Brand in de Glasblazer straat voor het hof uitgezocht KANTOORRUIMTE DAF ruilmotoren binnen 24 uur ingebouwd Procureur-generaal: Vernietiging van Haarlems vonnis en vrijspraak' Extra kolentoeslag voor gesteunden Verbetering Rijksstraat weg nabij Zaanenlaan Amsterdamse Beurs Jubileumconcert der Koninklijke Liedertafel Zang en Vriendschap Israelisch-Egyptische botsing bij Gaza Adenauer poogt coalitie bijeen te houden gevraagd Burgerlijke Stand van Haarlem Politieschaatswedstrijden in Kennemerduinen G. J. A. Wijdoogen een halve eeuw in zijn beroep H. G. J. Hoevens veertig jaar bij de P.T.T, Zomerconcerten in Zandvoort Zeven en dertig Egyptenaren gedood en dertig gewond Scheepvaart DINSDAG 1 MAART 1955 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Voor het Hof in Amsterdam heeft heden morgen in hoger beroep terechtgestaan de 45-jarige Haarlemse groentehandelaar W. v. d. B. uit de Glasblazerstraat, die op 8 October 1954 door de Haarlemse po litierechter ter zake va# "brand door schuld, conform dc eis van ut officier van justitie, werd veroordeeld tot veertig gulden boete 0f twaalf dageyi hechtenis. De procureur- generaal bij het Hof, mr. J. Hoeffelman, eiste hedenmorgen echter vrijspraak. V. d. B., wiens gezin de vacantie door bracht in het tentenkamp „Helios" te Zand voort, was op 26 Augustus alleen thuisge komen. Aangezien een hoek van het vloer kleed en een stoelzitting met olie waren besmeurd, die zich tijdens een van zijn wandelingen langs het Zandvoortse strand, aan zijn schoen had vastgezet, was hij met een kommetje benzine uit zijn groente auto en een stuk van een oud schort aan het werk getogen om deze vlekken te ver wijderen. Toen hij hiermee klaar was en de resterende benzine in de achtertuin had weggegooid, was hij aan tafel gaan zitten om enige berekeningen te maken. Tijdens dit werk had hij een sigaret opgestoken, hetgeen een ernstige ravage ten gevolge had. Want de brandende lucifer bracht de in het vertrek zwevende benzinedampen tot ontploffing: er schoten steekvlammen naar alle kanten en in een oogwenk stond de kamer in brand. V. d. B. rende naar de achtertuin en werd even later overdekt met brandwonden in een ziekenhuis opgeno men. In totaal gingen twee huizen in de Glasblazerstraat door deze handeling ver loren; zes personen raakten dakloos. Enquête Evenals destijds voor de Haarlemse po litierechter werd ook nu weer de heer M. K. Fehres, rijksinspecteur van het brand weerwezen als getuige-deskundige gehoord. Opnieuw verklaarde hij, dat niet benzine zelf, maar de dampen brandgevaar kun nen opleveren, maar dan reeds in een mengsel van drie tot zes procent benzine met verder luoht. Volgens de raadsman van de verdachte, mr. B. J. Lambers, is inmiddels^ in Amsterdam en in Den Haag een enquête gehouden onder telkens hon derd willekeurig gekozen personen. In Amsterdam werd deze enquête geleid door een jurist, in Den Haag door de comman dant van de brandweer. De uitslag wijst er op dat in de meeste gevallen de mensen niet op de hoogte zijn van de gevaren, die benzinedampen met zich mee kunnen brengen. De procureur-generaal bij het hof, mr. Hoeffehman, verklaarde, dat ach tereenvolgens moest worden bewezen, dat B. en W. van Haarlem hebben besloten wegens de heersende koude gedurende twee weken aan gesteunden van de dienst van Sociale Zaken een extra-uitkering te ver strekken voor brandstoffen. Aan gehuwden en alleeh-wonenden zal een toeslag van 4 per week worden uit gekeerd en aan kamerbewoners een toeslag van 2,50 per week. Zo mogelijk zal de uitbetaling op Vrijdag a.s. geschieden. Wij vernemen, dat de dienst van Open bare Werken der gemeente Haarlem be sprekingen heeft gevoerd met eigenaren van grond op de Rijksstraatweg nabij de Zaanenstraat. Gevraagd is tuinen van de percelen af te staan om te geraken tot ver betering van de verkeerssituatie op de Rijksstraatweg in die omgeving. De bedoeling is daar een ingrijpende ver betering tot stand te brengen en de voor- slellen zo spoedig mogelijk aan de leden van de gemeenteraad voor te leggen. Ge hoopt wordt, dat nog dit jaar het werk ge reed zal komen. Een aantal eigenaren heeft zich reeds bereid verklaard grond van voortuinen af te staan, onder andere ook de eigenaar van de tuin van de Sint Liduinakerk op de hoek Rijksstraatweg en Zaanenstraat. HAARLEM, 28 Febr. 1955 ONDERTROUWD- 28 Febr.: K. A. Edskes cn D. Aal; Th. Hageman en M. J. Kok; A. P. Zonneveld en A. M. J. Caerteling. GEHUWD: 28 Febr.: D. W. Evers en J. G. Otte; B. Gudde en J. W. van Schravendijk. BEVALLEN van een zoon: 24 Febr.: F. de Ridder-Frie; 25 Febr.: H. Borghuis-Lem- stra; 26 Febr.: A. M. W. Donker-Smits; 27 Febr.: G. C. Kouwenberg-van der Erf; A. M. E. Slinger-Kooij; C. P. H. M. Brakeboer- Cremers; J. M. de Haan-Franken; R. F. Henning-Hendriks. ^BEVALLEN van een dochter: 27 Febr.: C. A. van den Berg-Verdam; M. J. Kaptein- van der Zijden; P. C. van der Veen-van Breda; J. Strobbe-Pijnaker; H. C. van de Reep-Lammers; C. Wei.iers-Vlaming; 28 Fe bruari: G. A. de Jong-Visser. OVERLEDEN: 25 Febr.: P. van Heerden, 57 jaar, Oranjeboomstr.: J. Hoogland, 82 j., Steenbokstr.; 26 Febr.: N. Laan, 64 j., Spaar- ne; J. C. Schild, 71 j„ Haarlemmerliedestr.; P. J. Kamphuis, 83 j., Jansstr.; M. van Duijn-Paap, 81 j., Dickmansstr.; P. van Eek. 70 j., Dolfijnstr.; Th. A. Spanjaart-Verkerk. 77 j., Romolenstraat; 27 Febr.: F. Damiaans, 66 j., Zijlvest; J. C. Linck-Willemsen, 46 j., Timorstraat. 3-3Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Arnsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U S. Steel Slotkoers gisteren 100»/,6 304% 377% 356% 542% 115% 192 190% 144 144 246% 229 218 234 54 120% 85 61% 27% 77% Openings koersen 100% 307% 382 360 550 115% 188% 189% 143 144% 247 229 218 234 54% 125 86 61% 27% 79 de verdachte zich schuldig had gemaakt aan onvoorzichtigheid en vervolgens, dat het te vooi-ziem was geweest wat de gevol gen van zijn daden zouden zijn. De procureur-generaal was van mening, dat het m het algemeen onverstandig is om in de buurt van benzine vuur te ge bruiken Hij meende evenwel, dat het niet te bewijzen was, dat de verdachte had kunnen voorzien wat de gevolgen van zijn daad zouden zijn, aangezien, zoals de enquête toonde, de meeste mensen dit niet weten. Hij kwam daardoor tot vrijspraak en vernietiging van het vonnis van de Haarlemse politierechter, waarmee de raadsman van de verdachte zich uiteraard geheel kon verenigen. De uitspraak volgt over veertien dagen. Bij alle andere vaardigheden die de 'hans honderdvijfentwintig jarige Ko ninklijke Liedertafel „Zang en Vriend schap" bezit, is jubileren een kunst die zij uitnemend verstaat. Het feestconcert, dat Maandagavond in de met smaak versierde Haarlemse Concertzaal' plaats had, was de traditie van het koor op dit gebied waar dig, hoezeer het dan ook een eigen en een verjongd karakter droeg. Na haar staat van dienst en gezien de plaats die de be jaarde maar nog steeds levenskrachtige „Liedertafelin ons culturele leven in neemt, gold trouwens het „noblesse oblige". Doch dat „adel verplicht" slaat niet alleen op haarzelve, maar tevens op de begrijpende buitenwereld, op allen die weten te waarderen, wat de 125 jaren koorzangcultuur van de jubilerende ver eniging als beschavingsfactor betekenen. En van die erkenning getuigde de grote en voorname belangstelling op deze feest avond, welke onder meer werd bijgewoond door dr. J. M. Prinsen, Commissaris dei- Koningin in de provincie Noordholland, door burgemeester en wethouders der ge meente Haarlem, door de hoofdcommissa ris van politie, de heer J. Fontijne, door de voorzitter van het Koninklijk Nederlands Zangersverbond de heer C. Honig, de componist Sem Dresden, enzovoorts. Laat ik echter ook niet vergeten te vermelden de aanwezigheid van een kleinzoon en een kleindochter van egn der stichters van de Liedertafel, namelijk dr. W. van der Elst en zijn zuster, beiden uit Utrecht. Er waren deze avond geen toespraken. Het „parlando" heeft zijn beurt gehad tij dens de receptie op de verjaardag, 19 Fe bruari nu bleef het bij „cantando" en wat er aan instrumentaal muziek maken nog bijkwam. Het begon met een imposan te uitvoering van het Wilhelmus, in de verantwoorde zetting van de oud-dirigent Fred. J. Roeske. De bezielde directie van Jack P. Loory en de jubelstemming van de zangers maakten dat ons volkslied klonk als een machtige synthese van de mannen- zang in zijn edelste potentie. Tea- vrome herdenking van de overleden zangers van de vereniging -werd daarna stemmig het „Ecce quemodo moritur" van Diepen- brock verklankt. Het motet werd door het publiek staande aangehoord. Na afloop werd enige ogenblikken stilte beti-aoht. Ter ere van Haarlem als bloemenstad werd het strofenliedje „Mijn Hof" van Loots, op tekst van Nicolaas Beets, gezongen: een mooi stukje, eerlijk en opa-echt in zijn een voud, maar lang niet ongevaarlijk om zui ver te realiseren in zijn eerste helft. Schuberts „La Pastorella" klonk uiterst fris en van het beroemde canon-koor ,,1'Ecco" van Orlando di Lasso, waarvan Jos Vranken ir. een goede bewerking voor mannenkoor maakte, gaf de Koninklijke Liedertafel een interpretatie, die tot de doorslaande successen van de avond be hoorde. Ik geloof zeker dat het publiek een herhaling zeer op prijs zou hebben gesteld. Met de „Copla's" van Oscar van Hemel werd hulde gebracht aan de mo derne Nedierlandse koorlitteratuur; de ka rakteristieke voordracht, geheel op het spirituele afgestemd, was in de verklan king zeer te prijzen, hoewel soms ten koste van de koorklank. Composities (kunstige bewerkingen van volkswijzen kan men óók zo noemen) van Dvorak, Strawinsky en Bartök, met wisselend geluk uitgevoerd in de oorspronkelijke talen: Tsjechisch, Rus sisch, Slovaaks en Hongaars, vormden het slot van het programma. Dit was dan voor zoverre het a capella-koorzang betrof. Doch bovendien had het publiek naar ma gistrale uitvoeringen van het „Veni Crea tor" van Diepenforock en het „Tantum Ergo" van de oud-dirigent Lieven Duvosei mogen luisteren. Beide composities, met obligate orgelpartij, verzorgd door Albert de Klerk, lieten zowel door de kleurige en machtige orgelklanken als de verheven zangprestaties, een diepe indruk na. Alles bij elkaar kon men respect hebben voor hetgeen Jack P. Loory voor de instude ring bijgestaan door Jan Laarveld be reikt heeft met dit programma vol voet angels en klemmen, zonder zucht naar goedkoop effect. De hulde aan de muzikale leiding werd terecht met instemming be groet. De instrumentale afwisseling in het pro gramma stond op het hoogste niveau. Theo Bruins, één onzer beste concertpianisten, die zich met succes kan meten met de buitenlandse „upper ten" op dit gebied, gaf stijlvolle en tevens persoonlijke inter pretaties van onderling zeer contrasteren de composities van Bach, Ravel en Chopin. Het was een Koninklijke muzikale tracta- tie. Zo heeft de „Koninklijke Liedertafel" vocaal en instrumentaal haar jubileumcon cert als een gedenkwaardige gebeurtenis zien verlopen. De vier concerten, die in dit jubeljaar nog gegeven worden, mogen zich daar waardig bij aanpassen. JOS. DE KLERK Woensdagmiddag om twee uur houden de politie-sportverenigingen van Bloemendaal, Heemstede en Zandvoort schaatswedstrijden op de nieuwe vijver in de Kennemerduinen aan de Zeeweg, om de wisselbeker. Deze beker werd de vorige maal door Zandvoort gewonnen. Wanneer de Zand- voox-tse deelnemers er opnieuw in zouden slagen deze wedstrijden te winnen zal de beker definitief in het bezit komen van de Zandvoortse politiesportvereniging. Vanmorgen om helf elf wei-d de heer G. J. A. Wijdoogen, Dolfijnstraat 4 te Haarlem, door de dii-ectie van de Haarlemse brand verzekeringsmaatschappij van 1846 in het kantoor aan de Kruisstraat ontvangen. Vandaag is het namelijk een halve eeuw geleden, dat de heer Wijdoogen als vijftien- jai-ige jongen bij deze maatschappij in dienst trad. De laatste vijfentwintig jaar is hij daar als chef van de schade-afdeling werkzaam. De heer Wijdoogen werd toegesproken door de dii-ecteur van het bedrijf, de heer W. H. IJssel de Schepper, die hem namens de directie een geschenk overhandigde. Daarna werd nog het woord gevoerd door de heer A. Broekhuizen, procuratie-houder en door vertegenwoordigers van de schade- afdeling en van de binnen- en buitendienst. De jubilaris is ook een veelzijdige sport beoefenaar. Hij deed aan voetballen en zwemmen en waax-schijnlijk heeft hij daar aan zijn huidige vitaliteit te danken. Hij is thans nog lid van het Haarlems Schaak gezelschap. Vandaag is de heer H. G. J. Hoevens uit de Oost Indiëstraat te Haarlem, veertig jaar in dienst van de P.T.T. De directeur van het postkantoor, de heer G. W. van Schaik, wenste de jubilaris geluk en over handigde hem een geschenk in enveloppe en een oorkonde voor veertig jaren trouwe dienst, benevens het gouden draaginsigne. Namens de collega's voerde de heer W. Flooren het woord. De heer P. Koomen, voorzitter van het jubileumfonds, bood de jubilaris een Zaari se stoeltjesklok aan. Hierna volgde een rij van sprekers, waaronder iemand, die na mens het publiek een kist sigaren over handigde. Maandagavond heeft in café Rinkel te Zandvoort een bestuursvergadering plaats gehad van de stichting Culturele Kring ,,'t Helm", waar enkele belangrijke besluiten werden genomen. Met medewerking van de stichting Touring Zandvoort zal ,,'t Helm" gedurende het zomerseizoen concerten, pianorecitals en dergelijke gaan organise ren. Met het Noordhollands Philharmonisch Orkest en internationaal bekende kunste naars heeft men reeds contact opgenomen. De mogelijkheid is evenmin uitgesloten, dat er enkele buitenlandse kunstenaars zullen optreden. f CAIRO (AFP) Bij een gevecht tussen Israëlische en Egyptische troepen ten Noord-Oosten van Gaza zijn een Egyp tische officier en 36 onderofficieren en manschappen gedood en dertig gewond, aldus is officieel in Cairo bekend gemaakt. De leden van het Egyptische opperbevel en de officieren van de Revolutionnaire Raad zijn bijeengekomen om de toestand te bespreken. (Van onze correspondent in Bonn) De crisis in de West-Duitse regerings coalitie duurt voort. Bondskanselier Aden auer heeft het officiële schrijven ontvan gen, waarin zijn vice-kanselier Blücher, die hem van 1949 af trouw terzijde heeft ge staan, ontslag vraagt. Men neemt in poli tieke kringen aan dat dr. Adenauer er niet aan denkt dr. Blücher's verzoek in te wil ligen. Blücher heeft nog eens uitdrukkelijk verklaard, zich niet te kunnen verenigen met het besluit van de vrije democratische fractie dat ook de ministers van die partij tegen het Saarstatuut hadden moeten stem men. Een lid van de regering, zo zei hij, is het volk verantwoording schuldig maar niet zijn fractie In welingelichte kringen meent men dat ook de ministers van de vrije democratische partij Preusker en Schafer van plan zijn ontslag te vragen. Wat de minister van Justitie Neumayer, die eveneens tot de vrije democratische partij behoort, zal doen, staat nog niet vast. Hij heeft b\j de stem ming na de tweede lezing van de verdragen in de Bondsdag overeenkomstig de wensen van zijn partij tegen het Saarstatuut ge stemd. Aan de stemming na de derde le zing kon hij niet deelnemen, omdat Aden auer hem als vertegenwoordiger van de regering naar een feest voor de Sjah van Perzië in Bad Godesberg had gestuurd. Neumayer heeft echter verklaard dat hij ook Zondagavond tegen het Saarstatuut zou hebben gestemd. Vandaag gaan de vier verdragen naar de Bondsraad, die vermoedelijk op 18 Maart zijn goedkeuring zal geven. Dan begint een door de grondwet voorgeschreven periode van drie weken, gedurende welke de bonds- landen het recht hebben bezwaren kenbaar te maken. Pas daarna worden de verdra gen bondspresident Heuss ter tekening voorgelegd. Algenib, 27 v. Pto Alegre n. Buenos Aires. Alpherat, 26 v. Montevideo n. Santos. Alnati, 28 te Rotterdam. Alwaki, 24 te Rio de Janeiro. Amor. 28 te Alexandrië. Arkeldijk, 28 te Rotterdam. Artemis, pass .27 Mona Passage n Bremen. Averdijk, 28 te New York. Aalsum, 27 te Antwerpen. Abbedijk, 27 te New York. Alderamin, 27 te Calcutta. Alioth. 28 te Antwerpen. Ariadne, pass. 27 Marseille n. Barcelona. Axeldijk, 27 te Norfolk. Aagtekerk pass. 28 Finisterre n. Antwerpen. Aalsdijk, 28 te Brownsville. Adlnda. 1 te Priok. Almdijk, pass. 28 Finisterre n. Lissabon. Arendskerk, 1 Maart te Manilla verwacht. Argos, pass. 28 Str. Messina n Amsterdam Aardijk, -2 Mrt. te New Orleans verwacht. Abbedijk, 28 v. New York n. Antwerpen. Alcyone, pass. 28 Madeira n. St. Vincent. Aldabi, 28 300 m. Z. Santos. Algenib, 1 Mrt. te Buenos Aires. Amerskerk, 28 v. Le Havre n. Marseille. Ainstelstad, 1 Mrt. te Houston. Almkerk, pass. 1 Mrt. Vlissingen n. Amsterdam. Aludra. 28 90 m. NO. Ras Fartak. Andijk, 27 te New Orleans. Appingedijk, 28 v. Rio de Janeiro n. Victoria. Arundo, 27 te Liverpool. Bacchus, 28 te Port of Spain. Beninkust, 27 v. Freetown 28 te Monrovia. Boissevain, 24 te Yokohama. Boskoop, pass. 28 Vlissingen n. Antwerpen. Britsum, 27 v. Curacao n. Galveston. Bonaire, 1 Maart Plymouth verwacht. Boschfontein, 28 150 m. Z-ZO. Kreta. Bintang, 1 Mrt. te Genua. Breda, 24 v. San Vicente n. Antofagasta. Bloemfontein, 28 669 m. N.NW. Kaapstad. Cattex auitang, 24 reae Siugapote. Caltex Leiden, 27 v. Rotteidam n. Sidon. Congosuoom, 28 te Lagos Cleodora, 1 Maart te Calcutta. Caltex Nederland, 28 te Rotterdam, Caitex Utrecht, 1 Mrt. te Sidon. Castor, 25 v. New Orleans n. Maracaibo. Clavella, pass. 28 Gibraltar n. Le Havre. Coryda, 28 100 m. O. San Miguel. Cottica, 2 Mrt. Paramaribo verwacht. Duivencuecht, 28 te Port Arthur. Duivendijk, 26 v. Panamakanaal n. Los Ange ?s Dongedijk, 27 te Bremen. Diemerdijk, 28 v. Nanaimo n. Stockton. Kendracni, 28 te Sudabaai. Esso Den Haag, pass. 28 Gibraltar n. Sidon. Esso Amsteiaam, 28 te Rastanura. Etrema, pass. 28 Azoren n. Hambie. Eemland, 23 v. Rio de Janeiro n. Santos. Eös, 28 v. Istanboel n. Catania. Friesland (.KRL), 28 v. Aden n. Djeddah. Farmsum, pass. 28 Miami n. Golf v. Mexico. Gaasterkerk, 28 te Newcastle News. Gooiland, 28 te Xtajai Gaasterland, 27 te Amsterdam. Graveland, 28 v. Las Palmas n. Amsterdam. Groote Beer, 28 500 m. O. Kp. Race. Haarlem, pass. 26 Azoren n. La Guaira. Hilversum, pass, 28 Aden n. Bahrein. Hydra. 24 te Port au Prince. Helder, 27 v. Amsterdam n. San Juan Hoogkerk, 26 te Port Elizabeth. Hera, 1 Maart te Londen. Heemskerk, 26 te Sydney. Ivoorkust, 27 te Lobito. Ilos, 27 v. Barcelona n. Savona. Ittersum, pass. 27 Vlissingen n. Houston Jöva 28 te Alexandrië. Jagersfontein, 23 300 m. W. Walvisbaai. Jupiter, pass. 28 Gibraltar n. Algiers. Katelysia 28 te Genua. Karimata, pass. 28 dwars Socotra n. Suez. Karimun, 1 Mrt. v. Bremen n. Amsterdam. Luna, 28 te Rotterdam. Leersum, 27 v. Savanna n- Le Havre. Lissekerk, 28 v. Bahrein ,1 Maart te Koewait. Loosdrecht, 28 Kp. St. Vinvent gepass. n. Antw. Lekhaven, pass. 28 Key West n. Nederland. Leto, pass. 28 Scilly s n. Baltimore. Loppersum, 28 v. Aimeria n. Ceuta. Malvina, 2o ie Balikpapan. Mariekerk, 25 e Mombasa. Mataram, 28 te Penang. Maasland, 27 te Pto Alegre. Markelo, 26 te Belfast Meliskerk, 27 te Antwerpen. Mentor, 27 v. Curacao n. Port Arthui. Mirza, pass. 28 Kp. Howe. Maasdam, 28 700 m. NW. Fayal. Macuba, 28 te Fao. Maas, 28 v. Napels n. Algiers. Maasdam, 3 Mrt. te Cobh verwacht. Moienkerk, 28 v. Rotterdam n. Bremen. Noordwijk, pass. 28 Ouessant n. Rotterdam. Noordam, 28 te New York. Nigerstroom, 1 Mrt te Antwerpen. Nieuw Amsterdam, 28 v. Port au Prince 2 Mrt. Carthagena verwacht. Oberon, pass. 28 Flores n. Londen. Oostkerk, pass. 28 Ceylon n. Penang. Overijsel, 27 v. Aden n. Fremar.tle. Ondina, pass. 28 Minikoy n Pladju. Orion, pass. 28 Finisterre n. Rotterdam. Ouwerkerk, pass. 28 Port Soedan n. Suez. Oranjestad, 28 460 m. ZW.t.W. Fayal. Perna. 27 v. Curagao n. Marseille. Polyphemus, 23 te New Orleans Prins Maurits, 28 te Rotterdam. Prins Willem, IV, pass. 27 Ouessant n. Valencia Phrontis, pass. 28 Kp. St. Vincent n. A'dam. Pieter S, 28 te Rotterdam. Papendrecht, pass. 28 Las Palmas n. Barry. Prins Willem III, 1 Mrt te Pasajes. Prins Willem v. Oranje, 1 Mrt. te Le Havre. Raki. 27 v. Hamburg n New Orleans. Roggeveen, 2 Maart te Zanzibar verwacht. Rijndam, 27 v. St. Thomas n. La Guaira. Ridderkerk, 26 te Mombasa. Rijnkerk, 27 te Amsterdam. Roepat, pass. 28 Dover n. Liverpool. Ruys, 27 v. Kaapstad n. Rio. Rijnland, 28 te Montevideo. Schiedijk, 27 te Portland Oregon. Sliedrecht, 28 v Isle of Grain n. Rotterdam. Stad Dordrecht, 28 te Benisaf. Straat Mozambique, 28 te Hongkong. Slamat, pass. 26 Kp. Guardafui n. Belawan. Stad Amsterdam, 26 te Galveston. Salatiga, 28 te Bandarshapur. Schie, 28 te Kingston. Sibajak, 23 310 m. W.t.Z. Kangeroo eil. Sliedrecht, 28 te Rotterdam. Sommelsdijk, 28 Algiers gepass. n. Alaxandrië. Stad Maastricht, 28 v. Gibraltar n. Rotterdam. Stad Vlaardingen, 28 v. Narvik n. Rotterdam. Salawati, 2 te Khorramshar voor 3 weken. Scherpendrecht, 28 te Paranagua. Sailand, 1 Mrt. te Bremen. Saparoea, 27 te Bahrein. Sarangan, 28 v. Suez n. Port Said. Stad Leiden, 2 Mrt. te Antw. verwacht. Sirrah, 1 Mrt. te Mombasa. Sliedrecht, 28 te Rotterdam. Straat Makassar, 26 te Kaapstad. Taria, pass. 28 Sabang n. Rotterdam. Teiresias, 27 v. Penang te Belawan. Teucer, 22 te Soerabaja. Tiberius, 27 500 m. W.ZW. Antigua. Tomori, pass. 28 Holtenau n. Gdynia. Ternate. 28 te Penang. Tiba, pass. 23 Madeira n. Antwerpen. Trajanus, 1 Mrt. v. Amsterdam n. Hamburg. Trompenberg, 25 te New Orleans. Van Noort. pass. 27 Vlissingen n. Port Said. Van Spilbergen, I Mrt. te Le Havre. Weltevreden, verm. 28 v. Djeddah n. Belawan. Waal, pass. 27 Gibraltar n. Lattakia. Westland, 28 te Ilheos. Wonorato, 28 te Bombay. W. Alton Jones, 1 Mrt. te Philadelphia. Waterman, 28 v. Priok n. Singapore. Waterland, 28 v. St. Vincent n. Montevideo Westerdam, 28 te Rotterdam. Willemstad, 28 660 m. N.NO. Port of Soaim IJsel. 28 te Mersin. Zaan, 28 te Malta. Zeeland (SSM). 28 te Rotterdam. Zeeland (KRL), 28 Azoren n. Beyrouth. OFFICIëLE PUBLICATIE LEERGANG OPLEIDING BEROEPSKEUZE-ADVISEUR Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid en het Centraal Comité van samenwerking inzake voorlichting bij Beroepskeuze organiseren een leergang ter opleiding van beroepskeuze-adviseur-advi- seuze. Deze cursus is op de eerste plaats bestemd voor hen, die voor deze tak van sociaal-psy chologisch werk belangstelling hebben en daarin hun werkki-ing willen vinden; voorts voor hen, die ki-achtens hun functie in nauw contact komen met hun medemensen (per- soneelchefs, onderwijzers, leiders van tehui zen en verenigingen etc.). Zij moeten in het bezit zijn van de onderwijzersacte of van het einddiploma gymnasium, hoge-e bur gerschool of middelbare meisjesschool en vóór 1 Januari 1932 geboren zijn. In uitzon deringsgevallen kan de toelatingscommissie genoegen nemen met een ontwikkeling, welke aan een der hierboven genoemde ge lijk wordt geacht. De cursus v.-gt eind April aan, duurt twee jaar en wordt door de Stichting voor Opleiding van Maatschappelijke Werkers (gevestigd te Haarlem) gegeven in Utrecht 's Zaterdags om ie 14 dagen, gedurende 7 lesuren van 50 minuten, zodat iedereen des avonds nog thuis kan komen. Na afloop van de cursus, begin 1957, wo It een examen afgenomen. Zij die dit examen met goed gevolg afleggen, komen in aan merking voor een aanstelling als beroeps keuze-adviseur. Aan deze functie is bij de Gewestelijke Arbeidsbureaux een salaris vei-bonden volgens de schaal van commies 376.30508,80 per maand). Voor enkele grote arbeidsbureaux van hoofdcommies 535,50672,04 per maand). De particu liere bureaux voor beroepskeuzevoorlich ting hebben salarisregelingen, welke in gro te trekken met de rijksregeling overeenko men. De leerstof omvat o.m. psychologie, pae- dagogie, psycho-techniek, interview-tech niek, beroepenkunde, organisatie van het onderwijs, medische aspecten, arbeidsrecht, arbeidsbemiddeling. De kosten van de gehele cursus bedragen 400,bij vooruitbetaling te voldoen in driemaandelijkse termijnen. Gegadigden dienen hun schriftelijke (niet met ballDoint geschreven) aanmelding uiter lijk 14 Maart te zenden aan een der volgen de adressen, waar tevens een prospectus met nadere gegevens kan worden aangevraagd. Links boven op de enveloppe vermelden: Opleiding beroepskeuze-adviseur. Ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid, Zeestraat 73, 's-Graven- hage. Christelijke Psychologische Centrale voor School en Beroep, Hoofdweg 2a, Amsterdam. Katholieke Centrale voor Beroepskeu zevoorlichting, Heemraadsingel 38, Rot terdam. Vereniging tot Bevordering van de Voorlichting bij Beroepskeuze, H. J. Coenenstraat 9, Haarlem. KLEINE VAART Adm. Courbet, 28 te Londonderry. Adm. De Ruyter, 28 te St. Nazaire. Adm. Nelson, 23 v. Le Guiido te Avonmouth. Atlas, 26 v. Gibraltar n. Tunis. Advent, 27 v. Gooie te Amsteidam. Albergen, 27 v. Port Lyautey n. Nantes. Applngedam, 1 Maart v. Antw. te Rotterdam verwacht. Amoudspoider, 27 v. Oporto n. Antwerpen. Audacla, 27 nog te Halden. Ardeas, 27 te Cadiz. Astra, pass, 17 Vlissingen n. Londen. Boreas, 27 te Palermo n. Aimeria. Badzo, 27 v. Londen te Rotterdam. Barbara, 28 v. Middlesbro te Rotterdam. Bree Helle, 27 v. Londen te Rotterdam. Beekbergen, vertr. 1 Maart v. Calais n. Londen Binnenhaven, verm. 28 v. Cork. Barendsz, 28 v. Falmouth te Antw. Berkelstroom. 28 v. Par te Amsterdam. Betty Anne S pass. 27 Vlissingen n. Dublin. Capricorn, 27 v. Londen te Rotterdam. Concepcion, 27 330 m. Z.t.W. Finisterre. Continental, 28 v. Rotterdam te Boston verw. Coolhaven, verm. 28 v. Belfast. Coolsingel, 27 v. Marans te Hamburg. Cornells Houtman, 28 v. Plymouth te A'dam Doklaan. 27 v. Boston te Rotterdam. Depa, pass. 28 Kiel n. Helsingborg. Driebergen, verm. 1 Maart v. Swansea n. Sables d'OIlonne. Daje Bohmer, 2 Maart v. Carthagena te Londen verwacht. Da Costa, 27 v. Mariehamn te Amsterdam. Diannel, pass. 27 Vlissingen n. Antwerpen. Express, 27 v Rouaan te Rotterdam. Eibergen, 28 v. Requejada te Gent. Ellewoutsdijk, 1 Maart v. Liverpool te Antw. verwacht. Eemstroom .28 v. Grangemouth e Amsterdam. Frejo, 27 v. Swansea e Amsterdam. Fiducia, 27 v. Boston te Maassluis. Gerry S. 28 v. Swansea te Velsen verw Henrica, 28 v. Swansea te Velsen verw. Haaksbergen, 28 v. Civita Vecehia te Barcelona Hoc Vinces, verm. 1 Maart v. Rotterdam naar Grimsby. Haskerland, 28 v. d. Tyne te Harlingen. Jan Kleumer. 27 v. Rotterdam n. Londen. Julia Mar.y 26 te Antwerpen. June, 27 v. Londen te Amsterdam. Jonex I. pass. 27 Vlissingen n- Antw. Joost, pass. 16 Vlissingen n. Antwerpen. Kitty, pass. 27 Vlissingen n. Antwerpen. Koningshaven, pass. 28 Kp. Vilano n. Casablanca Lydia, 27 te Cork verwacht Lacra, 27 v. Antw .n. Birkenhead. Lacra, pass. 27 Vlissingen n. Birkenhead. May Mere, pass. 27 Vlissingen n. Antw. Meeuw pass. 27 Vlissingen n. Gent. Midas, 27 v. Algiers te Tel Aviv. Missouri, pass. 27 Vlissingen n. Antwerpen. Margriet L, 27 v. Londen te Amsterdam. Mies. 28 v.F aimouth te Londen. Mypuck, 27 v. Parijs te Stockholm. Marcelia, verm. 23 v. Newburgh n. Zaandym Marjan, 28 v. St. Malo te Dordrecht. Markab N, 27 v. Casablanca n. Bordeaux. Matthew, 28 Drammen verwacht. Mercurius, verm. 27 v. Holehaven n. Poole. Menkar N, 27 v. Rotterdam te Casablanca. Meuse, 27 pass. Brunsbüttel n. Rotterdam. Merwehaven, 28 dwars Ouessant n. Casablanca Monica, 27 v. Ardrossan te Belfast. Midas, 27 te Tel Aviv n. Haifa. Nleuwland, 23 v. Grangemouth te Rotterdam. Nottingham, 27 v .Goole te Rotterdam. Nijenstein, 28 v .Middlesbro te Rotterdam. Nassauhaven, 1 Maart v. Rotterdam te Kopen hagen verwacht. Neeitje b, 27 v. Requejada n. Gent. Nieuwehaven, 2 Maart v. Antwerpen te Kopen hagen verwacht. Noorderhaven, 27 v. Gothenburg te Stralsund- Nero, 28 v. Amsterdam te Le Havre. Oranje, pass. 27 Vlissingen n. Antwerpen. Oranjepolder, 28 nog te Londonderry. Oosterdok, 27 v. Londen te Rotterdam. Pascholl, 27 v. Glasgow te Liverpool verw. Paraat, pass. 27 Vlissingen n. Sluiskil. Realia, pass. 27 Kiel n. Malmö Rose Marie, pass. 27 Kiel n. Malmö. Rema, 27 v. Bremen te Amsterdam. Siivetta, pass. 27 Vlissingen n. Antwerpen. Spaainestroom. 27 v Hull te Amsterdam. Silvretta, pass. 27 Vlissingen n. Antwerpen. Swallow, 27 v. Antwerpen te Ellesmereport. Sambre, 27 v. Rotterdam n. Parijs. Timo, 27 v. Londen te Rotterdam. Trompenburgh, 27 v. Kingslynn te Rotterdam Tom v. d. Heide, 27 v. Casablanca n. Nantes. Theano, 27 pass. Lizard n. Belfast. Triton. 28 v. Dublin te Amsterdam verw. Veenenburgh, 27 v. Middlesbro te Rotterdam. Vrijburgh, 27 v. Londen te Rotterdam. Viod, pass. 28 Vlissingen n. Antw. Vivo, 28 v. Hull te Ipswich. Vrouwepolder, nacht 28-29 v. Bayonne te Gar- ston verwacht. Westpolder, 27 v. Rotterdam te Oporto. Walenburgh, 27 v. Stockholm te Oskarshamn. Westerschelde. verm. 28 v. Manchester n. R'dam Wiebold Bohmer. 7 Maart v. Burriana te Rot terdam verwacht. Westerdok, 26 v. Amsterdam n. Londen. SLEEPVAART Goeree, 26 Daedalus Rif gepass n. Aden. Hudson, 26 200 m. W.t.Z. Kp. St. Vincent. Humber, 27 100 m. N. Elba Cape. Loire, 27 130 m. W. Lissabon. Rode Zee. pass. 27 ten N. Timor. Tyne, 27 860 m. NO. Belem. 1 of 2 kamers, goede stand, centrum stad. Condities wor den gaarne ingewacht onder no. 8366. Van alle waarheden Is deze voor u misschien van de grootste waarde: Wie niet van zich laat horen, blijft onopgemerkt. Laat geregeld van u horen door in dit blad te adverteren. Edet is extra zacht, Zweeds toiletpapier. gedesinfecteerd papier - absorberend - volkomen oplosbaar. ca. 300 vel per rol (bijna 3 x meer dan op „gewone" closetrollen). Met een rol „Edet" doet U dus bijna 3 x langer dan een „gewone" closet rol! Probeert U eens „Edet" en U zult het altijd nabestellen. Edet is verkrijgbaar bij alle goede winkeliers. Edet Nederland N.V. - Nassaukade 351 - Amsterdam W. Indien na jarenlange trouwe dienst het hart van Uw DAF vernieuwing behoeft, dan kan binnen 24 uur een ruilmotor worden ingebouwd. Het DAF ruilsysteem voor diesel motor en brandstofpomp beperkt bedrijfsstoornissen tot het uiterste minimum. Vakbekwame DAF dealers met mo derne bedrijven geven overal snelle en vakkundige service. DAF-DIESEL DAF-SERY1CE Van Doorne'j Automobielfabriek N.V. Van Doorne's Aanhangwagenlabriek N.V. - Eindhoven, Tel. K 4900-62061 (20 lijnen)

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7