S Krijgsraad behandelt de gevolgen van „te echt" uitgevoerde opdracht PANDA EN DE MEESTER-ZANGERS Wereldnieuws Labour snijdt linkse tak af en riskeert verkiezings-débacle S I i I In de ene spontane brief na de andere wordt Persil boven alles geprezen! Legerleiding staakt tijdelijk opleiding commando-troepen ZWITSARUB Bevan op de drempel De radio geeft Donderdag li li li li li li li li li li li li li li li li li li li li li li li li li li WRUF KOU WEG Galileï Wie HAAR verliest, zij gewaarschuwd! Faillissementen Dat leuke vlotte kapsel MOLENDIJK voor U I "Nu al 25 jaar met PERSIL door het leven. is en blijft het modernste wasmiddel voor de vrouw, die weet wat haar wasgoed waard is! '1 II II Sergeant schoot 2 „tegenstanders" neer Examens Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Op grond van bloedige ongeregeldheden J Visum voor Indonesië aan mr. Stoffels verleend ió Uet zo r J WOENSDAG 16 MAART 1955 (Van onze correspondent in Londen) Vandaag zal Aneurin Bevan, de leider van Labour's linkervleugel, zo goed als zeker uit de partij-fractie worden gesto ten. De Lagerhuisfractie zal heden heb ben te beslissen over het voorstel van het zogenaamde schaduwkabinet, voorname lijk bestaande uit leden der vroegere La- bourregering, om Bevan als fractielid te schorsen. Gebeurt zulks, dan zal dit wor den gerapporteerd aan het partijbestuur dat volgens de procedure Bevan dan als partijlid zal royeren. Want de toon wordt zowel in het schaduwkabinet als in het partijbestuur door dezelfde figuren aange geven, namelijk Attlee, Morrison en Gaitskell. Er is echter nog een kans dat de fractie- bijeenkomst vandaag zoveel tijd in beslag zal namen dat de beslissing van het partij bestuur tot volgende week zal moeten worden uitgesteld en in één week kan de interne situatie een verandering onder gaan. Zoals de zaken er voorstaan op het ogenblik dat wij dit telefoneren, lijkt Be vans lot evenwel beslecht. Zulks on danks het feit dat-een aantal in allerijl gemobiliseerde partij-afdelingen zich te gen Bevans uitwerping heeft uitgespro ken. Volgens steekproeven kan de fractie leiding op 140 stemmen voor Bevans schorsing rekenen, 70 leden verzetten er zich tegen, terwijl nog weer 70 hun hou ding nog moeten bepalen. Een aantal daar van zal zich waarschijnlijk van stemming onthouden. Veel zal er afhangen van Bevans verdediging. Hij is pas genezen van een korte ziekte en komt vandaag voor het eerst weer in het Lagerhuis. De Bevan-groep verwijt het schaduwkabinet dat het Bevan voor een voldongen feit stelt. Het is immers een proces waarvan de uitslag practisch al van te voren vast staat. Mogelijk zal er daarom eerst ge kibbeld worden over de procedure kwestie. Een aantal afgevaardigden is het er over eens dat het schaduwkabinet niet verder had mogen gaan dan Bevan in de fractie-vergadering ter verantwoording roepen. Pas na zijn verdediging zou het eventueel met een schorsingsvoorstel voor de dag hebben mogen komen. Officieel is zelfs niet bekend wat Bevan ten laste ge legd wordt al weet iedereen het natuur lijk wel. De schorsing en het royement waarmee Bevan bedreigd wordt, zijn niet het gevolg van zijn opvattingen, welke overigens in de meeste vraagstukken slechts gradueel van die van de leiding verschillen, maar van zijn herhaalde over treding van de „partij-discipline". Bevans aggressieve houding was de druppel, die de emmer deed overlopen. Dit was een zuiver disciplinair conflict dat echter ditmaal door de partijleiding wordt aangedikt omdat Bevan zich nooit zachtzinnig pleegt uit te drukken. Eens deels is dit het gevolg van zijn vurig tem perament, anderzijds gebruikt hij vaak met opzet krasse taal om zijn stem goed tot Engeland en de wereld te doen door dringen. Sommigen geloven dat als Bevan van daag gaat, Attlee voor het einde van het jaar als partijleider zal verdwijnen omdat hij het als middenfiguur, die zo zorgvuldig het evenwicht tussen links en rechts tracht te bewaren, inplaats van zelf krachtiger en duidelijker leiding te geven, te ver heeft laten komen met Bevan. De actie tegen Bevan kan de partij bij millioenen aanhangers, waarop hij zonder twijfel een magnetische kracht uitoefent, de grootste schade berokkenen. De leiding accepteert echter dat risico als het kleinste van twee kwaden. Het risico houdt in dat Labour door Bevans uitstoting de verkiezingen zal verliezen, want hij is het vooral die duizenden werkkers van de partij inspi reert. Zij zullen naar velen vrezen er zonder hem het bijltje bij neerleggen. Vol gens de leiders evenwel zouden de socia listen, door Bevan te ontzien, even groot gevaar lopen bij de verkizingen. Bevans positie als Lagerhuislid zal dooi de tegen hem genomen maatregelen waar schijnlijk niet hebben te lijden want het staat vrijwel vast dat zijn kiesdistrict in Wales hem niet in de steek zal laten. Een officiële Labourcandidaat zou tegen hem zo goed als geen kans hebben. De andere Bevanianen zullen zich ech ter moeilijk met hem solidair kunnen ver klaren omdat de meesten van hen bij de volgende verkiezing zo goed als zeker hun zetel zouden verliezen indien een officiële Labourcandidaat tegenover hen zou wor den gesteld. Als de andere Bevan-aan- hangers het niet te bont maken, kunnen zij, aangevuurd door Bevan, die dan on kwetsbaar zal zijn voor de partij, wellicht een grotere invloed in Labour uitoefenen dan tevoren omdat de fractie dan gedwon gen zal worden Bevan de wind uit de zei len te nemen. Dit is reeds deze week ge beurd toen Attlee Bevans H-bom-motie met een kleine wijziging indiende. Van daar dat sommigen geloven dat Bevan zich bewust heeft geïsoleerd als enige ma nier om de partij in zijn richting te stuwen. ADVERTENTIE De eerste ernstige waarschuwing voor haar uitval wordt in roos op Uw kraag geschre ven. Wellicht hebt U die waarschuwing niet gezien en heeft niemand U iets durven zeg gen. Vandaar het volgende. De man die roos op zijn kraag heeft en daar niets tegen doet, zal binnenkort haar in zijn kam vinden. Ge lukkig is het nog niet te laat voor hem. Hij kan zijn verzuim nog inhalen en direct, van daag nog. Silvikrin gaan gebruiken. Silvi- krin. de biologische haarvoeding. verhelpt de hoofdhuid-verhoorning die de oorzaak van haarroos is. Silvikrin brengt vervolgens de haargroei weer op gang. Silvikrin heeft tal loze mensen hun haar teruggegeven, omdat Silvikrin het enige haargroei-preparaat is, dat de 14 natuurlijke haar-opbouwstoffen be vat in de juiste wetenschappelijke verhou ding: d.w.z. Tryptofaan. Tyrosine, Cystine en nog 11 andere microstoffen uit de amino- groep. Bestrijdt roos en redt Uw haar! Met Silvikrin ADVERTENTIE bu i si es a en flacons a 50 tabletten HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 De Antwoordman. 11.15 Dans muziek. 11.45 Jack the Ripper, causerie. 12.00 Twee piano's 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Lich te muziek. 12.50 Uit het bedrijfsleven, cause rie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en pla ten. 13.20 Lichte muziek. 13.55 Koersen. 14.00 De bruid van Lammermoor, hoorspel. 14.40 Klarinet en piano. 15.10 Voor de zieken. 16.00 Platen. 16 15 Voordracht. 16.30 Lichte muziek. 16.55 Platen. 17.00 Voor de jeur- i. 17.45 Rege ringsuitzending: Nederland en de wereld: Nederland en het Caraïbische gebied. 18.00 Nieuws. 18.15 Voor de jeugd. 18.30 Lichte muziek. 19.00 oor de kleuters. 19.05 Gespro ken brief uit Londen. 19.10 Cabaret. 19.30 Orgel. 19.45 Buitenlands o- erzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Esther, oratorium 21.25 Licht programma. 22.05 Dansmuziek. 22.40 Sportproblemen. 22.50 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. Ï.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws, weer bericht en katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Pla ten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Klein Omroepkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30 Land- en tuinbouw mededelingen. 12,3312.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Pianorecital. 13.45 Platen 14.00 Platen. 14.20 Amusementsmuziek. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Kamermuziek. 16.00 Bijbel lezing. 16.30 Radio Philharmonisch sextet. 17.05 Voor de jeugd. 17.35 Platen. 17.40 Koer sen. 17.45 Platen. 18.10 Lichte muziek. 13.30 Pianomuziek. 18.45 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Platen 19.20 Discussie. 19.35 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd programma. 22.00 Tijd- schx-iftenkroniek. 22.10 Platen. 22.20 Orgel concert. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (V.A.R.A.) 17.00—17.30 Voor de kinderen. 20.15 Actua liteiten. 20.30 Spiegel der Kunsten. 20.55 Film. 21.05 Film. 21.20 Pauze. 21.25 Geva- rieex-d programma. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.15 Platen. 12.30 Weerbe richt. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13..15 Piano en orgel. 14.00 Engelse les. 14.15 Meisjes koor. 14.30 Franse les. 14-45 Meisjeskoor. 15.00 Strijkkwartet. 15.45 PWen. 16.02 Strijkkwar tet. 16.30 Platen. 16.00 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Platen 20.15 Symphonie-orkest en solist. 22.00 Nieuws. 22.15 Zang en piano. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws, feiten van da dag, en: Engelse literatuurgeschiedenis. (Op 224 m,). De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft Dinsdag geen faillissementen uit gesproken. Eij vonnis van de arrondissementsrecht bank te Haarlem van 15 Maart 1955 is ver nietigd na verzet het vonnis dier rechtbank van 22 Februari 1955, waarbij P. H. Janssen, slager te Nieuw-Vennep, Hillegommerdijk 323, in staat van faillissement was verklaard, met benoeming van mr. O. H. van Wijk te Heemstede tot curator. Wegens het verbindend wox-den van de enive uitdelingslijsten zijn respectievelijk oo 12 Maart en op 14 Maart geëindigd de fail lissementen van: Aid. Eveleens, bloemist te Aalsmeer. Uiterweg 415 Rechtercommissaris: mr. J. P. Petersen Curatrice: mej. mr. S. Boekman te Haarlem. A. Walta, slager, te Koog aan de Zaan, Sta tionsstraat -52. Rechter-commissaris: mr. C. F Muller. Curator: mr. D. Aten te Zaandam. ADVERTENTIE maakt Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 19706 Buslijnen 3 en 4 1) II II II II II II II 11 II II li II li li II II li II II ADVERTENTIE schrijft Mevr. M. P. van Soldi-Meys, Middelburgsesiraat 35, Scheveningen. Hier heeft U één van die vele aardige brieven, waar Persil écht wel een beetje trots op is: Zonder er ooit naar te hebben ge vraagd, krijgt Persil dagelijks enthou siaste brieven van huisvrouwen, die - na veel geprobeer metnieuwe wasmiddelen - weer met vreugde het vertrouwde pak Persil binnenhalen. Hef origineel van deze brief mag U gerusf komen bekijken. Bij Persil te Amsterdam liggen nog sfapels andere enfhousias e brieven ter inzage I y: 5503 P2 li li II II li li li II li II II II II II li II li II Onder leiding van een vaandrig kreeg in October 1954 een afdeling leerling-com mando's uit het tentenkamp Rucphen op dracht een oud kanonnetje van het voor plein der kazerne ongemerkt-weg te kapen. Het was de tweede poging, die werd onder nomen. Commandant en manschappen werden echter ingerekend en tot de vol gende morgen zes uur in de cel gezet. De wachtcommandant haalde echter de ser geant W. A. W. uit de cel en zette hem in het wachtlokaal aan het poetsen van uit rustingstukken.Toen de wachtcommandant, sergeant Van H. zijn pistool op tafel-liet liggen, kreeg W. A. W. het te pakken, zette het vrij en beval Van H. en soldaat D. de handen op te steken. Sergeant Van H. sprong toe, waarna W. hem en de soldaat D. neerschoot. Nadien liep hij de kazerne uit, inplaats van zijn makkers en comman dant te bevrijden, zoals in zijn voornemen zou hebben gelegen. Wegens mishandeling, zwaar lichamelijk letsel ten gevolge hebbend, werd W. door de krijgsraad te velde West tot een half jaar gevangenisstraf met ontslag uit de dienst veroordeeld. De auditeur-militair ging in beroep. De advocaat-fiscaal eiste Dinsdag voor het hoog militair gerechts hof een jaar met aftrek en ontslag wegens zware mishandeling, meermalen gepleegd. Hij merkte op dat men uit dit geval de indruk zou kunnen krijgen, dat bij de commando's wilde en ongeregelde toestan den heersen. Daar is geen kwestie van. De sergeant wilde het spel, dat uit was, ken nelijk in zijn eentje voortzetten. Voor zijn gedrag is geen rechtvaardiging. Om dit nóg wonderbaarlijk goed afgelopen mis drijf moet hij uit het leger verwijderd worden. De verdediger mr. Ph. van der Ven meende dat juridisch slechts mishandeling, zwaar lichamelijk letsel ten gevolge heb bend, ten laste kan worden gelegd. Op grond van een psychiatrisch rapport zei hij. dat bij W. door het spel om het kanon een bewustzijnsverenging is opgetreden., die hem sterk verminderd toerekeningsvat baar maakte. W. heeft een voortreffelijke staat van dienst en werd nooit gestraft. De verdediger wees op bepaalde voor waarden, die bij dergelijke oefeningen wor den verstrekt, maar die in dit geval niet gegeven werden. De instructies waren niet juist en de voorwaarden teneinde ongeluk ken te voorkomen, waren door meerderen niet nageleefd. Bovendien was de wacht commandant achteloos met zijn pistool. De verdediger vroeg het gerechtshof zich on geveer aan de strafmaat van de krijgsraad te willen houden en zo mogelijk sergeant W. nog vóór Pasen naar huis te sturen. Arrest volgt op 23 Maart. Groningen. Geslaagd voor het candidaats- examen psychologie J. Bei'gsma, Oldeber- koop, M. A. Karei, Gx-oningen, G. H. Kamp huis, Gi-oningen. Doctox-aal examen rechts geleerdheid: mej. T. de Wit, Enschedé. ADVERTENTIE Haarlem De opleiding van commando's bij het korps commando-troepen te Roosendaal en aan de vaarschool van het korps te Willemstad is tijdelijk gestaakt. Deze beslissing is door de legerleiding genomen naar aanleiding van de ernstige inci denten, die zich in de afgelopen tijd in liet korps hebben voorgedaan. De „Groene Baretten" zullen voorlopig uitsluitend de normale infanterfe-opleiding ontvangen. De gespecialiseerde opleiding, gericht op de oorlogstaak, waarbij het uiterste van de individuele soldaat wordt gevergd, is stil gelegd. De commandant van het korps comman dotroepen, luitenant-kolonel Holl, is tijde lijk gedetacheerd bij het 42ste regiment infanterie te Assen. Met het commando van het korps commandotroepen is voorlo pig belast de luitenant-kolonel van de Ge nerale Staf E. R. d'Engelbronner. Hoe lang de maatregel van kracht blijft is nog niet bekend. De laatste maanden hebben zich bij het korps commandotroepen enkele incidenten voox-gedaan, die door de legerleiding scherp zijn veroordeeld. Dinsdag werd voor het hoog militair gerechtshof in Den Haag het ergste voorval behandeld. Het betrof een sergeant van het korps commandotroepen, die met een aantal andere commando's de opdracht had gekregen een kanon bij een ander militair onderdeel weg te kapen. De sergeant werd betrapt en ingerekend, greep het wapen van de wachtcomman dant en loste daarmede enkele schoten, waardoor twee militairen verwondingen opliepen. Deze en andere incidenten heb ben de legerleiding doen besluiten de com mando-opleiding van het korps comman dotroepen voorlopig te staken. De com mando-opleiding stelt aan officieren en manschappen bijzondere eisen. Enerzijds is de opleiding afgestemd op individuele acties, waarbij meestal 't uiterste aan per soonlijk initiatief en durf van de militai- 32. Onafgebroken dreunden de kanonnen van de Zwarte Haai en slingerden hun kogels meters ver in zee. Maar op het pas sagiersschip had men niet in de gaten, dat al die drukte een aanval betekende. „Merk- waerdig". zei de sjieke heer, die bij de kapitein op de brug stond, „er hebben regelmaetig ontploffingen op dat eigen aardige vaertuig plaets. Ik zou haest de indruk krijgen, dat daer geschoten werd". „En als ik niet beter wist, zou ik zeggen, dat die ouwe tobbe onder de zeeroversvlag vcart", zei de kapitein, door zijn kijker turend. Op dat ogenblik stak de marconist opgewonden zijn hoofd uit het raampje en riep: „Kapitein! Een telegram van de Ad miraliteit: de scheepvaart wordt gewaar schuwd voor een middeleeuws zeerovers schip!" „Een middeleeuws zeerovers schip???", herhaalde de kapitein, „wat een onzin! Ik zou niet weten, hoe zo'n. Plotseling brak hij af en, zich met een ruk omkerend, tuurde hij met hernieuwde belangstelling naar de Zwarte Haai. „Een middeleeuws zeeroversschip mom pelde hij onzeker. ren wordt gevergd, anderzijds is de op leiding er op gericht dat de ti-oep in vre destijd discipline, orde en voorzichtigheid volkomen in acht neemt. Uit de incidenten, die zich hebben voorgedaan, is de leger leiding gebleken, dat. er aan de huidige op leiding iets hapert. Men wil de richtlijnen voor de commando-opleiding opnieuw on der ogen zien en waar nodig wijzigingen aanbrengen in de normen, opdat bij lei ding en manschappen van het korps een juist begrip ontstaat voor de vredes- en oorlogstaak van het korps. 'Wij vernemen, dat de Amsterdamse ad vocaat mr. P. Stoffels een visum voor In donesië heeft ontvangen. Zaterdag zal hij per vliegtuig naar Djakarta x-eizen voor het verlenen van rechtskundige bijstand aan vier van de twaalf RMS-leiders, die voor de krijgsraad te Djogja terechtstaan. Tegenhouden. De grootste „proton-ver sneller" ter wereld voor onderzoeking gen op het gebied der kernenergie zal door de inter-Europese groep, die thans werkt aan de oprichting van een ge zamenlijk laboratorium voor atoom onderzoek, in de Zwitserse stad Genève worden gebouwd. De „proton-versnel ler" zal de faciliteiten voor kernonder zoek in Europa op gelijke voet bren gen met die in de Vei'enigde Staten. Hierdoor zal worden voorkomen dat alle geleerden uit Europa züllen ver dwijnen. Critiek. Op de conferentie van culturele werkers van de Russische federatie (de grootste Sovjet-republiek) is ernstige critiek geleverd op het Sovjet-ministerie van Cultuur, zo meldt het blad „Litera- toernaja Gazjeta". Het ministerie wordt beschuldigd van bureaucratie en be- sluiteloosheid. Minister van Cultuur is Geox-gi Alexandrov. Overstuur. Op de Britse ambassade te Moskou hecht men geen betekenis aan het incident, waarbij een jonge Rus met een eigengemaakt pistool de am bassade binnendrong. De man maakte de indruk geheel overstuur te zijn. Hij sprak onsamenhangend. Het was wel duidelijk dat hij niet was gekomen met het doel iemand van het Britse perso neel te deren, zegt men. Schaal. De Canadese generaal-majoor Burns, hoofd van de UNO-commissie van toezicht op het bestand in Pales tina, heeft bij aankomst te New York vex-klaard, dat hij geen gevechten op grote schaal tussen Israel en Egypte verwacht. Burns zal Donderdag verslag aan de Veiligheidsraad uitbrengen over het incident bii Gaza, waax-bij 39 Egyptenaren en 8 Israëliërs sneuvelden. Samenwerking. Een woordvoei-der van het Scandinavian Airlines System heeft te West-Berlijn bekend gemaakt, dat zijn maatschappij en de nieuwe Lufthansa voorbereidingen treffen tot nauwe sa menwerking. Indien de Lufthansa een luchtlijn over het Poolgebied wenst te openen, zal zij gebruik kunnen maken van de ervax-ing, die het SAS heeft op gedaan. Miraculeus. Een Dakotatoestel van de Italiaanse luchtmacht met 19 personen aan boord heeft in Kenra een miracu leuze noodlanding gemaakt twee kilo meter van het vliegveld van Nairobi. De piloot slaagde erin zijn toestel, na dat een motor was uitgevallen, veilig aan de grond te zetten, met gloeiende olie druppelend op zijn armen en 14 bid dende pelgrims achter hem in de ca bine. Alle inzittenden konden zich, wel iswaar met kneuzingen en verwondin gen, in veiligheid stellen. Fatsoen. Minister-president Nehroe van India heeft in het parlement desge vraagd verklaard, dat zijn regering geen enkel verzoek voor confiskatie van buitenlands kapitaal zal inwilligen. Men doet dergelijke dingen niet, zo zeide hij. Het is een kwestie van fat soen, dat er schadeloosstelling wordt betaald door een staat, die buitenlands eigendom overneemt. Griep. De griep heeft in Beieren sedert het begin van dit jaar reeds 159 slacht offers geëist. Verleden week bedroeg het aantal doden 34. De epidemie neemt nu in hevigheid af. Verleden week wer den 10.000 nieuwe gevallen gesigna leerd tegen 14.000 in de eerste week van Maart. Sprekend. Een vx-ouw in Massa Carrara (Italië) heeft een aanklacht ingediend tegen haar echtgenoot, omdat zij in huis een muilkorf moet dragen als rem op haar welsprekendheid. Dempen. De Thailandse hoofdstad, Bang kok, zal spoedig zijn vermaardheid als „het Venetië van het Oosten" verliezen, daar er een plan bestaat om vele van de kanalen, die Bangkok rijk is, té dempen. Deze kanalen zijn broedplaat sen van muskieten. Duel. Clement Attlee, de leider van de Britse Labourpartij, en Aneurin Bevan, de leider van de linkervleugel van La bour, zijn door de „vereniging voor Brits-Russische vriendschap" uitgeno digd deel te nemen aan een openbare discussie over „middelen om de betrek kingen tussen Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie te verbeteren", op 2 en 3 April in Londen. ADVERTENTIE met de genezende warmte van een Zwitsal TOEN GALILEï in 1609 de eerste teles coop had vervaardigd en daarmee in vol gende jaren allerlei ontdekkingen deed, was de vergroting van dit eerste instru ment volgens onze begrippen lachwekkend klein. In zijn eigen woorden vertelt hij opgetogen dat de voorwerpen negenmaal zo groot konden worden gezien als met het blote oog, waarbij we echter dienen te bedenken dat Galileï hierbij de vergro ting van het oppervlak op het oog heeft, terwijl wij ge wend zijn de lineaire ver groting te vermelden. Vol gens onze begrippen was de vergroting van die eerste kijker dus niet meer dan 3 (een waarde die uitstekend klopt met een andere uitla ting van deze astronoom, n.l. die waarin hij zegt dat hij met zijn kijker de voor werpen tot op 1/3 van de afstand naar zich toe kon halen). De tweede kijker die hij maakte had een vergroting van 8, maar het derde instru ment vergrootte reeds 30 maal. Dit waren lensjes van 3 tot bijna 5 cm., waarmee hij echter reeds vier manen van Jupiter kon waarnemen en kon vaststellen dat Satur- nus (dank zij haar ring, die door Huygens werd ontdekt) een ongewoon uiterlijk had. Wie zich nooit het genoegen heeft gegund door een verrekijker een blik op de hemel te slaan, moet werkelijk eens trachten het voorbeeld van Galileï na te volgen, niet met de lichtsterke lenzen waarmee de machtige moderne kijkers zijn voorzien, maar met een gewone prismakijker, die een 8- tot 12-voudige vergroting geeft. De overweldigende aanblik van de Melkweg, zichtbaar worden die voor ons ongewa pend oog verborgen zijn, zult u een rijke lijke beloning achten voor het initiatief dat u genomen heeft. Na de bescheiden telescoopjes van Ga lileï hebben heel wat reuzen-apparaten in letterlijke en figuurlijke betekenis van het woord het licht gezien. De grootste lenzen- kijker stamt uit 1897 en bevindt zich in het Yerkes Observatorium te Williams Bay. De middellijn van de lens meet 102 cm., wat wel on geveer het maximum voor telescooplcnzen schijnt te zijn, o.m. in verband met het feit dat het glas door zijn eigen gewicht gaat doorbui gen. Reeds veel eerder was men daarom overgegaan tot de spiegeltelescopen, waarvan' een elftal een grotere middellijn dan anderhalve meter heeft. De grootste hiervan, de vermaarde Hale telescoop op Mount Palomar in Cali- fornië, overtreft met een middellijn van 510 cm. alle concurrenten en maakt het mogelijk licht waar te nemen, afkomsü9 van lichtb'ronnen (sterrennevels) die zich op een afstand van 1000 millioen lichtja ren bevinden. Met deze lichtsterke appa raten zou het in theorie mogelijk zijn van uit Parijs een kaars in Peking te zien branden, maar de bolvorm der aarde ver zet zich tegen de practische uitvoering hiervan. Nu we zo gemakkelijk over licht spre ken, mogen we wellicht ook nog even aan stippen welk een mysterieus „iets" het licht in feite is? Daarover morgen. waarin honderden en honderden sterren (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2