„Tunnelplannen der NS komen thans in beslissend stadium" Werken van H. F. Boot Haarlemse „Stem des Volks" met werken van Cherubini en Handel Kort en bondig Zandvoorts burgemeester tot raad: „Touring Zandvoort" geconfronteerd met V.V.V.-pretenties van zakenleven Amsterdamse Beurs WOENSDAG 23 FEBRUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Aanval op afgevaardigde van raad in de Touring H. G. J. Hoevens veertig jaar bij de P.T.T. Veisen bouwt slachthuis Padvindsters vierden Denkdag Wijzigingen in Haarlemse, gemeentebegroting Gepensionneerden bijeen in Concertzaal Nieuwe oud-verzetsorganisatie Haarlemse afdeling van de NOVO opgericht „Van Aken" krijgt serre „Zonder onderscheid ven ras" in „international night" Naar aanleiding van de verklaring van de Heemsteedse burgemeester in de raad van die gemeente, dat hij niet op de hoogte was van de plannen van de N.S. betreffende de spoorwegkruising Heemstede-Aerdenhout, heeft de burgemeester van Zandvoort, mr. Van Fenema, Dinsdagavond in de raad medegedeeld dat wèl te zijn. Een bespreking met de president-directeur van de N.S. in Utrecht had hem naar hij zeide, persoonlijke de indruk gegeven dat „de zaak doorgaat", al is de preciese datum nog niet bekend. Details kon mr, Van Fenema nog niet geven, maar hij verzekerde de heren Gosen (AR) en Slagveld (Plaatselijke Belangen), dat hij bijna dagelijks contact houdt met de instellingen, welke bij de voorbereidingen be trokken zijn. Een suggestie van de heer Slagveld om een telegram aan minister Algera te zenden en daarin de aandacht te vestigen op een eerder aan Gedeputeerden gezonden en inmiddels aan zijn departement doorgestuurd adres betreffende de op heffing van de tramlijn, had zijns inziens „niet de minste zin meer, nu de zaak in een beslissend stadium Is gekomen". De heer Gosen had gewaagd van gepubli ceerde plannen om na de opheffing van de tram voorlopig met de bussen een omweg te maken over Elswout en Overveen, naar zijn mening een zeer grote omweg. De voorzitter zeide hierover nog besprekingen te zullen voeren met de directeur der N.Z.H. De interpellatie-Slegers met betrekking tot de gunning van de grondwerken in plan-Noord aan de derde inschrijver, met passering van de eerste en de tweede werd, ofschoon de voorzitter van mening was, dat deze na de toestemming eigenlijk pas in de volgende zitting aan de orde gesteld zou kunnen worden, nog aan het einde van deze zitting achter gesloten deuren behan deld. Dit was volgens wethouder Kerk- man (Arb.) reglementair mogelijk, als de urgentie overtuigend door de interpellant werd aangetoond. De heer Siegers (K. V.P.) bevestigde de urgentie van zijn inter- pelLatie gezien de reacties welke de onder havige gunning in aannemerskringen heeft gewekt. Het doel van zjjn internellatie was, «aar hij verklaarde, B. en W. te waar schuwen. Omdat men algemeen van ge voelen was, dat deze zaak veel oer«oon- lijke elementen bevatte, geschiedde de in terpellatie achter gesloten deuren. Het adres van het „Overkoepelend or gaan" van de Zandvoortse Handelsvereni ging, de Hanze, Peruka, de strandoachters- vereniging en „Ons Relang", om in?rijnen- de wijzigingen in „Touring Zandvoort" te bevorderen en het prae-advies van B. en W. daarbij leidde tot enige interessante op merkingen van de heer Tates (V.V.D.). Na enige hilariteit te hebben veroorzaakt met zijn mededeling dat „de oude V.V.D. steeds weer geïdealiseerd wordt" (waarbii de laatste letter uiteraard een V. moest zijn) schetste hij het toenemend succes van het werk van de Touring, waarvan het aantal begunstigers naar hü zeide. de 500 reeds heeft overschreden. H:j kon de wen sen van het ..Overkoepelend Orgaan" (splitsing van de etfeuit-zaken en de zorg voor het vreemdelingenverkeer, aanstel ling van en tweede directeur en vergro ting van het aantal vertegenwoordigers van het zaken'even in het b°ct.uur) dan ook niet begrijpen. ^ran herbalde z:jAo en met name van de zijde der Han^elsvereni- ?:ng ontn'ooR men. n»ar hij zeide, nog a1- tijd activiteit in de ""mfprte een af zonderlijke V.V.V. ingesteld te krijgen. Folder met fouten De heer Tates betreurde het dat een afgevaardigde van de raad in het bestuur daaraan medewerkte. Deze had, naar hij zeide. ook medegewerkt aan de samTi'1?'.- ling van een fo'dertie dat door deze'fde combinatie, volkomen huiten Touring Zandvoort om, als touristieke propaganda de wereld in was gezonden in een oplage van 10.000 h 15.000 stuks. „Omdat er veel critiek op dat fol dertje was en terecht, want het stikt van de taalfouten heb ik de Touring opgebeld met de vraag: wat hebben jullie nou voor een prul uitgegeven.r aldus de heer Tates, „want men ver keerde in de mening, dat het n;et an ders dan een uitgave van Touring Zandvoort kon zijn. Verscheidene ad verteerders in de folder waren even eens die mening toegedaan. Toen kreeg ik te horen dat het van hetzelfde Over koepelend Orgaan was, dat dit adres hier heeft ingediend. Derge'ijke activi teiten ondermijnen het werk van Tou ring Zandvoort en ik betreur het, dat een raadslid, dat afgevaardigd is in het dagelijks bestuur van deze Stichting, daar nota bene zélf aan medewerkt. Achten B. en W. en de Touring het niet nodig om zich eens te beraden over de vraag of een der door haar in het bestuur van de Touring afgevaardigde raadsleden wel werkt in de geest zoals die door de raad wordt voorbestaan en niet in de geest van afbraak?", aldus de heer Tates. „Belediging" Nadat de voorzitter nog een.s het stand punt van B. en W. uiteengezet had. en wel fiat het „Overkoeoelend Orgaan" zich met deze wensen bij het Touringbestuur dient te vervoegen en niet bij de gemeente, kwam de heer Weber (A.Z.B.) aan het woord, die zich door de opmerkingen van de heer Tates persoonlijk beledigd acht'e. Hij was voorts van mening dat B. en W. door hun uitvoerig prae-advies over deze aangelegenheid invloed zouden uitoefenen op het algemeen bestuur van Touring Zandvoort vóórdat het zich een objectief oordeel over de wensen van het Overkoe pelend Orgaan kan vormen. Deze wensen achtte hij volkomen gerechtvaardigd: het orgaan heeft, naar hij zijde, inderdaad de zwakke plekken in de huidige opzet en werkwijze van Touring Zandvoort aange wezen, waardoor de belangen van het Zandvoortse zaken^ven niet bevredigend behartigd- worden. De huidige directeur, die geheel is ingewijd in de circuit-aange legenheden, heeft volgens hem een an dere directeur naast of onder zich nodig, die zich geheel aan het vreemdelingenver keer wijdt. Vooral als straks de Velser tun nel klaar is, zal Zandvoort alles moeten kunnen doen om het tour isme te blijven trekken, anders beweegt het zich veel te gemakkelijk naar andere badplaatsen. Zakelijk gesproken „Het is beter dat er in het hoogseizoen honderden touristen geen plaats krijgen. Öan dat er een bed in een hotel of pension onbeslapen blijft; ik spreek nu namens het zakenleven," aldus de heer Weber, naar wiens overtuiging de heer Tates te een zijdig was voorgelicht. „Waarom heeft de heer Weber de raad niets gezegd indien hij de gang van zaken met de Touring onbevredigend vond?", zo vroeg de heer Lindeman (K.V.P.), „waarom heeft hij er zelfs in het bestuur van de Touring niet over gesproken? Waar om helpt hij nu wel dit Overkoepelend Orgaan om buiten de Touring om met dit adres aan B. en W.? Ik vind dit alles zéér onbegrijpelijk. De heer Porrenga (Arb.), tweede raadsafgevaardigde in Touring Zandvoort, zei, dat hij in de laatste algemene verga dering van de Stichting niets dan lof had gehoord. Vandaar dat het hem bevreemd had toen iemand, die niet eens lid of be gunstiger van de Touring is met het be doelde adres bij hem was gekomen, hem verzoekend ot ook hij zich er achter wilde scharen. „Ik zal nooit begunstiger worden als er geen tweede directeur komt," zo hao deze man hem verklaard. De raad aanvaardde tenslotte met alge mene stemmen het voorstel van B. en W. om het „Overkoepelend Orgaan te berich ten, dat zij terzake niet competent is. Op Dinslag 1 Maart hoopt de heer II. G. J. Hoevens, employé in dienst van de P.T.T., wonende in de Oost Indiëslraat te Haarlem, zijn veertigjarige ambtsvervulling te vieren. De jubilaris begon zijn loopbaan in Maart 1915, als hulpbesteller aan het oude post kantoor in de Zijlstraat en kreeg zijn benoe ming als besteller in April 1920. Daarna volgde zijn benoeming in 1946 tot assistent I. De jubilaris is de laatste jaren als employé I werkzaam aan het loket van het postkan toor Baljuwslaan en nu tijdens de verbou wing van dit perceel, aan het postkantoor Verspionckweg. Hij heeft door zijn behulp zaamheid en opgeruimd humeur vele vrien den verworven. Het zal de heer H. G. J. Hoevens die dag dan ook niet aan belangstelling ontbreken bij de te houden receptie ten zijne huize. Wethouder Geluk zal Donderdagmiddag geen spreekuur kunnen houden. Het wordt verplaatst naar Vrijdagmiddag 25 Februari om halftwee In ,,'t Huis met de Kogel", Spekstraat 12 is tot 12 Maart a.s. een tentoonstelling van, merendeels recente, olieverfschilde rijen van H. F. Boot ingericht. Het is precies een jaar geleden dat Boot in de zelfde zaal een overzicht gaf van zijn werk. De stillevens en portretten hebben zo'n uitgesproken karakter en het zoeken naar ruimtesuggestie en lichtschakering wordt door deze schilder zo intens nage streefd dat er tussen de huidige expositie en die van verleden jaar qua expressie geen verschillen te signaleren vallen. Dit wil echter volstrekt niet zeggen dat Boot's schilderen op routine gebaseerd is. Wat het zien van zijn werk steeds weer tot zo'n boeiende aangelegenheid maakt, vindt zijn oorzaak geloof ik hierin dat Boot de pro blemen steeds weer opnieuw uit het onder werp zelf puurt. De schilderkundige vraagstukken zijn voor hem geen abstracte begrippen die men slechts heeft toe te passen om tot het gewenste resultaat te komen. Neen, het onderwerp zelf stelt steeds weer opnieuw zijn specifieke moei lijkheden die de volledige inzet van d? kunstenaar voor zich opeisen. De spanning en expressiviteit die de be schouwer waarneemt en ondergaat bij het zien van een klein stilleven (cat. No. 14) zijn alleen verklaarbaar vanuit de over- „De Stem des Volks", afdeling Haarlem, kwam Dinsdagavond in de Gemeentelijke Concertzaal voor het publiek met het „Requiem", voor gemengd koor en orkest, van Cherubini en de „Ode on St. Cecilia's Day", voor solisten, koor, orkest en orgel, van Handel. Waarlijk geen alledaags programma. Het stelt bovendien behoorlijk wat eisen aan het koor. Vooral het „Requiem" van Cherubini, waarin het vocale ensemble geregeld in touw is, vergt heel wat studie, en op stuk van zaken ook veel uithoudingsvermogen. Maar het is een dankbaar werkobject, want, hoe kunstig ook van contrapuntisch stemmen weefsel (de geduchte tripel-fuga „Quam olim" Abrahae'T), de klassieke schrijfwijze van de „geleerde" componist houdt steeds rekening met de eisen der vocaliteit. Het werk van Handel geeft aan hel koor minder te doen; des te meer aan het orkest en aan de vocale en instrumentale solisten. Bovendien zijn de koorgedeelten, hoewel effectrijk, toch nergens ingewikkeld. Wij onderschatten echter niet de bezwaren van de Engelse uitspraak (de Ode werd namelijk met de oorspronkelijke tekst van Dryden uitgevoerd). Alles bij elkaar was het dus voor „De Slem" een zware opgave. Er was onder leiding van Dick Dekker blijkbaar duchtig op gezwoegd, met het resultaat dat, op een enkele weifeling na, de uitvoering door lopend trefzeker kon verlopen. Wat dit betekent in de Tripelfuga kunnen alleen de insiders ten volle beseffen. Maar in derge lijke polyphonie kan een dirigent tonen wat hij waard is. Wat de koorbezetting betreft wist de sopraan-vleugel zich bijzonder te onderscheiden; de alten zijn in verhouding te gering in aantal, overigens wel goed. De samenklank was soms treffend mooi van dynamiek. Een zwakker moment was er in bet „Dies irae", waar het orkest een vlammenmotiefje ontwikkelt; 'hier bereikte dc dirigent de vereiste rhythmische stevig heid in het ensemble niet voldoende. Aan gemaand door het voorschrift „dolce assai" was de aanzet te voorzichtig en daardoor reageerde men te traag. Maar elders wist men wel van aanpakken, en zulks zonder de klank te forceren. Het bleef steeds beschaafd zingen. Ook zo in de „Ode on Sc. Cecilia's Day". In dit stuk worden de muziekinstrumen ten in de eerste plaats de menselijke stem geprezen en bezongen. Dat maakt dat we nu Van de solistische vertolkers niet alleen de sopraan Corry Bijster en de tenor Fred Bon.ge.rs te vermelden hebben, doch ook de cellist Eduard Biele, de luit speler Dick Visser, de trompettiste Nelly Boeree, de paukenist BrandonBravo, de fluitist Ruysink, de organist Gosse Kroese en de cembalist Jaap Spigt, die allen, met Velsens raad heeft zich gisteravond met enthousiasme accoord verklaard met het slachthuisplan, dat binnen niet te lange tijd de bouw zal opleveren van een mo dern abattoir volgens het Engelse „line- dressing"-systeem en dat gebouwd zal worden op een der meest ideale plaatsen van de IJmond: achter de IJmuidense vissershaven. Waarom deze plaats zo ideaal is, heeft de raadsvoorzitter, burge meester mr. M. M. Kwin t, nog eens be klemtoond in zijn repliek op een aantal vragen der gekozenen. Achter de vissers haven ligt immers redelijk goedkope grond, waar niet geheid hoeft te worden, en waar geen enkele agrariër verjaagd hoeft te worden, vlak bij een wereldhaven en voorzien van prima af- en aanv'oerwe- gen, terwijl bovendien het voordeel der naburige koelhuizen niet te onderschatten is. Vèlsens slagers hadden gemeend met een hartig stuk worst voor alle raadsleden hun vreugde te moeten uiten over het aan nemen van dit historische voorstel. Een twee(de belangrijk agendapunt, de ommekeer in de ziekenhuiskwestie, die verleden jaar zulk een stof deed opwaaien, is nauwelijks ter sprake gekomen als ge volg van een elders op deze pagina gede tailleerd gepubliceerde' poging tot toenade ring van de Stichting Interkerkelijk Zie kenhuis tot de niet-kerkelijke groep, die onlangs haar rechten heeft doen gelden. het koor en het orkest (het N.Ph.O.) onder de geestdriftige leiding van Dick Dekker wedijverden, om dit frisse werk het volle pond te geven, en zo het publiek te laten genieten van een ongecompliceerde, maar bezielde muziek, waarin de melodie primair is. De Haarlemse „Stem" kan op een geslaagde uitvoering terugzien. JOS. EE KLERK De padvindsters hebben Dingdag overal op geslaagde wijze hun denk- of dankdag gevierd. In Bloemendaal kwamen de leden van de Bloemendaalse groepen van de Nederlandse Gidsen Beweging en het Ne derlands Padvindsters Gilde bijeen op het terrein ,.de Rijp". Na vlag hijsen, gemeen- sehapDelijke zang en het samen uitspreken van de schakelspreuk heeft de districts- commissaresse van Bloemendaal, mevrouw W. S. van der Noordaa-ten Hoeve, de meis jes toegesproken. In Haarlem werd de ochtendbijeenkomst gehouden op de binnenplaats van de Stads Doelen. Daar vernieuwden de padvindsters de belofte, zongen de padvindstersliederen ..Wij staan hier om de wereldvlag" en „Ik koos als weg door het leven" en luisterden, na het vlaghijsen. raar de toespraak van hoofdleidster mejuffrouw R. Bruins. Gezamenlijk werd Dinsdagavond in het gebouw St. Bavo aan de Smedestraat een avondbijeenkomst gehouden. Zang, hersen gymnastiek en andere padvindsterszaken wisselden elkaar in vlot tempo af en de hoofdschotel van de bijeenkomst was de inleiding tot het spel Jeanne d'Arc, dat door het zeevendel van de Bloemendaalse Harlugroep werd opgevoerd onder leiding van de leidsters mejuffrouw B. Luikinga en mejuffrouw A. Veldhuizen van Zanten. Op deze samenkomst verzorgde het Kame- leonvendel uit Haarlem-Noord de ope ningsceremonie. Denkdagviering on de geboortedag van wijlen Lord Baden Powell, de stichter van de padvindersbevveging, en van ziin echt genote Lady Baden Powell, op 22 Februari geschiedt alleen door de meisjes. De jon gens padvinders en verkenners hebben hun St. Jorisdagviering op 23 April. Verwerking van reeds bekende posten Gisteren verscheen een eerste nota van wijzigingen in de ontwerp-gemeentebe«ro- ting voor 1955 van Haarlem. Hieruit blijkt, dat het tekort met een half millioen zal stiisen, zoals trouwens ook reeds door de wethouder van Financiën in zijn toelichting op de begroting werd voorzien. Het totale 'ekort beloont dus nu, zoals reeds aange kondigd. bijna twee millioen gulden. Tot de oosten welke tot de vergroting van het tekort hebben bijgedragen, behoort ook een uitgave van ruim tweeduizend gulden voor het geschikt maken van een strook grond bij de woonscheocnhaven voor het niaa'sen van schuurtjes cn e°n zandbak. Voorts is in deze nota van wijzi gingen de 171.600 ogenomen voor hef inhalen van achterstallig onderhoud aan straten en pleinen. De gemeenteraad be sloot reeds in zijn vorige vergadering tot dit crediet. De meeste verhogingen vallen in de onderwijssector, bijvoorbeeld voor schilderwerk en leermiddelen. Ook is de post van 25.000, door ons reeds geruime- füd geleden gemeld, ooge nomen voor opdrachten aan pn aankoop van werken van beeldende kunstenaars met het oog od de verfraaiing van nieuwe woningcomplexen. BESTUURSVERKIEZING „KINDER HULP" Tijdens de Dinsdagavond gehouden al gemene ledenvergadering Van de afdeling Haarlem van de vereniging „Kinderhulp" is de voorzitter, de heer G. J. Kauwenaar, die aan de beurt van aftreden was, her kozen. Ook de overige bestuursleden zijn opnieuw gekozen. gave die de kunstenaar ten opzichte van het onderwerp heeft bezield. Voor het stilleven als schilderkunstig gegeven bestaat bij veel mensen minder belangstelling dan voor b.v. landschap en portret. Voor hen die zich de moeite geven om de eigenlijke waarde achter of door het motief heen op te speuren is er in het stilleven en in het bijzonder in het stil leven van de schilder Boot een. grote rijk dom te vinden. Het gegeven van een bloempot, een vaasje en nog wat, nauwelijks te defini ëren voorwerpen, voor de oppervlakkige beschouwer van geen of geringe betekenis wordt door Boot zodanig in de kleur schakering en samenstelling ontleed dat dit kleine geïsoleerde stukje wereld wordt opgeheven in een licht waarin duidelijk blijkt dat maat en orde overal aanwezig zijn. Als Boot portret schildert is zijn instel ling niet anders dan bij het uitwerken van een stilleven. De kop als onderdeel van de omringen de ruimte boeit hem steeds. Het begrip „achtergrond" of „fond" bestaat bij een portret van Boot niet. Zijn profielportret „Friese Man" toont dat duidelijk aan. De op een tweede plan zichtbare vormen, achter het nobel ge schilderde gelaat, verschuivend, vormen een niet los te maken deel van het geheel. De typering is vermoedelijk niet het uitgangspunt maar bij het kleine portretje getiteld „Rus" (No. 11) mag men aan nemen dat het type voortreffelijk is weer gegeven. Het grote feestelijke doek met de strobloemen No. 12 getuigt weer eens van de grote vitaliteit van Boot. OTTO B. DE KAT „Pensioen geen gunst, maar een ree In" De afdeling Haarlem van de Algemene Nederlandse Bond van Gepensionneerden hield Dinsdagmiddag in de grote zaal van het Concertgebouw te Haarlem haar jaarverga dering. Als spreker trad op de heer G. de Noo, iid van het hoofdbestuur. Voorzitter J. Betzema opend met een kort woord de vergadering en deelde tevens mede dat de afdeling Haarlem nu 1978 leden telt, terwijl het streven is dit aantal tot 2000 en meer op te voeren. Hij deed een beroep op de leden hun medewerking hieraan te willen verlenen. Vervolgens las de secretaris de notulen voor van de vorige jaarvergadering, gevolgd door het verslag over het jasy- 1954. Hierna gaf de penningmeester een overzicht van de stand der financiën. Twee leden van het bestuur, die reglemen tair zouden moeten aftreden, werden bij acclamatie herkozen. Tevens benoemde men od de zelfde wijze de voorzitter en de secretaris tot afgevaardigden voor de (lan delijke) algemeene vergadering die dit jaar in Maastricht zal plaats hebben. Vervoleens verkreeg de heer De Noo het woord. Hij uitte zijn vreugde over het feit dat van de zes percent welvaartstoelage nu ook de gepensionneerden hun deel kregen. De keerzijde is echter dat velen die meen den direct over deze zes percent te kunnen beschikken, bemerkt hebben dat zulks niet het geval is. Maar spreker was er van over tuigd dat een en ander nog b redigend ge regeld zou worden en verklaarde dat het hoofdbestuur ten alle tijde in de bres zou staan voor de belangen van de gepension neerden. Er heerst naar zijn mening grote ontstem ming over de regeling van de „aanpassines- toeslag" waarbii weduwen van bepaalde „jaargangen" (1920 tot 1936) voor geen enkel percentage in aanmerking komen. De per centages zijn voor de verschillende jaargan gen over het algemeen te laag. Doch het pensioen is geen gunst, maar een recht, in- haerent aan de positie van de ambtenaar. In de kwestie over het uitkeren van pen sioen, over de jaren waarin men werkt na reeds een tijdvak van veertig dienstjaren achter de rug te hebben, is het laatste woord nog niet gesproken. Er zijn gevallen mogelijk waarin iemand op zijn zestigste jaar ver vroegd pensioen krijgt, doch daarna weer in dienst treedt. Na twee jaar is hij verplicht pensioenpremie te gaan betalen, zonder dat hij ooit over deze jaren pensioen ontvangt, tenzij deze periode tenminste zeven jaar duurt. Voor dit vraagstuk bestaat, aldus de spre ker, nog geen oplossing, evenmin als voor de onbillijke regeling dat weduwen die inder tijd huwden met een gepensionneerd man, na diens overlijden geen pensioen ont vangen. Tenslotte besprak de heer De Noo de huidige pensioenregeling, waarbij de in komsten uit de privaatsector generlei in vloed hebben op het pensioen dat men ont vangt, wanneer men de leeftijd van vijfen zestig jaar bereikt heeft. Aan het eind van de middag deelde de heer G. Eekhof. lid van het hoofdbestuur en voorzitter van de afdeling Amsterdam, mede dat hij binnenkort tachtig jaar hoopte te worden en wegens het bereiken van deze hoge leeftijd al zijn functies bij de bond neerlegt. 3-3 Nederl/47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum Vdam Rubber Holl Amer. Lijn N. Schéepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers gisteren 100% 290 365 'A 351 542 114 196' 182% 113% 142 248 226 219 230 53 122 86% 62 Va 27 73% Openings koersen 100% 290% 366 353% 544 114% 197 183 143% 142% 248'/* 227 219 230% 53 122% 86% 62 Vs 27 78% Het hoofdbestuur van de onlangs opge richte nieuwe Nederlandse organisatie van oud-verzetsstrijders waarvan de heren B. Diamant. J. Heeres en T. Veenendaal, respectievelijk als voorzitter, secretaris en penningmeester, hel dagelijks bestuur vor men had een honderdtal oud-verzets strijders en ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd uit Haarlem uitgenodigd tot een bijeenkomst in restaurant Royal om te komen tot de oprichting van een plaat selijke afdeling Haarlem. Daarin is men te elfder ure geslaagd, toen na een inlei ding van de heer Diamant en een daarop gevolgde discussie van bijna drie uur on geveer twintig aanwezigen zich als lid op gaven. Daarmee is Haarlem de zesde ge- nyente na Rotterdam, Utrecht, Amster dam, Bussum en Dordecht waar een plaatselijke afdeling van de N.O.V.O. werd opgericht. Er weV een voorlopig bestuur samengesteld, dat binnenkort een leden vergadering zal bijeen roepen. Daar zal dan een definitief bestuur van de Haar lemse afdeling van de N.O.V.O. moeten worden gekozen. In het voorlopig bestuur wilden zitting nemen de dames E. Metz- Meinesma die tevens voorlopig het se cretariaat zal waarnemen, dat gevestigd is Buitenrustlaan 29 te Haarlem N. van den Bosch-Van Eijck, H. Stokmans-Degen, en de heren M. Bouchette, K. J. van Kam pen, C. van Straaten, A. Winkler en A. W. Ploeg. Tot het aangekondigde onderwerp „Waar om de N.O.V.O. moest worden opgericht" kwam de zesenzeventigjarige spreker, de landelijke N.O.V.O. voorzitter, de heer B. Diamant uit Amsterdam, pas na een lange omweg, waarin hij uitvoerig de reden uit eenzette, waarom geroyeerde en uitgetre den leden van de Nationale Federatieve Raad van het voormalig verzet Nederland meenden te moeten overgaan tot het op richten van een nieuwe verzetsorganisatie. Het is in de N.F.R. moeilijk, aldus spreker, de in een vereniging zo noodzakelijke democratie te vinden. Het zou hem geen moeite kosten dit met onaanvechtbare ge gevens te bewijzen. Sprekers bezwaren tegen de N.F.R. be troffen onder meer het stelling hemen te gen de Europese Defensie Gemeenschap, in het vraagstuk Ambon en de Molukken, hel radiovraagstuk en andere zaken. Vol gens de heer Diamant was het royeren van een aantal leden niet volgens de statuten geschied. Het aantal uitgetreden individue- len en groeperingen lag volgens de spreker veel hoger dan het getal vijftig, dat door de N.F.R. zou zijn genoemd. Het zijn er bijna zevenhonderd, waarvan i*i Rotterdam alleen al drie honderd, in Amsterdam an derhalf honderd en in Naarden, Bussum, Vlaardingen en Amsterdam (in oprichting) aantallen, die beneden de vijftig liggen. Bovendien zijn er nog ruim honderd ver spreide leden. ..Het is met tegenzin, dat ik tegen de N.F.R. moet opkomen, maar hun scheepje ligt in de branding. De red ders moesten het schip verlaten omdat de officieren het door onkunde in de bran ding brachten. De enige redding is 't stuur aan anderen over te geven en het schip een andere naam te geven omdat men het on der de eerste naam dan toch niet meer vertrouwt. Als oud voorzitter van de ver- zetsfederatie heb ik mijn best gedaan de illegaliteit te bundelen en ik ben er verder mee gegaan als voorzitter van de N.F.R. Ik betreur meer dan u denken kunt deze gang van zaken", aldus de heer Diamant. In antwoord op vragen, verklaarde de heer Diamant dat de beginselverklaring van de N.O.V.O. luidt: trouw aan Oranje, lielde voor het vaderland en democratie in de staatsinrichting. De doelstelling van de N.O.V.O. is de band tussen hen. die in de jaren 1940-1945 op de bres stonden, te be houden. De heer K. R. van Staal kreeg gelegen heid een vraag over het maandblad van de Expogé „Aantreden" te beantwoorden. Hij kon toen tevens iets uitvoeriger ingaan op de controverse tussen Expogé en N.F.R., die zoals spreker toegaf, geen controverse was tussen beide verenigingen maar tussen personen uit deze verenigingen. „Ik betreur het en vind het verschrikkelijk" voor het verzet, aldus de heer Van Staal, dat wij ons geschil uitdragen en dat een lachende derde hier profijt van trekt. Als de een heid daarmee hersteld kan worden ben ik bereid weg te gaan". De heer Van Staal vroeg het bestuur van de N.O.V.O., of het bereid was zich terug te trekken als daar mede de eenheid in het verzet herkregen zou kunnen worden. De heer Diamant betreurde daarop het laatste deel van de discussie. Volgend jaar een étage rijker Na een reeks verbouwingen aan Haar lemse winkelpanden, uitgevoerd in zoge naamde „stille tijd", begint men nu ook enkele café-restaurants uit te breiden en te verfraaien. Zo deelde ons de heer A. G. van Aken vandaag mede dat zijn café- restaurant, gevestigd op de hoek van het Houtplein en de Baan een serre zal krij gen, die de plaats zal innemen van het hui dige terrasje aan de Baan-zijde. Deze serre, die een lengte zal hebben van zestien me ter en geheel bestaat uit staal en glas, wordt kant en klaar door de fabriek gele verd en eenvoudig ter plaatse gemonteei'd. Men is nu reeds bezig de nodige voorbe reidende werkzaamheden aan het pand te verrichten. Niet alleen voorziet deze aanbouw in de behoefte om meer bezoekers te kunnen ontvangen, doch tevens zal het slechte weer geen aanleiding meer zijn deze ruimte ongebruikt te laten. Wanneer warme, zo merse dagen hiertoe aanleiding geven schuift men de ramen geheel open, waar door de mensen zich toch min of meer „buiten" voelen. Men hoop dat de verbou wing, in verband met het komende bollen- seizoen, per één April gereed zal zijn. Tevens schildert men de gehele gevel en wordt de neonverlichting vernieuwd. Voorts bestaan er plannen om het vol gend jaar op het lage gedeelte van het pand een étage ruimte biedend aan vier twee-persoonskamers, te laten bouwen. De heer Van Aken heeft met deze ver bouwingen gewacht tot hij zich de eigenaar van deze zaak kon noemen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. BINNENLAND Een 'euw Tsjechisch-Nederlands han delsverdrag is blijkens een Tsjechoslowaaks persbureau ondertekend in Praag. Beide landen zijn overeengekomen, het volume van de goederenruil te vergroten met 25 procent en ook de dienstenruil met een kwart te verhogen. Het vracht- en passagiersschip „Wono- sobo", door C. van der Giessen en Zonen's Scheepswerven N.V. te Krimpen aan de IJssel voor de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd gebouwd, heeft Dinsdagmorgen zee gekozen voor de technische proeftocht, die twee dagen duren zal. De officiële overdiacht van het schip zal op Zaterdag vijf Maart aan de Lloydkade te Rotterdam geschieden. Prins Bernhard heeft het beschermheer schap van de Vereniging van Oud-Onder officieren van het voormalige Koninklijk Nedei lands-Indisch Leger „Madjoe" aan vaard In Amsterdam is opgericht de stichting „Het Economisch en Sociaal Instituut der Vrije Universiteit". Het reeds enige jaren op deze gebieden werkzame instituut van de economische faculteit der Vrije Universiteit is in deze stichting ondergebracht. Het doel van dit instituut is onderzoekingswerk te verrichten op economisch, bedrijfsecono misch en sociologisch gebied. Prof. dr. van Selms, hoogleraar te Pretoria, thans met verlof te.Leiden, zal op 2 Maart als geestelijk verzorger van Neder landse emigranten met de „Zuiderkruis" een reis maken naar Zuid-Afrika. De brandweerdeskundige van de Ne derlandse Spoorwegen, de heer A. Roelofsen, is te Venlo plotseling overleden. Vóór zijn indiensttreding bij de N. S. was de heer Roelofsen achtereenvolgens chef van de be drijfsbrandweer van de Lijm- en Gelatine- fabriek te Delft, brandmeester bij de go- meentebrandweer te Amsterdam, hoofd brandmeester-commandant van de gemeente brandweer te Delft en commandant van de gemeentebrandweer te Nijmegen. Commodore vlieger-waarnemer W. J. Reijnierse, commandant luchtverdediging, is per 1 Maart bevorderd tot generaal-maioor vlieger-waarnemer.' Hij zal generaal-majoor vlieger J. A. Bach opvolgen als directeur materieel der Koninklijke Luchtmacht. Ge neraal-majoor Bach zal on 1 Maart de luchtmacht veriaten om hoofd van de afde ling „General Operations" van de K.L.M. op Schiphol te worden. In ons land is een nationaal „Unicef"- comité opgericht. „Unicef" is het kinderfonds van de U.N.O. In verscheidene landen be staat reeds een dergelijk nationaal comité. Het comité is voorlopig samengesteld uit ver tegenwoordigers van een aantal organisaties, die zich geheel of voor een belangrijk deel wijden aan het kind. Voorzitter is mr. A. M. Joekes. lid van de Raad van State. Het secretariaat is gevestigd in Den Haag, Stad- houdtrslaan 148. De rechtbank te Antwei. ri* heeft drie jongens uit Eindhoven ieder tot twee jaar gevangenisstraf en een boete van 4000 franc veroordeeld. Zij hadden op 26 Januari te Antwerpen de chauffeur van een taxi met een bierfles neergeslagen en waren er toen met de auto vandoor p -aan. Een van hen had voordat hij van huis vertrok meer dan 600 gulden van zijn ouders gestolen. Een elektrische trein - rit Rotterdam is bii het binnenkomen van het station Hoek van. Holland op verkeerd spoor gekomen en tegen een rangeerlocomotief gebotst. De locomotor en de electrische trein liepen schade op. Het treinverkeer ondervond korte tiid vertraging. Voor de aanleg van ruim twaalf kilo meter cementbetonverharding van rijksweg no. 12 (gedeelte Veenendaal tot kruising spoorbaan ArnhemEde) is de laagste inschrijver het N.V. Aannemers- en Wegen bouwbedrijf voorheen Gebr. D. J. en F. J. Bruil te Ede met een bedrag van f3.296.350. Dit object is vermoedelijk het grootste beton werk on wegen bouwgebied dat ooit in zijn geheel door de rijkswaterstaat is aanbesteed. De Zwolse rechtbank heeft de 38-jarige F. J. P., houder van een administratiekan toor en woningbureau te Zwolle, veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf, waarvan 3 maanden voorwaardelijk. P. had ongeveer f 10.000 aan huren en verzekeringspremies, die hij moest innen, te eigen bate gebruikt. In een kantoor van Kon. Neder landse Luchtmacht boven de Galerij aan het Gevers Deynootplein te Scheveningen heeft een hevige binnenbrand gewoed, waardoor grote schade werd aangericht. De brandweer is bijna drie uren met het blussingswerk bezig geweest. De Indische theosoof Juddi Krishnamurti, die sinds 20 jaar op vele plaatsen in de we reld heeft gesproken en na de oorlog vooral in Amerika. India. Engeland, Frankrijk. Italië en Griekenland bijeenkomsten heeft gehouden, zal voor het eerst sinds 1938 weer in Nederland komen. Hij zal in dc maand Mei te Amsterdam een serie van vijf open bare lezingen houden, onder meer op 22 Mei in het Concertgebouw. HAARLEM EN OMGEVING Zaterdagavond 26 Februari wordt in de Begijnhofkapel te Haarlem een bijeenkomst gehouden, waar via de bandrecorder prof. C. Vcenhof te beluisteren zal zijn in een rede over de geschiedenis der Gereformeerde kerken rondom de Theologische Hogeschool te Kampen, gedurende de honderd jaar van haar bestaan De rede zal door lantaarn plaatjes worden geïllustreerd. Een en ander wordt verzorgd door enkele leden van de Gereformeerde kerk van Delft, alwaar een soortgelijke avond eerder werd georga niseerd. De afdeling Haarlem van de Nederlandse Bond van Vrouwen, werkzaam in bedrijf en beroep, heeft Dinsdagavond in Brink- mann een „international night" gehouden. Deze bond, aangesloten bij de International Federation of Business and Professional Women, stelt zich onder meer ten doel een band te leggen tussen alle werkende vrouwen en waardering voor eikaars werk zaamheden te wekken. De 355.000 leden uit vele landen houden ieder jaar in Februari een „international night" met een kaarsen-ceremonie. Het internationale hoofdbestuur geeft daarbij een speciaal onderwerp op, dat in alle af delingen wordt besproken. Dit jaar was uitgekozen het onderwerp „Zonder onder scheid van ras," dat op de Haarlemse bij eenkomst werd ingeleid door mevrouw mr. E J. C. WilletRoosenburg. De spreekster merkte op dat naarmate iemand zich min der veilig voelt, hij de neiging krijgt, de ander minder begaafd te vinden. Hij meent zich dan te moeten verdedigen. Het is even wel wetenschappelijk vastgesteld, dat er geen superieure of inferieure rassen be staan. De angstgevoelens vinden hun oor zaak in de eigen verdrongenheden van de mens. Zolang men geen respect heeft voor zich zelf, kan men geen respect hebben voor de ander. „Wij komen er niet met vergaderingen en artikelen, maar wij moeten de hand in eigen boezem steken; er is immers niet de angst voor de ander, maar voor de eigen, in zichzelf verdrongen gevoelens," aldus mr. WilletRoosenburg, die tenslotte als haar mening uitsprak, dat men in dit geval niet beter kan doen dan zo mogelijk geleid door het Evangelie het eigen geweten te onderzoeken.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9