261m M 3 28 III29 DURE ANTHRACIET De zwarte spin va 30 Kerkdiensten Kort en bondig De Spsarnestad" ZATERDAG 19 MAART 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Betaling abonnementsgeld per giro KLEDING Burgerlijke Stand van Haarlem Op 23 Maart Christelijke scholendag in „Dreefzichi'* Incasseerder haalde acht jarig kind uit water Nachtdienst apotheken Provinciale bijdrage Stichting 1940-1945 Opening Chr. Lyceum Marnix van St. Aldegonde Collecte Leger des Heils VICTORIOUS WALES SEVEN SISTER WALES Voor de kinderen •l- |\^H Onderwijzersexamen RESA-HILVERSUM Zuigelingenzorg door Oranje-Groene Kruis FEUILLETON door Mark Cross DINSDA ZATERDAG ND A& MAAND AG ^^^^&DtNSDA A ART ff JÊ M A AR.Jy MAART ËL B MAART WOENSDAG MAART „Désirée" (Palace). Het verhaai van het vastberaden burgeresje Désirée, dat in het leven van Napoléon Bonaparte een zo belangrijke rol heeft gespeeld, zal velen be kend zijn. Immers het boek en het radio hoorspel vonden gretig aftrek. Waarin nu de charme van deze historie ligt hebben wij niet kunnen ontdekken, want de verfilming van de levensgeschiedenis van Napoléon en zijn diverse vriendinnetjes en vijanden is nu niet bepaald zo dat ze in uw herinnering zal voortleven. Jean Simmons en Marlon Brando, die de hoofdrollen vertolken, boeien af en toe door hun opmerkelijk goede spel, maar voor het overige zit men zich meestal langdurig te vervelen. Daarbij komt nog, dat de kleuren in deze CinemaScope rolprent dikwijls uitermate lelijk zijn. Geen indrukwekkende filmgebeurtenis derhalve. H. d. G. „Een killer zoekt zijn prooi" (Roxy) Deze door Technicolor mooi in de verf ge zette, spannende rolprent biedt ons het ver haal van Clara (Linda Darnell), de gewezen verloofde van een gangster. Zij wil opeens schoon schip maken en is zelfs van plan tegen haar ex-geliefde te getuigen. De gang ster zou geen gangster zijn als hij niet prompt een beroepsmoordenaar (Jack Pa- lance) achter haar aan zond met de op dracht haar voor eeuwig het zwijgen op te leggen. Dit lukt niet al te best. temeer daar Clara een meer dan vriendschappelijke be trekking heeft aangeknoopt met de bokser Russ Lambert (Robert Mitchum). Deze laat ste treedt op als haar beschermengel en weet haar diverse keren uit de klauwen van de moordenaar te redden. Het verhaal be reikt zijn hoogtepunt, wanneer de drie hoofdpersonen, tezamen met andere passa giers gezeten in het slingerende schuitje van een kabelbaan en zwevend boven een ontzettende diepte plots door het breken van een kabel in doodsgevaar komt te ver keren. Russ slaagt er na een adembenemen de sprong in om hulp te halen. Tenslotte levert hij ook nog een gevecht op leven en dood met de beroepsmoordenaar, die tot ieders opluchting over de rand van de ka belwagen valt en een ijzingwekkende dood vindt. Hiermede werd het „happy end" ver zekerd. De gehele week speelt des middags in hetzelfde theater de vrolijke film „Twee matrozen te paard". Een gezellige geschie denis van twee matrozen, die een renpaard kopen en er de malste dingen door beleven. Een aardig meisje (Marie Wilson) houdt hen gezelschap. H. S. „Een avontuurlijk vrouwtje" (Frans Hals. Deze film, waarin de charmante Martine Carol de hoofdrol speelt, is als een kleurrijk prentenboek. Het is een dwaze verbinding van bloedige ernst en aller- luchthartigste pikanterie, zonder dat een dezer twee ook maar één moment alleen heersen. Het geheel speelt zich af in een sfeer van de oorlog, die de regisseur tussen Frankrijk en Italië laat bestaan, maar het is een f eestoorlog. De dialogen van Jean Anouilh zijn spits en - oorlog of geen oorlog - de liefde met de Franse slag is hoofdbe standdeel. „Een avontuurlijk vrouwtje" is een allergezelligste film. N. U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op 5 onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en j vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 6.50. post- a bonnés f 7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden j vóór het eind van de maand Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn for- j muiieren op aanvraag gaarne ter beschikking. In dit geval dient men - wel voor voldoende saldo op de giro- S rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE J „Muiterij op de Caine" (Studio en Li do) In een bespreking in „Erbij" hebben wij al ons oordeel gegeven. Het luidde, ondanks alle lof, die de film (in de V.S.) ten deel viel toch niet bewonderend. De nadruk valt zozeer op een onbelangrijke nevenintrige, dat het hoofdthema er beslist aan tekort komt. Pas tegen het einde, met name in de rechtszaak en het overwinnings feest, krijgt de film allure. Zij is zeer zeker met veel vakmanschap gemaakt. Dat vak manschap staat borg voor enige uren scan ning, die deze versie van de roman en het toneelstuk „Muiterij op de Caine" dan toch nog tot een aanbevelenswaardige aangele genheid maakt. Fr. „Sabrina" (Rembrandt) Audrey Hepburn trekt als grote favoriete nog steeds talloze bezoekers, reden waarom haar „Sa brina" is geprolongeerd. „De woestijn leeft" (L u x o r) Deze bij zondere film is opnieuw geprolongeerd. „Im Weissen Rössl" (M inerva) Tot en met Zondag viert het operette-plezier hoogtij in Minerva. Maandag en Dinsdag kan men De Forsyte Sage bewonderen in een aantrekkelijke filmvoorstelling. ADVERTENTIE NAAR MAAT Zonder vooruitbetaling Coupcursbcjoek aan Kul* DE KLEDINGSPECIAUST KINKERSTRAAT 26 - AMSTERDAM Tel 87242 - Na 6 uur: 126039 caxoa>yxr<Kx>yxxxxyxcoooooc<xxxxx>X)Cxx HAARLEM, 18 Maart 1955 BEVALLEN van een zoon: 17 Mrt, C. H. GeelProost; A. M. van LuijkDoesburg; 18 Mrt, S. M. HeintjesKoster. BEVALLEN van een dochter: 18 Mrt, M. H. C. FlapperLandmeier; I. R. Bonnet— Tjaden. OVERLEDEN: 16 Mrt, J. Otter, 69 j„ Haze- paterslaan: M. J. de KruijffHeerens. 68 j., Bisschop Ottcstraat; 17 Mrt, C. E. Jansse Kensen, 92 j., Fuhrhopstraat; F. J. C Eijlast, 80 j., Justus van Maurikstraat; C. Wijnands Duijnker, 66 j.. Generaal Joubertstraat. Ook dit jaar heeft het bestuur van de Bond van Christelijke Scholen voor Haar lem en omgeving een scholendag georgani seerd. Op Woensdag 23 Maart zal deze in restaurant „Dreefzieht" te Haarlem plaats vinden. De inspecteur van het Lager On derwijs heeft er geen bezwaar tegen dat op dc-ze datum de scholen vrijaf krijgen, mits de onderwijzers en onderwijzeressen de ver gadering bezoeken. Naar het programma luidt zal de bijeen komst des ochtends om 9.30 uur geopend worden, waarbij de heer B. J. Thijssen, voorzitter van het bestuur, een inleidend woord spreekt. Daarna houdt professor dr. A. R. Hulst een lezing getiteld „Archeolo gische aantekeningen bij de tempel van Sa lomo". Het bestuur biedt de aanwezigen in het middaguur een lunch aan. Des middags wordt er gezongen door het koor van de Da Costa Kweekschool en vervolgens zal de heer H. Sehaer iets zeggen over de kunst van het vertellen en voordragen uit „Rlckerlyc". Onder leiding van de heer H. J. Smit, zangleraar aan de Da Costa Kweek school volgt hierna gemeenschappelijk zin gen, waarna de vergadering gesloten wordt. Om kwart over één Vrijdagmiddag raakte de 8-jarige Ronald van der Meer uit de Holsteinstraat in het water van de Paul Krugerkade. Vermoedelijk is het ventje er spelenderwijze ingeduwd, doch dit is nog in onderzoek. De 35-jarige in casseerder G. G. van der Weide uit de Dorreboomstraat, die juist met zijn auto langs reed, stopte en verliet zijn auto om het ventje na te springen. Hij slaagde erin Ronald, die al drie meter van de kant was afgedreven, zwemmende te redden. Zowel de jongen als zijn redder werden in een woning in de nabijheid van droge kleren voorzien en de heer Van der Weide besloot zijn gelukkige interventie van deze dag door Ronald per auto keurig thuis af te leveren. Firma C. G. LoomeiiT en Zn., Barteljcris- straat 11. telefoon K)175. Park-nnotheek, Kleverparkweg 13, tele foon 11793. AootheeV 't, Gildehuys, Koninginneweg 3, telefoon 12038. Anothe^V J. Krijnen, Eksterstraat 100. telefoon 25360. ZONDAG 20 MAART 1955. IIAAKLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk, 1 Grote Markt. Consistoriekamer. 3.30: Litur gische dienst voor slechthorenden. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. J. Heidinga 7: Ds. K. Bijlsma, van Monnikendam. Dienst uitg. v. d. Commissie voor Bijzonder Kerkc- werk Vooraf zangdienst van 6.457 uur. Xoorderkerk, Velserstraat. Zaterdag 4—5: Biri-tond in de Gerfkamer. Zondag. 10.30: Prof. Dr. G. C. van Niftrik, van Amsterdam 7. Ds. R. Bijl. Oosterkerk. Zomerkade, 10: Ds. S. H. J. Voors. 7: Geen dienst. Bakenesser- kerk, Vrouwestraat. 8.30: Repetitie Kinder koor v. d. Kinderkerk. 9.30: Kinderkerk. Dhr. C. Spaans. 10.30: Jeugddienst. Ds. W. M. van Asperen. 4.30: Padvindersdienst. Gebouw Vrijz. Hervormden, Jacobstraat. 10.30: Ds. R. Bijl. Medewerking v. h. Kerk koor. Kapel Sarepta, Hazepaterslaan. 9 30: Kinderkerk. Ds. G. J. Waardenburg. 10.45: Dr. G. Snijders. Diaconessenhuis, Hazepa terslaan. 4.30: Ds. S. H. J Voors. Rusthuis. Jansstraat. 10.30: Dhr. A. F. Beeks. Jeugd- kapel. Noord, Molenaerstraat 10.30: Dhr. F. R. Aschoff. Oost, Zomerkade 10: Dhr. J. de Vink. West, Leidsestraat 10: Dhr. J. de Sma len. Centrum, O. Groenmarkt. 10: Dhr. K. H. Oosterhagen. Eglise Wallonne. 10 30 h.: Service preside par le pasteur J. F. Baudraz Deutsche Ev. Kirchengemeinde, Waalse Kerk. 20 Uhr: Gottesdienst mit Abendmahl. Church of England. Kinderhuissingel. Eve ning Service 3 pm. Christian Science, First Church of Christ, Scientist. Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11,15: Engelse Taal. Woensdag, Lange Veerstraat 16. 8: Avondbijeenkomst. The Bethel Pentecostal Temple, Tempeliers straat 55 rood. 3: Evangelist C. J. H. Theijs Woensdag 7: Bidstond o.l.v, Br. A. Wallaart. Ned. Herv. Evangelisatie, Nassauplein 8. 10 en 5: Dhr. K .Asmus, van Zwijndrecht. Woensdag 7.30: Ds. J. v. Dijk, van Garderen Alle-Dag-Kerk. Maandag 7.30 en Woensdag 3: Contactbijeenkomsten met Gerepatrieer- den in de Pastorie der Broederkerk, Park laan 32. Dinsdag 3: Rondetafelbespreking in de Broederkerk, Parklaan 34. Stads Evan gelisatie, Lange Herenstraat 6 10 en 7' Dhr. A. Bouwens, kapitein L. des H. met Koor zang. Woensdag 8: Ds. J. v. d. Schors, van Amsterdam. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. Joh. van Oostveen, Evangelist te Voorburg. 4.30: Doopdienst in het Sportfond- senbad, Frederikspark, o.l.v. Prcd. W. Dub beldam. Zang door W. de Moor. 8: Geen Jeugdsamenkomst wegens slotrally Youth for Christ in Begijnhofkapel. Opwekkings samenkomsten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Dhr. J. Sevensma, Evangelist te A'dam. O. R. G. Centrum, Westerhoutpark 1 A. 10.30 Ds. A R. de Jong. Vrije Evang. Gemeente, geb. Voorhelmstraat 3. 10 en 4.30: Voorg. A. H. van Gent. „De Vrije Gemeente", Ged. Oude Gracht 47. 10.30: Dhr E. Frater Smid. Evang. Luth. Gemeente. Witte Herenstraat. 10.30: Prof. Dr. W. J. Kooiman. Ver. Doops gezinde Gemeente. 10.30: Ds. S. M A. Daal der. 10.30: Peuzelaarsteeg 3. Dhr. J. A. Schreuder. Jeugddienst. Haarlem-O. Wijk- gebouw Ned. Herv. Kerk, Zomerkade. 19.30: Ds. C. P. Hoekema. Remonstr. Geref. Ge meente. 10.30: Ds. J. J. van Hille. Geref. Kerk. Wilhelminakerk, Ged. Oude Gracht 5759. 10: Ds. G. van Duinen, van Wasse naar. Voorb. H. Av. 5: Ds L. Hoorweg Jr. Zuid-Oosterkerk Richard Holkade 125. 10: Ds. L. Hoorweg Jr. Voorb. H. Av. en Openb. Be lijdenis. 5: Ds C. Goeman Lyceum-Aula, ingang van Merlenstraat. 9: Ds. C, Goeman, Voorber. H. Av. 5: Ds. E. de Jong, van Win terswijk. Geref. Kerk. Begijnhofkapel. 9 en 4.30: Ds. A Bos. Chr. Geref. Kerk. Raaks.'10 en 5: Ds. J. P. Geels. Geref. Gemeente. Rid derstraat 29. 10 en 4: Leesdienst. Dinsdag 7.30: Ds. L. Rijksen. Geref. Gem., L. Marga- rethastraat 10 en 4.30: Leesdienst. Vrijdag 7.30: Ds. Steenbok. Bidstond. Oud-Geref. Gem. in Ned., Parklaan 21. 10 en 4.30: Lees dienst. Dinsdag 7.30: Ds. Toes van Kinder dijk. Oud-Kath. Kerk, Kinderhuissingel 76 10: Hoogmis 17: Vesper. Woensdag 9.30: H. Mis. Baptiste Gemeente, Begijnhofkapel, Begijnhof. 10.30 en 7: Ds. J. W. Weenink. Dinsdag 8: Bijbellezing en bidstond. Leger des Heils, Schagchelstraat 26. Zaterdag Straatzang. Zondag 10: Gedenkdienst. 7: Openluchtsamenkomst op de Ged. Oude Gracht. 8: Verlossingssamenkomst. De sa menkomsten staan onder leiding van Ma joor en Mevr. H. Lahuis, van Amsterdam. Dinsdag 2.30: Gezinsbondsamenkomst. Tedere Zondag kindersamenkomsten om 12 uur. Leidster van de jeugd M. Bruis. Pinkster gemeente, Nieuwe Kruisstraat 14. 10 en 7.30: Opwekkingssamenkomsten. Sprs. de zende lingen Malström en Sagström (Zweden). Donderdag 7.43: Gebedsure. Vrijdag 7.30: Jcugdavond. Vergadering van Gelovigen, Ged. O. Gracht 47. 10: Samenkomst (Brood- breken). Bijbellezing, Ged Oude Gracht 47 Donderdag 8: K. Rozendal. Gemeente des Heercn, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomsten. Volle Evangelie Gemeente, Paul Krugerstraat 36. 10: Samenkomst. 12-13: Zondagsschool. 7: Opwekkingssamenkomst. Zevende-Dags Adventisten. Jacobstraat 6. Iedere Zaterdagmorgen 10: Gemeensch. Bij belstudie. 11: Prediking. Zevendedags-Bap- tisten Gemeente, tParklaan 21 Iedere Zater dag 10: Prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Corne- lissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerk dienst Hersteld Apost. Zending kerk, Wil- helminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefe ning. Apostolische Gemeente, Jacobijnestr. 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Soefi-Bewe- ging. 11: Universele Eredienst in de Aula van het Stedelijk Gymnasium. Prinsenhof. Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia", Jansstraat 83. 10.30: Wijdingsmorgen. Dhr. J. C. v. d. Hoeven, Den Haag. Broedergemeente. Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Daarna fami lieavond. Zondag 10.30: Dhr. R. Smit, van Den Haag, Jeugddienst. 7: Ds. H. Schutz. Gemeente Gods. 10: Cultureel geb. IJmuiden 7.30: Parklaan 21. Samenkomsten. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julia nakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag. 10.30: Dr. H. v. d. Loos, Jeugdappèl Immannëlkerk. 10: Ds. G. Koch. 7: Dr. H. v. d. Loos. Leger des lieils, Ceramstraat 4. Zaterdag 7: Straatzang Haarlem-Noord. Zondag 10: Inzegeningssamenkomst. 6.45: Openluchtsa menkomst Soendaplein. 7.30: Verlossingssa menkomst. 12: Zondagsschool. Dinsdag 2.15: Gezinsbondsamenkomst. Woensdag 1.30, 3, en 4.30: Jeugdsamenkomsten. Leiders: Ka piteins Joh. C. van Huizen en A. van Hui- zen-v. Ede. Samenwerkende kleinere Kerken. Sions- kapel, Eksterstraat. 19.15: Ds. Spliethoff. Ned. Prot. Bond. Berkenstraat 10. 10.30: Ds. R. G. v. d. Voet. Stichting „Petra". Woens dag 8: In verband met verbouwing der zaal somenkomst Maasstraat 8. Geref. Kerk. Ju- lianakerk. Kloosterstraat. 8.45: Ds. IJ. v. d. Zee, van Nw. Vennep. 5: Ds. M. Vrieze, Heemstede Noorderkerk, Velserstraat. 8.45: Ds. H. W. Wierda. 5: Ds. IJ. v. d. Zee. Sions- kerk, Eksterstraat 8.45: Ds. M. Vrieze, 3.30: Ds. H. W. Wierda. Noord-Sehoterkerk, Spaarnrijkstraat. 10: Ds. M. Vrieze. 5: Ds. H. W. Wierda. Chr. Geref. Kerk, Floresstr. 10 en 5.15: Ds. H. W. Eerland. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Dhr. Dorland. Jeugddienst, 19: Ds. van Dijl. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Dr. J. H. Stelma, Bl'daal. 19: Leervicaris J. Oskamp. Aula Chr. Ly ceum. 10.45: Ds. van Dijl. Kapel Irene, Meer en Bosch. 10: Ds. J. A. de Klerk, Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Dr. J. C. A. Fetter, Rem Em„ Den Haae. Doopsgez. Kring, in de Foyer van het Minerva Theater. 10.30: Ds. C. Soutendijk. Ned. Chr. Gemeenschaps- bond, Jac, v. Ruysdaellaan 7. Maandag 3: Samenkomst. Geref. Kerk. Koediefslaan 10: Dr. A. Dondorp. (V.m. in beide kerken Openbare Belijdenis en Voorber. H. Av.) 5: Dr. P. J. Richel. Camplaan 10: Dr. P. J. Richel. 5.30: Ds. G. van Duinen. Wassenaar. Geref. Kerk. Herenweg 111. 10 en 5: Dienst. V. H .A. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Dr. J. J. Louet Feisser. 10.30: Jeugdkapel. 1215 jaar in De Stal. 10.30: Zondagsschool Tyo H. van Eegheninstituut, van Lennepweg Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. A Braakman. N.H., Amersfoort. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. S J. Kalf. 7: Ds. Joh. Bronsgeest, H'lem. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. C. Klapwijk. Gedeputeerde Staten van Noordholland stellen de Provinciale Staten voor te be sluiten aan de Stichting 19401945, geves tigd te Amsterdam ten bate van de door die Stichting georganiseerde „inzamelings actie 1955' een bedrag van 20.000,uit de provinciale kas ter beschikking te stel len. De officiële opening van het Christelijk Lyceum ..Marnix van Sint Aldegonde" aan de Planetenlaan te Haarlem is bepaald op Donderdag 31 Maart. Des middags komen genodigden bijeen en des avonds wordt een feestelijke bijeenkomst gehouden. Vaan Maandag 21 tot en met Vrijdag 25 Maart zal het Leger des Heils (Stichter William Booth) in Haarlem zijn jaarlijkse inzameling houden voor instandhouding en uitbreiding van haar sociale en geestelijke arbeid. De collectanten zijn voorzien van een geldige volmacht ADVERTENTIE is de goedkoopste brandstof Grootste warmte. - Minste as. Langste brandduur. (Super kwaliteit) Afm. 20/30 ƒ11.15 per H.L. (le kwaliteit) Afm. 20/30 10.65 per H.L. Alleen-verkoop: BRANDSTOFFENHANDEL ff FR. VARKENMARKT 6—10 (Spaarne bij Viaduct) Telefoon 1-4-1-6-4 en 1-3-9-0-4 1 1 i v- JJ "tS: }oJ6 ADVERTENTIE De kortste en voordeligste opleiding: (Bekende Schriftelijke Cursus) iJawelhet eten was nou wel klaar en de tafel was door de jongens keurig gedektmaar waar bleef oom Tripje nou?! Tante Liezebertha had al telkens eens op de klok gekeken, en die verklapte, dat het allang etenstijd was. Maar wie er verscheen... oom Tripje niet. „Wat is oom Tripje laat, hè?", zei Rick. „Ja", zei tante Liezebertha, die langzamerhand 'n beetje ongerust werd. „Ik begrijp er niets van!" Misschien is oom Tripje ergens opgehouden", meende Bunkie. „Hij zal toch zo wel komen", dacht Rick. „Als het maar niet te lang duurt", zei tante Liezebertha. „Het eten is allemaal gaar, en het is zonde, als het zolang af moet staan!" De jongens zagen wel, dat tante Liezebertha steeds ongeruster werd. Ze schoof ein delijk het raam open en keek naar buiten. Maar ze zag oom Tripje niet BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Dr. Ch. de Beus. 19: Ds. R. van der Mast, H. Av. 9: Jeugdkapel. 1215 jaar in Maranatha. 11.45: Zondagsschool. 5 en 6 j. Kleuterschool Boslaan. 712 jaar Jeugd huis en Maranatha. Ned. Prot. Bond, Pot- gieterweg 4. 10.30: Mevr. Dr. A. Mankes- Zernike, Dg., Rotterdam. Geref. Kerk. 9, 10.30 en 3.3Ö: Ds. E. J. Popma. uit Amster dam. 7.30: Ds. G. van Duinen, uit Wassenaar. Vrij-Kafh. Kerk, Popellaan 1, 10.30: Ge zongen H. Mis. OVERVEEN. Ned Herv. Kerk 10: Ds. R van der Mast. 19.15: Samenzang. 19.4520.15: Oecumenische Avondstilte. Ds. D. Ringnal- da, medewerking Kerkkoor. 10: Jeugdkapel 1215 jaar in Irene. 10.15: Zondagsschool, Julianakwartier, Kon. Wilhelminaschool, Dompvloedslaan. 1213: Zondagsschool Ramplaankwartier, Beatrixschool en Irene. Marine Hospitaal. 10: Ds. H. Woldendorp. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. Ringnalda. HÏLLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. S. L. Knottnerus. 5: Ds. F. Brouwer. Chr. Ger. Kerk. 10 en 17: Ds. Schippers. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. C. Salverda. H. Doop. 7: Ds. J. A. Krom hout, van Halfweg. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. T .O. M H. Hijlkema, em. pred. van Amsterdam. Geref. Kerk. 9.30 en 3.30: Ds M. Ros. NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 930: Ds. J. A. van Boven. 3: Ds. M. C. Don. Ab- benes 9.30: Ds. M. C. Don. 3: Ds. J. A. van Boven. Bethelkapel. 10: Ds. J. J. H. v, d. Ree, van Amsterdam. 7: Ds. G. A. Alma, van Amsterdam. Ger. Kerk. 9.30: Ds. D. Hoorn stra. 3: Ds. IJ. v. d. Zee. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Vica ris L. C. Baljé. 7: Ds. J. C. Salverda. Geref. Kerk 10 en 3: Ds. A. Pos, van Haarlem. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. D. ter Steege. 7: Ds. J. van den Berg, IJmuiden-West. „De Toorts" 9: Ds. D. ter Steege. SPAARNDAM. Ned Herv. Kerk. Oost. 10: Ds. Kousemaker. 19: Ds. D. ter Steege, Santpoort. Jeugddienst. West. Sionskerk. 10.30: Ds. J. Kroon. 19: Ds. G. H. v. d. Woord ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10.30: Ds. R. H. Oldeman, H. Doop. 7: Ds. J. Heidinga, pred. te Haarlem. Jeugd dienst. 9.30: jeugdkapel. Drs. J. Feijten. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Ds. C. P. Hoekema. van Haarlem. Geref, Kerk. Ju- lianaweg 10 en 5: Ds. A. de Ruiter. Ned. Chr. Gcmeensrhapsbond, in „Ons Huis". Dinsdag 8: Joh. H. van Oostveen, Evangelist te Voorburg. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. C. Jongeboer. 7: Ds. Sirag, van Vlaardingen. Ned. Prot. Bond. 10.15: Prof. Dr. Jansma, v. Leiden. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. K Schou ten. Geref. Kerk. art. 31 10 en 4 30: Ds. J. J. Verleur. Geref. Gem. 10 en 4: Ds. L. Kie- boom. Oud-Geref. Gem. 9.30 en 3: Leesdienst Christ. Geref. Kerk. 10 en 4: S. Wijnsma, van Broek op Langendijk. BINNENLAND Het Thijmgenootschap, een vereniging tot het bevorderen van de beoefening der we tenschap onder de katholieken van Neder land. zal op 21 en 22 Mei zijn jaarvergadering in Amsterdam houden. Het bestuur van het genootschap hoopt op die datum het sinds lang bestaande voornemen om het stoffelijk overschot van de litterator prof. dr. J. a Alberdingk Thijm. dat thans nog rust in een vervallen familiegraf op de gesloten katho lieke begraafplaats „De Liefde" in de hoofd- stad over te brengen naar een waardige rustplaats op het R.K. kerkhof „Sint Bar. bara". Een 28-jarige bioscoopportier uit Zeist is wegens verduistering vgm een blikken bus met f 1576, zijnde de recette van de avond voorstellingen van een bioscoop, door de Utrechtse rechtbank veroordeeld tot 8 mnd, gevangenisstraf met aftrek, waarvan 4 voor waardelijk met drie jaar proeftijd, en onder toezichtstelling van de reclassering. De offi cier had eveneens acht maanden geëist, waar van drie voorwaardelijk. De Argentijnse regering heeft bij Van Doorne's Automobielfabrieken in Eindho ven een order geplaatst voor 60 trucks met hydraulische kipinstallaties. De order be loopt een bedrag van anderhalf millioen gulden. De Protestants Christelijke Vereniging van beambten werkzaam bij het mijnbedrijf, heeft zich met grote meerderheid van stem men uitgesproken voor aansluiting bij het Christelijk Nationaal Vakverbond. Het be stuur heeft een verzoek tot aansluiting bij het CNV ingediend. De verdbondsraad van het CNV zal hierover zo spoedig mogelijk een beslissing nemen. De minister van Economische Zaken, prof. Zijlstra. heeft in Eerbeek een fabriek geopend die volgens een nieuw Amerikaans procédé „pillo-pak" vervaardigt. Het is golf- papier, waarbij de „golf" gevuld is met een sterke papiervezel. Het curatorium van het Wagner Col lege te New York, de hogeschool van de Verenigde Lutherse Kerk in Amerika, heeft besloten aan de president van de Synode der Evangelisch Lutherse Kerk in Nederland, ds. J. P. van Heest het doctoraat honoris causa in de theologie te verlenen. De exploitant van het restaurant in het terrassenkasteel Neder-Canne bij Maastricht, is in het Cannerbos begonnen met het kwe ken van de wijngaardslak, een in Frankrijk bekende delicatesse. HAARLEM EN OMGEVING De afdeling Santpoort-station van dé Nederlandse Christen Vrouwenbond houdt Woensdag 6 April een bijeenkmst in het gebouw „de Toorts" aan de Duinweg. Me vrouw J. RoodenburgSnijders leest een verhaal over de opstanding uit „De klokken luiden" van jo KalmijnSpierenburg. Me vrouw S. VlamingKok verleent vocale medewerking. Twee Bloemendaalse wethouders zijn verhinderd op Dinsdag 22 Maart het weke lijkse spreekuur te houden en wel mejuf frouw dr. M. E. Nol te van Onderwijs en per soneelszaken en mr. J. C. C. W. Hijszeler, wethouder van Huisvesting en Sociale Za ken. Wethouder Hijszeler is eveneens de volgende week. Dinsdagavond 29 Maart, ver hinderd spreekuur te houden. Op Vrijdag 25 Maart hoopt de heer A. W. de Kruijif, commies A bij het Provinciaal Electriciteitsbedrijf Noordholland, zijn zilveren ambtsjubileum bij dit bedrijf te vieren. Op Donderdagavond 24 Maart zullen de heer en mevrouw F. Hinlopen—Nanninga in hötel-restaurant „Boekenrode" voor de vereniging „Buurtbelang AerdenhoutBent veld" een lezing houden over Israel. De voordracht zal geïllustreerd worden door Joodse muziek en Dia-projectie. Op Maan dagavond 28 Maart houdt dezelfde vereniging in de Vondelschool, Julianalaan te Aerden hout, haar jaarlijkse algemene vergadering. Ir. K. F. Valken zal op Maandagavond 28 Maart in Brinkmann voor het „Algemeen Nederlands Verbond" afdeling Haarlem een lezing houden over het Deltaplan. In de Donderdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen om aan de heer W. H. Gmelig Meyling ta Bloemendaal voor de prijs van f 15.000 te verkopen het woonhuis met erf aan het Kerkplein 24. ter grootte van 280 m.2 Maandagmiddag 21 Maart opent het Oranje-Groene Kruis in Haarlem in sa menwerking met de vereniging „Zuigelin genzorg" zijn eerste consultatiebureau voor zuigelingenzorg. De spreekuren wor den gehouden in het wijkgebouw aan de Mr. Gerlingstraat bij de Van Egmondstraat in Haarlem-Noord, elke Maandagmiddag van twee tot drie uur. De leidster-arts is mevrouw Van Vloten-Kop. In April hoopt het Oranje-Groene Kruis een protestants-christelijke vereniging ter behartiging van bepaalde taken op het ter rein der volksgezondheid, te beginnen met een consultatiebureau voor zuigelingen zorg aan de Haarlemmerliedestraat in Haarlem-Oost, waar op Dins- en Woensda gen zitting zal worden gehouden. (vertaald uit het En%e!sj 45) Hoewel de generaal zich in dat geval wel eerst tot Scotland Yard zou wenden in plaats van tot haar Na heel lang wachten zoemde tenslotte plotseling de huistelefoon. „Hier is Masterson voor u aan de lijn, juffrouw Wrayne", zei Carlton. „Verbind hem maar door!" Ze voelde hoe een gevoel van opwinding over haar kwam. „U spreekt met Masterson, juffrouw Wrayne", hoorde ze even later zijn ver trouwde stem. „Ik bel op uit Ascot." „Zeg het maar, Masterson!" „Een kwartier geleden kwam een grote zwarte auto, die kennelijk verwacht werd bij „The Old Cottage" voorrijden. Er stap ten drie mannen uit en 'n meisje, dat ge blinddoekt was en onmiddellijk het huis werd binnengeleid. De auto werd in de garage gereden en de toegangspoort tot 't terrein werd gegrendeld. Ik heb Saunders bij het huis achtergelaten om de wacht te houden. „Kun je je onverwijld met ons viertal in verbinding stellen?" „Ja, juffrouw Wrayne." „Doe dat dan onmiddellijk! Ze behoeven het huis van de professor niet meer te be waken, maar je moet hun zeggen, dat jullie tot nader order om de beurt de wacht moe ten houden bij The Old Cottage. Dat is van het grootste belang! Wanneer iemand uit het huis vertrekt, laat het me dan on middellijk weten. Ik hoop daar binnen 24 uur een inval te doen. Ik blijf op mijn kan toor in Conduit Street en je kunt me daar, als het nodig mocht zijn, bereiken. Is alles je duidelijk?" „Volkomen .juffrouw Wrayne!" „Tussen haakjes: kun je de drie mannen, die het meisje begeleidden, beschrijven?" Het waren een man met een baard, de l«nge slanke man met gekleurde brillen glazen, en de chauffeur, die ik niet nader ken. jufri-OUw „Uitstekend, Masterson! Je kunt trots zijn op je Verk! Blijf zo door gaan. "We naderen de Ontknoping!" Toen ze de hoorn weer op de haak had gelegd, zonk ze achterover op een stoel. „Het kan me thans niet meer schelen, of de generaal rneewerkt of niet", mompelde ze, „maar als ze daar in dat huis 24 uur achtereen blijven, dan geloof ik dat ik ze eindelijk te pa^en zaj krijgen. Ze besefte tchter, dat haar onverschil ligheid ten opzichte van de houding van de generaal niet helemaal waar was, toen Carlton haar een uur later meldde, dat deze haar dringend wilde spreken. Ze trilde van opwinding, toen ze de barse stem van de generaal door de telefoon hoorde. De barsheid was thans echter ge mengd met nederigheid. „Bent u daar, juffrouw Wrayne?" „Ja." „Mag ik u dadelijk komen opzoeken, juffrouw Wrayne?" vroeg hij dringend. „Het vreselijke, waarvoor u mij waar schuwde is gebeurd! Zegt u alstublieft niet, dat u mij niet kunt ontvangen!" Ze aarzelde geen moment en het was de vrouw in haar niet de koel-zakelijke de tective, die antwoordde: „Ik kom naar u toe, sir Charles! En wel onmiddellijk! Bin nen een uur ben ik bij u. Ik behoef me niet aan maximumsnelheden te houden!" „God zegene u, juffrouw Wrayne! Ik verdien het niet, dat weet ik Piekert u daar maar niet over, sir Charles! Ik ga nu dadelijk onderweg Toen ze zijn studeerkamer binnenkwam, besefte ze dat zijn verontschuldigingen ernstig gemeend waren. Hij kwam met uit gestoken handen op haar toe en riep uit: „Het is fantastisch van u, juffrouw Wrayne, om hierheen te komen. Ik ver dien het stellig niet, nadat ik u zo onheb belijk heb behandeld.. Maar ze hebben mijn dochter Jeanne te pakken en u weet niet, wat zij voor mij betekent! Ik ben me er van bewust dat ze van me zeggen, dat ik nors en hard en dictatoriaal ben en heel ouderwetsMisschien is dat wei waar. Maar het gaat nu om mijn enige dochter. en ik voel me geslagen „Luistert u eens goed, sir Charles", zei Daphne en ze keek hem met een gerust stellende glimlach aan. „U behoeft zich werkelijk geen zorgen te maken. Ik kén hun spel beter dan wie ook en ditmaal heb ik de troeven in handen. Ik weet, waar ze uw dochter heen gebracht hebben, en als u mij instructies opvolgt, zult u uw Jeanne binnen 48 uur veilig en ongedeerd terug hebben. En wat nog belangrijker is: tegelijkertijd zal die bende ontmaskerd worden en achter slot en grendel worden gezet. Gelooft u mij thans, of twijfelt u nog?" Hij kon geen woord uitbrengen en haar handen nog steeds in de zijne houdend, knikte hij enkel. Na enige ogenblikken, zei hij aarzelend: „Ik begrijp niet, hoe u 't doet, juffrouw Wrayne! Heus, ik geloof nu ieder woord, dat u zegt. U hebt me weer hoop gege ven. Gaat u zitten en laat mij U alles ver tellen Ze nam plaats in een gemakkelijke stoel en na een sigaret opgestoken te hebben, vroeg ze: „Hoe laat werd uw dochter ontvoerd, sir Charles?" „Ik had bij professor Mentonleigh ge luncht", begon de generaal, „en toen ik thuis kwam, was mijn dochter uitgegaan. Ik hoorde, dat een vriendin haar had opge beld en dat ze daar heen was gegaan. Ik vond dit allemaal heel normaal en maakte me natuurlijk geen zorgen. 'Maar vlak voordat ik u opbelde, had ik een telefoon gesprek met een volkomen onbekende, die mij opbelde zonder zijn naam te willen noemen". „En deze onbekende vertelde U", nam Daphne zijn verhaal over, „dat uw doch ter ontvoerd was en dat u 5000 pond moest betalen om baar veilig en ongedeerd terug te krijgen. Waarschijnlijk voegde hij er aan toe, dat ze goed behandeld zou wor den, maar dat wanneer u het geld niet prompt betaalde, zij zes maanden vastge houden zou worden en u het dubbele be drag als losgeld zou moeten betalen. Ver volgens gaf hij u zeker de naam van Wyndham Beverley de scheepsmagnaat, op als referentie, met de mededeling, dat ze diens zoontje ook ontvoerd hadden, en dat Beverlev zo verstandig was geweest om te betalen, waarna hij zijn zoontje prompt had terug gekregen. En ook zal hij u gezegd hebben dat mocht u naar de politie gaan de onderhandelingen on middellijk afgebroken zouden worden. Terwijl ze sprak, waren de ogen van de generaal steeds groter geworden en zijn hele gezicht straalde stomme verbazing uit. „Ik heb nooit aan die verhalen in de krant over u willen geloven, juffrouw Wrayne", bracht hij tenslotte met moeite uit, „maar nu begrijp ik, dat ze echt waar zijn. O. wat was ik een dwaas om niet naar u te luisteren „Denkt u daar niet meer over, sir Char les! Dat helpt ons thans niet verder! Ieder mens maakt fouten en soms moet je er ernstig voor boeten.... Ik ben echter al lang met deze zaak bezig en ik ken de methoden van deze schurken. Hebt u Wyndham Beverley al opgebeld?" „Nog niet. juffrouw Wrayne. Ik heb in de alleréérste plaats u opgebeld en ik ben bereid alles aan u over te laten, wanneer u tenminste voor mij zult willen optre den „Natuurlijk wil ik dat", antwoordde ze op vriendelijke toon. „En ik herhaal, dat u zich geen zorgen behoeft te maken over uw dochter. Hoe oud is zij eigenlijk?" „Zeventien". „Juist. Wel, ik kan u meedelen, dat be halve bij het ontvoeren zelf, waarbij na tuurlijk enig geweld toegepast moet wor den, zij héél goed behandeld zal worden, precies zoals ze dat thuis gewend is. Heus. ik wéét waarover ik spreek! Deze bende past een geheel nieuwe methode van kidnappen toe! En deze methode is zeer ingenieus. Hun slachtoffers worden uitste kend behandeld; ja, ze baden zelfs in luxe. Ze krijgen heerlijke maaltijden en drank en sigaretten en slapen in een zeer com fortabel bed. Het enige vervelende is, dat ze opgesloten zitten in twee kamers, die echter beeldig zijn ingericht „Maar die referentie, juffrouw Wrayne, die meneer Beverleydat is toch d* brutaliteit ten top gedreven (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 6