J. W. A. Stalpers benoemd tot officier orde Oranje-Nassau grt v.Empelen **ÏBrieven aan de redactie Ook Haarlem heeft nu een dames-voetbalvereniging Demonstratie aan Hoofddorpse Chr. Landbouwwinterschool Vernieuwd leerprogramma „Techniek moet berekend zijn op ontbreken van landarbeiders" Aanleg sportvelden in komende jaren WOENSDAG 23 FEBRUARI 1955 8 Overvener reed clandestien Genesius met „Pinky" Leerlingen Mendelcollege brachten vlot programma Als U Bcdrijfsklaver jassen W. A. Brinkman gehuldigd door Haarlems Zanggenot Onbetrouwbaar ijs Examens Burgerlijke Stand Ijsbaan Kleverlaan vanavond geopend Vrijdagmiddag start van politic-veldloop Probleem Het onderwijs op de Christelijke Land bouwwinterschool te Hoofddorp is, mede door de va-oorlogsc ontwikkeling van hel boerenbedrijf, in vele opzichten ver nieuwd. Er wordt thans veel meer aan dacht besteed aan het technisch aspect van de landbouw dat in de laatste jaren zo sterk is vergroot. Om dit te kunnen verwe zenlijken waren uiteraard verscheidene hulpmiddelen nodig, die echter door de vlotte medewerking van het bedrijfsleven en de handel in bevredigende mate zijn verkregen. Om dit nieuwe aspect van het landbouwonderwijs voor de buitenwereld en in het bijzonder voor allen aan wier hulp het mede is te danken, eens te be lichten, werd Dinsdagmiddag een demon stratie aan de school gegeven voor vele be langstellenden. onder wie de burgemeester van Haarlemntermeer mr. J. Jansonius en enige wethouders. De directeur, ir. L. Troost, zeide in een inleidende toespraak, dat de vernieuwing van het onderwijs zeker niet betekent, dat het oude leerprogramma niet juist zou zijn. Het heeft zeer grote verdiensten gehad voor de landbouw en de ontwikkeling van dc landbouwer en ook deze hebben ander zijds het onderwas beïnvloed. ,,Het is thans niet de bedoeling technisch volmaakte boe ren te gaan afleveren", aldus ir. Troost, „want wjj weten dat het ook andere facto ren zijn, die bepalen of een boer zijn werk verstaat. Het bijbrengen van technisch in zicht aan de nieuwe landbouwgeneratie, ge baseerd op een zekere feitenkennis, is het hoofddoel van deze vernieuwde opleiding. Verder zijn er kleine wetenschappelijke proeven, die de boer zélf moet kunnen ne men bijvoorbeeld bij 't bepalen van 't vocht gehalte van het graan of het kalkgehalte van de grond. Daarom is cr ook een een praktijklokaal scheikunde in de school. De landbouw wordt mede door de grote inten sivering ervan in toenemende mate preci siewerk. Bjj toepassing van chemische hulpmiddelen hebben kleine hoeveelheden een grote uitwerking. l>e toenemende mechanisatie Is, naar ir. Troost zeide, noodzakelijk. Het is helemaal riet uitgesloten dat er een tijd gaat komen, waarin er geen landbouwers meer zijn", zo zei hy, „bij de oogst moeilijkheden van het laatste jaar zijn daar reeds symptomen van aan de dag getreden. Voor dat vraagstuk kan slechts een nóg intensiever toepassing \an de techniek de oplossing zijn". De lessen in cursusverband hebben aan deze school steeds weer één grote moeilijk heid ontmoet: de zeer gedifferentieerde vooropleiding van de leerlingen. Daarom bleek ook voor dit nieuwe facet van het onderwijs het schoolverband een absolute voorwaarde. Er werd in het begin gewerkt met machines, die door het bedrijfsleven in gebruik waren gegeven. Maar bijna veertig percent van de beschikbare tijd moest daar- In de nacht van Maandag op Dinsdag heeft een VelsenSe politieagent bij surveil lance een inwoner van Overvcen aange houden, die zich bij het station Velsen IJmuiden-Oost ophield met zijn auto. De agent zag licht branden in het station en ging op onderzoek uit. Aan de Oostkant van het station zag hij een auto rijden, die hij aanhield. De bestuurder bleek niets met het brandende licht uitstaande te hebben, maar werd niettemin verbaliseerd wegens het rijden zonder rijbewijs. Hem bleek na melijk tot 1957 het rijbewijs te zijn ont zegd. ADVERTENTIE VRAAGT UW APOTHEKER OF DROGIST HET ECHTE WATER ZOUT PASTILLES ALLEEN ECHT MET DIT HANDELSMERK HET BESTE MIDDEL TEGEN GRIEP, HOEST OF VERKOUDHEID Amateurtoneel Het repertoire van het amateurtoneel is verrijkt met een stuk, dat wel zeer ge schikt is voor de serieuze dilettant. Het heet „Pinky" en werkt een geliefkoosd en altijd succesvol thema uit: dat van de ras sendiscriminatie. De vergelijking met „Van ander ras" dringt zich onmiddellijk op. „Van ander ras" heeft het ook bij het be roepstoneel goed gedaan. „Pinky" is door het beroepstoneel niet gespeeld. Houdt dit een mindere waardering in voor de spel- mogelijkhedfn van „Pinky"? Het antwoord moet bevestigend luiden, want men ver baast zich af en toe over de bijna primi tieve toneelmakelij die het stuk van Ricker Sumner aankleeft, alsof de dramatis per sonae zo uit een handleiding zijn weggelo pen. Alles gebeurt doorzichtig en volgens plan en de monologen en terzijdes ontbre ken zelfs niet om de innerlijke gesteldheid der figuren te verklaren, terwijl de han deling het psychologisch conflict zo open hartig opdient dat men een brave zwart wit tekening krijgt, die geen verrassingen meer openlaat. Voor de nuance is in „Pin ky" maar weinig plaats. De regie krijgt hoogstens in het eerste bedrijf gelegen heid cm ze na te streven. De sympathieke tender.z van het stuk alsmede het feit, dat het de sentimenten losslaat, verankeren het evenwel stevig in de populariteit. Het laat zich goed spelen. Onder regie van G. van Kessel gaf de R.K. toneelvereniging „St. Genesius" er Maandagavond in de stadsschouwburg een alleszins dragelijke voorstelling van met een aantal typeringen, die het karakter soms benaderden. Innerlijk doorvoeld en ook plastisch heel aangenaam was de hoofdrol. Ze werd door Ans Kooi man - Caspers loffelijk gespeeld, verbeten, fel en lankmoedig, recht naar en van het hart. Haar tegenspeelster, een zieke weder- spannige dame, die haar meeleven met de negers verbergt onder veel weerbarstigheid, kreeg van Corry Boonman-Smits een ge degen karaktertekening mee. Ze beheerste elke situatie. Aanvaardbaar, maar niet im ponerend schonk Piet Kooiman dokter Joe het leven. De figuur loopt er ook zo'n beetje moraliserend doorheen. Daarom had hij wat losser en minder zwaarwich tig mogen zijn. Van de overige medespe leruien viel mij wel de innerlijke gericht heid op die probeerde waar te maken wat *r aan emoties werd verondersteld. Ik had ie alleen graag wat meer naar het uiterlijk In stijl gezien. De heer Van Kessel als re- risseur had zich daarom ook moeten be kommeren. Dat hij zich vooralsnog meer «iet de andere kwaliteiten bezig hield kan tot een aanvaardbare verontschuldiging dienen, want de vereiste gemoedsbewegin gen bleven niet voor ons verborgen en dat is al heel wat. „Genesius" was in ieder ge val gisteravond behoorlijk op dreef. P. W. FRANSE Leerlingen van de Christelijke Landbouwwinterschool te Hoofddorp aan het werk in de nieuwe technische afdeling. Op de voorgrond een aardappelpootmachine en op de tafel in het midden achterin links twee man bij een zaai-element, dat moet worden afgesteld. Daarnaast twee leerlingen bij het op tijd afstellen van een ontsteking. In de rechterhoek zijn een paar leerlingen bezig met een boormachine. door worden besteed aan het schoonmaken van de machines en de motoren. Vooral door het werk van een der lera ren, de heer F. de Jong, die gehoor vond by fabrikanten, importeurs en dealers konden dc vele machine- en motor-onderdelen, die voor de lessen in de nieuwe afdeling nodig waren, worden verkregen. In de eerste klas, verdiept men zich in de constructieleer en voorts worden de leerlingen vertrouwd ge maakt met verscheidene onderdelen. In de tweede wordt theorie en praktijk voor landbouwwerktuigen gegeven. Wie met ma chines en motoren werkt wordt immers vaak juist in het drukke seizoen geconfron teerd met storingen, die zeer tijdrovend zijn voor degene, die er onvoldoende inzicht in heeft. Na deze uiteenzetting volgde een rond gang door het scheikunde-lokaal en langs een expositie van machine-onderdelen, die bi: de lessen gebruikt worden. Daarna be zocht het gezelschap de nieuwe technische afdeling, waar verscheidene leerlingen met werkstukjes bezig waren, zoals het vast stellen van afwijkingen van een carbura tor, het afstellen van een kunstmeststrooier oi een aardappelpootmachine, de bestude ring van een accu-ontsteking, het klinken van maaimesjes, solderen en tal van andere practische werkzaamheden. De demonstratiemiddag werd besloten met een ontmoeting in „De Landbouw". Nadat de ouders van de leerlingen van het Mendelcollege (de R.K.- HBS nabij de Delftlaan in Haarlem-Noord, die Zaterdag ochtend officieel geopend is) Zondag in de gelegenheid waren geweest het gebouw te bezichtigen kwamen'zij Maandagavond met hun zoons in de aula bijeen voor een feestelijke bijeenkomst. De leerlingen ver zorgden het programma en dat deden zij op bijzonder vlotte en goede wijze. Op tekst van de heer H. Prenen had de heer André Kaart de muziek geschreven van het schoollied van het Mendelcollege, waarin verteld wordt waarom de leerlin gen Mendelier zijn. Dit lied werd ter in leiding gezongen, waarna de heer F. A. P. van Eijndhoven het woord voerde na mens de ouders. De ouderraad heeft gelden verzameld en als geschenk aangekocht een marmeren tafel met bank, die inmiddels in de hal geplaatst is. Spreker herinnerde aan de grote belangstelling van de ouders voor de school. In het aanbieden van een geschenk zag hij de verbondenheid tussen de school en de ouders en een bewijs van dankbaarheid voor de verdiensten van pa ters Augustijnen en leraren ter bevorde ring van de verstandelijke en godsdien stige ontwikkeling van de schooljeugd uit Haarlem en omgeving. Moge de tafel aldus spreker een symbool zijn van overleg tussen docenten en ouders en moge de samenwerking VTuehtbaar zijn. De rector van het Mendelcollege pater V. J. Hutjens O.E.S.A. richtte zich met woorden van dank tot de ouders; in het bijzonder had het hem verheugd, dat er zo'n grote samenwerking heeft geheerst en dat de ouderraad heeft gezorgd een band te vormen tussen school en huis. Daarna waren de leerlingen aan het woord, om in een snel tempo een program ma te brengen, dat de aandacht had van de ouders. Drie jongens hielden een voor dracht en anderen lieten horen tot welke muzikale prestaties zij in staat waren. Een leerling bracht op de "piano een wals van Fred. Chopin ten gehore en twee jongens bespeelden de accordeon en de xylophoon. Voor deze avond waren drie toneelstuk jes ingestudeerd, waaraan een groot aan tal leerlingen medewerking verleende. In een één-actier, geregisseerd door J. Komen, werd „De glorie van de turfschippers" (ge schreven door H. Divendal) vertolkt door de jongste leerlingen. De bezoekers leefden mee met de historie, waarbij Breda inge nomen werd. Leerlingen van de vierde en vijfde klasse hadden het niet gemakkelijk om onder regie van J. Tonino de werk zaamheden van oplichters (spel van A. Gogol) ten tonele te brengen; zij deden het op goede wijze en oogstten veel succes. Tot besluit volgde onder regie van S. Haug een vertoning van „De dood speelt mee" van Jan Derks, waarbij leerlingen van de tweede tot en met de vijfde klasse hun kunnen toonden. Gebleken is, dat de leer lingen in staat waren een aantrekkelijk programma samen te stellen, waarmee zij hun ouders op bijzondere wijze hebben verrast. B. en W. van Haarlem hebben in het in vesteringsplan voor de jaren 1954 tot en met 1958 rekening gehouden met de plannen een aantal sportterreinen aan te leggen en kleed lokalen te bouwen. Hoogst urgent wordt ge noemd de bouw van kleedhuizen op de sport terreinen aan de Van Oosten de Brufjn- straat, de Kleverlaan en de Mr. Jan Oerritsz- laan, waarmee een bedrag van f 196.500 ge moeid Is. Aan een deel der werkzaamheden is reeds begonnen. Minder urgent, maar wel noodzakelijk zijn de volgende werken, die in de loop van dit jaar vermoedelijk uitgevoerd worden of reeds in uitvoering zijn: verbouw gym nastieklokaal aan de Kleine Houtweg hoek Badhuisstraat (f 30.000); vernieuwen afras tering sportterrein aan de Van Oosten de Bruijnstraat (f 20.000); uitbreiden sportter reinen <f 13.000); aanleg zeven sportvelden in Noord-Akendam (f359.500); bouw twee kleedhuizen in Noord-Akendam (f120.000); ophogen ijsbaan ten behoeve van rolschaats- baan <f 11.975). Noodzakelijk, maar met opschuivings mogelijkheid, zijn de werken: aanleg speel weide en twee voetbalvelden in Noord- Akendam in 1956 (f270.i)0); aanleg zes voet balvelden ten noorden van de Orionweg, ten westen van de Delft in 1955 (f270.000); bouw groot kleedgebouw en tribunes voor EDO bij deze velden in 1956 (f350.000); aan leg siiftelbaan om een bestaand voetbalveld bij de Orionweg in 1956 (f50.000); bouw van een gymnastiekgebouw en aula in Delftwijk in 1956 en 1957 (f 1.000.000aanleg vier voet balvelden in het sportpark Schalkwijk in 1957 (f180.000). Op de lijst van zeer gewenste plannen staan voor 1957 de aanleg van tien tennis banen (f 120.000) en de bouw van een sport hal c.a. in 1958 en volgende jaren, waarvan de totale kosten op f 1.000.000 geraamd wordne. Gewenst worden genoemd dc bouw van een vacantiecentrum in 1958 (f300.000) en de bouw van een kleedgebouw ten westen van de Delft in dat zelfde jaar (f60.000). Een hartelijk applaus klonk Dinsdag middag in de ridderzaal van het Haarlems Stadhuis, toen burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers tijdens een receptie ter gele genheid van het jubileum van de hoofd administrateur ter gemeentesecretarie, de heer J. W. A. Stalpers, meedeelde, dat het de Koningin behaagd had dc ju bilaris te benoemen tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Hieruit bleek, dat al len zich verheugden over het Koninklijk besluit. Velen waren bijeen om getuige te zijn van een hartelijke huldiging. Burgemees ter C r e m e r s richtte zich het eerst tot de heer Stalpers ciie hij een veelzijdig mens noemde. Deze is ambtenaar van de eerste afdeling, op welke afdeling men van alles doet. Het aantal onderwerpen zou men tot twaalf kunnen tellen, maar dan zal de ju bilaris zeggen: „een dozijn is te weinig". Hij vervult tal van functies op het Stad huis, in de kerk en in verenigingen. Door hieraan te herinneren kan anen de jubila ris in de breedte uitmeten. Dat wilde spre ker niet; evenwel wilde hij hem schetsen, omdat dit de taak van de gemeentesecre taris is. Mr. Cremers schetste de heer Stal pers als een man die men in moeilijke za ken kan raadplegen en bovendien iemand, die de zaken van de burgemeester goed behartigt, zodat het niet nodig is in Haar lem te beschikken over een chef van het kabinet, zoals in andere grote gemeenten. De jubilaris is geen jurist, maar wel iemand met veel wetskennis, die hij met wijsheid gebruikt. Dat wordt bijzonder ge waardeerd. Tenslotte deelde spreker de benoeming tot officier in de orde van Oranje-Nassau mee. „Uw onderscheiding is zeer op zijn plaats en wij voelen haar er ook één voor de gemeente Haarlem en de ambtenaren". Voorts overhandigde de burgemeester de oorkonde van de gemeente Haarlem, die aan jubilarissen worden uitgereikt. Mr. H. E. P h a f f bood namens de amb tenaren van de secretarie en het ontvan gerskantoor de gelukwensen aan. Spreker herinnerde aan de schitterende staat van dienst als ambtenaar*. In de loop der jaren zijn de werkzaamheden gewijzigd. Toen de heer Stalpers in Haarlem kwam waren de problemen van sociale aard; daarna werden ze van economische, en na de oorlog van culturele "Sard. Steeds deden zich nieuwe denkbeelden voor en vragen, waarop antwoord gegeven moest worden. De ambtenaren der gemeente waarderen de jubilaris zeer als ambtenaar en als mens en om die waardering tot uiting te brengen overhandigde mr. Phaff een mand met bloemen. De heer F. van E g m o n d, sprekende namens de chefs der afdelingen, memo reerde de goede verstandhouding der chefs en overhandigde namens deze groep een vulpen. Ook bracht spreker de jubilaris hulde als voorzitter van het Sociaal Voor zieningsfonds en overhandigde bloemen namens dat fonds. Plebaan H. W. Agterof bood de ge lukwensen aan namens het kerk- en schoolbestuur der parochie Basiliek der R.K. kerk, voor hetgeen de jubilaris voor de gemeenschap heeft gedaan. Deze heeft zijn gaven in dienst der kerk gesteld en dat deed hij nauwkeurig, bondig en dui- ADVERTENTIE De politie verzoekt diegenen, die inlich tingen kunnen verstrekken over een aan rijding. die Zondagavond om kwart voor tien plaats had op de hoek van de Cecilia- stccg en de Jansstraat tussen een auto en een motorfiets, zich met haar in verbinding te stellen. aan familie of vrienden een bloemengeschenk stuurt, zal dit gewaardeerd worden naar mate de indruk die het gezondene maakt. Zeer hartelijk zal men U be danken voor een stukje Bloem- sierkunst van Bloemenmagazijn Binnenweg 18 Telefoon 3-80-80 Heemstede De competitie in de Haarlemse Bedrijfs- klaverjas Bond is verleden week weer voort gezet met diverse part en. Er begint thans tekening ln de strija tt komen. De resultaten waren: Hoofdklasse: PTT—GEB 134—120. Laurens Coster—DSH 114—114, SAC 2—DKC 114—122, OW—SAC 130—124. Stand: PTT 9 1162 1038, DKC 9 1150 1020, GEB 9 1092 1104. SAC 2 9. 1084, 1080. SAC 9 1072 1158, DSH D 1068 1090. L. Coster 9 1062 1120, OW 9 1040 1150. 1 A: Nederland—Beijnes 116126, Stork— L. Coster 2 138—100, Union—GEB 2 126—108, DSH 2—Johez 118—126. Stand: Stork 9 1124 1072. Union 9 1116 1060. Johez 9 1110 1063, GEB 2 9 1074 1094. Nederland 9 1074 1134. L. Coster 2 9 1070 1152. Beijnes 8 1002 963, DSH 8 960 982. 1 B: PTT 2—HSM 106—130, Johez 2—Boru 126—122, GEB 3—Stork 2 142—100, DKC 2— Figee 124—122. Stand: Figee 9 1152 1014. HSM 9 1126 1054, DKC 2—9 1106 1126. PTT 2 9 1062 1076, Johez 2 9 1052 1164, Stork 2 9 1036 1140, Boru 8 1006 928. GEB 3 8 954 992. 2 A: DSH 3—PTT 3 112—136, Figee 2— OW 2 122—120, CPPT—HSM 2 114—124. VMB—DKC 3 118—116. 2 B: SAC 3Figee 3 uitgest.. Boru 2 Union 2 uitgest., HSM 3—Meerzicht 116—128. DKC 4—PTT 4 110—126; 3 A: Stork 3—SAC 4 134—120. Johez 3— Hout en PI. 136—118. Meerzicht 2—PTT 5 116—134. DKC 5—HAC 128—126. 3 B: Figee 4Meerzicht 3 114132, Johez 4—PTT 6—116—124, Hout en PI. 2—VMB 2 100—124. OW 3—Nederland 2 134-126. delijk geformuleerd bij zijn werk, zoals zijn geest en hart die ingaven. De heer J. J. Loerakker huldigde de heer Stalpers namens de Algemene Rooms Katholieke Ambtenarenbond (ARKA) en herinnerde er aan, dat de jubilaris vele jaren als voorzitter der afdeling is opge treden en wel in een periode, waarin vele moeilijkheden opgelost moesten worden. Als blijk van herinnering overhandigde hij een mand met fruit en namens oud bestuursleden van de ARKA een sigaren aansteker. De heren D. J. A. G e 1 u k en W. F. H a p pé spraken achtereenvolgens als voorzitters van Haarlems Bloei en de Volkscredietbank, in welker werkzaam heden de jubilaris een groot aandeel heeft. De samenwerking is van bijzonder goede aard en de verdiensten voor het gemeente bestuur en voor de gemeenschap zijn groot. Nadat de heer Stalpers de sprekers dank had gezegd, bestond er gelegenheid hem geluk te wensen. Onder de bezoekers waren de officier van Justitie mr. B. van der Burg, de kantonrechter mr. Th. F. Raedt, de oud-gemeentesecretaris mr. Th. A. Wesstra, leden van de gemeenteraad, hoofden van takken van dienst, vertegen woordigers van sociale, culturele en mid denstandsverenigingen en ambtenaren van de Provinciale Griffie. Huldiging op de afdeling Op de eerste afdeling van de secretarie is de heer Stalpers gehuldigd door de ambtenaren der afdeling, waarvan hij chef is, gehuldigd. Daarbij waren ook tegen woordig de "heren J. W. A. Misset, oud- In de onder leiding van de heer P Geer lings gehouden vergadering van de Lieder" tafel „Haarlems Zanggenot" memoreerde deze de werkzaamheden in het afgei0n«n jaar; een uitvoerig programma is afgewerkt Uit de verslagen van de secretaris eri van de penningmeester bleek, dat de financiële toe. stand van de Liedertafel zeer gunstig is. De periodiek aftredende bestuursleden de heren D. Embrcgts en A. C. de Vos werden bij acclamatie herkozen. De heer w a Brinkman, die ruim achttien jaar het beheer over de financiën gevoerd had. doelde mee dat hij de tijd gekomen achtte zijn werk. zaamheden over te dragen aan een jongere kracht. In zijn plaats werd gekozen de heer P. Uden Masman. De heer Geerlings richtte zich met woor den van waardering tot de heer Brinkman voor het vele werk, dat hij voor de lieder- tafel heeft verricht cn overhandigde een geschenk namens bestuur en leden. Tot dirigent werd opnieuw benoemd de heer P. J. Potgieser. Tenslotte deelde de voorzitter mee. dat de hee!r W. J. H. graaf van Limburg Stirum zich bereid verklaard heeft het beschermheerschap van de lieder tafel te aanvaarden. De Haarlemse en de Heemsteedse politie waarschuwen schaatsenliefhebbers ernstig tegen de toestand van het ijs in vaarten en sloten in de gemeentel.' en omgeving. Het is zeer onbetrouwbaar. Amsterdam (gemeente-universiteit). Ge- slaagd voor het candidaatsexamen psycholo gie de heer R. C. H. Hijmans te Heemstede afdelingschef en D. van der Want, oud- waarnemend chef. Mr. J. N. Meijsing heeft de jubilaris toegesproken en als geschenk een gouden polshorloge met inscriptie en een herdcnkingsalbum aangeboden. Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers en de heer J. W. A. Stalpers klinken op het heugelijke feit en de heer H. Th. Fibbe kijkt belangstellend toe. HAARLEM, 22 Februari 1955 ONDERTROUWD: 22 Febr., C. J. Baarda en P. M. Th. Kortjens; D. Zandstra en P. W. Willard BEVALLEN van een zoon: 21 Febr., K. H. de ClercqElmenhorst; A. Dolk—Thijssen; A. van Nunen—Wildeboer; J. E. Pieters— Baanders; J. E. H. van den Eijkhof—Ruij- zenaars. BEVALLEN van een dochter: 21 Febr.. M. J. van der Linden—Horeman; 22 Febr.. M. J. van RoekelBollebakker; B. Harmsen Haveman; P. van Rossum—Stam. OVERLEDEN: 20 Febr., J. van der Bijl Branderhorst. 67 j., Hazepaterslaan; J. Dol- stra, 77 j„ Marsstraat; A. M. van Hulst Reeling Brouwer, 74 j., Kleine Houtweg; M. D. S. Stolle—Otten, 79 j., Semarangstraat; M. C. Warmerdam, 73 j„ Gasthuislaan: C. M. 't Hart, 69 j., Schalkwijkerstraat; 21 Febr., H. BalderStarreveld; S. Bouwer, 67 j.. Lange Annastraat; A. M. Baaij—Huijbers, 75 j„ Badelochstraat. De gemeentelijke ijsbaan aan de Klever- laaan zal. indien er niet plotseling een hevige dooi invalt vanavond voor het publiek ge opend worden. Dinsdagavond had men reeds het plan om het publiek op de baan toe te laten, maar het ijs verkeerde in een derge lijk slechte conditie, dat men het beter achtte de opening tot Woensdagmorgen uit te stellen. De baan werd vanmiddag weer ge sloten. zodat de schaatsliefhebbers vanavond de beschikking krijgen over goed ijs. Vrijdagmiddag om twee uur heeft bij de Spanjaardslaan in Haarlem de start plaats van een veldloop om het districtskampioen schap van de Nederlandse Politie Sport Bond. Onder de deelnemers bevindt zich de kam pioen van 1954. Van Ginkel. (Verkort weergegeven) Tegen de tuberculose. Evenals de laat ste jaren het geval is geweest, wordt bin nenkort weer een collecte gehouden voor Zonnestraal en het N.V.V.-t.b.c.-fonds. Hoewel het sterftecijfer tengevolge van de tuberculose in de achter ons liggende jaren belangrijk is gedaald, heeft men voor het aantal nieuw ontdekte ziektegevallen en bestrijding tegen de t.b.c. nog heel veel geld nodig. Zowel Zonnestraal als het N.V.V. t.b.c.-fonds leveren een zeer be langrijk aandeel in de bestrijding van deze ziekte. In een uiterst gemoedelijke sfeer is gis teravond in restaurant Hof van Holland in Haarlem de dames-voetbalvereniging „Door Combinatie Overwinnen" opgericht. De nieuwe vereniging, waarvan 24 leden de oprichtingsvergadering bijwoonden, zal een onderafdeling vormen van de nu bijna 2!j jaar bestaande K.N.V.B.-vereniging D.C.O. en zal dus ook het veld van deze club mo gen gebruiken. Ter vergadering bestond er zo'n groot enthousiasxne van de dames voor hpt voetbalspel, dat er zich geen stem te- gefi de .voorstellen xierzette en in een mi nimum aan tijd een niet geringe agenda werd afgewerkt. De vergadering werd geleid door de va der van de initiatiefneemster, de heer Schreuders. Deze liet er geen gras over groeien en stelde de verzamelde meisjes na enkele woorden van welkom direct voor de vraag: Wie wil er in het bestuur? Binnen anderhalve minuut waren alle stoelen ach ter de bestuurstafel bezet. Vervolgens kwam de contributie aan de orde. Ik stel voor, legde de toeziende voogd aan dc aandachtig luisterende schare voor, een gulden inleggeld te betalen en verder een kwartje per week met de bepaling dat ieder lid zich verplicht de contributie ge durende minimum een jaar te voldoen. „Is er iemand tegen?" Niemand was er tegen. Ook tegen de trainingsavonden bleken de toekomstige voetbalsters geen bezwaren te hebben. Onder voorwaarde dat die niet gelijk met het bioscoopavondje viel. Het voorstel om alleen leden toe te laten treden beneden 25 jaar, ontlokte een van de dames de opmerking dat zjj die bepaling zo zielig voor haar moeder vond. Niettemin werd het voorstel aanvaard. Bij de bespreking over de kleding kwa men vele tongen in beweging. Iets wat uiteraard bij een vereniging voor dames normaal moet worden geacht. Uiteindelijk werd men het eens over een wit shirt met rode manchettenen rode boord en een rode broek. Voorts bleek een grote meerderheid de voorkeur te geven aan voetbalschoenen boven basketballschoenen. Aan een opmer king over de hoge prijzen ervan werd na een „Wat geeft dat nou" geen aandacht meer geschonken. Oefening baart kunst De tot dusver twintig minuten durende vergadering werd vervolgens een kwartier onderbroken, omdat de pauze nu eenmaal op de agenda stond en niet overgeslagen kon worden. Dit agendapunt was overigens het enige dat rumoer veroorzaakte. Het werd hoofdzakelijk teweeg gebracht door enige met een lucifersdoosje koppende da mes. Na de pauze kwam direct het laatste punt aan de orde, de rondvraag. De voor zitter van de D.C.O.de heer Schuring, die met enkele mede-bestuursleden de bespre kingen met belangstelling had gevolgd, maakte hiervan gebruik de toekomstige voetbalsters erop te wijzen dat hij serieus voetbal verwachtte in de nieuwe onderaf deling van zijn vereniging en geen circus voorstelling De heer Schuring zegde de da mes alle medewerking toe. Een mede-be stuurslid gaf daarna nog goede raad, die de dames ten nutte zou kunnen zijn bij de aankoop van schoenen, kousen en scheen beschermers. <X<XOCCOCO(XOO<XOC03COCOOOOO(XCC-: De grote eenstemmigheid op de oprich- tingsvergadering van de damesvoetbal- vereniging in Haarlem dreigde gister- avond verbroken te worden bij het agendapunt: bespreking kleur kousen. j Reeds vroeger in de avond was men het er over eens geworden dat de clubkleu- ren rood-wit zouden zijn. Niet zonder reden vond de voorzitter, die een avond als toeziend voogd optrad, dat die kleu- ren dus ook in de kousen zouden moe- 8 ten komen. Wie voelt voor een rode kous met een witte boord", vroeg hij daarop. Een deel van de aanwezigen schreeuwde promptikke. Dat is de meerderheid, oordeelde de voogd. 'i Hij had echter buiten het andere ge- i deelte gerekend, want dat uitte zich deels in protestwoorden, deels in een pleidooi voor witte kousen met een rode boord. Toen daarop ieder spoedig tegen 5 iedereen praatte, zuchtte de voorzitter eerst diep en deelde vervolgens met J; verheffing van stem mede dat het be- stuur beide kleurcombinaties zou tole- rcren. 8 De rust was daarop spoedig hersteld. 8 Spartaans be%in Met betrekking tot de training besloot men nog indien het tenminste niet zou gaan dooien Zondagochtend de eerste training van anderhalf uur te «houden. In de sneeuw dus. Al discussiërende over spelregelboekjes, voetbalschoenen met stalen neuzen en in- doortraining verlieten de dauies-vorfballers Hof van Holland. Het bestuur bleef achter om de \oekomst onder ogen te zien. Van 7 tot 13 Maart wordt in Haarlem en omgeving een lijst- en straatcoilecte ge houden. Het comité heeft tot het doen slagen van deze collecte nog heel wat col- lectrices en collectanten nodig. Men kan zich melden bij: mevrouw Poelman, Roemer Visserstraat 239; N.V.V.- Bestuurdersbond, Kruisweg 74: mevrouw Dekker, Linschotenstraat 84 rood, en mevr. v. d. Berg, Pijlslaan 71. Aantekening. In uw blad van Donder dag j.l. heeft een verslag gestaaji van een voordracht, door mij gehouden voor de Ver eniging van Paedagogiek te Haarlem. Beseffend hoe bezwaarlijk het is in een kort overzicht de inhoud van een lezing te moeten weergeven, maak ik er uw verslag gever geen verwijt van dat in het geplaats te resumé de gang van mijn betoog weinig tot uitdrukking is gekomen. Maar wilt u mij wel toestaan een paar aantekeningen te maken by wat in het verslag staat ver meld? 1. Ik wierp niet de vraag op wat de scho len dan eigenlijk in cultureel opzicht doen. Mijn stelling was dat onderwijs primair is: cultuuroverdracht. Op grond daarvan vroeg ik me af of in een naam als „Commissie voor Culturele Vorming der schooljeugd" niet een gebrek aan waardering voor het eigenlijke werk van de school tot uiting komt. De school immers doet niets anders dan wat de Commissie op een bepaald ge bied mede organiseert. 2. Onder de „erfenis van de 19de eeuw", die ik kenmerkte als rationalistisch en cul tuur-optimistisch, verstond ik in concreto het leerprogramma der H.B.S.-B, dat in be ginsel ongewijzigd is gebleven in de 20ste eeuw. Ik wees erop hoe dit leerprogramma anders is geworden dan de wetgever be doeld heeft. 3. Ik noemde het kenmerkend dat het Lyceum buiten de wetgeving om is ont staan en zag in het groeien van dit school type een heilzame reactie op het tweoseho- lenstelsel (Gymn. óf HBS), zonder evenwel generaliserend van „de aangewezen weg" te spreken. 4. Terwyl ik het overdragen van de cul tuur als eigenlijke doel van de school zag, vestigde ik er de aandacht op dat de Maatschappij nog een andere eis stelt, n.l. die der selectie en ik wees op de spannin gen die ontstaan door deze dubbele doel stelling. Met dank voor plaatsing, Dr. L. M. VAN DIS

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 10