Ontwaken Faure zwicht voor Poujade om Parijse accoorden te redden OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Verzoek om volmachten zal gematigder vorm krijgen Gelijk loon voor man en vrouw bij gelijkwaardige arbeid Sorborme geeft colleges over gevaren van de atoom-eeuw Weerbericht India belooft Cambodja hulp naar vermogen Nationale Vergadering dreigde premier af te vallen Het woord is aan Vrouwelijke kamerleden bepleiten ratificatie van Geneefse verdrag 1951 Wetenschap eist stem in het gebruik van haar ontdekkingen Men weet niet wat men zegt Excessen bij opleiding commandotroepen J. B. Schuil 80 jaar 59e JAARGANG No 214 ZATERDAG 19 MAART 1955 299e JAARGANG No 61 Bedenkelijke manoeuvre Russische waarschuwing Minister Staf motiveert zijn maatregelen Rol&UD Weerrapport Spreker wist zijn gehoor geheel te boeien Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor fc Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en F eestdagen. Abonnement p. week 50 et., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE WAARSCHUWING TEGEN het ge vaar, waarmee alle leven op aarde be dreigd wordt door de waterstofbom op dit ogenblik nog het vervaarlijkste ver- tfoestihgs-apparaat, dat wetenschap en r' iek geschapen hebben vindt meer Nadat de jonge Franse geleerde Martin, met instemming van zijn ^rmaarde leermeester prof. De Broglie, in December nadrukkelijk alarm had geslagen is het protest in verscheidene landen snel toegenomen. Hier is daar telkens aandacht san geschonken; niet het. minst aan het -ecente optreden van de Amerikaanse ver eniging van natuurkundigen, die zich als organisatie (die tweeduizend leden telt) tot haar regering en haar eerste gedele geerde bij de UNO heeft gewend. Nu heeft de universiteit van Parijs, de Sorbonne, een reeks lezingen aangekondigd van voor aanstaande mannen der wetenschap, die aüe" betrekking zullen hebben op de ver houding tussen wetenschap en politiek. {Iet is verheugend dit optreden van een universiteit waar te nemen. Onze corres pondent te Parijs merkt op: „In Franse wetenschappelijke kringen dringt het be sef steeds sterker door, dat het niet langer verantwoord is aan de wijsheid van staats leden onbegrensd vertrouwen te schen en. Ook hier wordt men weer herinnerd aan Goethe's Tovenaarsleerling (der Zau- berlehrling) die onmachtig bleek de krach ten te bedwingen die hij zelf had opge roepen". Ja, inderdaad. En ook in alle concertzalen der wereld plegen orkesten jje herinnering aan dat gedicht van Goethe jaarlijks levendig te houden door de uit voering van dat aangrijpende meester stukje van Paul Dukas: l'Apprenti Sorcier. Zo ziet gij opnieuw de Kunst tot de geest der mensen spreken in de vereniging, dit maal, van de scheppingen van een Duitse dichter en een Franse componist op een ogenblik in de wereldgeschiedenis, waar op hun beider taal klaarder verstaan zal worden dan ooit tevoren. Onze Parijse correspondent vestigt bo- •endien de aandacht op een pas-verschenen »ek van de oud-minister Jules Moch, zelf oorspronkelijk bekend polytechnicus en vertegenwoordiger van zijn land in de ontwapeningscommissie van de UNO. Dit wek over hel atoomgevaar zal Moch, een der aangekondigde sprekers in de Sor- xmne, nu doen volgen door een rede over wetenschap en totale oorlog. Hij zal daar in mededelingen doen over nieuwe wa penen, nog in de maak, die zelfs de water stofbom in vernietigingskracht ver zullen overtreffen. Jules Moch's stelling luidt: Wanneer de staatslieden der wereld dopr collectieve waanzin zijn geslagen is het aan de mannen der wetenschap, hun 'eestelijke superioriteit te bewijzen. Onze wrrespondent merkt daarbij sardonisch op, dat hij op beide gebieden recht van spreken heeft. De krasse formulering van zijn stelling behoeft men niet letterlijk te aanvaarden om in te zien hoe diep ernstig en zorgwekkend de stand van zaken inder daad is en hoe in feite de diepgewortelde, traditionele menselijke overtuiging, dat volken zich gewapend te weer moeten stellen als zij door overheersing van andere volken bedreigd worden, thans gesteld wordt tegenover het feit dat de nieuwste strijdmiddelen alle volken, alle leven op aarde, gelijkelijk met vernietiging bedrei gen. Wie daarbij overdenkt dat men in Amerika tot de conclusie is gekomen, dat evacuatie van bevolking bij bedreiging van een district door een waterstofbom over een afstand van driehonderd kilometer zou moeten geschieden, begrijpt dat reeds het directe gevaar in geval van oorlog reeds bij deze H-bom al zo groot zou zijn en be schermingsmaatregelen zo illusoir maken, dat het geen zin heeft om sceptisch te twijfelen aan de nóg erger helse instru menten, die volgens Jules Moch in de maak zijn. Nu zijn de onthullingen over de confe rentie van Jalta historie geworden gedaan en daaruit blijkt, dat Churchill in die tijd Frankrijk alleen tot „de exclu sieve club der machtigen" wilde toelaten tegen „een inschrijfgeld van vijf millioen soldaten". Zo heeft hij het destijds in cy- nisch-klinkend machtsbegrip uitgedrukt. Welnu, de tijden zijn veranderd; de mil- lioenen soldaten maken geen indruk meer; men drukt zich nu uit in termen van wa terstofbommen. Amerika en Rusland heb ben de bom. Nu heeft ook Engeland be sloten haar te maken en de huidige Franse regering is het ook van plan, eventueel in samenwerking met kleinere mogendheden. Om lid van de'exclusieve club te blijven, om aanzien te handhaven want dat komt er bij! komen Engelse en Franse politici tot zulke besluiten. Er is een crisis in de Labour Party door ontstaan. De Sorbonne heeft tot grote waarschuwende actie besloten. Er begint in de volken be roering in breder kring te komen. En de volken worden in deze tijd voor de nieuwe taak gesteld nieuw, want ongekend in hun verleden een geenszins exclusieve iaar algemene club te vormen: die der ontwapening. Gij zult zien hoe de drang ter beant woording van deze geweldige vraag zich zal gaan toespitsen. Kan de mens de tech- liek aan zijn wil onderwerpen of niet. R. P. NIEUW DEI,Hl (Reuter-AFP). India ec-ft Cambodja toegezegd alle hulp te zul- fen verlenen, die in zijn vermogen ligt. De •elofte werd formeel gedaan in een geza menlijk commniqué ven premier Nehroe ran India, de vroegere koning van Cam- bdja, Norodom Sihanoek, en Cambodja's 'remier Leng Ngeth aan het einde van een weedaagse informele bespreking. Cambodja maakte bekend, in te stemmen met de grondstellingen van vreedzame co ëxistentie, die India propageert, en het er miee eens te zijn dat „het volgen van een 'regressieve sociale en economische poli- iek" de beste garantie is voor vrede en lemocratie. De twee regeringen zijn het fr verder over eens dat de overeenkom en van Genève volledig ten uitvoer moe- en worden gelegd en dat al het mogelijke m het werk moet worden gesteld om de onafhankelijkheid van Cambodja te ver sterken en de levensstandaard van het Cambodjase volk te verbeteren. Van onze correspondent in Parijs) De eerste dag van de financiële debatten in de Nationale Vergadering hebben Pierre Poujaae, die temidden van de leden van zijn staf als een ongekroonde kc-iing gnuivend op de publieke tribune troonde, een overwinning bezorgd waarvoor hij geen hand hoefde uit te steken. Premier Faure had in het regerings programma aangekondigd dat hij de verlenging van de economische volmachten zou vragen waarvan zijn voorganger Mendès France nauwelijks gebruik heeft kunnen maken. Een grote meerderheid van rechtse afgevaardigden had in de financiële kamercommissie de voorwaarde gesteld dat de regering eerst bepaalde controle-maatregelen moest opheffen, die het parlement zeven maanden geleden heeft aangenomen. Die fiscale controle is een doorn in het vlees van Poujade, die van oordeel schijnt te zijn dat de regering maar vertrouwen moet hebben in de burgerzin van de kleine middenstanders, die willen vaststellen hoeveel be lasting zij kunnen en wensen te betalen. Wel is waar heeft Faure deze onmoge lijke eis niet officieel geslikt, maar door af te zien van de speciale volmachten in hun oorspronkelijke vorm heeft hij vrij wel voor het grote aantal handlangers, die Poujade in het parlement bezit, gecapitu leerd. Faure heeft beloofd een nieuw voor stel in te dienen, waarin hij zijn eisen zal matigen. Ziin minister van Financiën Pflimlin heeft laten doorschemeren dat de belastingconlróle op de winkeliers herzien en verzacht zal worden. Mochten de aan hangers van Poujade in het parlement met deze concessies nog niet tevreden zijn dan zal de vertrouwenskwestie worden gesteld. Het is lang niet zeker dat Faure dan als overwinnaar uit de strijd zal treden want het Poujadisme begint zienderogen zijn rechtse regeringsmeerderheid tp ondermij nen. De officiële motivering van Faure's be denkelijke manoeuvre is dat hij geen cri sis wil riskeien aan de vooravond van de driedaagse behandeling van de Parijse ac coorden in de Raad der Republiek, die Woensdag zal beginnen. Ofschoon men dat argument uit internationale overwegingen desnoods wel billijken kan, heeft de rege ring niettemin een prestigeverlies geleden waarmee de toch al zo geslonken autoriteit van de staat een nieuwe gevoelige knauw werd toegebracht. Een beweging, die maar een begrensde sector van het maatschap pelijke leven bestrijkt, en die bovendien niet rechtstreeks in het parlement verte genwoordigd is, heeft kans gezien de rege ring de wet voor te schrijven. Daarmee is opnieuw aangetoond dat de staat niet meer over de nodige kracht en het aanzien be schikt om het belang van de gemeenschap afdoende te beschermen. Een kind kan begrijpen dat de voorde len, die de middenstand in de schoot ge worpen krijgt, op andere groepen moeten worden verhaald. In dê eerste plaats op de ambtenaren en de arbeiders, die met de opgave van hun inkomsten niet knoeien kunnen en die daardoor in verhouding met de volgelingen van Poujade toch al veel zwaarder waren belast. Deze beide groepen moeten al ongeveer driekwart van de belastingen onbrengen. Het hek is van de dam en zonder veel illusies kan men de acties van de vak- verenigen en andere organisaties afwach ten, die zich zeker zullen beroepen op de voorkeur die de winkeliers hebben gekre gen. Politiek gesproken heeft de regerings meerderheid bovendien haar onvermogen bewezen om een brandend probleem als de belastingherziening tot een oplossing te brengen. Aan dat probleem is zelfs een nieuw schreeuwend onrecht toegevoegd. Alleen door capitulatie voor de moeilijk heden, hebben de regeringspartijen voor lopig nog een schijn van eensgezindheid weten op te houden. Die schijn zal ver moedelijk niet lang stand houden tegen de druk waaraan Poujade het parlement steeds brutaler onderwerpt. (Reuter/AFP). De Sovjet-Unie heeft in een nieuwe nota aan Frankrijk nogmaals gedreigd, dat het Russisch-Franse vriend schapsverdrag zal worden opgezegd als de accoorden van Parijs worden geratifi ceerd. De verantwoordelijkheid hiervoor zou dan uitsluitend bij Frankrijk berusten. De Sovjet-Unie verwerpt het standpunt, als zou het stelsel van beperkingen en ga ranties in de accoorden van Parijs een DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ Thomas Dewar: Als Adam weer op aarde kwam, zou hij niets meer herkennen, be halve alleen de oude moppen. Daags voor het begin van de lente: een kijkje op de Prins Hendrikkade te Amsterdam. Commentaar? Geen commentaar waarborg tegen mogelijke Duitse aggressie zijn. Hierop kan geen enkel land, dat in de vopige oorlog onder het Duitse mili tarisme geleden had, vertrouwen. De ac coorden van Parijs zouden de herleving van het Duitse militarisme slechts in de hand werken. (Van onze parlementaire redacteur) In 1951 heeft de Internationale Arbeidsconferentie te Genève een verdrag aange nomen ten gunste van een gelijke beloning voor mannen en vrouwen voor arbeid van gelijke waarde. De Nederlandse regering is van mening dat dit verdrag nog niet kan worden bekrachtigd wegens de economische consequenties. In de Tweede Kamer leek zich gisteren echter een meerderheid af te tekenen vóór directe bekrachtiging van het verdrag. Dit bleek uit de redevoeringen van mej. Tendeloo (P.v.d.A.), mevrouw Fortanier-de Wit (VVD), jkvr. Wttewaal van Stoet wegen (CHU) en mevrouw Lips-Odinot (CPN). Tegen ratificatie verklaarden zich de heren Stokman (KVP), Stapelkamp (AR) en Lemaire (KNP). Mejuffrouw mr. Tendeloo zei, dat blijkens de Nota de regering, met een deel van de Soc. Econ. Raad de gedachte van gelijkelijke beloning van vrouwen- en mannenarbeid in beginsel zeer wel kan onderschrijven, maar dat het toch onmoge lijk wordt geacht thans reeds dat beginsel (Van onze correspondent in Parijs) Steeds meer Franse geleerden komen in beweging om het publiek te waarschuwen tegen de onoverzienbare gevaren waarmee de wereld tengevolge van de jongste vor deringen der atoom-wetenschap wordt be dreigd. De Sorbonne heeft een reeks lezin gen aangekondigd van vooraanstaande ge leerden die alle betrekking hebben op het brandende probleem van de verhouding tussen wetenschap en politiek. Van ver schillende gezichtspunten uit zal de vraag worden belicht of wetenschappelijke wer kers al of niet voort moeten gaan de vruch ten van hun onderzoekingen zonder verdere controle in handen te leggen van de over heid. Het antwoord zal ontkennend luiden. In Franse wetenschappelijke kringen dringt het inzicht steeds sterker door dat het niet langer verantwoord is aan de wijs heid der staatslieden een onbeperkt ver trouwen toe te kennen, nu de toekomst van de hele mensheid op het spel is gezet. Men wordt herinnerd aan Goethe's tovenaars leerling die onmachtig bleek het onheil te bedwingen dat hij had opgewekt.... Een van Frankrijks grootste mathema tici, de veertigjarige professor Licherorvo- vicz, heeft dezer dagen verklaard: de we tenschap heeft de middelen veroverd waar door de wereld een ongekende staat van welvaart kan bereiken, maar waarmee de hele mensheid ook in enkele uren kan worden uitgeroeid. Het is de hoogste tijd dat wij geleerden ons van onze verantwoor delijkheid bewust worden. We moeten de volken de waarheden onthullen die de re geringen verbergen willen. Tot de aangekondigde sprekers behoort ook de socialistische oud-minister van Oor log, Jules Moch, die, alvorens in de poli tiek te gaan, als polytechnicus in hoog aan zien stond. Moch, die Frankrijk vertegen woordigt in de ontwapeningscommissie van de UNO, heeft onlangs een boek gepubli ceerd over het atoomgevaar, dat veel op zien heeft gebaard. In zijn lezing „weten schap en totale oorlog'' geheten, zal Moch nadere gegevens verstrekken over nieuwe verdedigingsmiddelen die de A- en zelfs de H-bom in vernietigingskracht verre zullen overtreffen. Wanneer de staatslieden door collectieve waanzin zijn geslagen, dan is het aan de mannen van de wetenschap hun geestelijke superioriteit te bewijzen, zo luidt de stel ling van Jules Moch die op beide gebieden recht van spreken heeft. Als inleiders worden verder genoemd professor André Mayer, die een lans zal breken voor de onder-ontwikkelde volke ren en de priester Dubarle die de overtui ging is toegedaan dat de ontwikkeling van de wetenschap gedurende de laatste tien jaar de mensheid op een kruispunt heeft gebracht, zodat het wereldgeweten hoog nodig tot ontwaking moet worden gebracht. De geleerde sprekers in deze serie zijn niet bevreesd hun vingers aan de „politiek" te branden. Zo zal dan ook het geval van de Amerikaanse professor Oppenheimer en van andere vervolgde atoomgeleerden ter sprake worden gebracht. Zowel de rector als de doyen van de Parijse universiteit heeft zijn morele cn actieve steun aan dit initiatief gegeven. Tenslotte is het van betekenis dat in Franse wetenschappelijke kringen de al armklok geluid wordt op het ogenblik dat premier Faure bekend heeft gemaakt dat ook Frankrijk aan de atoom-wedstrijd gaat deelnemen. Hoe dwingend de argumenten van de regering op zich zelve ook mogen wezen, men kan er zich slechts over ver- -,ougen dat die zuiver-politieke overwegin- "n door de morele stem van het geweten der wetenschappelijke werkers begeleid zullen worden. algemeen in Nederland ingang te doen vin den. Mejuffrouw Tendeloo achtte de gron den, waarop het negatieve standpunt van de regering gebaseerd is, niet overtuigend. Zij stelde echter met voldoening vast, dat de regering wel {je eveneens ter Arbeids conferentie aangenomen „aanbeveling" kon aanvaarden. Daarin wordt onder meer de wenselijkheid uitgesproken, dat, indien onmiddellijke invoering van het beginsel van gelijke beloning van mannen en vrou wen niet mogelijk blijkt, voorzieningen ge troffen worden ten einde een zo spoedig mogelijke invoering daarvan te bevorderen. In hoofdzaak komt de strekking van de „aanbeveling" hierop neer, dat men al naar gelang voortgang wordt gemaakt met de invoering van werkclassificatie, en met in achtneming van de economische mogelijk heden, tot een geleidelijke vermindering dient te geraken van de verschillen in be loning tussen mannen en vrouwen, welke op basis van werkclassificatie niet gerecht vaardigd blijken. „Gelukkig blijkt de rege ring het standpunt in te nemen, dat het loon een prestatieloon moet zijn en grondt zij zich niet op het sprookje dat de^ vrouw kan leven van wind en maneschijn," aldus mejuffrouw Tendeloo, die met haar fractie voor bekrachtiging van het verdrag was. Als men het met het beginsel ernstig meent moet men het verdrag in werking laten treden, want dit sluit geleidelijkheid van de invoering en het treffen van overgangs maatregelen niet uit. België en Frankrijk hebben het verdrag wel bekrachtigd. Tal van landen tonen te beseffen dat onderbe taling van vrouwenarbeid niet meer be hoort voor te komen. De regering zou goed doen dat voorbeeld te volgen, zo niet dan zou mejuffrouw Tendeloo waarschijnlijk een motie indienen. Zij wilde eerst het ant woord van staatssecretaris mr. dr. Van Rhijn afwachten. Mevrouw L i p sO d i n o t (C.P.N.), die in hoofdzaak hetzelfde betoogde, deed haar voorgangster „concurrentie' aan door ter stond een motie in te dienen, hetgeen mejuffrouw Tendeloo „onbehoorlijk" noemde. Waarop mevrouw L i p sO d i- n o t zei. dat er zoveel onbehoorlijks in de Kamer gebeurt en dat mejuffrouw Tende loo zich dan maar te voren met haar had moeten verstaan. De heer Stapelkamp (A.R.) vond het te vroeg nu al het verdrag te ratificeren want er zijn geen voldoende betrouwbare gegevens om na te gaan wat „gelijkwaar dige" arbeid is. „Wij moeten trouwens zeer voorzichtig zijn wegens een mogelijke terugslag en verder moeten wij oppassen het verdrag geen geweld aan te doen door het te gemakkelijk te gaan interpreteren. Ook zonder ratificatie zou men alvast aan dacht kunnen schenken aan dit zeer be langrijke nieuwe aspect van de loonvorming In ons goed georganiseerde bedrijfsleven kunnen wij reeds het beginsel gaan in voeren, aldus de heer Stapelkamp. Mevrouw F o r t a n i e rD e W i t (VVD) die een nadere inlichting vroeg over de verhouding tussen het verdrag en de aan beveling, merkte op, dat de loonvorming niet door de overheid geschiedt, maar door het bedrijfsleven in een sfeer van overleg. Zij was van mening dat de regering zich ten onrechte achter de problemen van de loonvorming verschuilt en deze als een der argumenten gebruikt voor het niet-be- krachtigen van het verdrag. Zij noemde ratificatie van de conventie gewenst en meende, dat zulks stimulerend op het be drijfsleven zou werken. Jkvr. mr. Wttewaal van Stoet weg en (C.H.) vond de overeenstemming tussen regering en Kamer, omtrent het be ginsel „gelijk loon voor mannen en vrou wen bij gelijkwaardige arbeid" verblijdend. Natuurlijk moet men zorgen voor een goed evenwicht tussen het sociaal wenselijke en het economisch mogelijke; dit laatste eist en daarover is men het ook eens ge leidelijke verwezenlijking van het beginsel. Nu zegt artikel 2 van het verdrag dat elk lid de toepassing van dit beginsel dient te bevorderen „door middelen, die passen bij de in gebruik zijnde methoden voor het vaststellen van de lonen." Die bepaling maakt het door haar soepelheid juist moge lijk het verdrag ook voor Nederland van kracht te doen worden. Geleidelijkheid is geboden, maar de regering dient nu een stap in de goede richting te doen, dus be hoort zij het verdrag te ratificeren. Jkvr. Wttewaal herinnerde aan sommiger conservatisme ten opzichte van het vrou wenkiesrecht. Iets van dien aard meende zij ook nog te bespeuren bij de tegenstan ders van bekrachtiging van het Geneefse verdrag. Dr. Stokman (K.V.P.) noemde de bekrachtiging een ondeugdelijk middel, om het beginsel van gelijk loon voor man en vrouw geleidelijk te gaan invoeren. In 1951 was op de Arbeidsconferentie een com promis nodig. Daardoor kreeg men een verdrag en een aanbeveling naast elkaar. Deze zijn twee van elkaar onafhankelijke elementen, die men elk op zijn eigen merites moet toetsen. Evenals de heer Stapelkamp stond d r. Stokman aan de zijde van de regering. Dinsdag wordt het debat voortgezet. In de Tweede Kamer heeft de heer Ver meer (PvdA) gevraagd welke motieven minister Staf heeft gehad de speciale op leiding van de commando-troepen stop te zetten. De minister heeft geantwoord, dat zich de laatste maanden herhaaldelijk ge beurtenissen hebben voorgedaan, die niet door de beugel kunnen. De commando troepen, die in de laatste oorlog zijn ont staan en thans als een onmisbaar element van de krijgsmacht moeten worden be schouwd, hebben een zware en harde op leiding nodig om in tijd van oorlog indi vidueel te kunnen optreden. Bij verschillende oefeningen is men ech ter te ver gegaan. „Er zijn zogenaamde op voedkundige straffen opgelegd volgens methoden, die wij verafschuwen", aldus minister Staf. De doorslag heeft gegeven het feit, dat een reserve-officier, die des nachts bij een inspectie in een tent zeven lucifers op de vloer vond, als opvoedkun dige maatregel aan de mannen in de tent opdracht gaf een kuil te graven van 7 bij 7 bij 2 meter. Zulke straffen zijn onder geen beding te dulden, aldus de minister. De speciale opleiding is stopgezet en de commando-troepen krijgen nu de normale infanterie-opleiding. De eisen, die aan de opleiding moeten worden gesteld, zullen opnieuw worden bezien. Minister Staf verklaarde waardering en begrip te hebben voor de strenge eisen, die de commando-troepen aan zichzelf stellen. Maar de geest bleek voor vredestijd ver keerd te zijn. Het ligt niet in de bedoeling de overge plaatste commandant uit de dienst te ont slaan. Over de reserve-officier zal de militaire rechtbank oordelen. De comman do-troepen worden gevormd door vrijwil ligers en aangevuld met dienstplichtigen na een keuring. Voor driekwart bestaan de troepen uit vrijwilligers, voor één kwart uit dienstplichtigen. Met alle voortvarendheid zal aan de nieuwe opleidingsmethodes worden ge werkt. Zondag 20 Maart wordt de heer J. B. Schuil, schrijver van talrijke toneelstukken en jongensboeken, die gedurende meer dan dertig jaar als criticus aam Haarlems Dag blad verbonden was, tachtig jaar. Op zijn verzoek wordt hem geen openbare hulde bereid. Hij zal trouwens op zijn verjaar dag uitstedig zijn. Op pagina zeven van „Erbij" vindt men een waarderend artikel over leven en wer ken van de thans tachtigjarige door onze kunstredacteur. (Van hedenmorgen 7 nar) weers- M C G o> 1 1 J OL coestand •O* T3 o Ia -s - ït SM MS z S Helsinki geheel bew. W 1 -17 0,3 Stockholm licht bew. windstil -13 0 Oslo half bew. N 3 -8' 0 Kopenhagen sneeuwbui WZW 6 -3 - Aberdeen half bew. NW 5 -1 1 Dublin licht bew. NW 4 -1 0 Londen sneeuw N 4 1 0.2 Amsterdam sneeuw W 7 0 5 Brussel zwaar bew. WZW 3 -2 1 Parijs half bew. windstil -2 0 Bordeaux onbewolkt NNO 1 -2 0 Grenoble onbewolkt ZW 2 -4 0 Nice zwaar bew. NNW 5 5 0 Berlijn onbewolkt windstil -8 2 Frankfort sneeuwbui ZW 8 -1 1 München licht bew. ZZW 4 -6 2 Zürich zwaar bew. OZO 1 -5 0 Genève onbewolkt ZZW 2 -7 0 Locarno onbewolkt windstil -2 0 Wenen sneeuw NO 2 -4 3 Innsbruck half bew. NNW 1 -11 1 Rome onbewolkt NO 4 0 0 Neerslag laatste 24 uur. als men zegt: WINTERWEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opge maakt om 10 uur: Veel bewolking met sneeuw- of hagel buien, maar ook enkele opklaringen. Aanvankelijk matige, tijdelijk krach tige wind tussen Noord en West, later overwegend veranderlijke wind. Van nacht over het algemeen lichte vorst, morgen overdag temperaturen even boven het vriespunt. 20 Maart Zon op 6.47 uur, onder 18.53 uur. Maan op 4.57 uur. onder 14.40 uur. 21 Maart Zon op 6.45 uur, onder 18.55 uur. Maan op 5.18 uur, onder 15.57 uur. Maanstanden 24 Maart 4.42 uur: Nieuwe maan 30 Maart 21.10 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 19 Maart Hoog water: 12.20 en uur. Laag water: 7.09 en 20.05 uur. Zondag 20 Maart Hoog water: 1.06 en 13.34 uur. Laag water; 8.37 en 21.21 uur. Maandag 21 Maart Hoog water: 2.01 en 14.18 uur. Laag water: 9.39 en 22.12 uur. J

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1