Burgerbescherming is tegen de H-bom niet opgewassen Fotograferen in Benelux wordt goedkoper BUISMAN PANDA EN DE MEESTER-ZANGERS EMIGRANTEN Wereldnieuws Snelle en massale evacuatie naar landelijke schuilplaatsen geboden F. Bamiaans&Zn De radio geeft Woensdag Jaarbeurs - in omvang en deelnemerstal - in negen jaar verdubbeld Nieuwe bestuursleden „Natuurmonumenten" Prospectus van nieuwe Belgische Staatslening Franse week aan Delftse hogeschool Vermeylen herdacht ZocU ió het zo r' J 2 Welterusten Faillissementsfonds voor juristen, optredend als curator De Barbizon-b ij een k o m s t Rotterdam boekt 4000ste schip Gevaert verlaagt de prijzen van rolfilms Opening van Eelde- Zweefvliegcentrum Gaat U verhuizen Internationaal congres van tweelingen in Oirschot N.V.V.-jeugd vraagt langere vacantie Dat leuke vlotte kapsel MOLENDIJK voor u i Studentenflats te Delft Omtrek der Aarde DINSDAG 22 MAART 1955 (Van onze correspondent in Washington) Meer dan een jaar geleden was de re- gering-Eisenhower reeds van plan het Amerikaanse volk meer kennis bij te bren gen over de gevaren van een oorlog met A- en H-bommen. De Amerikaanse com missie voor de atoomenergie is altijd voor zichtig geweest met het verstrekken van gegevens. Maar men begon in te zien dat het van onschatbaar belang was die feiten gemeengoed te maken, die men publiceren kon zonder dat een eventuele vijand daar zijn voordeel mee kon doen. Zou men het eigen volk al te lang in het duister laten omtrent het karakter van een moderne oor log dan ontneemt men ook aan hen. die de burgerbevolking willen beveiligen alle kans om dat op verantwoorde wijze te doen. Dezer dagen is de eerste fase in het sta dium der openhartigheid aangebroken. Het rapport van de commissie voor de atoom energie heeft bevestigd wat men reeds van minder officiële, doch deskundige zijde in de vakbladen had betoogd: vele plannen voor de beveiliging der burgerbevolking zijn volkomen verouderd, nu men rekenen moet met de H-bom. Iedereen heeft wel eens kaartjes gezien, waarop de uitwerking van een A-bom is weergegeven. Dat geschiedt gewoonlijk door een aantal concentrische cirkels te trekken rond het punt waarop men ver onderstelt dat een A-bom is neergekomen. Het centrum wordt geheel verwoest, daar omheen ligt een gebied, waar stevige ge bouwen stand houden en waar een aantal mensen de explosie overleefden. Men kan denken: de uitwerking van een H-bom is in zoverre verschillend dat een veel groter centrum wordt verwoest en een veel gro tere concentrische cirkel ernstig gehavend. Dat is wel zo, maar er is bij zulk een ex plosie één ingrijpend verschil, dat aan de beveiliging van de burgerbevolking bij zonder zware eisen stelt: de verspreiding der radio-activiteit. Spreiding Ontploft een H-bom zo dicht bij de grond, dat de vuurbal (die een doorsnede kan hebben van zes kilometer) de aarde raakt, dan worden geweldige hoeveelheden stof en gruis de lucht ingezogen en radio actief gemaakt. Deze radio-actieve deeltjes dalen voor een groot deel weer vrij snel ter aarde, doch zij zijn zo licht dat zij door de wind over een aanzienlijke afstand ver voerd kunnen worden. Hoever en hoe snel, dat hangt af van plaatselijke omstandig heden. van de windkracht en de aard van de bodem. Men moet er echter rekening mee houden, dat die neervallende, radio actieve, deeltjes een streek onveilig kun nen maken, die zich uitstrekt tot op een afstand van 300 kilometer van de haard der explosie. De breedte van de gevaar lijke zóne kan ongeveer zeventig kilometer bedragen. De tekening van de cirkel be houdt zijn waarde, maar even belangrijk wordt, de tekening van een ellips, die aan geeft hoever bij een bepaalde wind1 de spreiding gevaarlijk is. Men overweegt op grote schaal evacua ties toe te passen, wanneer men enkele uren van te voren een waarschuwing kan ADVERTENTIE geven. Een nevenbedoeling van Eisenho wer's geweldige wegenplan is, deze massa evacuatie te vergemakkelijken. Men moet de vluchtelingen tegen de wind in en in richtingen die loodrecht op de windrich ting staan dirigeren naar schuilplaatsen, omdat het meestal niet mogelijk zal zijn, hen naar een gebied te brengen, dat ge heel vrij is van radio-activiteit. De uit werking van de radiatie is veel geringer, wanneer men zich in een ondergrondse schuilplaats bevindt of wanneer men een betrekkelijk dunne laag beton om zich heen heeft. Ellende Wanneer men zich enigermate in deze dingen verdiept, beseft men pas, welk een lichamelijke en geestelijke ellende zulk een oorlog met H-bommen zou scheppen. De bevolking moet herhaaldelijk in allerijl met auto's de steden ontvluchten. De kans op verkeersstagnatie is groot en de hoe veelheden benzine, die deze operaties zou den kosten, zijn geweldig. Aan de dicht bevolkte Oostkust zal het moeilijk zijn massa-advies te geven in welke richting zij dekking moet zoeken. Het aantal doelen in dat gebied is groot en wanneer aanval lende vliegtuigen zich nog op grote afstand zouden bevinden, is het onmogelijk uit te maken, waar zij het op gemunt hebben. Met enige voldoening hebben de Ameri kanen dezer dagen bekend gemaakt, dat zij binnen afzienbare tijd een projectiel hopen te vervaardigen, waarmede zij doe len kunnen bestoken aan de andere zijde van de Atlantische Oceaan. Zulk een pro jectiel zou in hel vijandelijke gebied H- bom-explos-ies teweeg kunnen brengen. Beschikken ook de Russen over een der gelijk projectiel, dan worden de aanvals middelen oneindig veel sterker dan de ver dedigingsmogelijkheden. De twee machtig ste staten ter wereld zouden in staat zijn elkaar te vernietigen. In dat stadium kan men slechts met Sir Winston Churchill hopen, dat het gezonde verstand en niet de neiging tot zelfmoord de overhand zal hebben. ADVERTENTIE Kunt U niet slapen door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan geregeld Togal. Togal verdrijft snel en af doende die pijnen en U slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drogisten 0.95, 2.40 en J 8.88. Zaterdag heeft het college van afgevaar digden der Nederlandse Orde van Advoca ten te Utrecht vergaderd J.er bespreking van de voorstellen van de algemene raad tot het instellen van een administratieve controle en oprichting van een faillisse mentsfonds voor advocaten, die als curator optreden. Het college heeft besloten zich in afdelingen te splitsen, waarna onmiddel lijk tot behandeling van de voorstellen van de algemene raad in die afdelingen is over gegaan. Zodra het schriftelijk antwoord van de algemene raad op het schriftelijk verslag van de behandeling in de afdelingen is ingekomen, zal de mondelinge behande ling van de voorstellen geschieden in een te houden vergadering van het college op 4 Juni. Onder voorzitterschap van Prins Bern- hard is 20 Maart de laatste bijeenkomst gehouden van het weekeinde te Barbizon, waar op initiatief van Prins Bernhard voor aanstaande personen uit het zakenleven, de wetenschap, internationale organisaties, de politiek en de arbeidersbeweging gesproken hebben over de verbetering van de verhou ding tussen de Amerikanen en de Euro peanen. In een slotcommuniqué wordt ge zegd, dat de aanwezigen als particulieren spraken en geen land, organisaties of groep vertegenwoordigden. Tot de genodigden be hoorden personen uit de Verenigde Staten, Canada en West-Europese landen. Elf dagen eerder dan verleden jaar is het 4000e schip te Rotterdam binnengeko men, namelijk het van Philadelphia ko mende 1399 b.r.t. metende Duitse m.s. ,Na- dy". In 1954 arriveerde de 4000e op 1 April. ADVERTENTIE DEN HAAG, 22 Maart 1955 Gevaert, de grootste industrie van fotomaterialen op het vasteland, heeft de prijzen van rolfilms in Benelux aanzienlijk verlaagd. De verlaagde prijzen voor rolfilms 6x9 zijn: Gevapan 1.70 (voorheen 1.95), Gevachrome 1.50 (voorheen 1.75), Gevacolor 3.80 (voorheen ƒ4.55). De prijs van Gevapan kleinbeeld (36 fabriek in Antwerpen meer dan 5500 mensen! Deze enorme groei is voor alles te danken aan het kwaliteits-principe dat altijd door Gevaert werd en wordt gehuldigd. Geen won der, dat overal ter wereld vooraanstaande fotografen, cineasten, röntgenologen e.a. bij voorkeur werken met het „trefzekere" be trouwbare Gevaert materiaal, dat steeds de opnamen) is teruggebracht tot 3.45 (voor- beste resultaten verzekert, heen ƒ4.50); die van Gevacolor kleinbeeld Deze prijsverlaging is goed nieuws voor neg. (20 opnamen) tot 4.95 (voorheen 6.45). allen die fotograferen en nu reeds staan te .Deze prijsverlaging is des te belangrijker, popelen om straks de ontluikende lente in al omdat ze wordt afgekondigd door een wereld- bedrijf met een schitterende reputatie. Gevaert staat nu reeds meer dan 60 jaar in dienst van de fotografie. De heer Gevaert, oprichter van de fabriek, begon indertijd met haar glorie in zwart en wit of in natuurlijke kleuren vast te leggen. Nu kan iedereen naar hartelust fotograferen en steeds enkele rol- filmpjes in voorraad hebben. De prijsverlagingen zijn thans van kracht 5 man personeel. Thans werken op de hoofd- U kunt er dus direct van profiteren Op het vliegveld Eelde, dat langzamer hand gereed komt, is Zaterdagmiddag onder grote belangstelling een Noordelijk zweefvliegcentrum geopend. De voorzitter van het zweefvliegcentrum Avio-Eelde, de heer R. G. G. Wortelboer, verwelkomde in het bijzonder de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Gronin gen, de heer S. A. Woldringh en de direc teur-hoofdingenieur van de provinciale waterstaat, ir. P. Stelling. Hij bracht dank aan allen die hebben bijgedragen tot de totstandkoming van dit zweefvliegcentrum in het Noorden: de raad van bestuur van het vliegveld Eelde, de havenmeester van het vliegveld, de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart en de Rijks- Luchtvaartschool. Avio-Eelde heeft de be schikking over twee „Gruno Babies", twee Goevirs en enkele Tigermoths. ADVERTENTIE Emigranten blijken grote propa gandisten te zijn voor BUISMAN. De Nederlandse gewoonte: „In de koffie BUISMAN" wordt, overal waarheen Nederlanders trekken, grif overgenomen door de inheemse bevolking. Men spaart graag op dure koffie en drinkt ze liever lekkerder met BUISMAN. Will U adressen van onze buitenlandse acenten Schrijf dan evrn naar de fabriek in Zwartsluis Ook bij NF.SCAFF en andere toorlen oplosbare koffie doel 'n beetje BUISMAN1 ■xanderen 1&07 Hebt U al eens met een onzer over Uw verhuizing gesproken Als dit niet het geval is. vraag dan eens een bezoek aan en onder enige verplichting geven wij U offerte en tonen U dan tevens enige dankbetuigingen welke wij van enige onzer cliënten mochten ontvangen. ZIJLVEST 41, HAARLEM Tel. 12456 - 14155 - 22279 Verhuis- en embaileerbedrijf HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 7.45 Even opkrikken. 7.50 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Vnor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 R.V.U.: K. v. d. Geest: Sprookjes van Andersen. 11.30 Platen. 12.00 Dansmu ziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Politiekapel. 13.50 Platen. 14.00 Medische kroniek. 14.10 Platen. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Platen. 17.35 Gitaarensemble. 17.50 Re geringsuitzending: Nederland en de wereld: Welke betekenis hebben kennis en ervaring op het gebied van ontginning. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Sport. 18.30 R.V.U.: Dr. J. Groen: Psychosomatische geneeskun de. 19.00 Sport. 19.05 Liedjes voor de jeugd. 19.15 Aandacht voor de Noordwest Veluwe, causerie. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Voor de soldaten. 20.40 Operaconcert. 22.15 Diamant, causerie. 22.30 Amusements muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 Orgel. 23.40 24.00 Platen. HILVERSUM II, 29S M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 8.30 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.15 Beter voorkomen dan ge nezen. hoorsoel. 12.15 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelineen. 12.33 Koorzang. 12.53 Platen en actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 L'chte muziek. 14.00 Guilio Cesare, onera. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Koer sen. 17.45 Orgel. 18.15 Viool, clavecimbel en cello. 18.45 Spectrum van het Christelijk organisatie- en verenigingsleven, causerie. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Oude mu ziek. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Pla ten 2000 Radiokrant. 20.20 Kamerorkest en solist. 21.10 Lijdensoverdenking. 21.40 Gees telijke liederen. 22.10 Radioschaakwedstrijd. 22.30 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.00 Platen. 12.30 Weerbe richt. 12.34 Gevarieerde muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 16.02 Platen. 16.05 Orkestconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Piano recital. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Volks liederen 18.15 Causerie. 18.30 Voor de solda ten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volkszang. 20.00 Hoorsoel. 20.50 Platen. 21.15 Omroep-orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Gevarieerde muziek. 22.45 Pla*"n. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws, feiten van de dag, cn: Vraaggesprek. (Op 224 m.). Het aantal deelnemers aan de Utrechtse voorjaarsbeurs bedraagt 3123. Dit aantal was in 1946, de eerste beurs na de bevrij ding, 1629. Buitenlandse inzendingen zijn er thans 1500 (681 in 1946). De oppervlakte van de beurs steeg van 22.237 m2 in 1946 tot 52000 m2 in 1955. Een sterke toeneming valt ook te consta teren in de gebruiksgoederen sector. In 1946 waren in deze afdeling 977 inzendingen en thans zijn er 1339. Bij de technische sector, die van machines, gereedschappen en ma terialen, is de stijging bijna verdrievoudigd, namelijk van 625 tot 1784. De directie van de beurs ziet in dit alles een afspiegeling van de stijgende industria lisatie in ons land. Zoals bekend zal in Oirschot een inter nationaal tweelingencongres worden ge houden. Voor de buitenlandse deelneem sters en deelnemers begint het congres officieus al op 19 Mei a.s. Op die dag en op 20 Mei zullen excursies worden ge maakt in Oirschot en omgeving. De offi ciële opening van het tweelingencongres geschiedt op 21 Mei 1955. Reeds ruim 300 tweelingen uit binnen- en buitenland heb ben zich voor deelneming aan het congres opgegeven. Deze aanmeldingen kwamen uit zeven verschillende landen. Tot nu toe heeft men logiesgelegenheid voor 900 per sonen, doch dit kan nog belangrijk worden uitgebreid. Als voorzitter van de jury, die de Europese tweeling 1955 zal kiezen, zal fungeren de initiatiefnemer van het vrij- gezellencongres te Grevenbicht, de heer G. Greijn, gemeente-secretaris aldaar. Ge noemde titel zal worden toegekend aan de sympathiekste tweeling. De heer Johan Louwer, te Oirschot, nam zoals bekend het initiatief tot dit unieke congres in Europa. De minimumleeftijd voor deelname is vijf tien jaar. Tot achttien jaar is geleide ver eist. De afgevaardigden van de N.V.V.-jeugd organisatie „Jonge Strijd" hebben tijdens een op 19 en 20 Maart gehouden conferen tie in het kamphuis „De Scheleberg" te Lunteren in een resolutie er bij de regering en het bedrijfsleven op aangedrongen de vacantie van de jeugdige arbeiders te bren gen op drie weken. Zij deden dit namens de ruim 45000 leden in de leeftijd van 14 tot en met 21 jaar. Onder zeer grote belangstelling is Zater dag in Krasnapolskv te Amsterdam de al gemene ledenvergadering van de Vereni ging tot Behoud van Natuurmonumenten gehouden. In zijn openingswoord heeft de voorzit ter, dr. J. A. van Steijn, opgemerkt, dat 50 jaar geleden een voordracht tot het aan plempen (van het Naardermeer in de Am- sterdamsb gemeenteraad aanleiding werd lot oprichting van de vereniging. In 1906 kreeg men de koninklijke goedkeuring op de statuten en daarom zal in Maart 1956 het gouden jubileum gevierd worden. Het jaarverslag van de vereniging werd goed gekeurd. Tot nieuwe leden van het bestuur wer den gekozen dr. M. J. Prinsen, commissa ris der Koningin in de provincie Noord holland mr. C. Th. E. graaf van Lynden van Sandenburg, commissaris der Konin gin in de provincie Utrecht, mr. W. A. Of- ferhaus, commissaris der Koningin in de provincie Groningen en de heer Th. Quenè, oud-voorzitter van de Nederlandse Jeugd bond voor Natuurstudie. ADVERTENTIE maakt Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 19706 Buslijnen 3 cn 4 Verschenen is het prospectus van de onlangs aangekondigde 3% percents buitenlandse lening van 1955, groot 100.000.009, ten laste van het koninkrijk België. De inschrijving op deze lening, die verdeeld is in obligaties van 1000 nomi naal, wordt opengesteld op Dinsdag 29 Maart a.s. tegen de koers van 100 percent. Hoofdsom en rente zijn betaalbaar in gul dens zonder aftrek van enige tegenwoor dige of toekomstige Belgische zakelijke belasting. Stortingsdatum is Donderdag 28 April. Officiële notering zal worden aan gevraagd. De lening wordt afgelost a pari in 25 jaarlijkse termijnen van 4.000.000, ver vallende op 1 April van elk der jaren 1961 tot en met 1985. Vervroegde gehele of ge deeltelijke aflossing of conversie dier lening zal voor 1 April 1965 niet kunnen geschie den. Het prospectus bevat voorts enkele gegevens over de economische en financiële toestand van België. De Franse week aan de Technische Hogeschool te Delft is heden geopend met een rede van prof. A. Caquot, lid van het „Institut de France", over „Des sources d'énergie a la disposition de l'homme". De deelnemers en deelneemsters aan de Franse week, welke een gevolg is van het Nederlands-Frans Cultureel accoord wer den in het museum „Het Prinsenhof" ont vangen door een commissie, die vervolgens een lunch aanbood. Voor de volgende dagen staan er voor drachten van Franse geleerden op het pro gramma, met als hoofdthema „L'Homme et ses Besoins". Woensdagavond worden de gasten ontvangen door het gemeentebe stuur en Vrijdagavond door de rector-mag- nificus der Technische Hogeschool. Tot besluit van de Franse week begeven de gasten zich Zaterdag 26 Maart naar Am sterdam. 37. Op het middendek stelden Enrico en zijn piraten zich op en verkondigden luid, wat zij allemaal met het veroverde schip en de ongelukkige passagiers zouden gaan doen. Maar omdat zij, behalve piraten, ook operazangers waren, brachten zij hun boze voornemens in een welluidend, meerstem mig koor ten gehore. „Wee u! Wee u!", schalden de tenoren. „Kielhalen! Kielha len!", zongen de baritons. En de bassen dreunden op de achtergrond: „Plomp, plomp, plomp!" De passagiers luisterden met belangstelling en zonder een spuur van ongerustheid toe. Men is nu eenmaal niet geneigd om dreigementen ernstig te nemen, als ze gezongen worden. „Ik moet ze waarschuwen", dacht Panda. „Ik moet ze duidelijk maken, dat dit geen comedie is, maar bittere ernst!" Hij klom op een kist en riep de passagiers toe. „Vlucht! Verberg jullie, vóór het te laat is!" Maar zijn goedbedoelde waarschuwingen vielen niet in goede aarde. „Hou je mond, kleine schreeuwer!", snauwde een passagier hem toe. „En ga van die kist af; ik kan zo niets zien!" Het overlijden in 1945 van de grote Vlaamse schrijver August Vermeylen is Zaterdag in het Academiepaleis te Brus sel in een plechtige zitting herdacht. De herdenking werd bijgewoond door de mi nister van Binnenlandse Zaken (P. Ver meylen) en andere familieleden van de letterkundige, alsmede door de Neder landse ambassadeur te Brussel en vele vooraanstaande persoonlijkheden uit het Belgische culturele leven. Na een muzikale inleiding sprak de Belgische dichter Achilles Mussche over „Van Nu en Straks" met als achtergrond de conomische ontwikkeling en de maat schappelijke strijd aan het einde van de negentiende eeuw. Spreker schetste de opgang van de Beweging van Tachtig en de rol welke August Vermeylen hierbij speelde. De Nederlandse letterkundige Dirk Coster zei in een lezing over „Werk en wezen van August Vermeylen" dat deze wist te voorkomen dat de Vlaamse letter kunde door epigonen van Gezelle in een eng en locaal kader verstrikt zou raken. Herman Teirlinck sprak tenslotte over „De menselijke eenheid". Hij betoogde dat Vermeylen, hoewel hij het door zijn op voeding veel gemakkelijker gehad zou hebben in een Frans letterkundig millieu, geen verraad pleegde aan de Vlaamse zaak. Om te voorzien in de stijgende behoefte aan huisvesting voor studenten worden tussen de stichting Studentenhuisvesting en het gemeentebestuur van Delft, thans onderhandelingen gevoerd over een strook bouwgrond langs de Maria Duyslaan in het Oosten van de stad. De bedoeling is daar enige paviljoens te bouwen met een capaciteit voor 180 studenten. De Delftse studenten-raad heeft zich uit gesproken voor de bouw van drie flats. Voor recreatie wil men niet veel plaats in ruimen, omdat men wil vermijden dat de kamers te klein worden en men geen be hoefte heeft het aantal sociëteiten uit te breiden. De plannen worden nader uitgewerkt door prof. ir. J. F. Berghoef. Oorlogsdagboeken in klankbeelden Kort geleden is een collectie fragmenten van dagboeken uit de oorlogstijd, uit het bezit van het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie, in boekvorm verschenen. Ter gelegenheid van de herdenking van de Bevrijding heeft S. de Vries Jr. voor de omroep een aantal dezer fragmenten samen met eigen notities uit de oorlogsjaren ver werkt in een serie klankbeelden. Het eer ste van deze klankbeelden, uit te zenden via Hilversum I op Maandagavond 28 Maart, van 21.55—22.15 uur, zal gewijd zijn aan de periode Maart/April 1945; het tweede, dat op 13 April zal worden uit gezonden, aan de periode Juli 1941 tot December 1942. Het derde dat betrekking heeft op het tijdvak tot Dolle Dinsdag komt op 20 April in de aether en het vier de, over het laatste deel van de oorlog en de Bevrijding, op 9 Mei. Publiciteit. De „Lufthansa", de weerop- gerichte Duitse luchtvaartmaatschappij is begonnen met een reeks publiciteits- vluchten binnen de bondsrepubliek, ais inleiding op de opening van de passa giersdiensten op 1 April. Er zijn reeds proefvluchten op de binnenlandse dien sten uitgevoerd. Waarschuwing. Een vooraanstaand politiek orgaan in de Sovjet-Unie, „Het inter nationale leven", richt de waarschuwing lot „reactionnaire kringen en milita risten" in Zweden, dat een oorlog met de nieuwste wapens in landen als Zwe den tot een massale uitroeiing zou lei- den. Het blad stelt, genoemde kringen verantwoordelijk voor de toenemende propaganda in Zweden tegen de neu traliteitspolitiek van de regering. Kern. De Indiase regering heeft het plan een half millioen mannen een militaire opleiding te geven in een tempo van 100.000 per jaar, om de kern te vormen voor een nationale strijdmacht van vrij. wiHigers. Ieder jaar zullen ongeveer 200 kampen worden ingericht voor de opleiding. De regeringen van de staten is verzocht aan het plan mede te wer ken. Onthulling. Gijon, aan de Noordkust van Spanje, is de eerste stad die een stand beeld van Sir Alexander Fleming, de ontdekker van de penicilline, zal op richten. Het nieuws van de dood van de uitvinder kwam toen het standbeeld in brons werd gegoten. Sir Alexander zou in Juni aanwezig geweest zijn bij de onthulling. Verongelukt. Een twee-motorige „Convair* van de „American Airlines" is bij Springfield verongelukt bij het landien. Twaalf personen zijn om het leven ge komen en 23 anderen gewond. Er waren 32 passagiers aan boord en drie beman ningsleden. Onder de slachtoffers be vinden zich de stewardess en een drie jarige jongen. De piloot heeft er het leven af gebracht. Breuk. In de Beierse Alpen zijn als ge volg van een breuk in de draad van een nieuwe skilift twee mensen om het leven gekomen, twee ernstig en vier licht gewond. Een van de 80 kabels waarmee stoelen 800 meter omhoog worden gevoerd op de 1731 meter hoge Herzogstand brak vlak bij de top. Vijf tien skiërs vielen naar beneden in de sneeuw. Een der omgekomenen maakte een val van 300 meter alvorens hij tegen een hindernis botste. Visa. Een groep redacteuren van het Ame rikaanse Wick-krantenconcern en een aantal televisie- en radioredacteuren die een reis door Europa maken hebben visa voor de Sovjet-Unie ontvangen. Het zal de tweede maal in twee jaar worden, dat de redacteuren van het „Wick"-concern een bezoek aan de Sovjet-Unie brengen. Bijgelegd. De souvereine Orde van Malta zal op Palmzondag, 3 April, de lang uitgestelde verkiezingen voor een groot meester houden. Een welingelichte Va ticaanse. bron zei dat het vier jaar oude geschil tussen de souvereine orde en de Congregatie der religieuzen bijgelegd schijnt te zijn. Tot de belangrijkste candidaten behoren de Nederlander mr. E. L. M. H. ba.ron Speyart van Woerden en graaf Melsi d'Eril uit Milaan. Toen de laatste grootmeester van de orde, prins Ludovico Chigi Albani Delia Ro- vere in November 1951 in Rome over leed, beval Paus Pius XII opschorting van de verkiezingen in afwachting van regeling van het geschil. Oproep. Aartsbisschop Makarios, hoofd van de Grieks orthodoxe kerk op Cy prus en leider van de beweging voor aansluiting bij Griekenland (Enosis) heeft er in een speciale encycliek bij de Grieken op Cyprus op aangedrongen het „verzet tegen de heersende macht" te vergroten en de Griekse onafhanke lijkheidsdag op 25 Maart met geestdrift te vieren. Pacifist. Richard Bland, de burgemeester van het Engelse stadje Nelson, heeft zijn ontslag ingediend omdat een ere wacht van honderd militairen van de R.A.F., die zal worden opgesteld bij het bezoek, dat koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh volgende maand aan het stadje zullen brengen, met ge weren zal zijn uitgerust. De burgemees ter is een pacifist. De loco-burgemees ter zal nu de koningin en haar gemaal officieel ontvangen. IK MOET U eerlijk bekennen dat ik me soms blauw (of groen) erger aan de laat dunkende toon die sommige schrijvers van populaire geschriften aanslaan wanneer zij de moderne wetenschap vergelijken met die uit de oudheid. We moeten hierbij over het hoofd zien, dat degenen die zich een smalende glimlach menen te kunnen per- mileren, in de meeste gevallen niet eens op de hoogte zijn van de prestaties die in de oudheid zijn geleverd, om de eenvoudige reden dat die stof volslagen boven hun pet gaat. Maar afgezien daarvan, is er voor enige hoogmoed geen en kele aanleiding, want wij bou wen voort op de fundamenten die zij hebben gelegd. Dat er inmiddels vooruitgang is ge boekt, spreekt welhaast vanzelf, maar dat betekent geenszins dat iedere naprater uit onze tijd zich op één lijn mag stellen met de reuzen uit de oudheid. Ziezo, dat is er uit. Aanleiding tot deze ontboezeming was een mededeling uit een Amerikaans boekje, waarin de schrijver vertelde dat de Grieken natuurlijk niet konden weten dat de aarde rond was, maar dat „wij" wel beter weten. Die knappe „wij" toch! Maar als „wij" eens de moeite nam na te snuffelen wat die Grieken alle maal méér wisten dan wij. zouden we mis schien wat bescheidener zijn. Dan zouden wij tot de ontdekking komen dat Eratos thenes, die in de derde eeuw vóór Chr. leefde, de omtrek van de aarde al had be rekend, 1700 jaar vóór Columus zijn tocht over de Atlantische Oceaan waagde. De Griekse geleerde vernam dat tijdens de dag- en nachtevening de zon in de stad Syene geen schaduw gaf omdat zij recht boven de hoofden van de inwoners stond. Dit verschijnsel was in Alexandria onbe kend en Eratosthenes zag hierin een mid del om de omtrek van de aarde te bereke nen. Het was toentertijd reeds lang bekend dat de aarde een bolvorm had. De zonne stralen die loodrecht op Syene vielen, moesten het aardoppervlak in Alexandriè dus onder een andere hoek treffen. Door nu de afstand van Seyne (dicht by de te genwoordige dam van Assoean gelegen) tot Meroe (bij Alexandriè) te meten en de hoek te bepalen die de zonnestralen te Meroe van de loodrechte richting afweken, zou het vraagstuk zijn opgelost. Immers, de loodlijnen te Syene en Meroe snijden elkaar in het middelpunt van de aarde onder een hoek die gelijk is aan de hoek die de zonne stralen te Meroe met een daar opgerichte loodlijn maken. Die hoek was ongeveer 7 graden en de afstand van Meroe tot Syene bedroeg 5000 stadiën (een sta dium is 0,16 km.), zodat de omtrek van de aarde 360/7 X 5000 257.143 stadiën 41.148 km. moest bedragen, een waarde die slechts weinig afwijkt van de moderne metingen. Dat Eratosthenes niet helemaal juist was, is te wijten aan het feit dat de afstand tussen Meroe en Syene in die dagen niet precies kon worden gemeten (overi gens is onze berekening niet geheel in overeenstemming met die van Eratosthe nes, in verband met de hoek die we „on geveer" 7 gr. hebben genoemd). De bete kenis van deze methode ligt echter niet zozeer in de exactheid van de uitkomst, maar in feit dat zonder moderne hulpmid delen een dergelijke benadering kon wor den verkregen door mensen die „natuur lijk niet konden weten dat de aarde rond was"! Dit probleem van de aardomtrek roept een aardrijkskundig vraagstuk in ons wak ker dat u ongetwijfeld ook wel zal interes seren. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2