - deze week geven Sir Anthony Eden sprak met Nasser in Cairo UNO-rapport over olie verdonkeremaand Premier Nagy van Hongarije lijdt aan thrombose Haantje-de-voorste Attlee wijt mislukkingen aan idee van de „voorsprong" Volgende halte is Karatsji Concerns vrezen onthullingen over prijskartels in Europa Zaak-Berkel 15 Maart voor Hoge Raad Weerrapport 59e JAARGANG No 191 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor fei Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 21 FEBRUARI 1955 Haarlems Dagblad 299e JAARGANG No 38 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman VERLEDEN JAAR bracht de president der Franse Republiek een officieel bezoek aan onze Koningin en ons land. Wij ple gen, voorzover de koele Noordelijke aard ditveroorlooft, buitenlandse staatshoof den met hartelijkheid te ontvangen; in het geval van de Franse president en Mme. Coty was die bijzonder groot. Dat kon zijn verklaring vinden in de gevoelens van warme sympathie, die voor Frankrijk en zjjn volk immer in ons land leven en die niet verminderd, veeleer toegenomen zijn in de laatste veertig jaar, waarin het bij herhaling door zulke zware, uitputtende slagen getroffen is, met de gevolgen waar van het nog steeds worstelt. De hartelijk heid bij de ontvangst van het Franse staatshoofd vond bovendien zijn oorzaak in de persoon van president René Coty, die de Nederlander van alle rang en stand bijzonder bleek aan te spreken, volstrekt niet alleen in zijn talrijke toespraken, maar ook door natuurlijke eenvoud en op gewektheid en een bepaald aanstekelijke glimlach. Er bleek voor ons iets ver trouwds te leven in dit reeds bejaarde echtpaar mevrouw Coty trad als waar dige gezellin van haar echtgenoot op alsof wij hen allang gekend hadden en verheugd waren hen weer te zien. Hieraan herinnerend doe ik beroep op uw sympathie voor de Franse president, die volgende maand 73 zal zijn, nu hij in het middenpunt van de spraakverwarring der Franse politici zwaar belast wordt. Sinds het kabinel-Mendès-France ten val is gebracht heeft de president, die normaal al een volle dagtaak te vervullen heeft en die toevallig juist onder medische behan deling is, in twee weken tijds al viermaal zijn nachtrust moeten derven tengevolge van het zonderlinge gebruik, de toppen van crises in nachtelijke uren te bereiken. De Sunday Times heeft aan de Engelse dich ter George Meredith herinnerd, die schreef „wij hebben dichters nodig die de dage raad bezingen" en er speels aan toegevoegd dat als poëten voor dit doel ontbreken mochten, de Franse president het hiaat zal kunnen vullen. Maar ik zou, in dit sei zoen, liever van de nacht willen spreken. Te 5 uur 50 v.m. vervoegde Pierre Men- dès-France zich bij de president om zijn ontslag aan te bieden. De eerst-aangewe- zen, falende formateur Pinay ontzag zijn nachtrust, maar de tweede, Pflimlin, kwam te halfzes in de morgen vertellen dat het hem mislukt was. De derde, Pineau, kwam te kwart voor zes rapporteren dat hij een ministerie had gevormd; twee nachten later, om kwart voor drie, verscheen hij op het Elysée ter melding dat de Kamer hem had afgewezen. Nu is Edgar Faure aan bod; geen won der als de president, denkend aan deze pas 46-jarige radicaal, reeds van sombere voorgevoelens vervuld is als hij te bedde gaat. Gij moet u trouwens niet voorstellen dat het alleen de storingen in zijn nacht rust zijn, die hem met zorg vervullen. Want zijn conferentie met de partijleiders, nadat hij Faure als formateur had aange wezen, waarin hij een beroep op hen deed om tot enig gemeenschappelijk beleid te komen, leidde tot geen resultaat. Zij ver staan elkaar niet meer, zij praten kenne lijk langs elkaar heen, zij verkeren waar lijk in spraakverwarring en zijn Edmorid Rostand vergeten, die dichtte: ik zie in ieder doel een edeler doel gloren. Wel naderen zij de dageraad als zij zich ter Elysée begeven, maar 't edele doel, Frank- rijks heil, gloort voor hen niet. Nieuw is het beeld der situatie niet. In de reeks elkaar snel-opvolgende Franse regeringen hebben wij, sinds de oorlog, alle pogingen om een vaste meerderheid van links of rechts of in het centrum te vormen, zien falen. En de regeringsleiders hebben gepoogd zich staande te houden en de grote beslissingen te ontwijken tot een man gekomen is die in adem-benemend tempo, volgens de shock-methode heeft men het wel genoemd, het disputerende gezelschap naar beslissingen is gaan drij ven, telkens een andere meerderheid be rekenend. Tot het ook hem, na bijna acht maanden, ten val bracht. En nu weten de hem opvolgende formateurs geen andere wegen te wijzen dan de door hem be wandelde al zijn er graduele verschil len en men wijst hen af, omdat de er kenning van de werkelijkheid nog steeds te zwaar valt. En gij kunt er u over ver bazen dat een gezelschap politici, afge vaardigd door een zo verstandelijk-den- kend, een zo rationalistisch aangelegd volk als het Franse, niet door alarm bevangen wordt bij zijn eigen gedrag, dat de demo cratische bewindsvorm tot onuitvoerbaar heid dreigt te brengen. Want zo kan geen premier regeren. Gij zoudt kunnen ver onderstellen dat de president een aantal mannen in den lande, meer mannen dan alleen politici, bijeen zou roepen om hun raad te vragen. Misschien zal dat nog eens gebeuren. Maar nu is nog het woord aan Edgar Faure, die minister was in Mendès- France's regering en zijn partijgenoot is. En als hij slagen mocht zal hij zich op even glad ijs begeven als zijn voorganger gevonden heeft, en denkelijk nog spoe diger ten val komen. R. P. WENEN (Reuter) De Hongaarse mi nister-president, Imre Nagy, heeft begin Februari een aanval van thrombose gehad, aldus meldt radio-Boedapest. Sedertdien is zijn gezondheidstoestand verbeterd en men verwacht, dat hij tegen April zijn werkzaamheden weer kan hervatten. In kringen van Hongaarse uitgewekenen te Wenen zeide men dat met de bekend making van Nagy's ziekte schijnbaar is ge wacht tot na de regeringswijziging in de Sovjet-Unie. Nagy stond bekend als „Ma- lenkov-man", die voorstander is van ont wikkeling van de landbouw en productie van consumptiegoederen. Verder meldde radio-Boedapest een aan tal wijzigingen in het Hongaarse kabinet. De Australische minister van burger en militaire luchtvaart, de heer Athol Town- ley, brengt een bezoek aan ons land. Hij be zichtigde de Fokkerfabrieken en Schiphol. Hij zal besprekingen voeren met zijn Neder landse ambtgenoot van Verkeer en Water staat, mr. J. Algera. Van onze correspondent in Parijs) Frankrijk gaat de derde week van zijn regeringscrisis in met de radicaal Edgar Faure als vierde formateur. Faure, die achtereenvolgens minister van Financiën en van Buitenlandse Zaken was in het démissionnaire kabinet van Mendès- France, wordt vooral in rechtse en Gaullistische kringen aangemoedigd. De rooms-katholieken en socialisten zijn echter minder geestdriftig en ook in zijn eigen partij ondervindt de formateur een zekere tegenstand van de kant der aanhangers van Mendès-France. Vandaag zullen alle partijen hun standpunt bepalen en morgen hoort president Coty dan of zijn vierde candidaat zich aan het investituur-examen wil onderwerpen. Op een persconferentie heeft de for mateur verklaard zijn eventuele regering Woensdag of Donderdag aan de Kamer te willen presenteren. Zaterdagmorgen zijn, op verzoek van president Coty, eerst de fractieleiders van alle partijen, op de socialisten en de com munisten na, bijeen gekomen om te trach ten een gemeenschappelijk programma op te stellen. Daarin zijn zij wel is waar niet geslaagd, maar wel is toen Faure aange wezen als de man, aan wie de hoogste troeven als regeringschef werden toege kend. Faure wordt beschouwd als een bijzonder knap econoom, die zijn sporen in het ministerie van Financiën, zowel in rechtse als linkse kabinetten verdiend heeft. Als ex-premier en oud-minister van Buiten landse Zaken heeft hij ook de nodige ervaring opgedaan in de diplomatie. Ten slotte is hij door karakter en temperament typisch een figuur die naar overbrugging der tegenstellingen en naar compromissen pleegt te streven. Zo ontpopte hij zich pas laat als tegenstander van de EVG,-maar naast Mendès-France heeft Faure zich wel achter de Parijse accoorden geplaatst. Als zeer koel Europeaan is hij zelfs voor de Gaullisten aanvaardbaar. Omdat Faure deel heeft uitgemaakt van de regering-Mendès- France hoopt de rechtervleugel de linkse oppositie, waarvan Mendès-France de lei- (Van onze correspondent in Djakarta) Zaterdag heeft het verhoor van mr. Bouman met betrekking tot de beschuldi ging tot omkoping van de getuige Ma- noch, geduurd tot 1 uur 's middags, waar na hij in de gelegenheid werd gesteld thuis te lunchen. Om half drie was mr. Bouman terug op,het bureau van het openbaar ministerie en bleef daar tot om streeks acht uur in de avond. Het verhoor geschiedde door de officier van justitie Soenarjo en vier substituut-officieren, in aanwezigheid van vier vooraanstaande fi guren van de criminele recherche. Het parlementslid Snel van de Partai Indone sia National werd op eigen verzoek ge hoord. Het verhoor werd Zondag onderbroken, doch zou vandaag worden voortgezet. Mr. Bouman vertoefde de gehele Zondag thuis. Naar aanleiding van berichten in de In donesische pers, dat de uitwijzing van mr. Bouman wordt overwogen, heeft mr. Soe narjo gezegd, dat hij daarin geen zeggen schap heeft, maar dal* dit alleen mogelijk zou zijn indien wordt bewezen, dat mr. Bouman een gevaar voor de staat vormt. Op een vraag, of reeds contact is opgeno men met het Nederlandse Hoge Commis sariaat in Djakarta naar aanleiding van de verklaring van Manoch, dat deze mr. Bou man heeft gesproken tijdens een rit in een auto van het Hoge Commissariaat, zeide mr. Soenarjo, dat het niet in de bedoeling ligt het Hoge Commissariaat in het onder zoek te betrekken. De „Nieuwsgier" meldt, dat het in de bedoeling van de heer Snel ligt de procu reur-generaal te verzoeken een onderzoek in te stellen naar uitlatingen van een Ban- dungse politieautoriteit, die een belangrijk aandeel heeft gehad in de arrestaties in de zaken van Schmidt en Jungschlager, die zeer beledigend worden geacht voor de staastburgers van Nederlandse afkomst. ding zal nemen, bij voorbaat te kunnen ontkrachten. Daarom hebben vooral de conservatieven van het begin van de crisis af, op een candidatuur Faure aangestuurd. Over de samenstelling van een eventuele regering-Faure is nog niets bekend. De socialisten hebben echter al laten weten dat de formateur niet op hun medewerking moet rekenen en ook de Rooms-Katholieken geven de indruk dat zij graag aan de kant blijven staan. Edgar Faure, die nu 47 jaar is, heeft altijd tot de haantjes-de-voorste behoord. Evenals zijn vriend Mendès-France begon hij zijn advocaten-loopbaan als benjamin onder de juristen van die dagen en die faam is hem in zijn verdere carrière blijven vergezellen. Vóór zijn dertigste jaar maakte hij zijn entrée in de regering en na Gam- betta was hij op 43-jarige leeftijd in 1952 de jongste minister-president, die Frankrijk ooit bezeten ipad. Ook onder zijn collega- rechters van de processen in Neurenberg, waar Faure na de bevrijding zijn land ver tegenwoordigde, was hij de jongste. Naast zijn juridische en economische studiën heeft hij indertijd ook Oosterse talen gestudeerd. Faure behoort tot de weinige Europese staatslieden die vloeiend Russisch spreken. Met deze opsomming van de kwaliteiten van Faure, die ook nog een ongewoon bril- lant spreker is, is mén niet klaar. De nieu we formateur heeft zich ook onderscheiden als auteur van drie detective-romans, die hij publiceerde onder pseudoniem „Edgar Sandé" (Edgar sans d zonder d, een let ter die hij niet aan zijn voornaam gekop peld wil zien). Pineau, de schrijver van kinderverhaal tjes, heeft de Kamer, die blijkbaar niet als kinderkamer beschouwd wilde worden, niet onder zijn bekoring kunnen krijgen. Misschien dat Faure, met zijn scherpe Sherlock Holmes-neus voor onontwarbare situaties, de sleutel voer de politieke puzzle, die bij de dag ingewikkelder wordt, kan vinden. (AFP/Reuter) Volgens Pineau had Faure zijn program als volgt geschetst: Spoedige ratificatie van de Parijse ver dragen betreffende de West-Duitse be wapening; ondertekening van Frans-Tu- nesische conventies inzake zelfbestuur in Tunesië en vooruitgang op economisch en sociaal gebied. In een raJdiorede pleitte Faure voor „een nationale unie op zeer brede basis": Hij was van oordeel, dat een meerderheidsregering kan worden ge vormd, hetzij onder zijn leiding, hetzij door een andere politicus. NEW YORK/LONDEN (Reuter/UP) Henry Cabot Lodge, de Amerikaanse UNO- afgevaardige, heeft verklaard dat het grootste struikelblok bij ontwapening ge vormd wordt „door het wantrouwen dat de vrije wereld wel moet hebben ten aan zien van 't communistische inperialisme". Hij zei dit bij zijn vertrek naar Londen, waar vertegenwoordigers van de Verenig de Staten, de Sovjet- Unie, Groot-Brittan - nië, Frankrijk en Canada over ontwape ning zullen spreken. Een vereiste is, zei hij, dat een ontwapeningsplan alle grote landen en alle soorten wapens omvat. Men moet bij ontwapening de zekerheid heb ben, dat alle landen het doen. Een woordvoerder van het Britse ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft ver klaard, dat Groot-Brittannië bereid zou zijn aan een wereldconferentie over ont wapening deel te nemen als zou blijken, dat de subcommissie van de ontwape ningscommissie van de UNO, die Vrijdag in Londen bijeenkomt vorderingen maakt. De woordvoerder zeide naar aanleiding (Speciale berichtgeving) Het conflict tussen de tandartsen en de ziekenfondsen is thans een voldongen feit. Met 124 tegen 2 stemmen heeft een bijzondere algemene vergadering van de Ne derlandse Maatschappij ter Bevordering van de Tandheelkunde Zaterdag te Utrecht haar goedkeuring gehecht aan het voorstel van het hoofdbestuur, om alle contracten met de ziekenfondsen per 1 Maart a.s. op te zeggen. De vergadering ging echter nog verder. Zij heeft thans ook alle contacten met de ziekenfondsen verbroken en wenst met hen geen verdere onderhandelingen meer te voeren. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S EenEngelsspreekwoord: De maan slaat geen acht op het blaffen van honden. Alle lopende onderhandelingen met de ziekenfondsen die gingen over verho ging van de honoraria voor de behandeling van ziekenfondspatiënten, worden door de tandartsen als geëindigd beschouwd. Men heeft bij het nemen van deze beslissing onder ogen gezien dat onder geen voor waarde de patiënten de dupe mogen wor den van het conflict: binnen enkele dagen zal het hoofdbestuur een regeling bekend maken, volgens welke de tandartsen de ziekenfondsverzekerden verder zullen hel pen. Een bestuursvoorstel aan de vergadering (dat echter wegens tijdgebrek niet in be handeling kon komen) behelsde dat de pa tiënten het gewone tarief dat de zieken fondsen plachten te betalen en dat uiter- (Van onze correspondent in Bonn) De Bondsdag zal Donderdag, Vrijdag en Zaterdag de Parijse accoorden in tweede en derde lezing behandelen. Niet alle par tijen "van Adenauer's regeringscoalitie zul len hun goedkeuring aan alle accoorden hechten, maar dat kan toch niet verhinde ren dat zij in ieder geval zullen worden aangenomen. Een eenvoudige meerderheid is voldoende om ze in hun geheel te doen goedkeuren en over die meerderheid be schikt bondskanselier Adenauer reeds met zijn eigen Christelijk Democratische Unie, die verklaard heeft alle accoorden te zullen aanvaarden. Vermoedelijk zullen ongeveer 333 stemmen vóór en 154 er tegen zijn en circa 259 vóór het Saarstatuut en 228 er tegen. De Duitse paf tij, die met haar vijftien afgevaardigden, de kleinste van alle is, heeft besloten alle accoorden te ondersteu nen. Alleen zou zij graag enkele voorwaar den aan het Saarstatuut vastgeknoopt wil len zien. De vrije democratische partij staat nog altijd afwijzend tegenover het De Sjah van Perzië en zijn gemalin hebben een bezoek gebracht aan de Britse Koninklijke familie. In Buckingham Palace werd deze foto genomen. Men ziet van links naar rechts de hertog van Edinburg, prins Charles, koningin Soraja van Perzië, de Sjah, koningin Elizabeth van Engeland en prinses Anne. Saar-accoord, evenals de vluchtelingen- partij, die op een bijzondere vergadering in Bonn nog eens verklaard heeft dat zij vóór de Parijse accooi-den, doch tegen het Saar statuut is. Met 66 tegen 50 stemmen wees zij het Saarstatuut van de hand. Men ves tigde op deze vergadering nog eens na drukkelijk de aandacht op „het onbetwist bare recht van Duitse mensen en Duits gebied om tot Duitsland te behoren". Alleen de socialistische oppositie blijft fel tegen de accoorden en de daarmee ge paard gaande herbewapening gekant. Zij kan de goedkeuring door de bondsdag ech ter niet verhinderen. De oppositie heeft dezer dagen versterking gekregen van het Duitse vakverbond en de regering heeft er daarna nog eens met klem op gewezen dat alleen de Bondsdag in deze aangelegenheid beslissen kon. Een functionaris van het Vakverbond, Steinfelz, heeft laten weten dat de strijd van het vakverbond ook na de stemming in de Bondsdag zal doorgaan en dat men zich op een fel conflict voorbe reidt. Herenigingscommissie Intussen is bekend geworden dat dr. Adenauer de Westelijke mogendheden heeft voorgesteld een Duits-geallieerde commissie te benoemen, die alle vragen, welke met een hereniging van Duitsland I samenhangen, zal bestuderen. Deze com missie zou met de grote organisaties in West-Duitsland samenwerken en tot taak hebben een uitvoerig plan voor onderhan delingen met de Russen uit te werken. Het is échter duidelijk dat zulk een commissie nauwelijks voor de ratificatie van de ac coorden kan gaan werken. De Amerikaanse Hoge Commissaris, 'onant, die van een reis naar de Verenigde Staten is teruggekeerd, heeft naar men lanneemt, het voorstel van dr. Adenauer l met vooraanstaande Amerikaanse auto- iteiten besproken. In de Bondsdag hebben e vrije democratische partij en de Duitse artij een dezer dagen verzocht een derge- jke commissie in het leven te roepen. De Bondsdag-afgevaardigden hebben het lijvige rapport (74 bladzijden) waar in geadviseerd wordt de accoorden te aan vaarden ,al ontvangen. Aangezien zij een paar dagen gelegenheid hebben gehad het te bestuderen, zullen velen hunner de nei ging voelen opkomen tijdens de voorle zing de zaal te verlaten. Vermoedelijk zul len zij die neiging onderdrukken omdat de kiezers voor televisie en radio kunnen volgen wat er gebeurt. Niet minder dan 48 afgevaardigden hebben laten weten dat zij het woord willen voeren. Men ver moedt dat er zich totaal wel honderd sprekers zullen opgeven. aard beduidend lager is dan het particu liere tarief, te laten afrekenen tegen een speciale kwitantie. Tegen deze kwitantie zouden dan de ziekenfondsen restitutie dienen te verlenen van de door de verze kerden betaalde bedragen voor tandheel kundige hulp. Ook in Amsterdam, waar, zoals bekend, geen mogelijkheid voor fondsbehandeling bij de tandarts aan huis bestaat zoals over al elders wel, en waar men het systeem van de monopolistische poliklinieken der ziekenfondsen kent, zal een speciale rege ling komen. Van tandartsenzijde werd gesteld dat men een absolute onwil bij de ziekenfond sen bemerkte om de honoreringskwestie afdoende te regelen en dat de onderhande laars met een kluitje in het riet gestuurd werden. x Een andere grief is dat de minister van Sociale Zaken een wetsontwerp heeft in gediend, waarbij een aantal onbevoegden de bevoegdheid tot tandarts zou worden verleend. „In de gehele sfeer van onderhande len", aldus het hoofdbestuur, „hebben wij steeds met het grootste wantrouwen tegen over zowel de ziekenfondsen als de over heid moeten staan en het is op deze prin cipiële gronden dat de tandartsen hun be slissing hebben genomen. De zaak van de verhoging der honoraria is daarbij secun dair geworden". CAIRO (Reuter/A.F.P./U.P.) Sir An thony Eden, de Britse minister van Bui tenlandse Zaken heeft te Cairo besprekin gen gevoerd met Egyptische leiders alvo rens door te reizen naar Bangkok voor de conferentie van de Zuid-Oost Aziatische Verdrags Organisatie. Sir Anthony heeft een langdurig onderhoud gehad met pre mier Nasser van Egypte. Volgens de Britse ambassade is gesproken over de internatio nale toestand en het bevorderen van de vrede. „Zij stelden ook met voldoening de vorderingen vast, die gemaakt zijn in de Brit«-Egyptische betrekkingen sinds de ondertekening van de overeenkomst (over de Suez-kanaalzöne) in October 1954", al dus een verklaring. Sir Anthony vertrekt vandaag naar Karatsji voor besprekingen met de premier van Pakistan, Mohammed Ali Naar in diplomatieke kringen in Karatsji verluidt vormt de wijze waarop Perzië aan het Turks-Pakistaanse verband zou kun nen worden gekoppeld het belangrijkste onderwerp bij de besprekingen van presi dent Bagas met gouverneur-generaal Ghoelam Mohammed. Pakistan zou een zelfde soort verbond met Perzië, waarmee het gemeenschappe lijke grenzen heeft, willen aangaan als het voorgestelde Turks-Iraakse verdrag. Op deze wijze zou Perzië ingeschakeld worden in de „Westerse" verdedigingsgordel. Voor zijn vertrek uit Londen verklaarde Sir Anthony Zaterdag dat hij in Bangkok alles zal doen wat in zijn macht ligt „om een vreedzame regeling" van de crisis rond Formosa te bevorderen. Hij ontkende, dat de conferentie in de eerste plaats zou han delen over Formosa of over de eilanden voor de kust van China. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken John Foster Dulles heeft de militaire aard van de conferentie van Bangkok onderstreept, door op doorreis te Honoloeloe bekend te maken dat hij zich zal laten vergezellen door admiraal Felix B. Stump, bevelhebber van de Amerikaan se marine in de Stille Oceaan. De Philippijnse vice-president en mi nister van Buitenlandse Zaken, Garcia, heeft te Manilla verklaard dat zijn delega tie in Bangkok een voorstel zal indienen tot de vorming van een gezamenlijke lucht macht van de acht landen, die lid zijn van de ZOAVO. van het Sovjet-voorstel tot het bijeenroe pen van een wereld-ontwapeningsconfe rentie dat het er naar uitzag dat er geen punten in voorkomen, die niet reeds uit voerig in de UNO zijn besproken. De leider der Britse Labour Party, Cle ment Attlee, heeft in een rede te New Castle gezegd, dat in een H-bomwedloop „niemand kan winnen". Hij zeide zijn ge hoor ervan te willen doordringen, dat wanneer de mensheid deze verschrikke lijke dreiging niet meester wordt „de be schaving zoals wij die kennen, ten gronde zal gaan". Hij voegde hier echter aan toe, dat er hoop is dat wanneer dit door alle naties wordt beseft, dit niet alleen zal lei den tot een verbod van de waterstofbom, maar ook tot een vermindering van de overweldigende bewapeningslast. „Laat ons goed het feit in gedachten houden, dat alle vroeger ondernomen pogingen om een blij vende vrede tot stand te brengen mislukt zijn omdat de ene partij dacht, dat zij een voorsprong op de andere bezat, waar door zij de stille hoop koesterde te kunnen winnenhier kan echter niemand win nen", zo verklaarde Attlee. LONDEU (AFP) Volgens de Londense „Sunday Express" zijn de grote oliemaat schappijen, met name de Amerikaanse maatschappijen, er in geslaagd de publica tie tegen te houden van een belangrijk UNO-rapport, waarin zij ervan worden be schuldigd een oliekartel te hebben gevormd, clat haar in staat stelt de prijzen van ben zine en andere olieproducten in Europa te handhaven op een peil, dat buitensporig hoog is in vergelijking met de prijzen in de Verenigde Staten. Het blad beweert, dat alle exemplaren van het rapport zijn vernietigd of „in vei ligheid gebracht".. Het rapport zou deel uit maken van het driemaandelijkse bulletin van de economische commissie voor Euro pa. Volgens de „Sunday Express" zal het rapport alleen worden toegezonden aan de regeringen der aangesloten landen en aan hun vertegenwoordigers bij de UNO. Het blad zegt dat het rapport de volgende maand in het geheim te Genève zal worden besproken. De Amerikaanse regering zal bij deze besprekingen vertegenwoordigd worden door een met deskundigen op het gebied van oliekwesties versterkte delega tie. In UNO-kringen te Genève wordt dit be richt overdreven genoemd. Men zegt in de ze kringen, dat bepaalde studies van de economische commissie voor Europa in de eerste plaats bestemd zijn ter voorlichting van de regeringen en eerst na overleg tus sen de regeringen kunnen worden gepubli ceerd. De behandeling van de zaak van de arts O. uit Berkel in cassatie voor de Hoge Raad is vastgesteld op 15 Maart. Boerderij van Dominici zal worden verkocht De boerderij van Gaston Dominici, de be jaarde Franse boer die wegens de drievou dige moord op de familie-Drummond ter dood werd veroordeeld, moet bij opbod worden verkocht om de proceskosten ten bedrage van anderhalf millioen frank te be talen (Van hedenmorgen 7 uur) weers- to es tand 00 c c OJ ■èL a.3 "ófj g oo ZS fep Efe .5 Helsinki nevel N 1 -21 0 Stockholm sneeuwbui WNW 2 -9 0,1 Oslo onbewolkt windstil -15 0 Kopenhagen half bew. N 8-7 0 Aberdeen sneeuw ZO 4 -1 36 Dublin geheel bew. OZO 6-1 1 Londen geheel bew. ONO 8-1 0,4 Amsterdam licht bew. O 6-5 0 Brussel sneeuw O 8-4 2 Parijs sneeuw ZO 3 1 3 Bordeaux zwaar bew. ZZO 7 3 0 Grenoble geheel bew. windstil -3 7 Nice onbewolkt NNW 2 5 0 Berlijn sneeuw NNO 2 -4 7 Frankfort half bew. ZW 1 -6 0,4 München sneeuw W 9 -5 0,4 Zürich zwaar bew. ZW 3 -5 6 Genève geheel bew. ZW 8 -3 1 Locarno onbewolkt ONO 2 -3 0 Wenen half bew. W 6-2 0 Innsbruck sneeuw windstil -5 0,1 Rome licht bew. N 2 3 2 Neerslag laatste 24 uur. AANHOUDENDE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt te 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk sneeuw of ij zei. Vannacht lichte tot matige vorst. Morgenmiddag lichte vorst tot temperatuur om het vries punt. Matige tot krachtige Oostelijke wind. 22 Februari Zon op 7.45 uur. onder 18.07 uur. Maan op 7.15 uur, onder 18.22 uur. Maanstanden 22 Febr. 16.54 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 21 Februari Hoog water: 3.17 en 15.28 uur. Laag water: 11.02 en 23.22 uur. Dinsdag 22 Februari Hoog water: 3.52 en 16.02 uur. Laag water: 11.40 en uur.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1