Dulles en Eden staan lijnrecht tegenover elkaar „E 55 als dekmantel voor commerciële televisie" Weerbericht Peking en Taipeh voeren versterkingen aan Volendammer trams in botsing OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Attlee acht de tijd rijp om zich van Bevan te ontdoen Winterweer Matsoe en Quemoi: verdedigen of ontruimen Omroepverenigingen verweren zich Strijd om sponsorprogramma's Eén dode, 2 ernstig- en 10 licht-gewonden Het woord is aan Schorsing als fractielid aanbevolen wegens ontactisch optreden 69e JAARGANG No 205 Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 9 MAART 1955 299e JAARGANG No 52 Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Eden adviseert Dulles waarschuwt Herriot schort ontslag op, Straaljager neergestort Scherpe koersdaling op de beurs te New York Tumult in het Lagerhuis van Noord-Ierland Ontwapeningsconferentie in Londen voortgezet Fout Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor jn Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar TAIPEH (United Press) Zowel communistisch als nationalistisch China trekken duizenden soldaten samen en voeren versterkingen aan naar het gebied rond en op het nationalistische eiland Matsoe. Nationalistisch China heeft het garnizoen op Matsoe verdrievoudigd, terwijl zware artillerie en grote hoeveelheden munitie naar het eiland worden overgebracht. Peking-China versterkte zijn luchtmacht in de pro vincie Foekien tegenover Matsoe in de straat van Formosa. Twee divisies van com munistisch China liggen voor de kust en bestaan grotendeels uit oorlogsveteranen uit Korea. Zowel uit Peking als uit Taipeh komen verder berichten binnen over grootscheepse land-, zee- en luchtmanoeuvres. Intussen hebben Dulles en Eden, respectievelijk de Amerikaanse en de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, betreffende de kusteilanden Matsoe en Quemoi volkomen tegenovergestelde meningen verkondigd. Eden ziet in ontruiming van deze eilanden de oplossing van het dreigende conflict, Dulles daarentegen wil dt nationalisten er stand doen houden. Sir Anthony Eden, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft Dinsdag in het Lagerhuis verklaard dat communistisch China's lidmaatschap van de UNO en het lot van Formosa internationaal beslist zou den kunnen worden, indien in de Straat van Formosa een staking van het vuren tot stand gebracht werd en de nationalisten de kusteilanden ontruimden. Bij alle partijen in het parlement ging na deze verklaring een luid gejuich op. De Britse minister zeide verder, dat En geland met Moskou en Peking nog steeds contact onderhoudt om t.e trachten een op lossing voor de kwestie-Formosa te vinden. Eden, die verslag uitbracht over de reis in het Verre Oosten waarvan hij Maandag is teruggekeerd, zeide, dat hij node tot de conclusie was gekomen, dat er aangaande deze kwestie nog geen vorderingen kunnen worden gemaakt door middel van een in ternationale conferentie. Hij deed een beroep op de Chinese natio nalisten hun strijdkrachten terug te trek ken van de eilanden voor de kust van het vasteland. In diplomatieke kringen wordt gezegd, dat Eden door deze verklaring voor de eer ste maal in het openbaar laat blijken hoe ernstig het meningsverschil tussen Enge land en de V.S. is over de manier waarop het probleem moet worden opgelost. Sir Anthony Eden kreeg applaus toen hij zei, dat, indien men zich in het Verre Oos ten beheerst, internationale aandacht kan worden geschonken aan de kwestie van China's vertegenwoordiging in de UNO en aan de toekomstige status van Formosa. Wat het Midden-Oosten betreft, gaf hij te verstaan dat Engeland overweegt toe te treden tot het Turks-Iraakse verdrag. In Bagdad heeft hij deze mogelijkheid bespro ken met premier Nouri El Said. Eden hoop te dat hij het parlement binnenkort verde re inlichtingen over dit onderwerp kan geven. Zou communistisch China thans de kust eilanden Quemoi en Matsoe aanvallen, dan moet gewapend ingrijpen van Amerika waarschijnlijk worden geacht. Nog altijd blijft de beslissing aan president Eisen hower voorbehouden, doch de radio-rede welke Dulles Dinsdagavond heeft uitge sproken, bevat de plechtige verzekering van concrete steun aan Zuid-Oost-Azië alsmede een onverholen waarschuwing aan commu nistisch China. Minister Foster Dulles heeft Dinsdag voor de Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen vei-klaard, „dat de positie van de vrije landen in Zuid-Oost-Azië in gevaar zal komen, tenzij de Verenigde Staten hun invloed op positieve wijze laten gelden." Dulles, die een verslag gaf van zijn recente reis naar het Verre Oosten, zei, dat de communisten „ons afschilderen als zwak; tenzij de vrije volken een duidelijker ge voel krijgen van onze kracht en bereidheid om die kracht te gebruiken, zullen zij tot de slotsom komen, dat het communisme zal winnen en dat zij zich beter bij het com munisme kunnen aansluiten." De minister herhaalde zijn verklaring van 16 Februari, waarin hij het denkbeeld van een opgeven van Quemoy en Matsoe ver wierp, omdat hij betwijfelde, of dit de zaak van de vrede en de veiligheid zou dienen. Dulles verklaarde Dinsdag voor de com missie, dat hij „zeer nuttige besprekingen" heeft gevoerd met generaal Tsjang Kai Tsjek. Dulles zeide verder in zijn radiorede: „De Chinese communisten schijnen vast besloten te zijn een uitdaging te doen. Tezelfder tijd trachten zij aanhoudend onze macht te kleineren en twijfel te laten ont staan aan onze vastbeslotenheid." Hij voeg de hier nog aan toe, dat de geallieerden in Zuid-Oost-Azië over voldoende machts middelen beschikken. In het bijzonder de Verenigde Staten beschikken over zee- en luchtstrijdkrachten, die zijn uitgerust met nieuwe en krachtige wapens, die met een grote mate van zuiverheid gebruikt kunnen worden, zodat militaire doelen geheel kun nen worden vernietigd zonder bevolkings centra in gevaar te brengen. Dulles wilde op een persconferentie nog geen commentaar leveren op de rede van minister Eden. Wel zei hij, dat de Verenig de Staten, evenals Groot-Brittannië, trach ten te komen tot beëindiging van de actieve vijandelijkheden in de straat Formosa. LYON (Reuter) Edouard Herriot, de 82-jarige radicale burgemeester van Lyon, heeft besloten zijn ontslag als burgemees ter „op te schorten" tot Maandag. Hij nam dit besluit, toen Thomas, wiens verkiezing tot onder-burgemeester aanleiding van zijn ontslagaanvrage was, meedeelde, dat hij zich zal terugtrekken. Maandag zal over de vacature van onder-burgemeester worden gestemd. (Van een redacteur) De Nederlandse Televisiestichting (N.T.S.) heeft ernstige bezwaren tegen de door bedrijven aangeboden programma's (zogenaamde sponsorprogramma's) welke de stichting Televisie '55 op de Rotterdamse tentoonstelling E 55 denkt te geven. De N.T.S. meent, dat noch de omstandigheden waaronder de stichting Televisie '55 zal uitzenden, noch de middelen waarover zij voor de duur van de tentoonstelling kan beschikken, wettigen dat van een experiment met commerciële televisie kan worden gesproken. Bij het publiek wordt daardoor een verkeerde indruk gewekt, waardoor onrust moet worden gevreesd in de Nedelandse televisie, juist in een periode, waarin zij voor alles behoefte heeft aan rust om zich te kunnen ontwikkelen. Met andere woorden: de omroepverenigingen vrezen, dat onder de dekmantel van de E 55 de commerciële televisie de Nederlandse aether wordt binnen gesmokkeld. Dit heeft de secretaris van de Neder landse Televisiestichting, de heer J. B. R e n g e 1 i n k, Dinsdagmiddag op een persconferentie verklaard. De berichten omtrent de voorgenomen commerciële televisie-uitzending van de stichting Tele visie '55 hadden het bestuur van de thans weer eendrachtig in de NT.S. samenwer kende vijf omroepverenigingen genoopt compleet uit zijn Bussumse verhevenheid neer te dalen in een zaal van „Krasna- polsky" en zich daar te verweren tegen de vooruitgeworpen schaduwen van wat in de toekomst wellicht een concurrent zou kun nen worden: de reclame-televisie, ook al verklaarde de heer Rengelink met nadruk, dat hij „voor de commerciële bee^domroep niet bang is, omdat die in de eerste jaren op grond van een eenvoudig debet- en creditsommetje geen schijn van kans zal hebben." De stichting Televisie '55, welke naar het schijnt is voortgekomen uit het Rotter damse bedrijfsleven, stelt zich voor dage lijks gedurende zes uren via een zender op het tentoonstellingsterrein televisiepro gramma's te verzorgen. Daardoor zou op grote schaal een indruk worden gegeven van de huidige stand van zaken in de beeldomroep, een steuntje dat de Neder landse televisie-industrie best kan gebrui- Met een enorme klap, die tot in de wyde onttrek van het vlakke Waterland was te horen, zijn vanochtend vroeg om vijf minu ten over zeven twee tramstellen van de NZHVM met een vaart van circa 45 km. op elkaar ingereden op het enkelsporig traject tussen Broek in Waterland en Purmerend. De bestuurder van de tram uit de richting Volendam, de 60-jarige Alphons Hendriks uit Amsterdam, heeft het met de dood moe ten bekopen, dat hij met zijn tram door het automatisch werkende rode sein is gereden eu op het enkel spoor in een dichte mist bank op de tram, komende uit Amsterdam, is gebotst. De bestuurder van deze laatste tram, de heer Fr. Schutte uit Amsterdam, ontkwam, doordat hy, gealarmeerd door de twee opdoemende lichten, de reminstallatie in werking stelde en naar achteren sprong. De in de Volendamse tram op het voor- balcon staande ploegbaas De Groot en de wegwerker Tol moesten zwaar gewond uit de enorme ravage van de vernielde motor wagen worden gehaa-d. Ze zijn overge bracht naar het ziekenhuis in Purmerend. Van de ruim 200 passagiers in de beide tramstellen, die op dit spitsuur vooral in de richting Amsterdam geheel vol zijn, liepen slechts tien personen lichte verwondingen op. De politie stelt -en onderzoek in onder leiding van de officier van- justitie uit Amr sterdam. De dienst Amsterdam-Noord naar Volendam en omgekeerd wordt onderhou den met een pendeldienst. Direct na het ongeval is de trambestuur der Schutte langs de trambaan in het ver laten polderland tussen Broek in Water land en Monnikendam naar een langs de rails staande diensttelefoon gelopen en heeft de politie gealarmeerd. De plaats van het ongeval was moeilijk te bereiken om dat men slechts bij Waterland of bij Mon nikendam met een brug over het water bij de tramlijn kan komen. Daarom duurde het even alvorens aan de gewonden de eerste hulp kon worden verleend. Met een werk- wagen zijn de zwaar gewonden vervoerd naar Purmerend. Naar schatting was er gedurende het ongeluk slechts een zicht van niet meer dan vijftig meter. Aan beide kanten van het enkelsporig traject bevindt zich een deel met dubbel spoor, waar de trams ge woonlijk elkaar passeren. Verlaat de ene tram het dubbelsporig traject, dan springt aan de andere zijde het sein op rood. Men onderzoekt thans of deze electrische auto matische installatie vanochtend voldoende heeft gefunctionneerd. Door de enorme kracht waarmee de motorwagens tegen elkaar zijn gereden, braken de koppelingen van de aanhang wagens en reden door de snelheid achter uit. Vermoedelijk daardoor zijn de vele passagiers gespaard gebleven. De lichte verwondingen bleven beperkt tot snijwon- den en kneuzingen. Beide tramstellen, die zwaar zijn bescha digd, konden vanochtend om half tien nog niet worden weggesleept, omdat het politie onderzoek nog niet was beëindigd. ken, gezien het nog geringe aantal kijkers. De Nederlandse Televisiestichting zou daar op zichzelf ook geen bezwaar in zien al vroeg en kreeg zij de waarborgen, dat de op de E 55 uitgezonden beelden onder geen beding de omheining der tentoonstel ling zullen overschrijden indien haar zuster zich zou beperken tot reportages, bedrijfsfilms en demonstraties van de op de E 55 exposerende bedrijven. De N.T.S. dat wil dus zeggen de om roepverenigingen kant zich echter prin cipieel tegen de zogenaamde sponsor programma's, waarbij dus normale pro gramma-onderdelen (muziek, cabaret, toneel etc.) worden aangeboden door be drijven, welke in ruil voor hun betaling het recht verkrijgen gedurende dertig seconden voor en dertig seconden na het aangeboden programma de aandacht van de kijkers op hun producten te vestigen. De N.T.S. stelt, dat het onjuist is te spreken van „een experiment met commer ciële televisie," omdat Televisie '55 niet elke dag nieuwe programma's zal geven, maar een maand lang dezelfde. Bovendien kan men als de prognoses van de directie van E 55 bewaarheid worden uitgaan van een publiek van drie millioen kijkers. Tenslotte blijft de reikwijdte van de zender tot. de E 55 beperkt. De heer Rengelink was van oordeel, dat pas van een billijke vergelijking sprake kan zijn, wanneer de commerciële televisie, evenals de N.T-S., dagelijks nieuwe pro gramma's moest geven en dan voor een publiek van, zoals thans, ten hoogste hon derdduizend kijkers. Bovendien behoeft men op de E 55 geen dure studio te betalen, terwijl de overige apparatuur tegen gere duceerde bedragen beschikbaar is. „Het is een koud kunstje om nu onze mensen weg te kopen of hen in onzekerheid te brengen en om artisten hoge honoraria te bieden. Wij, die geen programmabeleid voor drie maanden, maar voor lange tijd moeten voei-en, kunnen daar niet tegen op bieden," aldus de televisiesecretaris. Intussen zal de N.T.S. ondanks haar teleurstelling over de voor haar onbevre digende gang van zaken men heeft het gevoel door de tentoonstellingsdirectie aan het lijntje te zijn gehouden, terwijl de andere partij voortging haar eigen plannen te ontwikkelen de E 55 niet boycotten en van de bealngrijkSte gebeurtenissen de gebruikelijke reportages geven. Wel vindt de N.T.S. het een beetje spijtig, dat in de avonduren haar programma's ongehinderd door de tentoonstellingszender kunnen worden gerelayeerd. Vermelden wij nog, dat de omroep ver enigingen hebben aangeboden zelf een mid dagprogramma van vier uur op de tentoon- setlling te verzorgen, dat geen reclame be vat zou hebben. Het geven van reclame uitzendingen is trouwens aan de N.T.S. verboden. De heer Rengelink meende, dat het Ame rikaanse voorbeeld van commerciële tele visie niet tot navolging verlokt. In Europa begint de Engelse commerciële televisie pas in September, de praktijk van Télé-Luxembour, Télé-Monte Carlo en Télésaar achtte hij te verwaarlozen. De heer Rengelink bleek trouwens op ideeële gronden tegen reclame in de beeld- omroep gekant. Uit een gesprek mei andere In de nabijheid van het Amsterdam- Rijnkanaal, achter het Luthers rusthuis „De Wartburg" is hedenmiddag te half een een straaljager, zeer waarschijnlijk afkomstig van de basis Soesterberg, neer gestort. Men vermoedt dat er geen overlevenden meer zullen zijn. Het toestel heeft zich namelijk meters in de grond geboord. Politie, ambulance-wagens en brand weer hebben zich naar de plaats des on- heils gespoed. Bij het ter perse gaan van dit nummer werd bekend dat het toestel een F 84 Thun- derjet is van de vliegbasis Eindhoven der Koninklijke Luchtmacht. De Nederlandse vlieger heeft zich vermoedelijk niet kunnen redden; het toestel heeft zich vier meter in de grond geboord. Econoom geeft waarschuwing NEW YORK. (Reuter). Op de effec tenbeurs te New York heeft zich Dinsdag weer een scherpe koersreactie voorgedaan, waarbij zich dalingen van 4 en 5 dollar en zelfs meer per aandeel voordeden. Tijdens de oohtendbeurs ontstonden er drie ver- koopgolven, terwijl er in het laatste beurs- uur een bijzonder ernstige verkoopbewe ging optrad. Het onofficiële koersgemid- delde van 60 aandelen daalde met 3.10 dollar tot 158.60 dollar. Dit is de grootste daling sedert 17 Januari, toen het gemid delde met 3.50 dollar daalde. Op grond van de daling van dit gemiddelde kan worden aangenomen, dat de totale markt waarde van alle te New York genoteerde aandelen met ongeveer 3 milliard dollar verminderde. In sommige kringen in Wall Street schrijft men de verkoopbeweging toe aan verklaringen van prof. J. K. Galbraith, hoogleraar- in de economie aan de univer siteit van Harvard voor de Senaats commissie die een onderzoek instelt naar de oorzaken van de hausse op de effeclenmarkt. Prof. Galbraith ver klaarde dat de Amerikaanse economie zich wellicht in het beginstadium bevindt van een ontwikkeling, die eindigt met een in eenstorting, zoals zich in 1929 heeft voor gedaan. Tekenen van gevaar zijn de toe genomen effectenaankopen op crediét, het grote aantal nieuwelingen op de effecten- markt en het groeiende verschil tussen de beursnotering en de nominale waarde dei- aandelen. Hij drong er bij de regering en het beursbestuur op aan voorbereidingen te treffen om een einde te maken aan het kopen van aandelen op crediet en om andere maatregelen te nemen, indien de hausse, die reeds anderhalf jaar duurt, niet spoedig verflauwt. In wezen is er nog geen antwoord gevonden op de vraag, hoe er een einde kan worden gemaakt aan een teugelloze speculatie, wanneer deze een maal goed op gang is, zo waarschuwde prof. Galbraith. Protest tegen schietpartijen BELFAST (Reuter) Een lid van de Kamer van Afgevaardigden van Ierland (Eire), Sean Dunne, en een metgezel zrjn door de politie van de tribune in het Lager huis van Noord-Iex'land (Ulster) verwij derd, omdat zij de minister van Binnenland se Zaken, George Hannah, in de rede vie len, toen deze een verklaring over de inci denten aan de grens in het afgeopen week einde aflegde. De twee mannen uit de Ierse republiek schreeuwden: „Tracht niet uw moorde naarsbende te verdedigen. Dit is geen rege ring, Het is een maskerade. Gij verbergt u achter een bende moordenaars", toen mi nister -Hannah zeide, dat men aan de Noord-Ierse kant van de grens maatregelen met het oog op een eventueel nieuw optre den van het „Ierse Republikeinse leger" had moeten nemen, omdat Ierland niets te gen deze verboden organisatie doet. Ten gevolge van de beschermingsmaat regelen is een persoon gedood, terwijl twee anderen werden gewond. Alle drie waren af komstig uit Noord-Ierland. Minister Han nah deelde mede, dat een onderzoek wordt ingesteld. LONDEN (United Press) De ontwape ningsconferentie die tien dagen geleden te Londen geopend werd is gisteren voortge zet. De Russische onder-voorzitter van Buitenlandse Zaken Gromyko was voorzit ter bij de achter gesloten deuren gevoerde besprekingen. In het afgelopen weekeinde was de Franse gedelegeerde Jules Moch naar Parijs gevlogen voor overleg met pre mier Faure. De Engelse afgevaardigde An thony Nutting heeft uitvoerig beraadslaagd met Sir Anthony Eden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Grant Allen: Kakkerlakken denken dat keu kens geschapen werden om kak kerlakken een geriefelijke ver blijfplaats te verschaffen. (Van onze correspondent in Londen) De Labour-leiders in het Britse parlement hebben besloten Aneurin Bevan te schorsen als lid der Lagerhuisfractie en z\jn roye ment bij het partijbestuur voor te dragen. Bevan krygt de gelegenheid zich volgende week voor de Labourfracties in Lager- en Hogerhuis te verdedigen. Indien de fractie en het partijbestuur het voorstel goedkeu ren, zal het de tweede maal in de geschie denis zijn dat Bevan wordt geroyeerd. Voor het eerst gebeurde dit in April 1939, toen hy de volksfront-politiek van wylen Sir Stafford Cripps steunde. Zyn royement duurde tot December van hetzelfde jaar. Het gevolg van Bevan's verwijdering uit de partij moet zyn dat deze een strijdbaar der karakter krijgt want het tekort daar aan gaf de militante Bevan zijn kans. Bij voorgaande conflicten heeft Attlee Bevan niet alleen de hand boven het hoofd gehouden, maar ook getracht hem de wind uit de zeilen te nemen. Vandaar dat Bevan een functie kreeg in de Labour-regering. De nationalisering van de ijzer- en staalin dustrie inmiddels door de conservatieven weer ongedaan gemaakt werd alge meen als een concessie jegens Bevan be schouwd. Toen Bevan het afgelopen jaar Attlee overvleugelde door zijn tegen-leiding inzake Duitse herbewapening zwaaide Att lee in zijn politiek tegenover China naar links en bracht hij met Bevan een bezoek aan Peking. Attlee kreeg het initiatief dat hem dreigde te ontglippen weer in handen. Thans lijkt het psychologische moment om zich van Bevan te ontdoen of hem al thans op hardhandige wijze de les te lezen, te zijn aangebroken. Bevan heeft zich door zijn ontactisch optreden gedurende het de fensie-debat volkomen geïsoleerd, ook van zijn naaste geestverwanten, die vrijwel al len mèt Attlee de fabricatie van de Britse H-bom aanvaardden. Het zwakke stand punt van Bevan was dat hij de H-bom in principe aanvaardde maar deze uitsluitend wilde beschouwen als een middel tot repré saille tegen een aggresor, die zélf atoom bommen gebruikt, en niet tegen een vijand, die slechts met conventionele wapens vecht. De Labour-fractie was echter mèt de rege ring van oordeel dat een dergelijke opvat ting een uitnodiging tot aggressie uit het Oosten zou betekenen aangezien de com munistische landen een overwicht bezitten aan grondstrijdkrachten. Niet Bevan's opvattng, waarvoor genoeg sympathie bestaat als menselijk protest tegen de verschrikkingen van de H-bom heeft tot het royementsbesluit geleid, maar het feit dat hij Attlee in het openbaar in verlegenheid heeft gebracht door hem tij dens het Lagerhuisdebat op uitdagende manier de vraag te stellen of hij het ge bruik van de H-bom tegen een aanvaller, die de bom niet gebruikt, zou goedkeuren. Dit was een vraag die Attlee als mogelijk toekomstig premier onmogelijk kan beant woorden, omdat hij een Labour-regering niet op deze wijze kan binden. bestuursleden van de N.T.S. bleek ons evenwel, dat men daar er de hand niet voor in het vuur durfde steken, dat de Nederlandse Televisiestichting nimmer tot ^Donsorprogramma's haar toevlucht zou nemen: ter dekking van de exorbitante kosten van techniek en programma's zou dit verantwoord kunnen zijn. Maar die be slissing wil men pas na rijp beraad en in een rustige sfeer nemen. Hetgeen men bij de N.T.S. bovenal vreest is een publieke agitatie en aandrang op grond van de resul taten van de stichting Televisie '55. Het alleenvertoningsrecht van de omroepver enigingen is blijkbaar toch niet zo onaan tastbaar als het scheen. Veel kostbaar antiek, 50 forellen, een aan tal pasgeboren krokodillen en schildpad den, alsmede een sprekende papegaai zijn verloren gegaan bij een felle brand die gisternacht het eethuisje „Olde Binnen hof je" aan de Singel in Amsterdam goed deels in de as legde. De eigenaar, Nicolaas Kroese, die op de tweede verdieping boven hel restaurant sliep, kon zich ternauwer nood redden. De brand is vermoedelijk ontstaan doordal een der bezoekers bij het sluiten van de zaak een brandende cigaret op de vloer zou hebben achtergelaten. Op de foto: wat er van de bar overbleef. Het is de grote fout van Bevan, wiens talenten en vooral sprekerskwaliteiten, die van Churchill soms evenaren, dat hij zich door zijn vurig temperament laat mee slepen en tot ondoordachte daden komt. Hoe groot hij ook als politicus moge zijn, hij is net niet groot genoeg om een staats man te zijn. Attlee, die vooral door de vakbewegings vleugel van de partij sinds lang verweten wordt te slap tegen Bevan op te treden en wiens positie daardoor bedreigd wordt, heeft een handige zet gedaan door Bevan's isolement te voltooien. Hij heeft een motie van Bevan die hij aanvankelijk had geweigerd thans bij het Lagerhuis ingediend. In deze motie wordt een spoedige bijeenroeping van een top conferentie tussen de Grote Drie over de H-bom en ontwapening geëist. Om deze motie was het jongste conflict begonnen. Toen Attlee weigerde er zijn steun aan te verlenen kwam Bevan met een soort gelijke motie voor de dag, die meer dan 100 fractieleden onderschreven. Bevan's voorstel in de fractie om onge acht de ratificatie van de Parijse accoorden contact met de Russen te zoeken was kort na het Kerstreces met 93 tegen 70 stem men verworpen. Een week later diende Bevan, gesteund door 114 andere Labour- afgevaardigden een motie in, die bijna gelijkluidend was als die van Attlee thans. De motie laat in het midden of de top conferentie voor of na de ratificatie van de Parijse verdragen dient te worden ge houden, zodat Attlee kennelijk tracht de genen, die anders achter Bevan aanlopen, aan zich te binden. Het KNMI deelt mede: Nadat een en dezelfde storing twee da gen achtereen op vrij uitgebreide schaal sneeuw in ons land had gebracht, is de luchtdruk in de afgelopen nacht gaan stij gen, waarbij flinke opklaringen voorkwa men. Ten gevolge hiervan vroor het in Eel de 12 graden en op verscheidene andere plaatsen 7 tot 9 graden. Ook in Duitsland kwam de laatste paar nachten plaatselijk strenge vorst voor. Bij zonder koude lucht stroomde van Finland naar Zweden en met de heersende Noord- Oostenwinden komt deze lucht nu lang zaam dichter bij ons land. In de komende nacht moet daarom weer op flinke vorst gerekend worden. Een van Groenland komende storing lag vanmorgen voor de kust van Noord-Noor- wegen. De kans bestaat, dat deze storing ook enige invloed op het weer in ons land zal gaan uitoefenen. Aan het koude weer zal deze storing echter nog geen einde kunnen maken. (Van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand m B 5f. C a3 P VZ 2-w -c C— Cm II Sm ÏX .$60 ZB Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Locarno Wenen Rome geheel bew. sneeuw sneeuw geheel bew. zwaar bew. onbewolkt sneeuw mist mist nevel mist zwaar bew. licht bew. nevel zwaar bew. nevel nevel sneeuw mist regen N N Z NO NW NNW NNO NO NO NNO NO ZZW N NO NO windstil O 1 O 1 NO 1 O 2 -13 2 -7 1 1 1 1 0,1 1 1 -4 0,1 -3 0 -2 0,1 -4 3 2 1 -4 0 -1 0 -2 0 -6 0 0 - Neerslag laatste 24 uur. WEER VORST IN DE KOMENDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Enkele overdrijvende wolkenvelden en droog weer, behoudens enkele plaatse lijke sneeuwbuien aan de kust. In de komende nacht matige, hier en daar strenge vorst en plaatselijk mistvor- ming. Ongeveer dezelfde middagtem- peraturen als vandaag. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen 10 Maart Zon op 7.10 uur, onder 18,36 uur. Maan op 21.16 uur, onder 7.14 uur. Maanstanden 16 Maart 17.36 uur: Laatste kwartier 24 Maart 4.42 uur: Nieuwe maan 30 Maart 21.10 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJrauiden Woensdag 9 Maart Hoog water: 4.17 en 16.29 uur. Laag water: 12.19 en uur. Donderdag 10 Maart Hoog water: 4.52 en 17.02 uur. Laag water: 0.33 en 12.55 uur.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1