Louisa Fascistische tendenzen bij de beweging van Poujade Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Franse senatoren staan voor een historische beslissing Overwerk in bouwbedrijf A anmeldingsfo rmulier Haarlems Dagblad Raad der Republiek zal de Parijse accoorden wel aanvaarden Belgische socialisten zijn verontwaardigd Oud-burgemeester Van Kortenhoef overleden Sovjet-minister wegens onvermogen ontslagen Koningin en prins op Sardinië aangekomen Het woord is aan Regering tegen boekhandelaar Sir Winston Churchill in verlegenheid gebracht Senator George doet beroep op Eisenhower Winter op de aftocht Voortaan zal geen R.K.-aanslag ongestraft blijven Mikkailov volgt Alexandrov op Achterstand: 10.000 woningen Vele doden bij explosie Vrienden vrezen dat geruchten hem nieuwe moed zullen geven Weerrappurt if it Is 69e JAARGANG No 216 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor b Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarae 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 22 MAART 1955 Haarlems Dagblad 299e JAARGANG No 63 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. /7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman meer dan een eeuw geleden werd een prinses der Nederlanden kroonprinses en later koningin van Zweden. Zij ^as Wilhelmina Frederika Alexandra An na Louise. Bij de laatste van die vijf voor nemen zou zij in het hoge Noorden ge noemd worden, met een kleine verande- rjng: het werd Louisa. Haar vader was prins Frederik, broeder van Koning Wil lem II en het was kort na diens dood, in 1849, dat de Zweedse kroonprins Karei z,ch' naar Nederland begaf om naar Louise's hand te dingen. Hij werd hier met veel eerbetoon ontvangen. Jhr. W. Ch. Quarles van Ufford vertelt daarvan in een opstel onder de titel „Louise, Koningin van Zweden", in 1942 verschenen in het Maandschrift Historia. Het is een kort levensverhaal, sober ook door de eenvoud en toewijding van de jonge vrouw, die in een korte levensloop de vreugde van een gelukkig huwelijk en de smart van het verlies van haar enige zoon ervoer. De kroonprins bleef een maand in Hol land; in Januari 1850 vroeg Koning Oscar I van Zweden per speciale gezant prins Fre derik om de hand van zijn dochter, voor zijn geliefden zoon, en kort daarop reisde graaf van Lynden naar Stockholm om het antwoord te brengen. Op dit moment werd ook de verloving bekend gemaakt; twee maanden later werd zij in Den Haag luisterrijk gevierd en toen kwam spoedig een Zweeds eskader om de prinses met haar ouders en zusje af te halen. Zij werd met grote vreugde in Zweden ontvangen en toen zij Stockholm binnenreed was haar rijtuig met kransen en bouquetten over dekt. Een half uur lang dreunden saluut schoten. Diezelfde dag werd het huwelijk door dé aartsbisschop der Zweedse Staats kerk ingezegend; het gewaad der bruid was van zilverbrocaat, geborduurd met zilveren bloemen. Zij droeg een sluier van Brusselse kant. En na de inzegening werd met orgel een plechtige cantate van Jan van Boom, die toen een beroemd Neder lands componist was, uitgevoerd. Er volg de een reeks weelderige feesten, in het ko ninklijk paleis en in schier alle lustsloten in Stockholms omgeving. Er waren con certen en parades en een praairijk hofbal met 1500 gasten en tijdens een galavoor stelling in de opera werd de grote zange res Jenny Lind aan de vorstelijke personen voorgesteld. De stem en het ceremonieel der negentiende eeuw vervullen dit ver haal; de legendarisch gebleven naam Jen ny Lind schijnt het iets sprookjesachtigs te geven. Hoe zouden dé mensen van deze tijd ernaar kunnen verlangen zulk een reeks festijnen bij een vorstelijke verloving opnieuw te beleven! Maar zij komen niet meer, want onze tijd erkent geen luister; die is „niet democratisch" meent men, dit woord verkeerd gebruikend. Het is heel jammer voor de mensen die er, evenals toen, zoveel werk voor -zouden kunnen doen en er geld aan verdienen. Maar dit is een overweging in de trant van deze tijd, die er evenwel geen rekening mee houdt; tóen maakte men de overweging helemaal niet. Het gebeurde vanzelf, er over te spreken zou de luister verbleekt hebben. Kroonprinses Louise vertoefde graag in de idyllische zomerresidentie Ulriksdal en zij schiep er een Hollandse sfeer, met schilderijen van Tenièrs en Wouwerman en Hollandse meubelen. Zij was litterair begaafd. Zij sprak spoedig haar nieuwe landstaal voortreffelijk. Zij schilderde evenals haar gemaal, een kunstzinnig man. Zij deed veel sociaal werk. Maar zij ver toonde zich weinig in het openbaar en werd niet populair. „Zij was stil en inge houden", zegt haar geschiedschrijver Quarles, „iets wat men al spoedig voor hoogmoed aanzag en slechts een enkele maal, zoals bij de opening van een grote tentoonstelling, hield zij noodgedwongen een korte toespraak". Maar er was toch grote vreugde toen de kroonprinses reeds in 1851 een dochter ter wereld bracht, die naar haar moeder Louisa werd gedoopt. En op 14 December van het volgende jaar werd haar een zoon geboren: Carl, meteen begiftigd met de schone titel hertog van Södermanland. De blijdschap over de toe komstige troonopvolger duurde kort; het prinsje stierf binnen anderhalf jaar en Zweden verkeerde in rouw. De medici hadden uitgemaakt dat Louisa geen kin deren meer mocht krijgen en in haar ver driet bood zij de kroonprins zelfs echt scheiding aan, om de troonsopvolging. Maar hij wees die gedachte met veront waardiging af; het getuigt van zijn edel karakter en hij bleef Louisa haar leven lang met zijn liefde omringen, zegt Quar les. Toen gaf zij haar toewijding aan de opvoeding van haar dochter, die de Gas- conse geest der Bernadottes bezat en haar Frans-Zwitserse gouvernante soms tot wanhoop bracht. Ook het kleine meisje werd eenmaal ernstig ziek maar herstelde lenslotte; later trad zij, pas zeventien jaar oud, in het huwelijk met prins Frederik van Denemarken. In Juli 1859 stierf koning Oscar I en werden de kroonprins en kroonprinses koning Karei XV en koningin Louisa. Dat bracht ook voor haar het einde van het teruggetrokken leven: officiële reizen, tal van ceremonies en al de praal van het Zweedse hof gingen haar bestaan vervul len. Meermalen bracht zij nog bezoeken aan Nederland en ook kwamen haar ouders naar Zweden. Toen de Frans-Duitse oorlog (1870—'71) ertoe leidde dat in Nederland ambulances werden uitgerust bewerkte de koningin dat ook in het Zweedse leger ambulances werden ingevoerd; dat ge beurde dus weinige jaren na de Krim- 'odog en het baanbrekend werk van Flo rence Nightingale. Maar in de bijzonder koude winter van 1871 trof haar zelf een longontsteking, die haar op pas 43-jarige leeftijd ten grave sleepte. Haar laatste woorden waren, dat zij twintig gelukkige jaren in Zweden had geleefd en de koning sprak: Nu is er in de hemel een engel meer an op aarde een edele vrouw minder. Zij was een zeldzame persoonlijkheid, getuigt Quarles, die weinig aan zichzelf dacht en de kracht en het geluk van het offer kende. Zij was een goede vrouw en moeder, niet verblind door de glans van de kroon. Haar heengaan werd diep be treurd. Reeds een half jaar later volgde koning Karei XV haar in de dood; zijn broeder volgde hem als Oscar ii op. Gisteren schreef ik een eerste artikel Qaar aanleiding van het komende Zweed- (Van onze correspondent in Parijs) Woensdag, Donderdag en Vrijdag gaan de Paryse accoorden over de Duitse herbe wapening en souvereinitelt,, de oprichting :an een West-Europese Unie en de Saar- lwvestie in Frankrijk waarschijnlijk de voor laatste étappe der ratificatie-procedure te gemoet. Voor zover men ten aanzien van Franse politici van zekerheid spreken kan, is de kans groot dat de senatoren zich zon der verdere tegenwerpingen in meerderheid ten gunste van de accoorden zullen uitspre ken. In dat geval behoeven de teksten niet meer terug naar de Nationale Vergadering die haar fiat met pijn eind vorig jaar al gegeven heeft. De handtekening van de president .der Republiek zal de overeenkom sten, waartoe Mendès-France het initiatief genomen had, met de zes overige landen \an de nieuwe West-Europese Unie Groot-Brittannië, Italië, West-Duitsland en de drie Beneluxstaten wat Frankrijk be treft, kracht van wet verlenen. Onder de Gaullisten, die in de Raad der Republiek veeltallig vertegenwoordigd zijn, heerste een stroming voor amendering der accoorden. De grondwet schrijft in dat ge val voor dat de ontwerpen de zware weg terug naar het Palais Bourbon, de zetel van do Nationale Vergadering, moeten gaan. Zelfs de felste tegenstander van de Duitse herbewapening in de Senaat, de Gaullist Dèbre, schijnt echter het hoofd in de schoot te hebben gelegd. De belangrijke commis sie voor buitenlandse zaken heeft zich in ruime meerderheid voor de accoorden uit gesproken. Men heeft ingezien dat de keuze niet meer gaat tussen: een bewapend en een geneutraliseerd West-Duitsland, maar tussen: wel of geen Franse controle, hoe beperkt en onvolledig ook, op die Duitse remilitarisatie waartoe Washington en Londen ten volle besloten zijn. Het gaat, anders gezegd, minder om de rol die Duits land in de toekomst zal mogen spelen dan wel om de plaats waarop Frankrijk aan spraak kan maken. Men begint eindelijk te begrypen, dat Frankryk niet zwaar weegt op de interna- BRUSSEL (ANP) Het socialistische comité voor gemeenschappelijke actie heeft zijn leden te Brussel in een manifest opge roepen Zaterdag in de straten van Brussel iedere provocatie van de aanhangers der CVP te'beantwoorden. „Voortaan zal geen enkele aanslag van de handlangers der rooms-katholieke volkspartij, in de hoofd stad noch in de landelijke gemeenten, on gestraft blijven". Het socialistische blad „Le Peuple" he kelt de demonstraties der R.K. studenten en de aanslagen op woningen van leden der socialistische partij. „Tot nu toe heeft de arbeidersklasse zich niet geroerd en haar kracht niet getoond. De R.K. oppositie heeft de vorm aangenomen van een nieuw Rexisme en de werkende klasse zal haar op het juiste ogenblik een halt toeroepen" aldus het blad. Aan R.K. zijde gaat men intussen voort aan te sporen tot deelneming aan de door burgemeester Vandemeulebroeck verboden protestmars tegën de schoolpolitiek der li beraal-socialistische regering. Overal in de provincie worden propaganda-bijeenkom- sten gehouden. Indien de R.K. leiders de massademonstratie niet op het laatste ogenblik afzeggen mag verwacht worden dat de Belgische rijkswacht en de politie alle toegangswegen tot Brussel zullen af zetten, alle autobussen uit de provincie zul len terugzenden en zelfs de treinenloop uit de provincie zullen stopzetten. De studenten van de Leuvense univer siteit hebben uit protest tegen de school politiek een Tijl Uilenspiegelactie ingezet, die iedere dag een scherper karakter aan neemt. Beperkten de studenten zich tot nu toe tot het verbranden van poppen, die de minister van Onderwijs Collard moesten voorstellen en tot het luiden van de noodklokken van alle Leuvense kerken in het holst van de nacht, nu hebben zij het Leuvense stadhuis bezet waarbij zij vanuit de vensters op bazuinen bliezen en grote spandoeken neerlieten met opschrif ten als „Weg met Collard" en „Tijl zegt neen". De politie slaagde er met veel moei te in het stadhuis te ontzetten. tionale markt. Wat Pinay In de commissie voor buitenlandse zaken heeft onthuld over een brief die Sir Winston Churchill enige maanden geleden aan de toenmalige pre mier Mendès-France had geschreven hij sprak daarin van de „lege stoel" van Frankrijk die niet eeuwig onbezet zou blij ven heeft zijn uitwerking op het Franse publiek niet gemist. Attlee heeft er nog eens een schepje bovenop geworpen en ten slotte hebben ook de geheime notulen van de conferentie van Jalta de Franse ogen wagenwijd geopend voor de bittere waar heid dat hun land al minstens tien jaren ver boven zyn diplomatieke standing heeft geleefd. Een nieuwe afwijzing van een beslissing waar alle Westelijke geallieerden het al vier jaar geleden over eens waren zou Frankrijk zeker in een volledig isolement brengen, alle nationale grootheidswaan van generaal De Gaulle ten spijt. Men kan er dus enig vertrouwen in heb ben dat dit inzicht ook tot de leden van de Raad der Republiek is doorgedrongen De Senaat heeft onder de grondwet der vierde republiek tot taak gekregen wetten en overeenkomsten, die de Nationale Vergade ring zijn gepasseerd, nog eens rustig te overdenken. Veel macht bezit dit lichaam niet en voor zijn beraadslagingen bestaat in het algemeen nauwelijks belangstelling, al zijn verschillende figuren van betekenis president Coty en de minister van Bui tenlandse Zaken Pinay ook uit zijn mid den voortgekomen. Voor het eerst sinds zijn bestaan is de aandacht in en zelfs buiten Frankrijk op dit college gericht. Vermoe delijk zullen de senatoren die belangstelling niet teleurstellen en zal Frankrijk aan het einde van deze week een punt kunnen zet ten achter de dramatische controverse over de Duitse herbewapening. Maandagmorgen is in het ziekenhuis te Oegstgeest, waar hij geruime tijd werd verpleegd, de oud-burgemeester van Kor tenhoef de heer J. E. van Nes van Meer kerk op 52-jarige leeftijd overleden. De thans overledene werd te Alkmaar gebo ren, bezocht de HBS te Haarlem, waar hij geruime tijd heeft gewoond. Tot hij bij Ko ninklijk Besluit' van 17 Januari 1936 werd benoemd tot burgemeester van Kortenhoef, was hij als volontair werkzaam op de ge meente-secretarie in Hillegom. In de periode van 12 December- 1924 tot 11 Maart 1936 was hij reserve-luitenant varn de veld-artillerie, waarvan enige ja ren in actieve dienst. Op 10 October 1951 is de heer Van Nes van Meerkerk eervol ontslag verleend als burgemeester- der ge meente Kortenhoef. De laatste jaren heeft hij in Heemstede gewoond. De begrafenis zal Vrijdagmiddag 25 Maart om half twee geschieden op de algemene begraafplaats in Heemstede. LONDEN (United Press) De Sovjet regering heeft de minister van Cultuur, G. F. Alexandrov wegens onbekwaamheid van zijn post ontheven. Radio-Moskou deelt mede dat hij gefaald heeft bij de lei ding van zijn ministerie. Alexandrov is op gevolgd door de Sovjet-ambassadeur in Polen N. A. Mikhailov. Alexandrov werd benoemd tot minister van Cultuur in 1954 (Maart) als opvolger van P. K. Ponomarenko. In 1952 werd hij herkozen als candidaat lid van het centrale comité van de partij. Hij is tevens lid van het presidium van de Sovjet academie van wetenschappen. Het is de tweede keer dat Alexandrov in ongenade is gevallen. In 1947 werd hij in het openbaar aangevallen voor een boek over de geschiedenis van de Westerse filosofie. Volgens de partij stelde Alexan drov het Westen in een te gunstig daglicht. Hij Werd ontslagen als lid van de bolsje wistische uitgeversraad, doch 'kwam weer in de gunst met het boek „Economische problemen van het socialisme in de Sov jet-Unie" waarin hij de leerstellingen van Stalin huldigde. Alexandrov stond achter de politiek van Malenkov. Mikhailov, die in 1954 tot ambassadeur in Polen werd benoemd, wordt beschouwd als een aanhanger van Kroesjtsjev. Hij nam deel aan de speciale zitting van het opper ste hof, waarbij het voormalige hoofd van de Russische veiligheidsdienst, Lavrenti Beria, en diens medewerkers (1953) ver oordeeld werden. Voor zijn benoeming van ambassadeur was hij eerste secretaris van het Moskouse partij comité. Ex-premier Malenkov heeft met Boel- ganin, Kroesjtsev en Molotov deelgenomen aan het eerbetoon voor maarschalk Govo- rov, de Zaterdag overleden plaatsvervan gende minister van Defensie in de Zuilen zaal van het Kremlin. Govorov wordt heden begraven. Delegaties der strijd krachten zullen op het Rode Plein langs de katafalk trekken en geschut zal een ere saluut geven. Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn Maandagavond per vliegtuig te Cagliari op Sardinië aangekomen. Zij zijn door de plaatselijke autoriteiten verwelkomd. Het programma voor het verblijf van de Koningin en de Prins is nog niet vastge steld. Een gezelschap van twaalf personen begeleidde het Koninklijk Paar, dat het voornemen heeft de 29ste Maart Sardinië te verlaten. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Jean Paul: De Kunst is wel niet het brood des levens, maar toch de wijn des levens. De universiteit van de stad Poitiers heeft aan de Nederlandse Nobelprijswinnaar voor natuurkunde 1953 een eredoctoraat verleend. Hier neemt professor Zernicke rechtsde bul, behorende bij deze onderscheiding, in ontvangst. De werkgevers- en werknemersorgani saties in het bouwbedrijf hebben het be sluit genomen de grote achterstand, die in het bouwbedrijf door de vorst is ontstaan, in te halen door van 1 April af gedurende een half jaar 3 uur per week over te werken. Een verzoek voor een algemene over- werkvergunning zal aan de overheid wor den gedaan. Het overwerk is uiteraard afhankelijk van de bouwvakarbeiders, die zich vrijwil lig kunnen opgeven. Het overwerk zal vol gens het gebruikelijke tarief worden ge honoreerd: namelijk met 10 percent. Het besluit werd genomen in een Maan dag gehouden langdurige vergadering van werknemers- en werkgeversorganisaties in het bouwbedrijf. De achterstand in het bouwprogramma 1955 bedraagt ongeveer 10.000 woningen. Indien algemeen door de arbeiders ge hoor wordt gegeven aan de oproep, ver wacht men de achterstand voor een kwart te kunnen inlopen. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: Wenst zich met ingang van te abonneren op oprechte haarlemsche courant 6.50 per kwartaal// 0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij, die zich met ingang van 1 April 1955 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 Maart 1955 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen (Van onze correspondent in Parijs) Door de roerige behandeling van de be lastingwetten, Vrijdagnacht in de Franse Kamer, schijnen nu de posities van de regering als van haar tegenstander bulten het parlement, Pierre Poujade, aanmerke lijk te zijn verscherpt. Premier Faure heeft gisteren opdracht gegeven een gerechtelijke vervolging in te stellen tegen de auteurs en verspreiders van een pamflet ,,de dichte kraan" geheten en Pierre Poujade in per soon heeft in een bovenzaal van een Parijs' café een joelende persconferentie gehou den, die zeker in een handgemeen zou zijn ontaard ware het niet dat er zoveel mensen in die kleine ruimte waren opgepropt dat niemand een vinger kon verroeren. Poujade heeft intussen erkend dat het gelaakte pamflet van een van zijn volge lingen afkomstig is. Hij zelf staat er ook achter. Die ruiterlijke stellingneming kan de taak van de justitie vereenvoudigen. Op opwekking tot belastingweigering staat in Frankrijk maximaal twee jaar gevangenis straf en bijna tweeënhalf millioen francs boete. Niettemin zien wij Poujade voor lopig nog niet achter de tralies. Daarvoor is zijn macht intussen te groot geworden. Hij zelf werd door dat vooruitzicht trou wens ook helemaal niet geïntimideerd Hij sloeg opnieuw een bijzonder uitdagende toon aan. Poujade ontkende niet dat hij Vrijdagnacht over het parlement als van se koninklijke bezoek aan ons land en maakte daarin gewag van de prinses dei- Nederlanden die koningin van Zweden werd; ik heb gemeend daar dit vervolg omtrent een vriendelijke, wat trieste maar bekorende episode der negentiende eeuw aan te moeten toevo«g<w» B p ROME (United Press) In een bruin- koolmijn bij Spoleto in Umbrie heeft zich een ontploffing voorgedaan, waarbij vol gens de eerste berichten 22 Italianen om ha* le-er- zLr LONDEN. Naar Reuter meldt wordt verwacht, dat Sir Winston Churchill konin gin Elizabeth omstreeks 5 April verlof zal vragen zijn ontslag aan te bieden als minis ter-president. Van officiële zijde is geen commentaar geleverd op de berichten, dat de premier zou aftreden. Het is echter van betekenis, zo vervolgt Reuter, dat officieel niets gedaan is om deze te ontzenuwen, zoals gebeurde bij vorige malen, toen der gelijke geruchten opdoken. In politieke kringen is men van mening, dat de premier in verlegenheid is gebracht door het feit, dat deze zaak voortijdig naar de pers is uitgelekt. Over het algemeen heeft hij een „geamuseerd toegeeflijk" standpunt ingenomen tegenover specula ties over zijn toekomst. Hij ziet echter on gaarne, dat er berichten de wereld ingaan over zijn werkelijke bedoelingen nog voor een officiële mededeling daaromtrent. Vrienden van Sir Winston hebben gewaar schuwd, dat hij, als hij het gevoel krijgt, dat men hem uit zijn functie wil „verja gen". op het laatste ogenblik van gedachte kan veranderen. Sinds zijn beroerte in 1953 heeft hij tot twee maal toe een datum van zijn aftreden gesteld en weer herroepen. Lady Churchill heeft er sinds die tijd op aangedrongen, dat hij de staatszaken vaarwel zou zeggen, zolang hij nog van zijn vrijheid kan ge nieten. De vorige week was hij verkouden en hij bleef twee dagen thuis. Toen hij weer in het parlement verscheen zag het er naar uit, dat hij „niet in vorm" was. Zijn toe spraak over de waterstofbom daarentegen werd in de gehele wereld beschouwd als een bewijs van zijn geestkracht. Vier der Nederlandse militairen die bij een ontijdige londmijn-ontploffir.g in Suri name gewond waren, zijn per K.L.M. naar Nederland overgebracht voor verdere be handeling Het zijn sergeant R. Drost en de soldaten R. van Ëersel, G. Gerritsen en J. „een hoop straatvuil" had gesproken, maar betreurde het dat die uitdrukking in een privé-gesprek geuit door de journa listen openbaar was gemaakt. Maar met de Kamerleden, die hem hun goede diensten hebben aangeboden, wilde hij nooit meer iets te maken hebben. Zij hebben, door hun vrijwillige beloften niet na te komen, „hoogverraad" gepleegd. Deze boekhande laar schijnt zich, evenals Lodewijk de Veertiende in zijn tijd, blijkbaar dus al met de Staat te vereenzelvigen. Zijn beweging zal niet aarzelen, zo verkondigde hij ver der, zo nodig in de illegaliteit onder te duiken, en voor Maandag a.s., wanneer de financiële debatten in de Kamer worden hervat, heeft hij een algemene winkel staking geproclameerd. Er bevonden zich onder zijn gehoor ook verscheidene controle-ambtenaren van het ministerie van Financiën en enkele ver tegenwoordigers van de Christelijke en socialistische vakbeweging. Ook de syn dicaten hebben de strijd tegen de Poujade- beweging, waarin zij terecht fascistische symptomen onderkennen, nu opgenomen. Enkele belastingambtenaren protesteerden gisteren heftig tegen de persoonlijke inslag van Poujade's agitatie. Zo worden in ver schillende provincieplaatsen in de étalages portretten van belastingcontröleurs uitge stald, die van opruiende teksten zijn voor zien. Toen Poujade een verzoenend gebaar wilde maken, schreeuwde een vakbonds leider: „Ik steek niemand de hand toe, als ik een vuistslag te verwachten heb." Toen achtte Poujade, die zijn jasje al weer had uitgetrokken, het moment blijk baar gekomen om de vergadering te ont binden. De laatste woorden van de tierende leider, die nog verstaanbaar waren, terwijl iedereen stompend en boksend de uitgang probeerde te bereiken, waren: „Nu ziet u zelf welke partij de oorlog wil en wie de vrede." WASHINGTON (United Press) De democratische senator Walter F. George, voorzitter van de commissie voor buiten landse zaken van de Amerikaanse Senaat, heeft nu ook een direct beroep gedaan op president Eisenhower om zo spoedig moge lijk een conferentie der grote mogendheden met Sovjet-Rusland bijeen te roepen. George heeft Zondag in een televisie-uit zending dit voorstel geopperd. Senator George zeide met zijn verzoek aan de president te beogen, een conferen tie van grote mogendheden te doen beleg gen zo spoedig mogelijk na de bekrachti ging van de Parijse accoorden. Hij was niet van mening, zoals de regering Eisenhower dit is, dat men eerst dient te wachten op een vreedzaam gebaar van Rusland, alvo rens men besprekingen met Moskou zou aangaan. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken Henry Suydam zeide naar aanleiding van het di recte verzoek van de senator aan president Eisenhower, dat er geen sprake van kon zijn een conferentie met Rusland te beleg gen voor de bekrachtiging der Parijse ac coorden of voordat Rusland tekenen gaf van ernstige bereidheid met het Westen tot een vei-gelijk te willen komen. Zodra de eenheid van het Westen door middel van de Parijse accoorden zal zijn bekrachtigd, zal het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken bereid zijn een internationale conferentie met Rusland te overwegen, mits de Russen blijk geven van hun oprechtheid en goede wil ten aan zien van zulk een conferentie. Het K.N.M.I. deelt mede: Sinds 10 Februari is de temperatuur in De Bilt vrijwel zonder onderbreking bene den normaal geweest, gemiddeld zelfs meer dan 4 graden en de laatste dagen zelfs ongeveer 6 graden. In de afgelopen nacht kwam op de meeste plaatsen in ons land weer lichte vorst voor. In midden-Engeland daalde de tempera tuur vannacht tot 6 a 7 graden onder nul. Als gevolg van de krachtige luchtdruk stijgingen boven Frankrijk en onze omge ving is sinds gisteren een zodanige wijzi ging in de luchtdrukverdeling opgetreden, dat warmere lucht van de oceaan thans tot onze omgeving kan doordringen. Dat be tekent een overgang naar zachter weer. Aangezien echter de oceaansïoringen dicht langs ons land zullen trekken zal er af en toe wat regen kunnen vallen. Vanmorgen bevond zich een regengebied voor de ingang van het Kanaal, dat zich in Noord-Oostelijke richting verplaatste en vanavond in onze omgeving zal zijn aange komen. Als gevolg van de bewolking zal in de komende nacht de temperatuur boven nul blijven. In Noord-Europa handhaaft zich de win ter voorlopig nog. In midden-Zweden meldden sommige stations vanmorgen 20 tot 30 graden vorst. Ook in Finland komt nog strenge vorst voor. In Rusland is de winter echter op de terugtocht. (Van hedenmorgen 7 uur) toestand 3d 35 5 e. zS Helsinki mist ZZW 2 -9 2 Stockholm zwaar bew. windstil -16 0,2 Oslo onbewolkt windstil -12 0 Kopenhagen sneeuw NO 10 -1 3 Aberdeen zwaar bew. ZZO 5 2 0 Dublin zwaar bew. windstil 2 0 Londen mist windstil -1 0 Amsterdam onbewolkt WZW 3 -1 0 Brussel onbewolkt Z 3 -1 0 Parijs regen O 2 2 0,2 Bordeaux onbewolkt ZZW 2 4 2 Grenoble zwaar bew. windstil 6 14 Nice half bew. N 5 7 0,4 Berlijn geheel bew. W 7 2 3 Frankfort licht bew. windstil 0 6 München zwaar bew. ZZW 4 5 0,4 Zürich geheel bew. WZW 3 8 1 Genéve zwaar bew. ZW 5 8 15 Locarno licht bew. O 2 - 3 Wenen half bew. windstil 3 0 Innsbruck zwaar bew. windstil 2 0 Rome licht bew. Z 3 11 - Neerslag laatste 24 uur. ZUIDENWIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen maar later ook opklaringen. Vannacht geen vorst. Morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Overwegend matige wind uit Zuidelijke richtingen. 23 Maart Zon op 6.40 uur, onder 18.58 uur. Maan op 5.55 uur, onder 18.37 uur. Maanstanden 24 Maart 30 Maart 4.42 uur: 21.10 uur: Nieuwe maan Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 22 Maart Hoog water: 2.40 en 14.53 uur. Laag water: 10.28 en 22.53 uur. Woensdag 23 Maart Hoog water: 3.14 en 15.27 uur. Laag water: 11.07 en 23.30 uur.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1