SPINWIEL JONGE Kort en bondig Hatojama oogst critiek van pers en oppositie Paleis-revolutie in de Yluchtelingenpartij New York gaat weer de straten wassen Amsterdamse Beurs LAATSTE NIEUWS Bevan uit fractie gestoten Zaak-Montesi zal weer opgerakeld worden Atoomwapens alleen in algemene oorlog Modeshow C&A Heemstede Hogere garantieprijs voor suiker ^Brieven aan cle redactie Makelaar D. Bus vannacht overleden WOENSDAG 16 MAART 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Bezwaren tegen opslaan van Amerikaanse A-bommen Londen verlaagt uitgaven voor atoomonderzoek R. Katholieke en Lutherse bisschop vinden elkaar Belgische lening: honderJ millioen a 3.75 percent Amerikaans bestuurbaar projectiel Adenauers coalitie in gevaar Piero Piccioni en Ugo Montagna voor het gerecht gedaagd Sir Anthony Eden stelt reis naar Turkije uit Finse ambtenaren staken Politici zullen beslissen over gebruik zegt Gen. Cruenther Radio program ma voor Nederlandse immigranten Haarlems leeslust in cijfers Sociëteit voor R.K. bejaarden geopend Regering zal zich beraden over gevolgen voor consumentenprijs Herhalingsoefeningen Kon. Luchtmacht Examens C. Mandersloot Koninklijk onderscheiden Nationale sportdag voor invaliden Zzvemtnen Haarlemse jeugdkampioen schappen zwemmen Biljarten Om de Zilveren Bal Twee overlevenden %>an de atoombom aanval op Japanse steden aan het eind van de tweede wereldoorlog brengen op het ogenblik, vergezeld door twee vrouwelijke Japanse doktoren, een bezoek aan Londen. Onze foto toont de vrouwen terwijl zij langs Buckingham Palace wandelen. Zij verblijven in Londen om ondervraagd te worden door doktoren, die de uitwerking van atoomexplosies onderzoeken. TOKIO (Reuter) Vele Japanse bla den en politieke kringen critiseren een uitlating van premier Hatojama, dat hij eventueel bereid zou zijn, de Verenigde Staten atoombommen te laten opslaan in Japan. In antwoord op de vraag van een buitenlandse correspondent tijdens een persconferentie zei bij, „als aangenomen kin worden, dat wij thans vrede hebben dank zij kracht, kan het bewaren (van atoombommen) nodig zijn". Socialistische leiders verklaarden, dat Hatojama vóór de algemene verkiezingen had beloofd, de socialistische pogingen te zullen steunen, om een einde te maken aan proefnemingen met kernwapens. Het blad Asahi Sjimboen vraagt zich af, waar om Hatojama de indruk had gegeven, dat Japan bereid was, militaire bases ter be schikking te stellen voor het in voorraad houden van atoombommen. „Japan is ab soluut tegen een atoomoorlog", aldus het blad. Vandaag verklaarde Hatojama, dat zijn opmerking in sommige berichten „overdreven" was en dat hij te gelegener tijd nadere uitleg zou geven. Over de herbewapening zei de premier dat de economische zwakte van Japan, meer dan het grondwettelijke verbod, de belangrijkste factor is welke het niveau van de Japanse herbewapening op h.et ogenblik beperkt. Een andere factor is dat het volk oorlog en militairisme ver afschuwt. Omstreeks 1960 zal Japan beschikken over 180.000 soldaten, 1.200 vliegtuigen en een vloot van in totaal 120.000 ton, als een zes-jarenplan voor de defensie, dat van daag is gepubliceerd, wordt goedgekeurd. Japan heeft op het ogenblik 130.000 man landstrijdkrachten, 15.000 man marine- en 6.000 man luchtmachtpcrsoneel. Het nieuwe defensieprogram voorziet in 24 torpedobootjagers (6.600 ton) en escorte schepen (1.400 ton), achttien fregatten en twee duikboten met een gezamenlijke personeelssterkte van 35.000 man. LONDEN (Reuter) De Britse regering is van plan in het komende begrotingsjaar (1955-1956) ruim 555 millioen gulden uit te geven voor de ontwikkeling van atoom energie, ruim 33 millioen gulden minder dan in het lopende jaar De grootste post op de begroting is een bedrag van ruim 245 millioen gulden, dat bestemd is voor „fabrieken, diensten machinerieën" Voorts is op de begroting een bedrag van ruim 47 millioen gulden uitgetrokken voor een lening aan de Britse commissie voor atoom energie met het oog op de productie van uranium en zwaar water. Enige weken geleden berichtte de Lon- dense Daily Express dat Sir William Pen ney, de chef van het Britse centrum voor kernonderzoek, een methode voor goedkope productie van kernwapens had gevonden. Gezamenlijké stap bij Poesjhin BERLIJN (Reuter/A.F.P.) Dr. Otto Dibelius, het hoofd van de Evangelische kerk in Duitsland en de Rooms Katholieke bisschop Wilhelm Weskamm hebben samen een bezoek gebracht aan de Russische Hoge Commissaris in Duitsland, Poesjkin Naar verluidt hebben zij gesproken over het geschil tussen de kerken en de Oost- Duitse overheid over de communistische „inwijdingsplechtigheden" voor de jeugd. De beide kerken hebben er bij de ouders op aangedrongen hun kinderen van deze plechtigheden weg te houden. Aan com munistisch „ingewijden" zullen bepaalde kerkelijke rechten worden onthouden. De communistische leiders beschouwen dit als onwettige druk van de kerken. Inschrijving tegen 15 April in Amsterdam (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische minister van Financiën is gemachtigd in Nederland een lening voor honderd millioen gulden te sluiten. Men verwacht dat de inschrijving op deze le ning tegen 15 Aprli te Amsterdam zal worden geopend. De lening omvat 100.000 obligaties van 1000.—, die een rente op leveren van 3,75 percent. De rente is vol gens Belgisch besluit vrijgesteld van alle belastingen. Men verwacht dat de lening in een dag zal worden voltekend. De Nederlandse Handels Maatschappij en de Twentsche Bank treden op als garanten en uitvoer ders. De opbrengst van de lening zal worden aangewend voor openbare inves teringen en de modernisering van cle ha- Ven van Antwerpen. De Amerikaanse luchtmacht heeft haar nieuwste bestuurbare projectiel, de „Fal con" (valk), het enige projectiel met eigen brein genoemd. Het heeft de vorm van een sigaar, is ongeveer 180 cm lang en kan onder de vleugels van een straaljager wor den meegevoerd. De Falcon is trefzeker tot op maximaal vijf mijl. Als de piloot op zijn radarscherm een vijandelijk vliegtuig ontdekt, wordt het projectiel op dat doel afgesteld en automatisch afgevuurd. Langs electroni- sche weg volgt het verder zelf de bewegin gen van het doel. Onderscheppingseen heden in Groenland en Alaska zullen als eerste met het nieuwe projectiel worden uitgerust. (Van onze correspondent in Bonn) Er is een gevaarlijke splitsing ontstaan in de Bondsdag-fractie van de West-Duitse vluchtelingen partij (B.H.E.). Het was reeds enige tijd bekend dat in deze partij, die tot de regeringscoalitie behoort, en 27 af gevaardigden in de Bondsdag heeft, on enigheid heerste. Deze is toe te schrijven aan verschillen van opvatting over de Parijse accoorden en hoofdzakelijk het Saarstatuut. Op een zeer rumoerige zitting waarop een nieuwe fractie-voorzitter zou worden ffekozen, is een splitsing in bijna twee ge lijke delen ontstaan. Dertien afgevaardig den, onder wie de twee bondsministers Oberlander en Kraft, verlieten de vergade ring. Oberlander is voorzitter van de partij. De groep van dertien is het eens met Adenauers buitenlandse politiek en zij wenst de coalitie te laten voortbestaan. De veertien leden die bij de Bondsdag de batten tegen het Saarstatuut hebben ge stemd. hebben de 49-jarige dr. Mocker, een Sudeten-Duitser, die advocaat in het bondsland Baden-Würtemberg is, tot voor zitter van de fractie gekozen. Zij zijn be reid de socialistische actie tegen de Parijse accoorden en het Saarstatuut te onder steunen. Nauwelijks is de twist tussen bondskan selier Adenauer en de liberale partij tot bedaren gekomen en reeds vertoont zich een nieuwe barst in de regeringscoalitie. Een wijziging van de regering Adenauer behoeft na deze paleisrevolutie niet ver wacht te worden. Het voornaamste gevolg van de ontwikkeling zal echter zijn, dat dr. Adenauer zijn 2/3 meerderheid in de Bondsdag zal verliezen. De veertien vormen een groep, die juist groot genoeg is om' de oppositie meer dan 1/3 der stemmen in de Bondsdag te geven. Dat is van belang voor vele uitvoeringswetten voor de bewape ning, die zulk een gekwalificeerde meer derheid moeten behalen. Reeds thans ijve ren de socialisten ervoor deze kans, de 2/3 meerderheid van Adenauer te breken, ef fectief te maken en wel om een constitu tionele toetsing „van het Saarverdrag te verlangen. Maandag aanstaande zal in New York de komst van het voorjaar worden gevierd met het traditionele „straatwassen naar Nederlands voorbeeld". Bij de viering zal worden gebruik gemaakt van ongeveer 3000 tulpen, die per vliegtuig uit Neder land zullen worden aangevoerd. De feestelijkheden worden gehouden rondom een New Yorkse bank, die is ge bouwd op grond, die vroeger eigendom is geweest van Pieter Stuyvesant, de Neder landse directeur-generaal in New York omstreeks 1660. Aan het „straatwassen" zal worden deelgenomen door leden van de bewaking van de bank, die in „Nederlandse cos- tuums" gekleed zullen gaan, en bankbe- ambten. Met de tulpen zal het interieur van de bank en het trottoir voor het ge bouw worden versierd. De Nederlandse vice-consul in New York. Ch. Arriens, zal aan leden van de directie van de bank een bouquet tulpen aanbieden. 3-3Nederl/47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Urne H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers gisteren 100% 302 383)4 352 582% 112% 182% 176% 147% 143% 247% 228% 218% 233 50 118% 79% 59% 26% 7411 ia Openings koersen 100% 313 395 363 608 112'/ 185 181 148 143 248 228'/ 218 233 515 121% 82 61% 27% 76 De Britse Labourfractie heeft besloten Aneurin Bevan uit te stoten, zo meldt Reuter. ROME (Reuter) De Romeinse eerste openbare aanklager heeft geëist, dat Piero Piccioni, de 32-jarige zoon van een Italiaans oud-minister van Buitenlandse Zaken, terecht zal staan wegens doodslag in de twee jaar oude zaak Montesi. Ook eist hij vervolging van markies Ugo Mon tagna. Aan deze eis is een jaar van intensief onderzoek voorafgegaan, waarbij honder den personen werden ondervraagd en negentien omvangrijke rapporten werden bestudeerd, die deskundigen hebben op gesteld over de verschillende facetten van de raadselachtige dood van de 21-jarige Wilma Montesi, in April 1953 op een ver laten strand bij Rome. De affaire-Montesi, die ontstond door een proces wegens laster, is een der meest opzienbarende rechtzaken in de Italiaanse geschiedenis geworden, waarbij beschul digingen werden geuit over corruptie, ver kopen van invloed, vrouwenhandel, belas tingontduiking cn zwelgpartijen met ver dovende middelen. Dit proces werd ge schorst voor een nader onderzoek naar de dood van Wilma Montesi, die volgens een eerste onderzoek aan een ongeluk te wij ten was geweest. Piccioni en Montagna hebben reeds twee maanden in voorarrest doorgebracht. In November 1954 werden zij voorlopig op vrije voeten gesteld. Tijdens het onder zoek trad Piccioni's vader af als minister van Buitenlandse Zaken. Ook wordt de vervolging geëist van Saverio Polito, een vroegere chef van de Romeinse politie. Hij zou als medeplich tige beschuldigd worden. In het geheel zul len achttien personen terecht staan, die er van verdacht worden valse getuigenis sen afgelegd te hebben. Een hof van onderzoek zal uitmaken, of de genoemde personen vervolgd zullen worden. Slachtoffer van de griep LONDEN (Reuter) Sir Anthony Eden, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft zijn bezoek aan Turkije wegens griep uitgesteld. Hij zou vandaag vertrokken zijn. Het uitstel zal het toetreden van Groot- Brittannië tot het nieuwe Turks-Iraakse verdrag niet vertragen, zo wordt van diplo matieke zijde te Londen vernomen. Men verwacht dat deze toetreding volgende maand zal geschieden. De besprekingen'die Sir Anthony te Ankara zou hebben, zullen nu via de diplomatieke vertegenwoordigin gen worden gevoerd. Turkije heeft geprotesteerd tegen de aggressieve verklaringen van Syrische poli tici als critiek op het Turk-Iraakse ver dedigingsverdrag. Reuter verneemt dat een Turkse protestnota aan de Syrische rege ring is overhandigd. HELSINKI (Reuter) Alle staatsdien sten in Finland zijn verlamd door een „blikSemstaking" van 25.090 ambtenaren, die vanmorgen is uitgebroken. De staking geldt als protest tegen een wetsontwerp der regering waarin niet te gemoet gekomen wordt aan de eisen van bezoldigde ambtenaren tot loonsverhoging. Ook het bewakingspersoneel in de gevan genissen staakt. De directeur van de ge vangenissen te Helsinki heeft vrijwilligers opgeroepen. Verder worden door de staking getroffen de posterijen, de spoorwegen en de douane. De secretaris van premier Kekkonen heeft de geruchten over een mogelijke regeringscrisis bevestigd. Een dergelijke ontwikkeling zou evenwel niet uitsluitend het gevolg zijn van de door de staking ont stane situatie. PARIJS (Reuter) De NAVO-strijd- krachten zullen atoomwapens alleen ge bruiken als een algemene oorlog uitbreekt. Het NAVO-opperbevel overweegt niet deze wapens te gebruiken in geval van een beperkte plaatselijke oorlog. Aldus heeft de NAVO-bevelhebber in Europa, generaal Alfred Gruenther, in Parijs tegenover journalisten verklaard. De generaal legde er de nadruk op, dat, hoewel de strategie van de NAVO geba seerd is op het gebruik van atoomwapens, de uiteindelijke beslissing over het ge bruik van atoomwapens, genomen moet worden door politieke leiders. In geval van een plaatselijke oorlog is het gebruik van atoomwapens wel niet uitgesloten, doch het NAVO-hoofdkwartier heeft zich niet beziggehouden met de mogelijkheid van het gebruik van de atoombom in der gelijke gevallen. Gruenther zei dat de strategische plan nen van de NAVO reeds drie of vier jaar vooruit zijn en rekening houden met de West-Duitse militaire bijdrage die pas over enige jaren tot stand gekomen zal zijn. Dan kan de NAVO een „naar voren ge richte strategie bezitten. Als het nodig is kan de NAVO nu reeds terugslaan met atoomwapens, doch de overschakeling op atoomtactiek kan pas over drie of vier jaar voltooid zijn. Werkelijke afschrikwekkende kracht wordt, naar hij zei, niet bepaald door het bezit van atoomwapens, doch door het vermogen deze wapens te gébruiken. De Sovjet-Unie bezit de sterkste opeenho ping van militaire kracht in de gehele wereld, hoewel deze opeenhoping ook zwakke punten heeft. De Westelijke we reld en in het bijzonder de Verenigde Sta ten, hebben een grote voorsprong wat be treft het vermogen om terug te slaan. TRURO, Nieuw-Schotland, 16 Maart (United Press) Het Canadese radio station CKCL, dat in deze stad gevestigd is, zendt wijkelijks een programma van een half uur voor de hier gevestigde Ne derlandse immigranten uit. De immigranten stellen het programma geheel zelf samen. Het bestaat uit nieuws uit Nederland nuttige inlichingcn over Canada die vooral de nieuwelingen tot voordeel strekken en Nederlandse muziek. De gegeven inlichtingen betreffen bijvoor beeld de vestigiging van de nieuwe immi granten en aanwijzingen voor het invul len van belastingformulieren enz. Het programma wordt geheel in het Nederlands gegeven, maar vele Canadezen volgen het programma eveneens, omdat zij de muziek willen horen, die voor een deel door de Nederlandse omroep verstrekt wordt. De N.V. C. A. Brenninkmeyer maakt als ieder jaar een modeshowtournée door Nederland. Er worden door drie groe pen mannequins in totaal ongeveer twee honderd shows gegeven in twintig ver schillende plaatsen. Zij duurt in iedere plaats enige dagen. Zo is in de rijk met bloemen versierde Vleeshal in Haarlem C. A. Maandagmiddag begonnen. Bij de keuze der mannequins is gestreefd naar een zo groot mogelijke heterogeniteit: er is een heren-mannequin en er zijn vijf dames-mannequins, waaronder één voor het tonen van grote maten en één jong meisje voor de „Junior Miss", zoals de jonge-meisjes-maat wordt aangeduid. Aan deze beide categorieën wordt bijzondere aandacht geschonken. En niet ten onrechte. De bedoeling is immers te bewijzen dat alle Nederlandse vrouwen goed gekleed kunnen gaan. Zo laat het jonge meisje een Flausch- topper zien die in verschillende voorjaars- tinten verkrijgbaar is, een practisch reis- rokje dat zeer klein kreukvrij opgevouwen kan worden, en als toppunt der lage prijzen toont zij een pullover, bolero en rokje die gedrieën minder dan elf gulden kosten. Met succes is aandacht geschonken aan de grote maat. Dat ook een forsgebouwde vrouw goed gekleed kan zijn wordt op deze show wel bewezen. Als wij zien hoe keurig deze mannequin japonnen, deux- en trois- pièces, mantels en costuums voordraagt, is het een verdrietig idéé te bedenken dat niet alle koopsters met evenveel zorg zich het laagje er onder plegen aan te schaffen en om te leggen. Er worden alleraardigste regenmantels getoond. Wij denken nu aan de popeline- mantel met het pikante punthoedje, en de mantel die kraag en binnenvoering heeft van zwart met wit gestreepte zijde. De om geslagen manchetten doen even aan een verkeersagent denken. Dat de rokken wijd geworden zijn is op deze show duidelijk te zien. Er is natuur- 1 ij kt 't nieuwe permanent plissé; maar aar dig bedacht is ook het rokje waarbij de ruimte aan de achterkant valt. Schattig is de „robe-veste" van rayon linnen. Japon en jasje zijn beide voorzien van knopen. Het model is in marine uitgevoerd en maakt een beschaafde indruk. De bromfietsers wordt een practische bescherming aangeboden: Een regenjas voorzien van beenpijpen. Bij al het schoons dat overigens aan de mannen wordt ge toond is het opvallend dat de broekspijpen zoveel nauwer zijn geworden. Het is moeilijk de tachtig modellen stuk voor stuk te beschrijven. Men doet het beste zelf naar de Vleeshal te gaan en ge durende vijf kwartier te kijken en klapper tandend te genieten. Want dat was het enige spijtige ondanks het grote aantal kledingstukken werd men Maandagmiddag steenkoud in de onverwarmde zaal. A. S. De leesstatistiek van de stadsbibliotheek en -leeszalen over de maand Februari geeft de volgende getallen te zien. Bibliotheken voor volwassenen: hoofd bibliotheek 11652; filiaal Haarlem Noord 5122; Filiaal Haarlem Oost 1264; filiaal Spaarndam 258: muziekbiblotheek 1059; club- en buurthuizen 177: tehuis voor ouden van dagen 234. Totaal 19766. Jeugdbibliotheken: Schouwtjeslaan 3590; Haarlem Noord 2847; Haarlem Oost 1059; Filiaal Spaarndam 167; club- en buurthuizen 142. Totaal 27571. Bezoek leeszalen: hoofdbibliotheek kran tenzaal 2944: hoofdbibliotheek leeszaal 1749: filiaal Haarlem Noord 517; filiaal Haarlem Oost 89; jeugdbibliotheek Schouwtjeslaan 501; jeugdbibliotheek Haarlem Oost 371. Totaal 6171. In het parochiehuis „Anno Santo" aan de Achterweg in Heemstede werd Dins dagmiddag de sociëteit voor bejaarden ge opend, welke door de afdeling Heemstede van de R.K. Bond voor Bejaarden en Ge- pensionneerden is ingericht. Deze wordt voortaan Maandag en Vrijdag van 2 tot 5 uur in dit gebouw en Dinsdag en Don derdag van 2 tot 5 uur in het R-K. Jeugd huis aan de Herenweg voor de leden open gesteld. Bij deze opening waren onder meer de beide pastooors Chr. van Mierlo en H. A. J. Drost; de heer J. Hezelaars, dioceen-vooizitter en de heer C. J. Sei- horst, voorzitter van de afdeling Haarlem aanwezig. Zij allen werden hartelijk welkom ge heten door de heer 'Ih. Lohman, als voor zitter van de afdeling Heemstede die daar bij zijn grote vreugde onder woorden bracht over het feit, dat deze sociëteit zo spoedig kon worden verwezenlijkt. Niet minder erkentelijk was daarop pastooor Van Mierlo voor de energie, die de jonge afdeling direct na haar oprichting reeds aan de dag heeft gelegd. Vandaar dat hij deze sociëteit gaarne voor geopend ver klaarde waarbij spreker de leden al bij voorbaat vele prettige en gezellige uurtjes toewenste. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door pastoor Drost, waarna de heer Heze laars tot zijn niet geringe voldoening kon wijzen op de belangstelling, die van de zijde der regering voor dergelijke ontspan ningsmogelijkheden voor bejaarden wordt betoond. Dit naar aanleiding van een door hem ontvangen brief van minister Witte, die voor zijn departement van Maatschap pelijk Werk naar de culturele perspectie ven van deze sociëteiten heeft geïnfor meerd. Ten slotte kwam onder meer mevrouw M. Kubatz-Brugman haar gelukwensen aanbieden als presidente van de afdeling Heemstede van de Katholieke Vrouwen Beweging waarbij zij de leden inviteerde voor een passie-avond met lichtbeelden, die binnenkort gehouden zal worden. ADVERTENTIE de ware Vaderlandsè klare De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft de suikerprijs voor de producent van de in Nederland voortgebrachte suiker, welke voor het oogstjaar 1954 werd vastgesteld op f 48,20 per 100 kg, voor de oogst 1955 verhoogd tot f 51,60. Bij de vaststelling van deze prijs is wederom uitgegaan van de kost prijzen van de suikerbieten, geteeld in de Noordelijke bouwstreek, het Oldambt, de veenkoloniën en het Zuid-Westelijk zee kleigebied, welke zijn berekend door het Landbouw-Economisch Instituut. De suiker van de oogst 1955, waarvoor deze garantieprijs geldt, komt aan het einde van dit jaar beschikbaar. De re gering heeft zich nog niet beraden over de gevolgen voor de consumentenprijs van de verhoging van de garantieprijs. Aangezien daarbij het beleid ten aanzien van de Om zetbelasting zowel als van de accijnzen een rol speelt, kan hierover thans nog niets worden medegedeeld. Bij haar te zijner tijd te nemen beslis sing zal de regering mede aandacht schen ken aan de kosten van levensonderhoud. Bij Koninklijk Besluit is een regeling voor de herhalingsoefeningen van de Ko ninklijke Luchtmacht in 1955 vastgesteld. De onderofficieren en nader aan te wijzen categorieën korporaals van het Commando Luchtverdediging, het commando Tactische Luchtstrijdkrachten, het commando Depóts Materiaal Luchtmacht en het Commando Luchtvaarttroepen zullen 30 dagen in wer kelijke dienst moeten komen. De overige korporaals en de soldaten van deze lucht machtonderdelen zullen 26 dagen moeten opkomen. Amsterdam. Gemeente-universiteit. Can- didaatsexamen Frans mej. B. H. Koperberg en mej. E. M. van der Mandele (Amsterdam). Nijmegen. Doctoraalexamen politieke en sociale wetenschapnen: M. H. M. Braam (Etten Gld.). Candidaatsexamen sociale we tenschappen: P. M. A. W. Melsen (Lent); F. M. J. Siegers (Berg en Dal) en F. E. M. L. Rondagh (Maastricht). De heer C. Mandersloot te Heemstede, een bekende figuur in de effectenhandel, is benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau; deze mededeling werd hem gedaan op zijn vijf en zeventigste verjaardag. De Bond van Nederlandse Militaire Oor- logsslachtoffex-s is voornemens voor arm en/of beengeamputeerden op Zaterdag 6 Augustus 1955 op één der grote sportvelden in Nederland een sportdag te houden. Het programma zal bestaan uit: a. fietstocht, b. wandeltocht, c. speerwerpen, d. kogelstoten, e. discuswerpen. Naar invaliditeit en leeftijd zal een minimumprestatie per nummer wor den voorgeschreven. De jeugdkampioenschappen van de kring Haarlem van de KNZB zijn door de zwem- commissie vastgesteld op Zondag 27 Maart in Stoop's Bad in Haarlem. De wedstrijden zullen in 6 groepen worden ingedeeld. Zowel voor de meisjes als voor de jongens heeft het bestuur van Kring Haarlem een wissel beker beschikbaar besteld, die thans in het bezit zijn van HVGB. Ook dit jaar wordt een grote inschrijving van de zijde van de aangesloten verenigin gen verwacht. Als bijzondere attractie ver meldt het programma een 20x25 m. vrije slag slag estafette mixed. Gisteravond werden de laatste wedstrijden gespeeld om de Zilveren Bal tussen Hof van Holland en Groenendaal. Daar de stand 35—33 was en er voor beide partijen dus nog kans was, verliepen deze onder grote spanning. Het eindresultaat was dat „Hof van Hol land" won met 84. De eindstand werd dus 43—37. Het verloop van de partijen was als volgt: Loerakker 80 80 32 10 2 50 2 Fol 85 83 32 13 2.59 0 Klop 145 75 30 16 2.50 0 v. d. Berg 115 115 30 20 3.83 2 Kooyman 200 103 30 14 3.43 0 v. d. Berg 165 165 30 32 5.50 2 Hoek 190 190 26 30 7.30 2 G. de Bruyn ISO 93 26 19 3.57 0 Luiten 200 133 28 33 4.75 0 Ketel 200 200 28 27 7.15 2 Scholten 220 220 28 35 7.85 2 Kooyman 200 158 28 20 5.64 0 (Verkort weergegeven) Sinaasappelen van de Hoogovens. Naar aanleiding van het bericht in uw bJad van Dinsdag over de beboeting van een groen teman door de economische politierechter te Haarlem omdat hij kruidenierswaren had verkocht en het verweer van deze man, nog het volgende ter toelichting. Het is juist als hij in zijn verweer zegt, dat de vele Hoogovenarbeiders onder zijn cliënten bij hun bedrijf op afbetaling kisten sinaasap pelen kunnen kopen. Maar in het bericht staat dat daartoe maandelijks „iets" van het loon der Hoogovenarbeiders wordt af gehouden. Ik kan u wel zeggen dal dat ..iets" f 11.25 per maand ofwel f 2.50 per week is. Veel van mijn collega's en ik kun nen dat „iets" niet iedere week aan sinaas appels besteden. F. J. YOOREN In een buitengewone vergadering van de Katholieke Jeugdraad in 's Hertogen bosch is de voorzitter, mr. R. Höppener, on derscheiden met de benoeming tot ridder in de orde van St. Gregorius. De dierenbeschermingsvereniging uit de staat Massachusetts heeft de voorzitter van de wereldfederatie voor dierenbescher ming, dr. mr. W. Hugenholtz te Leiden, haar hoogste onderscheiding, namelijk de gouden médaille, toegekend voor diens baanbrekend werk voor de dierenbescherming op inter nationaal gebied. Canadese Noordpool-uitrustingen zul len Woensdag 16 Maart 's middags om 4 uur te Delft namens de Canadese regering wor den aangeboden ten behoeve van de studie- verzameling van het Nederlandse leger. De uitrusting bestaat uit de laatste modellen uniformen en materieel, die werden vervaar digd voor het gebruik door de Canadese strijdkrachten, bii manoeuvres in arctische omstandigheden. Een van de meest interes sante kledingstukken is een hemd van nylon garen. Dit kledingstuk doet dezelfde dienst als de Eskimo pels. die aan de binnenzijde is gevoerd en het verschil tussen de tempe ratuur beneden het vriespunt en die van het menselijk lichaam matigt. De collecte voor de Protestants Chris telijke Kinderbescherming heeft de somma van f 2681,22 opgebracht. Bij voldoende belangstelling zal het Instituut voor Kernphysisch Onderzoek te Amsterdam ook dit jaar weer cursussen over het hanteren van radioactieve isotopen or ganiseren Met medewerking van de Neder landse Organisatie voor Zuiver Wetenschap pelijk Onderzoek werden dergelijke cur sussen ook vorig jaar gegeven. Aan de Sorbonne te Parijs is tot doctor in de geologie gepromoveerd de heer F. H. van Oven uit Den Haag, op een proefschrift over de Adelophthalmus, een kreeftachtige schorpioen die aan het einde van het pri maire tijdperk heeft geleefd. De promotie geschiedde cum laude. De heer Van Oven heeft gestudeerd te Utrecht, waar hij zijn doctoraal examen deed, en daarna te Parijs. Fen 19-jarige Nederlandse zeeman is te Rouen in een ziekenhuis opgenomen nadat hij door drie Noord-Afrikanen met messen was aangevallen. De zeeman. Hans Annema, is lid van de bemanning van de Groningse vrachtvaarder Trianca. De Noord-Afrikanen wisten te ontkomen. Tot hoofd van de afdeling Voorlichting van de gemeente Utrecht is benoemd de heer M. K van Dijke, die ruim een jaar als voor lichtingsambtenaar der gc ïeente Delft werkzaam is geweest. HAARLEM EN OMGEVING Voor het genootschap Nederland Engeland, afdeling Haarlem, houdt de Britse consul-generaal in Amsterdam, mr. G. E. Vaughan, on Woensdagavond 23 Maart in r:staurant Brinkman, Houtplein, een lezing over „Herinneringen van een consul-gene raal" Een 91-jarige bewoner van de Voorting- straat in Haarlem is Dinsdagavond over de trottoirband in die straat gestruikeld. Hij liep een wond boven -het rechteroog, een vleeswond aan de rechterhand en vermoede lijk een hersenschudding op en is naar de Maria-stichting overgebracht. De toneel- en eabaretve» edging „De Reünie" geeft hedenavond in" dé Stads schouwburg onder regie van Henk Bakker een opvoering van het detectivespel „De beunhaas" van Johan Bendien en Henk Bakker. Op Zaterdag 19 Maart herdenkt me vrouw E. RoestAlbers de dag waarop zij vijfentwintig jaar geleden in dienst trad van de firma J. Lottgering, ververij en chemi sche wasserij aan de Amsterdamaevaart te Haarlem. Door haar functie van hoofdjuf frouw der fabriek en haar uitstekende om gang met het personeel is zij een zeer ge waardeerde medewerkster. Het zal haar on- getwiifeld aan belangstelling niet ontbreken. Tijdens de wijkavond on Donderdag 24 Maart van de Doopsgezinde Kring te Heem stede zal ds. A. J. va P.hijn, in het gebouw van de Nederlandse Protestantenbond aan de Postlaan, soreken over „Mijn werk in de gevangenis". Hedennacht is op 90-jarige leeftijd te zijnen huize aan de Stationsweg 82 te Vel- sen plotseling overleden de heer D. Bus, makelaar en president-commissaris der N.V. melkinrichting „Vclsen". De heer Bus werd op 8 December 1864 in Jisp geboren en trad op 1 Mei 1881 in dienst van de heer J. v. Doorn, makelaar te Beverwijk. In 1883 kwam de thans overledene op het kantoor van notaris Boerlage Sr. te Velsen, waar hij tot 1908 bleef. In 1890 vestigde hij zich in Velsen en in 1894 volgde hij de heer Platvoet op als de enige makelaar binnen de gemeente dè raad benoemde hem op 19 Juni 1894 en hij werd datzelfde jaar beëdigd. De heer Bus hielp onder meer mee aan de oprichting van de melkinrichting „Vel sen" in 1903 en was sindsdien commissa ris en de laatste jaren president-commis saris. Hij was de enige nog in leven zijnde oprichter van het Velsense Witte Kruis. Van 1898 tot 1908 was de heer Bus lid van de gemeenteraad. LEZING OVER NIEUW GUINEA In „Ons Gebouw" in Zandvoort aan do Brugstraat belegt de afdeling Zandvoort van de Partij van de Arbeid op Vrijdag 25 Maart een bijeenkomst, waar het tweede kamerlid de heer J. de Kadt zal komen spreken over het onderwerp „Nederlands Nieuw Guinea".

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9