Niemand zou oorlog willen met Indonesië om Ambon te helpen Het „Vierhonderd gesternte" „Levering" van bokser leidde tot ingewikkelde strafzaak Luchtvaart gaat een nieuwe bloeiperiode tegemoet Dr. Drees in Tweede Kamer: Olieprijs in West-Europa ongemotiveerd hoog Zandvoortse promotor zou valse kwitantie opgemaakt hebben Ons nieuwe drukkerijgebouw Benden veroorzaken op Celebes massale vlucht VRIJDAG 18 MAART 1955 prof. Gerbrandy: Durven en risico nemen Betaling abonnementsgeld per giro Verenigde Staten houden prijs kunstmatig op peil Maltezer Orde mag nieuwe luitenant-generaal kiezen Prins Bernhard te Parijs Zie Boven tmsofcuz President-directeur der KLM: Wachten is slechts op efficiënter vliegtuigen Kerkelijk Nieuws Ratten roofden 250 kuikens wmouuf Nog 170.000 mensen durven niet naar hun desa's terugkeren fVan onze parlementaire redacteur) Prof. Gerbrandy verklaarde gisteren lfie Tweede Kamer dankbaar te zijn voor ,j feit dat de minister-president op al In wagen was ingegaan. „Maar daarmee at dan ook mijn dankbaarheid meteen eheel op," zei hij. Hij verweet dr. Drees jch tegenover Ambon te stellen en de irtij te kiezen van „de Oosterse Hitier". peze uitdrukking over een bevriend 'taatshoofd moest hij intrekken. Dit deed „met de mond," waarop de voorzit- e-'zei: „Over uw hart heb ik niets te gen." •rof. Gerbrandy bestreed het stand- unt van de minister-president, dat de jflbonezen beter gedaan zouden hebben binnen de republiek Indonesië te blijven en jaar met de federalen naar zelfstandigheid binnen die republiek te streven. Daarmee werd zijns inziens het beginsel van de externe zelfstandigheid alsmede het recht, dai in de R.T.C.-overeenkomsten was neer gelegd, prijs gegeven. Hij herhaalde, dat raar zijn mening de K.P.M. door het ver roeren van troepen artikel 100 van het ffetboek van Strafrecht overtreedt. En als er twijfel bestaat over de straf baarheid van de K.P.M.dan moet men j3ar een onderzoek naar laten instellen. De regering dient zich openlijk uit te spre ien voor het recht van Ambon. Regeren betekent risico nemen, aldus prof. Ger brandy.. Mr. Sch m all (C.H.) zei de hartekreet fan de interpellant beter te begrijpen dan de houding van de K.P.M., welke de Neder landse naam, ook in het buitenland, ge schaad heeft. Onbegrijpelijk noemde hij het, jat de regering in 1951, hangende deze aan gelegenheid, een hoge onderscheiding had ■cegekend aan een der leidende figuren van je K.P.M., die bij deze vervoerskwestie nauw was betrokken. Het moge dan zo zijn, dat onze ministers zich moeite hebben ge geven voor de zaak van Ambon, maar bij alle diplomatieke stappen ziet men niets dan uiterlijke onbewogenheid. „Wij zijn nu weer een aantal jaren verder en nog varen de schepen van de K.P.M. rustig voort, jood en verderf brengend aan een klein reik, dat voor zijn vrijheid vecht." Prof. Lemaire (K.N.P.) nam tot uit gangspunt de van de Zuid-Molukken af ondernomen infiltraties op Nieuw Guinea. Van 1952 af bestaat er al een Indonesisch plan inzake een aanval op Nieuw Guinea, zei hij. Als er tot schade van onze souve- reiniteit iets gebeurt, zal onze regering wel optreden. Maar zij moet ook maatregelen treffen ter voorkoming van iets dergelijks. Belangrijk is daarom het tegengaan van vervoer van troepen en wapens, en voorts erkenning van de republiek der Zuid- Molukken. Prof. Lemaire drong er op aan de zaak in de Veiligheidsraad te brengen. Ook uit een oogpunt van de veiligheid van Zuid-Oost-Azië verdient de kwestie der Zuid-Molukken bijzondere aandacht. Met de R.T.C'.-overeenkomsten is niet te rijmen, dat een Nederlandse maatschappij Indo nesië bij troepenversterking tegen de Zuid- Molukken helpt. Mr. Van R ij c k e v o r s e 1 (KVP) uitsluitend voor zijn eigen verantwoorde lijkheid sprekende, dus geenszins namens zijn fractie, wilde weten of de regering zich mogelijk in de toekomst toch tot de com missie voor Indonesië van de UNO zal wen den met het oog op Ambon. Het is onbe grijpelijk dat de regering nooit tot Indo nesië heeft gezegd: „Gij hebt u, door uw verplichtingen niet te vervullen, aan een internationaal misdrijf schuldig gemaakt." Prof. Oud (WD) erkende mèt de in terpellant, dat hier kabinetspolitiek in het geding is. Maar in de eerste plaats is de minister zonder portefeuille verantwoorde lijk Hij zei voorts, dat hij over het onrecht, de Zuid-Molukken aangedaan, even be wogen was als prof, Gerbrandy. Maar deze heeft zich zozeer door zijn sentiment laten leiden, dat hij ver buiten het onderwerp van zijn interpellatie is gegaan. De woordvoerder van de WD, die het geheel eens was met mr. Van Rijckevorsel, herinnerde er aan, dat hij in 1950 een motie voor het zelfbeschikkingsrecht had voorge- U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 6.50, post- abonnés 7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te ij zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkstezijn for- muiieren op aanvraag gaarne ter beschikking. In dit geval dient men Itvel voor voldoende saldo op de giro rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE ^^XOKm^^^CCOCOTOOCOOCOCOCOOCOOCOOOOOOCCOOCCOOOOOi steld, die toen echter verworpen was. Hij vond het onjuist van prof. Gerbrandy, dat deze politieke vragen met behulp van de strafrechter wilde oplossen. De K.P.M. oefent haar bedrijf uit in het kader van de politiek van de regering, die de republiek der Zuid-Molukken niet erkent, zo ging prof. Oud voort. Men kan toch niet van een Nederlandse onderneming verlangen, dat zij een andere politiek wil voeren dan die in de lijn van de regering ligt. „Als er werkelijk oorlog is en men daarin neutraal wil zijn (stelling door de interpellant ingenomen met zijn beroep op artikel 100 W. v. S.) maar ik wil dat niet, want ik wil opkomen voor het recht van de Zuid-Molukken dan moet men dit ook tonen in zijn houding ten opzichte van de Zuid-Molukken. En dat doet de heer Gerbrandy niet," aldus prof. Oud, die zei dat art. 100 niet in de Kamer, doch bij de rechter thuisbehoort. Het ging hem trou wens wel te ver de grieven, die men tegen de regering heeft, af te wentelen op de K.P.M. De heer Gerbrandy behartigt met heel zijn optreden werkelijk geen enkel belang, ook niet het belang van de Zuid- Molukken. Wat de interpellant tegen de K.P.M. had gezegd, vond prof. Oud „echte ouderwetse klassenstrijd-taal uit de mond van een Anti-Revolutionnair" en een on verdiende blaam voor de scheepvaart- onderneming. Dr. Schouten (A.R.) verweet hierna de VVD-woordvoerder, clat deze anders dan de Anti-Revolutionnairen, medewerking had verleend aan de souvereiniteitsover- draeht toen al vaststond, dat het zelfbe schikkingsrecht eigenlijk al om hals was gebracht. Hierna kwam de minis -president aan het woord. Over de vraag of er eventueel aanleiding bestond de K.P.M. te vervolgen was, aldus minister Drees, het oordeel van knappe juristen ingewonnen. Het oor deel luidde ontkennend. De minister-president kon met betrek king tot de K.P.M. de mening van prof. Oud geheel onderschrijven. Niet houdbaar was ook de bewering van de interpellant, dat artikel 100 van het Wetboek van Strafrecht hier van toepassing zou zijn. De wijze waarop tegenover de infiltraties op Nieuw Guinea is opgetreden bewijst wel dat er zorgvuldig wordt gewaakt. Preven tief optreden kan niet betekenen dat wij troepenverplaatsingen binnen Indonesië zouden kunnen verhinderen. Onjuist was de bewering van prof, Ger brandy, dat de regering tegen Ambon had gekozen. De UNO-commissie voor Indonesië had de regering ontraden de kwestie van Ambon aanhangig te maken; zij zou dit zelf doen en heeft dat ook gedaan, helaas zon der succes. Prof. Gerbrandy heeft gezegd: „Durven, durven en risico nemen, dan wint Ambon het." Maar wie zo spreken, zullen toch niet voor hun verantwoording willen nemen, dat Nederland tot militaire hulp, dus tot oorlog tegen Indonesië zou overgaan. D r. Drees herinnerde aan hetgeen vijftig jaar geleden met de Boerenrepu blieken was gebeurd, hoe toen ten onzent de gevoelens waren en welke houding in die tijd onze regering had ingenomen. De Boeren onderv/ierpen zich, maar uiteinde lijk was hun belang gediend met beëindi ging van de strijd, aangezien dat volk anders zou zijn doodgebloed. Prof. Gerbrandy kreeg voor de derde keer het woord om een motie in te dienen. Zij ging volgens prof. O u d zo ver buiten het besprokene en viel bovendien zo moei lijk terstond te beoordelen, dat de VVD- woordvoerder voorstelde haar tot een nader te bepalen dag aan te houden. Aldus werd besloten. Zodoende is deze interpellatie nog niet afgelopen. Interpellatie-Wagenaar De heer W a g e n a a r (CPN) hield hier na een interpellatie over de indertijd uit de Bredase gevangenis naar West-Duitsland ontvluchte oorlogsmisdadigers, die nog niet zijn uitgeleverd. Hij betoogde dat het gratiebeleid door niets sterker wordt ver oordeeld dan door de vlucht van dit zeven tal. In de Bredase zaak zag de interpellant een voorbode van wat ons te wachten staat na ratificatie van de Parijse accoorden. Minister Luns gaf een zeer uitvoerige opsomming van de pogingen van de Neder landse regering bij de Duitse Bondsregering en de bezettingsautoriteiten de oorlogsmis dadigers weer in handen te krijgen. De regering zal niet nalaten stappen te blijven ondernemen om te bereiken dat de misdadigers hun straf uitzitten, maar over de plannen, die daarvoor in beraad zijn, is het thans niet het geschikte tijdstip uit sluitsel te geven. Minister Luns meende echter dat er aanleiding was voor een „niet te groot pessimisme." Vandaag komt de heer Wagenaar weer aan het woord. GENèVE (Reuter/A.F.P.) Uit een rapport van de Economische Commissie voor Europa van de U.N.O. (E.C.E.) over „de prijs van de olie in West-Europa" blijkt, dat de prijs van'olie uit het Midden-Oosten in Europese landen aanzienlijk verlaagd zou kunnen worden, zonder enige ongun stige invloed op de verdere ontwikkeling van de productie. De prijs van olie uit het Midden-Oosten is namelijk gebonden aan die van de Verenigde Staten, hoewel er geen dwingende economische reden voor is. De vaststelling van de Amerikaanse prijs, die de hoeksteen is voor het stelsel van ruwe olie-prijzen in de gehele wereld, staat los van normale commerciële krachten. De prijs, die Europa voor olie uit het Midden- Oosten betaalt, is de resultante van de werking van economische krachten in een verenigde wereldmarkt voor olie. De Ver enigde Staten hebben een rechtstreeks be lang bij de prijs van olie uit het Midden- Oosten, daar een belangrijke verlaging een sterke toeneming zou kunnen veroorzaken van de invoer der Verenigde Staten en als gevolg daarvan een daling van de binnen landse olieprijzen hetgeen in strijd zou zijn met het streven van de Amerikaanse con- serveringspolitiek. Er bestaat een groot verschil tussen prij zen en productiekosten in het Midden Oos ten. De netto-winsten, in 1954 van de Ame rikaanse Aramco Oil Company in Saoedi- Arabië worden geraamd op ongeveer 425 millioen dollar bij een totale productie van 300 millioen vaten. Daar ruwe olie ver kocht wordt tegen 1.75 dollar per vat, werd een netto-winst op ieder vat verkregen van omstreeks 1.40 dollar, aangezien de pro ductiekosten slechts ongeveer 35 dollar cent per vat bedroegen. Er zijn sterke krachten, die de onafhan kelijke raffinaderijen dwingen de leiding van de grote maatschappijen bij de prijs politiek te volgen. De onafhankelijke raf- finadeurs zijn verder ook onderworpen aan beperkingen op het gebied van de distribu tie. Geen raffinadeur, die nog geen geves tigd distributienet voor autobenzine heeft, kan hopen er snel een op te bouwen, en zo dit al mogelijk is zijn de kosten daarvan onbetaalbaar, behalve dan voor zeer grote maatschappijen. De sterkte van de vernie tigende krachten is echter aanzienlijk gro ter dan het oppervlakkig lijkt. Er zijn reeds tekenen geweest van zogenaamde onorde lijke toestanden op de markt voor benzine in Italië en Zwitserland en deze kunnen verder om zich heen grijpen. De raffinade rijen zouden meer winst kunnen maken, wanneer zij over zouden gaan tot een pro ductie, die meer benzine zou opleveren. Het onderzoek is niet uitgestrekt tot de prijs voor de verbruiker, aangezien, voor al voor benzine, de belastingen een zeer grote invloed hebben op de prijzen, welke voor een groot deel afhankelijk zijn van de internationale economische politiek van elk land. VATICAANSTAD (AFP) Het Vati- caan heeft r.an de Orde der Maltezer rid ders toestemming gegeven onverwijld een nieuwe luitenant-generaal te kiezen ter vervanging van graaf Fave Hercolani, die deze functie bekleedde sinds de dood (December 1951) van de groot-meester dei- orde, prins Ludovico Chigi. Een en ander is medegedeeld door graaf Pecci, diploma tiek vertegenwoordiger van de Orde bij de Heilige Stoel. De verkiezing van een mou- we grootmeester zal niet geschieden voor dat de statuten van de orde, die thans be studeerd woi-den, zijn goedgekeurd door de Heilige Stoel. De raad van de Orde vergadert om de verkiezing van een luitenant-generaal te bespreken. De toestemming tot genoemde verkiezing vormt een belangrijk compro mis tor bevordering van een definitieve oplossing van een geschil tussen de Orde en do Heilige Stoel, dat reeds meer dan drie jaar bestaat. ADVERTENTIE Prins Bernhard is Donderdag per vlieg tuig te Parijs aangekomen teneinde te pre sideren over een „particuliere" internatio nale conferentie over wereldvraagstukken in Barbisonne, nabij Fontainebleau. De con ferentie is Donderdagavond begonnen en vindt achter gesloten deuren plaats tot 21 Maart. De bijeenkomst is een vervolg op een soortgelijke besloten vergadering die in Juni vorig jaar in Oosterbeek werd ge houden. Toen kwamen 75 leiders uit het openbare leven en vooraanstaande particu lieren uit Europa en Amerika bijeen, die tot de ontdekking waren gekomen dat „ze meer gemeen hadden dan ze dachten", zo als Prins Bernhard toen na afloop had ver klaar'! De bijeenkomst van nu zal de voor bereidingen treffen voor een soortgelijke besloten conferentie die in Amerika plaats zal vinden. Birma-spoorweg De regering van Thailand heeft basic- ten voorgoed het denkbeeld prijs te geven om de beruchte Birma-spoorweg van Thailand naar Birma, die in de tweede oorlog door geallieerde krijgsgevangenen werd aangelegd, te herstellen. Zij gelooft, dat het niet mogelijk zou zijn voldoende arbeiders voor de zware werkzaamheden in het oerwoud aan te werven. De rege ring maakt nu plannen voor de aanleg van een nieuwe lijn, ten Noorden van de oude, langs de route die eeuwen geleden door invallers uit Birma werd gevolgd. De sterrenhemel kent verscheidene karakteris tieke plekjes: één ervan is dat wat wazige licht- vlekje dat wij 's avonds hoog aan de Zuidweste lijke hemel zien, schuin rechts van Orion, nog voorbij de heldere Alde- baran, het rode „oog" van het sterrenbeeld de Stier. Het is in het Neder lands bekend als „hel Zevengesternte" en in derdaad ontdekt men er bij enig turen zeven hel dere lichtpuntjes in. In vaktaal noemt men dit groepje „de Pleïaden", naar de zeven mytholo gische dochters van At las en Pleione, die door de jager Orion werden achtervolgd totdat zij (na zeven jaar) onder de sterren werden opge nomen. Kijkende door een ver rekijker ziet men iets van die wazigheid ver dwijnen: het zevenge sternte ziet er dan uit als een collectie flonke rende krislalletjes op een bedje van donker flu weel. Maar tevens blijkt dan hoe bescheiden de benaming Zevenge sternteis: men ziet veel meer dan zeven sterren. In totaal maar dit zou men alleen kunnen zien in een sterke telescoop staan hier een kleine vierhonderd sterren bij elkaar. Zo'n verzameling heet: een sterrenhoop. Er zijn veel van die sterrenho pen in de hemel. Men on derscheidt „open" ster renhopen en bolvormige de groep der Pleïaden is er een van het open soort. (Toevallig valt hier dus een sterrenhoop sa men met een sterren beeld. In het algemeen is echter een sterrenbeeld niet meer dan een naam; die naam is door mensen gegeven aan een groep sterren die „zo op het oog" samen de een of an dere figuur schijnen voor te stellenbijvoorbeeld een beer, een stier of iets anders, In werkelijkheid hebben de sterren van één sterrenbeeld meest- ai niets met elkaar te maken; één ster ervan kan tien keer zo ver van ons af staan als een an dere. Sterrenhopen daar entegen zijn groepen sterren die in werkelijk heid bij elkaar horen; het zijn leden van één en dezelfde familie en zij vormen een min of meer hechte groep.) In het geval van de Pleïaden hebben wij dus te doen met zo'n physiek bijeenhorende groep; het zijn er, zoals gezegd, bij na 400 en zij staan rond WO lichtjaren van ons af. „Iets" van die wazig heid van dit groepje ver dwijnt als men het door een kijker bekijkt, schre ven wij hierboven; men onderscheidt tenminste de afzonderlijke sterren duidelijker. Er blijft ech ter nog veel wazigs over en dat ligt niet aan uw kijker. Deze sterren zijn namelijk omgeven door grote nevelwolken. Zij zijn de oorzaak van dat wazige effect, dat ook het blote oog reeds ziet. Men heeft het licht van deze wolken spectrosco pisch ontleed en bij die ontleding is gebleken dat het precies dezelfde sa menstelling vertoont als het licht van de sterren in het inwendige ervan. Met andere woorden: de wolken weerkaatsen slechts het. licht van die sterren binnenin. Aan het verschijnsel der sterrenhopen zit nog meer vast: waarover la ter. Voorlopig kennen we nu de identiteit van dat mysterieuse nevelvlekje aan de Zuidwestelijke avondhemel. G. v. W. ADVERTENTIE ih aii£ fihipkUotóeH De Haarlemse rechtbank heeft zich Donderdag een groot deel van de middag bezig gehouden met de behandeling van de ingewikkelde strafzaak tegen de 35-jarige promotor H. J. W. R. uit Zandvoort, die een valse kwitantie zou hebben opgemaakt. Het langdurige getuigenverhoor, waarbij zowel de verdediging als een der getuigen met bezwarende geschriften tevoorschijn kwamen had echter tot resultaat, dat de zaak teruggegeven werd naar de rechter-commissaris. De verdachte werd na de zitting onder verdenking van het plegen van bedriegelijke bankbreuk aangehouden en voorts zal onderzocht worden of een der getuigen, de koopman L. W. W. meineed gepleegd heeft. De oorzaak van dit alles was een ad vertentie welke ongeveer een jaar geleden geplaatst werd en welke luidde: „Wie weet met f 12.000.geld te verdienen?" De steller van deze annonce, een 36-jarige caféhouder uit Lochem kreeg veertig brie ven en hieruit koos hij het epistel van de bokspromotor H. J. W. R., die het plan had opgevat om een middengewichtcompetitie voor beroepsboksers te organiseren. De caféhouder voelde hier wel iets voor en stelde tien mille beschikbaar. De wed strijden, die in Amsterdam werden ge- Ncd. Herv. Kerk Bedankt voor Putten J. v. d. Velden te De Bilt. Geref. Kerken Beroepen te Penguin en Ulverstone (Australië) G. v. Wilgenburg te Perth (Australië) (voorheen te Amsterdam), die 'lit beroep ook aannam. Examens. De classis Amsterdam heeft Praep. geëxamineerd en beroepbaar ver gaard de heer A. v. d. Kooij, cand. te Am- {terdam-Z., die een ev. beroep gaarne ter stond in overweging nemen zal. Baptisten Gemeenten Beroepen te Heerlen-Treebeek (als Dvang. pred. met standplaats Maastricht) P- de Boer te Deventer. Benoemd tot hulpprediker te Valther- m°nd J. Hekhuis, a.s. em. pred. te Mun- In het nieuwe, bijna voltooide, drukkerij gebouw van Haarlems Dagblad/Oprechte tondam. Haarlemse Courant aan het Groot Heiligland te Haarlem, worden thans de onder- Geref. Gupeenten delen van de machtige nieuwe, in Zwitserland gebouwde, rotatiemachine aangevoerd. Beroepen te Zeist M. Blok te Rotterdam- De grote frnmestukken, elk 2lh ton wegend, moeten met behulp van een kraanwagen Centrum. i gelost worden. De montage dezer machine zal drie maanden vergen. houden, werden, financieel althans, een enorm fiasco en na afloop was er vrijwel geen cent meer over. Toen de caféhouder daarna bij de pro motor informeerde naar een gedeelte van het geld, toonde deze een kwitantie, waar uit was op te maken, dat aan de koopman L. W. W. uit Zandvoort duizend gulden was betaald „ter levering van de Ameri kaanse negerbokser Charly Anglee". De verdachte, R., hield vol, dat W. dit bedrag ontvangen had omdat hij er in ge slaagd was deze bijna niet te vinden bok ser in Zandvoort op te sporen en voor een aantal wedstrijden te contracteren. Steunfraude Deze W. ontving echter een uitkering van Sociale Zaken omdat hij zonder werk was en werd daarom wegens steunfraude door de Haarlemse politierechter veroor deeld tot een maand hechtenisstraf. Tij dens de zitting van de rechtbank ver klaarde W. dat hij echter slechts drie honderd gulden ontvangen had. Boven dien legde hij nog een brief over, waaruit bleek, dat R. nog een vordering had op iemand voor een bedrag van 15 mille. R. zou dit verzwegen hebben toen hij failliet verklaard werd en daarom liet de officier van justitie hem op het einde van de zitting arresteren onder verdenking van bedrieglijke bankbreuk. De verdediger van R„ mr. F. M. J. van do Loo, legde echter prompt een brief over, waaruit de conclusie getrokken zou kunnen worden, dat de getuige W. een volkomen onware verklaring had afgelegd en de officier van justitie vond hierin aanleiding om schorsing van de zaak te vragen. De rechtbank ging hiermee ac- coord en gelastte een nieuw onderzoek. In de afgelopen nacht is bij de lamd- bouwer J. C. te Oostrum de gehele, uit 250 stuks bestaande, kuikenstapel verdwe nen. Een onderzoek met een speurhond van de rijkspolitie bracht aan het licht, dat een legertje ratten aan het werk was geweest. Men vond de kuikens uitgezogen onder de betonnen vloer van het kippenhok. (Van een verslaggever) „Wij, van de KLM zijn natuurlek geen helderzienden, maar toeh durven wij de luehtvaart, ondanks alle concurrentie- en andere moeilijkheden, een periode van nieu we bloei te voorspellen. Statistici, analy tici en technici hebben uitgemaakt, dat het luchtverkeer rond 1970 zeker driemaal zo groot zal zijn als thans, omdat de vliegtui gen in tegenstelling tot de andere ver voermiddelen nog aanzienlijk sneller, be trouwbaarder en goedkoper zullen worden. Naarmate dit gebeurd, zullen er steeds bre der lagen van de wereldbevolking van het luchtverkeer gebruik gaan maken en dus is er alle reden, om de toekomst met vertrouwen tegemoet te zien". Aldus de kern van een inleiding, dié de heer I. A. Aler, president-directeur van de KLM, gistermiddag op een lunchbijeen- komst van het Nederlands Verkeersinsti- tuut in het Paleis Noordeinde in Den Haag uitsprak. De heer Aler betoogde dat de groei van het luchtverkeer thans veel gelei delijker is dan in de achter ons liggende periode toen het zich sinds 1929 ver- tweehonderdvoudigen kon, terwijl het ove rige verkeer ten hoogste verdubbelde. Niet tegenstaande dat zag hij vele mogelijkhe den tot een voorspoedige ontwikkeling van de burgerluchtvaart, zelfs indien het onver hoopt tot een conjunetuuromslag zou ko men. Het luchtverkeer, en speciaal het pas sagiersvervoer, zijn namelijk volgens de heer Aler veel minder conjunctuurgevoelig dan de industrie en daar de KLM zeven tig procent van haar inkomsten uit het pas sagiersvervoer trekt, zag hij in de toe komst van onze nationale luchtvaartmaat schappij nog vele grote perspectieven. Een van de factoren, die bijdragen tot de popularisatie van het vliegtuig als vervoer middel noemde de heer Aler de instelling van het toeristenklasse-tarief, waardoor het vliegen ongeveer 20 percent goedkoper is geworden op bijna alle geregelde dien sten. In 1954 maakte reeds 70 percent van alle luchtvaartpassagiers op de diensten over de Atlantische Oceaan van dit goed kope tarief gebruik. De tendenz tot verla ging van de passageprijzen in het algemeen is ten dele een gevolg van de felle concur rentie tussen de luchtvaartmaatschappijen onderling. De winstmarge is daardoor be denkelijk klein geworden, maar het aantal passagiers nam erdoor toe: De American Airways b.v. hadden in 1953 een groter om zet aan personenvervoer dan de grootste spoorwegmaatschappij in de V.S. „De scheepvaart", aldus de heer Aler. „heeft nog geen ernstige concurrentie van de luchtvaart te duchten. Wat vrachtver voer betreft, zullen wij nooit met de scheepstaricven kunnen wedijveren, maar in het personenvervoer pikken wij al een graantje mee: in 1954 b.v. staken 62 per cent der transatlantische reizigers de Oceaan per schip, en 38 percent per vlieg tuig-over en rond 1960 zal deze verhou ding ongeveer vijftig vijftig zijn". Wat de technische verfijning en verbete ring van het moderne passagiersvliegtuig betreft, meende de heer Aler, dat er in dit opzicht nog veel te bereiken valt. De ver houding tussen de betalende lading en het totale gewicht is vooral op lange afstands- vluchten nog vrij ongunstig: bij een non- stopvlucht AmsterdamNew York moet men 50 ton brandstof meeslepen om 121 /s ton vracht te kunnen vervoeren. Een nut tiger rendement is bereikbaar door betere stroomlijning, lichter materiaal en gunsti ger vleugelprofilering van de verkeersvlieg tuigen (de zogenaamde lift-drift-vcrhou- ding). De mogelijkheden daartoe liggen als het ware voor het grijpen, zo betoogde de heer Aler, en als zij gerealiseerd zijn, dan kan men „conventionele" vliegtuigen bou wen met een actieradius van 10.000 km. en een kruissnelheid van 900 km., die het mo gelijk zullen maken de huidige passagiers tarieven te halveren. AmsterdamNew Mariene Dietrich wint proces Het Franse weekblad France-Dimanche moet een bedrag van 1.200.000 francs scha devergoeding aan de filmactrice Mariene Dietrich uitbetalen. Mariene diende een klacht tegen het blad in, spoedig nadat dit in December 1950 be gonnen was met het publiceren van drie artikelen, getiteld „Mijn leven" door Mar iene Dietrich. De eiseresse stelde dat zij geen machtiging tot publicatie had gegeven en dat deze daarom schadelijk voor haar belangen was. York zou dan in acht uur gevlogen kunnen worden voor een passageprijs van f 650. Niet in het programma van de KLM staat, zoals de heer Aler tenslotte vertelde, om passagebiljetten-op-afbetaling te gaan verkopen, zoals sommige buitenlandse luchtvaartmaatschappijen doen. Met dat systeem wil men liever wachten, tot de hui dige hoogconjunctuur „afbuigt". „Laten wij dus hopen, dat we daarmee nog heel lang zullen moeten wachten", zo besloot hij. ADVERTENTIE LEM TEl. 13439 BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERO. B0LSIR. 48 A'OAM TEL. 717T62 j MOTOR BROMFIETSKLEDING j (Van onze correspondent in Djakarta) Bijna 300.000 mensen zijn het vorig jaar op de vlucht geslagen, in Zuid-, Zuid-Oost en Midden-Celebes, als gevolg van de activiteiten der benden. Driehonderddui zend mensen lieten uit angst voor hun leven huis en hof in de steek om in veiliger oor den een toevlucht te zoeken, en van wie velen wellicht slechts de rokende puin hopen van hun bezittingen achterlieten. Nog niet de helft 118.000 van deze vluch telingen durfde na enige tijd weer naar hun woonplaats terug te keren. De overigen ruim 170.000 waagden de weg terug naar hun desa's en sawah's nog niet. Voor de hulp aan deze slachtoffers van de bendeterreur, was een bedrag nodig van meer dan veertien millioen rupiahs: con tanten, aan voedingsmiddelen en kleren. Dit cijfer, gepubliceerd door het inspectie kantoor van sociale zaken voor de provincie Celebes, geeft enigszins een beeld van de menselijke ellende, die de voortdurende onveiligheid in. dit deel van Indonesië ver- oorzaakt. Met deze veertien millioen rupiah (on productief besteed geld) is de economische schade, die de uittocht van tienduizenden mensen met zich bracht, niet tot uitdruk king gebracht. Het is zelfs niet bij benade ring aan te geven, hoe groot het productie verlies is en voor welk bedrag de huishou ding van de Staat werd benadeeld, doordat in grote gebieden de economische activiteit moest worden gestaakt. De onveiligheid in dit deel van Celebes wordt veroorzaakt door benden, van wie Kahar Muzakkar de centrale figuur is. Hij houdt de streek reeds meer dan 5 jaren in onrust. Muzakkar is een voormalig leider in de guerillastrijd tegen de Nederlanders, die de weg naar een normaal leven nog steeds niet heeft kunnen vinden. In Augustus 1951 Iee>k het of hij zich met er.ige duizenden van zijn mannen aan het gezag zou onderwerpen. Overigens op voor waarde, dat hij met de rang van tijdelijk luitenant-kolonel een der onder-comman danten van het territorium Celebes zou worden. Op het laatste ogenblik trok hij zich terug en trok het binnenland weer in, met medeneming van 4000 uniformen, enige auto's en twaalf milüoen rupiah aan contanten, die hem op voorhand waren overhandigd. Sedertdien heeft Muzakkar zich kunnen handhaven. Militaire acties tegen hem zijn zonder resultaat gebleven, heigeen, gezien de terreinmoeilijkheden, verklaarbaar is. Pogingen om langs vreedzame weg tot een oplossing te komen, hadden evenmin succes. Het ziet er naar uit of men aru, na vier jaar, niet veel verder is dan toen Muzakkar in 1951 zijn verrassende „draai" nam. P-I A.) Zesentwintig leerlingen, van een kweekschool in Maros, in de omgeving van Makassar, waren Dinsdag nog niet terug gekeerd van een picnic-uitstapje naar Tjamba, dat nabij het Toradja-gebied ligt. Een politiepatrouille werd uitgezonden om een onderzoek in te stellen. Volgens be richten die bevoegde autoriteiten ontvingen, zouden de scholieren onderweg zijn aan- gehoudeh door een bende, die hen zowel belette de reis voort te zetten als naar huis terug te keren.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9