Rauwe hoest STOFZUIGERS PANDA EN DE MEESTER-ZANGERS Democratie dreigt ten onder te gaan aan verwording Bondsdag wil plaats opeisen in de leiding van de NAVO Wereldnieuws Vertegenwoordigers der massa gaan op het regeerkussen zitten De radio geeft Donderdag Vakverbond de les gelezen wegens eis tot uitstel van ratificatie Ark Royal is gewapend tegen radio-activiteit HAMEA-GELEI rm Toch ió Uet zo Straling WOENSDAG 23 FEBRUARI 1955 2 Politieke filosofie van Walter Lippmann Vrije havenzöne op Curasao J. M A E R T E N S N.V. H. Bij stopbevel agent niet voorbijrijden Buschauffeur uit Hoofddorp veroordeeld Laatste grote vliegdekschip voor de Britse marine Heringa Wuthrich Staking bij Noorse omroep maakt ruwe handen In één nacht gaaf en zacht [Van onze correspondent in Washington) Binnenkort zal in de Verenigde Staten een boek verschijnen, dat vertaald zou moeten worden in de talen van al die landen, waar mensen wonen die ernst maken met de Westerse democratie. Uiterlijk moge de Westerse wereld er wel varend uitzien, innerlijk is er sedert 1917 een verteringsproces aan de gang, dat dreigt uit te lopen op een catastrofale vernietiging van de hoogste waarden onzer samenleving. De denkbeelden waarop de Engelse en Nederlandse democratie zijn gegrondvest en die Washington en Jefferson inspireerden bij de Amerikaan se staatsvorming al deze ideeën en de menswaardige samenleving, die daar door mogelijk is, dreigen verloren te gaan tengevolge van een verwording van de democratische instelling. Aldus ongeveer Walter Lippmann, de bekendste Amerikaanse kroniekschrijver en de auteur van bovengenoemd boek („The Public Philosophy") waarvan wij vóór de officiële publicatie een exemplaar hebben ontvangen. Reeds uit de beknopte aanduiding van de inhoud van dit boek blijkt, dat Lipp mann het gevaar, dat de Westerse wereld bedreigt, niet beschouwt als een van buiten komend, communistisch gevaar, dat als een inwendig verwordingsproces, dat zijns inziens nog gestuit kan worden. De toon van zijn boek is echter zeer ernstig. Het is de toon van een man, die in een leven van studie en tegelijk van contact met de actuele politiek de normen heeft leren kennen en liefhebben, waar de mens zich naar heeft te richten, wil hij een samenleving in stand houden, die uitrijst boven barbarendom. In twee artikelen zullen wij trachten de hoofdzaken van dit waarlijk fundamentele boek weer te geven. Het zal een vrije weergave worden, want in zulk een kort bestek moet men sommige dingen wel ver eenvoudigd en naar eigen trant samenvat ten, maar de essentie van het boek moge op deze manier toch duidelijk worden. Was het Westen alleen maar gewond, dan was de situatie wellicht niet zo ernstig, maar het Westen is ziek. Die ziekte kwam volgens Lippmann voor het eerst aan de dag omstreeks 1917, toen de bevolkingen (winnaars en overwonnenen) door oorlogs verliezen bijkans wanhopig zelf wensten te regeren en zelf zeggenschap opeisten, waar het vrede en oorlog betrof. Naar Lippmann's overtuiging kan de massa ech ter niet regeren, alleen al niet, omdat wie in het dal werkt, geen overzicht en geen uitzicht kan hebben. Frankrijk toonbeeld De schrijver ziet de uitvoerende macht als de actieve, de vragende, de voorstellen de macht. De vertegenwoordigende verga dering daarentegen ziet hij als de toestem mende macht, critiserend en weigerend eventueel, doch in elk geval in hoofdzaak reagerend en niet reagerend. Wee echter, als de massa, via haar vertegenwoordigers, gaat overheersen en de baas over de uit voerende macht wordt. Lippmann noemt Frankrijk niet, doch men kan niet nalaten aan dit land te denken. In het algemeen is de publieke opinie, die doorgaans ten achter is bij de gebeur tenissen, niet geneigd tot veranderingen in de bestaande koers. Lippmann geeft een ADVERTENTIE Dte krampacbtigè hoest laat U geen rust. 5paai' Uw longen, neem cle sliimoolnc«;pirtrlo HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Mor genwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 De Antwoordman. 11.15 Orgel. 11.30 Lichte muziek. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Platen. 12.50 Uit het be drijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Gevarieerde muziek. 13.55 Koersen. 14.00 Cabaret. 14.45 Viool en piano. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzen ding.: Nederland en de wereld: De buiten landse handel in landbouwproducten. 18.00 Nieuws. 18.15 Voor de jeugd. 18.30 Jazz muziek. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gespro ken brief uit Londen. 19.10 Theaterorkest en solist. 19.45 Buitenlands overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 Journaal. 20.15 Radio Philhar- monisch orkest en solist. 21.05 Platen. 21.35 Gevarieerd programma voor de militairen. 22.20 Bariton en piano. 22.40 Sportproblemen. 22.50 Sportaclualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 —24,00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Platen 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws, weerbericht en katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Gewijde muzie':. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Piano. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.3312.40 Voor het platteland). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Viool en piano. 13.50 Platen. 14.00 Kamerorkest en soliste. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Vocaal ensemble. 15.35 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Piano, klarinet en cello. 17.10 Voor ae jeugd. 17.40 Beursberichten. 17.45 Platen. 18.05 Kamer muziek. 18.30 Fries programma. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weerberciht. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal gesorek. 19.35 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd programma. 22.00 Tijdschriftenkroniek. 22.10 Platen. 22.20 Orgelconcert. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (N.C.R.V.) 17.00—17.30 Voor de kinderen. 20.15 Jour naal en weerbericht. 20.35 Filmprogramma. 21.00 Documentair programma over rheuma- bestrijding. 21.35—21.45 Dagsluiting. BRUSSEL, 324 T'. 11.45 en 12.15 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 15.00 Clavecimbelrecital. 16.02 Orkest-concert. 16.40 Meisjeskoor. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Trompet en piano. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Cau serie. 20.00 Verzoekprogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws, feiten van de dag, en: Engelse litteratuurgeschiedenis. (Op 224 m.). reeks voorbeelden, die aantonen, hoe de massa geneigd is „neen" te zeggen, ten dele uit angst voor risico's en in elk geval ten gevolge van vrij primitieve impulsen. Ziehier enkele vragen en het antwoord van de massa. „Voorbereiden voor oorlog in tijd van vrede?" Neen (belastingverhoging, druk op de begroting, meer dienstplicht). „Interveniëren in een conflict dat zich ontwikkelt?" Neen (vermijdt het risico van oorlog). „Terugtrekken uit het conflictsgebied?" Neen (geen appeasementgeen aanpap pen met de vijand). „Onderhandelen over een compromis zo dra dit mogelijk is?" Neen (de aanvaller moet gestraft worden). „Gewapend blijven om'de opgelegde re geling te garanderen?" Neen (de oorlog is voorbij). Impulsieve reacties. Vandaar onder meer Lippmann's conclusie, dat de massa niet kan regeren. En de vertegenwoordigers van de kiezers kunnen dat evenmin. Zij zijn (in Nederland lijkt ons de situatie in dit opzicht gunstiger dan in de Verenigde Staten), de loopjongens en de bedienden geworden van de kiezers van hun district of staat. Zij moeten, willen zij hun zetel behouden, vrijwel steeds de locale belan gen en de kortzichtige wensen verdedigen van hun kiezers. Weliswaar is het goed dat de mening van het volk gehoord wordt, en dat die mening geconfronteerd wordt met de plan nen van de uitvoerende macht, doch men neme haar voor wat zij is: veelal kort zichtig eigenbelang. Gezag en aanzien aangetast Men zal zeggen: ook de uitvoerende macht is gekozen en daardoor in zekere zin afhankelijk van de kiezers. Gelukkig zijn er verschillen: de Amerikaanse presi dent heeft veel sterker dan een lid van het Congres verplichtingen tegenover zijn ambt. Hij is als het goed is de president van geheel het volk, niet van een partij .Hij is verantwoordelijk, niet alleen tegenover de kiezers van 1952, maar tegen over het volk van het verleden en ook tegenover het volk van de toekomst. Zo gezien, krijgen het aureool en het gezag van een koningshuis of van het ambt van president, bijzondere betekenis. Helaas zijn het gezag en het aanzien van de uitvoeren de macht in deze eeuw zeer gedaald en de afhankelijkheid ten aanzien van de volks vertegenwoordiging is veel groter gewor den, omdat er voor de uitvoering van alle plannen en vooral voor de bewapening ge weldige sommen nodig zijn, die net parle ment of het congres moet voteren. In de laatste 70 jaar is het percentage van de kiezers sterk gestegen en het is ver antwoord te zeggen, dat het kiezerskorps minder dan vroeger doordrongen is van de normen van burgerzin, die behalve rechten ook plichten tegenover de gemeenschap veronderstellen. Wanneer de drang tot ge net en momentele veiligheid doorslaggevend is bij het uitbrengen van de stem en wan neer de aldus gekozen vertegenwoordigen de vergadering dominerend wordt ten aan zien van de uitvoerende macht, dan kan men inderdaad spreken van een inwendige verrotting der democratie. Treedt deze verwording in en Lippmann ziet haar intreden dan worden de elementaire impulsen niet langer beheerst (kenmerk der beschaving), doch dan worden zij aan gemoedigd en bekleed met macht. STUDENTENFREDIIvANT VOOR SOERABAJA De samenwerkende Indonesische kerken te Soerabaja hebben de Raad voor de Zen ding van de Ned. Herv. Kerk verzocht om de uitzending van een studentenpredikant. In de loop van dit jaar hoopt ds. F. van Nieuwpoort die voor de Raad voor de Zen ding hiertoe 'werd aangewezen, voor het werk onder de studenten naar Soerabaja te gaan. Ds. Van Nieuwpoort was predi kant bij de Hervormde gemeente te Over- schild (Gr.). Blijkens mededelingen van de gezagheb ber van Curasao, de heer M. P. Gorsira, is er reden te verwachten, dat er in het ge bied van de nieuwe haven van Curagao een vrije zóne zal komen. Er worden thans tus sen de landsregering en het eiland Curagao besprekingen gevoerd om dit voornemen te verwezenlijken De landsregering heeft de verzekering gegeven dat alle wettelijke regelingen voor het instellen van een vrije zóne vóór 1 Juni geregeld zullen zijn. De bedoeling- van de vrije zóne is, dat handelsmaatschappijen en industrieën Cu rasao als stapelplaats zullen gaan beschou wen voor hun handel op midden- en Zuid- Amerika en het Caraibische gebied. ADVERTFNTIE Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 BONN (A.N.P.) De West-Duitse Bondsdag wil voor de bondsrepubliek een plaats opeisen in de permanente groep (het dagelijks bestuur) van de Noord-Atlan tische Verdragsorganisatie. De buitenland se commissie van de Bondsdag is het er over eens, dat de bondsrepubliek een ver tegenwoordiging in het uitvoerende mili taire NAVO-orgaan dient te krijgen, naast de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk. Bovendien wenst de commissie, dat de indeling der NAVO-commando's zal worden herzien. Men wenst dat het gebied der bondsrepubliek niet langer onder de commando's Noord en Midden zal vallen, doch dat het aan één enkel commando zal worden toevertrouwd. Het rapport, waarin deze wensen zijn vervat, omvat in 75 bladzijden het resultaat van de bespreking der verdragen van Pa rijs in negen commissies van de Bondsdag. Aan de vooravond van het ratificatie debat staat men nog voor enkele onopge loste problemen. Het debat wordt over schaduwd door het voortduren van de ka binetscrisis in Frankrijk en de daardoor bestaande onzekerheid over het lot, dat de verdragen in Parijs beschoren zal zijn. De CDU-fractie staat eensgezind achter dr. Adenauers wens om het Duitse jawoord onafhankelijk van de houding van Frank rijk te geven. Bij de drie andere regerings partijen zijn echter sterke stromingen om, hangende de Franse onzekerheid, de beslis sende (derde) lezing uit te stellen. De fracties overleggen nog hoe zij de ratificatie vergezeld kunnen doen gaan van een besluit, dat de drang naar overleg met de Sovjet-Unie over het vraagstuk der Duitse eenheid zou bekrachtigen. Over de vraag hoe en wanneer de Duitsers zélf zulk een overleg zullen moeten stimuleren, is in feite de hele felle buiten-parlementaire strijd over de verdragen gegaan. Deze ac tie 'heeft het herenigingsvraagstuk in het centrum van de belangstelling geplaatst en de Bondsdag kan daaraan moeilijk voorbij gaan. Eigen buitenlands beleid Dr. Adenauer heeft de opvatting dat de periode der vruchtbare onderhandelingen eerst na de voltooiing der ratificatie kan beginnen verdedigd met het argument, dat de verdragen de bondsrepubliek het recht zouden geven bij onderhandelingen mede aan de tafel te zitten. De vraag of hij dan ook bereid zou zijn daar de vertegenwoor digers van de Oost-Duitse republiek te ont moeten heeft hij evenwel ontweken. Overi gens blijkt uit de rapporten van de com missie voor buitenlandse zaken, dat de op vatting, dat de bondsrepubliek door de ver dragen bevoegd zou worden in alle vraag stukken een eigen, zelfstandige en onafhan kelijke buitenlandse politiek te bedrijven, door een grote minderheid niet wordt ge deeld. Wel was de commissie het erover eens, dat de bondsrepubliek diplomatieke betrekkingen zou kunnen aangaan met wie zij wilde, ook met de Sovjet-Unie. Het minst populaire deel van de Parijse verdragen, het Saar-accoord, zal afzonder lijk worden behandeld. De Bondsdag zal het accoord wel vergezeld doen gaan van zijn wensen betreffende die uitvoering en van zijn opvatting, dat ondanks alles de Saar een deel van Duitsland zou blijven. Daarover was men het roerend eens. Voor kennisgeving aangenomen De Oostelijke Volkskamer wenst een de legatie naar Bonn te sturen om mee te praten en premier Grotewohl heeft voor gesteld een gezamenlijke oproep der beide Duitse republieken aan de vier bezetters, hetgeen in Bonn voor kennisgeving is aan genomen. Aan Grotewohl en zijn mede werkers wordt in Bonn elk recht om zich in die zaken te mengen, ontzegd. Van re geringswege heeft men het dan ook niet nodig geacht uitvoerig op deze voorstellen te reageren. Meer aandacht schonk men daar aan de oproep van het West-Duitse vakverbond aan de Bondsdag om de ratificatie uit te stellen. De bondsregering liet daarop ver klaren, dat de vakbonden door deze op roep hun politieke neutraliteit hebben ge schonden en zich aan de zijde van de so cialisten hebben geschaard. „Het wordt steeds duidelijker, dat bepaalde krachten in de leiding der vakbonden met alle mid delen proberen het vakverbond aan het sleeptouw der socialisten te hangen", zo heet het in een officiële verklaring der re gering. Ook de R.K. arbeidersbeweging ontzegde de leiding van het vakverbond het recht zich op deze wijze in het politieke dispuut te mengen. Alles bijeen een slecht begin voor de nieuwe pogingen om het contact tussen vakverbond en regering te verbeteren. President Heuss had daartoe enkele dagen geleden nog een initiatief ge nomen en ook minister Erhard en het ver bond van werkgevers hadden de president van het vakverbond tot overleg uitgeno digd. Deze heeft evenwel afgezegd, aan gezien naar zijn opvatting het klimaat voor nieuwe besprekingen te ongunstig is. Advocaat-generaal De advocaat-generaal bij de Hoge Raad heeft conclusie genomen in de kwestie, door de ANWB opgeworpen, of men ver plicht is aan een bevel tot stoppen van de politie zadanig gevolg te geven, dat men zijn auto vóór de politieman tot stilstand brengt, ook wanneer men reden heeft aan te nemen, dat daardoor de verkeersvei ligheid in gevaar wordt gebracht. Het be trof hier de zaak tegen een inwoner van Voorburg. Deze had op bevel wel gestopt, maar Op een even verder gelegen parkeer plaats omdat hij meende het verkeer an ders in gevaar te brengen. Hij werd ver oordeeld tot f 10 boete. De advocaat-generaal concludeerde tot verwerping van het beroep. Wanneer een politieambtenaar aan een bestuurder be veelt te stoppen kan dit niet anders bete kenen aldus de advocaat-generaal, dan dat die ambtenaar verder rijden dan de plaats, welke hii aangeeft, niet toelaatbaar acht. Onder die omstandigheden aan de betrokken bestuurder de vrijheid te laten zijnerzijds zelfstandig te beoordelen waar hij meent het beste te kunnen stoppen zou betekenen, dat aan het voorschrift van ar tikel 29 der Wegenverkeerswet elke bete kenis zou worden ontnomen. Geconclu deerd werd daarom tot verwerping van het beroep. De Hoge Raad zal 22 Maart arrest wijzen. Het gerechtshof te Amsterdam heeft Dinsdag in hoger beroep uitspraak ge daan in de zaak tegen de 37-jarige chauf feur H. P. T. uit Hoofddorp, verdacht in de nacht van 22 Juni op de Rijksweg Den HaagAmsterdam ter hoogte van Nieuw Vennep met een autobus bij het passeren een scooter te hebben aangereden, waar door de duo-passagier van dit voertuig op de weg is gevallen en de volgende morgen is overleden.. Het vonnis van de Haarlemse rechtbank, waarbij de chauffeur werd veroordeeld tot een maand hechtenis, werd bevestigd. 13. „Een schatkaart!", riep Enrico, „ein delijk komen we, waar we wezen moeten!" „We zijn er anders nog lang niet", merkte Panda op. „Volgens die kaart is de zee rovers-schat op een eilandje in de Zuidzee begraven en dat is een heel eind hier van daan. Hoe wilt u daar komen?" „Per schip natuurlijk", antwoordde Enrico ongedul dig. „En ik heb hier een schip, nietwaar?" „Wou u met deze oude, wrakke schuit zo'n verre reis maken?", riep Panda uit. „Dat zal wat worden! Bovendien bent u niet eens een zeeman!" Dat hindert niet", ant woordde Enrico, „ik word kapitein en die hoeft toch niets te doen. Ik ga een beman ning aanmonsteren, die het wel voor me zal opknappen. Dus geen getreuzel verder! Op, naar de haven!" „Maar als u kapitein wilt zijn, dan moet u toch IETS van zee vaart afweten?", zei Panda, de meester zanger volgend. „Dat is ook zo", antwoord de Enrico, „ik weet vele zeemans-liede- ren". Meteen gaf hij blijk van zijn kunnen op dit gebied, door allerlei zeemansliede ren ten gehore te brengen. Het was een indrukwekkend repertoire, maar toch be twijfelde Panda sterk, of zoiets voldoende was om een schip veilig over de zeeën te voeren. BIRKENHEAD (AFP-Reuter). Het nieuwe Britse vliegdekschip „Ark Royal" (36.800 ton), dat vandaag in dienst gesteld zal worden, is waarschijnlijk het eerste vaartuig van de Britse marine dat is uit gerust met een inrichting voor afstands besturing voor het geval het in een zee gebied terecht zou komen, dat radio-actief besmet is. Geen enkel schip kan een voltreffer door een atoom- of waterstofbom doorstaan. Als een schip echter aan de rand van een ontploffingsgebied zou varen kan radio actief besmette lucht binnendringen en mogelijk het gehele schip besmetten. Met het oog daarop is de „Ark Royal" uitgerust met speciale compartimenten, van waaruit de bemanning de machines kan bedienen, totdat het schip buiten het gevaarlijke ge bied is. De „Ark Royal" is gebouwd door „Cam- mell Laird and Company" in Birkenhead. De bouwkosten bedragen tussen de 200 en 250 millioen gulden. Het heeft een beman ning van 1600 koppen. Het is wellicht het laatste grote vliegdekschip dat voor de Britse marine is gebouwd. Men verwacht, dat in de toekomst kleinere vliegdeksche pen gebouwd zullen worden. ADVERTENTIE HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS OSLO (United Press) Thorstein Die- sen, de programmaleider van de Noorse omroep, is in het gehele land bekend als een „spraakwaterval", maar de luisteraars vragen zich af of hij het met zijn welbe spraaktheid voor de microfoon lang vol zal kunnen houden tijdens de staking die om middernacht is uitgebroken onder het om- roeppersoneel. De kern van de „noodprogramma's" die do Noorse zenders gaan uitzenden geduren de de staking bestaat uit weersberichten, politieberichten en mededelingen voor de scheepvaart. De Noren zullen het tijdens de staking moeten stellen zonder radio nieuwsberichten. Wel krijgen zij behoorlijke porties muziek want het radiosymphonie- orkest in Oslo en de radio-orkesten van Stavanger en Bergen zijn krachtens con tracten verplicht te spelen. Tot de stakers behoren 73 functionaris sen van de programma-afdeling. Diesen en Kaare Fostervold, de directeur van de staatsomroep, moeten zonder geroutineer de hulp zorgen dat Noorwegen in de aether blijft. Zij kunnen echter nog rekenen op de steun van vierhonderd employé's en tech nici die niet aan de staking deelnemen. De stakende employé's willen meer sala ris. Omdat de overheid naar hun mening te weinig vaart zette achter bestudering van hun verlangens besloten zij een verzoek om uitstel van de staking tot het parlement do kw.estie zou hebben besproken af te wij zen. Diesen, die in de afgelopen dertig jaren zijn sporen heeft verdiend als radiospreker en Marathon-commentator van verkiezings uitslagen, debuteerde vanmorgen om kwart voor zes als lezer van weerberichten en mededelingen voor de vissersvloot. Verkeer. Vorig jaar zijn op de Franse ver keerswegen 5280 personen gedood en 75.355 gewond bij ongelukken. Motoren en bromfietsen veroorzaakten ongeveer twee maal zoveel ongelukken als alle autobussen, tractoren en vrachtauto's bij elkaar, aldus de verkeersautoirLtei- ten. Beschonken chauffeurs brachten ongeveer evenveel ongevallen teweeg als dieren. Smokkel. In steeds groter aantal worden parkieten uit Nederland naar West- Duitslamd gesmokkeld. Meer dan 1500 vogels die de laatste tijd West-Duits- land zijn binnengesmokkeld zijn in be slaggenomen en in gaskamers vernie tigd. Influenza. Een influenza-epidemie heeft 37 mensen het leven gekost. Zo heeft het Beierse ministerie van volksgezond heid bekend gemaakt. De afgelopen week hebben zich 26.000 nieuwe geval len voorgedaan, vooral in Noord- Beieren. „Robin Hood". Volgens te Nieuw Delhi ontvangen berichten heeft Man Singh, de 64-jarige vogelvrijverklaarde die be kend staat als „De Robin Hood van India", het afgelopen weekeinde weer kans gezien aan de politie te ontkomen, hoewel hij bij een vuurgevecht in een been was geschoten. Man Singh, die bekend staat als een zeer vroom man, wordt reeds veertien jaar door de po litie gezocht. De door hem geleide ben de is naar verluidt de schrik van de rijken en een vriend van de armen. In feite heerst Man Singh over een gebied van ongeveer 20.000 vierkante kilometer in Noord-India. Er is op zijn hoofd een prijs van 10.000 rupees (ruim 7500 gulden) gesteld. Voorbij. Vier Japanse soldaten, die niet wisten, dat de oorlog voorbij was, zijn aangetroffen in de oerwouden van Ne- derlainds-Nieuw-Guinea. Zij zijn naar Wewaik gebracht voor hun terugkeer naar Japan. Overboord. De Egyptische autoriteiten in de zóne van het Suezkanaal hebben al 66 gedeserteerde militairen van het Franse Vreemdelingenlegioen gear resteerd. Bijna honderd militairen zijn van 't troepentransportschip „Pasteur" in het Suezkanaal gesprongen en naar de wal gezwommen. Van de gezagvoer der is een lijst met 55 namen ontvan gen. Onuitputtelijk. De vijf gebroeders Rocke feller, wier grootvader John D. Rocke feller in 1913 een groter fortuin (900 millioen dollar) vergaarde dan enig an dere Amerikaan, beschikken op zijn minst nog over 500 millioen dollar, zo heeft het tijdschrift „Fortune" uitgere kend. Sinds 1913 heeft de familie meer dan een milliard dollar geschonken aan liefdadige instellingen. Ieder van de broers heeft ongeveer 5 millioen dollar per jaar aan inkomen. Feest. Het bestuur van de Britse vakbond van spoorwegpersoneel heeft besloten op uitnodiging van de communistisch - Chinese vakvereniging van spoorweg personeel een afvaardiging naar de Chi nese volksrepubliek te zenden ter vie ring van het 1-Meifeest. De TUC (het Britse verbond van vakverenigingen) had vorige maand de vakbonden gewe zen op het gevaar van het zenden van afvaardigingen naar communistische landen uit het oogpunt van propaganda. De TUC zou van plan zijn andermaal de 185 aangesloten vakbonden op dit gevaar te wijzen. Limonade. Een fontein op de oude markt te Kopenhagen zal elke Zondagmiddag limonade geven voor kinderen van acht tot twaalf jaar, die naar hartelust zul len kunnen drinken. Dit plan is van de organisatie „Redt het kind". Tijdschriften. De socialistische oppositie m het Britse Lagerhuis heeft zich uitge sproken voor een regeringsontwerp, dat beoogt de publicatie en invoer van tijdschriften met martel- en moord- verhalen te verhinderen. Vergiftiging. Gaston Dominici, de Franse boer die ter dood is veroordeeld wegens de drievoudige moord op het Engelse gezin-Drummond, is in het ziekenhuis van de Marseillaanse gevangenis „Les Baumettes" opgenomen. De 77-jarige boer zou aan voedselvergiftiging lijden. ADVERTENTIE GROEI VAN EEN levend organisme kan plaats vinden door vergroting van de cel len die door groeistoffen worden aange spoord zich te strekken. De snelle groei van kleine kiemplantjes, het ontplooien van bladeren en het ontluiken van bloe men is in de eerste plaats te danken aan dergelijke celvergroting. Afgezien hiervan, is groei bij planten en dieren echter in hoofdzaak een gevolg van vermeerdering van het aantal cellen die te- zamen het levende organisme opbouwen; celstrekking ver vult in de levende natuur slechts een bescheiden rol. Celvermeerdering, die dus in het algemeen ten grondslag ligt aan het merkwaardige verschijnsel dat wij als „groei" aanduiden, kan op tweeërlei wijzen plaats vinden. Ten eerste door insnoering, waarbij de blaasvormige kern in de cel in tweeën wordt gedeeld en de cel zelf dit voorbeeld volgt. Dit wordt de directe kerndeling ge noemd, een proces dat weliswaar in een groot aantal gevallen en bij zeer verschil lende weefsels is waargenomen, maar dat desondanks tot de uitzonderingen behoort. Iri verreweg de meeste gevallen geschiedt celvermeerdering door indirecte kernde ling, mitose genoemd. Bij de mitose voltrekt zich in het proto- plasma, dus in het celvocht dat de kern omgeeft, een wonderlijke verandering. In een wat lichter gekleurd gedeelte van dit protoplasma bevindt zich een eigenaardig orgaantje dat uit één of twee kleine kor reltjes bestaat, die centriolen worden ge noemd. Was in de rustende cel slechts één centriool aanwezig, dan deelt deze zich in tweeën en beide centriolen gaan nu een stralingsfiguur vertonen,- die steeds duide lijker wordt en zich in het omgevende protoplasma uitstrekt. Beide centriolen verwijderen zich meer en meer van elkaar, waarbij de sterkte van de straling voort durend toeneemt, en tenslotte bevinden beide centriolen zich ieder aan het uiteinde van de cel, diametraal tegenover elkaar gelegen. Beschouwt men de stralingsfiguur die de centriolen in de cel ver oorzaken, dan wordt men direct getroffen door de grote overeenkomst die dit beeld vertoont met magnetische- of electrische krachtlijnen die van twee tegengestelde polen uitgaan. Zoals bekend, richten de ijzerdeeltjes op een blad papier zich volgens eigenaardige lijnen wanneer zij onder invloed komen van twee ongelijknamige magnetische po len. Dit, door ijzerdeeltjes aanschouwelijk gemaakte veld van magnetische kracht lijnen, blijkt treffend overeen te komen met het beeld dat bij de indirecte kernde ling ontstaat door de poolstraling die van de centriolen uitgaat. Het was dus begrij pelijk dat men ter verklaring van de mitose het eerst dacht aan een door electriciteit opgewekt verschijnsel en dat men de ver schillende fasen van het kerndelingsproces toeschreef aan electrische aantrekking of afstoting. Maar Gurwitsch en zijn medewerkers hebben aannemelijk gemaakt dat in de levende cel werkelijk een straling ont staat, die ook andere cellen tot deling kan aanzetten. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON,

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2