Washington onthult geheime documenten van Jalta (1945) Frankrijk wil nu ook atoombommen vervaardigen Minister Algera keurt het tunnelplan-5 goed Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Roosevelt ried Stalin aan: Britten uit Hongkong en Fransen uit Indochina Haarlems Dagblad Slag voor Britse en Franse publieke opinie Aanmeldingsformulier Wellicht in samenwerking met andere Europese mogendheden Brusselse burgemeester verbiedt massabetoging Herriot kiest openlijk voor Mendès-France Inwijdingsplechtigheden in Oost-Duitsland Amsterdam kan meteen beginnen Het woord is aan Bevan met een geringe meerderheid geschorst Adenauer roept Schlitter terug Delicate kwestie Iets indiscreets Exclusieve club Rooms-katholieken vastbesloten het verbod te trotseren Erevoorzitterschap der partij neergelegd wegens gezagscrisis In plaats van de RK communie en de protestantse bevestiging Plan-Volkers van de baan Labourpartij behoeft een strijdbaarder leiding Vrachtauto overvallen op Zuid-Celebes: 42 doden Weerrapport 69e JAARGANG No 212 'k Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor ju Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 17 MAART 1955 Haarlems Dagblad 299e JAARGANG No 59 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WASHINGTON (Reuter/AFP) Te Washington is, bij de publicatie van stuk ken over de conferentie van Stalin, Churchill en Roosevelt te Jalta (1945) aan het licht gekomen, dat Roosevelt bij die gelegenheid in het geheim aan Stalin heeft voorgesteld Korea na de oorlog onder langdurig beheer van de Sovjet- Unie, China en de Verenigde Staten dus niet Groot-Brittannië te plaatsen. Ook stelde de Amerikaanse president voor Indo-China onder beheer te plaatsen in plaats van het „aan de Fransen terug te geven". Verder blijkt dat op de con ferentie veel tijd is besteed aan een bespreking van Duitse problemen. Op de conferentie van Jalta maakten de drie voornaamste geallieerde mogendheden de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie en Groot-Brittannië gezamenlijk plannen voor het beëindigen van de oorlog in Euro pa, de legering van bezettingstroepen en de'voortzetting van de strijd in het Verre Oosten. Er werden ook territoriale over eenkomsten voor na de oorlog gesloten. De Sovjet-Unie nam op zich drie maanden na het einde van de strijd in Europa aan de oorlog tegen Japan deel te nemen. Ook werd overeengekomen, dat de Russen de Koerillen-eilanden van Japan en bepaalde andere territoriale rechten in het Verre Oosten zouden krijgen. De overeenkomsten van Jalta zijn veel vuldig aangevallen. Vooral door rechtse Amerikaanse republikeinen, die de afspra ken beschouwen als een „verraden" van de volken van Oost-Europa aan de Sovjet- strijdkrachten. Te Jalta werd de Russische bezetting van Oost-Europa, die werd ge volgd door de vestiging van communisti sche regeringen in deze staten, gesanction- neerd. De publicatie van de documenten van de conferentie van Jalta en in het bijzon der de geheime voorstellen van Roosevelt om na de oorlog de Britse invloed in het Verre Oosten uit te schakelen, hebben in politieke en diplomatieke kringen in Lon den groot opzien gebaard. Men verwacht, dat de vermelding dat Roosevelt aan Sta lin voorstelde de Britse kroonkolonie Hong kong aan China te geven, een slag zal zijn voor de Britse publieke opinie. Het is wel zeker, dat Sir Winston Churchill, die zich ook wel gevoelig getroffen zal voelen door deze onthullingen, in het Lagerhuis een stroom van vragen te beantwoorden zal krijgen. Senator McCarthy (republikein) heeft Bondskanselier Adenauer heeft Woens dag Oskar Schlitter, de West-Duitse diplo maat, die Dinsdag met zijn echtgenote naar Londen reisde, opgedragen naar Bonn terug te keren. Schlitter, een raadsman van de West- Duitse ambassade in Londen, was in het begin van dit jaar naar Bonn ontboden om uitleg te geven over een uitlating van zijn vrouw op een kerst-ontvangst op de ambassade. Volgens berichten had zij toen over Groot-Brittannië gesproken als over „vijandig gebied". Dinsdag keerden Schlitter en zijn vrouw onverwacht naar Londen terug. Hun kin deren waren daar achtergebleven. Mevrouw Schlitter, echtgenote van de vroegere West-Duitse ambassaderaad in Londen, gefotografeerd met haar dochter en zoontje in Victoria-station te Londen. in de Senaat een resolutie ingediend, waar in op Eisenhower een beroep wordt ge daan, de schandelijke transactie van Jalta op te zeggen. McCarthy verklaarde, dat Eisenhower en zijn minister van Buitenlandse Zaken in de verkiezingscampagne hadden beloofd, dat de regering een politiek van „vrijheid niet van coëxistentie" zou volgen. Naar zijn mening waren „de overblijvers van het bewind onder Roosevelt" en Milton Eisen hower, de jongste broer van Eisenhower, verantwoordelijk voor de huidige politieke koers. Senator Capehar t (republikein) ver klaarde dat uit de documenten blijkt, dat president Roosevelt een bijna onvergeef lijke fout heeft gemaakt door aan het ein de van de oorlog concessies te doen aan Stalin. Roosevelt's politiek heeft de loop der geschiedenis gewijzigd en het Ameri kaanse volk de oorlog in Korea en milliar- den dollars gekost. Senator Humphrey (democraat) sprak de vrees uit, dat de publicatie een rampzalige invloed zal hebben op de Amerikaanse buitenlandse politiek en dat zij stof ver schaffen zal voor nieuwe Brits-Ameri kaanse wrijvingen. In een verslag van de vroegere assistent van Roosevelt, Charles Bohlen thans ambassadeur in Moskou van een bijeen komst tussen Roosevelt en Stalin wordt vermeld: De president zei dat er een „deli cate" kwestie was. Hij vond het niet noodzakelijk de En gelsen uit te nodigen in de beheersraad van Korea, hoewel hij verwachtte dat zij het hiermede niet eens zouden zijn. Stalin antwoordde dat zij zich zeker beledigd zouden voelen. In feite, zo zei hij, is het mogelijk dat de premier (Churchill) „ons zal doden". Hij was van mening dat En geland moest worden uitgenodigd." Roosevelt lichtte Stalin ook in over plan nen om meer Franse divisies op te richten. „De president zei dat hij de maarschalk nu „iets indiscreets" wilde vertellen, om dat hij het niet wenste te zeggen in het bijzijn van premier Churchill. Namelijk dat de Britten reeds twee jaar het plan hadden Frankrijk kunstmatig tot een grote mogendheid op te bouwen, die 200.000 man troepen aan zijn Oostelijke grenzen zou hebben, om deze positie bezet te houden gedurende de periode die nodig was om een sterk Brits leger te verzamelen. Hij zeide dat de Britten een vreemd volk wa ren „en hun taart willen hebben om hem zelf op te eten." De president zei veel moei lijkheden gehad te hebben met de Engel sen over de kwestie van de bezettings zones. Hij zei de Noord-Westelijke zóne te hebben verkozen omdat de Amerikaanse troepen dan onafhankelijk zouden zijn van verbindingen door Frankrijk, doch dat de Engelsen van mening schenen te zijn dat de Amerikanen de rust in Frankrijk moes ten herstellen en dan het politieke toezicht aan de Engelsen moesten overdragen. Stalin vroeg of de president van mening was dat ook Frankrijk een bezettingszone moest hebben en waarom. De president zei dat dat geen slecht denkbeeld was, doch voegde eraan toe dat het alleen een gebaar van vriendelijkheid zou zijn. Stalin en Molotov zeiden in krachtige bewoordingen dat zulks de enige reden zou kunnen zijn ook Frankrijk een eigen zone te geven. Stalin verklaarde dat deze kwestie nog verder in Jalta moest worden besproken." In een verslag van Bohlen van een bij eenkomst tussen Roosevelt en Stalin komt de volgende passage over de Duitsers voor: „Maarschalk Stalin 'beschreef de Duitse vernielingen in de Oekraine en voegde er aan toe dat de Duitsers barbaren waren en met een sadistische haat het scheppende werk van de mens schenen te haten". Boh len voegt hieraan toe dat Roosevelt het daarmee eens was. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: Wenst zich met ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT h 6.50 per kwartaal// 0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zy, die zich met ingang van 1 April 1955 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 Maart 1955 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen Ook bevatten de documenten enkele niet bijzonder flatterende opmerkingen over de Fransen. Churchill verklaarde tweemaal dat de Fransen niet moesten worden opge nomen in de „exclusieve club" van de grote mogendheden en voegde hier eenmaal aan toe: „Het inleggeld bedraagt minstens vijf millioen soldaten of het equivalent daar van". In de documenten wordt ook gespro ken van een verschil van mening tussen Churchill en de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Eden, over de procedure van het stemmen in de UNO. Churchill steunde het Russische standpunt, terwijl Eden van mening was dat alle landen van de wereldorganisatie gelijke rechten be hoorden te hebben. Churchill vond dat alle macht in handen moest worden gelegd van de „exclusieve club", doch Eden betoogde dat het in dat geval voor de kleine landen geen zin zou hebben zich bij de UNO aan te sluiten en niet te verwachten dat het Engelse volk het daarmee eens zou zijn. Een moderne enscenering van de overwintering op Nova-Zembla? Neen, overdracht in het oorlogsmuseum te Delft van een Pooluitrusting, geschenk van de Canadese militaire luchtvaart, die Woensdag werd aangeboden door de attaché kolonel W. J. Moogk. De directeur van het museum luitenant-kolonel G. W. Piersma, kolonel Moogk en staatssecretaris van oorlog mr. F. W. Kranenburg keurden „proefonder vindelijk" de deugdelijkheid van het materiaal. Alleen de Poolkou ontbrak (Van onze correspondent in Parijs) Op een bijzondere persconferentie, waar voor alle buitenlandse correspondenten te lefonisch werden opgeroepen, heeft pre mier Edgar Faure gisteren bekend gemaakt dat Frankrijk niet achter wil blijven in de wedloop om de A- en de H-bom. Op een vraag van een Amerikaans journalist heeft de minister verklaard dat er zich een schei dingslijn begon af te tekenen tussen de landen, die wel en die niet over de midde len beschikken atoomwapens te fabriceren. „Ik weiger", zo voegde Faure daar direct aan toe, „mijn land tot de tweede rang af te doen dalen." Of Frankrijk de enorme middelen tot zijn beschikking zal hebben om een atoom oorlogsindustrie op poten te zetten, was een vraag waarover Faure zich nog niet wenste uit te laten. „Misschien", zo zei hij, „zal dit probleem in Europees verband onder ogen moeten worden gezien". Maar Faure ontkende niet dat de reorganisatie van de landsverdediging, die de minister van Oorlog, generaal Koenig, nu ter hand gaat nemen, in direct verband staat met de wens Frankrijk een plaats onder de atoom- mogendheden te verzekeren. Voor het eerst is in dit kabinet trouwens in de persoon van de Gaullist Palewski een minister op genomen, die zich hoofdzakelijk met het atoomprobleem moet bezig houden. Het Franse atoomcentrum had geen commentaar op de verklaring van Faure. omdat het niet officieel op de hoogte ge steld was. Frankrijk was het eerste land ter wereld voor het uitbreken van de twee de wereldoorlog op het gebied van het atomonderzoek maar is nu ver achter ge raakt. Na de oorlog had professor Frederic Joliot-Curie tot taak gekregen de Franse atoomonderzoekingen voort te zetten. In April 1951 werd Joliot-Curie, onder wiens auspiciën de eerste atoomcentrale op het Europese vasteland gebouwd was, door de regering ontslagen wegens pro-commu nistische neigingen en het ondersteunen van de communistische vredesbeweging. Tot zijn plaatsvervanger werd benoemd Francis Perrin, een van zijn naaste assis tenten, welke als commissaris-generaal voor het atoomonderzoek een vijfjaren plan opstelde. Ook zijn de Fransen begonnen met op sporingswerk van atoom-mineralen. Grote voorraden zouden gevonden zijn in Frank rijk, in West-Afrika en in Madagascar. De Fransen geloven dat deze ruim vol doende zullen zijn voor vreedzaam gebruik (Van onze correspondent in Brussel) Het comité voor vrijheid en democratie, het overkoepelend orgaan van de Rooms- Katholieke organisaties in België dat de leiding geeft aan de schoolstrijd heeft ver ontwaardigd geprotesteerd tegen het ver bod van de liberale burgemeester van Brussel, baron J. van de Meulebroeck, om op volgende week Zaterdag te Brussel een grote protestbetoging tegen de school-ont- werpen van de minister van Onderwijs te houden. Het comité zegt, dat het onduld baar is dat Belgen, die op kalme en waar dige wijze in de hoofdstad van het land uiting wensen te geven van hun mening, zulks niet mogen doen onder het voorwend sel dat er tegen-manifestaties georgani seerd kunnen worden. Onze vrijheden wor den denkbeeldig, wanneer de overheid de normale uitoefening er van niet wil waar borgen. De burgers, die gehecht blijven aan de vrijheid en democratie, zullen toch naar Brussel komen. Instructies tot uitvoe ring van de oproep zullen te gelegener tijd worden gegeven. De actie van ongehoorzaamheid van de R.K. organisaties is daarmee een feit ge worden. Er worden schikkingen getroffen om de protest-actie tóch te doen slagen. Het R.K. strijdfonds heeft reeds een mil lioen francs ontvangen. De regering zal een zeer strenge ordedienst moeten orga niseren en bijkans de gehele rijkswacht (18.000 man) rond en in Brussel concentre ren. De situatie is veel erger dan velen hadden vermoed, aldus de meeste waar nemers. van atoomenergie, maar niet genoeg zou den kunnen zijn voor militaire doeleinden. Perrin heeft drie dagen geleden aan de United Press medegedeeld dat Frankrijk „zijn reserves zou uitputten indien het zou willen trachten atoombommen te fabri ceren". Hoewel Joliot-Curie ontslagen is bij het centrum voor atoomonderzoek, werd hij in Januari j.l. door de Franse regering be noemd tot lid van een Europese raadgeven de commissie voor atoomonderzoek, die sa men zal werken met het nieuwe Europese onderzoekingscentrum voor atoomonder zoek dat momenteel in Zwitserland ge bouwd wordt. Verleden jaar werd op instigatie van Mendès-France begonnen de mogelijkheid voor het aanmaken van Franse atoombom men ernstig te bestuderen. PARIJS (Reuter-AFP) De 82-jarige Franse staatsman Edouard Herriot heeft afstand gedaan van het erevoorzitterschap van de radicale partij als bewijs van steun voor ex-premier Mendès-France. Herriot protesteerde in het bijzonder tegen de wei gering van het partijbestuur om een bui tengewoon partijcongres bijeen te roepen, zoals aanhangers van Mendès-France heb ben verzocht. In het debat verklaarde Herriot dat hij niet langer het gezag bezat om de eenheid in de partij te herstellen. „Dit kan alleen een congres doen", meent hij. Toen het bestuur zich tegen het bijeenroepen van een dergelijke bijeenkomst uitsprak, dien de de oude staatsman zijn ontslag in. BERLIJN (DPA) In Dresden en om geving zullen Zondag voor het eerst „in wijdingsplechtigheden" voor de jeugd worden gehouden, die de Oost-Duitse com munisten in de plaats van de Rooms-Ka- tholieke communie en de protestantse be- bestiging willen stellen. De „Sachsische Zeitu.ig" meldt, dat 5000 jongeren zich voorbereiden pp deze „feestdag", waarop vooraanstaande leiders van de socialistische eenheidspartij (SED) geleerden en journalisten het woord zul len voeren. Aan de jongeren, die de gelofte willen afleggen, zullen de volgende vragen wor den gesteld: „Zijt gij bereid al uw krach ten in te zetten voor de opbouw van een gelukkig, mooi leven, voor de vooruitgang op het gebied van de economie, de weten schap en de kunst? Zijt gij bereid al uw krachten in te zetten om tezamen met alle patriotten voor een verenigd, vredelievend, democratisch en onafhankelijk Duitsland te strijden? Zijt gij bereid al uw krachten in te zetten om met alle vredelievende mensen de vrede te bevechten en tot het uiterste te verdedigen?" Wanneer de jongeren op deze vragen met „ja, dat beloven wij" hebben geant woord, verklaart de leider van de plech tigheid: „Wij hebben uw belofte gehoord. Gij hebt u een hoog doel gesteld. Wij, de gemeenschap van werkers, beloven u te zullen aanmoedigen, beschermen en hel pen, met vereende krachten voorwaarts naar de ovei-winning". Zowel de Rooms-Katholieke als de Evangelische kerk heeft met beslistheid te gen deze inwijdingsplechtigheden stelling genomen en ze onverenigbaar met het be lijden van het Christendom verklaard. Staakt het vuren in Laos De koninklijke regering van Laos en de onder communistische leiding staande be weging Pathet Laos zijn overeengekomen hun strijd in de Noordelijke provincies van Laos te staken, zo meldt het Franse pers bureau uit Vientiane. Beide partijen heb ben een overeenkomst tot staken van het vuren getekend. Amsterdam heeft vrij baan voor zijn tunnel. Minister Algera verklaarde gister middag in de Eerste Kamer dat het zijn wens is dat Amsterdam zo spoedig mogelijk met de werkzaamheden voor Tunnelplan 5 van Publieke Werken een aanvang maakt. Dit plan is van de 45-jarige ir. M. P. Blaauw, die er dertien jaar aan gewerkt heeft. Rijkswaterstaat kreeg opdracht van de minister alle moge- gelijke hulp aan Amsterdam te verlenen. „Ik heb eerbied voor de uitwerking van Tunnelplan 5 van Amsterdam", verklaarde de bewindsman, „en ik neem deze beslissing onder de indruk van de nautische bezwaren terwijl de krachtige houding van Amsterdam mede van zwaar gewicht is geweest". In twee berichten kwam dit nieuws in de Amsterdamse raad, in vergadering bijeen. Twee maal werd luid geapplaudisseerd enwethouder Van 't Huil voor Publieke Werken tracteercle op saucijzenbroodjes en gehaktballen! Door deze beslissing is het plan Volkers van de baan. De minister legde de volgen de verklaring af: Het is volstrekt onmogelijk deze zaak thans en op korte termijn tot in de finesses te bestuderen en de verschillende voor- en nadelen van de beide plannen tegen elkaar af te wegen. Ik stel het echter wel op prijs indien de Kamer tot de conclusie zou komen na hetgeeen ik heb gezegd dat wij met een serieuze zaak hebben te doen en dat het entameren daarvan ge rechtvaardigd is. De aard van dit vraagstuk is niet zo geweest als wanneer het rijk onder mijn verantwoordelijkheid deze plannen als zijn object zou uitvoeren. De keuze wordt be paaldelijk iets gemakkelijker, doordat er een tunnelplan ligt met een lange en rijke historie. In zo'n geval kunnen de even tuele afwegingen van de voor- en nadelen van beide plannen iets minder gefundeerd zijn dan wanneer men een eigen plan tot gelding moet brengen. Ik wil geenszins ontkennen, dat de be zwaren in verband met de havensituatie mij inderdaad ietwat huiverig maken. Maar ik heb bewondering voor de moed van Amsterdam blijkens het volgende, standpunt van B. en W.: „Wij hebben de ge gronde hoop, dat de minister zich snel met het rapport van de commissie De Vos van Steenwijk zal kunnen verenigen, met name snel het juiste woord zal kunnen spreken. Mocht dit niet het geval zijn, dan zal Am sterdam de weg gaan, die zij in Septem ber 1952 van plan was te gaan". Voorts is gezegd van de zijde van B. en W. aldus citeerde minister Algera: „Wanneer hetzij het besluit van de re gering niet tijdig afkomt, hetzij de regering een besluit neemt, dat niet strookt met hetgeen de gemeenteraad heeft besloten, Amsterdam inderdaad datgene zal doen waartoe het door de omstandigheden is verplicht. Wanneer in dit verband wordt gevraagd of Amsterdam hiertoe in staat zou zijn dan moet hierop geantwoord wor den, dat het niet eenvoudig zal zijn, doch wanneer het moet, zal het zeker kunnen". Minister Algera vervolgde: „Onder deze omstandigheden wil ik ver klaren, dat ik vannacht heb besloten geen enkele hindernis in de weg te leggen ter volvoering van plan 5, de wens uit te spreken dat Amsterdam met de meeste spoed daartoe zal overgaan en mijnerzijds heb ik aan Rijkswaterstaat de opdracht gegeven om indien Amsterdam dat zou wensen, alle mogelijke hulp te verlenen". DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Abraham Lincoln: Ik weet niet wie mijn grootvader was; het interesseert mij veel meer wat zijn kleinzoon zal zijn. (Van onze correspondent in Londen) Overeenkomstig de verwachtingen heeft Labour's parlements fractie na een ver hitte vergadering, welke ruim twee uur duurde, besloten Aneurin Bevan als frac tielid te schorsen. Het geschiedde met een krappe meerderheid, namelijk met 141 te gen 112 stemmen, zodat dit geenszins een overtuigende overwinning voor het scha- duw-kabinet is geworden, gezien ook het feit dat tientallen leden zich van stem ming onthielden. Een compromis-voorstel om Bevan slechts te vermanen, werd ver worpen met 138 tegen 124 stemmen. De zaak komt volgende week Woensdag in het nationale bestuur van de Labour partij, dat Bevan vrijwel zeker zal royeren. Bevan kan dan nog in beroep gaan tegen de beslissing op het partijcongres in de herfst. Bevan maakt sinds 1929 deel uit van het Lagerhuis. Hij blijft daarin zitting houden als onafhankelijk Labour-lid. Van April tot December 1939 was hij eveneens ge schorst als lid van de fractie wegens zijn Volksfront-activiteit. In de na-oorlogse Labourregeringen was hij eerste minister van Volksgezondheid. Hij voerde de koste loze nationale gezondheidsdienst in. Later was hij minister van Arbeid. Hij trad uit de regering wegens een verschil van me ning over de defensiebegroting, die naar zijn mening de sociale voorzieningen te veel aantastte. Ook toen was Gaitskell als minister van Financiën zijn grote tegen stander. Nadat Labour oppositie-partij geworden was trad Bevan uit het schaduw-kabinet omdat hij zich keerde tegen de Duitse her bewapening. Bevan was op elk na-oorlogs Labour congres de grote man. die met een steeds groter aantal stemmen in het partijbestuur herkozen werd. Velen beschouwen hem als de ziel van de partij. Dit is echter over dreven. Bevan vormt een middelpunt om dat Attlee min of meer een neutrale mid denfiguur is. Zonder Bevan zal de partij, wil zij een scheuring voorkomen, strijd baarder leiding nodig hebben. Ook al om bestand te zijn tegen Bevan-aanvallen van buitenaf. De Bevan-crisis is slechts een uiting van een crisis in de partij die bij lange na nog niet is opgelost Reuter teKent hierbij aan, dat deze ernstige crisis de kansen van Labour, om weer aan het bewind te komen, aanzienlijk heeft verkleind. De rechtse en de linkse Labour-leden geven elkaar over en weer de schuld van deze crisis. Alle socialis ten zijn het er over eens, dat de huidige crisis Sir Winston Churchill een verleide lijke kans biedt, om tot een „bliksemver- kiezing" over to g<.an. Er zijn reeds stem men, die Mei als de tijd van dergelijke verkiezingen noemen. DJAKARTA (AFP) Een honderdtal terroristen hebben in Zuid-Celebes een overval gepleegd op een vrachtauto, waar in 44 personen zaten. Veertig leden van de politie en twee vrouwen zijn bij deze aan slag gedood. De twee andere inzittenden werden gewond. (Van hedenmorgen 7 uur) BO c weers- S 0) «jé - 10 g f,3 toestand £g g i o 3 5 SA: SS 2 Stockholm sneeuwbui N 3 -5 0,2 Oslo zwaar bew. WNW 3 2 0 Kopenhagen licht bew. WNW 5 -1 0,1 Aberdeen sneeuwbui NNW 13 1 1 Dublin zwaar bew. NNW 4 1 0,5 Londen zwaar bew. N 3 2 0 Amsterdam onbewolkt NNW 8 0 2 Brussel sneeuwbui NW 9 1 2 Parijs regen W 4 4 0,1 Bordeaux onbewolkt N 2 1 0 Grenoble onbewolkt windstil -2 0 Nice onbewolkt NW 4 6 0 Berlijn sneeuwbui W 3 -1 6 Frankfort sneeuw W 6 2 0,6 München zwaar bew. WZW 6 -2 0 Zürich zwaar bew. windstil 0 0 Genève onbewolkt windstil -3 0 Locarno licht bew. O 1 -1 0 Wenen zwaar bew. WNW 8 4 0 Innsbruck onbewolkt windstil -7 0 Rome onbewolkt windstil 3 0 Neerslag laatste 24 uur. xcccccxxccoxooc KOUDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Helder weer met slechts enkele ver spreide buien, voornamelijk in de kust provincies. Tot matig afnemende wind uit Noordelijke richtingen. Vannacht lichte, hier en daar mogelijk matige vorst. Morgen overdag temperatuur enkele graden boven nul. 18 Maart Zon op 6.52 uur, onder 18.50 uur. Maan op 4.02 uur, onder 12.15 uur. Maanstanden 24 Maart 4.42 uur: Nieuwe maan 30 Maart 21.10 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 17 Maart Hoog water: 9.23 en 22.04 uur. Laag water: 4.28 en 17.04 uur. Vrijdag 18 Maart Hoog water: 10.44 en 23.35 uur. Laag water: 5.33 en 18.25 uur.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1