Bloemendaalse gemeenteambtenaren namen afscheid van A. Cassee Kort en bondig Statenlid dringt aan op vermijding vertraging door nieuwe plannen Resultaat was registratie van 79 gevallen actieve tuberculose Lusthof vol vroege fleur in een winterse omgeving Bevolkingsonderzoek tuberculose 68,2% der bevolking werd onderzocht Dr. J. W. Herfst 25 jaar predikante Bloemlust-expositie geopend Haarlemse sportweek van 4 tot 11 Juni Velen zakten in het ijskoude water DINSDAG 1 MAART 1955 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Kerkelijk Nieuws Engeland verloor vier wickets voor 196 runs Wijk-comité's worden ingeschakeld Tentoonstelling in Huis van Looy geopend Schoolwedstrijden op „Nova Zembla" Gevolgen van slecht ijs Overal was hulp nabij Koffie uit Sao Paulo voor bejaarden De oeververbindingen over het Noordzeekanaal Eeuwfeest Theologische Hogeschool herdacht Tijdens het bevolkingsonderzoek op tu berculose in Haarlem van -20 November 1953 tot en met 20 October 1954 zijn er van de 116.708 Haarlemmers 79.632 opgekomen (68.2 Er werden aanvankelijk 37 geval len van actieve tuberculose gevonden (20 mannen en 17 vrouwen). Dit aantal werd verminderd met 2 personen, die na drie maanden inactief bleken te zijn en ver meerderd met 44, namelijk 40 dubieus ac tieve gevallen, die ra verloop van tijd ac tief bleken te ziin, 1 geval, waarvan oor spronkelijk de diagnose op dubieus spefi- fiek was gesteld, 1 geval van inactieve tu berculose, die onder controle gebleven na enige maanden actief bleek te zijn. Tenslot te werden 79 gevallen van actieve tuber culose (41 mannen en 38 vrouwen) gere gistreerd. Hiervan werden 56 voor de eer ste maal op het Consultatiebureau inge schreven en 23 waren op het bureau be kend. Bij 24 personen werden- tuberkel bacillen in het sputum gevonden, 6 waren direct en 18 cultureel positief. Medisch verslag In het verslag van dr. J. Stoffe.lsma wordt meegedeeld, dat 68,2 gevolg heeft gegeven aan de oproep voor een onderzoek, 22.5 was reeds op bedrijven of in beroep kort tevoren doorgelicht; 3,6 kwam niet op om geldige redenen (ziek, te oud, af wezig); bijna 1 weigerde met opgaaf van redenen; 1 inmiddels overleden of ver trokken; 0,7 andere afspraken gemaakt, maar deze niet nagekomen; 3 wegge bleven zonder enige reactie; 2,2 voor nader onderzoek naar Consultatiebureau verwezen. Van deze 2.2 (1727 personen) werden 79 gevallen van actieve tuberculose geregistreerd. De Remonstrants predikante van Haar lem, dr. J. W. Herfst, staat morgen, 2 Maart, 25 jaar in haar ambt. Achtereenvol gens diende zij Brielle, Doesburg, Hooge- veen, Wassenaar, Bloemendaal en Haar lem; in Brielle, Wassenaar en Bloemendaal de N.P.B., in de overige standplaatsen de Remonstrantse Broederschap. Ds. Herfst is in Nederland bekend ge worden door haar Dagopeningen op Don derdagmorgen voor de microfoon van de V.P.R.O., waarin zij zich tot velen richt en tegelijk velen zeer persoonlijk aanspreekt. Dit komt omdat in haar uitgebreide ambts werk, dat zij met toewijding en liefde ver richt, de pastorale kant haar het meeste bezighoudt. In haar studiejaren te Leiden boeide haar vooral de Ethiek en zij acht het een groot voorrecht, dat zij juist voor dit vak de hc-gleraren Roessingh en De Graaf heeft gevolgd. Later promoveerde zij in 1938 vanuit de pastorie te Hogeveen bij prof. dr. L. J, van Holk op grond van een dissertatie „Gezondheid en Heil", een stu die over de relatie tussen de lichamelijke en psychische gezondheid en het heil, dat het Evangelie schenkt aan de mens in de geloofsgemeenschap. Daarmee heeft dr. Herfst een bijdrage gegeven aan de bezin ning op de psychische zielszoi-g van de kerk. Aan dit onderwerp, dat steeds meer de theologische en medische wereld bezig houdt, is zij trouw gebleven, hetgeen blijkt uit haar publicaties, o.a. over „Het ver schijnsel van de overdracht en zijn beteke nis voor de predikant" (Theologie en Prak tijk, 1949), „De techniek van de Zielszorg" (Uitzichten, bundel t.g.v. de 60ste verjaar- lag van prof. Van Holk, uitg. Gaade 1953), „De ongehuwde vrouw" (Wendingnr Man Vrouw, 1954). Buiten haar wetenschappelijk werk toont zij haar liefde voor de zielszorg in haar ge hele ambtswerk, ook bij haar catechisa ties, haar prediking, haar cursussen. Ds. Herfst ziet de psychologische methode als de invalspoort, waardoor zij de mens kan benaderen met het Evangelie, dat verstaan baar moet worden gebracht, wil het aange nomen worden. Met grote nadruk wijst zij de psychologie als levensbeschouwing of „nieuwe religie" af, zij maakt alleen dank baar van haar gebruik om haar preaikants- werk in de kerk zo goed mogelijk te ver richten. Door haar studie heeft zij zich veel waardevolle inzichten geheel eigen ge maakt, zodat zij daar „vanzelf" gebruik van kan maken. Wie dat stadium nog niet heeft bei-eikt, is een dilettant, die liefheb bert in wat hij niet beheerst. Het is nu geen wonder meer, dat velen in haar gemeente van ds. Herfst houden, omdat zij op een verstandige, wijze en ge lovige manier van de mensen houdt. Zij is gul met haar vriendelijke lach en haar eestig woord, omdat zij in tegenstelling rv.t bepaalde moderne stromingen, het tii van de mensen belangrijk vindt en if van het leven houdt, dat ons is ver band uit Gods Genade. J. J. v. H. PROF. DR. J. N. BAKHUIZEN VAN DEN BRINK universiteit von St. Andrews (Schot- heeft aan prof. dr. J. N. Bakhuizen den Brink, hoogleraar te Leiden, het '.octoraat in de godgeleerdheid ver- ^d. De uitreiking zal geschieden op 5 De verdeling over de leeftijdsgroepen van deze 79 gevallen was als volgt: 3 tussen 15 en 20 jaar; 6 tussen 20 en 25 jaar; 9 tussen 25 en 30 jaar; 11 tussen 30 en 40 jaar; 15 tussen 40 en 50 jaar; 19 tussen 50 en 60 jaar; 14 tussen 60 en 70 jaar; 2 ouder dan 70 jaar. Dertien personen werden in een sanato rium opgenomen; 7 in een ziekenhuis; 1 is verhuisd; 2 onttrokken zich aan de con trole en de overige 56 kuurden thuis onder controle van het Consultatiebureau. Bij het onderzoek werden 910 afwijkin gen gevonden van niet-tuberculeuse aard, waarvan 295 skelet-afwijkingen en 79 hart en vaatafwijkingen. Het aantal actieve gevallen van long- tuberculose bedraagt 1 per duizend, het aantal verdachte gevallen 1,2 per duizend. Vergeleken bij andere bevolkingsgroepen is dit ongeveer een gemiddeld cijfer. Ervaring elders heeft geleerd, dat bij elke volgende ronde het aantal ontdekte gevallen kleiner wordt. In Amsterdam bijvoorbeeld is het aantal gevallen teruggelopen van 1,2 in 1953 tot 0,65 per duizend in 1954. Dr. Stoffelsma behandelt de vraag na hoeveel jaar het bevolkingsonderzoek her haald dient te worden. Theoretisch zou het ieder jaar plaats moeten vinden om de op sporing zo intensief mogelijk uit te voeren. Elk jaar bestaat toch de mogelijkheid, dat ook bij de onderzochten (niet voor nader onderzoek opgeroepenen) zich verse ge-, vallen van tuberculose voordoen. Dr. Stof fe.lsma vond na afloop van het bevolkings onderzoek tot nu toe twee verse gevallen van longtuberculose bij personen bij wie op de schermbeeld-foto's geen afwijkingen zijn te zien. Financieel en ook technisch zou een dergelijke snelle herhaling niet verantwoord zijn. In sommige plaatsen vindt bevolkingsonderzoek om de twee jaar, in andere om de drie jaar plaats. Deze laatste termijn acht dr. Stoffelsma, gezien de uitkomsten van het eerste onderzoek, de uiterste. Wegblijvers: 10 Wanneer de groep, die reeds was doorge- De vijfde testmatch Na een uitstel wegens regen van drie da gen is een begin gemaakt met de vijfde en laatste testmatch tussen Australië en Enge land. Australië won de toss en stuurde Engeland naar de wickets. Aan het einde van de eerste speeldag stond Engeland op 196 voor 4. Hut ton faalde en werd door Lindwall gebowled voor slechts zes runs. Graveney en May lieten daarna echter uitstekend batten zien en scoor den respectievelijk 111 en 79. Het was Gra- veney's derde honderd in deze tour. Cowdrey ging uit op de eerste door Johnson op hem losgelaten bal. May's wicket ging verloren in de laatste over van de match eveneens op bowlen van Johnson. Engeland eerste innings: Hutton b. Lindwall 6 Graveney c. and b. Johnson111 May c. Davidson b. Benaitd 79 Cowdrey c. Maddocks b. Johnson0 Compton not out0 Extra's0 Totaal 4 wickets voor De wickets vielen op 6, 188, 188, 196. De bowlingcijfers waren: Lindwall9 3 Miller 10 0 Davidson8 0 Johnson9 2 Benaud10.2 2 196 De Haarlemse Sportweek gaat weer de aan dacht vragen. Het Uitvoerend Comité is dezer dagen in vergadering bijeen geweest en heeft o.m. bepaald, dat de twaalfde Haarlemse Sportweek dit jaar zal worden gehouden in de week van 4 tot 11 Juni a.s. De ervaringen, opgedaan in de elfde Sport week, waarin als principe werd aangehouden om per avond één tak van sport in het bij zonder onder de aandacht te brengen, heb ben het comité doen besluiten op de ingesla gen weg voort te gaan. Evenals het vorige jaar echter zal men aan de gedachte één sport per avond, niet al te streng de hand houden want evenals het vorige jaar zal ook thans één avond, waarschijnlijk de Woensdagavond, bestemd worden voor diverse takken van sport. Gebleken is dat in de verschillende delen ,;„v, Q van de stad de behoefte wordt gevoeld om lichit, niet meegeTekencl woi dt, dan b&draagt QOk daar acte de presence» te geven. Men wil zowel in het Noorden als in Haarlem-Oost het aantal niet-gefotografeerde personen 11.299, dat is 10 Vergeleken bij Amster dam is dit aantal laag. Dr. Stoffelsma noemt de opkomst buitengewoon geslaagd. Toch mag niet worden vergeten, dat onder de wegblijvers nog minstens 10 actieve ge vallen schuilen, ja zelfs zal waarschijnlijk dit percentage hoger liggen, omdat ervaring elders geleerd heeft, dat onder deze groep, die hoofdzakelijk bestaat uit niet-willen- den, niet-durvenden, niet-begrijpenden, in verhouding meer tuberculose schuilt. In een onbeschermde gemeenschap zal hier mee terdege rekening moeten worden ge houden. Zeer zeker zal aldus dr. Stof felsma aan deze groep het komende jaar nog intens aandacht worden besteed. en Zuid-West iets van de propaganda, die er van een Sportweek uitgaat, merken. De vroe ger zo geliefde plein-demonstraties werden speciaal verleden jaar wel zeer erg gemist. Wijk-comité's Dit laatste nu wil het Sportweek Comité nu en in de toekomst voorkomen en daarom treedt het thans in overleg met de Wijk- Comité's om deze aangelegenheid nader te bezien. Zij zijn daarom uitgenodigd voor een be spreking met het Sportweek Comité op het Stadhuis te Haarlem op Woensdagavond in de oude Raadzaal en men hoopt dan de wen sen van de Wijk-comité's te vernemen t.a.v. het programma in de Sportweek. Aan deze wensen zal men zoveel mogelijk tegemoet ko men. Het ambtenarenkorps van de gemeente Bloemendaal heeft op een druk bezochte samenkomst, Maandagmiddag in het Raad huis te Overveen gehouden, afscheid ge nomen van de heer Adriaan Cassee als ambtenaar van de sport wegens het be reiken van de vijfenzestigjarige leeftijd op 16 Februari. Behalve tientallen ambte naren en hoofden van dienst waren onder de aanwezigen oud-burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex, de oud-wethouder van Onderwijs en Personeelszaken, mr. F. P. Th. Rohling, de raadsleden mevrouw F. F. Dalmeyer-van Bachum de Boer en de he ren C. Schulz (beiden Arbeid) en J. F. M. Pinxter (KVP), de heren C. Peelers en L. H. Hajema namens de voetbalvereni ging BVC „Bloemendaal", een vijftal ambtenaren van de sport in de omliggen de gemeenten en een afvaardiging van de Raad van bestuur van de Volkscrediet- bank voor Haarlem en omstreken, in welk bestuur de heer Cassee de gemeente Bloe mendaal vertegenwoordigt. Nadat mevrouw en de heer Adr. Cassee door gemeentesecretaris, de heer G. van Eek, waren binnengeleid, opende burge meester dr. D. H. Peereboom Voller de rij van sprekers. Hij zei, dat als een verjaar dag het getal 65 brengt, dit voor een amb tenaar betekent het afsluiten van een car rière. Wanneer we de rekening opmaken van wat u bereikt heeft dan is dit niet alleen ambtelijke, maar ook vriendschap pelijke belangstelling. De taak van de heer Cassee was drieledig: het beleidsobject als raadslid en wethouder, de historische ach tergrond van de gemeente, waarvoor de heer Cassee als geboren Bloemendaler veel belangstelling toonde, en zijn werk zaamheden tot nut van de sport in het algemeen. U kunt terugzien op een wel bestede taak, ondanks misschien de wee moedige gedachten van dit afscheid, aldus burgemeester dr. Peereboom Voller. Daar na herinnerde hij cr aan, dat de heer Cas see gedurende veertien jaar en later nog eens één en nog anderhalf jaar, tezamen zestien en een half jaar, deel uit had ge maakt van de gemeenteraad en dat hij bovendien vijf jaar het wethouderschap had vervuld. Als resultaat van de zeven jaar na-oorlogse ontwikkeling van de sport in deze gemeente noemde de burgemeester het vrij hoge percentage sportvelden. De sport vraagt hier veel belangstelling en een ruime voorziening van de mogelijk heden. Tenslotte memoreerde hij de tal rijke lezingen met lichtbeelden over oud- Bloemendaal van de scheidende ambte naar. Dr. Peereboom Voller achtte deze lezingen vooral van belang voor hen, die eerst later in de gemeente zijn komen wonen. Slechts vijftien procent van de Bloemendaalse bevolking blijkt geboren Bloemendaler te zijn. Hij overhandigde hierna een keurig uitgevoerd exemplaar van het eigen werk van de heer Cassee, dat deze destijds had geschreven onder de titel „Bloemendaalse jeugdherinneringen" en dat door de dames van de typekamer in de vrije uren was gestencild. Als tast baar bewijs voor de activiteit van de heer Cassee voor de gemeente kreeg hij boven dien een aantal exemplaren extra aan geboden voor zijn familieleden. Mr. Rohling haalde herinneringen op aan de tijd, dat hij in Den Haag ging plei ten voor de noodzakelijkheid van een ambtenaar voor de sport en besloot zijn humoristische toespraak met het over handigen van een persoonlijk geschenk. Namens het gemeentepersoneel bood de gemeentesecretaris, de heer Van Eek, ver volgens de Kleine Winkler Prins aan, na de eigenschappen van de heer Cassee te hebben gememoreerd. Namens de gemeente personeelsvereni ging bood mr. C. Kol ff, voorzitter van deze vereniging, de heer Cassee een sigarettenaansteker met bij behoren aan. De ambtenaar voor öc sport in de ge meente Heemstede, de heer C. Schipper, richtte zich namens zijn collega's van de omliggende gemeenten iet de heer Cassee om hem dank te brengen voor wat door zijn toedoen gezamenlijk tot stand kon worden gebracht. Zijn dank ging vergezeld van een boekwerk. Namens de voetbalvereniging BVC „Bloemendaal" sprak de vice-voorzitter de heer C. Peeters, om de oprichter en ere voorzitter van deze vereniging te danken voor wat hij in het belang van de jeugd had gedaan. In zijn dankwoord zeide de heer Cas see dat men hem deze middag beduusd had gemaakt en dat dit een krachtstaaltje was geweest waarin men bij hem niet vaak kon slagen. Scheiden brengt atijd wee moed, maar het is de manier van scheiden die de dosis weemoed bepaalt. Met uw vriendelijke gezichten heb ik geen reden dit scheiden te dramatiseren. Mede omdat ik tot mijn vreugde nog beschik over een goede gezondheid en een evenredige vitali teit, aldus de heer Cassee. Int-erscholair jeugdtournooi „Het is een verheugend verschijnsel dat de belangstelling groeiende is om het kunst gevoel in de jeugd te ontwikkelen", aldus begon Zaterdagmiddag wethouder D. J. A. Geluk, voorzitter van liet Interscholair Co mité, zijn toespraak bij de opening van de tentoonstelling van tekeningen, boetseer werk, fotografie cn handenarbeid, die in het kader van het Interscholair Jeugdtour- nooi in het Huis Van Looy tot en met 13 Maart wordt gehouden. Bij de opening wa ren tevens de burgemeester van Bloemen daal dr. D. H. Peereboom Voller en enkele Haarlemse gemeenteraadsleden aanwezig. De heer Geluk zei voorts dat de kunst in deze tijd een steeds belangrijkere functie te vervullen heeft. De mensen dreigen name lijk wezens te worden, die enkel door het omdraaien van een knop van kunst kunnen gaan genieten. Men wordt verwend en het „zittend kunstgenieten" lijkt wel een alge meen verschijnsel. Vele werken voor een goed en verzekerd beslaan, maar komen daarnaast aan het actief beoefenen van een tak van kunst weinig meer toe. Spreker zei voorts dat het daarom juist zo was toe te juichen dat men op deze wijze, doelend op het werk van het Interscholair Comité, dc jeugd prikkelt tot het ontwikkelen van haar kunstzinnige neigingen. De heer Geluk besprak het belang dat het in schoolverband bezoeken van deze ten toonstelling heeft en hij besloot zijn toe spraak met een dankwoord aan degenen die aan het totstandkomen van deze expositie hadden meegewerkt. Op de ijsbaan van „Nova Zembla" in Spaarndam zijn Maandag de wedstrijden voor schoolkinderen gehouden. Na een groot aantal spannende ritten werden de prijs winnaars bekend gemaakt. Alle kinderen zouden bovendien de volgende dag op school een versnapering ontvangen. Terwijl op het veld de eerste narcissen I hun bladeren huiverend door het dek en de sneeuw steken, zich verwonderend over de koude, die zij op dat tijdstip niet gewend zijn, staan hun broertjes, zusjes, neefjes en nichtjes in de Bioemlusthal heel trots in hun Zondagse pakje te wachten op de be zoekers van de tweede Bloemlusfc-tentoon- stelling. Architect Buurman uit Oegstgeest heeft lien in het prachtigste arrangement bijeengebracht dat men zich denken kan. Hij heeft getracht een aantal tuinvormen bij eikaar te brengen in deze hal en is daar buitengewoon in geslaagd. Alleen zal men in Nederland moeilijk een tuin vinden, waarin een beekje van een hoogte van zes meter via rotsen en langs allerlei conife ren, Japanse azalea's en witte trompet narcissen naar beneden kabbelt. Een jong hertje staat het geheel met even verbaasde ogen te bekijken als de bezoeker, die zo iets beslist niet in een nis in de muur ver wacht had. Aan de voet van dat snelle vlietje zijn allerlei componisten vernoemd. Sweelink en Berlioz, Alfred Cortot en John Philip Sousa staan daar broederlijk bijeen. Het zijn de beroemde tulipa's en greigii met hun prachtige felle kleuren en gemarmer de loofbladeren. Vakman en leek blijven hiervoor staan, want deze dwergtulpjes zijn van een ongemene charme." Zij horen daar bij dat beekje en de rot sen, maar de geweldenaars onder de tul pen, de oranje rode Darwin-hvbriden vra gen een meer geciviliseerde omgeving. Zij staan overal op de tentoonstelling ver spreid, want ieder vakman is er van over tuigd, dat dit de bloemen voor de toekomst worden. Wanneer op deze expositie het zonlicht er overheen strijkt begrijpt men dat zo'n prachtige, oplichtende plek in zijn tuin, véél geld waard is. Zij maakt de som berste hoek levendig. Iets verderop staan de hyacinten in hun bijzondere tinten gegroepeerd tegen een berkenhouten pergola aan, stoere, vrolijke bloemen, wit als de sneeuw en blauw als het water van de Middellandse Zee. Helaas is er maar een firma met een grote inzen ding hyacinten gekomen. De mooiste Op deze Bloemlusttentoonstelling kan men urenlang lopen genieten, want het is de mooitste die wij ooit zagen. De trompet narcissen worden met het jaar groter schijnt het. Nog een poosje en ze heten Souzafoons of bombardons. Maar men ziet ook zeer kleine narcisjè's met een minia tuur-trompetje, waaraan niets ontbreekt. En dan de kleine cupnarcisjes, zoals men die op een tuinmuurtje ziet. Bolbloemen bezitten wel de meeste tegenstellingen. Men moet een gracieuse leliebloemige tulp als een Mariëtte of May Time eens zien, of de elegante bruinrode geelgerande Queen of Sheba. Mooiere vor men zijn nauwelijks denkbaar. Maar in Frankrijk koopt men ook deze tulpen als pioenen. Die ziet men óók op Bloemlust; enorme goedgevulde dubbele tulpen op lange stelen. Tussen deze uitersten vindt men alle vormen en kleuren, die men zich denken kan. Ook de grilligste parkieten. We zagen zelfs een bijna witte, waar alleen een rose randje aan zat. Maar goed rose ziet men midden in de tentoonstelling. Daar staat een perkje Queen of Bartigon. Een konin gin tussen de koningen. Maar echt bruin ziet u niet in de tulpen, niet in de narcissen en niet in de hyacin ten, hoewel daar toch ook weer uiteen - Een chauffeur van een NZH-bus, die gistermiddag om kwart voor twee van het De Ruyterplein kwam en op de Lorentz- kade reed, zag vlak voor zijn ogen drie mensen tegelijk door het ijs van de Lo- rentzvaart zakken. Hij zette zijn bus stil en snelde te hulp. De chauffeur, de heer G. Bols, slaagde erin de drie onfortuinlijke rijders op de kant te brengen. Dit was een van de vele gevallen, waarin Maandag het ijs op de grachten en singels van Haarlem zijn plaatselijke onbetrouwbaarheid heeft bewezen. Vandaar, dat de politie de ijs- gangers wel op het hart wil binden, zich niet buiten de met bosjes stro aangegeven rijbanen te begeven en helemaal niet te rijden, waar deze bosjes stro niet te be kennen zijn. Het ijs toont nu eenmaal het kenmerk van een late vorstperiode; het is niet gelijkmatig dik en hier en daar tame lijk broos. Wat men van de Leidse Vaart moet den ken, wordt wel duidelijk doordat er Maan dag nog een hond doorzakte. Met grote moeite is het dier door een jongen met een touw en een ladder op het droge gebracht. Een vierjarig jongetje zakte door het ijs van de Zomervaart. Doordat het ter plaat se niet diep was zag het ventje kans zich cr uit te werken en terwijl het daarmee bezig was kwam er een agent, die het jon getje een ogenblik later bij zijn moeder afleverde. Een vijfjarige jongen ging door het ijs van de Westergracht. Omstanders trokken hem er uit en bezorgden hem thuis. Een vijfjarig meisje zakte Maandagmid dag door het ijs van de Jan Gijzenvaart. Zij werd er door een zeventienjarige jon gen uit gehaald, die haar naar zijn eigen huis bracht, waar het kind snel in droge kleertjes werd gestoken. Waar het kleine meisje thuishoorde, bleef een raadsel tot dat om half acht de politie door een on geruste moeder werd opgebeld, die zich afvroeg waar haar vijfjarige kind wel mocht zijn gebleven. En dat bleek het door het ijs gezakte meisje te zijn. Het was gis teren trouwens toch een pechdag vopr vijf jarigen, ijs of geen ijs. want omstreeks half zes werd op de Rijksstraatweg ter hoogte van de Maasstraat een vijfjarig meisje door een personenauto aangereden. Het kind wilde de straat overlopen en de personenauto remde krachtig, doch slipte daarbij sterk naar rechts. Daardoor kreeg het kind toch nog een klap van de achter kant van de wagen, die het een hersen schudding en een wond aan het voorhoofd bezorgde. Het kind is naar het Grote Gast huis overgebracht. In zijn poging het kind te ontwijken ramde de personenauto een bestelauto, die op haar beurt weer een andere bestelauto aanreed. lopende kleuren te vinden zijn. Echt bruin vindt men alleen in het raszuivere natuur product; de crocusspecies. Het zijn maar heel kleine bloemetjes, maar ze zijn bruin en bijzonder charmant. Ze zijn wat de tuli pa's onder de tulpen zijn. De crocussen zijn al jarenlang bijzonder duur. Men heeft dit nietige gewasje op de buitententoonstellin gen gezien en zelf geconstateerd, dat dat prachtige oranje hartje fantastisch con trasteert met het blauw en wit van de bloembladeren. Daarvan kan men zich ook op Bloemlust overtuigen. De heer G. W. Vink heeft zijn zin gekre gen. De huisbroei-afdeling is niet in een hoekje weggedrukt, maar staat direct bij de ingang. Ook daar raken de uitersten el kaar want de inzending van de huisbroeiers staat vlak naast die van de deskundigen bij uitstek: het Proefstation voor de Bloembollenteelt. Daar vlakbij staat een vaas met sneeuwwitte Calla's of Aronskel ken. Eén bloem kost nog 60 ct. per stuk! Tevens vindt men er het amateurbind werk. Ook hierbij zullen vele dames veel te bewonderen hebben, want men gaat het aardig leren in de bloembollenstreek dank zij de bindcursussen, waar heel wat animo voor is. De zeer bezienswaardige tentoonstelling is tot Zaterdagavond 10 uur geopend. De tentoonstelling werd geopend door mr. T. A. van Dijken, lid van het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land. Mr. Van Dijken gaf een uiteenzetting over het woningvraagstuk in Zuid-Holland en de Bloembollenstreek in het bijzonder. De bollengemeenten hebben de laatste tijd van zich doen spreken door hun grote vraag naar woningen, daar zij haar tekort aan werkkrachten voor een groot deel aan haar woningtekort toeschrijven. De provin cie Zuid-Holland verkeert in een vrij be narde positie wat de woningtoewijzingen betreft, want inplaats van de normale aan was van dertig percent per jaar, zoals dat vóór de oorlog het geval was, kan men nu door de toewijzingen slechts twintig per cent huizen meer bouwen. Van dit percen tage vragen Den Haag en Rotterdam, die in de oorlog sterk verwoest zijn, een groot contingent. De bloembollenstreek verkeert in een niet zo ongunstige positie, want hoe wel het woningtekort daar 8,4 percent is, luidt dit percentage voor geheel Zuid-Hol land 11,4. Hieruit volgt dus, dat de bolle'n- dorpen op niet zoveel toewijzingen aan spraak kunnen maken. Dit kan enigszins worden opgeheven door het aantal migra tie woningen, waarvan Lisse en Sassenheim in het bijzonder nogal hebben geprofiteerd. Mr. Van Dijken deelde wel mede, dat er goede hoop bestaat, dat Zuid-Holland in de toekomst meer woningen toegewezen zal krijgen als de minister zijn standpunt over de wijze van verdeling enigszins gaat wij zigen. Tot nu toe werden als norm aange nomen de huwelijken en huwelijksontbin dingen. Zuid-Holland verkeerde hierbij in de enigszins ongunstige positie, dat de huwelijkssluitingen relatief iets lager in aantal zijn dan in andere provincies. Mocht de minister Zuid-Holland wat beter gaan bedenken, dan zal deze provincie zijn best doen om de bollendorpen, die niet zulke sterke, migratie-overschotten hebben, beter te voorzien. Men begrijpt in kringen van het provinciaal bestuur zeer goed, dat de bevolkingsaanwas in de Bollenstreek eigen lijk voldoende is om de aanwas van de be hoefte aan werkkrachten op te vangen, zodat men niet als de industrieën zo veel mensen van buitenaf hoeft aan te trekken. Met deze woorden opende mr. Van Dijken de Tweede Bloemlusttentoonstelling. Hierna werd de heer G. W. Vink naar voren geroepen, die een bijzondere pluim van het bestuur en de jury kreeg voor zijn voortreffelijke inzending „huisbroei". Zijn werk werd beloond met een grote plaquette in cfe vorm van een tulp, waarop in emaille bollenvelden werden uitgebeeld. De koffie, die door het stadsbestuur van Sao Paulo aan onze chef-redacteur J. Lode- wijks werd meegegeven bij diens terugkeer naar Nederland, heeft thans zijn bestem ming. Op verzoek van Burgemeester Cremers heeft de U.V.V. de moeilijke taak op zich genomen om de 66 halve ponden koffie te verdelen. Het branden en verpak ken is geheel belangeloos door de firma Kremer geschied. Bij loting ziin er 66 per sonen boven 65 jaar, die voorkomen op de lijst van het Comité Stille Armen, uitge kozen. BINNENLAND In huize „Assumptio" te Nijmegen js een 78-jarige man W. B„ die daar al gerui- me tijd verpleegd werd, te dicht bij een gas- haard gaan zitten, waardoor zijn kleren vlam vatten. Toen een der medebewoners binnenkwam bleek, dat de toestand van de oude man levensgevaarlijk was. Hij werd overgebracht naar een ziekenhuis, waar hij enkele uren later is overleden. In de hoofdstad hebben zich een tiental gevallen van papegaaienziekte voorgedaan en de patiënten, allen volwassenen, zijn in ziekenhuizen opgenomen. Parkieten hebben in al deze gevallen de besmetting overge bracht. Men beschikt over een uitstekend geneesmiddel in de vorm van het antibiotica aureomycine, waarmede de ziekte op af- doende wijze in korte tijd kan worden be streden. Na een debat dat ongeveer drie uren in beslag nam, heeft de Haagse gemeenteraad Maandagmiddag zonder hoofdelijke stem- ming aangenomen het voorstel van B. en W. om de stroomspanning van het laagspan ningsnet in ene tijdvak van tien jaren van 127 op 220 volt te brengen en wel wi.jksge- wijze in een door het gemeentelijk electri- citeitsbedrijf te bepalen volgorde. Alle hier uit voor de verbruikers voortvloeiende kos ten zullen voor rekening van de gemeente komen. Mr. J. N. Alblas t~ Bergen zal Donder dag als vice-president van de Arrondisse mentsrechtbank te Alkmaar worden ge- installeerd. Mr. Alblas is rechter bij de rechtbank te Alkmaar. Tot ridder in de Orde van Oranie Nas sau is bij Korinklijk Besluit benoemd W. E. Coumou te Amsterdam. Waterstaatkundig hoofdambtenaar le klasse van de Rijkswa terstaat. De West-Duitse autoriteiten hebben he den machtiging verleend voor invoer van levende en geslachte kalveren uit Neder land voor een bedrag van 300.090 D.M. en van Narcissen eveneens uit Nederland voor een bedrag van 500.000 D.M. In een kamer van het instituut voor Industriële Vormgeving te Amsterdam is de jaarlijkse tentoonstelling te zien van druk werk vit de bedrijfssfeer. Zij zal open zijn tot 16 April en geeft een overzicht. HAARLEM EN OMGEVING Op de muziekavond van de Heemsteed- se Kunstkring op Maandag 7 Maart in de foyer van het Minerva Theater zingt de te nor Han le Fèvre. begeleid door Wiep Zijl stra, de cyclus „Die schone Müllerin" van Schubert en spreekt Jan Mul over eigen werk, waarvan hij proeven ten gehore zal brengen. De onlangs ongerichte afdeling Sant poort-station van de Nederlandse Christen Vrouwenbond zal voortaan elke eerste Woensdag van de maand bijeenkomsten houden. Op Woensdag 2 Maart spreekt in het gebouw „De Toorts" aan de Duinweg voor de leden van de N.C.V.B., ds. D. I-ting- nalda. gereformeerd predikant te Overveen. De burgemeester van Zanrtvoort is ver hinderd Woensdagmorgen zijn wekelijks spreekuur te houden. In Haarlemse Begijnhofkapel Evenals in andere gemeenten hebben ook te Haarlem de leden van de Gerefor meerde Kerk (art. 31) plaatselijk het honderdjarig bestaan willen herdenken van de Theologische. Hogeschool te Kampen. Daartoe was men Zaterdagavond bijeen gekomen in de Begijnhofkapel. Een toespraak, door prof. C. Veenhof uit Kampen op een soortgelijke vergadering in Delft gehouden en toen op de band vast gelegd, werd eerst afgedraaid. Vervolgens gaven de heren C. D. Goun- appel en L. T. Schravendeel uit Peltf een en ander te zien uit hun verzameling lan taarnplaatjes, die eveneens betrekking hebben op de Gereformeerde Kérken v?n het begin der 19de eeuw tot heden. Ook van diverse archivalia waren opnamen ge maakt. Zo zag men stukken uit 1869 met de handtekeningen van Haarlemse kerke- raadsleden, onder wie, dr. W. Eichhörn. Bij de jongste geschiedenis werd Haarlem ook niet vergeten. Hier was het de periode van o.a. ds. Veenhof, waaruit een en ander werd vertoond. Uiteraard vormden de prentjes van de theologische Hogeschool het voornaamste deel van dit programma. "Foto's van per sonen en van tal van gebeurtenissen gaven een beeld van de belangwekkende honderd jarige geschiedenis dezer Hogeschool, van Helenius de Cock en ziin mede-docenten in 1854 tot de intrede der professoren L. Doekes en H. J. Schilder in 1953. De cari- caturen en de studententekeningen ver levendigden het geheel en gaven aanleiding tot veel hilariteit. De heer Schravendeel die de apparatuur verzorgde, en de heer Goudappel die de toelichting gaf. ontvingen bij monde van ds. A. Bos de dank der vergadering. „Zijn Gedeputeerde Staten niet van oordeel dat thans de volgende gevaren dreigen voor spoedige en volledige uitvoering van de oeververbindingen van het Noordzee kanaal: het verbreken van het onderlinge verband tussen de oeververbindingsvv erken van Hem en IJ; het onmogelijk maken van een tunnelbureau voor beide projecten, zodat de voordelen van het rapport van de commissie-De Vos van Steenwijk, te weten ononderbroken uitvoering door een nieuw, rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam, van een compleet plan met inschakeling van deskundigen van Rijk, hoofd stad en grote maatschappijen voor waterbouwkundige werken, verloren dreigen te gaan of althans niet meer volledig tot hun recht kunnen komen; het ontstaan van een vertraging van jaren, indien niet tot uitvoering van het IJtunnelplan 5 wordt overgegaan? Zijn Gedeputeerden bereid deze gevaren met de minister van Water staat te bespreken?" is over dat tracé overleg gepleegd mep Pro vinciale Waterstaat? In het algemeen vroeg de heer Thomas sen of Gedeputeerden bereid zijn te pleiten voor het vermijden van vertraging in aan sluiting op de in de vergadering van 26 Januari aangenomen motie-Westerman, waarin de Staten als hun oordeel uitspre ken, dat de in het rapport-De Vos van genoemde conclusies ter zake Deze vragen heeft de heer W. Tho massen (Partij van de Arbeid) vanmor gen gesteld bij het begin van de tweede gewone zitting van Provinciale Staten van Noordholland. De heer Thomassen vroeg dit naar aan leiding van de berichten, dat een onderzoek zal worden ingesteld naar een tracé voor de Hemtunnel waarbij het Noordzeekanaal loodrecht wordt gekruist juist ten Westen van de Amsterdamse Westhaven en van de gedachtenwisscling welke gaande zou zijn tussen technische hoofdambtenaren van Rijkswaterstaat cn van de gemeente Am sterdam over een brug en een ten Noorden van het IJ aan te leggen kanaal enerzijds en het Amsterdamse tunnelplan anderzijds. Welke motieven? De heer Thomassen vroeg voorts: Is het aan het college hekend wat de mo tieven zijn om voor de Hemtunnel en de op die tunnel, aansluitende wegen en spoor baan een ander tracé te onderzoeken dan is geprojecteerd in het Streekplan voor de Zaanstreek, kan het college die motieven aan Provinciale Staten hekend maken en Steenwijk van de oevei'verbindingen van het Noord zeekanaal en het IJ zo spoedig mogelijk verwezenlijkt dienen te worden en waarin zij Gedeputeerde Staten verzoeken al het mogelijke te doen om dat doel te bereiken. Gedeputeerden zegden bij monde van de voorzitter, dr. M. J. Prinsen, toe in de Statenvergadering van 22 Maart mondeling te antwoorden of op een suggestie van de heer Groen (KVP) eerder schrifte lijk. Voor het overige bevatte de agenda wei nig belangrijks. De heer S. Doek (Arbeid) uit Haarlem werd in de plaats van mr. J. Roelse tot lid van de Algemene commissie voor onder wijszaken gekozen.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 10