Sportieve Show SPORT SHOP Constantise-Heemstede ZE VEN DA GEN HAARLEM Confectiefabrikant betaalde in 15 maanden f89.000 te weinig Uitbreiding van het lesschema op de Haarlemse Loopschool De Haarlemmer Hout Het is onmenselijk om een stadsboom te zijn Het Haarlemse hout Jury-disch ZONNEGLOREN Omzetbelasting-delict Een jaar geëist en gevangenneming gelast „uit vrees voor vlucht Kleiner café bestaat niet Van mensem en dingen onder de Damiaatjes Haarlemse viering der Boekenweek De Reünie speelde „De Beunhaas' Burgerlijke Stand Monteur, verdacht van oplichting, in arrest Examens 25 „Boek"-jaren J or daan-Penny Kwart eeuw Rapier Pal ace-revolutie Vijf avonden in Vleeshal met veelzijdig karakter VRIJDAG 18 MAART 195 5 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT i 1 ADVERTENTIE LOCOMOTIEF RUDGE - SIMPLEX RIJWIELEN HAARLEM, 17 Maart 1955 GEHUWD: 17 Mrt, Th. Hageman en M. J. Kok; J. H. de Vré en I. M. C. Zilver; J. A. Neeskens en E. van der Weijden; A. J. IIoll- niann en T. Brouwer. BEVALLEN van een zoon: 16 Mrt, E. J. Dijt—Rijff; 17 Mrt, M .C. Dijt—van Zen; A. A, W. ThiellierMelis. BEVALLEN van een dochter: 15 Mrt, S. de Boer—Seegers; 16 Mrt, H. Buurman—de Jong; 17 Mrt, C. van HeemsHiemenz. OVERLEDEN: 15 Mrt. P. J. Sleper, 49 j„ Teylerplein; Th. Opbroek, 49 jGrote Hout straat; 16 Mrt, J. W. H. de Witvan der Linden, 79 j., Raamsteeg; Th. Noot, 80 j., Overtonweg. Opnieuw werd de Haarlemse rechtbank Donderdagmiddag beziggehouden door een omvangrijke belastingzaak, die nu speciaal de Omzetbelasting betrof en waarin als verdachte verscheen een 63-jarige confec tiefabrikant. Hij zou in de periode van Mei 1952 tot December 1953 valse aangiften hebben gedaan, waardoor hij in totaal 89.000 gulden te weinig Omzetbelasting betaalde. Bij de betalingen voor de zeer grote uniform-orders van overheidsinstan ties, werd het geld voor de Omzetbelasting hem al op een aparte rekening toegezon den, maar inplaats van deze hun uiteinde lijke bestemming te doen bereiken, behield hij die bedragen. Een hoofdcontroleur van de belastingen, de als getuige optredende T. J. K., was bij de boekencontróle op het spoor van deze onttrekkingen gekomen en dit spoor werd onmiddellijk daarna afgetast door de fis cale recherche. Het bleek, dat de confectie fabrikant in een van de maanden van de valse aangiften ongeveer 55.000 aan de zaak had onttrokken en de rechtbank pro beerde er achter te komen, waar dit geld gebleven was. Ongeveer 19.000 bleek te zijn besteed aan de aankoop van een huis voor een familielid van de verdachte en de overige 36.000 gulden zouden volgens de 1 getuige R. F. van de fiscale recherche voor een groot deel zijn opgegaan in het privé- leven van de verdachte, die namelijk aan één der controleurs had verklaard, dat hij daartoe 500 per week nodig had. Volgens zijn verdediger, mr. P. Reijenga zou dit geld goeddeels zijn opgegaan in een ver bouwing van zijn ateliers. Zijn 52-jarige boekhouder J. van H. uit Amstelveen, die na hem nog terecht moest staan wegens medeplichtigheid aan het doen van on juiste aangiften, verklaarde in deze zaak als getuige, dat hij zijn opdrachtgever her haaldelijk had gewaarschuwd, dat de be dragen, welke hij verzweeg, langzamer hand een ontstellende omvang aannamen, maar deze had hem daarop steeds geant woord, dat hij het te donker inzag en dat hij het later allemaal zou terugbetalen. Dit laatste was zelfs tamelijk geloofwaardig voor hem, „want in 1952 kreeg ik óók een keer ineens de opdracht om 78.000 gulden over te maken wegens dè Omzetbelasting". Dat betrof naar hij zeide een suppletie aangifte, waarbij dus de schulden werden aangezuiverd van voorgaande onjuiste aan giften en er was van de zijde van de be lastingcontrole in het geheel niet op ge reageerd. Dat had de boekhouder het ver trouwen gegeven, dat dit allemaal nu ook wel in orde zou komen. Tijdens zijn verhoor zeide de verdachte, dat zijn orders geweldig in omvang waren toegenomen ten tijde van de militaire actie in Indonesië, maar dat hij na afloop daar van geducht had moeten inkrimpen op zijn personeel, dat toen 260 man bedlroeg. De officier van justitie noemde dit een zeer grote knoeierij, omdat voor de Omzet belasting een dergelijke fraude zeldzaam is en meende dat de fabrikant, door ener zijds dik aan de staat te verdienen en deze anderzijds op te lichten, doelbewust zijn eigen weldoener benadeeld had. Dat hij de bedoeling zou hebben ge had het geld later aan te zuiveren, be twijfelde de officier van justitie, zijn persoonlijke bestedingen maakten het niet waarschijnlijk. Hij eiste een ge vangenisstraf van een jaar met onmid dellijke gevangenneming op grond van vrees van vlucht. Het is in Haarlem namelijk al eerder voorgekomen, dat verdachten aan belastingfraudes, wier zaak in behandeling was, naar het buitenland uitweken en dan kan men voor delicten als deze geen uitlevering meer eisen. „Eigenmachtige, lening" De raadsman van verdachte, mr. P. Reijenga, noemde de eis exhorbitant. De particuliere uitgaven van de fabrikant wa ren naar hij zeide niet zo hoog als men weet dat deze man vóór de oorlog als werk nemer al een paar duizend gulden per maand verdiende als één der beste cou peurs van Nederland. De overheidsinstan ties wisten heel goed wat zij deden toen zij dus bij hem kledingorders plaatsten, maar „weldoeners" kon men hen aller minst noemen, want zij waren zeer bij die medewerking van dit bedrijf gebaat. Na een gedocumenteerd betoog over de vaak merkwaardige tegenstellingen in het optreden van de fiscus, ook in dit geval, verklaarde mr. Reiienra met nadruk, dat zijn cliënt inderdaad „bewust ten onrechte geen omzetbelasting had afgedragen". Hij beschouwde dit zelf echter als een eigen machtige lening van de staat. Hij heeft namelijk zijn belastingverplichting nooit verdoezeld, integendeel. want hetzelfde bedrag, dat volgens de tenlastelegging door hem te weinig aan belasting is betaald, staat verantwoord in zijn balans als „nog verschuldigde O.B.".... „Als men een daad doet die mis is. is men nog geen misdadiger," aldus de plei ter, die de aandacht vestigde op het blanco strafregister van zijn cliënt en diens vele tegenslagen, want zijn gehele gezin is in korte tijd om hem weggevallen. Met klem verzocht hij de verdachte een voorwaar delijke gevangenisstraf te geven en ook géén onmiddellijke gevangenneming te ge lasten. .ff De rechtbank ging in raadkamer om over het verzoek tot onmiddellijke gevangen neming te beslissen en gelastte deze even later, echter met de toevoeging, dat, in dien de verdachte vóórdat de apnèltermijn verstreken is. een cautie stort, die zó hoog is, dat een vlucht onwaarschiinliik is, een verzoek tot voorlopige in vrijheidsstelling zal worden overwogen. De boekhouder, die zichzelf tijdens de daarop volgende behandeling van zijn zaak ,.een grote sufferd" noemde en begreep, dat hij de aangiftebiljetten nooit had moe ten tekenen, bleek echter met dat laatste nooit iets te hebben verdiend en dat werd ook door de officier van justitie in zijn requisitoir overwogen. Het weerhield deze er echter niet van om een gevangenisstraf van drie maanden te eisen, waarvan de verdediger van deze verdachte, mr. J. Haase, hoopte dat zij voorwaardelijk zou worden opgelegd. ADVERTENTIE op Donderdag 24 Maart in Restaurant Dreefzicht. Aanvang 8 uur. Voor onze show zijn nog enkele uitnodigingen beschikbaar. BRONSTEEWEG 8 - TELEFOON 38321 De 62-jarige monteur J. T. uit Amster dam is door de Haarlemse politie aange houden daar hij er van verdacht wordt deze week een aantal mensen te hebben opgelicht, voornamelijk huisvrouwen. Hij bezocht diverse adressen, waar hij infor meerde naar een bepaalde kennis, om van hem geld te lenen. De bewoners hadden van de kennis van J. T. nog nooit gehoord, doch leenden hem in goed vertrouwen wat geld. De man bevindt zich nu in arrest. Groningen: Bevorderd tot arts: mevr. J. J. A. SmitKwint, H. J. Bouwkamp, beiden te Groningen. Utrecht. Doctoraal examen Chinese taai en letterkunde mej. I. Spiele (cum laude), Laag Soeren; doctoraal examen rechten: G. E. ten Feld, Utrecht, Candidaatsexamen ge schiedenis: J. H. Meter, Gouda. Doctoraal examen geneeskunde: F. H. L. Beijaert, Utrecht, W. Derksen, Utrecht, M. A. Fleuren, Helmond, A. H. Meijer, Driebergen. J. H. E. Th. Meuwissen, Eindhoven, J. E. Romijn, Barneveld, G. L. Seveke, Hilversum. F. A. Schoenmaker, Kockengen, B. M. A. Staring, Tiilburg, H. J. Vissers, Utrecht. Het bestuur van de afdeling Haarlem en omstreken van de Algemene Neder landse Invaliden Bond deelt naar aanlei ding van de in de week van 28 Maart tot en met 2 April te houden huis aan huis- en straatcollecte te Haarlem, Heemstede en Bloemendaal mede, dat het in de be doeling der afdeling ligt, aan het instituut van het nieuwe oefenseizoen, dat in Sep tember aanvangt, een uitbreiding aan het les-schema te geven. Tot nog toe werden de lessen zowel voor jongeren als ouderen gezamenlijk gevolgd, waardoor dikwijls niet voldoende resulta ten werden bereikt. Om tot een intensievere training te ge raken is het dringend noodzakelijk ge worden, de Loopschool met nieuwe en modernere apparatuur uit te rusten. De bedragen die hiermede gemoeid zijn, gaan echter vér uit boven de draagkracht van de vereniging. Het bestuur hoopt dan ook door middel van de collecte aan voldoende middelen te komen om tot realisering van zijn plan nen te kunnen komen. juist het sysieem van gezamenlijk oefe nen van personen met ledemaatsverlam mingen of amputaties prikkelt de inspan ning van de deelnemers, waardoor dikwijls Een kleiner cafeetje bestaat er niet in Haarlem. En houdt het goed gescheiden van de consumptietent (zoals dat heet) al zit het er aan vast; het cafeetje is namelijk dat kleine hokje, waar u nog juist het raampje met het vriendelijke luikje van kunt zien. Elke Haarlemmer zal wel het vriendelijke tentje van Gerrit Duyns kennen, 's Zomers en 's winters trekt het eenzelfde uitnodigend gezicht, of de glas-in-lood raampjes nu open of dicht zijn. En ook Duyns zelf kan men nooit in een slecht humèur aantreffen. Al zit hij al vijftien jaar daar in de Hout - elke dag van 8 tot 22 uur, welke Haarlemmer kan daar op bogen? - toch is Duyns geen Houten Haarlemmer. Maar als u een verschrikkelijk vervelend gezicht wilt zien, kunt u toch bij Duyns terecht. Want rechts achter het raam staat een grote glazen pot vol droppen. Van die goede dikke zoute droppen, zo groot als rijksdaalders. En die droppen staan al meer jaren dan de oudste Haarlemmer telt bekend onder de naam „Jantje lacht, Jantje huilt". De verklaring is heel simpel: er zijn droppen waar een geweldig lachend ventje op staat en er zijn droppen waar hetzelfde jong een allersikkeneurigst gezicht op heeft. Het kleinste cafeetje van Haarlem staat dus op de hoek van de Spanjaardslaan en Fonteinlaan. Duyns heeft in dat kleine hokje een tafeltje en een paar stoelen staan en als er dan drie mensen zitten is er nog net plaats voor de T.L.-buis. Duyns is er altijd. Hij is nooit met vacantie omdat hij het eigenlijk altijd is. Het bevalt hem op zijn „hoek" en soms blijft hij gewoon tot 12 uur 's nachts daar, want zo lang heeft hij vergunning, 's Morgens - in de wintermaanden tenminste - komt hij om 8 uur met grote weckflessen soep naar zijn zaakje. Dan worden de flessen met pindablokken,toffeeplakken, toverkauwgumballen, zoute „juups" en boterballen gestoft. De goedkoopste consumptie is een „stui ver drop". Er komt een jongetje aan. „Da's burgemeester-junior", zegt Duyns, „da's de kleine Cremers". Duyns leidt de conversatie: „Zo, ben jij d'r ook weer; effe kijke of ik nog wat voor je vasten- trommel heb; inpakke maar hé; bewaren tot Zondag hoor". Het ventje betaalt en Duyns gaat het verhaal vertellen van die Brabanders, die met zijn dure stoelen gingen rijden, omdat ze hun hobbelpaard vergeten hadden. „Ja, ze vonden het rot, maar kan ik er wat aan doen; je moet aan die dingen denken, dan hoef je niet andermans stoelen Wie het hele verhaal wil horen, moet maar eens naar de Spanjaardslaan wandelen, op een zomeravond door de Hout en omstreeks het zachte uur van elven. Op Dinsdag 22 Maart zal het precies vijfentwintig jaar ge leden zijn dat mejuffrouw M. C. Spierdijk als verkoopster in dienst trad van de boekhandel Van Hage en Zoon, te Haar lem. Daarvoor was zij werk zaam in de rijwiel- en ge- reedschappenzaak van haar broer. Gedurende haar vijfen twintig jarige verkoopsters praktijk heeft mejuffrouw Spierdijk zich een uitgebreide kennis van diverse soorten lit teratuur eigen gemaakt. Bij het uitlenen van boeken heeft zij grote ervaring gekregen in het met raad en daad bij staan van weifelende klanten. Mejuffrouw Spierdijk, die driemaal een verhuizing van haar firma meemaakte, weet op onderhoudende wijze van haar werk te vertellen. Op de avond van de jubileumdag vindt de receptie plaats. Vanouds is één Aprl een da tum waarop men zijn meeste vrienden een poets bakt. In vroeger tijden schijnt Alva op deze dag zijn bril verloren te hebben waarover wij Hollan- landers ons nu nog verkneute ren. Deze datum dan waarop een ieder zich hoogst argwa nend gedraagt, heeft Johnny lordaan uitgekozen om in Haarlem te gaan optreden. En ivel in de Pennybar, waar hij )p zijn Amsterdams gaat voor- iragen en zingen. Dat men ten opzichte hiervan wel de jaar lijkse argwaan kan afleggen, bewijst het feit dat Johnny Jordaan ongeveer veertien da gen geleden op een wedstrijd voor rasechte Jordaners, geor ganiseerd door een grammo foonplatenindustrie, in Kras- napolsky te Amsterdam als de beste uit de bus gekomen is. Met deze „Penny-serenade" hoopt hij ook in Haarlem een frappant stuk Amsterdamse folklore meer bekendheid te geven, en ook zichzelf daar het „Pennies from Heaven" tevens voor hem en ook voor ons een nog steeds onvervulde wens droom is. Deze maand is het 25 jaar geleden, dat de eerste Rapier machine naar Nederland kwam. Voor de Nederlandse, in Haarlem gevestigde verte genwoordigster van deze En gelse fabriek van graafmachi nes (hier te lande draglines genoemd!), de N.V. Polytex, is dit reden genoeg voor een feestje, dat door de president directeur, de right honourable R. R. Stokes P.C., M.C., M.P. en de exportmanager W. G. H. Het is nog niet zó ver dat men door de gehakte bomen net bos niet meer kan zien. Maar achter café-restaurant Dreefzicht liggen er een hoop. Achter Dreefzicht is het bo- menkerkhof van Haarlem. Laat niemand verontwaardigd -aken, dat „als dat zo door gaat er binnenkort geen boom neer in de Hout is", want de nomen komen overal vandaan. Er zijn er bij die vielen om- lat ze aan ,het eind van hun even waren, te oud om nog maar één groen blad te krij gen. Er zijn er bij die hun ;ind vonden door een slepen- 3e ziekte, de iepenziekte. Er :ijn verkeersslachtoffers bij /an het Prinsen Bolwerk en iet Kennemerplein, waar „uit gebreid" moest worden. En lan nog de rampzaligen, die liet met hun wortels in de 'rond konden blijven staan ;oen een storm hen beproefde. Iepen en kastanjebomen, lindebomen en beuken liggen le wachten. Kopers komen kij ken. En de nog gezonde bo men staan; er als dodenwach ten omheen, Welke boom zal •le kans krijgen om van zo nabij mee te maken waar het allemaal eindigt? Misschien denken ze dat die asfaltbomen nog het beste lot hebben ge kregen. Want wat is er nou /oor lol aan om de hele dag met je wortels in grond staan te trillen, waar asfalt op ligt, auto's op rijden. En de bomen lebber, zich nog niet zo goed georganiseerd dat ze eens per jaar naar een Bio-vacantieoord kunnen op grond van bleek loof, op grond van een bleek stadskruintje. Het is onmen- ?elijk om een stadsboom te lijn. Voor de kinderen begint de lol nu pas. Over een staande doom kun .ie niet lopen. Met lun pikmutsen lijken het wei kabouters, ze springen van de ene boom op de andere, en die bomen zijn niet zo beroerd of ze laten het zich welgevallen. Morgen komen de kopers, of overmorgen, of over-over- morgen. En de bomen liggen er maar, zo strak alsof zij het waren, die Nes Tergast deden zeggen: „de doden zijn weer zeer nauwkeurig dood". U heeft ze natuurlijk ook in de familie: van die ne ven en nichten waarvan iedereen zegt: „Hij had be roeps moeten worden". En dan volgen een reeks lof tuitingen, die in negentig van de honderd gevallen de artistieke kwaliteiten en neigingen van de betrok kene in het licht stellen. Helaas - of gelukkig - zijn er niet zoveel plaatsen op de eerste rij van het be roepskunstenaarschap te vergeven, maar dat wil nog niet zeggen, dat degenen die gedoemd zijn beschei den amateurs te blijven, hun licht voor altoos onder de korenmaat moeten laten schijnen. In elk geval krijgen zij op 30 April - Koninginnedag - de gelegenheid in het open baar te tonen wat zij kun nen, want het centrumco mité „Koninginnedag", aan welks energie de Haarlem mers al zoveel vertier op nationale feestdagen dan ken, heeft de gedachte op gevat om hen zowel voor het eigen als voor anderer plezier te laten optreden. En dus voorwaarts,- gij drommen adspirantpianis- ten, -violisten, -blazers, harmonikanisten, zangers en zangeressen, kreuners en kreunsters, conféren ciers en humoristen (voor zover dat niet hetzelfde is), na-apers, grollen- en pot senmakers, alleen of teza men en in vereniging: Haarlem wacht op u. Het nuchtere begin wordt gevormd door een aanmel dingsbriefje naar Konin ginnedagsecretaris P. B. v. Eerdenburg, Alexanderstr. 4, het glorieuze eind door de prijsuitreiking na des kundig jury-disch advies. Want zij die het het best doen, doen het ook niet voor niets: tweehonderd gulden aan prijzen liggen gereed. Nicolson in persoon zal wor den bijgewoond. De invitatie voor dat festijn op Maandag 21 Maart in Lion d'Or liegt er niet om: borrelavond met lopend buf fet. Het laatste is natuurlijk net laatste snufje van Rapier. Maar gezellig zal het wor den, want de heer Lou Bandy heeft toegezegd de avond met enkele liedjes op te luisteren. Wanneer vanavond om acht uur Cinema Palace zijn poor ten opent voor de feestvoor- stelling ter gelegenheid van zijn veertigjarig bestaan zal de bezoeker wel verrast op kijken. Het theater is van aanzien veranderd. Nee, niet zo ingrijpend, dat er hele ver bouwingen gepaard mee zijn gegaan dat gebeurde in 1940 maar toch nog wel in een mate waardoor ge ineens verschillen opmerkt. Zo han gen er nu ter verlichting drie prachtige kronen van Vene- tiaans glas en zijn aan de zij wanden twintig kleine orna menten van hetzelfde glas voor illuminatie aangebracht. Vierhonderd meter Italiaanse stof van overwegend rood, bewerkt met een rustig pa troon, bedekken de muren. Tweeëntwintig luidsprekers zijn aan weerszijden inge bouwd. En onder het balcon bevindt zich een met rose licht ingebouwde „bak" als een ovale vijver. Allemaal veranderingen, die evenzovele verbeteringen zijn. Wij hebben het met onze eigen ogen aan schouwd. Natuurlijk was de directeur Van Toorn blij met deze paleisrevolutie. Men kan hem er mee gelukwen sen, dat hij de entrée onver anderd heeft gelaten. Cinema zou Cinema niet meer zijn als daar iets aan gebeurde. Door die entrée zullen vanavond de Haarlemmers het theater bin nen stromen. Stromen ja, want de baten zijn geheel voor de Stille Armen; exploi tant noch verhuurder noch fiscus eisen enig deel. Voor de genodigden is het balcon gereserveerd. Dat zijn de tim merlieden, schilders, heel de schare, die aan de verfrissing en verbetering van het inte rieur heeft gewerkt. De schare, die niet tot deze uit verkorenen behoort, vindt beneden een (goede) plaats. Een lege (goede) uiteraard, maar die is alleen maar leeg opdat gij, lezer, haar kunt bezetten. Ter verstrooiing van u zelf en ter verrijking van de Stille Armen! Vanavond! Het sanatorium „Zonneglo ren" te Soest zal voor Vrijdag avond 25 Maart een tentoon stelling te Haarlem organi seren, welke gehouden wordt in het Nederlands Hervormd Wijkgebouw aan de Gedempte Oude Gracht. De artikelen die tentoongesteld worden zijn alle door de patiënten van bo vengenoemd sanatorium ver vaardigd en kunnen tevens door de bezoekers gekocht worden. Met vindt er rieten vlechtwerk, vele leren ge bruiksvoorwerpen, kleedjes, kussens, jumpers, pullovers en vele andere practische en smaakvolle artikelen. Nadat des middags in het zelfde gebouw een contactbij eenkomst is gehouden, voor alle medewerkers van Zonne gloren uit Haarlem en om geving, is deze avondexpositie voor iedereen toegankelijk Dit sanatorium, waarin bij de opening in 1927 140 patiën ten konden worden verpleegd, telt thans ruim 400 patiënten en is als onderzoek- en behan delingscentrum een belang rijke schakel in de tubercu losebestrijding. Met de nieuw ste geneesmiddelen kunnen de patiënten er worden genezen of voor chirurgische behande ling worden voorbereid. Van de patiënten die na vol brachte kuur het Sanatorium verlaten is bijna 90% goed hersteld en meer dan 80% ge heel valide, dus na een korte tijd van aanpassing in staat het werk te hervatten en de normale plaats in het gezin en de maatschappij in te nemen. Een goede voorbereiding hierop is de werkkuur in het Sanatorium. Dan wordt de pa tiënt ingeschakeld in het ver richten van de productieve ar beid. De resultaten hiervan kan men op de aanstaande tentoonstelling bewonderen. opmerkelijke prestaties geleverd kunnen worden. Door het beter willen doen dan een ander hebben de oefeningen, die onder de deskundige leiding van een masseur/ physiotechnicus en enige helpers worden gehouden een uitermate stimulerende in vloed op de psyche der deelnemers. Door de lichamelijke training met daarnaast een opvoering van het physieke peil der Loop- school-patiënt wil de invaliden-organisatie trachten te bereiken dat voor de lichame lijke- gehandicapten een betere maat schappelijk toestand zal ontstaan. Het is daarom dat de invaliden-bond de Haar lem mers dringend verzoekt collectanten en collectrices op te geven, zowel voor de lijsten als voor de speldjes-collecte. Alle opgaven worden gaarne ingewacht aan het secretariaat: Koninginneweg 46rd te Haarlem. Haarlem heeft een te sterke eigen aard, dan dat het zou ontkomen aan een aparte Haarlemse viering van de Nederlandse Boekenweek aldus begint de heden ver schenen circulaire van de Boekverkopers vereniging voor Haarlem en omstreken, waarin het plaatselijk programma wordt uiteengezet. De feestelijke opening van de twintigste Boekenweek geschiedt op Vrijdag 25 Maart in de Vleeshal door wethouder D. J. A. Geluk als inleiding tot een „Vlaamse avond". Dat hiermede naar „de verste re gionen van het Nederlandse cultuurgebied" wordt gereikt, zoals in de aankondiging wordt gezegd, lijkt ons bepaald onjuist, maar niettemin heeft men hier met een belangwekkende opzet te doen. De dichter en romanschrijver Maurice Roelants spreekt over „Spotvogels in de recente Vlaamse litteratuur" en Joost Noydens, acteur-regisseur van het Jeugdtheater in Antwerpen, draagt ter illustratie daarvan moderne teksten voor. Muzikale medewer king wordt verleend door de zangeres Hélène Ludolph, een Belgische van geboor te. met liederen van Vlaamse componisten, Albert de Klerk zal haar aan de vleugel begeleiden. Onder auspiciën van de Haarlemse so ciëteit Teisterbant wordt op Maandag 28 Maart een „Steekspel der welsprekend heid" gehouden; een oratorische wedstrijd, onder leiding van Godfried Bomans, met het boek als onderwerp. De daarop volgen de avond presideert drs. H. W. M. van Run een zogenaamd „Forum" onder auspiciën van de R.K. Openbare Leeszaal, waarbij ter zake deskundigen voor de vuist weg zullen antwoorden op gestelde vragen over litteratuur, bibliotheekwezen, uitgeverij, de boekhandel, enzovoorts. Donderdag 31 Maart is aan de humor gewijd: Annie M. G. Schmidt en Simon Carmiggelt zullen eigen werk bespreken en daaruit voorlezen. Tenslotte spreekt op Vrijdag 1 April dr. A. Melchior over zijn avonturen in de oerwouden van Brazilië, ter toelichting een door hemzelf vervaar digde film vertonend. Al met al dus een veelzijdig en levendig programma met steeds het boek als uitgangspunt. Alle bij eenkomsten hebben dit jaar in de Vleeshal plaats. Het nog jonge toneelstuk „De Beun haas", geschreven door de onlangs zestig jaar geworden Haarlemse auteur Henk Bakker en Johan Bendien, directeur van de Stadsschouwburg te Amsterdam, werd Woensdagavond in de Stadsschouwburg ten tonele gebracht door „De Reünie". Henk Bakker zelf voerde de regie over zijn meer grappige dan spannende thriller, waarvan men kan zeggen dat ze wordt ge kenmerkt door de „geijkte" sfeer, die de tectives plegen te bezitten met als specia liteit een intrige, waaraan men evenveel houvast heeft als wanneer men aan het lijntje wordt gehouden. Het stuk speelt op „De Beukenborgh", het landgoed van freule Ampsen vaft Gelre. De freule wordt vermoord en van haar juwelenkistje be roofd. Muller, een inspecteur van politie, onderwerpt zowel het personeel als de broer van de freule, Jonker Jan, haar nichtje Vera en de rentmeester Bert Haak aan een meer grof dan diepgaand verhoor, waarbij hem blijkt dat eigenlijk geen der verdachten een „waterdicht" alibi heeft. Een gerede kans dus voor de inspecteur om maar te ondervragen met verdacht makende intonaties in zijn speurdersstem. Het is echter Jonker Jan, de „beunhaas", die erin slaagt, na eerst de politieman met een kluitje in het riet gestuurd te hebben, de ware dader te ontmaskeren. Dat blijkt de doodgewaande broer van de tuinman te wezen. Daarmee zijn de auteurs er inder daad in geslaagd voor een onverwachte ontknoping te zorgeny daar geen mens ooit had kunnen vermoeden, dat deze figuur, die in het geheel niet op de planken komt, in dit drama nog een rol zou spelen. „De Reünie" gaf van het spelletje een overwegend komische vertolking. Henk Eizema, als de botte inspecteur Muller, zag kans de voortdurende verhoren levendig te houden, terwijl Klaas Rol als jonker Jan, vooral in de scène van de recon structie van de moord zijn figuur heel goed de zwierige slimheid wist te geven, die in de rol lag opgesloten. Beide rollen zijn beslisend voor het spelniveau. Dat werd dus geen geweld aangedaan. Ook van de overige typeringen valt geen kwaads te zeggen. De zwakste was nog die van de freule, maar haar dood kwam vroeg genoeg om niet van blijvende scha delijke invloed te zijn. Bijzonder goed getroffen waren de chauffeur door George Preburg, de tuin man, een fraai oud mannetje van Frans Pennarts, en Geert Bout, caféhouder, die de zaal bijna een open doekje ontlokte. Dik Kluit bracht daarvoor de handen op elkaar. Recht op de man af was ook de sympathieke rentmeester van Jaap Hartog en beslist intrigerend bleek Willem, de huisknecht in de uitbeelding van Wout Zwier. De dames wedijverden ook met elkaar om lof. Een onbeduidend kamer meisje werd door Wil Weenink Kreugel heel scherp getypeerd, de keukenmeid door Anne Eizema-Paasman voorzien van een bedenkelijke achtergrond en het nichtje door Geertje Bosma-Redeker een innemende verschijning verleend. Dat maakte de voorstelling dan toch wel tot een genietbare. H. S.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 13