met melk meer mans! Agenda voor Haarlem Geen resultaat inzake overleg salarispositie rijksambtenaren Washington bereidt publicatie van alle conferenties voor Prof. Van der Veen over de veranderlijkheid van virus JHaarlemse katholieke ambtenaren spreken ontevredenheid uit Londen tegen onthulling over Potsdam Arts als ziektebrenger is gruwelijk Tweede Kamer verwierp C.P.N.-moties Weekend-conferentie in Barbizon Nederland schenkt 6000 flessen bloedplasma Prof. Bakker directeur- generaal van C.E.R.N. Voetganger liep tegen auto en werd overreden Otto Strasser heeft politieke plannen 3 Ah to onder het ijs Twee broers verdronken De „Willem Ruys" Donderdag in Rotterdam Hatojama als premier van Japan herkozen Ontsnapte oorlogsmisdadigers Prins Bernhard voorzitter Eén Nederlander verdronken bij Nieuw Zuid-Wales-ramp Nieuwe Labourmotie over atoom-ontploffingen Door sneeuwjacht verblind In Frankfurt gearriveerd Inbraak bij een Russische technicus in Stockholm DRAADOMROEP ZATERDAG 19 MAART 1955 De centrale commissie voor georgani- seerd overleg in ambtenarenzaken is Vrij- i dag bijeengekomen onder leiding van de waarnemende voorzitter, de heer A. Mas tenbroek. Na afloop van de vergadering is het volgende medegedeeld: „In deze vergadering werden onder meer de besprekingen voortgezet over de salarispositie van het rijkspersoneel, waaromtrent in de voorgaande vergade ring door de regering nadere voorstellen waren gedaan. Deze voorstellen hielden in: le. een verhoging van de lonen van de werklieden ingedeeld in de loongroepen 1 en 2 met drie cent,; 2e. de toekenning aan de in de toon groep 1 ingedeelde werklieden, indien zij op of na 1 Januari 1955 het maximum hebben bereikt, van een toeslag na een, twee en drie jaar van onderscheidenlijk 1, 2 en 3 cent; 3e. een verhoging van de lonen van de werklieden ingedeeld in loongroep 3 met 4 cent, en van de vaklieden ingedeeld in de loongroepen 4, 5 en 6 met 5 cent; 4e. een overeenkomstige verhoging van de salarissen van de ambtenaren tot en met de schrijver met f 8.— per maand, en met f 14.50 tot en met de commies a., ge paard aan een denivelleringsverhoging van de salaristabellen boven de commies a. tot een maximum van ruim 3 procent. Deze laatste verhoging was gebaseerd op de beperking van de op 1 Maart 1951 ge geven salarisverhoging van 5 procent tot een maximum van f 200.— per jaar. Mede in verband met de jongste salarisherzie ning voor de verplegenden werd voorge steld deze categorie van verhoging uit te sluiten. Na ampele besprekingen konden vier van de vijf in de centrale commissie zit ting hebbende centrales van overheids personeel zich niet met deze voorstellen verenigen. Hiermee zijn de onderhandelingen afge lopen. - Motie afdeling Haarlem ARKA „De afdeling Haarlem van de Algemene Rooms Katholieke Ambtenarenvereniging in een buitengewone ledenvergadering bijeen; gehoord de uiteenzetting over het tussen vertegenwoordigers van overheids organisaties en vertegenwoordigers van de regering gevoerde onderhandelingen over de verbetering van de salarissen van de ambtenaren; constaterende: dat bij de re gering geen geneigdheid bestaat een af doende verbetering der salarissen tot stand te brengen; overwegende: dat door de weigering van de regering om te komen tot een afdoende salarisregeling voor het overheidspersoneel de nood in vele ambte- narengezinnen is gestegen tot ongekende hoogte; dat hierdoor grote ongerustheid en ontevredenheid bestaat bij alle over heidsdienaren, waardoor niet alleen de be langen van de ambtenaren, doch ook het landsbelang wordt geschaad; Besluit: haar ontevredenheid uit te spré ken over de wijze waarop de regering als werkgeefster de belangen behartigt van haar personeel en haar volle vertrouwen uit te spreken over het ter zake gevoerde en nog te voeren beleid door het hoofd bestuur van de ARKA. Deze motie is Vrijdagavond in een in gebouw Sint Bavo te Haarlem onder lei- ADVERTENTIE ZATERDAG 19 MAART Stadsschouwburg: „Zaza", Toon Hermans, 8 uur. Gebouw St. Bavo: „De nieuwe ge meenschap", Toneelgroep Herman Bouber, Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling, 3 uur. Begijnhofkapel: Youth for Christ, 8 uur. Roxy: „Een killer zoekt zijn prooi", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „lm wei9sen RössT', alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Muiterij op de Caine", 14 jaar. 4.15, 6.45 en 9.15 uur. „The blue lamp", 18 jaar, 23.30 uur. Studio: „Mui terij op de Caine". 14 jaar, 6.45, en 9.15 uur. Luxor: „De woestijn leeft", alle leeft., 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Sabrina", alle leeft, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een avon tuurlijk vrouwtje", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Désirée", 14 jaar, 4.15, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 20 MAART Stadsschouwburg: „Zc.7.a", Toon Hermans, 8 uur. Nieuwe Kerksplein: ds. R. Bijlsma, 7 uur. Roxy: „Twee matrozen te paard", alle leeft., 2 en 4.15 uur; „Een killer zoekt zijn prooi", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „lm weissen RössT'. 18 jaar, alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Charley Chaplins grote parade", alle leeft., 11 uur; „Muiterij op de Caine", 14 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Studio: „Rigoletto", 14 jaar, 11 uur: „Muiterij op de Caine", 14 jaar, 1.45, 4.15. 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „De woestijn leeft", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Dombo en de Bevervallei", alle leeft.. 11 uur; „Sabrina" alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een avontuurlijk vrouwtje", 18 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Désirée", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Zuiderkapel: J. v. Oostveen, 10 uur; doop- dienst, 4.30 uur. Leger des Heils, Schagchel- straat: Majoor en mevrouw II. Lahuis, 10 en 8 uur. Stads-Evangelisatie, Lange Heren straat: A. Bouwens, 10 en 7 uur. Cultura: Wijdingsmorgen Ned. Ver. van Spir. „Har- monia", 10.30 uur. MAANDAG 21 MAART Begijnhofkapel: Bijeenkomst Hermann Zaiss Comité, 8 uur. Zang en Vriendschap: Bij eenkomst van „De grotere Wereld", 8 uur. Roxy: „Twee matrozen te paard", alle leeft., 2.30 uur. „Een killer zoekt zijn prooi", 18 jaar, 8 uur. Minerva: „De Forsyte sage". 18 jaar, 8.15 uur. Lido: „Muiterij op de Caine", 14 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Studio: „Muiterij op de Caine", 14 jaar, 2.15. 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „De woestijn leeft", alle leeft.. 2. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Sabrina", alle leeft., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: .,Een avontuurlijk vrouwtje". 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Désirée", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. ding van de heer J. J. Loerakker gehouden vergadering aangenomen, nadat dr. W. J. J. Dijsselbloem, directeur van het ARKA- bureau en vertegenwoordiger van de ver eniging in de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in ambtenaren zaken, een uiteenzetting had gegeven van de verloop der onderhandelingen. In de des middags gehouden vergade ring van de Centrale Commissie hadden de R.K. centrale, de Christelijke centrale, de centrale voor Hogere Rijksambtenaren en het Ambtenarencentrum meegedeeld, dat zij ook de nieuwste voorstellen onaan vaardbaar achtten. Spreker deelde mee, dat de Algemene Centrale Overheidsper soneel (aangesloten bij het NVV) de moed had kunnen opbrengen om wel accoord te gaan, zij het ook met enkele wijzigingen. Verloop der onderhandelingen Dr. Dijsselbloem herinnerde er aan, dat de onderhandelingen geopend werden doordat de regering begin October met een voorstel kwam tot verdere denivellering van de ambtenarensalarissen. De salaris sen boven de rang van adjunct-commies A zouden worden verhoogd met een bepaald percentage, hetgeen maximum 3% be droeg. De ambtenarencentrales in het ge organiseerd overleg hebben toen unaniem verklaard wel over het voorstel in discus sie te treden, wanneer echter gelijktijdig de positie van de laagst- en laagbezoldig- den in beschouwing kon worden genomen. Zij baseerden hun eisen op de feitelijke belangrijk hogere bezoldiging, die in de sector van het particuliere bedrijfsleven wordt betaald en derhalve op de bezoldi gingsachterstand, die de ambtenarensala rissen kenmerkt. Spreker deelde mee, dat vier van de vijf centrales aan de regering rapporten en voorstellen hebben aangeboden, waarna de regering met een rapport en nieuwe voor stellen ter verbetering van de positie van het overheidspersoneel kwam. Hij zeide, dat de verhoging enkele centen per uur bedroeg, maar dat de voorstellen onaan vaardbaar waren. De regering baseerde haar voorstellen op een vergelijking tus sen de regelingslonen in het particuliere bedrijfsleven en de lonen van het over heidspersoneel. Uitvoerig behandelde dr. Dijsselbloem de diverse voorstellen en ook de nieuwe, waarover in de laatste week is gesproken. Mogelijk had de regering gehoopt op een overeenstcliming, omdat volgende week de begroting van Binnenlandse Zaken in de Eerste Kamer behandeld wordt. De re gering wilde dus onder druk iets verder gaan dan vroeger, maar volgens spreker werd aan de belangen van de laagst- en laagbezoldigden nog te weinig aandacht besteed. De centrales kregen de voorstellen Dinsdag j.l. onder ogen en vroegen de beslissing uit te stellen tot Vrijdag. Het resultaat is inmiddels bekend geworden. Naar sprekers mening heeft de ACOP de schutse willen zijn van de ge leide loonpolitiek. „Wij moeten echter van de geleide in de gecoördineerde loonpoli tiek komen", aldus spreker. Wanneer wij aldus spreker het uitgangspunt van de regering bij heel deze loononderhandelingen in ogenschouw ne men, namelijk de gunstige situatie van de overheidslonen ten overstaan van de rege lingslonen in het particuliere bedrijfsleven, doet het toch wel bevreemdend aan, dat deze regering door telkens weer verhoging van haar aanvankelijke voorstel met enkele centen, de onhoudbaarheid van haar eigen standpunt demonstreert, tenzij deze regering alleen maar uit goedheid en niet uit rechtvaardigheid heeft gehan deld. De organisaties van overheidsperso neel en ook de ARKA vragen niet om een welwillende, maar vooral om een recht vaardige regering, die aan de werknemer het loon geeft wat zijn arbeid hem waard is, maar wat ook aan deze werknemer een levensmogelijkheid biedt welke overeen stemt met zijn stand en staat. Dr. Dijsselbloem zei, dat de verantwoor delijkheid niet gedragen kan worden. Wat zal er nu gebeuren? In plaats van in het georganiseerd overleg, waarin het pro bleem tot een oplossing moet komen, zal in de Tweede Kamer een besluit genomen moeten worden. De kamerfracties zullen ingelicht worden wat het standpunt van de ARKA is. Spreker hoopte, dat de leden de ARKA trouw zullen blijven, dat deze geen acties buiten het hoofdbestuur zullen voeren en dat zij niet zullen kankeren tegen het hoofdbestuur, maar dit trouw zullen volgen. Bondsvergadering ARKA Het hoofdbestuur van de ARKA heeft een bondsvergadering uitgeschreven voor Woensdag 30 Maart in Krasnapolski te Amsterdam. Een personenauto uit Groningen met twee inzittenden is Vrijdagmorgen om streeks 10 uur te Garrelsweer in het Dam- sterdiep gereden en onder het ijs geschoten. De beide inzittenden, de 26-jarige J. Wol- ters uit Groningen en dienst 25-jarige broer, zijn hierbij om het leven gekomen. Omtrent de oorzaak van het ongeval tast men nog in het duister, want de weg was ter plaatse nagenoeg niet glad en evenmin bochtig. Twee personen, die zich in de on middellijke nabijheid bevonden, hebben nog getracht de inzittenden uit de wagen te halen, maar zij slaagden hierin niet. Een kraanwagen uit Appingedam trok latei- de auto op het droge. Laatste reis van kapitein C. C. Goedewaagen Met 968 passagiers wordt het nv.s. „Wil lem Ruys" in de vroege morgen van Don derdag uit Indonesië, Malakka en Ceylon te Rotterdam verwacht. Voor de gezagvoerder van het schip, kapitein C. C. Goedewagen, uit Den Haag, tevens ccimimoöore van de Lloyd-vloot, be tekent dit niet alleen het einde van zijn 17de reis als zodanig op de „Willem Ruys", maar ook het einde van zijn ruim 40-jarige zeemansloopbaan in dienst van de Lloyd, daar hij nu met pensioen gaat. ADVERTENTIE NEEM PER MAN DRIEKWART KAN Publicatie Nederlands Zuivelbureau, 'jGrovenhoge WASHINGTON/LONDEN (Reuter) Het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken is van plan om de verslagen van alle oorlogsconferenties van geallieer de leiders Cairo (1943), Teheran (1943), Potsdam (1945) te publiceren voor 30 Juni zo verneemt Reuter uit betrouwbare bron. Welingelichte functionarissen hebben echter verklaard, dat de wereldreactie op de publicatie van de conferentiedocumen ten van Jalta mogelijk een nieuwe beoor deling van het publicatieprogram nodig zal maken. Een woordvoerder van het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft mede gedeeld, dat Groot Brittannië ook tegen de publicatie is van de documenten van Pots dam. Op de conferentie werden de plannen voor de bezetting van Duitsland opgesteld door maarschalk Stalin, president Truman en de Britse premier. (Eerst Churchill en later Attlee). In bevoegde kringen, aldus Reuter, heeft men de hoop uitgesproken, dat de ontstemming over de publicatie van „Jalta" zoals die uit reacties in vele landen is gebleken, het Amerikaanse departement er van zal weerhouden, de documenten van Potsdam uit te geven. Reuter tekent hier bij aan, dat evenals te Jalta te Potsdam geen gemeenschappelijk rapport werd op gesteld. Iedere delegatie maakte haar eigen aantekeningen. Waarschijnlijk zou Wash ington de Amerikaanse aantekeningen wil len publiceren. Tot de belangrijkste besluiten van Pots dam behoorden die over de verdeling van Duitsland in vier bezettingszones, het toe voegen van bepaalde Duitse gebieden bij Polen, het sluiten van vredesverdragen met Italië, Finland en andere Oost-Euro- pese landen, die thans onder communis tisch bewind staan. Ook de processen van Neurenberg werden voorbereid. De mili taire leiders hielden in Potsdam geheime vergaderingen. Dulles verdedigt zich De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, heeft op een persconferentie te Ottawa verklaard, dat de publicatie van de documenten van Jalta in overeenstemming is met het aan vaarde Amerikaanse gebruik. De minister is in Canada voor besprekingen met leden van de regering en het parlement. Vrijwel alle essentiële feiten zijn reeds onthuld in boeken en mémoires van Sir Winston Churchill en de voormalige Amerikaanse ministers van Buitenlandse Zaken Edward Stettinius en James Byrnes. De minister legde er de nadruk op, dat de gepubliceer de documenten over Jalta niet volledig zijn. Er zijn gegevens over Jalta in de particu liere stukken van president Roosevelt, waarover men niet kan beschikken. Ook de woordvoerder van Dulles' depar tement, Suydam, heeft het publiceren van de Jalta-documenten verdedigd. De publi catie van een aantal stukken betreffende de betrekkingen tussen de Verenigde Sta ten en China in de jaren veertig is in voor bereiding. Suydam weigerde antwoord te geven op de vraag, waarom juist de stuk ken inzake de conferentie van Jalta zijn gepubliceerd en niet die van Caïro, Tehe ran of Potsdam. Hij verklaarde, dat de pu blicatie een „onderdeel vorm van een ge wone uitgave van een reeks". James Reston, de Washingtonse corres pondent van de New York Times, schrijft, dat de „tragedie van Jalta het falen van Groot-Brittannië en de Verenigde Staten is om hun politiek ten overstaan van de Sovjet-dreiging te coördineren". De docu menten staan vol met Brits-Amerikaanse geschillen die Stalin in staat stelden de een tegen de ander uit te spelen. Reston voegt er aan toe, dat Roosevelt en Churchill, on der de drang van de oorlog en vastbeslo ten om naar buiten de schijn van volledige eensgezindheid op te houden, bijna zeven maanden onderhandelden over de noodza kelijkheid van een conferentie met Stalin, maar er niet in slaagden over vele politie ke doelen vóór de conferentie tot overeen stemming te komen Volledige teksl De New York Times beweert de „groot ste productieprestatie", ooit door een krant geleverd, te hebben volbracht met de pu blicatie (Donderdag) van de volledige tekst die ongeveer 500.000 woorden telt. De krant bestond uit 92 pagina's, waarvan dertig waren gevuld met de bewuste tekst. Er werden meer dan 700.000 exemplaren ge drukt. De Washingtonse correspondent kreeg de documenten Dinsdagavond, op voorwaarde, dat de stukken volledig zou den worden weergegeven. Zes journalisten controleerden de tekst, die tezamen met het nieuws en de advertenties van de dag in 12 uur en 45 minuten werd gezet. Kortstondig en stormachtig leven? TOKIO (Reuter-AFP). Itsjiro Hato jama, leider van de Japanse democratische partij, is door de Nationale Vergadering herkozen als premier van Japan, kort na dat zijn kabinet formeel was afgetreden. De nieuwe verschilt nauwelijks van het kabinet van voor de verkiezingen, die on langs voor de nieuwe kamer zijn gehouden. Mamoroe Sjigemitsoe is vice-premier en minister van Buitenlandse Zaken. Minister (belast met de defensie) is Arata Soegihara. Hatojama leed een nederlaag, doordat zijn democratische candidaat als voorzitter van de Kamer werd afgewezen voor de liberaal Sjodji Masoetani. Een socialist werd tot vice-voorzitter gekozen. Bij deze verkiezing gingen'de liberalen en de socia listen samen, Volgens politieke waarne mers wijst dit samengaan op een kortston dig en stormachtig leven van de regering- Hatojama. Hatojama kreeg 254 stemmen tegen de liberaal Soezoeki 160. Hatojama heeft op een persconferentie nogmaals zijn verlangen uitgesproken om „een vreedzame buitenlandse politiek" te voeren, in het bijzonder jegens communis tisch China en de Sovjet-Unie. „Een vriendschapsmissie" zal pogen in Washing ton alle misverstanden met betrekking tot deze politiek uit de weg te ruimen. „De veranderlijkheid der virussen, ziekteverwekkende organismen die zelfs met de microscoop nauwelijks waarneembaar zijn, blijft altijd een der grootste raad sels". Dit zei prof. dr. J. van der Veen Vrijdagmiddag bij zijn inaugratie als gewoon hoogleraar in de gezondheidsleer, bacteriologie en virologie aan de R.K. universiteit te Nijmegen. Prof. Van der veen voegde hieraan toe, dat men overigens niet pessimistisch hoeft te zijn over de mogelijkheid om een doeltref fende bestrijdingsmethode voor influenza te vinden. De mens, het slachtoffer van de activiteit der ziektekiemen, wordt direct betrok ken in de onderzoekingen daarnaar. Maar alles, wat leeft verandert snel. Dit geldt net zo goed voor ziektekiemen als voor de mens. Het veranderend karakter van infectieziekten stelt de wetenschap der medische microbiologie voor talrijke moeilijke vraagstukken. Tegen het einde der vorige eeuw ontdekte men ziekte kiemen, welke microscopisch niet zichtbaar waren. (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer heeft de heer Wagen a ar (C.P.N.) in tweede aanleg gesproken naar aanleiding van het ant woord van minister Luns op zijn interpel latie over de zeven naar West-Duitsland ontsnapte oorlogsmisdadigers. Hij vroeg waarop het „vei-minderd pessimisme" van minister Luns steunde. Men heeft naar zijn mening te veel vertrouwen in de regering te Bonn, die volgens hem nog niets van het nazisme over boord had geworpen. Tenslotte kwam de heer Wagenaar met een motie, inhoudende dat de Kamer niet eerder over de Parijse Accoorden zou be slissen, voordat de ontvluchte oorlogsmis dadigers aan Nederland zouden zijn uitge leverd. Verder wilde hij in een tweede motie de Kamer haar ontevredenheid laten uitspreken, dat de uitlevering van zes dei- zeven ontsnapten nog niet had plaats ge vonden, mede als gevolg van de houding der West-Duitse regering. Minister uns verklaarde dat zijn „ge nuanceerde optimisme" berustte op goed vertrouwen in de West-Duitse regering. In het belang van verwezenlijking der arres tatie van de zevende oorlogsmisdadiger was het echter niet verstandig mee te delen op welke redenen dit optimisme dan wel gebaseerd was. De minister meende niet, dat de regering te Bonn van kwade trouw te betichten viel. De minister achtte het uitgesloten hoewel men in politieke zaken nooit iets met zekerheid kan voorspellen dat- de ontvluchte oorlogsmisdadigers een plaats in de Duitse weermacht zouden krijgen. Maar als dat zou gebeuren, zou onze rege ring dit zeer ernstig vinden. Zonder verdere discussie verwierp de Kamer de communistische moties, die alleen de communistische stemmen kregen. Deze submicroscopische elementen kre gen de Latijnse naam: virus, hetgeen be tekent: vergiftige vloeistof. Het influenza-virus is al zeer wispel turig en heeft reeds vele pennen in bewe ging gebracht. De wetenschap heeft nu uitgemaakt, dat er drie duidelijk te on derscheiden groepen virussen voorkomen, welke worden aangeduid met influenza A, B. C. „Wij weten nu", aldus prof. Van Een aantal personen uit West-Europa en de V. 3. is in Barbizon (Frankrijk) bijeen gekomen voor een weeleend, dat een ver volg is van een in 1954 in Oosterbeek ge houden internationale conferentie. Prins Bernhard, die de initiatiefnemer is, zal evenals destijds in Oosterbeek, het voor zitterschap bekleden. De idee van deze soort conferenties is, buiten iedere bestaande internationale or ganisatie om personen bijeen te brengen, die verschillende politieke en sociale rich tingen vertegenwoordigen, teneinde op informele wijze te spreken over proble men, waarvoor de Westelijke wereld zich thans geplaatst ziet: problemen der Euro pese eenmaking, defensie, kolonialisme, communisme, de betrekkingen tussen Europa en de V.S., economische en sociale problemen en dergelijke. Dezelfde mensen, die aan de conferentie van Oosterbeek hebben deelgenomen, zijn thans weer bijeen: onder andere de hui dige Franse premier Edgar Fa ure, de hui dige Franse minister van Buitenlandse Za ken Antome Pinay, de voormalige Belgi sche minister van Buitenlandse Zaken Paul van Zeeland, de voormalige Labour- minister Hugh Gaitskell en de Franse mi nister van Overzeese Gebiedsdelen Pierre Henri Teitgen. Dr. J. J. van Loghem jr., directeur van de bloedtransfusiedienst van het Neder landse Rode Kruis heeft Vrijdag te Genève medegedeeld, dat het Nederlandse Rode Kruis 6.000 flessen gedroogd bloedplasma van 10.000 vrijwillige Nederlandse schen kers aan de liga van Rode Kruisvereni gingen zal aanbieden. Dit bloed zal dan kosteloos aan iedere Rode Kruisvereni ging waar ook ter wereld beschikbaar ge steld kunnen worden. Prof. C. J. Bakker, hoogleraar in de ex perimentele natuurkunde in Amsterdam, die de benoeming als directeur-generaal van de Europese raad voor kernonderzoek (CERN) heeft aanvaard, zal tot 1 Septem ber, wanneer de benoeming ingaat, optre den als plaatsvervangend directeur-gene raal en als zodanig de plaats innemen van prof. E. Amaldi. die het nodig heeft geoordeeld weer vrijwel al zijn tijd te wij den aan zijn universitair werk in Rome, der Veen, „dat influenza-A-epidemieën in de regel om de 3 of 3 jaar terugkeren in- fluenza-B om de 4 tot 6 jaar, terwijl over het voorkomen van influenza-C-epidemie- en nog weinig bekend is". De onvatbaarheid, ontstaan na het door maken van influenza, is betrekkelijk kort. Patiënten kunnen bovendien achtereen volgens door influenza virus-A en virus-B worden aangetast. De indeling in de groe pen A, B en C is grof, aldus spreker. Bin nen die groepen treffen wij nog vele fijne schakeringen. Voortdurend treden hier nog wijzigingen en variaties op. Prof. dr. J. van der Veen besloot zijn voordracht met te vertellen, dat allerwege in wetenschap pelijke medische kringen aan het influen- za-vraagstuk wordt gewerkt. Op deze wijze tracht men inzicht te verwerven in het grillige gedrag van het influenza-virus. En als men het inzicht in virussen welke ziekte dan ook verwekkend gaat in dienst stellen van de oorlogvoering en zogenaamde bacteriologische wapens, dan verzaakt de arts zijn primaire plicht: hulp te verlenen en te genezen. De arts als ziek- tebrènger is een gruwelijke situatie, die niets met roeping te maken heeft. De heer -T. L. Krefft is de enige Neder landse immigrant die tijdens de recente overstromingsramp in Nieuw-Zuid-Wales is omgekomen. De Nederlandse immigratie attaché in Canberra heeft in een telegram aan de commissaris voor de emigratie medegedeeld, dat het onwaarschijnlijk is dat méér Nederlandse slachtoffers zijn te betreuren. De verbindingen met het ramp gebied zijn weer hersteld, waardoor men een overzicht heeft gekregen van de aan gerichte schade en het aantal slachtoffers. De materiële schade die aan eigendommen van verscheidene Nederlander werd aan gericht is aanzienlijk. In de volgende plaatsen zijn geen Nederlanders getroffen: Bingara, Coonamble, Gleen Innes, Graf ton, Inverall, Kampsey, Manilla, Muswell- brook, Maitland, Nyngan, Narromine, Port Macquarie, Wellington, Walgett, Wal- cha en Warren. LONDEN (United Press) De socialis tische oppositie heeft opnieuw een motie ingediend waarbij een viermogendheden- conferentie wordt gevraagd met Russische geleerden over de uitwerking op de lange duur op de mensheid van de veelvuldige atoomexplosies. Dinsdag zal het Lagerhuis een debat wijden aan dit onderwerp. Mep. neemt aan dat dit het eerste parlemen,ts- debat in het Westen is waarbij het. Affect van de atoomontploffingen ter sprake komt. Dat de regering accoord ging met dit de bat illustreert de groeiende ongerustheid over de uitwerking van de atoomproeven op de mensheid en of de atrnosfeer moge lijk met teveel radio-activitbit zou worden geladen. Sir Winston zei niet lang geleden, dat de ongerustheid dien aangaande over dreven werd. De leider vaif de oppositie, Attlee, heeft verzocht alle, atoomproeven stop te zetten en men tot ee;n algehele ont wapening in de wereld zoi* zijn overeen- j gekomen. Vrijdagmiddag halfvier is de 79-jarige heer R. A„ toen hij in de Roetersstraat te Amsterdam van het trottoir op de rgweg stapte, door een passerende vrachtauto aangereden. De man kreeg het rechterach- tèrwiel van dc wagen over zich heen en was vrijwel onmiddellijk dood. Men ver moedt dat de heer A. door de hevige sneeuwval verblind is geraakt en de auto niet heeft zien naderen. Het stoffelijk over schot is naar het Wilhelminagasthuis ver voerd. FRANKFORT (Reuter) Otto Strasser, eens Hitiers naaste medewerker, later diens tegenstander, is Vrijdag na 22 jaar in bal lingschap te hebben geleefd, op het vlieg veld Frankfort aangekomen. Er waren tal rijke journalisten, film- en televisie-ver slaggevers en geestverwanten van Strasser aanwezig. Strasser zeide zich een Duitsland te wen sen, dat onafhankelijk is zowel van het Kremlin als van Wallstreet. Hij noemde West-Duitsland een „Amerikaans protecto raat" en Oost-Duitsland een „Russische ko lonie". Hij zou voor Duitsland een politiek van gewapende neutraliteit voorstaan tus sen Oost en West, zoals Zweden en Zwit serland die voeren. Met nadruk verklaarde hij, dat hij zich niet candidaat zou stellen voor de Bondsdag. Voorts was Strasser van oordeel, dat de West-Duitse bewapening de hereniging van het land veel moeilijker of zelfs onmogelijk zal maken. Strasser, die eens de leider was van het „Zwarte Front", de organisatie die zich van de nationaal-socialisten afscheidde kort voordat I-Iitler aan de macht kwam, woon de tijdens de jongste oorlog in Canada. Na jaren vergeefse pogingen te hebben gedaan om in West-Duitsland te worden toegela ten, werd hij vorig jaar door een West- Duitse rechtbank in het gelijk gesteld, waarop de bondsregering hem wel een pas poort moest verstrekken. Hij zei van plan te zijn een rondreis door de bondsrepubliek en West-Berlijn te zul len maken. Daarna, over vijf of zes maan den, hoopte hij meer over zijn politieke plannen te kunnen zeggen. MOSKOU (Reuter). Het Russische Nieuwsagentschap Tass heeft gemeld, dat twee onbekend gebleven personen een in braak hebben gepleegd in de appartemen ten van de Russische technicus Korovia- kovski in Stockholm en „zijn eigendommen overhoop hebben gehaald". De inbraak wordt toegeschreven aan „Stockholm' agenten". De politie heeft de daders nog niet kunnen opsporen. Volgens Tass wer den slechts enkele onbelangrijke dingen gestolen. De technicus bevindt zich vol gens Tass in Zweden „met een officiële opdracht om producten in ontvangst te nemen, die in opdracht van de Russische regering in Zweden zijn gemaakt". (U.P.) Twee personen die de Zweedse veiligheidspolitie de vorige week heeft ge arresteerd onder verdenking van spion- nage zijn in staat van beschuldiging ge steld, beschuldigd van spionnage en van tegen de Zweedse staat gerichte activiteit. De twee zijn Arthur Oertenblad, een Zweedse reservekapitein in wiens eetgele genheid van spionnage verdachte Tsjechen samenkwamen, en Paul Lahovary, gewe zen Roemeens persattaché, die vluchtelin gen heeft bespionneerd en over hun doen en laten rapport uitbracht aan de Roe meense militaire attaché, Salcudeanu. Zij werden meteen in hechtenis genomen. ADVERTENTIE ,,Ik stoor toch niet? Zo'n gezellig familiefeest. Familiefeest? Hoe kom je er bij?" „Wel, al die vrolijke mensen binnen." „O, nou snap ik het. Mijn vrouw en ik luisteren naar de Showboat." „De Showboat? Is het dan een uitzen ding? Het lijkt net echt!" NatuurlijkIk heb je toch verteld van onze nieuwste aanwinst: Draadomroep op eigen toestel. Dat is ook net echt. Studioklank, meneer Inderdaad, Draadomroep verhoogt de waarde van Uw toestel. Hilver- surrilenll, Keulen, Hamburg, Brus sel.zonder enige storing door at mosferische invloeden, stofzuigers, eiectrische apparaten, trams enz. U geniet van de zuivere studioklank - op volle bandbreedte die Uw toestel via beschermde muziekl ijnen bereikt*. Laat U ook aansluiten en U hoort het fijnste het best! *Als U in het gebied van een gemo derniseerd 4-programma-net woont. geeft storingvrije studioklank

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5