„Club der Honderd'' besloot in IJmuiden het visseizoen BOLERO Zeventig bloemenmeisjes geven de stad een fleurig tintje Haarlems centrumcomité pleit voor behoud van particulier initiatief Lichtmonument op Houtplein wordt thans opgebouwd Haarlem Bloemenstad Gratis uitdeling van 100.000 bloemen Brussels Kamertoneel en Caplet-herdenking Schamele vangst, veel pleizier Deining van de zee als lichtkogel-ontsteking Nieuwe kleuterschool aan de Vondelweg WOENSDAG 16 MAART 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Heemsteedse Kunstkring Pater Meuwese houdt lezing over koppensnellers Het carillon speelt J. J. Delfos gehuldigd Ontspanningsavond voor bejaarden Mevr. Neudorfer 25 jaar bij Montessori-onderwijs „Door de Eeuwen trouw" G. Duinker overleden Auto omgeslagen op de Zeeweg te Overveen De viering van Koninginne- en Bevrijdingsdag SHERRY DRY PALE PRIJS PER FLES F 4.90 Vereniging „Rehoboth" Burgerlijke Stand van Haarlem Lezing drs. E. Stoppelman voor Haarlemse Jazz Club Verbetering op kruispunten in de weg naar Schiphol P. van der Sijde kwart eeuw bij Coöperatie Opbrengst van collecte voor kinderbescherming 1662,45 Als onderdeel van de feestelijkheden in het voorjaar zal op 14 April de harmonie „Canita Tuba" uit Lisse des avonds door Haarlem trekken. Dit corps, dat tijdens het grote bloemencorso verleden jaar voor aan de stoet liep, brengt een groet aan Haarlem van de bollenstreek en de muzi kanten zullen gevolgd worden door zeven tig a tachtig bloemenmeisjes die vervol gens in de periode van 14 tot 24 April een keer of vijf, meestal op Zatermiddagen, alle bezoekers van de bloemenstad en bo vendien ook de Haarlemmers zelf een bloem zullen opsteken. Men is daarbij van het standpunt uit gegaan, dat iedereen, die op dergelijke dagen op straat wandelt van een bloem moet zijn voorzien en men heeft zich daarom gewend tot de directie van de Keukenhof met de vraag of Haarlem de beschikking zou kunnen krijgen over hon derdduizend kortgesteelde bloempjes. De Keukenhof-directie kon echter geen defi nitieve afspraak maken en daarom heeft men zich tot de kwekers uit Haarlem en omgeving gericht. Deze kwekers zegden reeds meer dan vijftigduizend bloemen toe en er bestaat een goede kans, dat de resterende bloempjes ook nog geleverd kunnen worden. De bloemenmeisjes zullen allen gekleed worden in hetzelfde charmante uniform, bestaande uit 'n witte blouse en een zware popeline klokrok in felrode kleur. Rok en blouse zullen bestikt worden met kleine tulpjes. Bovendien krijgen de meisjes bij passende schoentjes. De bloemenmeisjes zullen twee aan twee door de stad lopen. Een draagt de mand met bloemen en de andere speldt de bloe men op met een speciaal voor dit doel ontworpen clip zodat men geen moeilijk heden zal krijgen met bijvoorbeeld dicht gestikte knoopsgaten. Voorts heeft men het niet toegestaan, dat er bij het opspel den van de bloemen gecollecteerd wordt voor een of ander liefdadig doel, omdat men van het standpunt uitgaat, dat iedereen met een bloem door de stad moet wandelen zonder hiervoor, al is het dan ook uit eigen beweging, iets betaald te hebben. Verdeling De verdeling van de meisjes over de stad leverde aanvankelijk nog enige moei lijkheden op, maar tenslotte heeft men toch de volgende oplossing gevonden: Tien meisjes zullen ter beschikking van Haar lems Bloei blijven en moeten de bloempjes uitdelen onder meer bij het station en de parkeerplaatsen. In Zuid zullen voorts evenals in Oost acht meisjes bloemen uit delen. In Centrum 24 en in Noord 16. Bo- Het bestuur van de Heemsteedse Kunst kring heeft een „ontdekkingsreis" naar Brussel en Antwerpen gemaakt om te zien of daar een gezelschap was, dat aan de behoefte aan avant-gardistisch toneel zou kunnen voldoen. Men heeft contact gekre gen met Het Kamertoneel in de Belgische hoofdstad, welk vooruitstrevend ensemble nauwe relaties met Herman Teirlinck on derhoudt. Zoals wii in het kort reeds eer der hebben gemeld, komt dit op Donder dag 24 Maart in het Minerva Theater een voorstelling geven van „Quoat-Quoat" van Jacques Audiberti, geschreven in 1946 en in het programma aangeduid als een vro lijk spel met een wijze inhoud". Dit merkwaardige stuk wordt in de ver taling van Edward Lear en in een décor van Huib van Hellem opgevoerd onder regie van Kris Betz met Anne Helm, Denise Hacke, Griet van Dyck, Bert van Goidsenhoven en Bert Jonker in de voor naamste rollen. Het is een belangwekkend experiment, dat ruime belangstelling ver dient. Voor dit gedurfde initiatief komt de Heemsteedse Kunstkring reeds bij voor baat hulde toe. Op Dinsdag 19 April heeft een extra uitvoering plaats. Op deze avond zal André Caplet (18781925) worden herdacht met een vertolking van enige zijner werken, waaronder'„Le Miroir de Jésus'' op een gedicht van Henri Chéon, met de Griekse mezzo-sopraan Irma Kolassi in de solo partij. Tevens werken mede de harpiste Phia Berghout, het Residente Vrouwen koor en het Kunstmaand-Kamerorkest uit Amsterdam, het geheel onder leiding van Arthur Qrobio de Castro. Een wees later speelt het Noordhol lands Philharmonisch Orkest (met de vio liste) in Heemstede en op Woensdag 27 April treedt het Spaanse danspaar Susan na Audeoud en José Udeata in het Mi nerva Theater op. Woensdag 23 Maart houdt pater K. Meuwese MSC in het Minerva Theater een lezing over zijn ervaringen in Zuid- Nieuw-Guinea, waar hij achttien jaar in het gebied van de koppensnellers van de Mapi heeft gewerkt. In die tijd maakte de missionaris diverse tochten over de uit gestrekte moerassen, waarbij hij voor on geveer twintigduizend mensen de eerste blanke is geweest, die zij ooit hadden aan schouwd. Pater Meuwese zal onder andere spreken over de nieuwe Doodskopstam- men, die hij in de omgeving van de Ko ningin Juliana-rivier ontdekte. Deze lezing wordt met een groot aantal fraaie licht beelden geïllustreerd. De Haarlemse stadsbeiaardier Arie Pe ters zal op Maandag 18 Maart, van 15.30 tot 16.30 uur, op het carillon van de Grote Kerk onderstaand programma ten gehore brengen. Improvisatie, Twee gavottes van Bach, Drie walsen van Brahms, „Morgenstim- mung" en „Anitras Tanz" van Grieg naar een bewerking van Arie Peters, Deense Volksdansmelodieën, Jupiter Mars van dr. Johan Wagenaar, Hollandse Feestdag van F. Timmermans, „Pastorale" van Jan Wagenaar en een Tango van Albeniz. vendien heeft men het toegestaan, dat in diverse wijken voor rekening van de straatvereniging nog meer meisjes de bloe men zullen distribueren en Haarlem-Noord bijvoorbeeld zal zeker van deze mogelijk heid gebruik maken. De winkeliers in de diverse wijken zor gen voor de bloemenophaaldienst en de verdeling en de enige moeilijkheid, die nog opgelost dient te worden is gelegen in het feit, dat er nog niet genoeg meisjes be schikbaar zijn. De meisjes in de leeftijd van ongeveer achttien tot vijfentwintig jaar, die in de gelegenheid zijn om in de periode van 14 tot 24 April vier- a vijfmaal gedurende twee uur, de bloempjes aan de wandelaars uit te reiken wordt verzocht zich op het bureau van Haarlems Bloei aan te melden. Half April zullen de bloemenmeisjes een tegenbezoek aan de Keukenhof maken. Tenslotte ligt het in de bedoeling om, indien dit experiment deze keer slaagt, het volgend jaar een dergelijke actie op nog groter schaal te ondernemen. Tijdens een huldiging in het kantoor van het Internationaal reisbureau Lissone- Lindeman N.V. aan de Barteljorisstraat te Haarlem heeft de heer J. J. Delfos, chef van het kantoor, die Dinsdag vijfentwintig jaar bij Lissone-Lindeman werkzaam is, ervaren dat zijn arbeid in de loop der ja ren verricht bijzonder op prijs wordt ge steld. Dat bleek uit de komst van de directeu ren de heren baron Van der Feltz en J. Oderkerk. Eerstgenoemde richtte zich tot de jubilaris en herinnerde aan de ontwik keling van het reizen en de arbeid, die de heer Delfos verricht heeft in de afgelopen 25 jaren. Hij overhandigde een geschenk in enveloppe en een Delfts-blauw wand bord, waarop de herinnering aan het jubi leum is aangebracht. Mevrouw Delfos werd ook in de hulde betrokken en ontving een handtas en bloemen. De heer J. van Eysden voerde het woord namens het personeel van het Haarlemse kantoor; hij herinnerde aan de toewijding waarmee gewerkt wordt en de goede ver standhouding, die op het kantoor heerst. Als geschenk bood hij tien boekwerken, betrekking hebbend op muziek, aan. Namens chefs van kantoren van het reisbureau sprak de heer A. W. van Oeffel uit Amsterdam de jubilaris toe; beiden kennen elkaar vijfentwintig jaar, want toen de heer Delfos benoemd werd was de spreker de leermeester. Later zijn zij col lega's geworden en er is een goed contact blijven bestaan. De heer Van Oeffel bood een woordenboek (voor de journalistieke arbeid), drie gramofoonplaten van piano concerten van Beethoven (voor liefhebbe rij in de avonduren) en sigaren (om tijdens het luisteren naar de muziek te roken) aan. De heer Delfos is een geziene figuur in kringen van de Nederlandse Skalclub. Het hoofdbestuur was vertegenwoordigd door de heer J. W. C. Marsman, die een tafel- klok met kalender aanbood en de afdeling Amsterdam, waaronder Haarlem valt, door de heer C. Kreuger; deze overhandigde de jubilaris sigaren en mevrouw Delfos bloe men. Van de gelegenheid de jubilaris geluk te wensen werd een ruim gebruik gemaakt; aanwezig waren collega's uit vele delen van het land, de heren W. J. Gorter, commis saris van politie, A. F. Suurendonk, hoofd inspecteur van politie. W. van Willige, di recteur van Haarlems Bloei, collega's van andere reisbureaux en een deputatie van de Barteljorisstraatvereniging. De Algemene Bond van Ouden van Da gen, afdeling Haarlem, organiseert weer een ontspanningsavond voor zijn leden in het gebouw Sint Bavo in de Smedestraat. Deze wordt gehouden op Donderdag 24 Maart en het programma vermeldt het op treden van het cabaret ,,De Muze Pages", waarbij de heer W. van den Bos als confé rencier optreedt. Mevrouw R. Neudorfer-Mijer, hoofd van de Montessori-kleuterscholen aan de Van Zompelstraat en de Pleiadenstraat in Haar lem, zal op 1 April 25 jaar in dienst zijn van het Montessori--kleuteronderwijs. Zij werd in 1930 hoofd van de school in de Van Zompelstraat en kreeg in 1949 bovendien de leiding van de school aan de Wilgenstraat, waarvan leerlingen en staf op 5 Februari van dit jaar verhuisden naar de nieuwe school aan de Pleiaden- straat. De ontwikkeling van de laatste tijd vaïi de strijd in de Zuid-Molukken iheeft aller- wege de belangstelling voor de zaak der Ambonèzen gestimuleerd, aldus deelt men ons mede. In Haarlem heeft deze opleving tot gevolg gehad dat er een nieuw bestuur gevormd is van de stichting „Door de Eeuwen Trouw". De afdelingen Heemstede en Bloemendaal hebben zich bij Haarlem aangesloten, zodat een nieuwe afdeling Haarlem en Omstreken is ontstaan. Het bestuur is als volgt samengesteld: mr. W. Boers, voorzitter; O. M. baron Groeninx van Zoelen, vice-voorzitter; mr. J. F. Saclise. secretaris; jhr. J. T. van Spengler, penningmeester; mevrouw P. N. A. C. Brongersma-Dresdh, plaatsvervan gend secretaresse-penningmeesteresse; J. C. Anker; Sj. H. Brongersma; mevrouw G. R. I. Fühhhop-Buining; M. baron van Randwyck; H. J. van dei- Stad; R. Voor hoeve. Het secretariaat is gevestigd te Aerden- hout, Burgemeester Den Texlaan 45. In de ouderdom van 58 jaar is te Haarlem overleden de heer G. Duinker, oud-gezag voerder der Koninklijke Nederlandse Stoom boot Maatschappij. De heer Duinker is op 4 October 1896 te Den Helder geboren en trad op 17 December 1912 als stuurmansleerling bij de KNSM in dienst; tot 1 April 1953, de dag waarop hij gepensionneerd is, is hij bij deze maat schappij werkzaam geweest. Op 30 Augustus 1915 werd hij derde stuur man, op 12 Maart 1920 tweede stuurman, op 12 December 1926 eerste stuurman en op 6 December' 1944 gezagvoerder. De heer Duinker heeft als gezagvoerder gevaren op de Aurora, de Bodegraven, de Euterpe, de Venus en de Agamemnon. 19 Juli 1952 werd hij ziek en daarna moest hij zijn werkzaamheden neerleggen, waarna de heer Duinker op 1 April 1953 gepen sionneerd werd. In de loop der jaren heeft de heer Duinker reizen naar alle delen van de wereld ge maakt. Tijdens de oorlog voer hij in het buitenland en deze periode is de moei lijkste van zijn loopbaan geweest. De teraardebestelling is bepaald op Don derdag 17 Maart om halfeen op de Noorder begraafplaats. Op het rechte stuk van de Zeeweg te Overveen nabij de watertoren is Maan dagmiddag tegen kwart over drie een per sonenauto rijdende in de richting Over veen, bij het uitwijken voor een plotse ling naar links draaiende vrachtwagen en door krachtig remmen, in de wegberm ge raakt en omgeslagen. De personenauto werd zwaar beschadigd; de bestuurder, een Haarlemmer, kon, na in het Marine-hospi taal onderzocht en verbonden te zijn, zijn weg vervolgen. Naar wij vernemen heeft het centrum comité „Koninginnedag" aan de Haarlem se raad de volgende brief gestuurd; „Ons comité heeft bezwaar tegen de for mulering van een voorstel van B. en W. aan uw Raad tot subsidie-verlening aan Haai-lems Comité voor Nationale feesten. In dit voorstel wordt verondersteld, dat het Haarlems Comité voor Nationale feesten de feestelijkheden.op Koninginnedag en Bevrijdingsdag organiseert. Dit is niet juist. Het Haarlems Comité voor Nationale feesten is een overkoepelend lichaam, dat alleen en uitsluitend zorgt voor coördina tie van de jaarlijkse feesten, het program ma-boekje verzorgt en het nodige contact houdt met diverse gemeentelijke autoritei ten. De volledig zelfstandige verenigingen, die zich gegroepeerd hebben tot het Haar lems Comité voor Nationale feesten prepa reren, organiseren en financieren feesten op eigen territoir, hebben eigen leden en eigen inkomsten. Alleen voorzitter, secre taris en penningmeester van het Comité voor Nationale feesten maken geen deel uit van de besturen van de samenstellende verenigingen: de overige leden zijn be stuursleden van de samenstellende vereni gingen. Deze werkwijze voldoet ten zeerste onder leiding van de zeer energieke voorzitter de heer Tenckinck. Het Centrum-comité Koninginnedag en zijn bestuursleden hebben 27 jaar zonder directe subsidie veel werk verzet ook in zeer moeilijke jaren; zij begrijpen, dat an dere verenigingen zich speciaal voor de viering van de komende 5 Mei-herdenking tot de Raad wenden om subsidie middels het centrale comité, doch nemen zelf een ander standpunt in, onder anderen tegen te veel decentralisatie in de ene (zij het groter wordende) Gemeente. De program ma's en derzelver uitwerking en financie ring zijn dus voortgesproten uit en vol ledig verzorgd door de plaatselijke comi tés en op de werkers in die comités rust alle initiatief en uitvoering, hetwelk be langeloos verricht wordt Het Comité voor Nationale feesten vraagt dus ten behoeve van enige harer verenigin gen subsidie voor deze 5 Mei-viering, ge lijk voor de kindercommissie, samenge steld uit die verenigingen een blijvende subsidie bestaat opdat de aubade c.s. op Koninginnedag mogelijk zal zijn. Hoofdzaak in deze materie moet blijven, Vier uur hebben de deelnemers aan de laatste viswedstrijd van het seizoen, de le den van de „Hengelsportclub der honderd", op de Zuidpier in IJmuiden gestaan. En al die tijd hebben velen van de deelnemers ge knoeid met werphengels, simmetjes, haken en legnetten. Het resultaat was dan ook evenredig aan de ernst die de vissers bij het beoefenen van hun sport ten toon spreidden. Slechts 128 scharretjes waren er, on danks het gunstige weer en de gladde zee, uit het water getrokken en in het paviljoen „De Strekdam" putten alle deelnemers zich uit in het zoeken naar argumenten, die de ze schamele vangst konden verklaren. Cees de Lange was van oordeel, dat de zeepieren, die keurig verpakt waren in si- garendoosjes, zijn merk niet waren, Van Veenendaal had iets tegen het weer en Max Tailleur was zo gedesillusioneerd, dat hij verklaarde thans twee keer van zijn leven gevist te hebben: de eerste en de laatste keer. Overigens bleek wel, dat de beroepsko mieken onder het bonte gezelschap artis- ten, zakenlieden, medici, ambtenaren en ju risten van oordeel waren, dat zij het ver loop van de viswedstrijd op een zo origineel mogelijke wijze kenbaar moesten maken, hetgeen uiteraard bijzonder plezierig was, maar tenslotte toch wel een ietwat ver moeiende uitwerking had. Ernst In het raadhuis in Velsen werd het ech ter weer volkomen'ernst toen burgemees ter Kwint, als eerste burgervader in Neder land een viscollege ten stadhuize ontving. Even voor de prijsuitdeling sprak hij er zijn teleurstelling over uit, dat hij z(jn gasten bij deze eerste wedstrijd in open zee geen zalmen en gullen kon aanbieden, maar spreker was desondanks van oordeel, dat de hengelaars zeer zeker prettige herinne ringen aan deze ochtend op de pier zouden bewaren. De voorzitter van de vereniging, de heer W. C. van Veenendaal bevestigde dit uit de grond van zijn hart en vervolgens mocht de „beroeps-hengelaar L. Mijdema de ereprijs van de gemeente in ontvangst nemen om dat h(j erin was geslaagd om als enige der tien scharetjes in zijn leefnet nee naar huis te nemen. De heer G. de Jong kreeg met twaalf visjes een werphengel, de heer C. Brink met elf een gewone hengel en vervolgens wer den nog een tiental prijswinnaars gelukkig gemaakt met allerlei hengelsportattribu ten. Burgemeester Kwint ontving behalve de dank van de hengelaars bovendien nog een uit twee gekruiste zwaardvissen samenge stelde dasspeld en toonde zich hiermee ken nelijk bijzonder in zijn schik. In hotel Duin en Kruidberg kregen de vissers en genodigden vervolgens nog ruim schoots de gelegenheid om uit te weiden over de visjes, die haast gevangen waren, er kwamen telegrammen binnen van KLM- gezagvoerder Paap. die ergens hoog boven de Sahara meeleefde met zijn clubmakkers en van de Kanaalzwemmer Piet Ooms. Intussen had een goochelaar zich bijzon der snel aan de omstandigheden aangepast en toverde overal dobbers en haakjes uit tevoorschijn. Kortom de stemming was voortreffelyk en bereikte het hoogtepunt toen, na het di ner, waarbij vele sprekers op uitermate vriendelijke wijze het woord voerden, Dick en Wim Wama in de hal van het statige hótel een kleine kolder-voorstelling gaven. Des avonds tenslotte luisterde en keek het gezelschap in het restaurant van het Olympisch Stadion in Amsterdam eensge zind naar de radio- en televisie-reportages van de wedstrijd. Laat in de avond ging men pas uiteen. Over vissen werd toen al lang niet meer gesproken. dat de burgerij de feesten wil mogelijk maken door contributies als lid van een dezer verenigingen. Dat de Overheid daarbij een steun ver leent op de wijze als thans gevraagd wordt, is te verdedigen. Ons achtens moet het accent echter steeds blijven bij het parti culier initiatief, dat thans nog aanwezig is, doch de tendenz gaat vertonen van te verslappen." Deze brief zou vanmiddag door de voor zitter van de Haarlemse raad worden voor gelezen, omdat hij te laat kwam om nog ter visie gelegd te kunnen worden. Het centrumcomité heeft voornamelijk bezwaar gemaakt tegen de formulering van het raadsvoorstel tot subsidieverlening aan het Comité voor Nationale feesten omdat daarin niet tot uiting kwam, dat het eigen lijke werk voornamelijk verricht wordt door de afzonderlijke verenigingen, terwijl evenmin uit het voorstel bleek, dat het centrumcomité, dat telken jare het leeuwen deel der feestelijkheden organiseert, bui ten dit voorstel staat. Daar dit bekend was, zijn wij bij de pu blicatie van dit voorstel in ons blad van Vrijdag j.l. afgeweken van de toelichting tot het voorstel. ADVERTENTIE SHIPPED BY PALOMINO VERGARA JEREZ DE LA FRONTERA SPAIN Uitsluitend verkrijgbaar bij uw wijnhandelaar slijter IMP. WED. G. OUD PZN CO. HAARLEM Signaalinstallatie voor drenkelingen Dinsdag is in IJmuiden een vinding openbaar gemaakt op het gebied van het signaleren van verongelukte schepen of vliegtuigen en het terugvinden van red dingssloepen of wrakken. De directeur- generaal van de scheepvaart, de heer C. Moolenburgh zei grote waardering te heb ben voor het gedemonstreerde proto-type. De Neeltje Jacoba, de IJmuidense red dingsboot van de KNZHRM, is enige uren buitengaats geweest met dit proto-type om een aantal genodigden uit de kringen van de scheepvaartinspectie, het loods wezen, de marine en het reddingswezen te laten zien, hoe de deining van de zee in staat is een vernuftig geconstrueerd toe stel in werking te stellen, dat met tussen pozen van enige minuten een lichtkogel of desgewenst overdag een rookbom afvuurt. Hierdoor is het mogelijk geworden, bij uitwerking van dit systeem in compactere vorm, een verloren gegane sleep, die van dit toestel is voorzien, terug te vinden zoals ook de automatisch afgevuurde licht- kogels een reddingssloep met een be wusteloze bemanning of een gezonken onderzeeër kunnen localiseren. De enige menselijke ingreep, die voor het in werking stellen van dit in vier en een half jaar tijd door de heren G. Stada, J. van de Pieterman en J. van Spijk ont wikkelde apparaat nodig is, is het over halen van een handgreep. Daardoor komt een slinger vrij die, op de golfslag be wegend, een mechanisme aandrijft, dat via een reeks slaghamers een lichtkogel ont steekt. Over deze hamers heen roteert eveneens op aandrijving van de golfslag een schijf, waarop een kleine honderd lichtkogels of rookbommen worden ge monteerd, die dan met tussenpozen van enige minuten de lucht ingaan. Het licht signaal kan bij nacht tot op 57 km afstand waargenomen worden, wanneer de atmos ferische omstandigheden gunstig zijn. Wanneer men door de Grote Houtstraat wandelend ter hoogte van de Houtbrug even blijft staan en naar het Plein kijkt, ziet men daar het dunne geraamte van een kleine, spichtige Eiffeltoren. Naderbij ge komen bemerkt men drie werklieden die op de rotonde van het Plein bezig zijn aan het achttien meter hoge lichtmonument van Nico Andriessen, een onderdeel van de verlichting en versiering van Haarlem ge durende de bollentijd. Het geraamte van dit monument wordt opgebouwd uit buizen, door klemmen en spieën aan elkaar bevestigd. Deze week nog hoopt men te kunnen beginnen met het aanbrengen van platen board, ter be kleding van het geheel. Tot nu toe hadden deze paar werklui het plantsoenrijk alleen, om tussen de kale, prikkelbare rozen struikjes de lange dunne ijzeren staken de grond in te drijven. Overigens een nauw keurig werkje, waarvan zij zich niet mogen laten afleiden door het om hen heen da verende verkeer. Telkens weer wordt het waterpas geraadpleegd om te contro leren of het magere bouwsel wel juist op zijn spillepoten komt te staan. Naar believen vijzelt men hier een „steunpilaar" omhoog of drukt men daar een stang wat op zij tot de voorman, die met één oog dicht de stand opneemt en de fijne verschillen met behulp van meetlat en waterpas aan het licht brengt, het te ken geeft dat het „Picobello" zit. Naar het zich laat aanzien zal men op de juiste datum klaar komen en kunnen op Vrijdag avond 1 April de drie muziekkorpsen op feestelijke wijze het monument inwijden. Op het Houtplein zullen tijdens „Haar lem Bloemenstad" de verkeerszuilen ver sierd worden met zes a zeven bakken hor tensia's. De Anegang brengt, zoals wij reeds meldden, een geverfd straatmozaïek aan, de Gierstraat handhaaft waarschijn lijk de slingerverlichting, de Zijlstraat zocht het in de verlichte geveltjes en de De vereniging „Rehoboth" voor voor bereidend onderwijs op Gereformeerde grondslag te Haarlem zal Zaterdagmiddag haar vierde kleuterschool in gebruik ne men. Naast het drietal kleuterscholen in Haarlem-Noord, Oost en Centrum zal zij dan ook kunnen beschikken over een school in Noord-Oost, die verrezen is aan de Vondelweg nabij de Muiderslotweg. De school, waarvan mejuffrouw S. C. de Kam het hoofd is, bestaat uit twee les lokalen, een speellokaal, een kamer voor het hoofd, een keuken, garderobes en een ruime bergplaats voor de leermiddelen. De leslokalen met een oppervlakte van on geveer vijftig vierkante meter en het speellokaal oppervlakte 81 vierkante meter zijn zo helder en fris als de peu ters en docenten het zich maar wensen kunnen. Begin volgende week zal de school, die ontworpen is door de architect de heer G. Smits, met ongeveer tachtig kleuters in gebruik worden genomen. Maar er zullen er meer komen, want er is plaats voor drie klassen van 42 leerlingen. Mejuffrouw De Kam zal worden ge assisteerd door een onderwijzeres en een kwekeling; zodra het leerlingenaantal is vergroot, hoopt men er een leerkracht bij te krijgen. Zaterdagmiddag dus, om drie uur, zal de nieuwe school officieel worden ge opend. Dat betekent, dat men thans druk in de weer is om ook het inwendige van de school op tijd klaar te krijgen: de gor dijnen, die de kleine kinderbolletjes zo nodig tegen al te felle zonnestralen moe ten beschermen, hangen nog niet; het li noleum moet nog worden „bijgevijld" en dan zijn er nog die talrijke klusjes, die speciaal bij een kleuterschool horen: het sorteren van al die kraaltjes en plak- figuurtjes, die binnenkort door de kinder vingertjes zullen glijden. HAARLEM, 15 Maart 1955 ONDERTROUWD: 15 Mrt, J. H. Drossaert en M. A. Th. Hoogestijn; G. F. zur Klein- schmiede en A. G. Scholt^n; G. W. J. Hon- nebier en A. M. Botter; J. van den Bogaard en G. Goossen; A. C. Nijgh en A. Nieweg. GEHUWD: 15 Mrt, F. J. van Wezel en M. H. E. Linke. BEVALLEN van een dochter: 14 Mrt, Th. C. van der Meij—Meijer; C. E. Schniedewind —van Roon; J. W. Nijman—Rupert; W. J. van den BoschKramer; G. F. Moolenaar— Groeneveld; M. C. M. SeignetteWilmering; 15 Mrt, A. HendriksBlok; M. de Graaf— Linnekamp. OVERLEDEN: 11 Mrt, H. J. Pousenou Kooke. 78 j„ Kenaupark; 12 Mrt, M. M. Lijn- zaat—Roosemalen, 72 j., Mr. Joostenlaan; G. Metzon, 85 j„ Hazepaterslaan; 13 Mrt, P. J. A. van der Waag—Vogel, 52 j„ Tetterode straat: P. G. Smit, 75 j., Kamperlaan; W. Ba ron, 83 j., Westerhoutpark; A. G. 'de Ridder, 71 j., Hazepaterslaan; J. R. N. Hoepel, 55 j., Zoutmanstraat; H. Snijder, 48 j„ Zuider straat; G. Duinker, 58 j„ van Nesstraat; J. G. Töns, 75 j., Rijksstraatweg; 14 Mrt, M. Blok ker—de Jong, 75 j„ Stoofsteeg; A. Hoekstra, 75 j., Haitsma Mulierstraat. Grote Houtstraat zal opgefleurd worden door een aantal bloemenversieringen die bevestigd zullen worden aan de lijnen, die overgebleven zijn van de Kerstversierin gen. Ook vele andere straten en wijken zul len ongetwijfeld niet willen achterblijven, maar over de plannen verkeert men voor alsnog in het. onzekere. Drs. B. A. H. Stoppelman uit Amsterdam heeft Maandagavond voor leden van de Haarlemse Jazz Club in de dépendance van dansschool Schreuder aan de Raam- singel in Haarlem een lezing gehouden over jazzmuziek. De heer Stoppelman begon zijn causerie met het ontstaan van de jazz te schetsen. De Afirkaanse negers, naar Amerika ge voerd, bracnten vele muzikale eigenschap pen met zich mee, zoals gebruik van het vijftonig toonstelsel, neiging tot wisselzang vierkwartsmaat en syncopering. De^e eigenschappen werden in Amerika ge- kruisfmet de Europese muziekcultuur. Uit deze vermenging ontstond de religieuse negermuziek, de spirituals. Daarnaast heett zich een meer wereldse muziek ontwikkeld, de blues, voorloper van de jazz. De spreker wees er op, dat de negers zich pas na de afschaffing van de slavernij konden gaan toeleggen op het beoefenen van instrumentale muziek. Zij speelden toen aanvankelijk met geïmproviseerde instrumenten, nadien met de „officiële" Onder de blues treft men verscheidene soorten aan: er is de geïmproviseerde blues, er is de blues, waarbij de musici meer aan een bepaalde melodie gebonden zijn en er is de gezongen blues, waarvan de tekst dik wijls een satyrische inslag heeft. De instrumentale jazzmuziek is ontstaan in New Orleans de stad van de marsen- koning Souza; de New Orleans- of Dixie- landmuziek is dan ook een mengelmoes van blanke mai-smuziek en de blues. In het tweede gedeelte van zijn lezing behandelde de heer Stoppelman onder meer de verschillende instrumenten met hun plaats in het orkest en de structuur van het jazzstuk. Ook verduidelijkte hij de technische ter men. De lezing was een succes niet alleen door de heldere en duideliike wijze, waarop zij werd voorgedragen, maar ook door de manier, waarop het gesprokene werd ver duidelijkt: niet zoals gebruikelijk met gramofoonplaten, maar met „levende" muziek van de „Dixieland Wanderers", die onder leiding van trompettist Han Baas voor talrijke muzikale voorbeelden zorg den. De A.N.W.B. heeft onlangs de Provinciale Waterstaat van Noordholland verzocht en kele kruispunten in de provinciale weg Haarlem-Schiphol-Diemen te verbeteren. Deze weg vormt de verbinding van Haar lem met de rijksweg door het Gooi. De Provinciale Waterstaat heeft thans medegedeeld, dat op het kruispunt met de IJweg de betonnen brugleuningen, welke het uitzicht belemmeren, zullen worden vervangen door ijzeren leuningen. Op de kruising met de Sloterweg zullen gele knipperlichten komen. Het transformator huisje, dat daar het uitzicht belemmert, zal verwijderd worden. Dinsdag was het vijfentwintig jaar ge leden, dat de heer P. van der Sijde in Heemstede als winkelbediende bij de coö peratie „Haarlem" in dienst trad. Dit ge schiedde 15 Maart 1930 in het filiaal aan de Middenweg in Haarlem, in welke func tie hij enige jaren later naar het filiaal aan het Brouwersplein werd overgeplaatst. In 1941 volgde zijn promotie tot chef voor de zaak aan de Binnenweg in Heemstede, welk filiaal ook nu nog onder zijn leiding staat. Tot de eersten, die de jubilaris Dinsdag kwamen complimenteren behoorden de voorzitter en de directeur van de coöpe ratie, de heren P. van Gessel en K. Faber, die hem hierbij hartelijk hebben toege sproken en namens het bestuur een fraaie mand met bloemen mochten aanbieden. Dit was bedoeld als een klein voorproefje van de grote huldiging, die in October zal plaats hebben. Overigens heeft de heer Van der Sijde ook Dinsdag niet over gebrek aan belang stelling te klagen gehad. Hij mocht reeds vele geschenken en gelukwensen in ont vangst nemen van cliënten, collega's en bekenden, waaronder die van de heer G. A. Groenewoud, oud-directeur van de coöperatie. De verleden week door de samenwerkende Protestants-Christelijke organisaties voor Kinderbescherming in Heemstede gehouden lystencollecte, ten bate van de in Nederland gevestigde kindertehuizen, heeft in totaal 1662.45 opgebracht. Een resultaat, waarvoor de organisatoren niet alleen de milde gevers, maar ook de collectrices en collectanten bij zonder erkentelijk zijn. Dinsdag zijn op het Amerikaanse consulaat te Rotterdam de eerste visa voor Amerika aan Joodse oorlogsslachtoffers uitgedeeld. Het is het gezin E. Englander, dat nu van de faciliteiten, die voor Nederlandse emigranten naar Amerika gelden, gebruik kan maken.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 10