Minister-president mag wèl over buitenlandse politiek spreken Gruisvdjs (hefarine 4 Agenda voor Haarlem Paul Claudel overleden Meer Europese gezindheid van regering gevraagd MflF Florentijns bedrijf gevorderd ten bate van de arbeiders „Scarborough" in Eerste Kamer Dr. Drees antwoordt Gerretson prof. Drieënveertig sprekers op eerste congresdag Noodzaak tot groter parlementaire controle op internationale beslissingen Gevierd dichter en diplomaat Persoonlijke christelijke democratie van burgemeester La Pira 3 Vier bondgenoten tegen pijnen en griep! Wasmachine die met geluidsgolven werkt Het P.v.d.A.-congres Buitenlandter sprake op P.v.d.A.-congres „mr-HNiHMCin Indonesische waarschuwing tot Nederland en Australië Baron Van Tuyll van Serooskerken overleden Slagersknecht fantaseerde grote erfenis „Parel-conflict" opgelost Typhus aan boord van de „Ruys" Verdedigers verzoeken om uitstel van zaak-Schmidt WOENSDAG 23 FEBRUARI 1955 Voordat de Eerste Kamer begon aan de begrotingen van Algemene Zaken en van Financiën deed zij eerst een aantal wets ontwerpen af. Hierbij waren een ontwerp tot opheffing van de gemeenten Hemmen en toevoeging van haar gebied aan dat van de gemeenten Valburg en Dodewaard, en een ontwerp tot gemeentelijke herindeling van de Bomme- lcrwaard. Bij de behandeling van de begroting van het departement van Algemene Zaken toonde prof. Gerretson (C.H.U.) zich niet gerustgesteld over het antwoord van de regering, dat de „Dakota" die voor de reizen van het Koninklijk gezin wordt ge bruikt voldoende veilig en bedrijfszeker is. Voorts achtte hij het niet verantwoord, dat het gehele gezin tezamen in één vliegtuig reist en hij drong er dan ook op aan Ko ningin en troonopvolgster afzonderlijk te laten reizen. Wegens de tafelrede die de Koningin bij het bezoek van president Coty had gehouden had hij critiek op het kabinet, dat hij voor deze rede, waarmee hij het niet geheel eens was, constitutioneel verantwoordelijk achtte. Bezwaren had hij ook tegen de rede die prof. Van Eysinga uitgesproken had bij de onthulling van het standbeeld van Johan van Oldenbarnevelt te Den Haag. De rege ring had moeten voorkomen, dat de Ko ningin bij deze plechtigheid aanwezig was, zo luidde de kern van zijn betoog. Hierna kwam prof. Gerretson op het be zoek dat dr. Drees aan het Labourcongres te Scarborough heeft gebracht. Hebben destijds de ministers in het kabinet goedgekeurd, dat de minister-presi dent daarheen ging?, vroeg hij. Dr. Drees had zijns inziens de fout gemaakt zich te vergelijken met de Zweedse premier, die echter tegelijk ook partijleider is. Dat Nederland onjuiste berichten in de wereld pers over dit congres niet heeft tegenge sproken weet hij aan het niet goed functio neren van de Rijksvoorlichtingsdienst, die hij „rijksverduisteringsdienst" noemde. Prof. Molenaar (VVD) was van oor deel dat de minister-president zeker niet was getreden in de bevoegdheden van de minister van Buitenlandse Zaken. Dat de minister-president in Scarborough de ver gadering van de internationale socialisti sche partij heeft bijgewoond, kan hij zich voorstellen. Iets anders is het, of de minis ter actief heeft meegewerkt. Dit zou hij gaarne vernemen. De heer Kropman (KVP) betreurde het, dat deze gehele zaak in de partij politieke sfeer was getrokken. „Wij juichen ieder contact van de regering door welke minister ook met politieke leiders van andere landen, tot welke partij deze be horen, toe," zo zei hij. D r. D r e e s, de sprekers beantwoordend, vroeg zich af, of men zich wel op het standpunt moet stellen dat het vliegtuig geen normaal verkeersmiddel is. Dat is voor hem nog een vraag. Volgens dr. Drees mag men niet aan nemen dat bij bezoeken van buitenlandse gasten of omgekeerd bij een bezoek aan het buitenland, elk woord dat de Koningin bij een rede spreekt de ministers passeert. Natuurlijk blijft de minister van Buiten landse Zaken er voor verantwoordelijk. Wat betreft de door prof. Gerretson ge wraakte zin in de redevoering van de Ko ningin betoogde dr. Drees, dat daarin niet is gezegd, dat de Franse revolutie de vrij heid, gelijkheid en broederschap heeft ge bracht. Wat betreft het bijwonen van de onthulling van het standbeeld van Johan van Oldebarnevelt en de rede van prof. Van Eysinga zei hij het een gelukkige zaak te vinden dat de Koningin aanwezig was bij de herdenking van een groot staatsman en een der grondleggers der Zeven Provin ciën. „Men moet elk woord dat daar ge sproken wordt niet met de Koningin ver eenzelvigen," zei hij. In het geval-Scarborough zag hij twee aspecten: menselijk vertrouwen en de positie van de minister-president. ADVERTENTIE De 4 bestanddelen van Chefarine „4" tezamen in één tablet verenigd vormen het beroemde geneesmiddel, dat vaak uitkomst brengt, waar andere middelen falen. oiiaere rniaueien idien. jm 'n jQlje doet wonderen WOENSDAG 23 FEBRUARI Minervatheater: Heemsteedse Kunstkring, violist Thomas Magyar, 8.15 uur. O.R.G. centrum, Westerhoutpark 1 A: Voordracht met lichtbeelden over Jeroen Bosch, 8 uur. Concertgebouw: Voorlichtingsavond Gew. Arbeidsbureau over Nieuw-Zeeland, 8 uur. Luxor: „De woestijn leeft", alle leeft, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „08/15", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Zij die zich verkopen", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Palace: „Wij willen George", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Tarzan's avonturen", 18 jaar. 8 uur. Lido: „Duel in the sun", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Studio: „Romeo en Julia", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 24 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Verdachte ontkent", De Verenigde Spelers, 8 uur. Zuiderkapel: ds. A. v. d. Most, 8 uur. Minerva: „Eén uur voor middernacht", 18 jaar, 8.15 uur. Luxor: „De woestijn leeft", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „08/15", 18 jaar 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Zij die zich verkopen", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Wij willen George", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Tarzan's avonturen", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Lido: „Duel in the sun", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Studio: „Romeo en Julia", 14 jaar. 2.15, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: Kamermuzieka'vond, alt, viool en piano, 8 uur. Dat de Times hem de leider der Neder landse socialistische partij genoemd heeft is zijn schuld niet. „Het is volkomen onjuist gesteld, dat een minister-president niet zou mogen praten over buitenlandse politiek en dit zou moeten overlaten aan de minister van Buitenlandse Zaken. Die besprekingen kunnen vaak hun grote nut hebben. Het is de normale taak van de minister-president ae inzichten van Nederland over de buiten landse politiek elders tot'hun recht te doen komen. Ik kan niet toezeggen, dat ik met de heer Attlee, die thans als gast het con gres van de P. v. d. A. bijwoont, geen woord zal spreken," zo besloot dr. Drees. De begroting van Algemene Zaken werd hierna goedgekeurd. Financiën De Kamer begon hierna aan de behande ling van de begroting 1955 van het minis terie van Financiën. Prof. Molenaar (VVD) vroeg de minister of het de bedoeling blijft de belas tingverlaging op 1 Juli 1955 te doen ingaan, doelende op de oppositie van het N.V.V.. Hij beklaagde zich voorts over de inge wikkeldheid van het nieuwe aangiftebiljet Inkomstenbelasting en hoopte dat de grens van de Inkomstenbelasting tot 6000 ver hoogd zou worden. „De gedachte tot bezuiniging leeft niet voldoende op de departementen, de weer standen zijn er te groot," zo zei hij verder. De heer T e u 1 i n g s (KVP) kantte zich tegen het samenvallen van Vermogens- en Inkomstenbelasting en drong er op aan dat bij de herziening in de belastingpolitiek deze zaak zal worden herzien. Voorts wilde hij ontheffing van de belastingheffing van werkgeversbijdragen aan bouw- en spaar fondsen. De heer Van Tilburg (P. v. d. A.) vroeg zich af, wat de reden van de onge rustheid van prof. Molenaar ten opzichte van de belasting verlaging was. Dezer dagen is in Londen een revolu- tionnair type wasmachine gedemon- - steerd. De wasmachine werkt volgens g het principe van geluidsgolven die het water door het weefsel van de was- goederen spoelen en dit binnen de twin- g tig minuten grondig reinigen. De ma-S chine kost ongeveer een derde van de normale wasmachine. xx*xx>oooooooooooc>dcoocooooococcoooooooooccooococxx»oo«x: Op het Congres van de Partij van de Arbeid in Leiden zijn Dinsdag in de mid dag- en avondvergadering 43 afgevaardig den aan het woord geweest, die de voorstel len en amendementen der afdelingen nader toelichtten. Alle voorstellen inzake onder wijskwesties werden verwezen naar het onderwijscongres, dat de P. v. d. A. in Mei a.s. zal houden. Een der sprekers vroeg de aandacht van het partijbestuur voor de problemen der Indische Nederlanders. En kele afgevaardigden leverden critiek op de vorming van het Sociaal-Democratische Centrum in de partij. Voorts werd van het partijbestuur gevraagd, een duidelijk stand punt in te nemen ten aanzien van Nieuw Guinea. Een der congressisten merkte bij dit punt op, dat naar zijn oordeel ge zien de debatten in de Kamers het kolo nialisme nog steeds bestaat en het daarom noodzakelijk is dat de P. v. d. A. een dui delijk geluid laat horen. ,Wij zullen de ver antwoordelijkheid voor Nieuw Guinea in ternationaal, bij de UNO moeten zien en niet in de eerste plaats in Nederland". Enkele afgevaardigden uitten hun teleur stelling over de houding der Kamerfractie met betrekking tot het wetsontwerp over de crematie. Verder werd gepleit voor een verkorting van de militaire dienstplicht. Bij de opmerkingen over de volkshuisves ting betoogde een der afgevaardigden, dat de woningwet-woningen te veel in huur Met de verklaring van het N.V.V. over gaan „doen", zodat ze niet verhuurd kun de belastingverlaging was hij het geheel eens. Hij hoopte* dat het N.V.V. voet bij stuk zal houden. Vandaag komt de minister aan het woord. nen worden aan degenen voor wie zij ge bouwd worden. Een andere afgevaardigde drong sterk aan op handhaving van de vijfde Mei als nationale feest- en vrije dag. „In een tijd waarin de ontwikkeling in de internationale verhoudingen beslissend is voor de mogelijkheden in eigen land, is het de plicht van een socialistische partij zich ook van de grote vraagstukken der in ternationale politiek met de meeste ernst rekenschap te geven", aldus begon de heer G. Ruygers vanmiddag zijn rede over de buitenlandse politiek, op het congres van de Partij van de Arbeid in de Stadsgehoor zaal te Leiden. De tegenstelling Oost-West Ten aanzien van de tegenstelling tussen Oost en West, merkte hij op, dat er sinds het laatste partijcongres in wezen weinig is veranderd. Vanuit Moskou wordt de zwaarste druk nu eens gericht op Europa, dan weer op Azië, de mildere toon van de „vreedzame samenleving" wisselt af met de toon van intimidatie en bedreiging. Dergelijke tac tische veranderingen hebben zich steeds voorgedaan en zullen zich blijven voor doen. De laatste tijd is er een toenemende neiging het zo voor te stellen, alsof het gaat om een tegenstelling tussen het com munistische Rusland en de kapitalistische Verenigde Staten, in welke tegenstelling het socialisme geen partij heeft te kiezen, maar zelfstandig een eigen, derde weg heeft te gaan. Deze probleemstelling is onjuist. In de vrije wereld kan en moet het so cialisme zijn invloed uitoefenen, maar het kan zich daarvan niet losmaken, omdat met de toekomst van de vrije wereld ook de toekomst van het socialisme staat of valt. Co-existentie, hoe? Het feit, dat de vrije wereld een bond genootschap is van vrije mensen en vrije volken, geeft Rusland voortdurend de ge legenheid tweedracht te zaaien in het Westen en het daardoor te verzwakken. Vandaar het communistische verzet tegen het streven naar Europese eenheid. In plaats van vreedzame samenleving spreken sommigen liever van concurre rende samenleving. De discussie daarover is nog steeds aan de gang. Maar ook als een vreedzame samenleving voorlopig on bereikbaar moet worden geacht, is er mis schien wel mogelijk een modus vivendi, die reeds belangrijk zou kunnen bijdra gen tot de vermindering van de spannin gen in de wereld. Het is onze plicht daar naar te blijven streven. Zowel op het Europese als op het Atlantische vlak zul len de landen van de vrije wereld zich steeds nauwer moeten aaneensluiten en voorts zullen zij het voortschrijden van het communisme met alle kracht moeten tegengaan. Hulp aan onderontwikkelde gebieden Het vraagstuk van de „onderontwikkel de" gebieden is in de huidige situatie een vraagstuk van wereldpolitieke betekenis geworden, omdat het niet los mag worden gezien van de strijd om de vrijheid in de wereld. Het communisme parasiteert over al op de sociale achterlijkheid. Willen deze landen althans niet meer in een voortdurend slechtere positie komen, dan zal daarvoor een economisch hulppro gram nodig zijn van tussen de 10 en 15 milliard dollard per jaar. Als de meer ontwikkelde landen bereid zouden zijn om gemeenschappelijk 1 per cent van hun jaarlijkse inkomen ter be schikking te stellen van de economische ontwikkeling van de onderontwikkelde landen, dan zou dit werk op grootscheep se en doeltreffende wijze kunnen worden aangepakt. Als Nederland voor dit doel honderd millioen gulden per jaar ter beschikking stelt, is dat niet 1 percent van .ons natio nale inkomen, het is nog niet eens een half percent. Maar Nederland zou hiermee een daad stellen, die de impasse van het alsmaar blijven praten en nieuwe resolu ties maken zou doorbreken. Ten aanzien van de Europese integratie merkte de heer Ruygers op dat op dit punt de situatie er sinds het vorige partijcongres waarlijk niet beter op is geworden. Nu Europa in de afgelopen jaren een verrassend economisch herstel te zien heeft gegeven en het directe oorlogsgevaar in Europa wat minder dreigend werd, is ook het daadwerkelijk streven naar Europese eenheid minder geworden. Europa waant zijn uil een valk te zijn. Men geeft zich over aan de illusie, dat de Europese een making enkel voortsproot uit de noodzaak zich te verdedigen tegen de communistische bedreiging, maar de wezenlijke noodzaak ligt elders. Europa moet zich aaneensluiten, omdat in onze tijd de wereld te klein ge worden is voor al de kleine nationale staten en nationale volkshuishoudingen. Alles wat nationalistisch cn conservatief denkt in Europa is wel tegen deze idee storm gelopen. Er is veel stil en openlijk verzet geweest van allerlei belangengroe pen, maar niemand heeft tot nu toe aan Europa een ander perspectief kunnen bieden. Europa heeft eenvoudig geen keuze, we moeten op deze weg verder. Wij vragen van de regering, dat zij de ojienheid, de verbeeldingskracht, de vol harding en het initiatief zal opbrengen om overal, waar dit mogelijk is, een grotere eenheid in Europa te stimuleren en te be vorderen. Op deze gezindheid daar komt het op aan. De heer Ruygers geloofde, dat de econo mische unie van Benelux nu inderdaad binnen het bereik der reële mogelijkheden komt te liggen. Wij moeten bijzonder aandacht besteden aar, de K.S.G., die geworden is als een eiland van de bovennationale gedachte in een zee van toenemend nationalisme'. We moeten de West-Europese unie aanvaar den, ofschoon de structuur er van slechter is dan de E.V.G., omdat het vacuum van de mislukking niet mag voortbestaan en omdat het een stap vooruit is, als Duits land als vrije natie wordt opgenomen in de Europese gemeenschap en de verdediging van het Westen. Van een Europees „Plan van de Arbeid" zou een grote stimulerende en bezielende kracht kunnen uitgaan, aldus spreker. De democratie op het internationale en bovennationale vlak Over de parlementaire Benelux-raad, de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa in Straatsburg en de Raadgevende Vergadering van de West-Europese Unie, zei de spreker onder meer, dat in wezen het bij alle drie om hetzelfde probleem gaat. De democratie zoals die historisch is gegroeid, functionneert in het kader van de nationale staat. Maar doordat in deze tijd allerlei beslis singen worden genomen op internationaal niveau, zijn er steeds meer vraagstukken, die aan een werkelijke democratische con trole ontsnappen, waardoor de democratie van binnenuit wordt uitgehold. Met de grote internationale ambtenaren-apparaten, die ontstaan en een eigen leven gaan leiden, lijken we soms al een aardig eind op weg te zijn naar de samenleving van de „mana gers." Als dat het militaire gebied betreft, is dat dubbel gevaarlijk. Op regerings niveau gaat de internationalisatie van de samenleving snel voorwaarts. Maar op het parlementaire vlak, op het vlak van de democratische controle, wordt daarmee geen gelijke tred gehouden. De heer Ruygers zeide dat dit voor het socialisme onaanvaardbaar is, en dat de Partij van de Arbeid de plicht heeft, niet alleen de democratische verworvenheden uit het verleden te verdedigen, maar ook om in deze tijd de democratie uit te bou wen op het internationale en boven nationale vlak. ADVERTENTIE S N VAN BREEKT Co- f| I TEL. 10010 5| DJAKARTA (United Press) De Indo nesische regering heeft Australië en Ne derland gewaarschuwd dat enige poging Nederland binnen de ZOAVO te halen, wrijving zal betekenen met Indonesië. In een formele verklaring zegt minister van Buitenlandse Zaken Sunarjo dat berichten dat Nederland en Australië de oprichting van een sterke, anti-communistische de fensie-positie in Nieuw Guinea, en een plaats voor Nederland in de ZOAVO over wegen, een gevoel van bezorgdheid in In donesië hebben verwekt. Dit nieuws zal de wereldvrede in het algemeen of een gevoel van veiligheid in Zuid-Oost Azië niet bevorderen, maar wel het Nederlandse kolonialisme op Indo nesische bodem versterken, zelfs hoewel de onderneming wordt aangediend als be strijding van het communisme binnen de ZOAVO. De befaamde Franse dichter cn schrijver Paul Claudel i.s hedenochtend omstreeks drie uur plotseling in zijn woning te Parijs overleden. Hij bereikte de leeftijd van 87 jaar Claudel, die in Villeneuve sur Fere is geboren, overleed slechts enkele dagen, na dat zijn toneelstuk „l'Annonce faite a Ma rie" in de Comédie Frangaise was opge voerd, de hoogste eer voor een Franse toneelschrijver. Hij was het grootste deel van zijn leven in diplomatieke dienst. Nadat hij zijn land in China, Tsjecho-Slowakije, Duitsland en Brazilië had vertegenwoordigd, was hij ambassadeur in Japan van 1921'26, in de V.S. van 1927'33 en in België van 1933'35. Daarna trok hij zich uit de di plomatieke dienst terug. Op zijn 25ste jaar schreef hij zijn eerste grote dramatische werk „l'Echange", een critische waardebepaling van het huwe lijk. Drie jaren later bekeerde hij zich tot het katholieke geloof. In al zijn werken blijkt dan een sterke neiging tot mysticisme en symbolisme. Tot zijn toneelstukken behoren „Téte d'ore", „Partage de midi" en „Le livre de Christophe Colomb" en „l'Otage", dat in 1910 werd geschreven en de levensgeschie denis van paus Pius de zevende behandelt. Zijn langste stuk is „Le soulier de satin", dat hij in vijf jaar schreef. Voor het opvoe ren van dit werk, dat 52 scènes omvat, zijn vier dagen nodig. Hij besteedde veel tijd aan de bestude ring van de Bijbel, welke hij tot onderweap van later critisch werk maakte. In 1946 werd Claudel lid van de Acadé mie frangaise. De universiteit van Milaan kende hem de titel van doctor honoris causa toe in 1949, de Franse president maakte hem ridder in het Legioen van eer. Paul Claudel in de jaren, dat hij als ambassadeur Frankrijk te Washington vertegenwoordigde. In Heeze is, naar pas thans bekend is geworden, Zondagmiddag plotseling over leden baron S. J. van Tuyll van Seroos kerken van Heeze en Leende, kamerheer in buitengewone dienst van de Koningin. Hij werd geboren op 6 Januari 1874 te Arnhem. Baron Van Tuyll stond bekend als kin dervriend. Eens redde hij een kind uit de Waal bij Nijmegen, waarvoor hij een on derscheiding ontving. Zijn grote kennis-van en liefde voor paarden was in brede kring bekend. De teraardebestelling zal Donder dagmiddag geschieden op de begraafplaats Moscowa te Arnhem. Anderhalf jaar geëist wegens oplichting Begin vorig jaar liepen in Ridderkerk geruchten, dat de 62-jarige slagersknecht J. W. een erfenis van 800.000 uit Ame rika verwachtte. Bijna iedereen wist ervan en verscheidcnen wilden in het vooruit zicht van zoveel geld de „fortuinlijke sla gersknecht" wel vast een voorschot geven, wanneer hij beloofde hen later, als het geld er eenmaal zou zijn, te zullen helpen. Een caféhouder zou hij een geldlening verstrekken van 80.000 voor diens nieuw te bouwen café. Als voorschot gaf deze de slagersknecht vast 420. Een landbouwer had te kampen met onteigening van zijn land. W. bood hem land aan de Hordijk te IJsselmonde aan en als het geld er was, zou hij daar een boerderij en een woonhuis op laten bouwen. De boer gaf de a.s. goede gever vast 600 en deze liet zich, toen de vrouw van de landbouwer op haar sterf bed lag, door haar bedanken voor alles wat hij voor haar man zou doen Dit was een van de dingen, die de offi cier van justitie de slagersknecht het meest kwalijk nam, toen hij Dinsdag voor de Rotterdamse rechtbank terecht stond, want al zijn verhalen zouden maar oplichtingen ten doel hebben gehad. De erfenis bleek helemaal niet te komen. Vele kleine aannemers, zei de officier, die hun hoop op W. hadden gevestigd, za gen opeens een faillessement in de lucht hangen. De twee ergste gevallen waren hem ten laste gelegd. De eis was anderhalf jaar gevangenisstraf. Een psychiatrisch rapport noemde W. verminderd toerekeningsvatbaar! Hij zou geen berouw tonen en door zijn psychische gesteldheid een gevaar voor de maatschap pij zijn. „Mijn cliënt heeft het zelf allemaal ge loofd'. zei de verdediger. Het hele dorp met alle autoriteiten hadden het verhaal aangenomen. W. zou als het ware compen satie gevonden hebben in zijn fantasieën en uiteindelijk zou hij het zelf allemaal zijn gaan geloven. Over veertien dagen zal de rechtbank uitspraak doen. De heer R. Uges. directeur van het Apollo-theater in Den Haag, mede optre dende namens de directie van het Rex- theater aldaar, heeft in een onderhoud met vertegenwoordigers van de Haagse dag bladdirecteuren en journalisten verklaard, dat het niet in zijn bedoeling heeft gele gen de in het conflict over de Willem Parel-film betrokken recensenten over last te doen bezorgen. Hij heeft hierover zijn spijt betuigd en de desbetreffende journalisten daarvan in kennis gesteld. Met deze verklaring heeft de wederpartij genoegen genomen zodat dit conflict uit de wereld is. Het vjrak van het meer dan een week vermiste verkeersvliegtuig van de Belgische Maatschappij „Sabena" is eindelijk in de bergen ten Noord-Oosten van Rome gevonden. Alle inzittenden kwamen om het leven. Onze telefoto toont een gedeelte van het halfverbrande wrak in de sneeuw. (Van onze correspondent in Rome) Burgemeester La Pira van Florence, die ons van tijd tot tijd pleegt te verrassen met de zeer persoonlijke wijze waarop hij de christelijke democratie opvat, heeft ditmaal een maatregel genomen die wel enige reac tie zal opwekken. Een grote fabriek te Flo rence, de hoogovens Le Cure, leverde sedert enige tijd geen winst meer op. De maatschappij had besloten de fabriek te sluiten en het personeel te ontslaan in af wachting van betere tijden. De arbeiders waren het daar niet mee eens en hebben de fabriek bezet. Zij wilden het bedrijf op eigen gelegenheid voortzetten. Onmiddel lijk is La Pira de fabriek gaan bezoeken en heeft een millioen lire gestort in de weerstandskas der arbeiders. In. het belang van de eigenaars werd last gegeven de fabriek te ontruimen en de rijkspolitie zou aan dit bevel uitvoering geven. Een paar uur tevoren liet de bur gemeester echter beslag leggen op de fa briek, zich beroepend op de grondwet, die economische solidariteit onder de burgers der republiek voorschrijft, volledige ont wikkeling van de menselijke persoonlijk heid garandeert, iedere burger recht geeft op werk, het particulier initiatief hande lingen ontzegt die in strijd zijn met het algemeen nut of gevaar berokkenen aan de veiligheid en de staat en openbare lichamen (daaronder vallen de gemeen ten) machtigt eigendommen te onteigenen die van groot algemeen belang zijn. Schadevergoeding La Pira, die professor is in de geschie denis vaar het recht staat het hem vrij in het belang van de openbare orde en in het belang van de burgerij deze fabriek aan de eigenaars, die haar willen sluiten, te ont nemen. Hij vertrouwde haar toe aan de ge zamenlijke arbeiders, die met de exploi tatie worden belast en maandelijks bij wijze van schadevergoeding gehouden zijn de voormalige eigenaars een bedrag van 300.000 lire te betalen. Men wacht af hoe premier Scelba en vooral ook hóe Fanfani, secretaris der Christen Democratische partij en in oor sprong een geestverwant van La Pira, op deze revolutionnaire daad van de menslie vende burgemeester zullen reageren. In East London (Kaapprovincie) zijn Dinsdag alle 500 passagiers en de beman ning van het Nederlandse m.s. „Ruys" (14.285 ton) ingeënt, nadat gebleken was dat twee Chinese kinderen aan boord typhus hadden. De kinderen zijn in East London in een ziekenhuis opgenomen. Het schip is op weg naar Brazilië. Verhoor van mr. Bouman geschorst (Van onze correspondent in Djakarta) DJAKARTA Wij vernemen dat de verdedigers mr. Bouman en mr. Boegheim, voornemens zijn te verzoeken de verdere behandeling van de zaak-Schmidt enige tijd uit te stellen, Dit met het oog op het geen de laatste dagen rondom de beschul diging van getuige Manoch tegen mr. Bou man is gebeurd. Schmidt, die eveneens beschuldigd wordt van subversieve acties tegen het Indo nesische gouvernement, moet Donderdag weer terecht staan, nadat het proces enigo maanden geleden wegens ziekte van rech ter Liem was gestaakt. Rechter Liem wordt, gelijk verwacht werd, vervangen en wel door rechter Rochjani. Schmidt is reeds meer dan een jaar in voorarrest. Vandaag en morgen is er geen verhoor van mr. Bouman omdat de offi cier van justitie hem gelegenheid wil geven zich voor te bereiden op de zaak-Schmidt.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5