Eilanden Geheim Moskou diplomatiek beraad in over kwestie-Formosa j Weerbericht Groot-Brittannië en India polsen de Sovjet-Unie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „Israël verantwoordelijk voor Gaza-incident", meent Londen Molotov zou oprecht naar oplossing streven Het woord is aan Egypte sluit een verbond met Syrië Australië maakt balans van de watersnood op Vrije democraten blijven in de coalitie Twee meisjes „lenen" het hart van hun ouders RMS-leiders verklaren onschuldig te zijn 69e JAARGANG No 201 VRIJDAG 4 MAART 1955 Sobolev neemt Visjinski's plaats bij de UNO in Amerika, Engeland, Frankrijk en de atoombom Fondsen voor hulpverlening kregen reeds vijf millioen Ex-vorst van Cambodja zou politieke partij stichten Besmette buit Trein-ontsporing kost 70 Sovjet soldaten het leven Westen wenst ontbinding van commissie in Korea Pater Bissonnette neemt wenend afscheid in Moskou Weerrapport 11 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 299e JAARGANG No 48 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 et, p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman MOSKOU (Reuter/UP) Britse en Indiase diplomaten in Moskou staan, vol gens gezaghebbende kringen in de Sovjet Russische hoofdstad, op het ogenblik weer in contact met de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotov, over stappen teneinde te komen tot een oplossing van de kwestie-Formosa. Volgens betrouwbare kringen is de Sovjet Russische regering oprecht in haar pogingen om tot een oplossing van dit probleem te komen en verlangend om hierover in de strikste geheimhouding besprekingen te voeren. MOSKOU (Reuter) - Arkadi Alexan- drovitsj Sobolev is benoemd tot permanen te vertegenwoordiger van de Sovjet-Unie bij de UNO, aldus meldt het Sovjet-Russi sche persbureau Tass. De 51-jarige Sobolev was sedert Visjinski's overlijden in Septem ber van het vorige jaar waarnemend ver tegenwoordiger. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S Friedrich Nietzsche: Er zijn mensen die men overtuigt met verheven gebaren, maar die men achterdochtig maakt met argumenten. Eens stonden er twaalf grote houten loodsen op het terrein van de Amsterdamse Markthallen. In de loop van de tijd zijn er negen verbrand en nu zijn Donderdagmiddag de laatste drie óók nog in vlammen opgegaan. Een dikke wit-gele rookmassa kolkte boven het terrein omhoog, toen de brandweer met groot materiaal (waaronder drie waterkanonnen) het vuur aantastte. Vergeefs! De houten loodsen brandden tot de grond toe af. HET VERHEUGT MIJ dat het plan om de Wadden-eilanden Terschelling en Vlie land als militaire oefenterreinen te gaan gebruiken althans in zijn oorspronkelijke vorm niet zal worden uitgevoerd. Gerezen verzet heeft het doen vallen. Dit betekent helaas nog niet, dat het defensieve oog de blik geheel van deze schone oorden van waarlijke rust en ontspanning heeft af gewend. Het kijkt nog naar een deel van Vlieland, en de mededeling die wij gisteren uit Den Haag ontvingen, hield evenmin de verzekering in, dat Terschelling nu ten volle in veiligheid verkeert. Inter-departe- mentaal overleg duurt voort. Dit klinkt gewichtig, maar nog niet geruststellend. Als het inter-departementaal overleg no pens Vlieland „nopens" is een echt de partementaal woord er tot dusver slechts toe heeft geleid, dat in grote mate rekening zal worden gehouden met touris- tische en andere belangen, voel ik mij nog vervuld van twijfel. Betekent dit, dat men geruisloos zal oefenen? Het lijkt nauwe lijks aannemelijk. Het militair bedrijf pleegt van geronk en geknal vervuld te zijn en dat zal het afscheid van de vogels betekenen, die niet zullen inzien dat zij op een ander deel van het eiland „toeris tisch" kunnen vertoeven zonder bedreigd te worden. Misschien zitten in dat departe mentale overleg ambtenaren, die wel eens op die eilanden geweest zijn en ervan ge noten hebben. Dat zou een kans bieden dat men ze helemaal onaangetast laat. Maar wellicht ontbreekt die invloed; dus zal de openbare mening voor de rust van Vlieland en Terschelling moeten blijven pleiten. Onze medewerker Elias doet dat vandaag en ik val hem graag bij. Hij is een trouw Terschelling-gahger; dat ben ik niet, maar voor de weinige oorden in dit overvolle land, die nog rust in de natuur bieden, kom ik altijd op. Het is noodzaak dat wij ze behouden. En het lijkt niet te rechtvaardigen, dat terwijl onze defensie betrokken is in een vervaarlijk Westelijk bondgenootschap, men de weinige stille plekjes in dit kleine land nu juist zou moeten verstoren voor lawaaierige oefe ningen van „het militair". Hierboven is alleen de dreigende aftocht der vogels ge noemd; mag ik mij daartoe beperken? Vlieland is een klein en Terschelling geen groot eiland. Het oefenen kan zich tot een beperkt terrein bepalen maar het rumoer zal verder doordringen. Weg vredige stilte; de meeste bezoekers zullen de vogels vol gen en in arren moede op zoek gaan naar andere oorden, waar het nog een beetje rustiger is. Wonderlijk toch, dat eilanden zo vaak door het vasteland belaagd worden. Ge ziet dat verschijnsel in het huidige wereld nieuws weer duidelijk aan de dag treden: het schone Formosa en het schone Cyprus zijn beide twistappel, zoals zij dat al zo talloze malen tevoren zijn geweest. Met de wensen der oorspronkelijke bevolking wordt weinig of geen rekening gehouden. Het moet wel een zeer groot eiland zijn, met een grote en sterke bevolking zoals Groot-Brittannië en Japan als het zich in de loop der historie heeft weten te handhaven. Dan gaat het zich als vaste land gedragen en maakt de bevolking van de kleinere eilanden het leven zuur. U be hoeft maar even te denken aan Groot- Brittannië's nabuur: het kleinere Ierland, dat eerst na zeven eeuwen van verzet en ellende zijn zelfbestuur heeft verworven en nog steeds tobt met een uit die zeven eeuwen overgebleven splitsing van dat zelfbestuur. Er zijn nog een groot en een klein Ierland. Hetgeen bovendien treft is dat Formosa, Cyprus en Ierland zich alle door bijzondere natuur-schoonheid ken merken; zij is voor de oorspronkelijke be volkingen te allen tijde een hachelijk be zit gebleken. Gelijk zeer schone vrouwen zijn hun eilanden door krijgers belaagd. De Vlielanders en Terschellingers mogen enige troost in deze vergelijking vinden, een erkenning van hun geliefde woon oorden, sinds minister Staf er zijn krijgers heen wil zenden, zij het dan niet om ze te veroveren maar dan toch wel om hun rust en vrede aan te tasten. Misschien voert op ditzelfde ogenblik een bewogen Wadden burgemeester het geestdriftig woord-van- verzet en roept hij daarin vergelijkingen met Cyprus en Formosa en Ierland op. An ders raad ik het hem aan. Hij en de zijnen hebben onze sympathie. R. P. Het Franse weekblad „Express" organi seert een opinie-onderzoek onder zijn le zers over de vraag of Frankrijk atoom bommen moet maken In een artikel in het jongste nummer van het blad wordt gezegd, dat in militaire kringen een sterke stroming zich ontwik kelt ten gunste van de vervaardiging van de bom. Aan de andere kant zouden de Franse geleerden „zo lang mogelijk een stap willen uitstellen, die zij ondoeltreffend en onvruchtbaar achten". De politici in het algemeen hebben nog geen besluit genomen, aldus het Franse weekblad. Het rechtse blad l'Aurore heeft een drin gende oproep geplaatst tot onmiddellijke fabricage van Franse atoombommen. In officiële kringen te Washington zijn Donderdag de berichten bevestigd, dat de vooraanstaande Britse atoomgeleerde Sir William Penney in de komende dagen naar Washington vertrekt voor belangrijke be sprekingen met Amerikaanse natuurkundi gen. Sir William en een aantal Britse atoom geleerden zullen naar verwachting de mo gelijkheid onderzoeken van hervatting der Brits-Amerikaanse samenwerking op alle gebieden van het kernonderzoek. Churchill heeft Donderdag verklaard te vermoeden, dat de Verenigde Staten on middellijk zonder verder overleg met Groot-Brittannië handelend zullen optre den, indien de Britse eilanden met de wa terstofbom worden aangevallen. Een socialistisch parlementslid had in het Lagerhuis verzocht om de tekst van de overeenkomst tussen premier Churchill en president Eisenhower, krachtens welke op Britse vliegvelden gestationneerde Ameri kaanse vliegtuigen niet zonder voorafgaan de Britse toestemming over zullen gaan tot oorlogshandelingen. De Britse minister van Buitenlandse Za ken, Sir Anthony Eden, en premier Neh- roe van India hebben in Nieuw Delhi ge sproken over de kwestie-Formosa en de toestand in het verre Oosten in het alge meen. Zij zouden overeengekomen zijn, dat de Amerikaanse verplichtingen jegens na tionalistisch China, de toekomst van het bewind van Tsjang Kai Tsjek en de eisen van communistisch China ten aanzien van Formosa een diepgaande nadere beschou wing verdienden. Sir Anthony, die terug kerend van de ZOAVO-conferentie te Bangkok korte tijd in Nieuw Delhi heeft vertoefd, zou naar verluidt de vrees van Nehroe, dat militaire pacten een bedrei ging van de vrede vormen, ongegrond heb ben genoemd. Volgens betrouwbare bronnen hebben beide staatslieden ook de mogelijkheid besproken van rechtstreekse besprekingen tussen Groot-Brittannië en de Verenigde Staten enerzijds en de Sovjet-Unie en communistisch China anderzijds. Ingeval Washington bezwaar heeft tegen recht streekse besprekingen met Peking, zou het toch mogelijk zijn dergelijke besprekingen doorgang te laten vinden door Moskou uit naam van Peking te laten optreden. Naar bericht wordt heeft Peking reeds haar standpunt inzake Formosa aan Nieuw Delhi kenbaar gemaakt. Britse diplomatieke en militaire autori teiten uit Zuid-Oost-Azië hebben te Singa pore een vier-daagse conferentie beëindigd waarbij zij een strategie hebben opgesteld voor het geval een oorlog in Azië' mocht uitbreken. Men was het er over eens, dat de volgende fase in Zuid-Oost-Azië een koude oorlog zal zijn. Ook de kwestie van de nationalistisch Chinese kusteilanden zou zijn besproken. Nationalistische bronnen op Formosa ver klaren dat Tsjang Kai Tsjek op een ge heime „oorlogszitting" van de Kwomintang (regeringspartij) te Taipeh verklaard heeft dat men tot taak heeft het vasteland te heroveren en het land op te bouwen en dat men zijn inspanningen moet verdub belen. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken John Foster Dulles heeft bij zijn vertrek naar de Verenigde Staten na een bezoek aan Formosa gezegd, dat de eilanden Quemoy en Matsoe misschien zullen worden opgenomen in het gebied van de gemeenschappelijke verdediging als president Eisenhower dat dienstig acht om de verdediging van Formosa en de Pesca dores te verzekeren. Dulles zeide nog, dat hij duidelijk had gemaakt, dat de Verenig de Staten geen onderhandelingen over de gebieden en rechten van nationalistisch China zullen beginnen zonder medewer king van de nationalistische regering, met wie zij bij verdrag verbonden is. Senator Knowland, de leider der repu blikeinse minderheid in de Amerikaanse Senaat, heeft in een radiovraaggesprek te Washington verklaard, dat hij de kwestie van de elf Amerikaanse vliegers in com munistisch China weer op een „zeer krach tige manier" in de Senaat aan de orde zal stellen, als de bemoeiingen van de UNO deze maand niet met succes worden be- SYDNEY (Reuter). De overstromin gen in de Australische staat Nieuw-Zuid- Wales ebben weg. Het water laat grote vernielingen achter. Het stadje Walgett, 735 kilometer ten Noord-Westen van Syd ney, wordt nog door het water bedreigd. In Nyngan, dat Woensdag nog per radio hulp verzocht, is de dreiging van het water thans afgenomen. Het probleem is nu on derdak te vinden voor 40.000 daklozen. In het tropische Noorden, hebben inboorlin gen aangekondigd de kleine sommen geld, die zij krijgen door de verkoop van buf fels en krokodillenhuiden, ter beschik king te willen stellen van de slachtoffers van de ramp. Ook de bezetting van het Zuidpoolstation op Macquarie eiland heeft per radio instructie gegeven een deel van hun salarissen te bestemmen voor hulo aan de slachtoffers. De burgemeesters van de hoofdsteden van de verschillende staten hebben fondsen voor hulpverlening ge opend, waarop reeds ongeveer vijf mil lioen gulden is gestort. Een dagblad in Sydney zal de opbrengsten van een dag krantenverkoop ter beschikking van de slachtoffers stellen. Vliegtuigen brengen veevoeder aan voor duizenden schapen en koeien die de hongerdood dreigen te ster ven. Politie en burgerlijke autoriteiten schat ten de totale schade op ongeveer 120 mil lioen gulden. De berichten over vernielin gen stromen echter nog steeds binnen. Het zwaarst getroffen is de dichtbevolkte Hunter vallei. Hier wordt de schade ge raamd op ongeveer 80 millioen gulden, waarvan ongeveer de helft in de stad Maitland. kroond. Hij is in dat geval nog steeds voorstander van een blokkade, desnoods door de Verenigde Staten alleen. Wel is hij het met president Eisenhower eens, dat de Verenigde Staten nationalistisch China niet mogen steunen in een aanvalsoorlog. Uit welingelichte kringen te Londen wordt vernomen dat Groot-Brittannië zich binnenkort zal aansluiten bij het Turks- Iraaks defensieverdrag en Sir Anthony Eden zou deze kwestie bij zijn bezoek aan Bagdad met de Iraakse autoriteiten be spreken. Sir Anthony wordt heden uit Nieuw Delhi in Bagdad verwacht. Wan neer het pact zal zijn uitgebreid tot vier leden kan men beginnen met het oprichten van ee secretariaat voor de verdediging van een secretariaat voor de verdediging den-Oosten. Wanneer Groot-Brittannië zich aansluit zijn er vier leden: Groot- Brittannië, Pakistan, Turkije en Irak. Het bestuur van de (Amerikaanse) na tionale Raad van Kerken heeft Eisenhower geprezen voor zijn gematigde houding in de kwestie-Formosa. Het 240 leden tellen de bestuur dat 35 millioen Amerikaanse protestanten vertegenwoordigt, heeft in een telegram aan de president de hoop uitgesproken dat hij „door Goddelijke wijs heid en begrip" geleid, zal kunnen mede helpen om de crisis in het Verre Oosten met vreedzame middelen tot oplossing te brengen. BONN (Reuter) De West-Duitse „vrije democratische partij" heeft in haar „parlementaire nieuwsbrief" verklaard, dat zij lid van de regeringscoalitie wenst te blijven. De verwerping van de Frans- Duitse Saarovereenkomst door de partij moet niet worden opgevat als een verwer ping van de regeringscoalitie, die vijf jaar met succes geregeerd heeft. In de nieuwsbrief spreekt de partij zich uit voor volledige steun van dr. Thomas Dehler, de leider van de partij, die in de Bonsdag openlijk met de bondskanselier in conflict gekomen is over de Saarkwestie. Volgens dit bericht is er geen sprake van een wijziging in de partijleiding. Het par tijbestuur zal Woensdag met de parle- mentsfractie bespreken of, en zo ja welke, stappen genomen moeten worden. Het voornaamste punt van bespreking zal zijn de vraag of het vertrouwen in vice-kanse- lier Franz Blücher moet worden opgezegd, die als enige der vier ministers van de partij voor de Saarovereenkoms stemde, tegen een besluit van de partij in. Blücher heeft dr. Adenauer zijn ontslag aangeboden. Twee Amerikaanse kinderen, de twee jarige Carey Kutz en de zeven jaar oude Penny Raymond, zullen dezer dagen in de universiteitskliniek van Minnesota een hartoperatie ondergaan, tijdens welke zij tijdelijk het hart en de longen van hun ouders zullen „lenen". Carey heeft een be schadigde hartkamer, Penny moet aan een defect iij de aorta geholpen worden. In beide gevallen is het noodzakelijk, hun hart tijdens de operatie stil te leggen. Daartoe zullen de chirurgen hun slagaders onder en boven het hart door middel van plastic buizen verbinden met de bloedsom loop van respectievelijk Carey's moeder en Penny's vader. Wanneer de operatie niet uitgevoerd zou worden, zouden deze kin deren ten hoogste nog een jaar in leven kunnen blijven, zo hebben de doktoren verklaard. (United Press) SAIGON (Reuter) Ex-koning Noro dom Sihanoek, die Woensdag afstand deed van de troon van Cambodja ten gunste van zijn vader, prins Soeramarit, zou van plan zijn een eigen politieke partij te vormen, zo verluidt in diplomatieke kringen in Saigon. In hofkringen verklaarde men, dat Sihanoek zou vrezen, dat na de komende algemene verkiezingen het land in de macht van „corrupte politici" zou komen. Volgens de beepalingen van de bestands overeenkomst moeten dit jaar in Cambodja algemene verkiezingen worden gehouden. De Franse dieven hebben deze week blijkbaar weinig geluk. Nadat namelijk Maandag j.l. een paar Parijse voddenra pers radio-actieve loden blokken uit een zwaar bewaakt fort hadden gestolen en de kans lopen om hiervan ernstige aandoenin gen over te houden, hebben nu insluipers vijf guinese biggetjes gestolen, die met gevaarlijke bacteriën besmet zijn. De mar motten werden als proefdieren gebruikt in een laboratorium. De politie heeft een waarschuwing uit gezonden, waarin gezegd werd, dat de aard van de op de marmotten uitgevoer de experimenten de dieren gevaarlijker voor de dieven maakt naarmate deze die dieren langer bij zich houden. LONDEN (Reuter/AFP) De Britse regering houdt Israel verantwoordelijk voor „een aanval met voorbedachten rade" op de Egyptische troepen bij Gaza afgelopen Maandag, aldus is in bevoegde kringen te Londen vernomen. Minister van Staat An thony Nutting heeft de Israëlische ambas sadeur in Londen, Eliahu Elath, meegedeeld de aanval „betreurenswaardig" te vinden en „niet gerechtvaardigd" te beschouwen als vergelding voor recente Egyptische in filtraties in Israëlisch grondgebied. Minis ter Nutting verklaarde dat het feit dat de Egyptische aanvallen door de bestandscom missie van de UNO zijn veroordeeld, Israel niet het recht geeft „de wet in eigen hand te nemen". In diplomatieke kringen te Washington zijn er aanwijzingen dat de verantwoorde lijkheid van Israel voor het incident bij Ga za reeds is vastgesteld. Officiële Ameri kaanse kringen weigeren zich echter over de kwestie uit te laten. Israel heeft bekend gemaakt, dat het bij de Veiligheidsraad van de UNO een klacht tegen Egypte zal indienen „wegens aanhou dende schendingen van het bestand en de resoluties van de Veiligheidsraad" die de internationale vrede en veiligheid in ge vaar brengen. Een woordvoerder van het Israëlische leger heeft te Tel Aviv meege deeld dat bij Gaza acht Israëlische soldaten om het leven zijn gekomen en dertien ge wond, van wie er acht in een ziekenhuis zijn opgenomen. Premier Nasser van Egypte heeft te Cai ro verklaard, dat hij de opperbevelhebber van de strijdkrachten opdracht heeft gege ven „de grens te verdedigen en aanvallen krachtig af te slaan". „Wy rekenen niet meer op de UNO", aldus de premier. Gene- raal-majoor Burns, het Canadese hoofd van de bestandscommissie van de UNO, heeft het gevechtsterrein bij Gaza bezocht Syrië en Egypte hebben een politiek, eco nomisch en militair accoord gesloten, waar van de tekst bekend zal worden gemaakt nadat zij aan de andere Arabische landen is voorgelegd. De Syrische minister van Buitenlandse Zaken Chaled Azem en ma joor Salah Salem, de Egyptische minister van Voorlichting, die zich te Damascus be vond, zijn gezamenlijk naar Amman ver trokken, de hoofdstad van Jordanië. Men verwacht, dat zij een nieuw Arabisch de fensieverdrag, dat zal voorzien in een ge meenschappelijk opperbevel, willen voor-be reiden. Een der grootste hinderpalen is dat Groot-Brittannië het Jordaanse leger finan- BERLIJN. (United Press). Volgens West-Berlijnse autoriteiten voor het vluch- telingenwezen is Zaterdag nabij de Saksi sche stad Plauen in de Russische zóne van Duitsland een ernstig spoorwegonge luk gebeurd. Een trein met Russische sol daten en tanks ontspoorde en de zware T-34 tanks drongen in de wagons die be zet waren door 280 Russische militairen. Zeventig soldaten kwamen om het leven. Vele anderen werden gewond. Het nieuws is overgebracht door de sto ker van de verongelukte trein, die de wijk heeft genomen naar het Westen, omdat hij vreesde wegens sabotage gearresteerd te zullen worden. Volgens deze stoker had de machinist, die om het leven is gekomen, van te vo ren bij de autoriteiten geprotesteerd te gen het gebruik van een locomotief die in revisie moest omdat de wielen waren af gesleten. ciert. Een Syrisch blad heeft al geopperd, dat de Arabische staten Jordanië jaarlijks 80 millioen gulden geven ter vervanging van de Britse toelage. Te Cairo wordt vernomen, dat spoedig een gemeenschappelijke Syrisch-Egyptische verklaring wordt, verwacht over de vor ming van een gemeenschappelijk opperbe vel van beide landen. De premiers der Arabische landen zul len binnenkort in Cairo bijeenkomen om de uiteindelijke tekst van een nieuw Ara bisch gemeenschappelijk verdedigingsver drag op te stellen, aldus is in kringen van de Arabische Liga vernomen. Het nieuwe verdrag zal voorzien in een ver enigd opperbevel voor de Arabische legers binnen een ,.losse"-federatie van Arabi sche staten. Het zal ook voorzien in een streven naar een gemeenschappelijke po litiek op buitenlnads, financieel en cultu reel gebied. Men verwacht dat Irak, dat onlangs een verdedigingsverdrag sloot met Turkije, niet tot dit nieuwe Arabische ver drag zal kunnen toetreden. JOGJA (PIA) De derde en vierde beklaagde in de zaak tegen de leiders van de R.M.S., die voor de militaire rechtbank in Jogja dient, hebben, evenals de voor hen verhoorde president Manuhutu en minister-president Wairizal verklaard on schuldig te zijn aan het ten laste gelegde. Zowel Daniel Johannes Caspers, die op trad als minister van Binnenlandse Zaken, als Johannes Benjamin Pattiradjawane, die de functie van minister van Financiën be kleedde, zeiden dat zij de hun aangeboden functies hadden aanvaard omdat zij bij weigering voor hun leven vreesden. Caspers noemde de proclamatie van de R.M.S. een aangelegenheid op zeer hoog niveau, die boven zijn bevattingsvermogen ging. Hij had eens verzocht zijn ambt te mogen neerleggen, doch dat was geweigerd. Caspers zeide tenslotte niet bereid te zijn te verklaren of de R.M.S. fout was of niet. Hij had slechts de R.M.S. erkend. Pattiradjawane zeide zich er van bewust te zijn, dat de proclamatie van de R.M.S. in strijd was met de Indonesische grond wet. De correspondent van PIA in Jogja ver neemt, dat niet zoals eerder is gezegd, alle twaalf beklaagden het aanbod van juridi sche bijstand hebben geweigerd, doch acht van hen. De overige vier R.M.S.-leiders hebben medegedeeld, dat zij het aanbod in beraad willen houden. De secretaris van de Masjumi voor West- Java en voorzitter van het anti-communis tische front, Roesad Noerdin, die de vorige week werd gearresteerd, is Woensdag in vrijheid gesteld. WASHINGTON (AFP) Uit welinge lichte kring in Washington is vernomen dat de Verenigde Staten Zweden en Zwitser land ervan op de hoogte hebben gesteld dat zij accoord gaan met het voorstel van die landen om de neutrale bestandscommissie in Korea te ontbinden. De regeringen van Zweden en Zwitserland zijn hiervan op de hoogte gesteld in nota's waarin de Verenig de Staten de hoop uitspreken dat Zweden en Zwitserland in hun komende onderhan delingen over deze kwestie met de Chinese communisten overeenstemming zullen kun nen bereiken over het ontbinden van de commissie, waarin ook Polen en Tsjecho- slovakije zitting hebben MOSKOU (Reuter/UP) De Ameri kaanse Pater George Bissonnette heeft wenend voor de laatste maal de mis op gedragen voor de rooms-katholieken on der de buitenlandse diplomaten in Mos kou. De tranen stroomden hem langs de wangen tijdens de dienst voor twintig di-*1 plomaten en hun echtgenoten van de Brit se, Amerikaanse, Franse, Mexicaanse, Noorse en Nederlandse ambassades. Tijdens de mis in de kapel, die pater Bissonnette in zijn woning te Moskou heeft ingericht, deelde hij mede, dat hem geen reden voor zijn uitwijzing is opgegeven en dat hij niet weet of de Amerikaanse am bassade van deze reden op de hoogte is. Hij hoopt morgen per vliegtuig uit Mos kou te vertrekken. De Amerikaanse ambassadeur Charles Bohlen heeft in zijn ambtswoning een groot diner gegeven. Als eregast nodigde hij pater Bissonnette uit, die vanavond tijdens een cocktail party-receptie afscheid zal nemen van zijn vrienden. Pater Louis F. Dion uit Worcester in de Amerikaanse staat Massachusetts wil pater Bissonnette opvolgen indien het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Za ken hem een visum geeft en Moskou hem accepteert. Pater Dion was al vóór het in cident aangewezen als opvolger van Bis sonnette. Toen de Russische regering laatstgenoemde uitwees was voor Dion reeds een visum aangevraagd. (Van hedenmorgen 7 uur) weers- 00 c -Ou S c Oi C_ ai ES CO toestand iS rS-C Sb Stockholm geheel bew. W 4 -3 0 Oslo nevel ZO 1 0 0 Kopenhagen zwaar bew. ZZW 6 -3 0 Aberdeen half bew. WNW 8 1 4 Dublin onbewolkt WNW 4 0 0 Londen onbewolkt N 3 1 0 Amsterdam onbewolkt ZW 4 -3 0 Brussel licht bew. Z 2 1 0 Parijs onbewolkt NNO 1 -4 0 Bordeaux mist windstil -2 0 Grenoble nevel windstil -3 0 Nice onbewolkt NNW 6 3 0 Berlijn zwaar bew. Z 2 -8 0 Frankfort licht bew. 3 -6 0 München onbewolkt W 2 -13 Zürich nevel O 2 -9 0 Genéve nevel windstil -6 0 Locarno onbewolkt windstil -2 0 Wenen onbewolkt windstil -11 0 Innsbruck nevel windstil -13 0 Rome onbewolkt NNO 5 0 0 Neerslag laatste 24 uur. *XXX»OCCOOCOTOCCCroC«-«-*yv-. .-•xmxr a »TOTYvy<-rtm000" 8 NOORD-WESTELIJKE WIND b Verwachting, medegedeeld door het 3 K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij- 8 dagavond tot Zaterdagavond, opge- 3 maakt tot 10 uur: b In de nacht hier en daar mist en lichte js vorst tot temperatuur om het vries- b punt. Morgen zonnig weer en ongeveer o dezelfde middagtemperaturen als van- is daag. Zwakke, tijdelijk matige wind q tussen West en Noord, w Maanstanden 8 8 Maart 16.41 uur: Volle maan 8 16 Maart 17.36 uur: Laatste kwartier b 24 Maart 4.42 uur: Nieuwe maan g 30 Maart 21.10 uur: Eerste kwartier H 5 Maart Zon op 7.22 uur, onder 18.27 uur. 8 Maan op 15.00 uur, onder 5.39 uur. g Hoog en laag water in IJmuiden 8 Vrijdag 4 Maart H Hoog water: 12.25 en uur. Laag water: 7.27 en 20.25 uur. b Zaterdag 5 Maart -j b Hoog water: 1.12 en 13.39 uur. g Laag water: 9.00 en 21.37 uur. ooo0(xoooocicooooococicxxx>cocoooocccoccc -o:xxxocococccex>

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1