TAX118000 President Heuss bekrachtigt Parijse accoorden nog niet Haarlems Dagblad Socialisten tekenen verzet aan bij het constitutionele gerecht Bernstein ontkent accoord met HAL Radio Moors Houten waslokaal op Schiphol uitgebrand A an meldingsfo rmulier Filmpjes voor het Muzenforum SLOT DEFECT? AMBON MOET VRIJ! Heemstede Schepnet uit wentelwiek Examens Tegen K.L.M.-tanker-chauffeur tien dagen hechtenis geëist Cinema Palace feestelijk heropend Uw stem, die van Uiv buurman.... Marinus Adam leidde achtste V-concert KOMT OP 23 APRIL Vraag reeds beden Uw gratis toegangsbewijs Toekomstige bebouwing nabij de Bovenweg Plannen Sporthal in discussie Het belastingvrij maximum bij sportwedstrijden Drie nieuwe gymnastiek lokalen in Haarlem Scheepvaart Humanistische jongeren over crematiewet Eindstanden winter- zwemcompetitie Nederland-Zwitserland ZATERDAG 19 MAART 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 10 BONN De goedkeuring van de Parijse verdragen door de West-Duitse Bondsraad heeft in regeringskringen in Bonn een bij zondere voldoening teweeg gebracht. Dr. Adenauer verklaarde zelfs, dat door deze Duitse beslissing over de verdragen de geest van Jalta en Potsdam definitief ten grave gedragen zou zijn. Deze opvatting was in lijnrechte tegenspraak tot die van de socia listische oppositie. Zij heeft in de zitting van de Bondsraad, bij monde van de minis ter-president van Hessen, dr. Zinn, ver klaard: „Wij hebben het doffe gevoel, dat de voornemens van Jalta thans verwezen lijkt worden." De oppositie heeft, ook al is het laatste parlementaire woord over de verdragen gesproken, de strijd nog niet opgegeven. Weinige uren na de beslissing van de Bondsraad stuurde zij een telegram naar het constitutionele gerecht in Karlsruhe om daar een procedure tegen de verdragen te openen. De scialisten zijn er in geslaagd precies voldoende leden van de Bondsdag voor deze actie te mobiliseren. Een door een derde der leden van het parlement ondertekend verzoek om het Saarverdrag aan de Grondwet te toetsen is per ijlbode naar Karsruhe gezonden. De socialist Mommer, die de nieuwe actie leidt, vond zeven afgevaardigden der regeringspartijen er. een onafhankelijke bereid hun mede werking te geven. Het was op de kop af voldoende om een klacht mogelijk te maken.. Het ziet er niet naar uit, dat deze inschakeling van het gerecht de verdere ratificatieprocedure in de weg zal staan. Dit zou alleen het geval zijn, wanneer het ge recht in kort geding zou uitmaken, dat president Heuss de verdragen niet zou mogen tekenen vooraleer een uitspraak van het gerecht verkregen is. De oppositie heeft evenwel niet om zulk een uitspraak in kort geding gevraagd en de weg voor ondertekening van de wetten door de pre sident is dus nog vrij. Naar verluidt heeft dr. Adenauer de ratificatiewetten persoonlijk aan de presi dent aangeboden. De voltooiing der ratifi catieprocedure, het deponeren der oorkon den, zou Adenauer liefst tegelijk met de overige landen willen verrichten. De Bondsregering heeft zich ondanks het ADVERTENTIE De vroegere Duitse reder Arnold Bern stein heeft Vrijdag ontkend dat in zijn rechtszaak tegen de Holland-Amerika Lijn overeenstemming is bereikt over het beta len door de Nederlandse maatschappij van een schadevergoeding van ongeveer 1.250.000 gulden. Het bedrag werd Donder dag genoemd door functionarissen van de HA.L De advocaten van de reder zeiden dat beide partijen zich voor het gerechtshof hebben gebonden het juiste bedrag niet bekend te maken, doch dat het bedrag van 1.250.000 gulden (330.000 dollar) „volkomen onjuist" is. In Engeland is gisteren een nieuw mid del tot redding van schipbreukelingen be proefd. Het is een net dat uit een heli copter kan worden neergelaten om een in zee drijvende schipbreukeling „op te scheppen". Men slaagde er gisteren op deze wijze in de 33-jarige luitenant Raymond Foul- kes, die met zijn vliegtuig in het Kanaal was neergestort, te redden. (U.P.). Amsterdam. (Vrije Universiteit). Geslaagd voor het candidaatsexamen theologie G. Ringnalda te Ermelo. (Gem. Universiteit). Geslaagd voor het candidaatsexamen Nederlands P. M. Morel, Amsterdam en voor het candidaatsexamen economie J. de Ruyter en J. Westenberg, Amsterdam. Delft. Geslaagd voor het candidaatsexamen voor civiel-ingenieur: D. A. Barendsen, Aer- denhout, H. E. van den Berg, Schiedam, A. A. A. Bertinig 's Gravenhage, J. Bresters, Oosterbeek, B. W. Breunesse, 's Gravenhage, T. W. Brouwer, Barendrecht, J. M. de Bruijn, 's Gravenhage, H. R. Ferrier, Arnhem, H. 7. Fokkema, Ter Apel, A. Glerum, Enschedé, i M. Horsthuis. Oldenzaal, K. Kasoers, Terschelling. B. J. Klon, Leiden. W. L. Koet sier, Delft, P. A. Kolkman, Blaricum, P. Lugt, Amsterdam. C. J. Moerman, Capelle aan de IJsel, J. P. C. Mul, Gouda, jhr. A. M. van Nisoen tot Pannerden, Zevenaar, C. J. van der Plas, 's Gravenhage, C. L. Privilij, Fiinaart, P. J. van der Ree. Heemstede. S. Schuitmaker Wolvega, W. Speldekamp, Apeldoorn. Tan Kho Ka. 's Gravenhage, H. Timmer, Groningen, J. Veltkamp, F.efde, P. de Vos, 's Gravenhage, P. van Woerden, Akkrurh. Candidaatsexamen werktuigkundig ingenieur: P. van Bommel, Velp. Candi daatsexamen vliegtuigbouwkundig ingenieur: H. ter Grouw, Amsterdam. Ingenieursexa- men scheepsbouwkundig ingenieur: J. S. Folkers, Steenwijk. vooruitzicht van een nieuwe procedure in Karlsruhe in de meest optimistische zin uitgelaten. Zij heeft de houding van Bonds dag en Bondsraad als een bewijs van stabi liteit der politiek der Bondsrepubliek aan gediend en verklaard, dat zij deze politiek zal voortzetten. Naar het oordeel van de Bondsregering heeft de publicatie van de teksten van Jalta nog eens de klemtoon op de betekenis van de Parijse verdragen ge legd. De Christelijk democratische partij sprak de overtuiging uit, dat wanneer de verdragen eenmaal werkelijkheid zouden zijn, de Bondsregering alle stappen zou kunnen gaan doen om tot een „positieve politiek van hereniging van Duitsland" te komen. (Reuter) Een woordvoerder voor presi dent Heuss heeft medegedeeld, dat het mogelijk „enkele dagen" zal duren alvorens de president be-sluiten zou of hij de accoor den al dan niet zou tekenen. Naar Reuter meldt, zal president Heuss niet „overhaast" tot tekening over gaan. ADVERTENTIE van ouds bekend - Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Vrijdagmorgen heeft voor de Haarlemse politierechter mr. J. P. Petersen terecht gestaan een Amsterdamse tankerchauf feur in dienst van de KLM. Hem was ten laste gelegd het veroorzaken van brand door roekeloze onnadenkendheid, waaruit gevaar voor omliggende gebouwen kon voortvloeien. Hij zou op 24 Januari van dit jaar op Schiphol een paar liter benzine om er zijn handen mee te wassen hebben meegenomen naar een waslokaaltje van geringe omvang, waarin zich een bran dende gaskachel bevond. Dit houten lo kaaltje vormde het uiteinde van een uit gestrekte houten barak. Er was een steek vlam naar de kachel geschoten en binnen enige seconden stond het lokaaltje in brand. De op 150 meter afstand gelegen brandweerpost kwam ogenblikkelijk in actie en had het vuur spoedig in bedwang. Het waslokaaltje brandde uit en de rest van de barak was gedeeltelijk geblakerd. De officier van justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, was van mening, dat van de ver dachte, die uit hoofde van zijn beroep dagelijks met benzine omgaat, toch wel mag worden verondersteld, dat hij op de hoogte is met de gevaren, welke benzine dampen kunnen opleveren. Hij betichtte de verdachte van een onbegrijpelijke roekeloosheid en sprak van een grof ver zuim. De officier schreef het toe aan de on middellijke nabijheid van het uitmuntende brandweercorps dat zich geen grotere branden hadden voorgedaan. Er was trou wens toch nog een schade van ongeveer twee en een half a drieduizend gulden. Hij eiste een hechtenis van tien dagen. De raadsman van verdachte, mr. B. J. Lambers, was van mening, dat uit deze onnadenkendheid van een tanker-chauf feur van een vliegveld waarschijnlijk wel grove schuld valt te concluderen. Wat het tweede gedeelte van de tenlastelegging be treft, voerde hij aan, dat brand normaal strafbaar is als vernieling van goederen van een ander en als oplichting van de verzekering. Behalve deze soorten brand kent de wet evenwel brand, waaruit ge meen gevaar voor goederen kan voort vloeien en dit misdrijf is strafbaar gesteld gelijk met het veroorzaken van ontplof fingen en overstromingen. Voor deze laat ste soort brand is de verdachte vervolgd, maar de officier heeft het woord „ge meen" niet genoemd, welk woord juist de kleur van onheil aan het misdrijf verleent. In alle gepubliceerde soortgelijke vonnis sen van het verleden is het woord „ge meen" wel genoemd. Daarom kan op dit punt geen veroordeling volgen. De verdediger legde een verklaring van de dienstdoende brandmeester van Schip hol over, waarin deze verklaarde, geen bevel te hebben gegeven tot het natspuiten van een naburige barak, aangezien er tij dens de blussingsperiode geen brandgevaar aanwezig was. Voorts legde mr. Lambers een uittreksel uit de registers van de Haagse brandweer over betreffende ben zinebranden van de laatste jaren. Van de honderden daarin genoemde gevallen is slechts één (zeer ernstig) geval vervolgd. Voorlichting Pleiter vroeg ontslag van rechtsvervol ging of vrijspraak en indien straf nodig zou zijn, dan een lichte straf. De verdachte is thans ontslagen en dit werkt reeds vol doende preventief voor zijn collega's. Naar buiten helpt het voorbeeld van straf toch niet: duizenden huisvrouwen knoeien da gelijks met benzine en hiertegen helpt al leen en uitsluitend voorlichting. Op verzoek van de verdediger zal de politierechter op Donderdag 24 Maart schriftelijk vonnis wijzen. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: Wenst zich met ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6.50 per kwartaal// 0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. ZU, die zich met ingang van 1 April 1955 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 Maart 1955 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen Onder auspiciën van „Het Muzen-forum" werd gisteravond in het Kennemer Ly ceum een filmvoorstelling gegeven, die de ontwikkeling, welke de filmkunst heeft doorgemaakt, overtuigend illustreerde. Het eerste filmpje „The stage coach driver- and the girl" daleerde uit 1913, de tijd, waarin de Amerikaanse filmmakers de mogelijk heden van de ruimte ontdekten en de kan sen, welke de actie aan de camera biedt. Men ziet er Tom Mix in de prairie een harde strijd leveren met een bende schur ken, die zijn koets overvallen. Een lieftallig meisje vorm: de inzet van de strijd. Mix overwint nadat er heel wat stof is opge waaid. Het filmpje is kort en komisch. „Conspiracy in Kyoto" hierop volgend werd in 1953 vervaardigd. Ze is een prach tige kleurenfilm over Japanse prenten en fijn bcpenseelde en getekende rollen, die tezamen gevoegd een verhaal vormen. Is deze opzet al verrassend, evenzeer wordt men gefrappeerd door de Engelse film. ook in kleuren, van Dudley Shaw Ashton „Figures in the landscape", die aan de hand van vergelijkingen en associaties met het landschap het abstracte beeldhouw werk verklaart van Barbara Hepworth. Een voorbeeld van artisticiteit dit filmpje, dat even instructief als mooi is. Verge leken daarbij was het stomme filmpje met Harold Lloyd uit '23 een stap terug naai de film in de kinderschoenen ware het niet, dat het filmmedium hier zo geestig werd aangewend, dat men van de ene lach salvo in de andere schoot. De trucage is het voornaamste bestanddeel van dit filmpje, dat heel wat moderne geestige partners uit onze dagen terzijde streeft. Het was een grandioos slot van een boeiende vertoning. Fr. „Net als thuis" noemde de heer G. van Toorn, directeur van Cinema Palace zijn vergroot, vernieuwd en van allerlei nieuwe technische snufjes voorzien theater, waar van Vrijdagavond de opening plaats had. Uiteraard werden er voor het begin van de hoofdfilm talrijke bijzonder vriendelijke dingen gezegd. Allereerst door de heer Van Toorn, die allen die medegewerkt hebben aan het opnieuw inrichten van het gebouw hartelijk bedankte en daarbij geen enkele leverancier oversloeg. Zijn woorden wer den beantwoord met een luid applaus van de schilders en timmerlieden, want die zaten allemaal op het balcon met tevreden gezichten het resultaat van hun weken lange werk te bekijken. Een van de directeuren van het concern, waartoe Cinema Palace behoort, de heer N. Desmet, sloot zich volledag aan bij de woorden van de eerste spreker en de heer H. Daudey, de schoonzoon van de stichter van het theater, betrok in zijn hulde dé heer en mevrouw Wils-Bottelier, voor velen beter bekend als Tante Rie en Oom Bram. die als. eerste cassière en eerste suppoost de opening van het theater, nu veertig jaar ge'eden hadden meegemaakt. Tenslotte werd er nog medegedeeld, dat de opbrengst van deze herooeningsvoor- stelling een bedrag van 862,49 bedroeg. Dit geld zal overgedragen worden aan het comité Stille Armen in Haarlem. ADVERTENTIE ADVERTENTIE „DE S L E U T E L S P E C I A L I S T" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Als hoofdschotel op zijn programma van het achtste V-concert van het Noordhol lands Philharmonisch Orkest had Marinus Adam de „Petite Symphonie Concertante" voor harp, clavecimbel, piano en twee strijkorkesten van de Zwitserse, thans in ons land wonende componist Frank Mar tin geplaatst. Op het Jeugdconcert van verleden week hebben wij van dit eigen aardige werk een soort „Concerto Gros se" reeds een voorproef gehad. Daarbij viel het ons op, dat van de drie concer terende instrumenten het clavecimbel naar verhouding een te geringe draagkracht be zit. Deze wanverhouding in het concertino trof nu wederom. Dit geldt dan hoofdzake lijk voor de thematische expositie. Maar voor wat betreft de kleurbrqngende sfeer, kan de combinatie een zeer gelukkige vondst genoemd worden. Het geheimzin nige effect, dat juist door het ruisende timbre van de clavecimbel, in het rustige middendeel bereikt wordt, weegt op tegen het aangeduide bezwaar. Als geheel lijkt ons het werk van Martin een experiment, dat niet steeds tot volledige klaarheid kwam, maar toch ook tot menig verrassend resultaat leidde. Constructief Is het in ieder geval zeer interessante en in de tweede helft kan men het een boeiende kracht mede door zijn rhythmische stuwing niet ontzeggen. Door degelijke samenwerking van de drie solisten: Francisca Hinlopen, harp, Bets Nederkoorn, clavecimbel en Roel Rip- hagen, piano, met het in tweeën gesplitste strijkorkest, werd onder de handige leiding van Marinus Adam een zeer bevredigend resultaat tot stand gebracht, waarvoor de in de zaal aanwezige componist de dirigent en de uitvoerenden zijn dank kwam betui gen. Ook het publiek toqnde met deze novi teit zijn gulle instemming. Met als soliste Fania Chapiro (een te Soerabaja geboren en te Parijs opgeleide pianiste) werd deze avond het Pianoconcert van Schumann ten gehore gebracht. Het begon veelbelovend. Fania Chapiro inter preteerde het eerste hoofddeel tempera mentrijk, in de vereiste romantische sfeer, mooi van kleur, markant en toch soepel en Adam, die het orkest met warme tinten liet concerteren, wist haar vlot op te van gen. Ook het Intermezzo had een zeer mooi verloop., poëtisch en bezield. Maar in het slotdeel raakte de soliste volkomen haar beheersing kwijt: zij raakte zodanig op drift, dat het onmogelijk was schommelin gen te vermijden en voor zichzelve een verantwoorde realisatie tot stand te bren gen. Het was jammer, na het zeer fraaie en stijlschone begin. Adam had de avond geopend met een suite uit Handels Water-music" onge compliceerde feestmuziek van onverwoest bare melodische kracht Hij besloot het concert met de Fantasie op twee volks melodieën uit Anjou van de vroeg-rijpe, maar jong-gestorven Belgische componist Guillaume Lekeu, welke „uitleiding" een treffende indruk maakte. JOS. DE KLERK. naar de HmilrusthaHeit >r 8en Kaag,wan! cn dc stem van elke Nederlander die zelf vrijheid waardeert, dienen gehoord te worden op 23 April a.s. in de Houtrusthallen in Den Haag, wanneer wij aan het volk van Ambon en aan deZuid-Alolukken een belofte van trouw afleggen. aan om zeker te zijn van een plaats. Richt Uw aanvraag tot het Comité \an Actie, Prinsegracht 4, Den Haag, Tel. 112739 of tot de plaatselijke afdelingen. Laat ook Uw stem klinken in daden Stort Uw bijdrage per postwissel of per postgiro op no. 426 van de Stichting „Door de Eeuwen Trouw", Eindhoven. Ook uit Haarlem en omstreken vertrekken bussen. Nadere gegevens worden bekend gemaakt. De gemeente Bloemendaal heeft in de loop van vorig jaar terrein nabij de Bo venweg en Van Haemstedelaan te Aerden- hout aangekocht met de bedoeling daarop een zo groot mogelijk aantal woningen te laten bouwen. Om de plannen te ver wezenlijken is een uitbreidingsplan ont worpen, dat B. en W. aan de gemeente raad ter voorlopige vaststelling hebben aangeboden. Blijkens een toelichting zal wegens de grote schaarste aan bouwter reinen in de gemeente het terrein ten volle gebruikt worden, echter op zodanige wijze, dat de geprojecteerde bebouwing zich aan sluit bij het karakter der omgeving. Als uitgangspunt is genomen een weg met recreatieve waarde, begrensd door ruime groenstroken, die de Bovenweg met de Van Haemstedelaan zal verbinden. Om deze reden treft men dan ook in het gehele plan veel „groen" aan in overeenstemming met het landschappelijk beeld ter plaatse. Verschillende soorten van bebouwing zijn in het plan opgenomen; de eenvoudige in het zuidelijke gedeelte, de duurdere langs de hoofdweg en in het noordelijk gedeelte. De vergadering van de Haarlemse Sport raad heeft zich bezig gehouden met de plannen van de Sporthal in Haarlem, zoals wij die deze week publiceerden. Vele ver tegenwoordigers bepleitten de belangen van hun sport en zagen de toekomstige hal cok gaarne geschikt voor hun tak van sport. Tot een eenstemmig oordeel kwam men dan ook niet. Binnenkort zal een vergade ring worden gehouden, waarop alleen het punt Sporthal zal worden behandeld. Bij de Haarlemse Sportraad is een brief binnengekomen, waarin de raad wordt uit genodigd te willen bevorderen dat het be lastingvrije maximum voor sportwedstrij den wordt verhoogd. Dit maximum be draagt in Haarlem op het ogenblik tien cent, maar in andere grote steden is het twintig of zelfs veertien cent. Men zal de kwestie nader onderzoeken en het college van B. en W. van advies dienen in dezen. Van het ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschapnen in Den Haag is voor Haarlem de urgentieverklaring afgekomen voor de bouw van drie nieuwe gymnastiek lokalen. Twee van deze lokalen zullen worden gebouwd in Delftwijk. Een daarvan komt bij een openbare lagere school en een bij een Christelijke ULO-school. Het andere gymnastieklokaal komt bij de Jan Gijzen- school in Haarlem-Noord. Huisvrouwen demonstreren resultaten gymnastiekles In de tuinzaal van het Haarlemse Con certgebouw zullen de deelneemsters aan de gymnastieklessen voor huisvrouwen Dinsdagavond demonstreren welke resul taten dit gymnastiekonderwijs heeft gehad. Hun echtgenoten zijn uitgenodigd de open bare demonstratie, waarin de huisvrouwen het geleerde in de praktijk brengen, bij te wonen. Groepen uit enige wijken van de gemeente Haarlem zullen elk apart twee onderdelen voor haar rekening ne men. De radiomedewerker Jan de Cler werkt mee. Na de pauze zal de chirurg dr. Groenendijk een inleiding houden over voetverzorging. Tenslotte zal een film over de huisvrouwen gymnastiek in Zweden worden vertoond. Amstelbrug, 14 te Los Angeles. Amsteldijk, 16 v. San Francisco. Arnedrjk, 18 v. Antwerpen te Rotterdam. Artemis, 17 v. Antwerpen te Amsterdam. Averdijk, 17 v New York n. Antwerpen. Almdijk, 17 v. Havana n. Vera Cruz. Alphard, pass. 18 Kp. Finisterre n. Recife. Aludra, pass. 18 Gibraltar n. Lissabon. Amstelbrug, 14 v. Los Angeles n. Antwerpen. Amstelvaart, 22 te Galveston verwacht. Antonla, 18 v. Pladju n. Tj. Priok. Armilla, 19 te Pladju. Axeldijk, 20 te Rio de Janeiro verw. Aagtedijk, pass. 18 Kp. Race n. New Orleans. Aalsdijk, 18 te Rotterdam. Aalsum, 18 v. Amsterdam n. Port Said. Aardijk, 18 v. Havana n. Le Havre. Abbedijk, 19 v. Bremen n. Antwerpen. Alcyone, 18 v. Victoria n. Rio de Janeiro. Alwaki, 19 te Buenos Aires. Amor, 18 v. Valencia n. Rotterdam. Amsteldiep. 19 te Hamburg. Amstelland, 18 v. Santos n. Maceio. Argos, 19 te Rotterdam. Aldabi, pass. 19 Kp. Vineent n. Antwerpen. Algenib, 18 v. Santos n. Rio de Janeiro. Alphacca, 18 te Buenos Aires. Arendskerk, 18 te Colombo. Ariadne, 18 te Hamburg. Arkeldijk, 17 v. New York n. Hamptonroads. Blijdendijk, 17 te Rotterdam. Boskoop. 17 600 m. NO. Barbados. Boissevain, 16 v. Kobe n. Hongkong. Baud, 18 v. Tj. Priok n. Tegal. Bonaire, 18 v. Madeira n. Barbados. Borneo, 18 te Koewait. Castor (KNSM), 17 v. Grenada n. Londen. Ceronia, 17 v. Suez n. Perz. Golf. Caltex Leiden, pass. 18 Kp. Finisterre n. R'dani Caitex Pernis, 18 Algiers gepass. n. Rotterdam Caltex The Hague, pass. 18 Ouessant n. Sidon. Coryda, 18 v. Stockholm n. Trinidad. Caltex Delft. 18 te Rotterdam. Caltex Nederland, 19 te Rotterdam. Corilla, 18 te Pararivier. Caltex Utrecht, pass. 19 Algiers n. Sidon. Cronenburgh, pass. 18 Ouessant n. Onton. Dorestad, 17 te Amsterdam. Dalerdijk, 18 te Antwerpen. Dordrecht, pass. 18 Miamibeach n. Londen. Duivendijk. 17 v. San Francisco n. Portland Oreg. Delfshaven, 17 v. Lissabon n. Melilla. Delft, 18 te Hamburg. Daphnis, 15 v. New Orleans n. Mobile. Eendracht, 18 te Istanboel. Elmina, pass. 18 Vllssingen n. Amsterdam. Elizabeth b, pass. 18 Tortugas n. Dordrecht. Elmina, 18 te Amsterdam. Enggano. pass. 18 Perim n. Suez. Erlnna 20 te Singapore verw. Eemdijk, 18 v. Londen n. Bremen. Esso Amsterdam, pass. 18 Finisterre n. Antw. Esso Den Haag, pass. 18 Vlissingen n. Sidon. Felipes, 18 v. Soerabaja n. Pladju. Friesland (SSM). 19 v. Rotterdam n. Huelva. Gouwe, 17 v. Bremen naar Dakar. Gaasterkerk, 20 te Melbourne verw. Gaasterland, 18 v. Recife n. Bahia. Gadila, 19 te Rotterdam. Gooiland, 19 te Bahia. Groote Beer, 18 v. Rotterdam r. New York. Garoet, apss. 18 Guardafui n. Aden. Holland, 16 te Durban. Haarlem, 16 te Buenaventura. Helena, 18 te New York. Haulerwijk, pass. 18 ten Z. Kreta n. Tskenderun Houtman, 18 v. Probolinggo n. Makassar. Hathor, 18 v. Hamburg 19 te Bremen. Heelsum. 19 te Brownsville. Helder, 19 v. Ciudad Trujillo n. Port au Prmre Helicon, 16 te New Orleans. Hera, 18 v. Amsterdam n. Hamburg. Jagersfontein. 17 te Amsterdam. Japara (KRL), pass. 18 Sabang n. Aden. Joh. v. Oldenbarnevelt, 18 180 m. W.t.Z. Kreta n. Port Said. Java, 19 te Boston. Katelysia, 18 te Heysham. Kota Baroe, pass. 18 Minikoy n. Suez. Kota Gede, 19 te Suez. Koratia, 18 Victoria gepass. n. Curagao. Karimun, pass. 19 Suez n. Belawar. Kota Inten. 18 v. Port Said n. Rotterdam. Leopoldskerk, 18 v. Genua n. Port Said. Leuvekerk, 19 te Madras. Loppersum. pass. 18 Lissabon n. Port Talbot. Luna 17 te Piraeus. Leersum. 19 te Amsterdam. Lemsterkerk. pass. 19 Gibraltar n. Kopenhagen Loenerkerk 19 v. Bombay n. Colombo. Laertes, pass. 18 Sabang n. Aden. Langkoeas, 19 te Alexandrië. Lekkerkerk, 19 te Port Said. Limburg, pass. 18 Pantellaria n. Port Said. Maas, 17 v. Amsterdam te Rotterdam. Maashaven. 18 te Bahia Blanca. Madoera, 18 te Cochin Meerkerk, 18 Kp. Finisterre gepass. n. Marseille Meliskerk, 18 te Antwerpen. Mitra, 18 v. Fremantle n. Curagao. Molenkerk. 18 te Bremen. Maasdam, 19 te Halifax. Nestor, pass. 18 Lands End n. Londen. Nigerstroom, 17 v. Dakar n. Conakry. Notos, 17 te Savona. Nieuw Amsterdam. 19 te Las Palmas. Orestes. 17 v. Cienfuegos n. Nederland. Oranje. 18 v Colombo n. Belawan. Oranjefontein, pass. 18 Dakar n. Kaapstad. Oranjestad. 13 v. Dover n. Trinidad. Oostkerk, 18 v. Manilla n. Hongkong. Ouwerkerk, 19 te Antwerpen. Polyphemus, 17 v. New York n. Alexandrië. Prins Willem IV, 18 te Hamburg. Prins Philips Willem, 18 v. Gravenchon naar Dakar. Prins Willem George Fred. pass. 18 Vllssingen naar Hamburg. Pygmalion 17 te Amsterdam. Prins Casimir 18 v. Bollnes te Rotterdam. Perna. 18 v. Marseille n. Napels- Prins Alexander. 19 te Antwerpen. Prins Fred. Willem. 18 te Bremen. Prins Willem III, 19 te Oslo. Prins Willem v. Oranje, 19 te Halifax. Rondo, 18 te Genua. Rempang. 18 te Port Soedan. Rotula, 18 v. Lissabon n. Port Said. Raki 17 v. New Orleans n. Charleston. Rijndam 19 te Rotterdam. Salland, pass. 17 Madeira n. St. Vincent. Saroena, 18 v. Pladju n. Saigon. Sibajak, pass. 18 ten N. eil. Morotai n. Singapoie Stad Dordrecht. 18 Kp St. Vincent gepass. Stad Vlaardingen, 18 v Narvik n. Rotterdam Straat Makassar. 15 v. Mauritius n. Belawan. Schouten 18 v Dar es Salaam n. Beira. Stad Alkmaar 19 te Durban. Stad Arnhem 19 te Monrovia. Stad Maastricht pass. 18 Ouessant n. Savona. Salawati. 19 te Bushire. Sloterdijk, 18 te Houston. Stad Maassluis, 18 v. Liverpool te Narvik. Tiberius, 17 te Curagao. Taria, 18 v. Port Said n. Rotterdam. Tomori, 18 te Genua. Tabinta. 18 v. Tj. Priok n. Singapore. Tarakan, 19 te Singapore verwacht. Tegelberg. 21 te Mauritius verwacht. Tara, 18 te Buenos Aires. Tero, pass. 19 Ouessant n. Buenos Aires. Themisto, 21 Baltlmort verwacht. Tiba, verm. 21 v. Antwerpen n. Rotterdam. Titus 18 v. Piraeus n. Alexandrië. Van Linschoten 18 v. Monrovia n. Freetown. Waal, 19 te Vathy. Waterman. 18 120 m. O.t.Z. Malta. Westland, 18 240 m. ZW. Kp. St. Vincent 22 Am sterdam verwacht. Willem Ruys. 18 v. Napels n. Gibraltar. Willemstad, 18 te Curagao. Woensdrecht, 18 te Mirl. Wonosobo, 19 v Bremen n. Rotterdam. Waterland 19 te Buenos Aires. IJsel 18 te Antwerpen. Zeeland (KRL). pass. 18 Perlm n. Damman. Zaan, 18 te Londen. Zeeland (SSM) 18 te Kopenhagen. Zuiderkruis tn te Kaapstad. Schepen met passagiers, repatriëren.len en emigrerenden Aldabi 23 Antwerpen, 26 Rotterdam verw. Alhena. verm. 23 v. Buenos Aires n. Rotterdam Bonaire. 29 Barbados verwacht. Boschfontein, verm. 7 Apr. v. A'dam n. Durban Boskoop. 21 Barbados. 23 Trinidad verw. Cottica, 27 Amsterdam verw. Groote Beer, 18 v. Rotterdam n. New York. Indrapoera. 19 Djibouti. 29 Belawan verw. Joh. v. Oldenbarnevelt 20 Port Said, 21 Sue.1.. 24 Aden verwacht. Maasdam, 21 v. Rotterdam te New York verw. Nieuw Amsterdam, 19 te Las Palmas. 22 Algiers verw.. 24 Tripoli verwacht. Noordam, 19 v. Rotterdam n. New York. Oran.ie, 21 Belawan, 22 Singapore, 24 Tj. Prick verwacht. Oranjefontein. 28 Kaapstad verwacht. Oranjestad. 31 Trinidad verwacht. Rijndam. 19 v. New York te Rotterdam. Sibajak, pass. 18 ten N. eil. Morotai n. Singapore verm. 24 v. Singapore n. Rotterdam. Waterman, 24 v. Tj. Priok te Rotterdam verw Westerdam, 19 v. New York n. Rotterdam. Willem Ruys, 20 Gibraltar, 23 Southampton, 24 Rotterdam verwacht. Willemstad, 22 Trinidad, 23 Barbados verw. Zuiderkruis, verm. 22 v. Kaapstad n. Amsterdan KLEINE VAAKI' Adm. Courbet. 18 v. Swansea te Velsen. Adm. De Ruyter, 18 v. Bristolkan. n. R'dam Arnoudspolder, verm. 18 v. Oporto n. R'dam. Audacia, verm. 18 v. Bordeaux n. Huil. Alcetas, 17 v. Lissabon n. Genua. Baltic, 18 v. Amsterdam n. Dordt. Bergsihgel. verm. 18 v. Preston n. Silloth Bestevaer. 18 v. Rotterdam te Amsterdam Bill S. 13 v. Amsterdam n. Antwerpen. Bree Helle. verm. 19 v. LoAtieó n. Rotterdam Reekbergen. 18 v. Rotterdam n. Loriënt. Bab T, 17 te Preston. 'HGlUvs 'Ring Op een goed bezochte bijeenkomst v de Humanistische Jongeren Gemeensrh Haarlem sprak gisteravond de heer w Peschar, lid van de Tweede Kamer m het ontstaan en de inhoud van de „begrafeniswet" (wet op de lijkbez^ De heer Peschar zette het standpunt' 1 de diverse partijen in de Tweede Kt innamen uiteen en vestigde specjj,111';1 aandacht op die gedeelten van de wet'w? ke de crematie betreffen, en waarbij t' de huidige toestand in Nederland op d'! gebied binnenkort waarschijnlijk zal v anderen. De crematie zal dan immers v!- telijk worden toegestaan, nadat deze tot toe onwettig was. Echter komen er 1 beperkende bepalingen: men moet bij Zij, leven schriftelijk verklaren na zijn doo' gecremeerd te willen worden, minderjari gen die bijvoorbeeld om gezondheidsrede" nen in een inrichting verblijven waar dè heersende geest strijdig is met de crema tiegedachte mogen bij overlijden niet -T cremeerd worden, terwijl geen overheid*" gelden besteed mogen worden voor c'è bouw van crematoria, in tegenstelling tot de aanleg van begraafplaatsen. Hierna hield de heer Rudolf de Jong, lid van He Humanistische Jongeren Gemeenschap, ecu inleiding waarin deze uiteenzette dat 'naar zijn mening deze wet in strijd is met de ir Nederland noodzakelijke verdraagzaam^ heid. Hij zette uiteen dat verdraagzaa heid betekende dat de overheid naar zijn mening bij een verschil van opvattingen tussen een bevolkingsmeerderheid en min. derheid geen bevoordelend standpunt dienï in te nemen ten gunste van de meer derheid en dat die meerderheid de min- derheid gelijke kansen moet geven, zolang daardoor de meerderheid niet wordt bè lemmerd.in de toepassing van zijn stand' punt. Om deze redenen meende hij dat nieuwe wet onverdraagzaam is. Tot slot ontwikkelde zich een gfcani. meerde discussie, waarbij naar voren kwam dat men altijd in Nederland eer keuze moet maken: een eigen principieel standpunt innemen, of naar een voor bijna allen aanvaardbaar compromis streven. De heer Peschar bracht als zijn mening naar voren dat men,' als men over ver draagzaamheid spreekt, men hierbij naar zijn mening ook er van uit dient te gaan dat een minderheid een meerderheid niet ernstig in z'n gevoelens dient te kwetsen, Sommige aanwezigen bleken van me ning dat het thans bereikte compromis we- gens de belemmeringen die het voor de crematie in de weg legt, o.a. bij de crema tie van kinderen, voor hen onaanvaard baar is. Dr. C. Beerman de Roos spreekt voor het Zaiss-comité Onder auspiciën van het interkerkelijk H. Zaiss-comité spreekt Maandagavond in de Begijnhofkapel dr. C. Beerman de Roos, vrouwelijk kinderarts in Rotterdam over het onderwerp: „Van de genezing in het licht van de Bijbel". Vooraf spreekt de Evangelist L. Pasman en bovendien wordt er medewerking ven leend door een koor. De eindstanden van de zwemcompetitie 19541955 kring Haarlem Koninklijke Ne derlandse Zwembond zijn: Dames junioren: kampioen Haarlem 1421,11 pnt.; 2. DWR 1476.9 pnt.; 3. HVGB 1480,' pnt.; 4. HPC 1522 pnt.; 5. DWT 1529,4 pnt. Dames nieuwelingen: kampioen Haarlen 571,3 pnt.; 2. DWR 592.7 pnt.; 3. HPC 603.1 pnt.: 4. HVGB 606,1 pnt.; 5. DWT 621,1 pnt, VZV 625,9 pnt. Meisjes: kampioen HVGB 650.3 pnt.; 2, DWR 668.8 pnt.; 3. Haarlem 669.8 pnt.: t HPC 693.8 pnt.; 5. DWT 705 pnt.; 6. ZBY3 730 pnt.; 7 VZV 762.6 pnt. Heren junioren: kampioen HPC 1280,5 pnt.; 2 Haarlem 1289,1 pnt.; 3. DWT 1334.3 pnt.; 4 HVGB 1362.8 pnt.; 5. DWR 1393.3 pnt Heren nieuwelingen: kampioen DWT 1072,1 pnt.; 2. Haarlem 1083.2 pnt.: 3. HPC 1093 pnt, 4. HVGB 1121,5 pnt.; 5. Watervrienrier 1185.1 pnt.; 6. DWR 1209,9 pnt.; 7. VZV 1249.6 pnt. Jongens:: kampioen HVGB 557,5 pnt.; 2, DWT 562.8 pnt.; 3. Haarlem 593,6 pnt.: HPC 607.4 pnt.; 5. DWR 610,9 pnt.; 6. Water, vrienden 638,4 pnt. De landenvoetbalwedstrijd Nederland- Zwitserland, die op Hemelvaartsdag (19 Mei in het Feijenoord-stadion in Rotterdam word: gespeeld, zal worden geleid door de Duitse scheidsrechter Schmetzer. Naar bekend n hij worden bijgestaan door twee nog nader aan te wijzen Nederlandse grensrechters. DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten voor Zondag 20 Maart worden te Heemstede waargenomen door dr. J. G. M. van Walsem, Bronsteeweg 52, tele foon 38377 en dr. A. J. van Ravenswaaj, Zandvoortselaan 70, telefoon 27913. Wijkverpleging: zr. Van der Hoek, Laas van Rozenburg 33, telefoon 27805. Apotheken: Apotheek Schotsman, Binnen weg 206, telefoon 38320. Coolsingel, 18 v. Port Talbot te Antwerpen. Condor, pass. 18 Vlissingen n. Antwerpen. Coneepcion, 18 v. Antwerpen te Rotterdam. Diligentia. 18 v. Lowestoft te Kingsiynn. Domburgh, pass. 18 Burlings n. Duinkerken. Driebergen, 18 v. Rotterdam te Nantes. Duiveland, 18 te Amsteidam. Eisenbuigh, pass. 18 Burlings n. Casablanca. Export II, 18 v. Londen te Rotterdam. Ficudia, 18 v. Maassluis te Boston. Grurio, 18 v. Tyne te Rotterdam. Gaasterland. 17 v. Rotterdam te Harlmgen. Gratia, 18 v. Amsterdam n. Visby. Bartel, verm. 19 v. Rotterdam n. Hamburg- Hoop, 20 v. Bordeaux te Tanger verw. Hink, 18 v. Vlissingen n. Cardiff. Ida Pleter, verm. 18 v. Poortershaven n. Milfo:"' baven. Joost, 17 te Antwerpen. Jaba. 18 v. Rotterdam n. Colijnsplaat. Kolga, pass. 18 Vlissingen n. Antw. Larrx, 16 te Tyne Doek. Leendert b, 18 v. Hamburg n. Kopenhagen. Mirzam N, 18 v. Las Palmas te Rotterdam. Moby Dick, 18 v. Rotterdam n. St. Brteuc. Meuse, pass .18 Vlissingen n. Antwerpen. Mylem. verm. 19 v. Parijs n. Stockholm. Mynelis, 18 v. Genua n. Barcelona. Marcella, 18 v. Kirkcaldy te Rotterdam verw. Markab, 19 te Huil verwacht. Matthew, 18 te Oscarshamn verw. Mimosa, 18 v. Amsterdam n. Wormerveer. Neeltje b, 18 v. La Rochelle n. Requejada. Noorderlicht, 18 v. Gdynia n. -Stettin. Nyenburgh, pass. 18 Vlissingen n. Goole. Oleum, 18 v. Rotterdam n. Antwerpen. Philetas, 18 te Rotterdam n Lissabon. Senior, 18 v. Amsterdam n Gothenburg. Steven, 18 v. Vlissingen n Newross. Taormina, 18 v. Rotterdam te Vlaardingen. Tilly. 17 v. Gijon Mussel n. Bayonne. Tyro. 18 v. Duinkerken te Rotterdam. Vechtstroom, 18 Amsterdam teruggekeerd machineschade. Vlvo, 18 v. Blyth n. Worwich. Vrijburgh, 18 v, Londen te Rotterdam. Wickenburgh, 18 v. Londen te Rotterdam. Wim. pass. 18 Vlissingen n. Garston. Walcheren, 18 v. Caen n. Duclair. Zeehaan, 18 te Ceuta n. Tunis. SLEEPVAAKl Blankenburg. 17 te Vlissingen. Ebro, 17 v. Vlissingen n. Southampton. Goeree, 17 bij La Shacra. Noordholland 17 15 m. 2. Tuscarrock. Oceaan. 17 te Port Said met 2 bakken. Poolzee, pass. 17 Algiers n. Sfax Rode Zee, 17 v. Brisbane n. Sydney. Tyne. 17 500 m. ZW. Finisterre met baggermo len en 2 bakken. Waterweg, 17 v. Rotterdam te Tilbury.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 10