Nederlaag voor minister Cals bij televisiedebat GruisMJe m Stakende diamantbewerkers wijzen ultimatum van hun werkgevers af Agenda voor Haarlem van Willem Ruys Radio-Reparatie RUCKL Burgemeestersvrouw en Philips- directeur als pleitbezorgers Snel buiten adem Ondanks vorst in Februari ver minderde aantal werkzoekenden TWEEDE KAMER Ondanks dreigement nam de Kamer de motie-Peters aan Ook zendtijd voor de V.V.D. Gew. Arbeidsbureau Haarlem 3 De Gewone Man H. 1. MAERTENS N.V. L/ SPEC 1 AA KINDER HOESTSIROOP heerlijk en fantastisch goed Eindhovense magnetiseur voor het hekje Uitsteeksel van vrachtauto haakte in mantel van wielrijdster Vrouw door gas verstikt Eerste Kamer behandelde de begrotingen van Verkeer en Waterstaat en van Landbouw Koningin Juliana zal tot Nederlandse jeugd spreken LIKDOORNS S'oï™ Het georganiseerd overleg over ambtenarensalarissen ZEILJOPPERS MONTY-COATS 29.75 Rechtzaak in Turnhout weer uitgesteld De negentigste verjaardag Sibelius-médaille voor Igor Strawinsky O WOENSDAG 16 MAART 1955 (Van onze parlementaire redacteur) Het driedaags televisiedebat heeft een voor minister Cals teleurstellende afloop gehad. Bij zitten en opstaan heeft zich een meerderheid van de Kamer bestaande uit de K.V.P., de A.R. en C.H. uitge sproken voor de door de heer Peters (KVP) voorgestelde motie, waarin iets geheel anders werd beoogd dan minister Cals' opzet voor het televisiebestel was. In zijn ontwerp-Televisiebesluit had hij bepalingen opgenomen inzake een algemeen programma, opdat er in de ogen van de minister voldoende waarborgen zouden bestaan, ook voor de overheid, dat een en ander principieel in orde als ook aanvaard baar zou zijn. Daartegen hadden zowel de heer Bruins Slot (A.R.), als de heer Peters (KVP) zich gekeerd met de opmerking echter, dat zij geen principiële bezwaren tegen het regeringsplan koesterden. Zo tenminste legde minister Cals hun zienswijze uit. Maar hij moest toch ook meteen vaststellen, dat bij zijn opzet de omroepverenigingen zich niets opgelegd zouden zien, dat zij niet zouden kunnen uitvoeren. Hier raakte hij juist het principiële bezwaar, dat genoemde afgevaardigden koesterden. Ronduit erkende de minister dat het voor hem een grote teleurstelling was dat de vier omroepverenigingen, in tegenstel ling tot hun vroegere houding, het in het ontwerp-Televisiebesluit belichaamde com promis niet meer aanvaardbaar achtten. Dit noemde hij een onaangename situatie. De heer Peters mocht dan. al in zijn motie het regeringsvoorstel bezwaaidijk noemen wegens de moeilijkheden, die hij daarvan duchtte, maar hetgeen hij dan in diezelfde motie wèl voorstond geen algemeen, doch „slechts" een gezamenlijk programma zou dezelfde moeilijkheden opleveren. In het door de heer Peters voorgestane „plan" ontbraken bovendien de waarborgen, die wèl in het regerings-ontwerp aanwezig waren. Welnu, zo ging de minister verder, voor de regering zou het uitermate moeilijk zijn de steeds stijgende sommen, die de televisie vergt, beschikbaar te blijven stellen als er geen „pacificatie" op televisie gebied zou komen, die voor een groot deed van de bevolking aanvaardbaar zou zijn in de vorm van een algemeen programma, naast het eigene van de omroepvereni gingen. Zo kwam minister Cals tot de waar schuwende conclusie, dat hij de motie- Peters niet in overeenstemming achtte met de zijns inziens gewenste constructie van het televisiebestel. Om deze reden moest hij hiertegen een afwijzende houding aan nemen, mede omdat er in het door de heer Peters voorgestane niet voldoende waar borgen voor handen waren, die een en ander voor de grote meerderheid van ons volk aanvaardbaar zouden kunnen maken. En wanneer, ondanks dit verzet van de minister, de motie toch zou worden aange nomen, zou aldus een duidelijk vermaan het kabinet zich nader moeten beraden of het met financiering van de televisie nog wel kon voortgaan. Maar de motie-Peters behaalde wèl een meerderheid. In hoeverre het kabinet des ondanks vrijheid zal vinden toch maar in hoofdzaak op het bestel-Cals verder in zee te gaan, moet nog worden afgewacht. Motie-Burger verworpen Met zijn bestrijding van een motie van geheel andere strekking, die van m r. Burger (P. v. d. A.), bereikte minister Cals wèl het door hem gewenste resultaat. Alleen de P. v. d. A„ de Communisten en de WD stemden er voor, zodat zij met 47 tegen 37 stemmen werd verworpen. ayyyyyzyyzoyyyyxccvyyyyyyyyyyxcoyxcr&yyyyx&xoxxxxx 8 Minister Cals Op zichzelf was het een knap stuk werk geweest de aanvankelijk in drie richtingen verdeelde fractie van de P. v. d. A. tot eenstemmigheid te brengen voor het door mr. Burger verdedigde voorstel. Dit keerde zich tegen de mogelijkheid, dat slechts één omroepvereniging het tot stand komen van een algemeen programma zou kunnen beletten met behulp van het zogenaamde vetorecht. Voorts keerde mr. Burger zich tegen de ambtenaar-gedelegeerde van de minister, die zijn neus in teveel zaken zou steken. Van deze nodeloze overheidsbemoeiing, wilde mr. Burger niets weten. Daarom wenste hij deze gedelegeerde met zijn be voegdheden uit het ontwerp-Televisiebe sluit geschrapt te zien, een denkbeeld even eens belichaamd in een motie-Bruins Slot, tegen welker inhoud de minister geen be zwaren had. Hij noemde die motie-Bruins Slot alleen overbodig. Bij zitten en opstaan nam de Kamer haar aan. Maar op dezelfde wijze verwierp zij een andere motie-Bruins Slot, die beoogde hegeen insgelijks een van de doeleinden van de motie-Burger was ook niets om trent een algemeen secretaris in het Tele- visiebesluit vast te leggen. De minister slaagde er in een meerder heid in de Kamer er van te overtuigen, dat enerzijds zulk een algemeen secretaris, te benoemen door, verantwoordelijk aan, en met een instructie van de algemeen pro gramma-commissie heus niet een soort „televisie-minister in Hilversum" zou worden. In de motie-Burger werd ook de wense lijkheid uitgesproken, van een algemeen programma-commissie een „elftal" te maken, te welen vijf vèrtegenwoordigers van de omroep en zes „vrije onafhankelijke personen", die los van de omroepvereni gingen zouden staan en de verschillende culturele en maatschappelijke stromingen in ons land zouden representeren. Op zichzelf had de minister tegen enige uitbreiding van de algemeen programma commissie in de geest van de motie-Burger geen bezwaar, evenmin tegen het uitzenden van de algemene programma's, op naam van de Nederlandse Televisiestichting. Maar hij vond het niet nodig dit laatste dwingend voor te schrijven. Een onaan vaardbaar „amendement" zag hij echter in de verlangde opheffing van het .vetorecht der omroepverenigingen in de algemeen programma-commissie, dat volgens hem geenszins ondemocratisch was in het door hem ontworpen bestel. En daarom bovenal moest hij de motie-Burger met de ministe riële banvloek treffen, hetgeen, gelijk al reeds vermeld is, succes opleverde. De heer Van Sleen (P. v. d. A.) had eveneens een mbtie ingediend, welke ten doel had in het ontwerp-Televisiebesluit op te laten nemen, dat kerkgenootschappen eventueel zendtijd zouden kunnen krijgen voor kerkelijke uitzendingen en niet slechts voor uitzending van kerkdiensten. Met 43 tegen 41 stemmen wees de Kamer deze motie van de hand; de KVP, de A.R. en enige Christelijk-Historischen vormden de tegenstemmende meerderheid. Tenslotte nog de motie van mevrouw FortanierDe Wit (VVD). Deze afgevaar digde kwam nogmaals op voor het betrach ten van een „billijke verhouding" bij de uitzendingen tussen de verschillende staat kundige richtingen. Maar haar pleidooi, merkte gisteren bij het -■ "i televisiedebat in de Tweede Kamer ter- loops op, dat de radio iemand soms voor merkwaardige verrassingen stelt. y Toen hij de radio aanzette om naar y een programma van de V.A.R.A. te 6 luisteren, dat was aangekondigd onder y 3e titel „Sergeant, ze gooien met stenen", ij kreeg hij de rede te horen van de heer Willems over het mandement op het congres van de P. v. d. A. 8 En toen hij de K.R.O. aanzette voor een programma onder de titel „De ge- J wone man zegt er het zijne van," hoorde 8 hij. prof. Romme, die de rede van de J 8 heer Willems commentarieerde'6 O XXXXXXXXXXXX^COOXXXXXXX^O-JOOOOOOOCOOOOOCJOOOOOCXXXXXXXJOO later nog eens krachtig ondersteund door haar fractie-aanvoerder, prof. Oud, won zij het pleit. Wel zag minister Cals in een tus sentijdse wijziging in het radio-bestel voor dat de nieuwe Radiowet er zal zijn wel enig bezwaar, doch tegelijkertijd erkende hij, dat er wel een onbillijkheid bestaat. Daar om was hij bereid aan de woordvoerster van de VVD toe te zeggen, dat hij in het kabinet de vraag ter tafel zal brengen, hoe er in de praktijk toch eventueel een mouw aan te passen is, opdat stromingen, die niet door of in de omroepverenigingen als zo danig gerepresenteerd zijn, een bescheiden gelegenheid zullen krijgen zich zo nu en dan in de aether te laten horen en op het televisie-scherm te komen. Evenals mevrouw FortanierDe Wit keerde prof. Oud zich tegen sommiger op vatting, dat de AVRO het liberale volks deel vertegenwoordigen. Zij lieten onder meer uitkomen dat men zich in WD-kring soms „groen en geel ergert" aan de rubriek „Even afrekenen" van de AVRO, die dus helemaal niet weergeeft wat in de liberale levensbeschouwing leeft. Na de toezegging van de minister zou men van VVD-zijde wijs hebben gedaan de motie aan te houden tot het debat over de nieuwe Radiowet. Dat wilde prof. Oud ech ter niet. Toen trachtte mr. Burger nog de VVD-fractie tot een hem duidelijker motie te bewegen. Ook hierop ging die fractie niet in. Waarna er, helemaal op het laatst, een nogal verwarde situatie ontstond, toen mr. Burger nadat feitelijk de beraadslagin gen al gesloten waren, zelf een motie, maar dan in andere bewoordingen, ten behoeve van hetgeen de WD voorstond wilde in dienen. Het eind van het lied was, dat mr. Burger geen kans kreeg zulk een motie aanhangig te maken. De motie van mevrouw FortanierDe Wit werd met 59 tegen 24 stemmen ver worpen. Vóór stemden de VVD, de Commu nisten, de Anti-Revolutionnairen, alsmede mevrouw Zeelenberg en de heer Goedhart van de P. v. d. A. en Jkvr. Wttewaal van Stoetwegen en mr. Van der Feltz van de C.H.U. De wet op het kijkgeld, waarin de minis ter overeenkomstig een der wensen van de heer Gortzak (CPN) alsnog de mogelijkheid opnam vrijstelling van de betaling van kijkgeld te geven van wie niet kunnen be talen, nam de Kamer, met aantekening van het communistische tegen, zonder hoofde lijke stemming aan. ADVERTENTIE BETROUWBARE Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 ADVERTENTIE u VAN BREIEN CO. H TEL. 10010 Dinsdagmiddag is de Dijffelsbroeksedijk doorgestoken, waardoor de gegraven arm van de Eemhaven te Rotterdam in rechtstreekse verbinding is gebracht met het bestaande deel, dat in open verbinding staat met de Maas. Onze foto toont het moment, waarop de laatste „hap" is weggegraven: de doorgang is een feit. De Algemene Juweliers Vereniging (A.J- V.) heeft Dinsdag per aangetekend schrij ven een ultimatum aan d® nu twee dagen stakende Amsterdamse diamantbewerkers gezonden. Met klem werd hun verzocht hedenmorgen om 8 uur het werk te her vatten. Indien aan dit verzoek niet wordt voldaan zal de harde consequentie ontslag moeten zijn. Het niet op het werk ver schijnen is aldus de brief een drin gende reden tot ontslag. Het bestuur wan de A.N.D.B. deelde in de namiddag naar aanleiding van de hier boven genoemde brief mede, dat voor zo ver het bestuur op dat moment bekend was aan het verzoek tot werkhervatting niet zal worden voldaan. In de brief van de A.J.V. wordt voorts gezegd: „Wij geloven niet dat de ernst van de toestand duidelijk tot u is doorgedron gen. Elke stakingsdag maakt uw bedrijf nog zwakker dan het al is. Elke dag stilte in het bedrijf is een symptoom van de toe komst; beseft, dat indien deze staking voortduurt, de dag kan komen, dat er niet ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM - TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A DAM - TEL, 717162 Falcon Gabardine Mantels ADVERTENTIE {fc'J BEVAT VITAMINE C De subsituut-officier bij de rechtbank in Den Bosch heeft in hoger beroep tegen de 42-jarige magnetiseur T. W. uit Eindhoven wegens het onbevoegd uitoefenen der ge neeskunde een boete geëist van 100, sub sidiair 25 dagen hechtenis. Er waren W. vijf gevallen ten laste gelegd. De Eindho vense kantonrechter had de man een boete van vijfmaal 100 subsidiair vijf maanden hechtenis opgelegd. W. heeft zijn oorspron kelijk beroep van aardappelhandelaar op gegeven en is sinds vijf jaar beroepsmagne tiseur. Als getuigen a décharge vertelden me vrouw P. S. KolfschotenFerwerda, echt genote van de burgemeester van Eindho ven, en ir. R. S. H. Hijlkema, een der di recteuren van Philips de rechtbank van hun persoonlijke ervaringen op het gebied WOENSDAG 16 MAART Stadsschouwburg: „De beunhaas", „De Reünie", 8.15 uur. Caprice. Grote Houtstraat 69, Modeshow, 3.15 uur. Begijnhofkapel: Youth for Christ, 8 uur. Minerva: „De mij nen van koning Salomo", alle leeft., 8.15 uur. Lido: „Het zwarte schild", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Waterloo Bridge", 18 jaar, 1 en 9.15 uur. Luxor: „De Woestijn leeft", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Sa- brina", alle leeft,, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: ..La perverse", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: Satans paradijs", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Gevaar", 14 jaar, 8 uur. DONDERDAG 17 MAART Zuiderkapel, Zuiderstraat: ds. S. Ziilstra, 8 uur. Caprice, Grote Houtstraat 69: Mo deshow, 10.30, 2 en 3.15 uur. Begijnhofkapel: oYuth for Christ. 8 uur. Minerva: „De mij nen van koning Salomo", alle leeft., 8.15 uur. lido: „Het zwarte schild", 14 jaar, 2, 4.15 ,7 en 9.15 uur. Studio: „Waterloo Bridge", 18 jaar, 2.15, 7 cn 9.15 uur. Luxor: „De woestijn leeft", alle loeft.. 2, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Sabrina", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „La perverse", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Gevaar", 14 jaar, 2,30 cn 8 uur. Te Amsterdam is gisteren de vlieger-schrijver A. Viruly in het huwelijk getreden met de actrice Mary Dresselhvks. Foto: de ondertekening der huwelijksacten. Tien meter meegesleurd en overreden In de Anna Paulownastraat te 's-Gra- venhage is de 39-jarige mei. H. S. van V. uit Den Haag tengevolge van een on geluk om het leven gekomen. Mej. Van V. reed op de fiets langs enkele geparkeerd staande auto's. Zij werd ingehaald door een vrachtauto met aanhangwagen. Het oog, waar de haak van de laadklep in be hoort, was gedeeltelijk afgebroken zodat er twee scherpe uitsteeksels over waren. Deze uitsteeksels haakten in de mantel van de wielrijdster, die ongeveer tien me ter werd meegesleurd en tenslotte onder het achterwiel van de aanhangwagen viel. Zij werd ernstig gewond en is tijdens het vervoer naar een ziekenhuis overleden. Onderaardse gasleiding stuk Te Vlissingen in de Prinsenstraat heeft zich een geval van gasverstikking voorge daan, waarvan het echtpaar B. het slacht offer is geworden. Toen het ongeluk werd ontdekt, waren bij mevrouw M. E. B. de levensgeesten reeds geweken. De 59-jarige heer L. B. werd in bewusteloze toestand naar het St. Jozef ziekenhuis overgebracht. Voor zijn leven wordt gevreesd. Het ongeval werd ontdekt na de mede deling van een bewoner van de Prinsen straat aan de gasfabriek, dat zijn echtge note onwel was geworden door binnendrin gende gassen. Onmiddellijk werd een on derzoek ingesteld, waaruit bleek, dat een onderaardse leiding was gesprongen. De harde bevroren bovenlaag van de grond had echter de vrijkomende gassen niet doorgelaten. Deze verspreidden zich onder de gang, waarna zij op de warmere plaat sen onder de huizen naar boven doordron gen. van onverklaarbare genezingen, waarvoor artsen en specialisten blijkbaar geen mid delen hadden. De Eindhovense magnetiseur staat naar het oordeel van de Utrechtse hoogleraar prof. Tenhaeff bekend als te goeder trouw. Hij heeft de professor van zijn kunde kun nen overtuigen, door een assistent van een oogkwaal te verlossen. Als getuige-deskundige verklaarde de Zutphense medicus dr. E. C. C. van Len- nep, die.in zijn praktijk met de verrichtin gen van de Eindhovense magnetiseur ge- confronteei-d is geweest, dat naar zijn oor deel de Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst „het optreden van bonafide magnetiseurs onder toezicht van medici zou dienen te bevorderen, in plaats van te.- trachten deze activiteit te smoren, zoals momenteel de doelstelling schijnt van deze maatschappij". In zijn requisitoir zeide de officier, dat hij gaarne bereid is aan te nemen, dat W. „een bonafide magnetiseur is, die vele mensen van hun kwalen schijnt te hebben afgeholpen. Niettemin ik de Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst tegen het erkennen van magnetiseurs. Het optreden van een magnetiseur doorbreekt derhalve de gesloten gemeenschap van de artsen en blijft, gezien de wet van 1865, ongeoor loofd. Volgens de verdediger, mr. Van Door- ninck, weigert de Maatschappij tot Bevor dering der Geneeskunst eenvoudig te er kennen, dat bepaalde mensen een speciale gave hebben meegekregen. Hij vroeg ont slag van rechtsvervolging, subsidiair een minimale boete. De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. meer onderhandeld en niet meer gewerkt behoeft te worden, ómdat er dan geen Am sterdamse diamantindustrie meer bestaat", zo besluit het schrijven. In aansluiting op deze laatste passage verklaarde een woordvoerder van de A.J. V. dat in werkgeverskringen thans opnieuw de gedachte naar voren is gekomen om de mogelijkheid van verplaatsing der industrie naar elders onder ogen te gaan zien. Bij de beperkte staking in 1953 en tijdens de diverse conflicten sedert 1945 is deze mo gelijkheid met de verschillende consequen ties voor de diamantindustrie in Amster dam ook reeds ter sprake geweest. Plan nen, aldus de woordvoerder, voor een ver plaatsing zijn er echter nog niet. Het bestuur van de Algemene Neder landse Diamantbewerkersbond (A.N.D.B.) deelt mede: „Door de werkgevers in de diamant industrie, is aan de stakende diamantbe werkers een ultimatum gesteld om vandaag de werkzaamheden te hervatten. Rij wei gering zou ontslag volgen. Zoals te ver wachten was hebben de diamantbewerkers de brief van hun werkgevers als kennis geving aangenomen en niet één heeft aan de eisen van de Algemene Juweliers Ver eniging (A.J.V.) gevolg gegeven. De ver bittering is er eerder door toegenomen en de wil om verder te strijden er door ver sterkt. Het bestuur van de A.N.D.B. treft voor bereidingen voor het organiseren van sport wedstrijden en andere bijeenkomsten voor de stakers met hun vrouwen. Volgende week zullen de eerste bijeenkomsten wor den gehouden, waarop een operaeoncert zal worden gegeven en het woord zal wor den gevoerd door „ome" Jan van Zutphen." Nu de stakende diamantbewerkers geen gevolg hebben gegeven aan het ultimatum van de werkgevers zal hun vandaag nog per brief worden meegedeeld, dat zij zich met ingang van heden als ontslagen kun nen beschouwen, zo heeft de Algemene Ju weliersvereniging vanmorgen bekend ge maakt. Aan 650 diamantbewerkers wordt vandaag een ontslagbrief gezonden. In het na sommatie niet op het werk verschijnen achten de werkgevers reden gelegen hun werknemers onmiddellijk ontslag te ver lenen. De Eerste Kamer heeft Dinsdag de be groting van het Departement van Verkeer en Waterstaat behandeld en in de avond uren een begin gemaakt met de behande ling van de begroting van het departe ment van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening. Enkele senatoren spraken bij de eerstgenoemde begrotings-behandeling over de Biesbosch en drongen aan op een spoedige uitvoering van de plannen tot watervrijmaking. Enkele details van het Deltaplan kwamen ter sprake evenals de vervoers-problemen in de K.S.G. Ver scheidene senatoren spraken hun ontevre denheid uit over de gang van zaken bij het IJ-tunnelplan. Radiorede op 4 Mei Ter gelegenheid van de aanstaande her denking van het feit dat ons land 10 jaar geleden de vrijheid herkreeg, zal Koningin Juliana op een nog nader te bepalen tijd stip in de voormiddag van Woensdag 4 Mei per radio een boodschap richten tot de jeugd van Nederland. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal zich binnenkort richten tot de gemeentebesturen en de besturen van bijzondere scholen met het verzoek het mogelijke te doen opdat op iedere school in Nederland de leerlingen gezamenlijk naar deze boodschap zullen kunnen luis teren. ADVERTENTIE Weg met onhandige likdoornrlngen en gevaar lijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaine. Een flesje NOXA CORN Antiseptisch Likdoornmiddel van f. 1.36 bespaar», U veel ellende. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Maok Uz-clf niet wijs, dat kortademigheid nu eenmaal bij Uw gestel hoort Meem het snelwerkende middel., dat het taaie Dé centrale commissie voor Georgani seerd Overleg in Ambtenarenzaken is Dinsdag bijeen geweest onder leiding van de waarnemend voorzitter, de heer A. Mastenbroek, ter voortzetting van de be sprekingen over de salarispositie van het rijkspersoneel. In bespreking kwam een nader voorstel van de regering. Op verzoek van de cen trales van overheidspersoneel werd be sloten de besprekingen over dit voorstel voort te zetten in de vergadering van Vrijdag 18 Maart 1955, teneinde centrales in de gelegenheid te stellen zich daarover nader te beraden. de echte zeeduffel, in 4 Scandinavian-line 6 jaar zeeduffel met capuchon, donkerblauw 6 jaar Gen. Cronjéstr. 40-44 - H.-N. - Tel. 15438 De zaak van de „Seaside Club" tegen Sooy van den Eynde over de huur van het huis waarin deze club gespeeld heeft, en welk proces morgen zou dienen voor de rechtbank te Turnhout, is met het oog op de ziekte van een der verdedigers, acht dagen uitgesteld. Dinsdag was het de 90ste verjaardag van Willem Ruys. Maandagavond had reeds de harmoniekapel van de Rotterdamsche Lloyd voor de woning aan de Westersinge) een serenade gebracht. Dinsdag werden er meer dan honderd bloemstukken bezorgd. Ook de posterijen hadden het druk, name lijk met ongeveer 500 brieven en 230 tele grammen uit alle delen van de wereld. On der de telegrammen waren er van de 80- jarige voorzitter van de Franse Kamer van Koophandel te Parijs Asscher, van de pre sident-directeur van de KLM de heer I. A. Aler, van de president van de Nederlandse Spoorwegen ir. F. Q. den Hollander en van alle Lloydschepen. De receptie was buiten gewoon druk bezocht, onder andere door de burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, de voorzitter van de Rotter damse Kamer van Koophandel mr. K. P. van der Mandele en zijn collega uit Am sterdam mr. D. A, Delprat. (Er waren ook talrijke geschenken, onder andere een tele visie-apparaat en 90 eieren, die een vroeger keukenmeisje uit Hulshorst gestuurd had. Het aantal manlijke werkzoekenden, in geschreven op het Gewestelijk Arbeidsbu reau te Haarlem is ondanks de vorst in de maand Februari met ongeveer 150 vermin derd: liet daalde van 1645 tot 1496. Verle den jaar Februari bedroeg het aantal 2655. De vraag naar arbeidskrachten nam toe en wel van 884 (Januari) tot 1149 (vorig jaar 603). Dat de vraag groot was en dat zich hier en daar dalingen van het aantal werkzoe kenden voordeden vond zijn oorzaak in het naderende voorjaar. Voorbereidend werk moest worden verricht, om straks flink aan de slag te kunnen en bovendien hebben werkgevers zich er van verzekerd in de komende maanden over goede werkkrach ten te beschikken. In de afdeling bouwvakken was er veel vraag naar metselaars, betonvlechters, stu- cadoors en huisschilders, waartegenover aan het einde van de maand een daling was waar te nemen bij de timmerlieden. Deze hadden in de vorstperiode nog enige tijd kunnen doorwerken, maar het werk verminderde, omdat stucadoors en ande ren niet aan de slag konden door de vorst. Binnenkort zal er wel weer voldoende werk zijn voor de timmerlieden. In de bouw nijverheid daalde het aantal werkzoeken den van 332 tot 283 (vorig jaar Februari 388); de vraag steeg van 90 tot 175 (69). De wegenbouw zal vele arbeiders aan trekken en speciaal in de gemeente Velsen, waar wegen moeten worden verbeterd voor de verbinding over het Noordzeekanaal via de sluizen. In de afdeling metaalnijverheid was een geringe daling van het aanbod waar te ne men (van 127 tot 114, tegenover vorig jaar Februari 247), maar de vraag was weer groot en die steeg van 408 tot 51Ó (vorig jaar 262). Bij de tunnelbouw werden con-' structieschilders geplaatst en de Hoogovens heeft vele ongeschoolde arbeiders nodig. In Amsterdam wordt daarom getracht arbei ders aan te trekken en ook zal men contact opnemen met bureaux in het Noorden van ons land. De vraag naar automonteurs was groot; er is een gebrek aan vaklieden. In de landbouw had de vorst een nadeli ge invloed; het aantal werkzoekenden nam toch af en wel van 110 tot 97 en het ver schil met vorig jaar, toen er 169 waren, was vrij groot. De werkloosheid bij het hotelpersoneel verminderde en zal binnenkort gering zijn, omdat vele werkzoekenden reeds een con tract hebben voor de komende weken. Voor de horecabedrijven zal vermoedelijk een beroep moeten worden gedaan op andere gewesten, omdat in de kuststrook veel per soneel nodig zal zijn. Verleden jaar Fe bruari was de vraag 6 en dit jaar 88. Jeugdigen De daling van het aanbod jeugdigen be droeg van 49 tot 34 (vorig jaar 62). Op het Gewestelijk Arbeidsbureau worden voor bereidingen getroffen voor de komende zomer. Op ouderavonden wordt voorlich ting verschaft en contact wordt opgenomen met hoofden van scholen. Ook worden ex cursies naar bedrijven gemaakt. Het aantal vrouwelijke werkzoexenden daalde van 99 tot 93 (vorig jaar Februari 137); de vraag nam weer toe en wel van 498 tot 690 (vorig jaar 493). HELSINKI (United Press) Met de Sibelius-médaille, die iedere vijf jaar aan een vooraanstaande, internationaal beken de in leven zijnde componist wordt toege kend, is dit jaar de in Rusland geboren componist Igor Strawinsky onderscheiden. De gouden médaille zal Strawinskl op 8 December, de negentigste verjaardig van de Finse musicus, te Helsinki worden uit gereikt.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5