Cyprus is een speelbal in de internationale politiek Golden Fiction Wereldbevolking nam in 35 iaar met 800 miliioen toe maat. anthraciet Vijftig jaar geleden Practijk dwingt tot geduld met het principe van zelfbeschikkingsrecht Mensen in cijfers In Nederland thans 324 mensen per KM2 Partijen polsen elkaar over politiek compromis r Hoe is het ontstaan? Dit woord: LARIE De middengrote onderneming De zaak-Anneke Beekman Lokaas: constitutie Een pak voor het leven 1 Uit Haarlems Dagblad van 1 Maart 1905 Ir. Hofman directeur Rijksdienst gasvoorziening Op zijn verzoek is per 1 Maart eervol ontslag verleend aan ir. J. J. Derkson, di recteur van de rijksdienst gasvoorziening, die per die datum een functie in het be drijfsleven heeft aanvaard. Tot opvolger van ir. Derksen als directeur van de rijks dienst gasvoorziening zal worden benoemd ir. Ch. A. Hofman, thans plaatsvervangend directeur van deze dienst. Het is rokerig in het veilinglokaal. Alle stoelen zijn bezet en langs de kant hangen de adspirant-kopers tegen de raamkozijnen en verwarmingsradiatoren. Boven het mompelend publiek z.it, hoog en met de blik van een veldheer in de ogen, de vei lingmeester. Met een monotone stem roept hij de goederen af en begint dan met een door de jaren geoefende dreun de getallen op te sommen: „Gulden, gulden, en een half, twee, drie, vier, en een half, vijf, vijf, vijf. Niemand meer dan vijf? Vijf gulden, niemand meer? Voor Van Dam. Nummer 263 komt voor. Een schoorsteenloper en een wringer. Gulden In de steeds blauwer wordende ruimte hokken de op koopjes belustigde mensen bijeen. Men schreeuwt een bod of er wordt even met het hoofd bewogen; men kijkt v/at rond of men let scherp op de veiling meester, die onbewogen zijn werk doet. Achterin de zaal draven en sjouwen de knechten met linnenkasten, wastafels en defecte radiotoestellen. Eventjes worden de goederen aan de kijkers getoond. „Gulden, twee, drie, vier. Voor De Bruin. Nummer 345 komt voor." In een onafgebróken reeks verwisselen de goederen van eigenaar. De geroutineerde opkopers zitten breeduit in hun stoel, een grote sigaar in de mond, waarmee zij als in het geheim seintjes geven aan de vei lingmeester, die bij elk wipje van de gimte askegel de vingerbeschuldigend op de bie der richt. „Voor Blokdijk negentien; wie maakt het rond?" De koopjesjagers kijken bewonderend op naar de grote mannen. Zij bieden schuchter, maar lachen toch harte lijk mee, wanneer er een stokoude stofzui ger of een ventilator met slechts één vin wordt gedemonstreerd. Iedereen grinnikt, het is een vrolijk gezicht, maar niemand denkt er aan dat die stofzuiger, dat kin- der ledikantje en die staande lamp met franje eens behoord hebben aan een paar gelukkige jonge mensen, die samen trots naar hun nieuwe aanwinsten stonden te kijken. Men weet het niet of men wil het niet weten. De veiling is nu eenmaal de ver zamelplaats van al het overbodige. Al die herinneringen, die vroeger een deel van het mensenleven uitmaakten, staan nu in cijfers op de lange lijst. „Het volgend nummer komt voor." Ieder een rekt de hals om te zien wat er nu weer op de tafel zal verschijnen. Het is een vlag met ietwat verkleurde tinten weliswaar, maar wèl groot, want de ruimte laat zelfs niet toe, dat het dundoek in zijn geheel wordt uitgevouwen. Plotseling is het merkwaardig stil in het lokaal en de stem van de .veilingmeester klinkt ongewoon luid. „Wie zet er eens in? Een gulden?" Vragend kijkt hij de kring rond. Niemand reageert; de vlag wiegt langzaam heen en weer. „Niemand een Larie is onbeduidend gepraat, gedoe zonder betekenis. Een larie is een dwaze vrouw, in de Achterhoek: een jong meisje dat zich kinderachtig gedraagt, in de Zaanstreek: een gemeen vrouws persoon. En het werkwoord lariën wil natuurlijk zeggen: babbelen, kletsen. In de zeventiende eeuw kende men ook samenstellingen met larie. Een laridant was een onbeduidend wicht, een lariekat een ijdele klapster. En dan was er ook nog het woord lariekoek dat: zoete koek betekende, koek voor vrou wen dus. Dat woord is naast larie in de taal blijven voortbestaan, evenals kletskoek naast klets. Onder invloed van al deze woorden is larie aan zijn tegenwoor dige betekenis gekomen. (Van onze reisredacteur) j CAIROFebruari TWEE AFGEVAARDIGDEN VAN DE WERELDRAAD VAN KERKEN, een Engelsman en een Amerikaan, hebben onlangs een bezoek aan Cyprus gebracht, om verslag uit te brengen over de Enosis-beweging. Zij saven bij hun vertrek een communiqué uit, waarin zij tot grote vreugde van qe Grieken onomwonden stelden dat de overgrote meerderheid der Cyprioten aainsluiting bij Griekenland wenst en dat het volk van Cyprus het onvervreemdbaar recht heeft over eigen lot te beslissen. Een duidelijke uitspraak. De afgevaardigden voegden er echter - tot verheugenis der Britten één klein regeltje aan toe. Zij zeiden dat het met het oog op de internationale politieke situatie mogelijk beter zou zijn de ver wezenlijking van dit zelfbeschikkingsrecht nog even re vertragen. Principe en practijk: zelfs de Wereldraad van Kerken blijkt niet oigevoelig voor het verschil tussen internationaal recht en internationale politiek. Eu het speelballetje Cyprus zal inderdaad nog wel langer heen en weer moeten dobberen op stroom en tegenstroom eer een gunstig getij het tenslotte naai'jde zonnige kust van het Griekse moederland voert. tutie en datum van gesprek zijn daarbij een kwes tie van loven en bieden. De Engelsen ho pen, dat een jaar of tien van zelf bestuur de Cyprio ten de smaak van. de voordelen van het gemenebest zal hebben doen proe ven. Mochten zij dan echter nóg koppig Enosis blij ven wensen, dan zal de dag komen waarop een Britse gouverneur plech tig de Britse vlag zal strijken en stram de Griekse zal salueren. Er zullen toespraken zijn over lord By ron en de eeuwige Brits-Griekse vriendschap en op een feestdag vol. zon en wijn zullen de Cyprioten bloe men in plaats van stenen naar de Britse troepen werpen. Het zal 'n fijn dagje wor den. Ook voor de Wereldraad van Kerken. Inleidingen op jaarvergadering van Nijverheid en Handel Het Hoofdbestuur van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft besloten op de jaarvergadering, die op 16 Juni in Enschede gehouden zal wor den, de plaats en de betekenis in ons land van de middengrote onderneming als on derwerp van behandeling te nemen. Het onderwerp zal door vier prae-adviseurs be handeld worden, namelijk de wordings geschiedenis en de huidige structuur van de middengrote onderneming, door prof. H. W. Lambers. hoogleraar aan de Nederland se Economische Hogeschool te Rotterdam; het fiscale aspect door de heer P. J. Spoo- renberg, directeur van Verwey Spooren- berg's fabrieken N.V. te Tiel en van de N.V. Stijfsel- en glucosefabriek Sas van Gent; het economische aspect (de econo mische betekenis van de midden/'rote on derneming) door dr. J. C. Hooyks as, direc teur van de N.V. Beckers' Sons te Brum- men en het organisatorisch-tecbnologische aspect door prof. ir. D. Dresden, voorzitter van de Nijverheidsorganisatie T. N. O. te 's-Gravenhage. Teken van Turkse aanwezigheid: op de minaret waait da vlag met de halve maan van de Islam gulden? Twee kwartjes dan?" Stilte, 't Is een beetje benauwend. Dan zegt een jong meisje met een be nepen stem „Ja" en even later wordt het rood-wit-blauw als een vod bij de geveilde goederen gegooid. „Het volgend nummer komt voor." De kopers praten weer hardop. De stem ming is teruggekeerd. H. de G. ADVERTENTIE Oud-Ci/prus: deze oude boer heeft de Turken nog als meesters gekend. Nu zijn het de Britten. Hij heeft één wens: de hereniging met fnoederj Griekenland te beleven. zielen. Het geringst is de bevolkingsdicht heid in Oceanië (w.o. Australië en Nieuw - Zeeland), namelijk slechts 2 inwoners per vierkante kilometer op een totale bevol king van 14 miliioen. Dat blijkt uit het zo juist verschenen Statistisch Jaarboek 1954 van de UNO. Nederland De bevolkingsdichtheid in Nederland is in het afgelopen jaar opnieuw toegenomen en wel van 320 tot 324 inwoners per vier kante kilometer. Nederland is daarmee een van de dichtst bevolkte landen ter wereld. Slechts het Saargebied heeft een nog gro tere bevolkingsdichtheid, namelijk 380 in woners per vierkante kilometer. In Enge land en Wales leven 292 mensen op elke vierkante kilometer, in België 288, in West-Duitsland 200 en bij onze derde Be nelux-partner, Luxemburg, 118, terwijl in Frankrijk slechts 78 inwoners per vier kante kilometer worden aangetroffen. Dit is echter altijd nog bijna vier maal zoveel als in de Verenigde Staten, waar per vier kante kilometer slechts 20 mensen leven. Op de Nederlandse Antillen is het gedrang heel wat groter: 188 mensen per vierkante kilometer, doch in Suriname en in Nieuw- Guinea heeft men met 2 inwoners per vier kante kilometer voorlopig nog de ruimte. En hoe vreemd het ook moge klinken: in Nieuw-Guinea en in Suriname is de be volkingsdichtheid toch nog twee maal zo groot als in de twee belangrijke immigra tielanden Canada en Australië, waar men slechts één inwoner per vierkante kilome ter tegenkomt. Kindersterfte De kindersterfte blijft in de meeste lan den ter wereld gestadig afnemen. In Ne- d e r 1 a n d kon door de vooruitgang van de medische wetenschap en door verbete ring van de nazorg na de geboorte de kin dersterfte in vergelijking met twintig jaar geleden zelfs worden gehalveerd, van 46,7 tot 22,1 per 1000 levend geborenen. Alleen in Zanzibar, Zweden, Hawaii en Nieuw- Zeeland (het laatste land alleen voor wat betreft de Europese bevolking) is de sterf te onder kinderen in het eerste levensjaar nog iets geringer. In België en Luxemburg is de kindersterfte nog ongeveer twee maal zo hoog als in Nederland en ook in Frankrijk en West-Duitsland is de kinder sterfte ruim twee maal hoger dan in ons land. Het land met de grootste kinder sterfte in Europa is Zuid-Slavië, waar 11,7 procent van het aantal levend geboren kin deren sterft vóór het einde van het eerste levensjaar. In verschillende gebieden bui ten Europa is de kindersterfte nog veel hoger: in Birma 230, in Aden 197, in Nyassaland 153 en op Barbados 145 op elke 1000 levend geborenen. Toch neemt ook in vele minder ontwikkelde gebieden de kindersterfte geleidelijk af. De minister van Justitie, mr. Donker, vindt het blijkens zijn Memorie van Ant woord aan de Eerste Kamer betreurens waardig, dat de maatregelen tot opspo ring van het aan het wettig over haar ge stelde gezag onttrokken Joodse pleegkind Anneke Beekman tot dusver nog steeds niet tot het beoogde resultaat hebben ge leid. De minister kan vooralsnog geen vrijheid vinden nadere mededelingen over deze zaak te doen. Mededelingen omtrent de genomen opsporingsmaatregelen zou den vrijwel zeker ter kennis komen van degenen, die het kind verborgen houden, zodat daardoor het verdere onderzoek in hoge mate zou worden bemoeilijkt. De minister heeft geen reden om aan te nemen, dat de Belgische autoriteiten on voldoende medewerking zouden verlenen bij de voortgezette opsporingspogingen. Hij geeft de verzekering, dat zonder aanzien des persoons strafrechtelijk zal worden opgetreden tegen ieder, die ter beschikking van de Nederlandse Justitie is of zal ko men en van wie vermoed wordt, dat hij als dader of medeplichtige bij de ontvoe- ken gaarne naar duurzamer oplossingen, die zij zowel uit practische als morele overwegingen tenslotte doorgaans op „fair play", op eerlijk spel, grondvesten, al duurt dat vanwege het Britse geduld wel eens wat lang. Zij zien j.eker in dat een duur zame oplossing met Griekenland bereikt moet worden. Maar hoe? Wel, Groot-Britl annië acht de kans en ik geloof dat het daarin gelijk heeft op een revolutie, die het zou dwingen Cyprus te verlaten, uiterst gering. Waar het tevens de diplomatieke troeven in handen heeft, kan het zich veroorloven vooralsnog een ander lokaas uit te han gen. Dat lokaas is een grondwet die Cyprus naar binnenlandse zelfstandigheid zal leiden. Tot nu toe hebben de Grieken zo'n constitutie om twee redenen gewei gerd: ten eerste waren de aanbiedingen niet van zeer liberale aard en ten tweede vreesden de Cyprioten dat zij zich daar mee voor goed vast zouden leggen voor het lidmaatschap van het Britse rijk. Wanneer echter straks een aantrekkelijke constitutie wordt geboden met de verze kering, dat deze niet een toekomstig ge sprek over de status van Cyprus automa tisch terzijde steit, en wanneer de aanhan gers van Enosis ineens nog een paar maal met het hoofd tegen de muur zijn gelo pen, lijkt een oplossing in deze zin zeker niet onmogelijk. Er zijn trouwens aanwij zingen, dat men <elkaar wederzijds over een zodanige politiek polst. Vorm van consti- De bevolkingsdichtheid in Europa is met 82 inwoners per vierkante kilometer gro ter dan in enig ander werelddeel. In Azië is de bevolkingsdichtheid 51 inwoners per vierkante kilometer. Noord- en Zuid-Ame- rika herbergden medio 1953 ongeveer 351 miliioen mensen met een bevolkingsdicht heid van 8 per vierkante kilometer. In Afrika is de bevolkingsdichtheid slechts 7 op een totale bevolking van 208 miliioen OOK VOOR SIGARETTEN Het gespannen koord en de parapluie maken nog geen equi libriste. Pu/at één is evenwicht. Insgelijks maken Virginia tabak ken, zelfs 28 soorten, zonder meer nog geen Golden Fiction. Pas door evenwichtige samen stelling/;even de beste tabakken hun beste hoedanigheden prijs. Méér prijs aan geur en smaak dan de Golden Fiction-bande- rolle rangeeft ADVERTENTIE >*9y»VtVaViv^gPp n imiMWIMmthWII Heit gulden genieting voor 80 cent OOOOOOOCOOCOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCXXXXXOOOOOC sj PARIJS (Reuter). Vandaag zal in q Parijs een demonstratie worden gege- q ven m.et stoffen, die zodanig „verduur- 8 zaamd" zijn, dat een pak van deze stof Ij a veertig jaar gedragen kan worden. De 8 uitvinder van dit procédé is de Hon- gaarse vluchteling Joseph Hadju, die i g verklaart, dat behandeling van zijde, p tool of katoen bij het verven en in de|> B laatste stadia van de fabricage met be- 8 paalde siliciumpraeparaten bijna on- verslijtbaar maakt. Zelf draagt hij een p 8 pak dat naar zijn zeggen reeds tien jaar 8 oud is en hij wil het tot het einde zijner dagen gebruiken. Hij heeft machines q jq opgesteld in het Ijspaleis van de Franse 8 !q hoofdstad, die textiel zodanig „behande- S len", dat het er in enkele minuten tijds jq b uitziet alsof het twintig tot dertig jaar 8 8 normaal gebruik heeft ondergaan. 8 Een textielfabrikant heeft een uitnodi- b <5 ging om de demonstratie bij te wonen q b afgeivezen met de opmerking: „Ik wei- 8 ger de begrafenis van de textielindus- 8 trie bij te wonen". Het Franse leger q g heeft reeds een bataljon in uniformen H 8 gestoken van door Hadju behandelde 0 stof. De Franse posterijen hebben er g g 250.000 postzakken van besteld. R 8 XXX>SO&XIOCOOCOOOOOXX)CCOOOCOO<X>CCOOOOOCaX>DOteaOX&XC<> Te Amsterdam wordt wederom de groote tentoonstelling van automobielen, motorfietsen en rijwielen in het Palcis voor Volksvlijt gehouden. Bij de automo bielen is een streven naar nieuwe vor men op te merken. Wat den vorm be treft is een eigenaardige inzending de kolossale zeven persoons-wagen van de firma Eysink, met een motor van niet minder dan 24 paardekrachten. Men ziet ook een coupé, welke niet door benzine, doch door toom wordt voortbewogen! De snelheid is, blijkens in wedstrijden bereikte resultaten, zeer groot. Eigen aardig is ook de groote automobiel vrachtwagen te zien en te bedenken dat daarmede mettertijd varkens, koeien en zelfs paarden zullen worden vervoerd. Boven sommige automobielen heeft men zeer smakelooze regenkappen ge spannen van een onbeschrijfelijke kleur, grauw en bruin. Op dat onderdeel mag zich de smaak nog wel eens oefepen Tot welke capaciteit dé fabrikanten van motorfietsen durven gaan bewijst Peugeot, die een 2-cylinder motorfiets heeft vervaardigd van niet minder dan 12 paax-dekrachten. Met zoo'n monster machine vliegt men in een oogwenk een klein landje als het onze uit. Jong Cyprus: cle stralende glimlach der Griekse gastvrijheid. (foto Reno Wisedon) ring is betrokken. DINSDAG 1 MAART 1955

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5