ROTERDDN De zwarte spin Morgen begint in Haarlem tournooi van sterksten in moeilijkste kader JEUK .Clowntje Rick CETREX - Uw „eerste hulp hij ongelukjes" SNEL EN ZEKER Wat is eigenlijk anker-kader 71/2 Excelsior, Kampong en VOC gedegradeerd Nederlands elftal tegen Duitsland in 1956 Smyslov en Gelter eindigen gelijk Honkballers beginnen op 30 April WMM. Landheer zette valstrik voor jachtopziener Louis Saalborn bij De T oneel vereniging WOENSDAG 16 MAART 1955 4 Indeling cricketcompetitie Rusland-Engeland op 3 Juni 1956 Schaken Wielrennen Haarlemmer Rusman vierde in Gent-Yperen Gymnastiek Jaarverslag van KTK verschenen 9 UW pijn met Voetbal Ook in Amersfoort gaan dames voetbal spelen Voor vlijtige handen Van Parijs naar Nice Voor de kinderen n 1 (??0 Jj t \Ua X t \i i 'l Nederland neemt 250 vluch telingen op voor bouwvak Kerkelijk Nieuws Stroper als lokvogel Betaling abonnementsgeld per giro FEUILLETON door Mark Cross Al degenen, die min of meer geregeld de biljartkeu uit het rek trekken om hun par tijtje te spelen goed of slecht stool een gebeurtenis te wachten, die hun spe ciale aandacht verdient. Morgen namelijk begint in restaurant Brinkmann in Haar lem het tournooi om het kampioenschap van Nederland hoofdklasse anker-kader 71/2, dat tot en met Zondag zal voort duren. Artisten van het groene laken als H. J. de Kleine, P. A. Kobus een Haar lemmer A. Mol, G. van Oosterhout, P. J. van der Pol, C. de Ruyter, J. H. Swee- ring en L. G. J. Teegelaar zullen dan na melijk een publieke schare, die maximaal driehonderdvijftig personen groot kan zijn, iets voortoveren wat men niet elke dag in Haarlem of omgeving kan zien. Vandaar ook dat wij nog eens op het tournooi wil len terugkomen. Wellicht verdient het namelijk aanbe veling wat nader in te gaan op het kader- spel. En wel vooral op het anker-kader 71/2. Wat is dat eigenlijk, zullen velen zeg gen, die zich om meer dan een reden hou den bij een partij libre op een klein biljart. Ja, wat is 71/2? De Egyptenaar Edmond Soussa heeft meer dan vijfentwintig jaar geleden dit kaderspel, het moeilijkste onder de kader- spelen, uitgevonden. Een kunstenaar als Soussa vond namelijk en hij was niet de enige dat het kader 45/2 "met het De Ruyter, die zijn titel 71/2 moet verdedigen. vrije middenvak geen problemen meer opwierp. En aangezien Soussa een uiterst slim man was en als elke sportman steeds hoger wilde, ging hij aan het denken. Het resultaat was zo aantrekkelijk voor de grootmeesters van het groene laken dat het anker-kader 71/2 bleef. Zes vakken Bij 71/2 nu is het grote biljart met drie krijtlijnen verdeeld in zes vakken. Eén lijn loopt evenwijdig met de lange banden, twee met de korte banden. De eerste lijn deelt het biljart in twee delen, van de twee andere loopt er een door het boven- acquit en een door het benedenacquit. De zes vakken die dan ontstaan heten ADVERTENTIE J N.V. Ver. Ned. Rubberfabrieken Heveadorp (Gld) Het bestuur van de Nederlandse Cricket Bond heeft bij bestuursbesluit de tweede klasse afdeling A vastgesteld voor het aan staande seizoen. Uit deze indeling, die wij hieronder laten volgen, blijkt dat zowel Excelsior als Kampong en VOC uit de eerste klasse zijn gedegradeerd. De indeling van de tweede klasse A is als volgt: ACC 2. Excelsior, HCC 3, Kampong, Rood en Wit 2, SCHC, VOC, Voorburg. De tweede klasse afdelingen B, C en D. zijn voorlopig als volgt ingedeeld: B: CCG, Krekels, CVHW, 41 Grn. H„ HBS 2, HDVS 2, Quick H. 2, Rood en Wit 3. C: Ajax (L.). Groen Geel, LCC, VUC, Sparta 2, VOC 2, HCC 4. D: Ajax (A.), Cric, Hercules, UD, Kam pong 2, PW 2, VRA 2, VVV 2, ACC 3. De indeling van de tweede klasse Zuid evenals die van de diverse derde klasse af delingen zullen nog nader worden bekend gemaakt. Van de Pol, een van de favorieten. kadervakken. Aan de uiteinden van de kaderlijnen worden bovendien Soussa ging niet over een nacht ijs ankerlijnen getrokken. Dat gebeurt op dusdanige ma nier dat zes kleine vierkanten (ankers) ontstaan, waarvan de zijden om precies te zijn 17.8 centimeter zijn. Is het zover dan kan anker-kader 71/2 gespeeld wor den. En waarom nu 71/2? Omdat alle kader- lijnen ruim 71 centimeter (71 1/8 centime ter) van de banden verwijderd zijn en Voorts omdat bij de tweede stoot tenminste één van de ballen, waarop gecaramboleerd moet worden, uit het kadervak moet. Of hij daarin weer terugkeert doet niet ter zake. Bij de ankers geldt dezelfde regel. Maar daarmede is men er nog niet. Er zijn zo nog wat uitdrukkingen die om een verklaring vragen. Rollen de ballen, die ge raakt moeten worden, in een kadervak dan heet de positie entré. Maakt de speler dan een carambole zonder dat een of beide tegenballen uit het vak komt, dan heet dat dedans. Bij de volgende stoot moet de biljarter dus een of beide ballen uit het kadervak zien te krijgen. En een caram bole tot stand brengen uitéraard. Alleen sterksten Er zijn echter nog meer mogelijkheden. De ballen waarop gecaramboleeard moet worden kunnen namelijk ieder aan een kant van de kaderlijn liggen. Dat heet a cheval. Een uiterst gunstige positie voor de speler omdat hij dan zonder verdere hinderpalen verder mag caramboleren. Bij de ankers geldt hetzelfde. Alle andere uit drukkingen bij het anker-kader 71/2 laten zich gemakkelijk verklaren aan de toe schouwer die goed op de speler let en naar de arbiter luistert. Het zal de leek overigens wel duidelijk zijn dat dit anker-kader wel het een en ander van de biljarter aan vaardigheid vraagt. En daarom juist vragen wij van daag nogmaals de aandacht van degenen die in biljarten belangstellen. Men krijgt namelijk de technisch sterksten aan de biljarts te zien in de kroonzaal van Brink mann. Prestaties Tot slot iets over de prestaties bij het anker-kader 71/2. Het Nederlands record algemeen gemiddelde staat met 28.57 op naam van Van de Pol (Januari '52) en dat van het particulier gemiddelde met 60.00 op naam van De Ruyter (1951). De hoogste serie maakte Van de Pol in 1949, namelijk 227. Morgen wordt het tournooi om half twee begonnen met de partij Teegelaar-Van Oosterhout op biljart I en De Kleine-Swee- ring op biljart II. Om half vier volgen de partijen De Ruyter-Mol en Van de Pol- Kobus. De overige zes wedstrijdronden worden verder voligens het zogenaamde interna tionaal systeem gespeeld. Bij dit systeem komen steeds de sterksten tegenover de zwaksten, zodat de spanning erin blijft en aan het einde van het tournooi de meest succesvolle spelers tegen elkaar spelen. De lengte van de partijen is 300 caramboles. Het tournooi in Haarlem, dat wordt gehou den onder leiding van het district Haarlem van d.e K.N.B.B., is het twintigste natio naal tournooi. De K.N.V.B. heeft aan de Duitse Voetbal bond voorgesteld om op 18 Maart 1956 een wedstrijd DuitslandNederland te spelen. Komt het inderdaad zo ver dan wil men een paar dagen voor deze interlandwedstrijd in Nederland een wedstrijd voor de B-elftallen houden. Men verwacht, aldus de Sportkroniek, dat de Duitse Voetbalbond deze uitnodiging zal accepteren. De FA heeft medegedeeld dat Engeland op 3 Juni 1956 in Rusland een wedstrijd tegen het Russische nationale elftal zal spelen. Dit wordt de eerste officiële ontmoeting tussen beide landen. Tijdens de tournée van het Engelse elftal op het continent zullen ook wedstrijden ge speeld worden tegen Duitsland en tegen Zweden. Voorts deelde de FA mede dat Wol verhampton Wanderers uitgenodigd is om op 25 Mei van dit jaar in Kiev uit te komen tegen Dynamo (Kiev) en op 30 Mei in Mos kou tegen de Moskouse Dynamo's of tegen Spartak. Voor het schaakkampioenschap van Rus land werden de afgebroken partijen van de 19e ronde uitgespeeld. De uitslagen luiden als volgt: AntoshinGeiler l-;-0; Ilivitski— Furman 10; Borisenko—-Simagin 01; KorchnoyAverbach %-%; LisitsinSpassky '.4. Na de 81e zet van de partij Antoshin Geiler gaf laatstgenoemde op. Hij deelt nu samen met Smyslov de eerste plaats. Beide spelers hebben 12 punten. Overeenkomstig de reglementen van het kampioenschap zal in een tweekamp van zes partijen tussen Smyslov en Geiler worden uitgemaakt wie zich schaakkampioen van Rusland mag noemen. Het eindklassement luidde: 1. en 2. ex aequo Geiler en Smyslov. ieder 12 punten; 3, 4, 5. en 6. Petrosyan, Botwinnik, Spassky en Ilivitsky ieder ll'/j pnt; 7. en 8. Taimanov en Keres ieder 11 pnt.: 9. Mikenas 1014 pnt.; 10. en 11. Furman en Antoshin ieder 10 pnt.; 12 Kotov 912 pnt.; 13. en 14. Flohr en Bo risenko ieder 9 pnt..; 15. en 16. Averbach en Lisitsin ieder 8% pnt.; 17 Kahn 7 pnt.; 18. Simagin 614 pnt.; 19. Korchnoy 6 pnt.; 20. Tsjerbakov 3'i pnt. De Haarlemse wieleramateur Wim Rusman heeft zich in de Belgische „klassieker" Gent- Yperen. een wegwedstrijd over 153 kilometer, van zijn sterkste zijde doen kennen: twee maal bandenpech en een gesloten overweg konden de Haarlemmer niet beletten om een fraaie vierde plaats te veroveren. Behalve Belgen en een zestigtal Neder landers, verschenen er ook enkele Fransen aan de start voor deze zware wedstrijd waar in o.m. de „Zwarte berg" overwonnen moest worden. Na amper tien kilometer afgelegd te hebben werd Rusman reeds door banden pech getroffen. Ondanks deze tegenslag zette hij de strijd voort en begon aan een ver woede achtervolging. Doch weer had hij pech. Toen hij zijn achterstand tot 200 meter gereduceerd had, zakten de bomen van een spoorwegovergang voor zijn neus. De Haar lemmer slaagde er tenslotte toch nog in om bij het peloton te komen, maar moest na circa 80 kilometer weer uit het zadel voor een leeglopende achterband. Ook nu weer kwam Rusman bij het peloton, waarin onder meer de wereldkampioen Van Cauter, de Belgische kampioen Schepens, Van Meenen, Borra en vele andere favorieten reden. De overwinning ging echter naar de Belg Verhelst, die ver voor de finish uit het peloton ontsnapte. Rusman legde beslag op Het bestuur van de Kennemer Turnkring gaf over het jaar 1954 weer een keurig verzorgd verslag uit, waarin op overzichte lijke wijze een opsomming gegeven wordt van de gebeurtenissen over het afgelopen jaar, met een vergelijking van de verwach tingen daarover en de behaalde resultaten. Üit dit verslag blijkt, dat niet het gehele werkprogramma 1954 uitgevoerd kon wor den; gedeeltelijk door het ontbreken van de mogelijkheid daartoe, gedeeltelijk door ge brek aan belangstelling. Toch kan van een druk jaar gesproken worden. De gymnastiekkampioenschappen, de gymnastiekvaardigheidsproeven A en B voor adspiranten, de gymnastiekvaardig heidsproeven derde klasse dames en heren A en B, eerste en tweede klasse dames en heren en keurklasse dames en de cursus rhythmische gymnastiek onder leiding van mevrouw A. van Maanenvan Seeters trok ken zeer behoorlijke belangstelling en kon den geslaagd genoemd worden. De gym nasten uit de Kennemer Turnkring hadden weer een behoorlijk aandeel in het wel slagen van de Haarlemse Sportweek, zowel bij de optocht en de openingsavond als tijdens de gymnastiekparade en op de slui tingsavond. In een uitvoerig artikel wordt gesproken over de Kringdag in Zandvoort, die onder slechte weersomstandigheden begon doch 's middags onder fraai weer en in het bijzijn van enige duizenden belangstellenden zeer gunstig eindigde. Over de athletiekbeoefening bij de gym nasten is het bestuur niet zo te spreken. Plannen worden beraamd om hierin veran dering te brengen. Het ledenaantal der aangesloten vereni gingen is over het-algemeen niet ongunstig. Al is bij enkele verenigingen het aantal werkende leden iets terug gelopen. In ver gelijking met 1 Januari 1954 waren op 1 Januari 1955 5661 werkende leden ingeschre ven tegen 5313 op 1 Januari 1954. een stijging van 348, hoofdzakelijk veroorzaakt door stij ging in de kleuterafdelingen. De jaarlijkse algemene vergadering zal gehouden worden op Zaterdag 19 Maart. Be halve de gebruikelijke punten bevat de agenda ook een verkiezing van een nieuw bestuurslid wegens bedanken van de heer C. Versteeg, tweede voorzitter van de Ken nemer Turnkring. ADVERTENTIE In Amersfoort is officieel de dames-voet- balclub De Holviams opgericht. Hierbij waren afgevaardigden van damesvoetbal verenigingen uit Utrecht en Hilversum aan wezig De Utrechtsche vertegenwoordigster, mejuffrouw B. Tombrink, deelde mede, dat reeds in vijftien plaatsen in ons land dames voetbalclubs zijn opgericht. Binnenkort een definitieve datum is nog niet bekend zal in Utrecht een ge combineerde vergadering van damesvoetbal clubs worden gehouden om te komen tot de stichting van een overkoepelend orgaan. Amersfoort start met 25 leden. De clubkleu ren zijn groen zwart. De naam Holviams is afgeleid van de namen van de Amersfoortse clubs Holland Victoria Combinatie (HVC) en Amsvorde. ADVERTENTIE in het schoonmaakgetij: Hamea-Gelei De vierde étappe van de wedstrijd Parijs Nice, voerend van Nimes naar Manosque, is gewonnen door de Fransman Buchonnet. Zijn tijd voor de 147 kilometer van het par cours was 3 uur 41 min. 27 sec., gemiddelde snelheid 39.828 km/u. Met 2 seconden ach terstand ging de Belg Germain Derijcke door de finish. Daarna volgden de Fransen Bau- vin, Darrigade, Géminiani, Visinski, Dolhats en de Engelsman Hoar in dezelfde tijd als Derijcke. In het algemeen klassement leidde na deze étappe Jean Bobet (Fr.) met een totaaltijd van 22 uur 37 min. 35 sec., voor Bernard Gauthier (Fr.) 22 uur 38 min. 53 sec. ADVERTENTIE SPECIALITEIT: VERSE SINAASAPPELJAM PER POT De indeling van de competities 1955 van de Kon. Ned. Honkbalbond is als volgt: de vierde plaats achter de en Borra. jen Schepens ADVERTENTIE Niet krabben. De helder vloei bare D.D.D. kalmeert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen, zuivert en ge neest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP le klasse A: ABC DEC EHS HCK HHC Schoten Sparta VVGA Overgangsklasse DOS DWV HHC 2 Hilversum RCH De Spartaan UVV De Volewijckers A: le klasse B: Ajax Blauw Wit EDO HFC „Haarlem" Kennemerland OVVO TIW TYBB De aanvang van de competiti op 30 April en 1 Mei. Overgangsklasse B: The Catchers DWS SC Haarlem Neptunus RFC Rooswijk Schoten 2 VVGA 2 is bepaald c v li if TI 1 3o? 1 U Toen Rick en Bunkie thuiskwamen, praatten ze vol vuur over die stelten van hun vriendje. „Steltlopen?", zej oom Tripje. „Jadat heb ik vroeger ook nog gedaandat is leuk, hè?" „Nou, en öf!", zei Bunkie. Toen zei oom Tripje, dat hij voor ieder van hen een paar stelten zou kopen; en dat deed hij ook. Tot hun grote blijdschap waren Rick, Bunkie en Oepoetie de volgende dag in het gelukkige bezit van 'n paar prachtige stelten! En je snapt wel: nu gingen ze pas goed beginnen met oefenen! Elk vrij ogenblikje gebruikten ze, en zodra ze van school kwamen, gingen ze eerst nog even proberen voor het huis. Toen zagen ze, dat Piet de waarheid had gesproken; want vóór de week om was, liepen ze net zo kranig op die dingen te stappen als 'n ooievaar op zijn lange poten! En 's avonds stonden de stelten naast hun bed, zo blij waren ze ermee ADVERTENTIE VLEKKENWATER TAN CETA-BEVER De Nederlandse regering heeft besloten 250 bouwvakarbeiders van verschillende nationaliteit, die op het ogenblik in vluch telingenkampen in Oostenrijk en Grieken land verblijven, met hun gezinnen in ons land toe te laten. De bedoeling is dat deze vluchtelingen onderdak in Nederland krij gen in ruil voor hun arbeid in de woning bouw. De vluchtelingen zullen aanvanke lijk in woonoorden worden ondergebracht, maar na ongeveer drie maanden worden te werk gesteld in verschillende gemeen ten van ons land, namelijk Almelo (5), Amersfoort (5), Arnhem (20), Breda (10), Brunssum (4), Deventer (20), Dordrecht (25), Enschede (10), Geleen (10), Hen- geloo (10), 's Hertogenbosch (10), Hoens- broek (10), Kerkrade (10), Leiden (10), Rheden (10), Ridderkerk (5), Rotterdam (25), Terneuzen (5), Vlaardingen (20), Zaandam (6) en Zutphen (10). Voor 10 gezinnen moet nog plaats worden gezocht. Dit besluit vormt de bekroning van een door de burgemeester van Dordrecht, mr. J. A. H. J. van der Dussen genomen initia tief. Hij vond dat het inzamelen van geld alleen onvoldoende is om de vluchtelingen te helpen en zon op een middel om meer effectieve hulp te bieden. Hij stelde zich in verbinding met de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen mr. G. J. van Heu- ven Goedhart, die hij zijn plan voorlegde, om te trachten een aantal vluchtelingen, die een bijdrage zouden kunnen leveren in de bestrijding van de woningnood, naar Nederland te laten komen. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Kampen (vac. H. Hiensch) J. W. de Bruyn te Harderwijk; voor Nieuwe Tonge P. Westland te Waarder (Z.H.) Geref. Kerken Beroepen te Hilversum (vac. N. B. Knop pers) M. de Goede te Amsterdam; te Wol- vega M. J. C. Bosscha te Westerbork (voor Wolvega) en Joh. Heule te Edam (voor Noordwolde). Aangenomen naar Eist (Geld.) D. Bril man te Paesens en Moddergat. Bedankt voor Nieuwer-Amstel-Noord (2e pred.pl.) K. M. R. v. d. Beek te Arn hem; voor Berlikum (Fr.) U. Korenhoff te 2e Exloërmond. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Rouveen K. Deddens te Hoek (Z.). Chr. Geref. Kerken Beroepen te Emmen M. Vlietstra te Eem- dijk; te Rijnsburg B. Bijleveld te Noorde loos. Beroepen te Arnhem B. Bijleveld te Noordeloos. Voor de kantonrechter in Terborg heeft terecht gestaan de grootgrondbezitter S.E. v. d. H. A. uit Laag-Keppel, die een stro per in de arm zou hebben genomen x>m zijn gewezen jachtopziener G. J. J. in de val te laten lopen. De jachtopziener was 32 jaar in dienst geweest van A. doch werd in Juli 1953 ontslagen. J. solliciteerde bij een andere grootgrondbezitter en om hem dwars te zitten maakte A. met de stroper W. J. F. uit Didam een plan om J. onmogelijk te maken. Men kwam overeen, dat F. en J. zouden gaan stropen, waarna A. hen be trappen zou. De stroper ging naar de jachtopziener en stelde hem voor nadat hij A. had „zwart gemaakt" te gaan stropen om alle reeën van het landgoed van de verdachte weg te schieten. Op 5 Juli werd deze strooptocht gehouden. Intussen had A. de politie al bij voor baat doen weten dat er vermoedelijk op zijn terrein gestroopt zou worden. Een wachtmeester van de Rijkspolitie J. en A. gingen op de loer liggen in een sloot. Na dat F. twee schoten met een karabijn had gelost kwamen A. en de wachtmeester te voorschijn. De laatste maakte proces-ver baal op en beide stropers werden later veroordeeld; F. tot f 30.en J. tot f 100. boete en een maand hechtenis voorwaarde lijk. Nog op de avond van de strooptocht ging F. naar A. om zijn „honorarium" te incas seren. Hij kreeg f 10.en de belofte, dat hij later nog wat kleding zou ontvangen, Tijdens de beraming van het plan had A. de stroper tevens toegezegd, dat hij steeds kon komen wanneer hij in nood zat en steeds op zijn grond mocht lopen. F. betaalde later de gerechtskosten en kreeg deze van A. vergoed. Verdachte ontkende thans een overeen komst met de stroper te hebben gemaakt, doch deze gaf ter zitting een geheel andere lezing. Het O.M. vond het een „lage streek" van verdachte en eiste de maximum straf een week hechtenis met de opmerking, dat hij deze straf veel te gering vond. De kan tonrechter veroordeelde A. conform de eis. Als gevolg van het besluit van de grote ge zelschappen in Den Haag, Amsterdam en Rotterdam om het aantal voorstellingen in „de provincie" drastisch te beperken zal „De Toneelvereniging" zich in het komende sei zoen meer op de kleine plaatsen richten. Het aantal voorstellingen zal daartoe van 450 op ongeveer 500 worden gebracht. Het aantal stukken, dat per seizoen wordt uit gebracht, zal moeten worden verminderd. Dit jaar bedroeg het aantal premières elf. Het gezelschap komt er onder artistieke directie van A. Defresne en zakelijke lei ding van J. Defourny als volgt uit te zien: de dames Els Bouman, Manon Alving, Mies Hagens, Bé Schenk, Petra Verbeek, Marie Hamel, Annita Menist, Carla de Raet, Lia ne Saalborn, Mary Smitshuysen, als gast Aaf Bouber, benevens de heren Frits van Dijk, Johan Elsensohn, Ad van Gessel, Ben Groenier, Hans van Meerten, Cor Witschge, Jan Hundling, Jan Velzeboer, Walter Kous, Louis Saalborn, Ferd Sterneberg en Lo van Hensbergen P9«XXOOOCOOOOOOOOCXXXXX)OOOC<X)OCXX)OOCCOOOOOOOOOOOCOOOOa U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 6.50, post- abonhês f 7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn for mulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE vertaald uit het Engehj 42) Haar stem klonk koel en onverschillig, toen ze zei: „Ik heb hier wat foto's Pat, die ik dacht dat je misschien zouden in teresseren. Als één er van je iets zegt, laat het mij dan weten!" „Foto's? Van de man, die mij ontvoerd heeft misschien....?" Er was teleurstelling zichtbaar op jhet knappe meisjesgezicht, toen Daphne haar hoofd schudde. „Nee, zo gelukkig ben ik helaas niet. M?*.r bekijk deze foto's maar eens. Misschien zeggen ze je iets Daphne verried door geen enkel gebaar of woord de spanning, waarmee ze het jongs meisje gadesloeg. Ze mocht Pat niet beïnvloeden. Het meisje bekeek met een verwonderd gezicht de haar overhandigde foto's: het waren eerst willekeurige foto's van landschapen vér van het bewuste huis verwijderd. Maar dan opeens veranderde de uitdrukking op Pats gezichtje. Er straalde iets in haar ogen, terwijl ze uit riep: „O, juffrouw Wrayne.... dat uit zicht. Dat was het uitzicht uit die ge traliede kamer!" Daphne liet niets van haar opwinding merken, toen ze antwoordde: „Hoe kom je daarbij?" „Maar ik wéét het!" klonk het bijna ver ontwaardigd uit Pats mond. „Ik herinner me die muur en dat poortje en dat glooien de terrein er achter en dat bos „Ben je er zeker van, meisje?" „Ik zou er een eed op durven doen! Ik zat in die kamer gevangen en had immers gedurende vijf dagen geen ander uitzicht!" „Goed, goed, Pat!" zei Daphne op kalme rende toon. „Je moet je er vooral niet over opwinden. Ik twijfel niet aan je woorden, want ik was er zelf ook al 99 procent ze ker van. Maar ik wilde dat jij 't zou beves tigen, zonder dat ik je in een bepaalde richting beïnvloedde. Ik zal je nu vertel len, hoe we deze foto's genomen heb ben En ze bracht Pat verslag uit van haar tocht tezamen met haar assistente. „Allemensen", mompelde Pat vol be wondering, „hoe doet u toch allemaal? En wat bent u nu van plan te onderne men?" „Ik wou dat ik dat al wist, lieve kind. Begrijp je, vc moet hier op de achtergrond een groot man aan het werk zijn, een man met briljante ideeën, en hém moet ik te pakken krijgen!" „De man, die mij ontvoerde?" „Nee, Pat, ik geloof niet, dat hij de leider van dit geheel is. Er werkt hier iemand van veel groter formaat op de achter grond. die de touwtjes in handen houdt. Kun je een geheim bewaren?" „Natuurlijk! Ik zweer u, dat ik er met niemand over zal spreken". „Er heeft opnieuw een ontvoering plaats gehad, na dat geval van jou. Opnieuw heeft een ongelukkige vader 5000 pond be taald om zijn dierbaar kind terug te krij gen. 30.000 pond hebben deze schurken in totaal al in de wacht gesleept „Grote genade, juffrouw Wrayne!" riep het meisje ontsteld uit. „Maar u weet nu, waar ze hun slachtoffers heenbrengen". „Ik he-b goede hoop, dat ik hen te pak ken zal krijgen. Maar denk er om: mondje dicht!" „Daar kunt u op rekenen!" „Goed zo. Welmede dank zij jou, zal ik die schurken te pakken krijgen! Voor de rechtbank zal je straks misschien nog wel als getuige moeten verschijnen. Zou je dat erg vinden?" Het meisje antwoordde op rustige toon: „Ik zou het erg griezelig vinden, maar ik heb er alles voor over om die ellendelingen veroordeeld te zien". „Bravo, Pat!" zei Daphne goedkeurend, terwijl ze opstond en het meisje de hand toestak. Enkele minuten nadat Pat Larraby ver trokken was, nam ze de huistelefoon op: „Zeg aan Maynard en Rayte, dat ze zich gereed houden, Carlton. Ik wil over ca. een kwartier vertrekken", zei ze op gedeci deerde toon. Generaal Charles Fortress zat in zijn studeerkamer de krant te lezen. Hij droeg een goud-omrande monocle en rookte een grote sigaar. Fronsend keek hij op, toen de deur van de kamer openging en zijn butler binnenkwam met een zilveren blad, waar op een visitekaartje lag. Generaal Fortress vond het héél vervelend gestoord te wor den bij het lezen van zijn lijfblad Hij nam het kaartje op en gromde: „Jufffrouw Daphne WrayneIs dat niet die jonge vrouw, die.... Wel alle mensen, wat moet die van mij?" De butler antwoordde voorzichtig: „Ze zei, dat u haar niet kende, sir, maar dat ze u dringend moest spreken". De generaal maakte opnieuw een grom mend geluid. „Ik denk niet, dat ik van haar af kan", mompelde hij. „Laat haar dan maar even binnenkomen, Roberts!" Hij stond uit zijn stoel op, toen Daphne het vertrek binnenkwam, en nam haar op met een koele, laatdunkende blik, precies zoals hij een jong officier zou hebben ga degeslagen, die het had gewaagd hem te storen. Generaal Charles Fortress was iemand van de oude stempel en hij scheen zelf nooit echt jong geweest te zijn. En wat vrouwen betreftook al ging hij dan niet zó ver, dat deze wezens in afzon dering moesten leven, toch was hij wel de mening toegedaan, dat ze enkel en alleen dienden om de man, in zijn vrije tijd te vermaken en afleiding te brengen.... Hij had wel eens over Daphne gelezen, maar geweigerd aan haar prestaties te geloven. Het was zijn stokpaardje, dat vrouwen thuis behoorden te zijn, en nooit liet hij een gelegenheid voorbij gaan om vrouw en dochter zijn mening in dit opzicht te verkondigen. „U wilt mij spreken, jonge dame?" vroeg hij op afwijzende toon, terwijl hij met het visitekaartje speelde. „Gaat u zitten". Daphne nam plaats. Ze was er zich van bewust, dat de man heel moeilijk te be naderen zou zijn, en inwendig kookte ze van woede over zijn behandeling. Ze liet echter niets merken, en begon op rustige toon: „Ik heb een ietwat zonderlinge boodschap voor U, sir Charles. U kent mijn werk en U begrijpt, dat ik eerder vragen moet stéllen dan vragen beant woorden. En U zult ook begrijpen, dat in werk als het mijne niet altijd mogelijk is om alle kaarten op tafel te leggen". Hoewel ze op rustige toon sprak, waren haar woorden nadrukkelijk en ze keek hem doordringend aan. „Waar gaat het eigenlijk over?" vroeg hij en zijn stem had dezelfde afwijzende klank. „Ik krijg inlichtingen van de meest verschillende zijden", zei ze langzaam, „en één van die inlichtingen houdt in, dat Uw dochter gevaar loopt in de eerstvol gende dagen ontvoerd te worden. Aange zien mijn streven is om de maatschappij te zuiveren van dergelijke sinistere mis drijven, voelde ik het als mijn plicht U te waarschuwen. Natuurlijk is het mogelijk dat mijn informaties niet juist zijn. Maar waarschijnlijk is dat niet! En om Uw dochter nu veilig te stellen, ben ik hier heen gekomen om U mijn diensten aan te bieden, welke U, naar ik hoop, zult willen aanvaarden. Ik wil hieraan toevoegen, dat U, wanneer U met mij meewerkt, niet alleen mij helpt, maar ook het algemeen belang dient. Er is een hele reeks van dit soort ontvoeringen, waarvan U niets weet, maar die inderdaad heeft plaats gehad, en ik ben van plan de schurken, die hier aan het werk zijn, te ontmaskeren. In dit verband kom ik U vragen, met mij mee te werken zónder vragen te stellen". Terwijl ze tot hem sprak, had ze zijn ge zicht steeds grimmiger; zien worden. Ver scheidene keren had hij op het punt ge staan om haar te onderbreken, maar ze had hem geen gelegenheid gegeven er. op rustige toon doorgesproken. „Denkt U heus, dat ik een dergelijk on zinnig verhaal zal geloven?" barstte hij tenslftte los. Ze onderbrak hem op scherpe toon: ,Jk heb alleen de mogelijkheid geconstateerd, dat Uw dochter gevaar loopt, sir Charles! Als U geen waarde hecht aan mijn waar schuwing, dan heb ik niets meer te zeggen Ik ben het niet gewend, dat men aan mijn woorden geen geloof schenkt, maar., zoals U wilt (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 6