Belangrijk experiment voor kampeerders De cabaretière Lia Dorana debuteerde als actrice Thee en sympathie Erich Kleiber breekt met de Staatsopera in Oost-Berlijn Groningse aannemers in het ongelijk gesteld Wetsontwerp tot instel ling van Productschap voor Zuivel plNSDAG 22 MAART 1955 Arti et Amicitiae Twee Zweden exposeren Kerkelijk Nieuws De baron zou net de kip trancheren Verf met Nieuwe obligatielening in Canada van de wereldbank Secten in Vietnam stellen een ultimatum Boycot tegen gemeente-architect van Grootegast onrechtmatig Landdag voor economen Kort geding van diamant bewerker tegen de ANDB Ir. Kesel is het niet eens met ir. Thijsse „Berechting van koloniale landen in Bandoeng" Driebergen krijgt „paleis van een raadhuis" Betaling abonnementsgeld per giro 99 99 Zo'n avond' als ik Zaterdag, bij de eerste Nederlandse opvoering van het toneelstuk Thee en sympathie" van Robert Ander en, in de Rotterdamse Schouwburg mocht meemaken, deed weer eens beseffen hoe jammer het is, dat wij in Haarlem eigen- lylc geen „première-publiek" kennen. Het ja een op z'n minst gezegd prettige erva ring zich deelgenoot te weten van een grote schare werkelijk belangstellenden, die het risico van een ontmoeting met het nieuwe aandurven, die debutanten een sympathi serende ontvangst bereiden en die, een stij gende aanleiding daartoe gevonden hebben de, hun bewondering met een geestdriftige vermenging van dankbaarheid en aan moediging uiten. Dat gebeurde toen Lia Dorana en Hans Croiset, twee iin de dra matische kunst omervarenen, na afloop van ,je met intense aandacht gevolgde voor stelling een hartelijke ovatie kregen toe- geklapt. Het begint er trouwens op te lijken, dat dit Rotterdams Toneel erin slaagt zich een gewaardeerde plaats in de Maasstad te veroveren als men dat al thans mag concluderen uit de behoorlijke toeloop en het applaus, dat directeur An- trouwens meer te doen met voor acteurs dankbare karakterstudies, niet zeer diep gaand, maar wel interessant, dan met ont hullingen over wat men als abnormaliteit vaak te lichtvaardig veroordeelt. Het stuk speelt zich af in een Ameri kaanse kostschool voor jongens. Een van hen wordt van homosexualiteit beschul digd, met alle kwellende en vernederende gevolgen vandden, als hij onder compro mitterende omstandigheden met een reeds lang verdachte leraar is waargenomen. Men onderzoekt dit niet ernstig, men gaat daarentegen met terugwerkende kracht be tekenis toekennen aan allerlei verschijnse len, waaraan men vroeger voorbijzag: de jongen in kwestie, Tom Lee, wordt schert send Grace genoemd, aanvankelijk als be spotting van zijn bewondering voor een filmster van die naam, doch nu omdat hij zo „licht" loopt, men vindt dat hij zijn haar te lang draagt en men geeft een dubieuze uitleg aan zijn geschiktheid voor vrouwen rollen in de toneelspelen, die men opvoert. En zo wordt deze zich van geen kwaad bewuste knaap, niet eens wetend waarvan men hem beticht, een uit de samenleving gestotene. De dramatische ontwikkeling van de conflictsituatie is knap gevonden, al wer den de psychologische factoren daarbij wat overspannen. Een vergelijking te dien aan zien met bij voorbeeld „Candida" van Ber nard Shaw of het hier destijds als „Puber teit" vertoonde „Young Woodley" van John van Druten valt sterk in het nadeel van Robert Anderson uit. Maar men kan een eind meegaan met deze auteur op de weg naar verwezenlijking van zijn te respec teren bedoelingen. Tom Lee vindt na een onhandige en mislukte poging om zich door een bezoek aan een meisje van ple zier als „man' te rehabiliteren begrip bij de leraarsvrouw Laura Reynolds, die in haar eigen eenzaamheid aan de zijde van een als minnaar tekortschietende man inziet, dat thee en een beetje sympathie voor dteze jongen, worstelend met buiten werkelijke proporties verwrongen proble men, niet voldoende zijn. Een oordeel over de eerste regie van Eric van Ingen zou ik niet kunnen geven, omdat het nu hij zich tenslotte door Jan Teulings moest laten vervangen niet goed mogelijk was zijn aandeel te herken- Lia Dorana en Jan Teulings in jee et j-ven. Het wachten is op een nieuwe kans. sympathie" van Robert Anderson bij he Opgemerkt moet worden, dat het simul- Rotterdams Toneel. ton Ruys bij de terugkeer na zijn ziekte ten deel viel. Overigens kwam hij een min der prettige mededeling doen: Eric van Ingen kon wegens ziekte zijn eersteling als regisseur niet zelf komen presenteren en moest zich als acteur door Steye van Bran denberg laten vervangen. Er kan weinig twijfel bestaan aan het succes, dat „Thee en sympathie" (in een fikse vertaling van Marie-Sophie Nathu- sius) allerwegen zal behalen. En het ware te betreuren als dit tot een succès-de-scan- dale herleid moest worden. Dat is enigs zins te vrezen: in Engeland hebben de autoriteiten geen toestemming tot de op voering durven verlenen. Men begrijpt eigenlijk niet goed waarom, want het on derwerp is toch sedert „The green-bay tree" van Mordaunt Shairp uit 1933 en „De Derde" van Andrew Rosenthal, om dan van een „klassiek" werk als „Edward the Second" van Marlowe maar te zwijgen, wél eerder ten tonele behandeld. Men zou het integendeel moeten waarderen dat over het algemeen de openhartigheid geenszins berekend is op het choqueren van de openbare opinie. In feite heeft men Otto Klank en Sven Thunvall, twee Zweedse kunstschilders, exposeren tot 27 Maart in de zalen van „Arti et Amicitiae" in Amsterdam en omdat wij maar zelden in de gelegenheid zijn, werk van Scandi navische kunstenaars te zien, wilden wij deze kans niet verzuimen. De antecedenten van Otto Klank (geboren in 1915)' zijn ta melijk indrukwekkend. Zijn werk bevindt zich in het stedelijk museum in Stockholm en in het nationale museum te Madrid, hij exposeerde onder meer in Helsinki en Ko penhagen. Sven Thunvall (geboren 1918) heeft reizen in Holland, Frankrijk, Spanje, Italië en Afrika gemaakt en tentoonstellin gen in Stockholm, Barcelona en Oslo in zijn artistiek getuigschrift staan. Over Otto Klank moet ik opmerken, dat zijn schilderkunstige capaciteiten mij wei nig geïmponeerd hebben, al mag men niet zeggen dat hij zonder talent en expressie middelen is. Het gebruik, dat hij er van maakt, is echter te uitsluitend op het „ver haaltje" gericht, hetgeen vooral blijkt in zijn kleurlithografieën die echt niet meer dan illustratieve plaatjes van tafregltjes uit Spanje en Afrika zijn. De eigenaardige mogelijkheden van de lithotechniek wer den niet op karakteristieke wijze toege past, ten hoogste als een bruikbaar repro ductiemiddel. Toch hebben de schilderijen van Otto Klank mij wel een ogenblik geboeid het geen zijn oorzaak vindt in het typisch Noordelijke element van deze kunst. Er wordt iets in verteld van het land en dit niet in de vorm van het landschap maar bijvoorbeeld door een schilderij waarop men een glas met grote gele rozen voor een venster ziet staan, waarachter een be sneeuwde straat. Andere schilderijen be handelen religieuze motieven als „Goede Vrijdag" en een enigszins visionnair beeld van een kerkintérieur, zwaar en donker van kleur. Een verlangen naar milder kli maat en een hang naar verdieping der le venswaarden spreken wel uit dit werk. Dit alles is nogal litterair, dat moet toe gegeven worden, maar het brengt toch iets over van het leven in dat andere land en dat is toch ook iets, want sinds men van Helsinki tot Zuid-Afrika overal adepten van Picasso vindt, heeft de schilderkunst als internationaal verstaanbaar medium eigenlijk weinig specifieks te vertellen. Sven Thunvall heeft een kleine inzen ding. Hoewel hij nog een heel eind afstaat van nonfiguratieve of „abstracte" kunst, zijn dergelijke uitdrukkingmiddelen hem toch niet vreemd, zodat hij ze in zijn land schappen met huizenblokken in de vorm van een constructief cubisme kan demon streren. Zijn werk heeft wel expressie. De bleke kleuren en de gesloten vormen ge ven aan zijn landschappen een suggestie van verlatenheid en tedere melancholie. Toen ik de tentoonstelling bezocht ont braken er nog enige grote doeken, welke aan de grens waren opgehouden. Mijn in druk is dus slechts gebaseerd op de kleine werken. OTTO B. DE KAT taantoneel van Lucas Wensing, een vrij getrouwe nabootsing van het Amerikaanse voor be/-ld, door de geringe hoogte de spel- prestaties als het ware wat kleineerde, al thans soms niet genoeg deed uitkomen een bezwaar dat overigens niet nieuw is. Het is dan ook moeilijk om de beginselen van het naturalisme te willen eerbiedigen en tegelijkertijd de begrenzingen daarvan te doorbreken. De belichting was sugges tief aangepast bij de stemmingen. Lia Dorana, voortgekomen uit de revue, bekend geworden als cabaretière, maakte als Laura Reynolds haar debuut als actrice. Het begon weiniigbelovend, bijna amateu ristisch. Men hield zijn hart vast en dacht onwillekeurig aan de niet erg geslaagde opvoering van '„Don Perlimplim" van Garcia Lorca door het gezelschap van Wim Sonneveld, waar zij toen deel van uitmaakte. Maar die vrees voor een mislukking was gelukkig totaal ongegrond. Geleidelijk brak de zekerheid door en tenslotte triomfeerde een grote, waarlijk ontroerende zuiverheid. Zij wist deze figuur misschien niet alle nuances van gevoelsexpressie te geven, maar wel geheel waar te maken, vooral doordat zij erin slaagde de door de schrijver gedicteerde sentimentaliteit een natuurlijke uitweg te geven. Zij spreekt zeer helder en haar mimiek is treffend, zodat men, geloof ik, veel van haar verwachten mag. Nu reeds doet haar toneelpersoonlijkheid haar tech nische tekortkomingen vergeten. Zij hééft iets om één van die veelzeggende vaag heden van het toneel jargon te gebruiken. Als Tom Lee wist Hans Croiset, de nog minderjarige zoon van de auteur en acteur Max Croiset, bewondering af te dwingen door een grote mate van „echtheid". Een dergelijke beheersing was nauwelijks te verwachten en verdient alle hulde. Een kostelijk hoogtepunt in amusante zin vorm de de scène van de „looolessen" met zijn vriend Al, in welke rol Peter Kuiper zich bijzonder onderscheidde. Leo de Hartogh maakte de vader niet erg overtuigend, maar Jan Teulings (met een uitmuntende grime) was prima als de echtgenoot, bruut en kortzichtig-autoriteir uit anrst voor zijn zorgvuldig verborgen eigen ik. Hij is geen groot acteur, maar hij staat zijn man. DAVID KONING. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Vreeland H. ter ScheTget, cand. te Amsterdam; te Delft (vac. W. L. Tukker) C. Treure te Ederveen. Aangenomen de benoeming tot vic. te Genève (Zwitserland) A. Ie Cocq, vic. te Hilversum. Bedankt voor Schiedam (als pred. met bijz. opdracht) W. C. F. Metz, voorg. Ver. v. Vrijz. Herv. te Middelburg. Geref. Kerken Tweetal te Amersfoort (vac. dr. F. H. von Meyenfeld) J. G. Marseille te Gronin gen en C. L. Ruben te Helpman (Gron.) Beroepen te Nieuwleusen H. Strijker te Lichtenvoorde. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Bunschoten-Spakenburg (als miss. pred. op West-Borneo) G. Zomer te Vrouwenpolder. Geref. Gemeenten Bedankt voor Waardenburg J. B. Bel te Krabbendijke. Geref. Kerken Beroepen te Middelstum-Kantens (2e pred.pl.) G. Veeneman te Nes (W.D.). Tweetal te Zeist (4e pred.pl.) J. F. Co lenbrander te Apeldoorn en W. v. d. Lin den te Rotterdam-Kralingen. Beroepen te Appingedam (vac. D. J. Modderaar) N. Korenhoff te 2e Exloër- mond. Aangenomen naar 's-Gravenhage-West (vac. A. J. v. Sluijs) B. J. A. Streefkerk te Berkel-Rodenrijs naar Nijverdal (vac. J. H. de Boer) G. Heijerman te Wolphaarts- dijk. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Ensc.hedé-Oost: B. Beijleveld te Noordeloos en L. Floor Jr. te Opperdoes. Geref. gemeenten in Nederland Tweetal te Rotterdam-Zuid M. v. d. Ket terij te Alblasserdam en Chr. v. d. Woes- tijne te Barneveld. Ned. Herv. Kerk Benoemd tot hulppred. te 's-Gravenhage (wijk 19) A. Waardenburg, cand. te Utrecht. ADVERTENTIE .en daar, onder knarsend pro test, stortte zich de oude haan van de toren. Verroest! Dwars door het verveloos gebint. Wat bewoog dit onzalig stuk pluim vee? Was het de kip? Maar neenReeds verkondde een ijzige kilte de nadering van de altijd waarschuwende geest die het onuitroeibaar geslacht der verfelijk-belaste Lamarottes omzweeft. „Wél, Kees?" fronste de baron. „Stoor ik, Henri?" klonk het koeltjes, „Hen èn haan in de pot, hè? 't Staat je kloek. En verven ho-maar! Alles roest. Alles rot, Ridder! Red ons pand! Gedenk te verven! De dirigent prof. Erich Kleiber heeft de banden met de Berlijnsche Staatsopera in Oost-Berlijn verbroken, omdat „de oude geest niet in het nieuwe gebouw kan heer sen". De 64-jarige, in Oostenrijk geboren dirigent was sinds December verbonden aan de opera, die in September in het ge restaureerde gebouw aan de „Unter den Linden" terugkeert. Men verwacht, dat zijn ontslagneming er toe zal leiden, dat verscheidene buitenlandse zangers, die met de Staatsopera een contract hadden gete kend in de verwachting, dat zij onder Kleiber zouden werken, zich zullen terug trekken. Dit is de tweede keer, dat Kleiber met de Staatsopera breekt. In 1935 trad hij na melijk als directeur af uit protest tegen het feit, dat de nationaal-socialisten de poli tiek binnen het gebouw brachten. Hij was toen twaalf jaar aan de Opera verbonden geweest. In een brief aan de thans com munistische leiding zegt Kleiber onder meer, dat hli er zich van bewust is gewor den, dat „evenals in 1934 politiek en pro paganda niet voor de deuren van de Opera halt houden. Daarom zou ik vroeg of laat gedwongen zijn, voor een tweede keer het huis vaarwel te zeggen, waarnaar ik twin tig jaar had verlangd". Het verwijderen van een opschrift van tweehonderd jaar geleden boven de in gang van het gebouw, waaruit bleek dat de Opera gesticht was door Fed er ik de Grote, noemt Kleiber een „ontheiliging van een gerestaureerd monument"' en een „droevig doch duidelijk symptoom van de neiging tot politieke inmenging". De echtgenote van de dirigent, een Ame rikaanse van geboorte, verklaarde dat zij in Europa zullen blijven om contracten voor concerten en gramofoonopnamen in Brussel en Wenen na te komen. Wat zij daarna zullen gaan doen, wist mevrouw Kleiber nog niet. Tijdens zijn afwezigheid uit Duitsland heeft Kleiber tournées door Europa en Amerika gemaakt. In 1948 leidde hij tij delijk het Londens Philharmoniseh Orkest en de Convent Garden Opera. In West-^Berlijn wordt Kleibers daad als een grote slag voor de communisten be schouwd, want voor dezen is hij een prachtig paradepaard geweest, waarmee zij wilden bewijzen dat zij op het gebied van de kunst een absolute vrijheid tolereren. Juist omdat het algemeen bekend was, dat niemand minder dan de vermaarde Klei ber in de Staatsopera zou dirigeeren, wer den ook talrijke andere kunstenaars uit het Westen aangetrokken. De Wereldbank geeft in Canada een nieuwe tienjarige 3 1/4 percent obligatie lening van 15 millioen Canadese dollars uit. De lening loopt tot 1 April 1965 en wordt uitgegeven tegen een koers van 99 percent. In 1958 zal begonnen worden met de jaarlijkse aflossing van 3,5 millioen dol lar. De bank mag na 1958 alle obligaties vervroegd aflossen, waarbij een premie van ten hoogste 2 percent van de hoofdsom kan worden betaald. Dit is de derde obli gatielening, die de wereldbank in Canada uitgeeft. De eerste emissie geschiedde in 1952 en de tweede in 1954. SAIGON (Reuter/A.F.P.) Het „ver enigd front van nationalistische strijd krachten", waarin het merendeel van de troepen der politiek-religieuze groeperin gen in Zuid-Vietnam is vertegenwoordigd, hebben een ultimatum gesteld aan de Rooms Katholieke premier Ngo Dinh Diem. Zij eisen dat de eerste-minister zijn kabi net binnen vijf dagen in nationale zin wij zigt en dat de particuliere legers van ge noemde secten in het nationale leger wor den opgenomen, doch tegelijkertijd ter be schikking van de secten blijven. Generaal Bacoet, de 31-jarige leider van de Boeddhistische secte der Hoa Hao, heeft verklaard dat, als de premier een militaire actie tegen zijn beweging zou beginnen, zij zich gewapenderhand zou verzetten. De president van de rechtbank te Gro ningen heeft uitspraak gedaan in het kort geding aanhangig gemaakt door de ge meente Grootegast tegen een stichting, waarin de gezamenlijke georganiseerde bouwvakpatroons in de provincie Gronin gen zijn verenigd. Er was een conflict ont staan tussen deze patroons en de gemeente- architect van Grootegast, de heer J. Gel derloos. De stichting verbood de aangeslo ten aannemers in te schrijven op wenken, aanbesteed onder architectuur van de heer Gelderloos. Deze maatregel was een uit vloeisel van het reeds enkele jaren ge leden genomen bestuursbesluit, bij wille keurig passeren van de bona fide laagste inschrijver de betrokken architect voor maximaal twee jaar te boycotten. De ge meente Grootegast achtte de boycot on rechtmatig en voelde zich gedupeerd, aan gezien door de gemeente een aantal drin gende werken, zoals de bouw van wonin gen, twee scholen en een sporthal, niet of moeilijk tot stand1 gebracht kunnen wor den. De gemeente vorderde intrekking van de boycot en het nalaten van alle hande lingen, dae aannemers kunnen belemmeren vrijelijk in te schrijven op aanbestedingen onder architectuur van de heer Gelderloos. De president wees de vordering toe en gelastte de stichting hiervan binnen twee maal vierentwintig uur aan de leden mede deling te doen. In de overwegingen werd gezegd diat „de stichting alle grengen van de betamelijkheid overschreden had, niet alleen tegenover de gemeente-architect, maar ook tegenover de gemeente Groote gast, waardoor de uitvoering van bouw werkzaamheden onmogelijk werd ge maakt." In Rotterdam is de vijfde landdag voor economen gehouden onder auspiciën van de Contact-commissie van Academisch Ge vormde economen. Dr H. M. Hirschfeld heeft een rede gehouden over de betekenis van de economische wetenschap voor de huidige samenleving. Hij zei onder meer dat de veelheid der verschijnselen op eco nomisch en aanverwant terrein zo groot is, dat een wetenschappelijke behandeling en een wetenschappelijk onderzoek naar deze verschijnselen van de grootste betekenis zijn voor het menselijk handelen in de sa menleving. Voor bepaalde functies in de maatschappij is ongetwijfeld een academi sche opleiding vereist, doch een gezond economisch en financieel inzicht kan ook in de practijk van het economische leven worden verworven. Met het oog op de vele taken die door economen vervuld kunnen worden acht dr. Hirschfeld een te ver doorgevoerde spe cialisatie in de studie ongewenst. Op de voorgrond moet staan, dat de student een algemene opleiding krijgt, die hem in staat stelt zich later zelfstandig te specialiseren. Het is niet zo, dat de theoretische economie de algemene opleiding geeft en dat de an dere takken dezer wetenschap specialisaties zouden betekenen. Zijns inziens moet een normaal ontwik kelde student de doctorale studie in vijf jaar kunnen voltooien. De critiek, die men vaak op economen hoort, spruit of voort uit verkeerd gebruik der resultaten of uit de vaak zeer ongeluk kige presentatie, aldus dr. Hirschfeld. Ten slotte moet men zeer voorzichtig zijn met prognoses op economisch gebied. Het is gewenst wetenschappelijke methoden toe te passen. Hoe zuiverder deze methoden des te beter. Het risico kan aldus beperkt worden, maar nimmer geëlimineerd. ADVERTENTIE Om naast de groep der beter gesitueerden, die „THE INDIANA" WORKS steeds tot haar geachte afnemers mocht rekenen, thans ook haar producten bij die grote groep der minder financieel bedeelden een groter bekendheid te geven en hen er proefondervindelijk kennis van te doen nemen, dat het betere niet altijd duurder behoeft te zijn, werd door de Direc tie van de Tenten- en Parasolfabr. „THE INDIANA" besloten, gedurende dit seizoen een beperkt aantal Kampeertenten van di verse afmetingen, onder een gedeelte van die groep op de meest aantrekkelijke betalings voorwaarden beschikbaar te stellen. Bij goed gunstig verloop zal in de naaste teekomst het bezit van een orig. „THE INDIANA" Imperial Kampccrtent dus voor niemand langer een illusie behoeven te zijn. Zij die hiervoor in aanmerking wensen te komen, richten hun verzoek om GRATIS toezending der uitvoerig GeïlL Catalogus aan het Hoofdkantoor voor Ned.: Haarlem, Zylweg 111, Telefoon 17877. Voor de president van de Amsterdamse rechtbank heeft een kort geding gediend, dat een uitvloeisel is van de staking der diamantbewerkers. Een kleine zelfstandige ondernemer, W. H. van S. niet aangesloten bij de vereni ging van deze groep had de Algemene Nederlandse Diamantbewerkersbond (A. N.D.B.) gedagvaard omdat hij door mo lestatie, posten, begeleiding en opwachten bij zijn woning niet in staat was geweest zijn werk uit te oefenen. De president werd verzocht de A.N.D.B. te verbieden enige handeling te verrichten of te doen verrichten waardoor de eiser in zijn vrije beroepsuitoefening en zijn ge zinsleden in huin vrijheid van beweging worden belemmerd, op straffe van betaling van een dwangsom van 10.000 gulden voor elke inbreuk hierop. De raadsman van de eiser, mr. W. L. Spijer, zei, dat zijn cliënt op de tweede dag van de staking, toen hij in een diamant slijperij aan het werk was, bezoek had gekregen van de voorzitter van de A.N.D.B. Deze had hem gevraagd' naar de aard van het werk waarmede hij bezig was. De heer Van S. had hem geweigerd hierover inlich tingen te verschaffen en de voorzitter ver zocht de zaal te verlaten. Voorts was er die middag toen hij zich naar huis wilde begeven een samenscholing voor het ge bouw geweest, waardoor hij zich genood zaakt had gezien in een auto van de politie naar zijn huis te gaan. Ook daar was een samenscholing geweest. Evenals bij het gebouw werd hij uitgescholden. De vol gende morgen had een en ander zich her haald. Een dag later had' de raadsman een brief aan de A.N.D.B. gericht met de som matie deze handelingen te doen nalaten. Telefonisch had daarna de raadsman van de A.N.D.B. medegedeeld dat maatregelen waren getroffen. Vrijdag had de heer Van S. zijn werk hervat en was alles rustig verlopen. De raadsman van de A.N.D.B., mr. R. J. Polak, verklaarde dat wel degelijk aan de sommatie was voldaan. Reeds toen de sta king werd afgekondigd, werd uitdrukke lijk bepaald dat de leden zich aan de in structies moesten houden en niet tot mo- lesthandelingen mochten overgaan. Het bestuur van de A.N.D.B. had, toen het werd ingelicht over de moeilijkheden, ter stond ter plaatse de mensen verzocht zich te verwijderen. Uit informaties bij de politie was de raadsman gebleken, dat de samenscholing voor die woning van de heer Van S. had bestaan uit opgeschoten jongelui, zodat men daarvoor de A.N.D.B. niet verant woordelijk kon stellen. Op 25 Maart zal de president uitspraak doen. De ouden van dagen uit het verzorgingshuis in de Roeterstraat te Amsterdam hebben het er gisteren maar op gewaagd. De wind zat nog wel niet in de goede hoek en een wollen das was geen overbodige luxe, maar het ging en vandaag ging het vermoedelijk nog beter. BRUSSEL (A.N.P.) De hoofdingenieur van de Antwerpse haven, ir. Kesel, heeft zich in een voordracht over het onderwerp „Is het Deltaplan een Belgische aangelegen heid?", verzet tegen de opvatting van prof. ir. J. Th. Thijsse, directeur van het water loopkundig laboratorium te Delft, dat een afdamming van de Zeeuwse zee-armen de stand van het water in de Westerschelde zou doen zakken. Ir. Kesel wees er op dat het waterpeil van de Westerschelde de laatste vijftig jaar gemiddeld met achttien centimeter is gestegen. De afdamming zal het waterpeil nog aanzienlijk doen toe nemen. Volgens Nederlandse deskundigen, aldus ir. Kesel, heeft men bij de bereke ningen voor het Deltaplan gesteund op de bevindingen die werden opgedaan bij de uitvoering der Zuiderzeewerken. De hoofd ingenieur van de Antwerpse haven is echter van oordeel dat het afsluiten van de Zui derzee en de afsluiting der zee-armen niet met elkaar vergeleken kunnen worden. Hij wees vooral op het gevaar van verzanding van het Oostgat waardoor thans meer dan de helft der schepen, die de Antwerpse haven aandoen, hun weg zoeken. Uit de bescheiden wijze waarop het Deltavraagstuk wordt behandeld aan Bel gische zijde, zo besloot ir. Kesel zijn cau serie, die door vele autoriteiten uit de Antwerpse havenkringen werd bijgewoond, mag niet worden afgeleid dat de Neder landse initiatieven niet met de allergrootste aandacht worden gevolgd Frans protest in Djakarta PARIJS (Reuter). De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pinay, heeft in de commissie van buitenlandse zaken van de Nationale Vergadering verklaard, dat hij vreest, dat de komende Aziatisch-Afri- kaanse conferentie van Bandung (18-24 April) zal uitdraaien op een „berechting" der koloniale mogendheden. De Franse am bassadeur in Indonesië heeft geprotesteerd tegen de toelating van Noord-Afrikaanse nationalistische waarnemers tot de confe rentie. Bijna alle vijfentwintig landen van Azië en Afrika, die de Colombo-landen hebben uitgenodigd deel te nemen aan de confe rentie hebben de uitnodiging geaccepteerd. De Afrikaanse Goudkust heeft nog niet ge antwoord op de uitnodiging, die de Indo nesische minister-president Ali Sastroa- midjojo uit naam van de Colombo-mogend- heden: India, Pakistan, Birma, Ceylon en Indonesië heeft verzonden: Het enige land, dat tot nu toe de uitnodiging officieel heeft afgewezen, is de federatie van Mid- den-Afrika. De minister-president van deze feaeratie. Sir Godfried Heggins. heeft te kennen gegeven „wegens omstandighe den" niet aan de conferentie te kunnen deelnemen. Ter herinnering aan de conferentie, de grootste die ooit in dit deel van de wereld is gehouden, zal een speciale postzegelserie worden uitgegeven. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot instelling van een product schap voor zuivel en tot opheffing van het Hoofdbedrijfschap voor Zuivel, Margarine, Vetten en Oliën en het Bedrijfschap voor Zuivel. In de door de ministers De Bruyn, Mans- holt en Zijlstra ondertekende memorie van toelichting op het wetsontwerp tot instel ling van 't productschap voor zuivel wordt onder meer het volgende opgemerkt: Alle daarbij betrokken organisaties van werkgevers en werknemers kunnen zich met het denkbeeld van de instelling van een productschap verenigen. Omtrent de verhouding tussen het aantal bestuursleden, te benoemen onderscheidenlijk door orga nisaties van ondernemers en door organi saties van werknemers, bestaat diepgaand verschil van mening. De regering heeft zich beraden over de situatie, welke in de betrokken sectoren van het bedrijfsleven zou ontstaan, indien de Wet op de Bedrijfsorganisaties ten aan zien daarvan niet zou worden toegepast. Nader overleg heeft niet geleid tot op heffing van het meningsverschil. Hoewel alle belanghebbenden op zich zelf de wen selijkheid van instelling van een product schap bleven erkennen, bleken zij niet be reid hun verlangens in zake de bestuurs samenstelling prijs te geven. Zij waren dan ook niet bereid zonder inwilliging van die verlangens medeverantwoordelijkheid voor de instelling van het productschap te dragen. Op grond van deze laatste omstandigheid heeft de Sociaal-Economische Raad zich op het standpunt gesteld, dat het geen aan beveling verdient tot de instelling van het productschap over te gaan. De ministers De Bruyn, Mansholt en Zijlstra hebben na ampele overweging be paald, dat zij instelling van een Product schap voor Zuivel gewenst achten, zodat zij de indiening bij de Staten-Generaal van een desbetreffend wetsvoorstel hebben be vorderd. Zij zijn van oordeel dat het ach terwege blijven van de instelling van een productschap ernstige bezwaren zal op leveren.. De plaats, welke met name consumptie- melk inneemt in het gezinsverbruik, als mede de aard van de regelingen, welke het productschap op het gebied der voorzie ning van de consument met melk en melk producten zal moeten treffen, maken het waarschijnlijk, dat die regelingen in tal van gevallen de consumentenbelangen rechtstreeks in belangrijke mate zullen raken. De ministers achten het daarom wense lijk, dat voor deze sector reeds in de wet tot instelling van het productschap voor zieningen worden neergelegd, die waarbor gen, dat in dergelijke gevallen aan ver tegenwoordigers van de consumenten ge legenheid geboden wordt hun mening ken baar te maken. Driebergen zal een van de fraaiste raad huizen van Nederland krijgen. Dit blijkt uit de thans gereedgekomen tekeningen en plannen voor het verbouwen van de 'historische buitenplaats „Sparrendaal" tot raadhuis. Deze plannen zijn opgesteld in overleg met monumentenzorg. „Sparrendaal", dat uit 1754 dateert, was tijdens het episcopaat van mgr. Van Zwij- sen, aartsbisschoppelijk paleis en is door de gemeente Driebergen van het aartsbis dom Utrecht gekocht. Het speelde onder meer een belangrijke rol in de Napoleon tische tijd en tijdens de laatste wereldoor log, voorts logeerden er in de twintiger jaren van deze eeuw, toen de oud-gezant dr. M. R. W. van Vollenhoven en zijn echtgenote prinses De Bourbon, nicht van ex-koning Alphons van Spanje er resi deerden, achtereenvolgens vrijwel alle toenmaals bekende vorsten en regeerders. De architect ir. J. B. baron Van Asbeck kreeg vorig jaar de opgave het geheel voor raadhuis geschikt te maken, zonder dat hij in feite belangrijke wijzigingen aan het hoofdgebouw mocht aanbrengen. Doelbe wust werd daarom gezocht naar aanpas sing terwijl het nieuw te bouwen gedeelte toch In overeenstemming moest zijn met de opvattingen van deze tijd. Er werd een synthese gevonden, die zowel door de hogere als door de plaatselijke autoriteiten met instemming werd aanvaard. XOCOKXCOOCCCOCODOOCCCOOCCCOOCtt U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f6.50, post- abonnés 7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wy behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn for mulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7