Zweden ontmaskeren weer een Oost-Europese spionnagegroep Weerbericht Poujade Reeds elf arrestaties op drie plaatsen verricht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Haarlems Dagblad Washington schuift bezwaren van professoren opzij Voor de derde maal in vijf jaar tijd Labcurleden ontevreden over bestuursbeleid A anmeldingsfo rmulier Formosa wil het vuren niet staken Vijfde atoomproef in Nevada genomen Bouw van Fokker F-27 in Amerika EKSG-lening verwacht van 80 millioen gulden Paviljoen uitgebrand van opvoedingsgesticht Aanslag op gouverneur van Vietnam mislukt Koning Tribhoevan van Nepal overleden Het woord is aan Bijna 900 diamantbewer kers in staking gegaan Baroe Rao zou Nehroe een verzoekschrift aanbieden De Bevan-crisis Prinses Beatrix weer thuis Washington wil kernwapens voor noodweer reserveren Nieuwe dollarhulp ontvangen van de Verenigde Staten Premier vreest staatsgreep Burgemeesters spreken over verkeersvraagstuk Vader redde dochtertje en werd zelf aangereden Weerrapport 69e JAARGANG No 209 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. prukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteurs Robert Peereboom MAANDAG 14 MAART 1955 Haarlems Dagblad 299e JAARGANG No 56 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. VV. Peereboom en A. O. Huijsman pE OPSCHUDDING, in Frankrijk ge- wekt door het plotseling optreden van een massa-beweging van kleine middenstanders tegen de fiscus, onder leiding van een vol slagen onbekende jongeman, heeft reden, pit is maar niet zo'n incidenteel geval, zo'n even-geruchtmakende korte stoornis die met resoluut optreden der overheid wordt overwonnen en spoedig vergeten. Pierre Poujade, oud vierendertig jaar, is Mn kleine kantoorboekhandelaar in het stadje St. Céré, département du Lot. De provincie ligt in het Zuid-Westen des lands, evenver Zuidelijk van ons als Bordeaux, raaar veel dieper in het binnenland. Het is geen welvarende streek. En dat belasting- ambtenaren daar in St. Céré met hardheid optraden tegen een kruidenier ontketende ineens Poujade en zijn beweging, die nu al SOO.000 aanhangers telt, meer dan het ledental van enige politieke partij. Het leidde tot de oprichting van een weekblad, dat in enkele maanden honderdduizenden abonné's verwierf en tot die ordelijk verlopen massa-demonstratie te Parijs, die «oor de jonge winkelier in de hem eigen demagogische trant werd toegesproken. Blijft het bij een actie tegen de fiscus? Blijkbaar niet, want zij begint haar onte vredenheid op breder terrein te uiten. Dat Icon moeilijk uitblijven; het was eigenlijk al wonderlijk genoeg dat het uitbleef in de zomer van 1953, toen na een langdurige kabinetscrisis het zwakke kabinet-Laniel optrad en geen zwaarder tegenslag onder vond dan een paar grote stakingen, die niet g bleven en met compromissen werden opgelost. Laniel's bewind balanceerde bijna een jaar op het ski>pe koord der politiek; toen viel het en verleden jaar begon de stormloop-op-misstanden van Pierre Men- dès-France. Die opende nieuwe mogelijk heden en behaalde enkele belangrijke resultaten. Met blindheid geslagen politici zagen de werkelijkheid niet: de kans die de energie van deze man hun bood, om uit het moeras te komen. Zij brachten hem binnen acht maanden ten val, na hem zoveel be lemmerd en tegengewerkt te hebben als zij konden. Zij schiepen een volgende regering van het gebruikelijke type: dat der verstarring. En nu kunnen zij wel ver baasd en ontsteld zijn over het uitbreken van een protestactie als die van Poujade, maar zij hebben alle reden om die aan zich zelf toe te schrijven en te zeggen: Dit heb ben wij bereikt. Wij hebben dan tóch iets bereikt! Het pijnlijke is natuurlijk, dat zij dit allerminst beoogden. En nu kunnen zij op begane fouten, op hun eindeloos-voort durende disputen en jarenlang afremmen van Frankrijks politieke ontwikkeling nog wel nieuwe blunders laten volgen. Want als blijken mocht dat de kleine man Poujade niet opgewassen is tegen de storm die hij ontketend heeft, en dat zijn naaste mede werkers dat evenmin zijn ofschoon dat nog moet blijken; het is in onze tijd wel duidelijk geworden dat men zich daarin vergissen kan dan zal voortzetting van de gebruikelijke methodes mogelijk schij nen. Als men dat meent, als de kans op radicale koersverandering nog eens komt en de dreigende waarschuwing nog eens in de wind geslagen wordt, zullen de gevolgen zeker fataal zijn. De Franse historie is rijk genoeg aan waarschuwingen, die door het heersende regime genegeerd werden en aan de gevol gen van zulke veronachtzaming. De meest treffende voorbeelden vindt men wel in de voorgeschiedenis van de Franse revolutie. Daar traden ook de enkele mannen in naar voren, die poogden de situatie alsnog te redden, die de toestand wél doorzagen. De meest indrukwekkende persoonlijkheid uit dat verre verleden der achttiende eeuw blijft die van Turgot, minister van Finan ciën in de jaren 17741776: een man die evenals Mendès-France met grote beslist heid en snelheid poogde, ten snelste ingrij pende hervormingen tot stand te brengen. Hij was, merkwaardig genoeg, bij zijn op treden als minister ook precies even oud als P.M.F.: 47 jaar. En intrigerende lieden van het Hof en het ministerie brachten hem binnen twee jaar ten val, toen hij een ont werp had ingediend dat eigenlijk een vol ledige herziening van het landsbestuur in hield. Misschien is het niet Poujade die ten slotte de man van het grote verzet zal blijken te zijn. Maar zijn huidig optreden is reeds de grote waarschuwing dat de smeulende energie, de energie die in Frank rijk immer weer is opgeleefd, gaat opvlam men. Men zou de Franse politici willen vragen: hebt gij Turgot's historie herlezen? En die van Necker, zijn opvolger, maar vooral die van Turgot? Het is nog tijd. R. P. NAGPOER (Reuter) Premier Nehroe van India heeft Zaterdag snel een einde ge maakt aan de stroom van berichten over een „aanslag" in Nagpoer door een tele foontje aan zijn secretaris in Nieuw Delhi, dat het gehele geval berustte „op een mis verstand". Nehroe zei dat de man een stuk papier in zijn hand had, „waarschijnlijk een vorzoekschrift". Na zijn arrestatie werd een roestig mes in zijn bezit aangetroffen. Nehroe voegde hieraan toe geen belang aan het incident te hechten. STOCKHOLM (Reuter) De Zweedse veiligheidspolitie heeft elf personen, onder wie twee vrouwen, gearresteerd op beschuldiging van militaire spionnage en spion- nage tegen in Zweden wonende politieke vluchtelingen ten behoeve van „twee kleine Oost-Europese staten", aldus is van de zijde van de procureur-generaal te Stockholm bekend gemaakt. De elf personen, die deel zouden uitmaken van een communistische spionnagegroep, zijn vijf Zweden, een Tsjech, een Duitser, twee voor malige Tsjechoslowaakse staatsburgers en een voormalige Roemeense staatsburger. Er worden nog meer arrestaties verwacht. Volgens de bekendmaking kunnen geen verdere gegevens worden verstrekt. Zo werd niet gezegd, welke de landen wa ren, doch naar van welingelichte zijde ver luidt is met een van de staten Roemenië bedoeld. Volgens de politie zijn alle elf arrestanten communisten of met het com munisme sympathiserenden. Woensdag was de enige met name ge noemde arrestant aangehouden, de werk tuigkundige Evert Abrahamsson in de ge heime Bofors wapenfabriek te Karlskoga. Voorts werden twee Zweden en een buiten lander te Stockholm gearresteerd, wie spionnage betreffende een nieuwe vloot- basis en andere militaire installaties in aanleg op de eilandengroep voor Stockholm ten laste zou worden gelegd. De twee Zwe den, een onderofficier en een magazijn meester bij het leger, hebben volgens de politie een bekentenis afgelegd. De man, die men als de leider van de groep be schouwt en die als „de sfinx" wordt aan geduid, ontkent echter ten stelligste. De af deling van de groep te Stockholm had haar hoofdkwartier in een van de voornaamste winkelstraten. Ook zijn arrestaties verricht te Gothen- borg. Deze gearresteerden worden beschul digd van spionnage betreffende de twee nieuwe Zweedse torpedobootjagers, „Smaa- land" en „Halland", waarvan het voor naamste geschut uit robotwapens bestaat. De afdeling in de grote havenstad Gothen- borg zou ook belangstelling hebben gehad voor de vliegtuigfabriek te Trollhaettan, waar in het geheim aan automatisch lucht- (Van onze correspondent in Londen) De verdere ontwikkeling van de Bevan- crisis in de Engelse Labourpartij zal in ho ge mate afhangen van de reacties der par ty-afdelingen. De algemene klacht van de ledenmassa is dat zij niet gekend is in de belangrijke beslissing van de Lagerhuis- fractie inzake de H-bom en de stemming in de partij buiten het Lagerhuis is waar schijnlijk ten gunste van Bevan, die men beschouwt als de kampioen voor onmiddel lijke besprekingen met de Russen. „Bevan sprak voor de beweging" is thans de leus van zijn weekblad „Tribune". Onder druk van de omstandigheden heeft ook het fractiebestuur (schaduwkabinet) zich uitgesproken ten gunste van spoedige besprekingen tussen de grote vier, maar iedereen weet dat ook de Labourleiding niets voelt voor een gesprek vóór de ratifi catie van de Parijse overeenkomsten. Hier ligt dus het verschil met Bcvan. Het feitelijke conflict met hem gaat ove rigens niet over de H-bom als zodanig, maar over zijn „ondisciplinair" optreden dat de partij in de ogen van buitenstaan ders belachelijk maakt, althans volgens de leiding. Bevan heeft de Britse editie van de H- bom aanvaard, zij het dan dat hij de bom uitsluitend wenst te reserveren voor repré sailles tegen een aggressor die het eerst de H-bom gebruikt en niet tegen een „norma le" aanvaller die met conventionele wape nen vecht. Belangwekkend is de mening in diploma tieke kringen in Londen dat de H-bom in derdaad een noodzakelijke aanvulling moet worden geacht van het Britse arsenaal als een soort verzekeringspremie ingeval de Verenigde Staten in het isolement zouden vluchten, bijvoorbeeld als Frankrijk wei gert de Parijse verdragen te ratificeren. Mogelijk zal juist de Britse H-bom in een nieuwe Europese politieke crisis Amerika voor Europa behouden, meent men. Hedenmorgen heeft prinses Beatrix de chirurgische klin'eb van het Stads- en Aca demisch Ziekenhuis te Utrecht verlaten, waar zij zeven dagen geleden werd opge nomen wegens acute blindedarmontste king. er doelgeschut wordt gewerkt en waar straal motoren worden vervaardigd. Zondag avond werd te Malmö de arrestatie van een Tsjechisch onderdaan bekend gemaakt. Leden van de veiligheidspolitie konden zich in de groep dringen door zich als ar beiders in de Bofors wapenfabriek voor te doen. De groep zou reeds sinds 1952 werk zaam zijn. De politie is vier maanden ge leden met haar onderzoek begonnen. Van gezaghebbende zijde te Stockholm wordt vernomen, dat de Tsjechische mili taire attaché Zweden Vrijdag heeft verla ten. Het Tsjechische gezantschap wilde geen reden voor zijn vertrek opgeven. Het is de derde maal sinds de oorlog, dat er van een groot communistisch spionnage- complot in Zweden sprake is. De vorige gevallen, die in 1951 en 1952 werden ont dekt, betroffen spionnage ten behoeve van de Sovjet-Unie. In totaal werden toen drie Zweden tot dwangarbeid veroordeeld. Vier Zweden kregen gevangenisstraffen varië rend van zeven jaar tot acht maanden. Drie Russische diplomaten, aan wie de beklaagden inlichtingen hadden verstrekt kregen aanzegging Zweden te verlaten De openbare aanklager te Gothenborg, Persson, heeft medegedeeld, dat in Gothen borg een vreemdeling is gearresteerd op beschuldiging van spionnage. De nationa liteit is niet bekend gemaakt. De Zweedse minister van Binnenlandse Zaken, Gunnar Hedlund, heeft in een on derhoud met de pers verklaard, dat de spionnage een veel grotere omvang had dan aanvankelijk gedacht werd. Er zijn nog veel meer mensen bij betrokken, dan degenen die zich nu in hechtenis bevinden. Een aantal arrestanten was evenwel op bepaald vage gronden gearresteerd. De minister noemde de spionnage van zuiver militaire aard. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: Wenst zich met ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6.50 per kwartaal// 0.50 per we*k Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij, die zich met ingang van 1 April 1955 per kwartaal abonneren, ontvangen dé nummers tot en met 31 Maart 1955 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen NEW YORK (A.F.P./Reuter) De voor naamste Amerikaanse UNO-vertegenwoor- diger Cabot Lodge, heeft bij zijn terugkeer uit Londen, waar hij de ontwapeningsbe sprekingen tussen de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, de Sovjet-Unie, Frank rijk en Canada heeft bijgewoond, ver klaard, dat de Verenigde Stalen een „be trouwbaar verbod" op alle kern- en andere wapens „tenzij in geval van verdediging tegen aggressie", zullen steunen. „Wij hopen nog steeds dat de Sovjets met ons in deze richting zullen samenwerken," aldus Lodge, die naar New York is teruggekeerd om zijn land in de Veiligheidsraad te ver tegenwoordigen, waar Donderdag het inci dent bij Gaza weer aan de orde komt. TAIPEH (Reuter/A.F.P.) Het parle ment van nationalistisch China heeft een resolutie aangenomen, waarin het zich uit spreekt tegen elk voorstel om te komen tot besprekingen over een staking van het vu ren in de Straat van Formosa. De inhoud van de resolutie is aan de UNO doorgege ven. De verenigde Staten zullen aan de natio nalistische strijdkrachten op Formosa aan vullende hulp ter waarde van 48 millioen dollar verschaffen, aldus is in Washington bekendgemaakt. Dit geld zal worden ge bruikt voor aankoop van graan, katoen en brandstof ten behoeve van de nationalisti sche strijdkrachten. Door deze nieuwe toe wijzing, uit het speciale fonds van 700 mil lioen dollar waarover president Eisen hower „voor ondersteuning van strijd krachten van landen in het gebied van Zuid-Oost-Azië" kan beschikken, is het totaal van de Amerikaanse hulp aan For mosa sedert 1 Juli 1954 gestegen tot 138 millioen dollar. In de Chinese kustprovincie Foekien zijn ongeveer 250.000 man troepen bijeenge bracht, die gereed zijn om „elk ogenblik" een aanval te beginnen op de nationalisti sche eilanden Quemoy en Matsoe. De rivier de Ohio bedreigt de stad Milton (Kentucky, V.S.) met overstroming. Sinds zeven jaar heeft ze niet zo'n hoge stand bereikt. De witte houten huizen aan de buitenkant zijn reeds voor een goed deel verdwenen. De schade is aanzienlijk. DENVER (Reuter) Twee professoren van de medische faculteit van de universi teit van Colorado (V.S.) hebben verklaard, dat het neervallen van radio-actieve stof in de staat Colorado, afkomstig van de atoomproeven in de staat Nevada, een zo danige omvang heeft aangenomen/dat de genen die te maken hebben met volksge zondheid en openbare veiligheid er niet langer achteloos aan kunnen voorbijgaan. Een der professoren zeide, dat zijn af deling met een onderzoek bezig is en haar bevindingen aan de commissie voor atoom energie zal mededelen. Hij verklaarde, dat een gevarengrens niet bestaat of tenminste niet bekend is. De commissie voor atoomenergie heeft bekendgemaakt, dat er voor de bevolking geen gevaar bestaat en dat de radio-activi teit onbeduidend is. De gouverneur van Colorado, Johnson, zei, dat het verslag van de twee professoren „vals" is. Zaterdag is de vijfde van de huidige serie atoomproefnemingen in Nevada genomen. De ontploffing van'een kernwapen op een 90 meter hoge toren was niet zwaar. Een korte, heldere witte flits was tot in Los Angelos, op ongeveer 400 kilometer afstand zichtbaar. Na de ontploffing vormde zich een grote witte wolk, die tot een hoogte van 6000 tot 7500 meter steeg en toen snel uit elkander viel. Een half uur na de ont ploffing was de grote wolk overgegaan in een aantal wolkenbanken, die een zig-zag vorm hadden en in Oostelijke richting af dreven. Ambtenaren deelden mede, dat in de omgeving van de ontploffing een rook gordijn werd gelegd ter bescherming tegen de uitstraling van de hitte. Het biedt geen bescherming tegen de luchtdruk en de gamma-stralen. Dit gordijn zou ongeveer twintig meter hoog worden. Kardinaal Bernard Griffin, de Rooms- Katholieke aartsbisschop van Westminster, heeft opgeroepen tot „vrede door gebed" als een alternatief voor „vrede door angst". In een preek in de kathedraal van West minster over de dreiging van de waterstof bom verklaarde hij: „Men heeft ons mee- Het Amerikaanse ministerie van Handel heeft bekend gemaakt, dat er heden met vertegenwoordigers uit de Nederlandse vliegtuigindustrie vergaderd zal worden over mogelijke Amerikaanse goedkeuring van het gebruik van de Fokker F-27, een nieuw „turboprop" transporttoestel van het zogenaamde „bovendektype", in de Ver enigde Staten. Voigens de bekendmaking van het minis terie zullen de vertegenwoordigers van de Koninklijke Nederlandse Vliegtuigfabrie ken hierover besprekingen voeren met fuctionarissen van de Amerikaanse „Civil Aeronautics Administration", het officiële lichaam voor de burgerluchtvaart in Ame rika. De „Fairchild Aircroft Corporation" heeft het recht gekregen dit nieuwe Neder landse toestel in de Verenigde Stp+e~ te bouwen. gedeeld, dat er in de komende drie tot vier jaar betrekkelijk weinig kans bestaat op een atoomoorlog." „Wij van onze kant moeten deze mogelijke adempauze beschou wen als een zegen, als een gelegenheid voor elk van ons om de hemel te bestormen en te vragen om een antwoord van God op de door de mens geschapen crisis.'1 De kardi naal gelooft niet, dat blijvende vrede ge baseerd kan zijn op angst. Coëxistentie tussen Oost en West, hoewel op het ogen blik noodzakelijk, dienen; volgens hem niet beschouwd te worden als een afdoende en blijvende oplossing van de geschillen in de wereld. De Liga „Pax Christ" in Engeland, een R.K. organisatie, heeft Paus Pius XII tele grafisch verzocht, een 'bijeenkomst van leiders van Christelijke kerken van beide zijden van het „ijzeren gordijn" te beleg gen om te bespreken op welke wijze de beschaving kan worden bewaard voor ver nietiging door waterstofbommen. De liga wenst een conferentie van hoogwaardig heidsbekleders van orthodoxe, Rooms- Katholieke en niet-katholieke kerken uit de Verenigde Staten, Europa en Rusland, ten einde „de volledige kracht van de we reld-Christenheid tegen de oorlog te mobi liseren". De hoge autoriteit van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal zou binnen twee of drie maanden een lening op de Ne derlandse markt kunnen plaatsen, zo wordt uit goede bron vernomen. De onderhande lingen, welke hieromtrent reeds verschei dene maanden lopen, zouden bijna geëin digd zijn. De lening zou de vorm krijgen van een obligatie-uitgifte, waarvan de rente voet nog niet is vastgesteld, doch die in elk geval lager dan 4 percent zou zijn. De le ning zou overgenomen worden door een emissie-syndicaat van drie der belangrijk ste particuliere banken in Nederland. Do omvang van de lening, welke eerst op 20 A 40 millioen gulden was vastgesteld, zou volgens de jongste inlichtingen 80 millioen gulden kunnen bedragen. Zaterdagmiddag omstreeks kwart voor vijf is in het paviljoen „Vollenhove" van het opvoedingsgesticht der stichting „Hoen- derloo" een hevige brand uitgebroken, die in een korte tijd een groot gedeelte van het gebouw in de as heeft gelegd. Omtrent de oorzaak van de brand is nog niets met ze kerheid bekend, maar de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat het vuur is ontstaan door kortsluiting in een zogenaamde „kunstmoeder", die op de zolder van het gebouw was geplaatst. Het vuur vond aangewakkerd door de felle wind gretig voedsel in het droge hout van het ruim 100 jaar oude gebouw. De gehele zolderver dieping, alsmede het middengedeelte van de lager gelegen verdiepingen van het pa viljoen brandden uit. SAIGON (Reuter/AFP) Tran Van Lam, gouverneur in Zuid-Vietnam, is ter nauwernood aan de dood ontsnapt toen een handgranaat in zijn auto werd ge worpen. De aanslag geschiedde op een ogenblik, dat de auto, waarin de gouver neur op weg was naar zijn bureau, in het verkeer moest stilstaan. Tran Van Lam en zijn lijfwacht konden nog net voor de ontploffing uit de auto springen. De car rosserie van de wagen werd opengereten. Het is de laatste weken onrustig in Zuid-Vietnam, waar zich botsingen heb ben voorgedaan tussen de geregelde troe pen en het particuliere leger van de Hoa Hao secte en benden deserteurs. De rooms- katholieke premier van Zuid-Vietnam, Ngo Dinh Diem, zou 2.000 man speciale troepen naar Saigon hebben ontboden om zich te beveiligen tegen een mogelijke staatsgreep. Verantwoordelijke Franse, Vietnamese en buitenlandse waarnemers zijn het erover eens dat de regering Diem een kritieke periode tegemoet gaat, doch dat er geen burgeroorlog dreigt. Er is geen organiserende, over het gehele land ver spreide, gewapende oppositie tegen de regering. De internationale commissie heeft na een onderzoek van anderhalve maand in Zuid-Vietnamese kampen communistische beschuldigingen ongegrond verklaard, vol gens welke talrijke vluchtelingen, die naar het communistische Noorden zouden wil len terugkeren, met geweld worden vast gehouden. ZüRICH (Reuter) Koning Tribhoevan van Nepal is Zondag op 48-jarige leeftijd te Zürich, waar hij voor een hartkwaal werd behandeld, overleden. De vorst was vorig jaar naar Zwitserland gekomen om zich te laten behandelen door de bekende hartspecialist prof. Loeffler. Vrijdag was hij, na een verblijf van twee maanden te Nice aan de Rivièra, voor een verdere be handeling naar Zürich teruggekeerd. Koning Tribhoevan moest in 1950 zijn toevlucht zoeken in het gebouw van de Indiase ambassade te Katmandoe. Het vol gende jaar werd hij, mede dank zij steun van India, in zijn waardigheid hersteld. Er kwam een raadgevende vergadering en er werden hervormingsplannen op het gebied van het grondbezit uitgevoerd. Er bleven zich echter moeilijkheden voordoen tussen aanhangers van de vorst en van de volks vertegenwoordiging. Eind Januari trad premier Koirala, die reeds eerder aan het hoofd der regering had gestaan, af nadat de begroting voor buiten landse zaken was verworpen. Koning Trib hoevan bekleedde hierop zijn oudste zoon, de 34-jarige kroonprins Majendra Bir Bikram, met alle koninklijke gezag. Deze deelde vervolgens mee, dat hij „voor het ogenblik" alle macht aan zich trok. Koning Tribhoevan was op 18-jarige leeftijd met twee zusters in het huwelijk getreden, die de „oude" en de „jonge koningin" werden genoemd en die hem zeven kinderen schonken. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Paul Brulat: Sommige mensen zouden minder dwaas zijn als zij minder geleerd hadden. Naar wij vernemen heeft vanmiddag te Zandvoort een informele bespreking plaats tussen de burgemeesters van Haarlem, Bloemendaal, Heemstede en Zandvoort over het vraagstuk der snelverkeerswegen in Zuid-Kennemerland. Vanmorgen is de algemene werkstaking in de Amsterdamse diamantindustrie een feit geworden. Volgens een opgave van de Algemene Nederlandse Diamantbewerkers- bond (A.N.D.B.) staken thans ruim 700 diamantbewerkers en hebben 150 zelfstan digen zich solidair verklaard. Ook In de dépendance van een Amsterdamse dia mantslijperij in Egmond is het uit 45 per sonen bestaande personeel in staking ge gaan. Alleen wordt nog gewerkt in de een jaar geleden door de vakbeweging opgerichte diamantbewerkers-associatie in de hoofd stad (50 diamantbewerkers), waar volgens de gestelde voorwaarden, inclusief de 6 percent wordt gewerkt. De kas van de A.N.D.B. beschikt over een bedrag van twee millioen gulden. Het bestuur heeft bericht ontvangen, dat met steunlijsten voor de stakers wordt rondgegaan, doch zo werd nadrukkelijk verklaard dit gaat niet uit van de A. N. D. B. De firma B Mok en Zonen, die aanvanke- lyk de eisen van de ANDB wilde inwilligen, deelt mede, dat zij na rijp beraad besloten heeft de loonsverhoging van 6 procent slechts voor één week te kunnen invoeren. De ANDB heeft de werknemers in dit bedrijf circa 30 personen opdracht gegeven met ingang van Maandag 14 Maart het werk neer te leggen. Het N.V.V, heeft verklaard de ontwikke ling van de verhouding tussen de werk gevers- en werknemersorganisaties in de diamantindustrie te betreuren. De voorstel len van de werkgevers worden ook door het N.V.V. onaanvaardbaar geacht. Het N.V.V. beschouwt het verzet daartegen door de Al gemene Nederlandse Diamantbewerkers- bond als gemotiveerd. Zondagavond omstreeks half zes is een inwoner van Vijfhuizen op de Schipholweg, nabij de Spieringweg, door een auto aan gereden. Hij wilde met 2 kinderen, zijn 5-jarig dochtertje en driejarig zoontje, de weg oversteken, maar moest wachten voor voorbijsnellende auto's. Bij het naderen van een van deze auto's rukte het doch tertje zich los en wilde de weg overste ken. De vader sprong naar voren en zag nog kans, het kind naar achteren te ruk ken maar zelf werd hij door de achterkant van de auto. die door een poging van de chauffeur, om een botsing te vermijden, was gaan slippen, geraakt. Hij liep schaaf wonden aan gezicht en handen en een lichte hersenschudding op. Hij is naar zijn woning vervoerd. Het meisje kreeg enige schaafwonden in het gezicht. (Van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand Helsinki sneeuw Stockholm onbewolkt Oslo licht bew. Kopenhagen onbewolkt Aberdeen licht bew. no c c O "óo a Sz 5 5'2 ïa ZS 01 5 !r.E WNW NW NNW WZW 5 Dublin Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome nevel zwaar bew. licht bew. geheel bew. nevel onbewolkt onbewolkt onbewolkt geheel bew. licht bew. nevel mist mist onbewolkt nevel mist zwaar bew. Neerslag laatste WNW 7 WNW 3 NNO 4 N 3 windstil N 4 NNO 3 windstil NNW 6 WNW 5 windstil WNW 2 windstil windstil O 1 ZW 3 windstil NO 3 24 uur. -1 3 -1 0,1 3 0 -4 0,1 0 0 0 0,2 5 1 3 1 -1 0 -3 0 0 0 0 0 0 -4 0 -5 0 -4 0 TOENEMENDE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met morgen plaatselijk enkele buien. Matige Noord- Westelijke wind, later tot krachtig en aan de Waddenkust mogelijk tot hard toenemend. Vannacht bijna nergens vorst meer. Morgenmiddag dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. 15 Maart Zon op 6.59 uur, onder 18.45 uur. Maan op 1.44 uur, onder 9.26 uur. Maanstanden 16 Maart 17.36 uur: Laatste kwartier 24 Maart 4.42 uur: Nieuwe maan 30 Maart 21.10 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 14 Maart Hoog water: 7.08 en 19.26 uur. Laag water: 2.39 en 15.03 uur. Dinsdag 15 Maart Hoog water: 7.45 en 20.06 uur. Laag water: 3.11 en 15.36 uur.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1