De waterstofbom-productie door Engeland en Frankrijk De synthetische vezel zet triomftocht voort Beelden tussen bloemen Agenda voor Haarlem Vijftig jaar geleden Commissie-De Quay kan geen oplossing vinden Accoord over een verenigd Oost-Europees opperbevel Specialistenhonoraria Minister Staf antwoordt op vragen uoe ;s ontstaan? Feitelijke toestand wordt volgens Londen en Washington bevestigd Vlaggen van enkalon Textielbeurs te Utrecht Prof. dr. G. Ch. Aalders 75 jaar Bevrij dingsgeschenken voor de Haagse jeugd JegTiUKKiu o^m^oapuj/! MOTOR VALHELMEN 27.50 Amsterdam schenkt halve ton aan Stichting '40-'45 Nieuwe omroepzender op Curacao VOORJAARSSHOW '55 Intrekking regerings subsidie voor eierkolen Afscheid voorzitter Stichting Nederlandse T extiel j aarbeurs 't Is of gij de vlam nitblaast zó prompt dooft znnrbranden op do maag - met een of twee Bennies. Nederlands publiek acht 69 minimaal weekloon voor gezin met 2 kinderen De heer H. J. A. van Olffen overleden Nehroe acht plan van Lord Russell niet uitvoerbaar Dit woord: GESJOCHTEN Terug van karwei Uit Haarlems Dagblad van 22 Maart 1905 DINSDAG 22 MAART 1955 De in 1953 door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid ingestelde com missie, aan wie werd opgedragen een op lossing te zoeken voor het conflict over de honoraria der specialisten heeft thans haar rapport uitgebracht. Zij komt tot de con clusie dat zij geen heil ziet in het voortzet ten van de pogingen tot het bereiken van overeenstemming, wegens de voortdurend afwijzende houding van de Nederlandse Vereniging van Specialisten, de groep die uit de Kon. Maatschappij ter Bevordering der Geneeskunst is getreden. De commissie moet derhalve constateren, dat zij in haar taak het vinden van een weg waarlangs de bestaande tegenstellin gen zouden kunnen worden overbrugd met is geslaagd. De bezwaren van de medische specialis ten tegen de in 1949 afgesloten overeen komst tussen de organisaties van algemene ziekenfondsen enerzijds en de Landelijke Specialisten Vereniging (L.V.S.) anderzijds richten zich tegen het stelsel van de pro gressieve korting en voorts, in een later stadium tevens tegen het zogenaamde pla fond en de 50/50 regeling. Met het „pla fond" werd aangeduid het totaal-bedrag, waarvoor specialistische hulp in ons land zou kunnen worden gegeven, met de 50/50 regeling de afspraak, dat bij overschrijding van dit plafond de ziekenfondsen gezamen lijk 50 percent van de overschrijding voor hun rekening zouden nemen en de specia listen gezamenlijk de overige 50 percent. Op 24 September maakt de Ziekenfonds raad echter bekend, dat in de interim regeling voor 1954 geen plafondregeling en geen 50/50 regeling waren opgenomen, zo dat deze grief van de specialisten onder vangen was. Men kwam toen overeen dat tot een honorarium van 22.501.geen korting zou worden toegepast, op een ho norarium van 22.500 tot 40.000 een korting van 33 1/3 pet., en op de honoraria boven de 40.000 een korting van 50 pet. Deze nieuwe regeling zou voor de verplich te ziekenfondsverzekering overigens een geraamde hogere uitgave van 630.000 be tekenen, voor de vrijwillige een bedrag van 220.000. In het op 21 September 1954 afgesloten rapport van de commissie onderzoek spe cialistenhonoraria komen nog talrijke ali nea's voor, welke reeds op 23 September 1954 door de bekendmaking van de Zieken fondsraad achterhaald waren. De commissie meent, dat invoering van een aflopend tarief ter vervanging van de thans bestaande progressieve korting aan beveling verdient, omdat naar haar oordeel moet worden aangenomen, dat bij toene ming der omvang -van de specialisten praktijk een daling in de kosten optreedt. Dit is een algemeen bekend bedrijfsecono misch verschijnsel. Zo lang niet op basis van concrete ge gevens een verantwoorde beslissing dien aangaande kan worden genomen acht de commissie het voortzetten van de terzake ingestelde onderzoekingen van grote be tekenis. Zij noemt het ongewenst de onder handelingen op te schorten tot het tijdstip waarop de nodige gegevens zullen zijn ver kregen. Daardoor immers zou een periode ontstaan, waarin geen overeenkomst tussen de betrokken partijen bereikbaar zou zijn. Dit zou tot een zeer ongewenste situatie leiden. Tenslotte verklaarde de commissie dat het niet bereiken van overeenstemming omtrent de regeling der specialistenhonora ria een zeer ongewenste situatie heeft doen ontstaan, met name omdat het hierdoor onmogelijk wordt een enigermate nauw keurig inzicht te verkrijgen in de uitga ven, welke de algemene ziekenfondsen voor specialistische hulp moeten doen. De commissie constateert met leedwezen, dat deze Impasse een gevolg is van het afwij zend standpunt dat een kleine groep der specialisten meent te moeten innemen. Zij acht de hierdoor geschapen ongewenste verhoudingen op den duur onaanvaardbaar en meent, dat maatregelen zullen moeten worden getroffen waardoor dit bezwaar kan worden ondervangen. De aard en om vang dezer maatreglen meent de commis sie aan de minister te moeten overlaten, temeer daar het uitspreken van een oor deel daarover niet tot de haar verstrekte opdracht behoort. De commissie bestond uit prof. dr. J. E. de Quay, voorzitter, prof. dr. G. C. E. Bur ger, prof. mr. N. E. H. van Esveld, drs. C. P. Hazenbosch en mr. C. R. F. van Roggen. ADVERTENTIE BARIËLJORISSIR. HAARLEM -TEL. 13439 FERD. BOJLSTR. 48 A DAM .TEL. 717162 B. en W. van Amsterdam hebben aan de gemeenteraad voorgesteld een gift van 50.000 gulden toe te kennen aan de Stich ting 19401945 te Amsterdam, ter gelegen- van haar tienjarig bestaan. Drente 10.000 gulden Gedeputeerde Staten van Drente stellen de Provinciale Staten voor ten behoeve van de laatste actie van de Stichting 1940- 1945 een bedrag van 10.000 gulden ter be schikking te stellen. Zoals bekend wordt deze laatste actie gevoerd ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de stichting. Zij beoogt het nog door de stichting benodigde kapitaal van vijf millioen gulden bijeen te brengen. De nieuwe radiozender van de Cura- gaose Radio Omroepvereniging is thans in gebruik genomen. Door deze nieuwe zen der is het gehele Antilliaanse gebied, dus ook de Bovenwindse Eilanden, binnen het bereik van de Curom gekomen. Ook in Venezuela, de Britse Bovenwindse en de Dominicaanse Republiek is de zender te horen. Er zijn reeds luisterrapporten uit New York ontvangen. De zender is eigen dom van de Lands Radio Dienst en wordt door de Curom gehuurd. Programmaleider Wim Stokla heeft van 1945 af voor deze verbetering geijverd. Hij zal in Augustus definitief naar Nederland terugkeren. ADVERTENTIE Voor de op Donderdag 24 Maart a.s., in ons gebouw Grote Houtstraat 54- 60 des na middags te 2.15 uur, zijn nog een beperkt aantal toegangskaarten verkrijg baar a f 3-50 p.p. (inclu sief sted. bel. met inbe grip van 'n Thé-complet) Evenals vorige jaren zal ook dit jaar gedurende de nationale bloemententoon stelling „Keukenhof" in Lisse op het ex positieterrein een aantal beelden worden geplaatst. Op het bureau van de Neder landse Kunststichting zijn aanmeldingen van 143 beeldhouwwerken binnengekomen en de keuzecommissie heeft na lang over wegen besloten dertig beelden gedurende enkele maanden tussen te bloemen te ex poseren. Wanneer alle beelden een plaats hebben gekregen zal de keuzecommissie tot de toekenning van de prijzen van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen en de eventuele aankoop, waarvoor een bedrag van tienduizend gul den is uitgetrokken, overgaan. Dagelijks komen de beelden uit alle delen van ons land in de „Keukenhof" binnen. Op kleine handkarretjes worden zij langs de paden vervoerd totdat de aan gewezen plaats is bereikt, waar in de ko mende maanden honderdduizenden bezoe kers kunnen genieten van de schone com binatie van roerloze stenen beelden en le vende, wuivende bloemen. Uw Modehuis! Tel. 11955 -HAARLEM DINSDAG 22 MAART Gedempte Oude Gracht 104: Visserijfilm IJmuiden, Ned. Herv. Wijk 1, 8 uur. Roxy: ,.Een killer zoekt zijn prooi, 18 jaar. 8 uur. Minerva: „De Forsyte sage", 18 jaar, 8.15 uur. Lldo: „Muiterij op de Caine", 14 jaar, 6.45 ei- 9.15 uur. Studio: „Muiterij op de Caine", 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „De woes tijn leeft", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Sabrina", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een avontuurlijk vrouwtje", 18 jaar, 8 uur. Palace: „Désirée", 14 jaar, 7 en 9-15 uur. WOENSDAG 23 MAART Stadsschouwburg: Georgette Hagedoorn en Pierre Verdonck, Haarlemse Kunstgemeen schap, 8.15 uur. Concertgebouw: Coos van Hoboken draagt voor: „De Kruisweg", 8 uur. Concertgebouw: Emigratie-voorlichtings avond over Zuid-Afrika, Gewestelijk Ar beidsbureau Haarlem, 8 uur. Roxy: „Twee matrozen te paard", alle leeft., 2.30 uur. „Een killer zoekt zijn prooi", 18 jaar, 8 uur. Lido: ..Muiterij op de Caine 14 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Studio: „Muiterij op de Caine", 14 jaar, 2.15, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: .,De woestijn leeft", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Sabrina", alle leeft., 2, 4-15. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een avon tuurlijk vrouwtje", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Désirée", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9 15 uur. LONDEN (Reuter) Het Sovjet-mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft on langs bekend gemaakt, dat in Moskou vol ledig overeenstemming is bereikt over het organiseren van een verenigd opperbevel voor de acht Oost-Europese landen die hebben deelgenomen aan de Moskouse con ferentie van het vorige jaar. Bij onlangs gevoerde besprekingen, die aansloten op de Moskouse conferentie, is gesproken over verdragen van vriendschap en wederzijdse bijstand tusen de Sovjet-Unie, Tsjechoslo- wakije, Oost-Duitsland, Hongarije, Roeme nië, Albanië en Polen. De Moskouse conferentie (29 November tot 2 December 1954) was het antwoord van Moskou op Westelijke pogingen om een defensie-organisatie die West-Duits- land zou omvatten, op te zetten. Aan het einde van deze conferentie werd in een communiqué gewaarschuwd, dat de Oost- Europese landen gezamenlijk maatregelen zouden nemen als West-Duitsland bewa pend zou worden. Het verenigd opperbevel zal worden opgericht als de Parijse ver dragen worden geratificeerd, „teneinde de veiligheid van de (deelnemende) landen en de vrede in Europa te verzekeren". Eerder deze maand meldde een correspon dent van Reuter uit Moskou, dat generaals uit de Oost-Europese landen in Moskou besprekingen voerden. Men geloofde toen, dat maarschalk Konstantim Rokossocski, Sovjet-beid in de strijd om Moskou en Sta lingrad, die opperbevelhebber van de Pool se strijdkrachten en minister van Defensie van Polen is, wellicht opperbevelhebber van de Oost-Europese strijdkrachten zou worden. In Londense diplomatieke kringen ziet men in de bekendmaking van het Sovjet ministerie een poging om op het laatste ogenblik ratificatie der Parijse accoorden door de Franse Raad der Republiek te ver hinderen. Het besluit om een verenigd op perbevel voor Oost-Europa in te stelen heeft in deze kringen geen opzien gebaard. Men verklaart, dat een dergelijk opperbevel weinig zal veranderen aan de militaire doeltreffendheid van het communistische blok, aangezien de strijdkrachten der Oost- Europese landen toch reeds onder toezicht van de Russische stafchefs in Moskou staan. Te Washington wordt de Russische aan kondiging beschouwd als een indirect toe geven, dat de Sovjet-Unie niet is geslaagd de totstandkoming van de West-Europese Unie te verhinderen. Volgens het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Zaken is het slechts de uitvoering van een eerder genomen besluit. De toestand be stond in feite al jaren. (Un. Press) Geallieerde militaire bronnen in Parijs zeggen, dat de Russen trachten de Oost-Duitse „wehrmacht'" te versterken voordat de West-Europese strijdkrachten werkelijk vorm hebben ge kregen. Er komen uit Berlijn berichten binnen over de snelle opbouw van de Oost- Duitse strijdkrachten. Oost-Duitsland moet reeds beschikken over zeven divisies zoge naamde gekazerneerde Volkspolitie, die in twee legercorpsen verdeeld zijn en uitge rust zijn met Russisch materiaal, waaron der bijna 1000 tanks. Ook zijn er onbeves tigde berichten, dat opleidingskampen voor de Oost-Duitse strijdkrachten in Polen, achter de Oder-Neisselijn opgericht zullen worden. Deze Oost-Duitse troepen zouden met Poolse en Tsjechische troepen geïnte greerd worden. Ook zijn er aanwijzingen, dat de Oost-Duitse luchtmacht en vloot uitgebreid en versterkt worden, maar «bij zonderheden hierover ontbreken nog. Het lid der Tweede Kamer de heer Goedhart heeft indertijd de volgende vra gen gesteld: 1. Kan de minister mededelen, of het besluit van de Britse en Franse regering om de productie van de waterstofbom ter hand te nemen na en in overleg met de NAVO genomen werd en dus als een nor maal uitvloeisel van de bondgenootschap pelijke samenwerking in Europees en At lantisch verband beschouwd kan worden? 2. Indien dit niet het geval zou zijn, moet men daaruit dan concluderen, dat Groot-Brittannië en Frankrijk hun beslis sing op nationale overwegingen hebben genomen en dat de hoge bedragen, die uit voering van het genomen besluit vordert, de andere militaire prestaties dezer lan den wellicht op ongunstige wijze zullen kunnen beïnvloeden? 3. Acht de minister het niet wenselijk, dat beèluiten van NAVO-partners, die van belangrijke invloed op de gemeenschappe lijke verdediging kunnen zijn, van tevoren in de daarvoor geschikte NAVO-organen ter sprake komen en daarbij op hun nut voor de gemeenschappelijke zaak beoor deeld worden, en is hij bereid, dit stand punt te bestemder plaatse te bepleiten? De minister van Oorlog heeft thans het volgende geantwoord: 1. Groot-Brittannië heeft inhoud en strekking van de „Statement on Defence" tevoren aan de NAVO-raad medegedeeld. De vraag ten aanzien van Frankrijk is pre matuur, daar het besluit om de waterstof bom te gaan produceren volgens de be schikbare gegevens nog in het stadium van voorbereiding, zo niet van overweging, verkeert. 2. Het Britse Witboek en de strekking daarvan zijn in overeenstemming met de militair-strategische richtlijnen, welke in de December-zitting van de Noord-Atlan tische Raad zijn genomen. Met ingang van 1 April zou de prijs- en vrachtenegalisatie voor eierkolen moeten zijn opgeheven. Tot die datum was door de hoge autoriteit van de Kolen- en Staal- Gemeenschap aan de Nederlandse ergering verlof gegeven nog subsidie op eierkolen te verstrekken. De Nederlandse regering heeft thans aan de hoge autoriteit gevraagd haar nog een maand uitstel te geven tot 1 Mei daar zij het beter acht met de intrekking van de subsidie op eierkolen te wachten tot na het stookseizoen. De prijs van eierkolen zal dan na het intrekken van de subsidie stij gen. De stichting Nederlandse textieljaarbeurs heeft Maandagavond afscheid genomen van haar voorzitter, de heer P. Fentener van Vlissingen, tijdens een bijeenkomst aan de vooravond van de tiende Nederlandse textieljaarbeurs. Dit afscheid werd onder andere bijgewoond door de directeur van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, mr. H. A. R. Schuit. Namens de raad van be heer was mr. J. Milius, gedelegeerd com missaris, aanwezig. De heer Fentener van Vlissingen nam in 1946 het initiatief tot de stichting van deze jaarlijks terugkerende textielbeurs, die in middels is gegroeid tot een manifestatie van het gehele Nederlandse textielbedrijf. De heer Fentener van Vlissingen wordt opgevolgd door drs. H. J. Geerkens. ADVERTENTIE liet snerpendste branden in de maag, soms tot in de keel toe, dooft U onmiddellijk. Tal loze lijders aan brandend maagzuur nemen ook Rennies bij voorbaat. Bij wijze van sluit stuk op hun maaltijd, 't Is ook zo simpel, ge woon maar laten smelten op de tong. En Rennies zijn nog smakelijk óók. De Nederlandse Textieljaarbeurs te Utrecht mag zich in een toenemende be langstelling verheugen: waren er vorig jaar 54 deelnemers, thans is dit aantal tot 79 gestegen. In deze grotere deelneming komt ook tot uiting, dat de textielfabrieken inzien meer dan ooit actief te moeten zijn. Internationaal wordt de concurrentie van Japan, dat met veel lagere lonen werkt, hoe langer hoe meer gevoeld, wat zijn terugslag heeft op de exportmarkt, maar ook in het binnenland. Het afzetgebied Indonesië is sterk achteruitgegaan; hier tegenover staat gelukkig een grotere ex port naar de Afrikaanse landen. Vooral in het binnenland is een gunstige ontwikkeling in wollen jersey en kousen te constateren. Ook de tapijtindustrie staat er goed voor Zweden en Dene marken zijn behoorlijke afnemers in het moderne genre. Wij zagen enkele textielnieuwtjes in de Beatrix- en Irenehal, waar de beurs wordt gehouden. Deze lagen voornamelijk op het gebied van de synthetische vezels. De nymcrylon, uitgebracht door de N.V. Kunstzijde Spinnerij Nijma te Nijmegen vertoont enige overeenkomst met Ameri kaanse orlon. Het is warmte-isolerend, zeer geschikt voor alle mogelijke gebreide ar tikelen en door zijn lichtbestendigheid ook voor glasgordijnen. Een andere nieuwe stof is terlenka, dat uiterlijk en naar eigenschappen verwant is aan 't Amerikaanse dacron. Deze syntheti sche vezel, vervaardigd van 'n bijproduct der olie-industrie, zal binnen afzienbare tijd op grote schaal in Nederland worden ver vaardigd. De AKU bouwt momenteel te Emmen een speciale* fabriek voor dit pro duct. Terlenka heeft alle goede eigen schappen van enkalon en is door de wollige werking zeer geschikt voor bovenkleding, Herenpantalons van deze stof kreuken niet en houden ook na een regenbui de plooi. Men zei ons zelfs, dat men er gerust mee in het bad kon gaan! Wij zagen er ook wollig aandoende rokken met permanent plissé van en dunne witte, min of meer doorschijnende blouses. Er zullen in ons land binnenkort heel wat enkalonvlaggen wapperen. Ze zijn vrij wat sterker dan de gangbare vlaggen van wollen stof. Voor particulieren is dat wel licht niet zo van belang, maar grote be drijven, scheepvaartmaatschappijen en rijksinstellingen geven jaarlijks flinke be dragen voor wollen vlaggen uit. De praktijk zal moeten uitwijzen of die van enkeion even fier zullen wapperen als de zwaardere wollen. Voor het eerst worden gedurende deze Textielbeurs korte shows gehouden, eigen lijk meer modeflitsen, die elk uur ge durende vijftien minuten plaatsvinden. Voornamelijk worden de stoffen van de textieldrukkers getoond. Er zijn mooie glanzende katoentjes in abstracte dessins, ondoorzichtbaar nylon (zogenaamd starlet nylon), veelkleurig bedrukt, ook in donkere tinten5 en combinaties van rayon met ka toen, die nagenoeg geheel kreukvrij zijn. De modellen zijn onder anderen van Jolo Couture, Ferry Offermann en een jonge ontwerper uit Voorburg, Jean Louzac, die zeer smaakvolle jurkjes had gecreëerd. Opvallend was een model met een wijd rokje en een verlengd lijfje, gemaakt van een lief ouderwets behangseldessin, waar bij een parasol van dezelfde stof behoorde. T. R. 3. Met het in vraag 3 gestelde kaïn ge heel worden accoord gegaan (zie beant woording vraag 2). De Nedérlandse rege ring heeft bij de wijziging van de opzet van de „annual review" (jaarlijks over zicht) reeds van dit standpunt blijk gege ven en daarvoor gehoor gevonden. Der halve bestaat er geen aanleiding ter zake thans stappen te ondernemen. Vrijdag 25 Maart hoopt prof. dr. G. Ch. Aalders te Heemstede, oud-hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, zijn 75ste verjaardag te vieren. Prof. dr. Aalders werd op 25 Maart 1880 te Londen geboren; bezocht de gymnasia te Kampen en te Gouda en studeerde ver volgens aan de Vrije Universiteit te Am sterdam, waar hij op 27 Januari 1911 bij wijlen prof. dr. C. van Gelderen op het proefschrift „De valse profetie in Israel" promoveerde tot doctor in de godgeleerd heid. Nadat candidaat Aalders in 1903 door de classis Emmen was beroepbaar ge steld in de Gereformeerde Kerken in Ne derland, werd hij op 18 October van dat zelfde jaar (1903) door zijn vader, wijlen ds. G. J. D. Aalders uit Dussen te Tzum- marum in Friesland in het ambt bevestigd. Daarna diende de jubilaris nog bijna negen jaar de Gereformeerde Kerk van Ermelo, waar hem wegens zijn benoeming tot hoog leraar aan de Vrije Universiteit te Amster dam (vacature prof. dr. P. A. E. Sillevis Smitt) met ingang van 1 Mei 1920 emeri taat werd verleend. Prof. dr. Aalders aan vaardde dit hoogleraarschap met een inau gurele rede over het onderwerp „Tijkente ring in de Oud-Testamentische wetenschap" en heeft tot 1 October 1950, toen hem op 70-jarige leeftijd eervol ontslag werd ver leend te Amsterdam, exegese en canoniek Oud Testament benevens de ambtelijke vakken gedoceerd. Behalve zijn dissertatie verschenen van de hand van prof. dr. Aalders nog tal van werken onder andere: Sporen van animis me in het Oude Testament; Iets over bron- nenscheiding in de Pentateuch; De profeten des Ouden Verbonds; De historische en religieuse waarde van het boek Esther; De Goddelijke Openbaring in de eerste drie hoofdstukken van Genesis; Het herstel van Israel volgens het Oude Testament; Het Verbond Gods; Oud Testamcntische cano niek; De Oud Testamentische profetie en de staat Israel. In de serie Korte Verkla ringen verzorgde prof. dr. Aalders de deel- ties Jeremia; Klaagliederen van Jeremia; Genesis; Prediker en Hooglied; in de Com mentaar op het Oude Testament de deel tjes: Prediker en Hooglied. Verder publiceerde de jubilaris nog tal van artikelen, onder andere in het Gerefor meerd Theologisch Tijdschrift; Het Ouder lingenblad en in The Evangelical Quarterly. Prof. dr. Aalders heeft in de loop der jaren vele bestuursfuncties vervuld, en zit ting gehad in tal van colleges; zo was hij onder andere 35 jaar bestuurslid van de Bond voor Gereformeerde Jeugdorganisa ties en momenteel nog voorzitter van de Vereniging tot opvoeding en verpleging van geesteszwakke kinderen. Sinds 1946 stelt liet Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie periodiek de vol gende vraag: „Welk inkomen, dus hoeveel loon of salaris heeft volgens u een gezin van man, vrouw en twee opgroeiende kin deren per week nodig om net aan rond te komen?" Ook in de afgelopen maand is de ze vraag weer gesteld aan een representa tief gedeelte van het Nederlandse publiek. Het gemiddelde van alle genoemde bedra gen ligt thans bij 69 gulden. Het was de achtendertigste keer dat het NIPO deze vraag stelde. Sinds begin 1946 is hij steeds on precies dezelfde manier, in precies dezelfde bewoordingen, in even nauwkeurige steekproeven aan het volwas sen publiek gesteld. In 1945 lag het gemid delde antwoord nog onder f 50 per week. In 1947 was het steeds gemiddeld f 50 per week. In 1948 steeg hét echter geleidelijk tot f55 per week. In 1949 tot f58 en in 1950 liep het op tot f 62. In 1951 is dit bedrag, dat volgens het pu bliek per week minimaal nodig zou zijn, eerst weer met enkele guldens gedaald, maar tegen het eind van Jiet jaar weer ge stegen tot circa f 63. In 1952 bleef het steeds op ongeveer dit niveau, maar in 1953 ging het weer stijgen. Begin vorig jaar werd het f 66, in de zomer van het vorige jaar f 67 en thans is het weer met f 2 ge stegen tot f 69 per week. Gedurende deze negen jaren zijn de ge middelde antwoorden op deze NIPO-vraag steeds een gevoelige graad-meter voor de kosten van levensonderhoud gebleken, die als regel parallel liep met de berekeningen van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De heer TI. J. A. van Olffen, directeur van de N.V. Lindbergh's Touringcars, is Zaterdag te Amsterdam in de leeftijd van 55 jaar overleden. Hij was voorzitter van de federatie van de Nederlandse organisaties voor personen vervoer, lid van de commissie voor ver- voeraangelegenheid van de SER en lid van de regionale adviescommissie voor vervoer te Amsterdam. De heer Van Olffen was ere-burger van Parijs. De ter aardebestelling zal Donderdagmiddag ge schieden on de begraafplaats „Vredenhof" aan de Haarlemmerweg. NIEUW DELHI (Reuter) Premier Nehroe heeft in de volksvertegenwoordi ging meegedeeld, dat India tegen het einde van 1956 de beschikking zal hebben over twee atoomreactors. De ene zal waarschijn lijk dit jaar nog gereed komen. De tweede, die groter zal zijn, zal tegen het einde van het daaropvolgende jaar gebouwd worden. Euitenlandse hulp was hierbij, volgens de premier, niet nodig. Nehroe deelde voorts mee, dat zijn rege ring een voorstel van de Britse filosoof Lord Bertrand Russell, dat India en Zwe den een internationale groep vormen om de waarschijnlijke gevolgen van een atoom oorlog te onderzoeken, „op het ogenblik niet uitvoerbaar acht". Een gesjochten jongen is iemand, die geen cent meer op zak heeft, iemand die de dupe is, die geheel achterop geraakt is. Het uitgangspunt der verklaring is gelegen in de Hebreeuwse werkwoords vorm schechat, uitgesproken sjochat, die betekent: hij stak dood, hij slachtte. De vorm sjochat, verkort tot sjochet en sjocht kreeg in het Joodse Duits het voorvoegsel ge- van het deelwoord en het achtervoegsel -en en zo ontstond het woord gesjochten dat dus betekent: ge slacht, afgemaakt. De huidige beteke nis vloeit daaruit logisch voort. Een vorm die naast het Hebreeuwse schachat bestond, is schechet. Op welk een won derlijke wijze dit woord in het Neder lands is verzeild, wordt de volgende ^maal uiteengezet. De doodgravers zagen wel iets in het leven. In de dood waarschijnlijk ook, maar dat lieten zij niet merken toen zij vrolijk pratend de tram binnenkwamen, terug van karwei in het kleine dorpje. Het was een moeilijke begrafenis ge weest. Daar waren zij het over eens; de grond was hard en de sneeuw had het lopen in de pas moeilijker gemaakt. Alles was echter keurig afgelopen. De familie was bijzonder tevreden en de fooien waren de moeite waard. De mannen in het zwart waren dan ook in een vrolijke bui en zij lachten hartelijk om een kleine collega met mooie zilveren tressen op de borst, die zacht fluisterde, dat het decorum bewaard moest blijven. De gezellige, kogelronde conducteur keek ook wel even op van de goed geluimde ernstige mannen. Hij paste zich echter direct aan, wenste de heren een goede middag en vroeg om de kaartjes, maar dat was mis. „We hebben geen retourtjes", zei een van de mannen, „we zijn heen komen lopen". „Achter de baar aan", vulde de kleine aan en de conducteur, die deze tegenslag opge wekt incasseerde begon ijverig te knippen en te scheuren. Eindelijk was hij klaar. Hij overhandigde de biljetjes en sprak tot ver maak van de overige passagiers: „Julflie nemen me toch niet mee?" Plagerig gaf hij een klap op de schouder van de kleine kraai. De mannen lachten. „Nee, dank je wel, je bent ons te zwaar", zeiden zij en ver volgens zagen zij tot hun verwondering het gezicht van de conducteur lijkbleek wor den. „Je schouder is nat"' sprak deze tot de kleinste passagier. „Dat komt van de kist," legde het dood- gravertje plechtig uit, „die moest even in de sneeuw staan, voordat we hem aan de aarde konden toevertrouwen." De conducteur knikte en veegde zorg vuldig zijn hand aan zijn broek af. „Het is hier warm," zei hij toen in het algemeen. „Ja," zei een van de doodgravers en hij lichtte de hoed. Als stond hij aan het graf. H. DE G. De Haagse jeugd zal op bevrijdingsdag een herinnerings-geschenk ontvangen. Hiervoor is door de raad 140.000 ge voteerd. De kleuters en de lagere school jeugd ontvangen herinneringsbekers met versnaperingen. Bovendien zullen school feestjes worden gearrangeerd. De kosten hiervan worden op 99.000 geraamd. Voor leerlingen van uitgebreid, voort gezet, hoger, middelbaar, en Nijverheids- enderwijs zal de gemeente herinnerings- tegel^. laten bakken of herinneringslepels laten slaan; de kosten worden geraamd op 18.000. De jeugd in de geadopteerde gemeenten Goedereede, Stellendam, Zevenbergen, Ouddorp en Oud-Beyerland zal overeen komstige geschenken ontvangen. De 24-jarige K.L.M.-piloot J. van Heynin- gen, die in Djakarta is doodgeschoten, toen de auto, waarin hij was gezeten, het be waakte havengebied binnenreed en geen gevolg gaf aan sommaties om te stoppen. De piloot had juist voor de eerste maal de vlucht naar Djakarta volbracht. HAARLEM. De prachtige voorjaars dag van gisteren lokte heel wat menschen van buiten naar Haarlem, waaraan de groote bkembollententoonstleling in de Concertzaal wel niet vreemd zal zijn ge weest. Op deze tentoonstelling was er een dissonant, die geleverd werd door de muziek, tijdens het bezoek van H.M. de Koningin-Moeder. Toen zij hare wande ling begon, schetterden van de gaanderij onbeschrijfelijk valsche tonen, die het Wilhelmus moesten verbeelden. De mu zikanten, 18 miliciens van het garnizoen, bespeurden zelf ook dat er iets verkeerd ging en hielden middenin de vaderland- sche hymne op, om met het Wien Neer- landsch Bloed te beginnen, dat nog val- scher werd gespeeld, hetg' n des te erger- was omdat men het in zijn geheel te „genieten" kreeg! Den miliciens zij den welgemeend en raad gegeven liever niet meer op te tre den voordat er wat meer geoefend is!

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5