ZWITSARUB -tiiM. Tal van noviteiten op dertiende Haarlemse voorjaarsbeurs Oud-minister Gielen trachtte reeds onderwijzerstekort te beperken Het atoom en zijn toekomst zichtbaar in Amsterdam Ten gerieve van jonge moeders een speelplaats voor de kinderen Werkobjecten sociaal- bedreigde jeugd Gevaar voor explosie op brandende „Grootekerk" Nederlandse Opera met „De Zigeunerbaron WOENSDAG 23 FEBRUARI 1955 5 -r Modeshows T elevisie Verkouden kinderen? een Zwrtsal preparaat De noodlottige brand in de Watergraafsmeer Faillissementen Klacht over Nederlandse school in Canada Benjamino Gigli gaat carrière beëindigen TWEEDE KAMER Heeft legerleiding een eigen filmkeuring? Kerkelijk Nieuws Expositie over vreedzame toepassing van de kernenergie Nieuwe taak voor gemeentelijke sociale werkvoorziening K.V.P. zal zich beraden over het „eenheidsgesprek" Hoge Raad behandelde beroep van N.E.S.B.-leidera Melkverbruik daalde Examens zeggen dat de belangstelling vrij stabiel is. Het gebouw zou trouwens nauwelijks een grotere stroom van kijklustigen kunen verwerken en de mogelijkheid tot verlenging De directie, als vanouds in handen van de heer H. C. Vermeulen, heeft met het oog- inerk om verstarring tegen te gaan en nieuwe denkbeelden in te winnen, een advies commissie ingesteld, waarin diverse sectoren van het maatschappelijk leven vertegen woordigd zijn. Nu is het in zekere zin een compliment voor de organisatie van de Voorjaarsbeurs, dat er bij een verleden jaar gehouden enquête onder de bezoekers inaar heel weinig wensen aan het licht zijn gekomen. Toch heeft de commissie enkele voorstellen kunnen doen, die ook voor verwezenlijking vatbaar waren en zo wordt thans in ruime mate aandacht geschonken aan het actuele vraagstuk der meubilering van kleine woonruimten. Men zal een model-woninginrichting kunnen zien, bestaan de uit hal, zit-eetkamer, slaapkamers voor ouders en kinderen, benevens een model keuken, speciaal ten voorbeeld aan mensen met beperkte financiële draagkracht. Deze vertrekken, waarbij ook de vloerbedekking speciale aandacht verdient, worden onder toezicht van een binnenhuis-architect in gereedheid gebracht. Op Vrijdag 4 Maart zal de heer W. F. Happé, wethouder van onder meer de Midden standszaken der gemeente Haarlem, de dertiende Voorjaarsbeurs voor de Vrouw openen, die wederom onder auspiciën van de plaatselijke afdeling der Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen tot 11 Maart in het Krelagehuis gehouden wordt. De twaalfde Voorjaarsbeurs is door 33.065 personen bezocht en ook voor de exposan ten een groot succes geworden. Zondert men het Rampjaar 1953 uit, dan kan men Een tweede noviteit is de openstelling, alleen overdag, van een kinderbewaar plaats teneinde jonge moeders te gerieven, die geen „oppas" voor liun kleuters (tot zes jaar ongeveer) kunnen vinden. Er be stond veel vraag naar deze service, die geheel gratis en onder deskundige leiding geboden wordt. De bewaarplaats is onder gebracht in het gebouw van de Midden standsvereniging in de Wilhelminastraat, tegenover het Krelagehuis en uiteraard al leen bestemd voor kinderen van bezoek sters. De kleuters worden op allerlei ge zellige manieren bezig gehouden. Zij krij gen versnaperingen aangeboden. Er is ook een zandbak aangelegd. Nu wat de eigenlijke beurs betreft: de gehele beschikbare nuttige standruimte, in totaal zestienhonderd vierkante meter, is verhuurd aan eenentachtig exposanten, dat is zeven minder dan verleden jaar. Dit be tekent geen achteruitgang, want de vraag is nog steeds groter dan het aanbod. Vele grote standhouders van vroeger zijn nu weggebleven, doch tal van andere firma's stonden klaar om de opengevallen plaatsen in te nemen. Men zal dan ook vele andere artikelen vinden. Er ziin nu eenmaal ver schuivingen in de welvaart, die de belang stelling van de zijde der exposanten be palen. Hieruit vloeit in ieder geval een prettige afwisseling voort. Bij de verdeling van de ruimte is er naar gestreefd aandacht aan zoveel' mogelijk aspecten van het da gelijks leven der huisvrouwen te besteden. Evenals verleden jaar worden er dage lijks vier modeshows gehouden. Op 4, 5 en 11 Maart heeft men daarbij gratis toe gang. Er zullen thans vijf manneauins ver schijnen, dat is dus één meer dan bij vorige gelegenheden. Deze zullen speciaal kleding, vooral naar Amerikaans model, voor wat men „teen-agers" noemt, laten zien. Er is wederom ook een mannequin voor de grote maten (44-46). De leiding berust bij me vrouw Maggy Sierenberg, die men ook eens in de ochtenduren moet gaan beluis teren: dan is het over het algemeen rusti ger en kan er dus aan ieder onderdeel meer aandacht worden besteed. In de wacht kamer kan men reproducties naar Franse en Italiaanse meesterwerken der beeldende kunst bewonderen. Nog een nieuwtje: op de uitzendavonden zullen er demonstraties met televisie wor den gegeven. Verder is er thans een Ja panse theetuin ingericht. Een dergelijke gelegenheid tot een zitje-zonder-verplich tingen en met tractatie zal wel weer met dankbaarheid worden begroet. Vorig jaar werden er achtduizend kopjes thee ge schonken. Het laatste uur van iedere avond zal men dansend onder leiding van de heer H. van der Moolen kunnen doorbrengen. Het orkest is dat van Frans Popüe met zang van Eddy Christiani, als conférencier (ook belast met de uitreiking der prijzen) treedt wederom de bekende imitator Peter Piekos op. Iedere avond zal voorts Lou Bandy gedurende twintig minuten trachten de bezoekers te amuseren. Als steeds is er ook een filmzaal. Driemaal per dag zullen er prijzen wor den uitgereikt: vloerkleden, radiotoestel len, wasmachines, stofzuigers, na^aimachi- ADVERTENTTE Genezende warmte door wrijven met: Nader is gebleken, dat zich in de Wa tergraafsmeer in de slaapkamer in het huis van de familie B., waar gisteren een drie jarig meisje in de vlammen omkwam, ook nog een vijfjarig jongetje bevond. Een slagersknecht D. B. zag uit het huis rook komen en kon door het intrappen van een deur binnenkomen. In de gang kwam het knaapje hem tegemoet. Nadat hij het kind naar buiten had gebracht probeerde B. de slaapkamer binnen te dringen. Door de vele rook moest hij echter terugkeren. De vader, een militair, was op het mo ment van de brand in de kazerne, de moe der was bij de buren. Het gezin heeft vijf kinderen, waarvan er drie buitenshuis waren. De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 22 Februari in staat van faillissement verklaard: nes, meubelen enzovoorts, ook kleinere ge bruiksvoorwerpen. Dé aandacht wordt erop gevestigd, dat de nummerkaartjes, bij het binnenkomen uitgereikt, gedurende een jaar hun eventuele geldigheid behouden. Door de veelheid van grote attracties was het dit jaar niet mogelijk lezingen te doen houden. Zo erg zal men dat wel niet vin den, want de meeste dames komen nu een maal om te kijken, de keuren en te proe ven en daartoe bestaat ruimschoots ge legenheid. Een indruk van wat er allemaal te zien is, zullen wij ter gelegenheid van de opening nog meedelen, als wij ons daar door aanschouwing een indruk van hebben kunnen vormen. Maar wij kunnen reeds mededelen, dat er diverse moderne snufjes zullen zijn, zoals de electrische warmwater- klem om pantalons te persen, die op de laatstgehouden uitvinderstentoonstelling bijzonder de aandacht hebben getrokken. Zoals ieder jaar verlenen de streekvervoer- bedrijven N.Z.H., Maarse en Kroon en Naco weer alle medewerking aan deze beurs. „Het hoofd spreekt geen Engels De minister van Onderwijs in de Cana dese staat Ontario, W. J. Dunlop, heeft ver klaard dat hij een onderzoek zal instellen naar de klacht dat Nederlandse immigran ten scholen exploiteren, waar geen Engels wordt gesproken. Onderwijsautoriteiten in Ontario had den aangedrongen op opheffing van het bestaande stelsel, waarbij het Nederlandse en andere immigranten wordt toegestaan eigen scholen te bouwen en te exploiteren. Een schoolopziener had verklaard dat hij in Sarnia op een school was geweest waar van het hoofd geen Engels sprak. Minister Dunlop zei dat de scholen, die door de Nederlands Hervormde Kerk ge sticht zijn, „zeer gering in aantal" zijn. Hij liet hierop volgen dat het elke groep toegestaan is een lagere school te stichten en dat een dergelijke school niet verplicht is een inspectie van het departement van Onderwijs van Ontario toe te laten. De wet verleent de minister wel be voegdheid om een onderzoek in te stellen naar de wijze van lesgeving op de betrok ken scholen en uit te maken of deze bevre digend is. Hij kan de scholen niet verbie den, maar wel eisen dat de leerlingen ook de openbare school bezoeken tijdens de normale uren. In de overblijvende uren kunnen de kinderen dan lessen op een an dere school volgen. Ds. H. Venema van de Hervormde Kerk in Sarnia heeft intussen een protest laten horen tegen de door de schoolopziener ge uite beschuldiging. Hij zei dat hij zich in de school in Sarnia bevond op de dag dat de schoolopziener zijn bezoek bracht. Er werd geen woord Nederlands in de school gesproken, zei ds. Venema. De bekende Italiaanse tenor Benjamino Gigli heeft gisteravond te Londen mede gedeeld, dat hij in Juni zijn carrière zal beëindigen. Hij deed deze verrassende me dedeling tijdens een persconferentie en zei: „In Juni zal ik mij uit liet muziek leven terugtrekken. Ik vertrek van het po dium, nu het applaus nog hartelijk en de opkomst groot is". Zijn laatste concert in Engeland zal hij op 20 Maart geven, waar na hij een afscheidstournée door Amerika zal gaan maken. ADVERTENTIE •af.A Beschermt tegen besmetting In buisjes a 20 en flacons a 50 tabletten Dinsdagmiddag is een electrische trein, komende uit de richting Rotterdam, hij het binnenkomen van het station Hoek van Holland op verkeerd spoor terecht gekomen en in botsing geraakt met een rangeerdeel. Ernstige persoonlijke ongevallen deden zich bij dit ongeval gelukkig niet voor. De locomotor van het rangeerdeel en de electrische trein werden zwaar beschadigd. (Van onze parlementaire redacteur) Bij de replieken over de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in de Tweede Kamer, noemde de heer V e r- mooten (P. v. d. A.) het optimisme van staatssecretaris mejuffrouw dr. De Waal te menen, dat alle onbevoegden die thans bij het voorbereidend middelbaar en hoger onderwijs voor de klas komen, „potentiëel" bevoegden zijn Hij achtte het ook een be zwaar, dat thans mensen zonder didacti sche en paedagogische voorbereiding de jongelui onderwijzen. Na een klacht van de heer Stapel kamp (A.R.) over achterstelling van het confessioneel onderwijs, betoogde de heer Gortzak (CPN) dat de „Rommense reactie" en het bisschoppelijk mandement een verwoestende invloed op onderwijs gebied hebben en dat naar zijn mening de Partij van de Arbeid „bukt voor Romme". Na een pleidooi voor salarisverbetering ten behoeve van de onderwijzers diende hij een motie in, waarin gevraagd wordt op korte termijn voorstellen tot salarisver- betering bij het georganiseerd overleg aan hangig te maken. In een tweede motie drong hij aan op wijziging van de Lager Onderwijswet om handhaving en indienst neming van gehuwde onderwijzeressen mogelijk te maken overeenkomstig de op 15 December 1948 aangenomen motie-Van Sleen. De heer Tilanus (C.H.) nam de minister in bescherming tegen het verwijt van de heer Van Sleen, dat de bewindsman zich ten opzichte van de vrouwelijke onderwijskrachten aan wetsschending zou schuldig maken. De heer Peters (KVP) had uitgerekend dat er niet 88 maar 314, en wanneer men er van uitgaat, dat gehuwde onderwijze ressen eigenlijk niet voor de klas mogen staan, over de 2000 onderwijskrachten te kort zijn. Hij wilde van de minister horen of hij een streefdatum heeft voor invoering van de verlengde leerplicht. Tenslotte kwam er nog een kleine „geestelijke boks- partij" met de „watergeus" Van Sleen, die van de heer Peters een martelaar van Gor- kum had willen maken. Het boetekleed wenste hij niet aan te trekken. De heer Van Sleen had betoogd, dat de noodtoestand bij Onderwijs voorkomen had kunnen worden en dat er sprake was van politieke nalatigheid. Maar dan was de P. v. d. A. ook aansprakelijk door de in gebreke gebleven minister niet naar huis te sturen. De heer Van Sleen had ook oud-minister Gielen aangevallen, die juist de belang rijkste maatregel had getroffen ter voor ziening in het tekort aan onderwijskrach ten, namelijk door rechtsherstel inzake hun bezoldiging, en dat in een tijd, toen we arm waren. Is het werkelijk zo, dat de P. v. d. A. in 1948 de terugkeer van minis ter Gielen heeft verhinderd? Het antwoord blijft uit, zei de heer Peters, die met die voorstelling van zaken strijdige verklarin gen van de oud-minister aanhaalde.. Mevrouw H e r o m a (P. v. d. A.) vroeg tegen de nazomer een nota van de staats secretaris over de 14-jarige meisjes, die niet meer in de fabriek mogen werken, maar voor wie de leerplicht dan niet geldt. Mejuffrouw mr. Tendeloo (P. v. d. A.) was verheugd dat nu ook jongelui aan de universiteit kunnen komen louter op grond van hun aanleg, dus los van de financiële omstandigheden van de ouders. Vragen van Kamerlid Goedhart Het Tweede Kamerlid de heer Goedhart heeft aan de minister van Oorlog gevraagd of het juist is dat er een filmkeuringscom missie strijdkrachten bestaat en zo ja, hoe deze commissie is samengesteld en volgens welke normen beoordeelt zij films? Verder wordt gevraagd of deze filmkeu ringscommissie twee Amerikaanse films, te weten „From here to eternity" en „The Caine mutiny", die met medewerking van leger, luchtmacht en marine van de Ver enigde Staten van Amerika vervaardigd werden en die tot de beste producten van de Amerikaanse filmkunst van 1954 wor den gerekend, voor vertoning in militaire filmzalen heeft afgekeurd? De heer Goedhart vraagt vervolgens of uit een dergelijke afkeuring moet worden afgeleid, dat deze films die o.a. in het licht stellen, dat het voor kan komen, dat militaire superieuren soms van tucht en discipline misbruik maken tegenover hun ondergeschikten, naar het oordeel van de Nederlandse legerleiding in strijd zou den zijn met militaire tucht en discipline? Tenslotte zegt de vragensteller: Is de mi nister van oordeel, dat het moreel van onze militairen niet geschaad, maar integendeel gediend wordt door de wetenschap, dat de noodzakelijke strenge tucht en discipline niet vereenzelvigd behoren te worden met wreedheid of onmenselijkheid, en is hij be reid te bevorderen, dat films, die van deze opvatting blijk geven, niet voor vertoning in de filmzalen van onze strijdkrachten verboden worden? Ned. Hcrv. Kerk Bei-oepen te Doetinchem (vac. G. Groe- neboer) C. J. J. Janse te Waal en Koog op Texel. Aangenomen naar Stad aan het Haring vliet P. v. Wakeren, v.m. zendingspred., woonachtig te Putten. Beroepen te Groningen (vac. dr. J. W. Beerekamp) C. J. Lambour te Alphen a. d. A. F. Kok, aannemer metselwerken te Rijn- Haarlem, Thorbeckestr.at 51. Rechter-com- niissaris: mr. J. A. Bletz. Curator: mr. G. H. Veenhoven te Haarlem P. H. Janssen, slager te Nieuw-Vennep, Hillegommerdijk 323. Rechter-commissaris: mr. J. A. Bletz. Curator: mr. O. H. van Wijk te Heemstede. Bij beschikking dezer rechtbank d.d. 22 Februari is mr. M. L. Swaab, curator in het faillissement van: de nalatenschap van J. Walgien, laatstelijk gewoond hebbende te Beverwijk. H. Mande- weg 49, vervangen door mr. J. O. Baron te Beverwijk. Benoemd tot hulppred. te Wijngaarden D. J. v. d. Graaf, a.s. emeritus te Leebroek. Geref. Kerken Bedankt voor Nieuwleusen G. Sinia te Jutrijp-Hommerts. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Zuidbroek L. Douw, cand. te Zoutelande. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Haarlem-N., I. de Bruyne te Hilversum-C. (Van een onzer verslaggevers) Amsterdam heeft er een bezienswaardigheid bij sinds gistermiddag de tentoon stelling „Het atoom, hoop voor de toekomst" vöor het publiek is opengesteld. De expositie, een rijdende, is tot stilstand gekomen op de Dam. In een carré opgesteld, kleurig gemarkeerd door Nederlandse en Amerikaanse vlaggen, moet zij wel in het oog vallenhetgeen natuurlijk ook de bedoeling is, omdat er zo'n waardeerbare en nuttige lendenz achter steekt: zij wil namelijk de grote massa op de hoogte brengen van de betekenis eener vreedzame toepassing van de atoomenergie. Door samen werking tussen de Nederlandse en Amerikaanse regering en met steun van het Britse departement voor atoomenergie is ze tot stand gekomen. Ze is gratis te be zichtigen. Ze geeft de leek welisioaar geen inzicht in het eigenlijke proces van de atoomsplitsing maar wel een zeer duidelijk idee omtrent de praktische toepassing van de kernenergie, en dan wel in de betekenis ten goede. Deze opzet blijkt de belangstelling ten volle waard. De tentoonstelling is een verrassende belevenis, die wij iedereen kunnen aan bevelen te ondergaan. Wanneer men de eerste stand achter de rug heeft, die een interessant overzicht verschaft van de vindplaatsen van het voor de atoomsplit sing benodigde uranium, de behoefte welke de wereld heeft aan energie, de totale wereldbevolking en haar energieverbruik, heeft men geleerd, dat de atoomenergie nog maar net op tijd komt een kleine honderd jaar verder zullen al deze huidige energiebronnen als steenkool en olie zijn uitgeput. De bezoeker heeft daarna de keuze uit een drietal stands, die achter eenvolgens de betekenis van het atoom voor de landbouw, voor geneeskunde en voor de industrie verklaren. Men kan die stands naar willekeur betreden, maar het is dienstig er geen over te slaan. Gewapend met de wetenschap, dat één kilogram ura nium evenveel energie produceert als 2.000.090 kilo steenkool, zal men bijvoor beeld begrijpen, dat de toepassing van uit atoomzuilen gewonnen radio-actieve ele menten, de zogenaamde isotopen, voor de industrie een enorme besparing betekenen. In de Anterikaanse industrie bedraagt die op het ogenblik alleen al honderd millioen dollar. Diezelfde isotopen worden ook in de medische wetenschappen al actief toe gepast. Men komt ermee op het spoor wat microscoop en chemsiche analyse ontgaat en is in staat type, omvang en plaats van kankerachtige gezwellen vast te stellen en om de werking van de schildklier te be palen. Een snellere diagnose is daardoor mogelijk en dus een sneller ingrijpen van de medicus, die de ziekte in het begin stadium kan overwinnen of haar afdoende localiseren. Men ziet dat met voorbeelden heel duidelijk toegelicht vaak in de let terlijke betekenis, want de tentoonstelling mag een schoolvoorbeeld heten van ver duidelijking met alle technische middelen als films, lichtbeelden, gesproken commen taar en wat dies meer zij. Tenslotte kan men dan ook nog de radio-actieve isotopen zien toegepast op de landbouw en de be strijding van plantenziekten. Door deze vorm van gebruik der kernenergie zullen meer mensen dan ooit mogelijk was van van het spook van de honger worden be vrijd. Dat zijn dus wel erg opgewekte geluiden, welke de tentoonstelling laat horen en wat dat betreft beantwoordde ze zeker aan een behoefte. Zij laat geen twijfel bestaan over de winst, welke de vrijmaking der kernenergie voor de mensheid kan beteke nen. Ze is instructief tot in haar schijnbaar oppervlakkigste détails. Het proces der energieoverbrenging schildert ze aan de hand van een duidelijk schema, die ont hult hoe de vrijgekomen hitte n^ de split sing wordt geleid door vloeibaar metaal, dat wordt afgekoeld, stoom verwekt, welke stoom naar turbines wordt geleid, die ten slotte de vrijgemaakte kracht omzetten in electriciteit. Ze toont u ook de werking der radio-isotopen en hun verpakking. Alles wat maar even in betrekking staat tot de atoomenergie en haar vreedzame toepas sing brengt de expositie samen. Manshoge foto's van vele staatslieden en hun uit spraken over het door president Eisenho wer voor de UNO voorgestelde algemene en vreedzame gebruik van de atoomenergie volgens het door hem ingediende plan on derstrepen nog eens de eerlijke bedoelin gen. De expositie zal tot 10 Maart in Amster dam blijven. Dan vertrekt ze naar het Oos ten des lands. Ze zal Haarlem en Kenne- merland niet aandoen. Maar slechts een vierde van het aantal dat zich er voor aanmeldt, krijgt een beurs om te gaan studeren. Het blijft allemaal nog een gunst, terwijl het een recht hoort te zijn voor wie daarvoor in de termen vallen. Te optimistisch vond mejuffrouw Tendeloo 's ministers mening, dat werkelijk ieder, die een beurs verdient, er ook een krijgt. Minister C a 1 s was verheugd dat mevrouw FortanierDe Wit (WD) hem nog wel enig klein crediet wilde geven. Op het credit van minister Gielen, zo voegde de bewindsman de heer Van Sleen toe, staan wel degelijk verschillende reeds door hem in 1947 en 1948 getroffen maat regelen. „Op de vragen van de heer Gortzak, die meent, dat prof. Romme aan alle touwtjes trekt en ik precies doe wat die afgevaar digde voorschrijft, kan ik thans niet ant woorden, want ik heb nog geen gelegenheid gehad met prof. Romme te spreken," zei minister Cals onder gelach van de Kamer. Tot nu toe had de bewindsman nog geen voorstellen inzake salarisverbetering van de onderwijzers gedaan, maar het is zeer wel mogelijk dat de regering met eigen voorstellen in het georganiseerd overleg zal komen als zij zich niet met de voor stellen van de Algemene Nederlandse Onderwijzers Federatie kan verenigen. Anders vormt het van de kant van die organisatie ter tafel gebrachte grondslag voor onderhandelen. De motie-Gortzak achtte minister Cals volkomen overbodig. Wat verlaging van de leertingenschaal be treft hoopte de minister dat overleg met de Algemene Nederlandse Onderwijzers Fede ratie goede resultaten zal opleveren. Algemeen wordt dispensatie gegeven voor onbeperkte tijdelijke aanstelling van de gehuwde onderwijzeres. De hierop be trekking hebbende motie-Gortzak was dus overbodig. Er wordt een aanmerkelijk groter percentage dan 25 percent van de aanvragers financieel geholpen om te stu deren. Behalve beurzen staan ook renteloze voorschotten ter beschikking, zodat totaal 75 percent der aanvragers financiële hulp krijgen. Vandaag wordt het debat voortgezet. ADVERTENTIE BARTELJ0 RISSTR HAARLEM - TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM - TEL. 717162 Falcon Gabardine lassen De staatssecretaris van Sociale Zaken heeft in een rondschrijven aan de gemeen tebesturen medegedeeld dat hij, in overleg niet de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, heeft besloten, de gemeen telijke sociale werkvoorzieningsregeling voor handarbeiders aan te vullen met een afzonderlijke paragraaf „werkobjecten voor sociaal-bedreigde jeugd". Men heeft hierbij het oog op een catego rie jeugdige werklozen, die zich mogelijk in de toekomst maatschappelijk niet zullen kunnen handhaven: jongelieden, die in de regel ten hoogste (in verscheidene gevallen niet eens) de lagere school hebben afgelo pen en voorts slechts gedurende kortere of langere perioden seizoenarbeid verricht hebben of zelfs daar niet aan toe gekomen zijn. Dit staat veelal in wisselwerking met een minder goede aanleg, ongunstig milieu en/of ingrijpende veranderingen in de structuur der samenleving. De staatssecretaris acht het van groot belang dat deze jeugd door speciale maat regelen geholpen wordt, zich aan een nor male maatschappelijke levenswijze aan te passen. Als een doeltreffende maatregel ziet hij het creëren van nuttige productieve arbeid. Dit kan geschieden met gebruik making van de gemeentelijke sociale werk voorzieningsregeling voor handarbeiders. Deelneming zou in de regel slechts op ba sis van vrijwilligheid kunnen geschieden en de arbeid moet worden verricht in een mi lieu en onder een leiding, die het bijzondere paedagogische element tot zijn recht kunnen doen komen. Aansluitend aan deze arbeid kan voorts gedacht worden aan enige uren per week voor activiteiten in groepsver band van vormende aard. Sleepboten hebben het brandende Ne derlandse vrachtschip „Grootekerk" Dins dag in Genua naar de buitenhaven ge sleept omdat de havenautoriteiten vrees den, dat aan boord een ontploffing zou kunnen ontstaan. De „Grootekerk" is op veilige afstand van het havengebied voor anker gegaan. De gezagvoerder en de havenautoriteiten overlegden hoe men de brand aan boord het best zou kunnen bestrijden. Het besluit de „Grootekerk" naar de buitenhaven te slepen kwam af nadat prof. Giuseppe Codebo, hoogleraar in de schei kunde aan de universiteit van Genua, na onderzoek had verklaard dat zelfontbran ding van een hoeveelheid lucifers in de ruimen de oorzaak was van de brand en dat een explosie zou kunnen volgen in dien het vuur een lading kunstmest be reikte. Het partijbestuur van de Katholieke Volks Partij zal in een spoedvergadering bijeenkomen op Donderdag 24 Februari. In deze vergadering zal het bestuur zich beraden over het „eenheidsgesprek", zulks naar aanleidnig van de door de Katholieke Werkgemeenschap in de Partij van de Ar beid genomen beslissing. Procureur-generaal concludeert tot verwerping De procureur-generaal bij de Hoge Raad heeft geconcludeerd tot verwerping der beroepen van de N.E.S.B.-leiders Paul van Tienen en mr. J. Wolthuis, die door het gerechtshof te 's-Gravenhage, dat de N.E.S.B. als een verboden vereniging be schouwde, werden veroordeeld tot 2 maan den gevangenisstraf, met aftrek van de tijd, eveneens 2 maanden, welke zij in voorarrest hebben doorgebracht. De procureur-generaal betoogde onder meer dat het Londense besluit beoogde alle organisaties, die een nationaal-socialisti- sche of fascistische geest ademen, uit ons volksbestaan te bannen. Ook betoogde de procureur-generaal nog, dat de wetgever niet uitsluitend het oog kan hebben gehad op de ten tijde van de ttostandkoming van het besluit reeds be staande organisaties, maar rekening heeft gehouden met de mogelijkheid dat na ver loop van tijd weer organisaties zouden worden opgericht, die, zij het onder een andere naam, het streven der ontbonden organisaties zouden trachten voort te zetten. De Hoge Raad zal arrest wijzen op 5 April. Volgens berekeningen van de Algemene Vereniging voor Melkvoorziening is het verbruik van drinkmelk in ons land na de verhoging van de prijs gedaald met drie tot vier percent. Gezien de korte periode na de prijsverhoging kan deze daling nog niet als een definitief cijfer worden be schouwd. Aan het einde van 1954 werd bij steek proeven reeds een geringe daling van het melkverbruik in vergelijking tot het jaar 1953 geconstateerd. Nijmegen. Geslaagd voor doctoraal examen geschiedenis de heer H. J. C. M. van Nispen tot Pannerden te Sittard. Groningen. Geslaagd voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde (biologie) mej. C. S. Duintjer te Rolde en N. Prop, Gronin gen (cum laude): voor het doctoraal examen scheikunde: J. J. F. Hasselman, Groningen en M. Kleefstra. Leeuwarden: voor het can- didaatsexamen wis- en natuurkunde: S. Hemminga, Groningen, A. F. Marx, FranekeradeeL Amsterdam (gemeente-universiteit) ge slaagd voor doctoraal examen rechtsweten schappen r.-.ej.'J. J. Scholten, Aerdenhout. Wie gewend is „De Zigeunerbaron" van Johann Strauss in te delen bij de operet tes zal ongetwijfeld met enige verwonde ring liet bericht gelezen hebben, dat de Nederlandse Opera het beroemde toneel werk van de gevierde Walsen-koning op haar repertoire geplaatst had. Met ver wondering en ook met enige bezorgdheid, omdat het eerbiedwaardige Amsterdamse instituut met deze keuze mogelijk het deugdzame pad der opera zou verlaten voor een ondeugende escapade naar het gebied van de lichte Muze. Het is met dit uit stapje. dat gisteravond na een grondige voorbereiding ondernomen werd met de première van „De Zigeunerbaron" in de Stadsschouwburg te Amsterdam, nog al meegevallen. Tegen al te grote lichtzinnigheden had de artistieke leiding van de Nederlandse Opera trouwens zelf al een dam opgewor pen door in het programma te spreken van een „komische opera". „Struisvogelpoli tiek!" zullen boosaardige tongen beweren. Inderdaad, daar lijkt het op. Maar de qualificatie: „komische opera" wordt toch wel degelijk gerechtvaardigd door de in houd van het stuk. Vooral het eerste en tweede bedrijf hebben door de ondertoon van ernst en de daarbij aangepaste muziek een overwegend opera-karakter gekregen, dat de regisseur van de opvoering van gisteravond Albert Felmar niet op de ach tergrond heeft kunnen houden, ondanks het merkbare streven om de komische kant te accentueren. In zoverre kwam de toneel-ontwikkeling met de aankondiging overeen. Maar bij het opvoeren van het derde bedrijf verdween elke gedachte aan een opera, omdat nu de operette-geest met zijn vermakelijke sprankelende dwaasheid oppermachtig ging heersen. Toen werd de opvoering echt-leuk. De spelers durfden hun fantasie te laten gaan en er kwam spontaniteit in de actie, die men van door knede operette-lieden gewoon is, maar die men van stipte, langs bepaalde wegen gaande operazangers en zangeressen niet zou verwachten. Jammer genoeg duurde de vrolijkheid te kort. Evenwel lang ge noeg om te beseffen, dat „De Zigeuner baron" wat stijl betreft een hybridisch werk is, waarvan men de bedoelde ernst maar niet te ernstig moet nemen. Er was bij de opvoering één element, dat men als een ongestoorde vreugde kon ondergaan: de muziek. Johann Strauss bereikte hier mede een zeldzaam hoog niveau. En dit betrof niet alleen de melodische en har monische vinding, maar ook de uitnemend geslaagde instrumentatie. De muziek vond in de solo-zangeressen en solo-zangers, als mede in de koren en het orkest voortref felijke vertolkers. Joop de Vries vervulde als gast de hoofdrol met jeugdig enthousiasme. Ook in vocaal opzicht viel zijn optreden te loven. De sopraan Gré Brouwenstijn was als het zigeunermeisje Saffi een zeer bewuste verschijning, dramatisch gespannen als voor een karakteristieke opera-rol. On danks de verkoudheids-indispositie zong zij indrukwekkend fraai. De meest komi sche figuur was de varkenfokker Zsupan, die uitstekend getypeerd werd door Henk An genen t. Voor de rol van Zsupans dochter Arsena had men in Nelly Burbach een actrice ge vonden, die de canadlleuze kant van deze rol overtuigend wist te geven en wier zang veel voldoening schonk. En wat de alt Jo van der Meent van de rol van de oude zigeunerin Czipra maakte kon door actie en ook in vocaal opzicht aan hoge eisen beantwoorden. Indruk maakte Paolo Gorin als graaf Homonay, zowel door zijn positiespel als door zijn volumineuze stem. En verder gaven Jan Voogt, Lidy van der Veen en Ohris Ta verne bevredigende uitbeeldingen tc zien. Het koor zing met sonore klank de indruk wekkende koorfragmenten en over het or kest, dat bekwaam geleid werd door de dirigent Alexander Krannhals, kon men eveneens tevreden zijn. Voor een waarlijk zonnig intermezzo zorgde in het derde bedrijf het ballet, dat danste op de wals „Gaschichten aus dem Wienerwald" volgens de choreographie van Frangoise Adret. P. ZWAANSWIJK

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7