Nu dan Faure met kabinet en program voor welwillende Kamer Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Parijs verwacht heden een nieuwe Franse regering Churchill weigert verbod op atoomproeven te steunen E. Vermeer voorzitter Partij van de Arbeid Accent verlegd naar de rechterzijde Viruly krijgt functie bij KLM-gronddienst Attlee spreekt op het Binnenhof Bikini-bom verwondde 300 mensen, van wie vier en tachtig ernstig Moeder en kind gedood bij brand in Hilversum Defensie-conferentie in Bangkok begonnen Het woord is aan Revisie van Collard's ontwerpen overwogen Op de grens tussen dooi en vorst 69e JAARGANG No 193 WOENSDAG 23 FEBRUARI 1955 299e JAARGANG No 4J Rotary stelt beurzen voor 19 studenten beschikbaar Nederlandse medische films in België bekroond Zeven tanks in brand op Britse olieraffinaderij Grote schoonmaak in Thailand Geen conflictsituatie huisartsen-ziekenfondsen Rooms-Katholieke organisaties stellen comité van verzet in Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor jn Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-etf Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OVERBRUGGING VAN DE IJmuider sluizen moet in de loop van dit jaar ge reed komen. De Vélser tunnel groeit ge stadig; misschien zal hij wel binnen 2\/2 jaar klaar zijn. Dat blijde moment zou kunnen samenvallen met voltooiing van de brug bij Schel lingwoude. Er naken voor waar nieuwe tijden voor het eiland Noord- Noordholland. Maar met de IJ-tunnel wil het nog maar steeds niet vlotten en die is toch ook zo nodig. Dat gelooft een journa list in het zuiden des lands niet helemaal, want hij heeft er met ietwat vermoeid scepticisme over geschreven, dat het blijk baar moet omdat men in het Westen zo'n haast heeft. En misschien heeft iemand in het Oosten al iets dergelijks gezegd en iemand in het Noorden ook. Dat zal wel; men heeft in al die vaderlandse wind streken minder haast dan wij hier en ver baast zich nogal eens, als men bij ons komt kijken. Maar wat is er aan te doen? Lager tempo ligt ons niet meer. Wij kun nen niet meer afremmen en het is hier bovendien zo vol. Opeengedrongen als wij leven hebben wij steeds behoefte aan bre der wegen en breder bruggen, aan meer tunnels en bij dat al aan snelle verplaat sing, want die geeft een gevoel van meer ruimte. Het IJ-tunnel-vraagstuk bestond al in mijn jeugd. Mijn grootvader sprak er met belangstelling over, als over een denk beeld welks verwezenlijking nabij was. Hij hoopte die te beleven, maar hij is vijfendertig jaar geleden gestorven en er is nog geen spade in de grond gestoken. Het is een dierbaar oud denkbeeld gewor den, maar de frisheid is er een beetje af. Daarom heb ik wel even moeten lachen om de Amsterdamse toorn, nu ditmaal de Rijkswaterstaat een spaak in het wiel schijnt te steken. Het roemrijk verleden der hoofdstad levert niet bepaald een beeld van ontembare energie en doorzet tingsvermogen als men het chapiter IJ- tunnel opslaat. Zij heeft er vreselijk mee getalmd. Maar verleden jaar, toen de zaak al enige tijd uit Amsterdamse handen in die van de staatscommissie van advies voor de Oeververbindingen was over gegaan, en deze zich in September vóór „tunnelplan 5", zoals dat betiteld wordt, uitsprak scheen de weg-onder-water ein delijk te zijn gebaand. Helaas toen burgemeester d'Ailly een maand geleden met twee van zijn wethouders bij minister Algera op bezoek ging, om nu maar heus op spoedige uitvoering aan te dringen, had die weer bedenkingen. Hij vond, zo als B. en W. van Amsterdam in hun ant woord op vragen van het raadslid Herfst hebben medegedeeld, dat de Commissie Oeververbindingen niet voldoende was in gegaan op technische aspecten van ver schillende mogelijkheden. Aanwezige hoofd ambtenaren van het departement bleken grote belangstelling te koesteren voor het plan voor een IJ-overbrugging, eertijds ontworpen door ir. J. Volkers van de Rijkswaterstaat. Nu moet u niet denken dat de Commissie Oeververbindingen dat plan genegeerd had. Neen, zij had het overwogen, maar het afgewezen. En zij was zonder twijfel een met schrandere breinen en deugdelijke deskundigheid be wapende adviescommissie. Maar neen, zegt de minister, zij is niet voldoende op alle technische aspecten ingegaan. En zijn hoofdambtenaren voelen meer voor de brug. Nu is Amsterdams dienst van Publieke Werken bezig met de Rijkswaterstaat uit te leggen waarom Amsterdam vóór tun nelplan 5 is. De laatste zitting zal a.s. Maandag plaats vinden. Maar dan? Als dan de minister en zijn hoofdambtenaren geen krimp geven en Amsterdam, zijnde dan toch de hoofdstad men kan dat niet genoeg zeggen natuurlijk evenmin? In langdurige benauwenissen als deze, over een verkeerstunnel, voelt men soms dat wij toch niet volslagen zonder begrip moeten staan tegenover de Franse politici, als die het over beslissingen van inder daad wel iets groter draagwijdte maar niet' eens kunnen worden. Zij worden evenwel niet beheerst door streven naar perfection- nisme. Wij wel. Aan uitvoering van het brugplan-Vol- kers zijn het graven van een kanaal en de bouw van verkeerspleinen en verkeers- viaducten verbonden. Het Parool heeft be rekend dat de uitvoering tien jaar zou kosten; de verwezenlijking van tunnelplan 5 daarentegen maar zeven jaar: twee jaar klaarmaken van bestek en vijf jaar bou wen. Dat wil zeggen: als de minister tun nelplan 5 nu goedkeurt. Maar als hij noch het een noch het ander doet, en opdracht geeft tot nieuwe vergelijkende studie, mis schien wel door een volgende commissie? Evenals mijn groótvader hoop ik, dat ik de oeververbinding van het IJ nog be leven zal. Hij is, zoals ik al zei, 35 jaar geleden gestorven. Ik ben er wel minder hoopvol over gestemd dan hij was. Hij dacht in 1918 ook, dat het Hildebrand Monument nu spoedig klaar zou zijn en was voornemens, de onthulling bij te wonen. Nu dan. R. P. EVANSTON (Reuter) Rotary Inter national, dat zijn vijftigjarig bestaan viert, heeft bekendgemaakt dit jaar 19 studiebeurzen ter beschikking te stellen voor studenten over de gehele wereld. De beurzen zullen worden toegekend aan „uitblinkende studenten aan universitei ten" in de Verenigde Staten en 28 andere landen. De uitverkoren studenten krijgen alle onkosten betaald voor een studie van één jaar aan een buitenlandse universiteit, die zij zelf kunnen kiezen. Rotary zal echter zijn goedkeuring aan deze keuze moeten hechten. Bij enkele candidaatstelling is de heer Evert A. Vermeer (Naarden) op het con gres van de Partij van de Arbeid in Leiden door de congresvoorzitter ir. H. Vos, tot voorzitter van deze partij verklaard. Hij volgt in deze functie de heer K. Vorrink op, die van de oprichting der partij af ■"/lorzitter is geweest. Met een zeer lang durig applaus gaf het congres zijn instem ming met deze benoeming te kennen. Van onze correspondent in Parijs) Vanmorgen om tien uur heeft de radicaal Edgar Faure. een nieuwe Franse regering aan de Nationale Vergadering voorgesteld. Ofschoon op het urn-, dat wij deze regels telefoneerden de stemming over de investituur nog niet gehouden was, werdver wacht dat hij de beproeving glansrijk zou doorstaan. Faure had zich verzekerd van de steun van zijn partijgenoten, de radicalen, de conservatieven, de Rooms-Katho- lieken en de Gaullisten, zodat de uitslag weinig verrassingen kan bevatten. Het kabinet was vanmorgen vrijwel gereed. Alleen een aantal lagere staatssecreta riaten zal later in de week worden toegekend. Nadat de socialisten Faure Maandag hadden laten weten niet aan zijn kabinet mede te willen werken, aarzelde de for mateur of hij zijn besprekingen voort zou zetten. Faure voelde er weinig voor de gevangene van zijn conservatieve meer derheid te worden, maar tenslotte heeft president Coty hem toch kunnen over tuigen van de noodzaak een einde aan deze crisis te maken. Dat zijn kabinet zwaar naar de rechter zijde overhelt, kan moeilijk worden ont kend. Slechts een enkele figuur uit de ploeg van zijn voorganger en vriend Men- dès-France, bijvoorbeeld de radicale minis ter van Onderwijs Berthoin, bleek bereid ook in het kabinet-Faure zitting te nemen. De premier heeft zich bijna uitsluitend moeten wenden tot oud-gedienden, die het klappen van de zweep wel kennen, maar van wie weinig voortvarendheid te ver wachten valt. De enige debutant onder de ministers is de vroegere kabinetschef van generaal De Gaulle, Gaston Palewski; Na tionale Verdediging krijgt de Gaullist generaal Koenig. Europeanen-evenwieht Deze regering is een kunststukje van politieke doseringen. Faure heeft de fout van Pineau vermeden door de voor- en tegenstanders van een federaal Europa omzichtig tegen elkander af te wegen. Voor Europeërs als Schuman, die Justitie kreeg, Mourges-Mannoury, Binnenland. Bonnefous, Posterijen, Teitgen. Overzeese gebiedsdelen, Triboulet, Oud-strijders, Pflimlin, Financiën, en de conservatief Pi- nay, Buitenlandse Zaken, werden plaatsen ingeruimd. Tegenover dat blok van Euro peanen, die numeriek sterk in de meerder heid zijn, plaatste Faure verschillende Gaullisten, zoals de genoemde Palewski, van wie notoir bekend is dat zij niets van de Europese integratie moeten hebben. Faure zelf loopt ook niet warm voor de Europese idealen. Veel aanloopjes in Euro pese richting kan men van dit kabinet niet verwachten. Conservatief stempel De conservatieven onder leiding van Pinay drukken daarnaast een zwaar stem pel op dit kabinet. Omdat in Frankrijk het begrip „behouden" vrijwel neerkomt op krachteloosheid, kan men zich over deze 21ste regering sedert de oorlog voor lopig moeilijk geestdriftig tonen. Een terugslag na de voortvarendheid van het regiem Mendès-France mag wel verwacht worden. Drie urgente problemen staan op het rooster van dit kabinet: de Tunesische be sprekingen, de Parijse accoorden en de loonsverhogingen, die Mendès-France voor April had toegezegd. Voor Tunesië is het geen gunstig Voor teken dat hei ministerie aan dë rechtse afvallige Gaullist Pierre July werd toe vertrouwd. Er valt van die kant weinig meegaandheid te verwachten. De Parijse accoorden zullen in de Raad van de Repu bliek (senaat) door Pinay, de eerste for- Naar wij van de zijde der K.L.M. ver nemen, zal commodore A. Viruly, die sinds de ramp met de Constellation „Triton" op 5 September 1954 bij Shannon niet meer als bestuurder van een vliegtuig heeft ge fungeerd, binnenkort de vliegdienst ver laten om een functie bij de „gronddienst" te gaan vervullen. Dit houdt echter, aldus de K.L.M. geen verband met het ongeluk van de „Triton", doch uitsluitend met het feit, dat Viruly dit jaar de pensioenge rechtigde leeftijd voor- vliegers 50 jaar bereikt. Welke functie hij. bij de K.L.M.- organisatie gaat bekleden, zal binnenkort bekend gemaakt worden. Ten aanzien van het rapport van het Ier se hof van onderzoek inzake het ongeluk met de „Triton" heeft de president-direc teur van de KLM, de heer I. A. Aler, van morgen medegedeeld: „Zo concreet als de conclusie in het rap port over de „Triton" is gegeven, zou ik dat niet hebben durven doen. De aanlei ding voor en de toedracht van het ongeluk zoals die zijn beschreven, leveren naar mijn mening een grote mate van waarschijnlijk heid op. Als men dit rapport heeft gelezen, dan is de conclusie: zó is het gebeurd. Ik heb aan mijn medewerkers naar aan leiding van dit rapport de opdracht gege ven zich niet tegen de aanbevelingen van het hof te verdedigen met de opvatting: „als wat daat staat goed is, dan hadden wij dat al eerder gedaan". Wij moeten trachten uit dit tragische, ellendige en kostbare ongeluk het maximale aan lering te putten wat in redelijkheid gewenst is. In overleg met de rijksluchtvaartdienst en met de fabrikanten van het vliegtuig wordt dit alles bezien". mateur in deze crisis, verdedigd moeten worden. Een wat netelige positie voor deze ex-premier die zich in de kamer bij de eerste lezing afzijdig heeft gehouden. In zijn beraadslagingen met de socialisten heeft Faure zich angstvallig onthouden van iedere toezegging om de belofte van zijn voorganger Mendès-France inzake de loonsverhogingen gestand te zullen doen. Ook op dit stuk zijn er in de naaste toe komst enige wrijvingen te vrezen. Al zal Edgar Faure er waarschijn lijk wel in slagen zich in het zadel te hijsen, men mag betwijfelen of hij zich daarin lang overeind kan hou den. Zo hem dat al lukt, en over zijn bekwaamheden als ruiter is iedereen het wel eens, blijft de vraag of hij snel vooruit kan komen. Voor het ogenblik ziet het er eerder naar uit dat Frankrijk met deze regering-Faure is teruggekeerd in het oude vaarwater, dat altijd verraderlijk veel op een vijver met stilstaand water heeft ge leken. (Reuter/AFP) Faure heeft in een uit eenzetting over het programma van zijn regering verklaard: „De regering zal stre ven naar de bekrachtiging van de Parijse accoorden en wenst deze bekrachtiging in de kortst mogelijke tijd te verkrijgen. De overeenkomsten voorzien in een beperkte bewapening van de West-Duitse federale republiek doch tegelijkertijd in de op neming van Duitsland in de gemeenschap van Westelijke landen. Dit is de werke lijke inzet van de overeenkomsten. Het is de opoffering die we ons getroosten waard." Aan het einde van het internationale festival van de medische film, dat te Brus sel is gehouden, is de beker van de medi sche kring uitgereikt aan Nederland voor de film „De scheiding van de in Friesland geboren Siamese tweeling". Nederland ontving eveneens de legpenning van het ministerie van onderwijs voor de film „Focale epilepsie" en de beker van de al gemene studentenassociatie voor de film „De overplanting van het hoornvlies". Frankrijk en Italië zagen zich eveneens onderscheidingen toegewezen voor medi sche films. Clement Attlee, de leider van de Britse Labour-(oppositie)partij heeft gisteravond in de weeskamer aan het Binnenhof te Den Haag een uiteenzetting gegeven over de denkbeelden van zijn partij over de buitenlandse politiek voor het Nederlands Genootschap voor internationale zaken. Deze foto werd gemaakt toen de heer Attlee zijn rede hield in tegenwoordigheid van vele leden van de Nederlandse rege ring, het parlement en het corps diploma tique. Op de eerste rij zitten van links naar rechts: Sir Paul Mason, de Britse ambas sadeur, minister-president dr. Drees, me vrouw Begen en minister Beyen. Voordat de heer Attlee het woord kreeg, werd be kend gemaakt dat zijn mededelingen van vertrouwelijke aard zouden zijn. Hetzelfde gebeurde Maandagavond toen de heer Attlee, die de gast is van het partij-congres van de P.v.d.A., voor een aantal vooraan staande leden van de P.v.d.A. een verslag gaf van zijn reis naar communistisch China en de Sovjet-Unie. LONDEN/WASHINGTON (Reuter/AFP) Sir Winston Churchill heeft in het Lager huis verklaard, de volgendfe week te zul len spreken over oorlogvoering met atoomwapens in een defensiedébat. Hij zou dan ook iets zeggen over het voorstel van India aan de UNO alle proeven met atoom, en waterstofbommen te verbieden. Groot-Brittannië had het Indische voorstel niet aanvaard, aldus Sir Winson. De Britse premier deelde de socialist Noel-Baker mede. dat hij op het ogenblik zeker niet op enigerlei wijze een poging zou steunen om de waterstofbom en atoomproeven te verbieden, hangende be sprekingen over ontwapening. Noel-Baker zeide, dat volgens een schatting van een Amerikaanse geleerde 1800 zuigelingen van radio-activiteit van proeven, die het vorig jaar met de waterstofbom waren ge nomen, te lijden hadden. Noel-Baker pleitte voor een verbod op atoomproeven gedurende de besprekingen over ontwa- ning. Bij de Amerikaanse proeven met de waterstofbom bij Bikini zijn verleden jaar Maart behalve een aantal Japanse vissers, 300 inwoners van de Marshall-eilanden en Amerikaanse militairen gewond door radio-actieve straling, 84 personen werden ernstig gewond, aldus heeft dr. John Bugher, hoofd van de biologische en me dische afdeling van de Amerikaanse com missie van atoomenergie verklaard. Dr. Bugher zei dit op een bijeenkomst (Speciale berichtgeving) Bij een felle brand in een door drie ge zinnen bewoonde arbeiderswoning aan de Franklinstraat in Hilversum zijn vanmor gen een 21-jarige vrouw en haar driejarig zoontje in de vlammen omgekomen. De brand ontstond omstreeks halfnegen toen van de 14 bewoners er slechts zes in het pand aanwezig waren. Personeel van een achter de woning ge legen verffabriek bemerkte omstreeks half negen, dat dikke rookwolken uit het raam van een der slaapkamers op de eerste ver dieping opstegen.. Via een luifel aan de voorgevel wist men het gezin van D., dat nog sliep, uit zijn kamer te redden. Toen was echter door het snel om zich heen grijpende vuur de toegang tot de zolder versperd. Met ladders bereikte de brand weer het dak van de woning, maar er was geen hoop meer de zolder-slaapkamer van de jonge vrouw en haar zoontje nog tijdig te bereiken. Het stoffelijk overschot van beiden werd later op het bed aangetroffen. Het vuur is vermoedelijk ontstaan in de keuken en breidde zich snel uit. De boven verdieping van de woning en de keuken van de benedenverdieping zijn geheel uit gebrand. Van de meubels kon slechts zeer weinig worden gered. van de subcommissie voor de strijdkrach ten van de Amerikaanse Senaat, die een onderzoek instelt naar bescherming van de bevolking bij atoomaanvalle.n. Dr. Bugher zei niet hoeveel Amerikanen bij de proeven gewond waren geraakt. Levensduur verkort Hij verklaarde, dat als gevolg van radio actieve besmetting de levensduur van die ren korter wordt. Dit verschijnsel was waarschijnlijk een gevolg van een versnel ling van de veroudering. Het is nog niet bekend, of "dit verschijnsel zich ook bij mensen voordoet. Volgens dr. Bugher is het nog geheel onzeker welke gevolgen mogelijke wijzigingen van erfelijkheids factoren als gevolg van radio-active be smetting op het welzijn en de overlevings kansen van hele volken hebben kunnen. De vele voorspellingen op dit gebied wa ren, naar hij zei, gegrond op veronderstel lingen die onze kennis verre te boven gaan. v Tweede proefneming Op de Yucca-vlakte in de Amerikaanse staat Nevada is de tweede atoomontplof fing van de reeks van dit jaar teweegge bracht. Het was een middelzwaar appa raat, dat op een toren van negentig meter hoogte tot ontploffing' werd gebracht. Twee honderd militaire waarnemers sloe gen van uit loopgraven op vier kilometer afstand de proef gade. Te Las Vegas zag men de explosie als een oranje flits. Bij vele vorige proeven had men een helder wit licht waargeno men. Op 16 kilometer afstand werden twee schokken gevoeld. In Las Vegas sloe gen deuren en ramen dicht, doch de rui ten braken niet, zoals bij de proeven in 1951 en 1952. Na de ontploffing steeg een paddestoelvormige rookwolk op tot een hoogte van 6500 meter. De lichtflits is waargenomen in San Francisco, Oakland, Los Angeles en San Diego. THAMES HAVEN (AFP-Reuter). In een olieraffinaderij te Thames Haven in het Engelse graafschap Essex, is brand uitgebroken. Het vuur wordt bestreden met behulp van dertig brandweerwagens en twee brandweerschepen. Er staan zeven tanks met naftaline en petroleum in brand. Deze zwaarste brand sinds het einde van de tweede wereldoorlog ontstond na een zware ontploffing, die tot op een afstand van 24 kilometer kon worden gehoord. De raffinaderij kwam in 1952 -in bedrijf en was ontworpen voor het verwerken van een jaarproductie van meer dan twee mil- lioen ton olie. De brandweer beperkt haar blussings- werk hoofdzakelijk tot het nathouden van de tanks, die het dichtst bij de vuurhaard staan, om uitbreiding van de brand te voorkomen. BANGKOK (Reuter) In Bangkok, de hoofdstad van Thailand, is vanmorgen de conferentie van de raad van de Zuid-Oost- Aziatische Verdragsorganisatie (ZOAVO) geopend door minister-president maar schalk Piboel Songgram. De Thailandse mi nister van Buitenlandse Zaken Prins Wan werd tot voorzitter gekozen. De conferentie heeft ten doel het verdrag van Manilla, waarbij de ZOAVO is ingesteld, in praktijk te brengen. Nadat de leiders van alle delegaties hun openingsredes hadden uitgesproken, werd de zitting achter gesloten deuren voortge zet. Volgens gewoonlijk welingelichte krin gen zou minister Dulles op deze besloten zitting mededelen dat de Verenigde Staten van mening zijn dat enige -verandering in de leiding op Formosa en in Zuid-Korea op het ogenblik een chaos in het Verre Oosten tengevolge zou hebben. Uit gezaghebbende Amerikaanse bron in Bangkok is vernomen dat de Verenigde Staten geen- plannen hebben voor perma nente beschikbaarstelling van Amerikaan se landstrijdkrachten in Zuid-Oost-Azië,, zoals zij in Europa voor de NAVO hebben. De Verenigde Staten vertrouwen in het Verre Oosten op hun vloot en luchtmacht, aldus deze bron. Voor de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Duldes arriveerde waren in Bangkok reeds agenten van de F.B.I., de Amerikaanse federale recherche, gear riveerd. Zij leverden critiek op de veilig heidsmaatregelen, die daarop onmiddellijk werden verscherpt. De Thailandse politie heeft posten gezet bij alle hótels en gebouwen waar buiten landse bezoekers verblijven. De politieman nen dragen, behalve hun revolver, traan- gasbommen bij zich voor het geval relletjes zouden ontstaan in de buurt van deze ge bouwen. Bangkok heeft zich wekenlang op de conferentie voorbereid. De straten zijn schoongemaakt en de huizen in de volks wijken besproeid met insectendodende mid delen. Duizenden straathonden zijn ver jaagd uit de wijken waar de hotels en de grote gebouwen liggen en politie-auto's met radio's rijden door de straten om de bevol king op het hart te drukken vooral geen wasgoed aa de straatzijde van de huizen te drogen te hangen. De pluimveemarkt is gesloten, omdat volgens de autoriteiten de stank en het lawaai van het pluimvee „on gepast" zijn, tenminste voor de duur van de conferentie. Honderden kilometers slo ten, broedplaatsen van malariamuggen, zijn schoongemaakt. Van de zijde der huisartsenvereniging wordt medegedeeld, dat er geen sprake is van een conflictsituatie tussen huisartsen en ziekenfondsen. De afwijzing door de huisartsen van de door de ziekenfondsen aangeboden verhbging der netto honoraria met 6 percent is met waardering voor deze geste van de ziekenfondsen op uit sluitend practische gronden geschied. De huisartsen waren namelijk juist gereed met hun voorstellen betreffende de definitieve huisartsenhonoraria, zodat het huns inziens meer zin had, aanstonds over deze voor stellen in hun geheel te gaan spreken. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Chesterfield: Wees wijzer dan andere mensen, indien ge kimt, maar vertel het hun niet. (Van onze correspondent in Brussel) De R.K. organisaties van de werkgevers, de vakboi^ien, de middenstand en de boe ren hebben een plan tot verzet tegen de onderwijswetten van minister Gollard op gesteld. Een overkoepelend orgaan, het comité voor vrijheid en democratie, zal het verzet tegen de wetten organiseren. In her derlijke brieven van Belgische bisschoppen worden de ontwerpen van de regering dwangwetten genoemd, waaraan de R.K. burgers niet moeten gehoorzamen. Politieke waarnemers in de Wetstraat melden, dat de minister van Buitenlandse Zaken Spaak gepoogd heeft met enkele gematigde R.K. partijleiders overleg te plegen, hetgeen echter niet gelukt is. (ANP). Het blad „La Nation Beige" (Na tionale Eenheid), schrijft dat de leiders der drie politieke partijen waarschijnlijk op korte termijn bijeen zullen komen om van gedachten te wisselen over een wijziging of eventuele intrekking van de wetsont- werpen-Collard. „De publieke opinie wenst geen schoolstrijd, aldus het blad, en de regering geeft zich hiervan terdege re kenschap". Kardinaal Van Roey heeft in een oproep tot priesters en gelovigen ge zegd dat alles in het werk gesteld moet worden „om de plannen van deze tegen standers ongedaan te maken". Kaï-dinaal Van Roey roept op tot een gebedskruis tocht in alle parochies en religieuze ge meenschappen in België. De situatie van de liberale en socia listische ministers is er door de onrust die in het Vlaamse land heerst als gevolg van de aangekondigde onderwijsmaatregelen, niet prettiger op geworden. Verleden week werd de socialistische minister van Volks gezondheid Leburton tijdens een bijeen komst van de bond voor grote gezinnen op een fluitconcert onthaald toen hij het woord voerde (waarvoor de voorzitter la ter via de dagbladen zijn excuses aanbood) en bij een steenlegging voor het nieuwe atheneum (lyceum) te Brugge waren de straten afgezet door de rijkswacht en de politie. Studenten hielden een optocht waarin doeken werden meegedragen met het opschrift „Weg met Collard". Het KNMI deelt mede: In Frankrijk is het in de afgelopen da gen belangrijk zachter geworden, evenals in het Alpengebied. In Zuid-Frankrijk steeg de temperatuur gisteren tot 15 gra den. Noord- en Midden-Europa bevinden zich nog stevig in de greep van de winter. In Scandinavië vriest het in de nacht 15 tot 25 graden. Ook in Denemarken en Midden-Duitsland kwamen in de afgelopen nacht temperaturen van 20 graden onder nul voor. Vannacht breidde de warmere lucht bo ven Frankrijk' zich langzaam naar het Noorden uit. Daarmede samenhangend nam de neerslag in het overgangsgebied tussen dooi en vorst in omvang toe. Uit België werd vanmorgen sneeuw, re gen en ijzel gemeld. Later in de ochtend viel ook in het Zuiden van Nederland wat regen en sneeuw. De komende 36 uur zal ons land in het overgangsgebied komen te liggen tussen de warmere lucht in het Zui den en de koude m het Noorden. (Van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genéve Locarno Wenen Innsbruck Rome onbewolkt zwaar bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt geheel bew; zwaar bew. ijzel onbewolkt geheel bew. zwaar bew. geheel bew. mist geheel bew. geheel bew. geheel bew. geheel bew. regen zwaar bew. zwaar bew. regen -Do C-C Co u t- u 5 u Sa N 6 NW 1 windstil W 4 windstil ONO 6 NO O ONO NO ZZO 2g e| ES g S5 25 -19 0 -8 ,0 -10 0 -13 0 -18 0 -1 3 5 10 -5 0 0 0,4 windstil 0 NNW Z NO OZO NO windstil windstil windstil windstil ZO 9 10 0 -15 0 -2 0,1 Neeislae laatste Z* uur. COXCCCCXXYrr. atxoXXXXXX» «XJOOC MINDER KOUD Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met plaat selijk enige sneeuw of regen en hier en daar mist. In het Zuiden van het land lichte dooi tot temperaturen om het vriespunt. In het Noorden van het land temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst. Matige tot krachtige en langs de Waddenkust af en toe harde Oostelijke wind. 24 Februari Zon op 7.41 uur, onder 18.11 uur. Maan op 7.51 uur, onder 21.02 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 24 Februari Hoog water: 4.58 en 17.05 uur. Laag water: 0.37 en 12.58 uur. x-jüocoooaoocsoooouawxcüocoaoocxxxxxxxxxxxjoocjooooccx»:

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1