Operakoor „II Trovatore Frans jurist sprak in Haarlem over de taak van de advocaat Beethovencyclus van het N.Ph.O. Kort en bondig J ZONNEWARMTE Weigeren VICTORIOUS WALES SEVEN SISTERS WALES „De S^-arnestad" F. A. Mooy exposeert in Het huis met de kogel Mr. G. E. van Walsum: Dialoog Successen van „Cremer" in toneelwedstrijd Inbraak Christelijk Lyceum Drie fabrieksarbeiders verdacht van diefstal Burgerlijke Stand van Haarlem „Christendom is niet gediend van macht' Twee inleidingen voor Prot. Christelijke P.v.d.A.-leden Causerie over plantsoen- aanleg vpor wijkcomité Haarlem-Oost KOMT OP 23 APRIL AMB&N MOET VRIJ! Kamerlid Korthals sprak voor V.V.D.-afdelingen Lezing over „Waarom Katholiek onderwijs?" Stichting Christelijk Nijverheidsonderwijs in oprichting Bedrijfsklaverjassen DINSDAG 22 MAART 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Onder de titel „Schijnbare tegenstrijdigheid omtrent de advocaat" heeft mr. Jacques Hamelin voor „Les conférences frangaisés" Zaterdagavond in de aula van het Haarlemse Gymnasium een lezing gehouden welke haar rechtvaardiging vond én in de actuele gedachtenwisseling over een reorganisatie van de rechterlijke macht in Frankrijk én in de omstandigheid, dat de handhaving van het recht tot de voor naamste gedachten van de menselijke geest behoort. De schijnbare tegenstelling in de positie van de advocaat verschijnt onder een tweeledig aspect, namelijk een maat schappelijke cn een geestelijke kant. Maatschappelijk gezien verdedigt hij de belangen van de aan de rechtsbedeling on derworpenen, waardoor een zekere vertrouwenssfeer tussen de advocaat en zijn cliënt ontstaat. Voor zover hij geen honorarium ontvangt, heeft hij in elk geval toch recht op de erkentelijkheid van degene wiens belangen hij heeft behartigd. Maar daarnaast behoort hij tot een beroepsorde: hij legt een eed af, waarin hij zweert nimmer af te wijken van de aan de rechtbank en de dragers van het gezag verschuldigde eerbied, draagt hij een toga en, meer nog, kan hij ook geroepen worden tot het vervangen van een afwezige rechter. De geestelijke tweeslachtigheid van de positie van de advocaat wordt door leken als regel het eerst onderscheiden en in de volgende vragen geuit: „Als de tegenstan der van de partij waarvoor u nu pleit het eerst bij u was gekomen, had u zijn ziens wijze verdedigd" en „Hoe kunt u zich lenen tol het verdedigen van mensen waarvan u vermoedt of weet dat ze schuldig zijn?" In dat verband trok mr. Hamelin een parallel met de „Paradoxe sur le comédien" van Diderot, waarin deze Encyclopédiste zover ging te beweren, dat de toneelspeler de op rechtheid niet kent en ook niet moet ken nen cn dat de beste acteurs als regel onge voelige naturen zijn. Spreker volgde liever liet commentaar van Jacques Copeau op deze tekst, waarin deze stelt dat de toneel speler zich van zijn emoties en gevoelens moet weten te bedienen om die op de toe schouwer over te brengen: tussen techniek cn oprechtheid van gevoel dient een zekere co-existentie te zijn. Mr. Hamelin ging nader in op de dubbele sociale functie van de advocaat. Als hij alleen maar pleiter was, zou het hem moei lijk vallen het vertrouwen van de rechters te winnen: de Revolutie heeft daarvan het voorbeeld geleverd tot Napoléon de ook onder het Ancien Régime bestaande orde herstelde en de advocaat tot een deel van de rechterlijke macht stempelde, ondanks het feit dat de Keizer niet van advocaten hield: advocaten immers zijn van nature in de oppositie. Toch moet de advocaat niet de eerste rechter van zijn cliënt worden. Hij wordt, daarbij door het beroepsgeheim ge steund, zijn vertrouwde. Dit laatste mag er echter nimmer toe leiden, dat de advo caat de medeplichtige van zijn cliënt wordt. Wat de geestelijke paradox omtrent de advocaat betreft, omstreed mr. Hamelin, dat de advocaat de eerste de beste zaak neemt waarvoor zijn hulp wordt ingeroe pen. Hij mag niet alleen, maar moet de be hartiging van zaken weigeren, om persoon- lilke (wanneer bijvoorbeeld de belangen van zijn relaties geschaad zouden kunnen wor den), juridische (wanneer hij een these zou moeten verdedigen welke hij bij andere ge legenheden steeds bestreden heeft) of levensbeschouwelijke (echtscheidingen bij voorbeeld) motieven. Het tweede aspect van de geestelijke paradox komt vaak voort uit de eenvou dige opvatting van de leek, dat een zaak goed of slecht is. Wanneer men ziet, dat dagelijks de gerechtshoven of de cassatie raden de vonnissen van de lagere rechters vernietigen, dan is er wel reden tot enige voorzichtigheid in de beoordeling van rechtszaken. Juridische noch menselijke waarheden doen zich altijd even duidelijk voor. Het is wel zo, dat wij geneigd zijn aan juridische wetten dezelfde absolute gel dingskracht toe te kennen als aan natuur wetenschappelijke. Dat is een bedriege- lijke opvatting. Onze wetten immers geven slechts algemene regels, met daarnaast ruime marges vol onzekerheid. En de ver scheidenheid der menselijke conflicten is ADVERTENTIE Alleen is beter dan die van onze voortreffelijke WALES-ANTHR ACIET (Super kwaliteit) Afm. 20/30 11-15 per H.L. (le kwaliteit) Afm. 20/30 Alleen-verkoop: 10.65 per H.L. BRANDSTOFFENHANDEl FR. VARKENMARKT 6—10 (Spaarne bij Viaduct) Telefoon 1-4-1-6-4 en 1-3-9-0-4 „Peinture van grote innerlijke voor naamheid", zo kenschetste de kunsthisto ricus dr. Frans Hannema Zaterdagmiddag in zijn openingswoord de expositie van werken van de schilder F. A Mooy. die thans in de bovenzaal van „Het huis met de kogel" in de Spekstraat is ingericht. Mooy, die onlangs zeventig jaar geworden is en sinds langs in het Gooi woont en werkt, had voor deze tentoonstelling zes tien landschappen en stadsgezichten bij een gebracht, die representatief voor zijn oeuvre zijn en tevens, om met, dr. Hanne ma te spreken, „het bewijs leveren voor zijn levenslange Wouw aan het eens geko zen picturale ideaal. Hij is de schilder van het landschap zelfs in zijn Parijse stadsgezichten en zijn palet verraadt de ingetogen emotionaliteit van de Haagse school. Zijn inspiratie vond hij in het im pressionisme, maar dan een impressionis me, omgebogen naar de Hollandse land aard, waarin de gevoelige zilverige grij zen domineren. Juist in de laatste jaren echter, aldus dr. Hannema. is Mooy's co- loriet iets kleuriger geworden een ver heugend bewiis dat een vitale schilder zelfs cp hoge leeftijd zichzelf verjongen kan. Deze late vertegenwoordiger van het Nederlandse impressionisme heeft zijn eigen toonaard gevonden en het is zeer schone en nobele kamermuziek die zijn composities ons schenken". De tentoon stelling is geopend tot en met 1 April. zo groot dat geen enkele situatie te voor zien valt. Daarbij komt, dat de wetten steeds min der goed gemaakt worden, compromissen als zij zijn van partijen en groepen. Een der vereisten is, dat een wet in over eenstemming is met het rechtsgevoel van de openbare mening, die zich steeds ont wikkeld. Vandaar dat de uitleg van wets artikelen zich in de loop der tijden ingrij pend kan wijzigen. Wetgeving en rechtsgang vormen daarvoor een levend maar steeds bedreigd evenwicht. Om de rechtsgang niet al te ingewikkeld te maken heeft men een zekere rechterlijke organisatie geschapen, waardoor de chaos van meningen en geschillen uitermate be perkt wordt. In die organisatie is een hoofdmotief duidelijk te onderkennen: dat van de discussie tussen het voor en tegen. Uit die dialoog der tegenstellingen moet de juridische waarheid opbloeien. Het is laster, aldus mr. Hamelin, dat de advocaat niet oprecht zou kunnen zijn. Hij moet het zelfs zijn en wanneer hij technisch, maatschap pelijk of juridisch beneden de maat blijft, dienen de rechters de eersten te zijn om zich daarover te verontrusten. De paradox blijkt bij nadere bestudering dus schijn. De Franse jurist besloot zijn knap voorgedra gen betoog met nog enkele opmerkingen over de advocaat als strafpleiter. Ook daarin zag hij de rol van de advocaat als de man die de aanklagende partij moet wijzen op de lacunes en fouten in zijn be wijsvoering. Niet om ten koste van alles een vrijspraak te verkrijgen, maar om de ver dachte, die alleen staat tegenover de ge meenschap met een geheel apparaat, met waarborgen te omringen opdat alle omstan digheden, waaronder een delict is gepleegd in vonnis en strafmaat afgewogen kunnen worden. Het mag dan wel eens voorkomen dat een advocaat een vrijspraak bereikt voor een schuldige, dat is altijd nog beter dan dat een onschuldige gestraft zou wor den. Dat deze taak minder tot gewetens conflicten leidt dan men zou verwachten, is vooral te danken aan de cliënten, die wel voelen dat het beter is niet te veel te zeggen, omdat zij daardoor slechts de taak van de strafpleiter zouden verzwaren. Daarom ook dient een advocaat een cliënt in zijn confidenties te remmen. Terugkerende, op de vergelijking met Diderots „Comédien" meende mr, Hamelin, dat. ook de advocaat een rol te spelen heeft. De vertolking is daarbij voor alles afhan kelijk van de kwaliteit van de mens onder de toga. Die kwaliteiten stempelen hem tot „een rechtschapen man die spreken kan." De letterlievende vereniging ,.J. J. Cremer" uit Haarlem heeft dit seizoen deel genomen aan een door het Nutsdepartement D.O.G. te Barsingerhorn georganiseerde toneelwedstrijd van enkele Noordhollandse verenigingen. Met ..Mademoiselle" van Jacques Deval werd de eerste prijs behaald. Maar dat was niet het enige eervolle resul taat: Eki Oostwald-Bouwer kreeg de eerste prijs bij de vrouwelijke hoofdrollen, Nel- liëtte Mooy de tweede. Johan van Doorn verwierf de tweede prijs in de categorie mannelijke hoofdrollen en de artistieke leider Henk Bakker behaalde tenslotte het hoogste aantal punten voor regie. In het afgelopen weekeinde is een in braak gepleegd in het Christelijk Lyceum aan de Emmakade. De mogelijkheid be staat, dat men met een loper is binnen gekomen. De administratiekamer werd doorzocht; er wordt een bedrag van onge veer honderdveertig gulden vermist. In de maand November van het vorig jaar moest een zesenveertigjarige Haarlem se koopman ijzerafval halen van een fabriek in Haarlem-Noord en bij de werk zaamheden werd hij terzijde gestaan door leden van het personeel van de fabriek. In de omgeving van het af te halen ijzerafval lag een hoeveelheid van ongeveer 400 kg., die niet voor de opkoper bestemd was. Hij vroeg aan een arbeider medewerking te willen verlenen, waardoor hij ook die 400 kg. kon meenemen en stelde hem 'n bedrag van 40 ter hand. Deze was daartoe bereid en na twee collega's in totaal 15 te heb ben overhandigd, gingen deze op de uitkijk staan. Hierna kon de opkoper zijn werk verrichten. Dezer dagen is uitgekomen op welke wijze de opkoper aan het ijzerafval is ge komen en daarom heeft de recherche hem aangehouden, verdacht van heling en de drie fabrieksarbeiders worden verdacht van diefstal of medeplichtigheid aan dief stal. HAARLEM, 21 Maart 1955 ONDERTROUWD: 21 Mrt, J. van Over- beeke en F. Rippen; C. Caljouw en W. H. Jansen: P. van Driel en J. J. A. Pellikaan. BEVALLEN van een zoon: 18 Mrt, I. E. V. van HaalemSchulpen: 19 Mrt, G. J. Th. Hensenvan Duuren; C. P. M. van Soest— Brasser; H. VerkaaikBloemink; 20 Mrt, W. Kok—de Rooij; J. W. Heijselaar—Landwehr Johann. BEVALLEN van een dochter: 18 Mrt, J. M. Verkruissenvan der Aar; 19 Mrt. J. Moer- wijk—Rosman; 20 Mrt, C. M. Bijvoetde Regt; B. G. Woltjer—van der Wonde; 21 Mrt. A. M. GlasbergenKuijten; E. M. Croese Dekker. OVERLEDEN: 18 Mrt. E. L. J. van der Werft—Brumraer. 68 j.. Kenaupark: 19 Mrt. H. Barmentlo. 33 j., Tulpenstraat; G. P Wint- houwer—Ensinh, 75 i„ Kamperlaan20 Mrt. M. P. Jungbacker—Biegstraaten, 53 j., Prin sen Bolwerk: H. van den Ti Haart, 54 j., Zijl- weg; P. Veenis, 79 j.. Minahassastraat; J. J. M. Pijnaker, 4 j., Kamperlaan; A, J. Leih. 70 j., Kamperlaan. „Wij maken er de bisschoppen geen ver wijt van, dat zij een mandement hebben uitgegeven over de principiële problemen in het maatschappelijk leven, want wij er kennen de betekenis van het geloof bij dit alles. Wanneer de Hervormde Kerk straks iets dergelijks doet, dan kennen we er ook een zeker gezag aan toe, maar clit kan in tegenstelling tot dat. iian het mandement nooit onze persoonlijke gewetensbeslissing als Christenen beheersen". Dit zeide mr. G. E. van Walsum, burgemeester van Rot terdam, Maandagavond op een bijeen komst van Protestants Christelijke leden van de Partij van de Arbeid in het Remon stranten huis aan de Wilhelminastraat. Hij sprak samen met zijn geestverwant het Tweede Kamerlid ir. S. A. Posthumus op een bijeenkomst, die door de geweste lijke federatie Noordholland van de Protestants-Christelijke Werkgemeenschap georganiseerd was. De reacties van Protestant-Christelijke zijde op 't mandement besprekende, zei mr. Van Walsum daarin duidelijk het verschil waar te nemen tussen de theocratische groep en hen, die de politieke macht af wijzen als een middel om hun Christelijke overtuiging dwingend aan anderen op te leggen. Tot de laatsten behoren ook de reformatorische Christenen in de Partij van de Arbeid. „Wij zijn ons er van bewust, dat elke partij een zekere machtsverhou ding beoogt en dat kunnen wij ook van de P. v. d. A. slechts met reserve aanvaarden," aldus mr. Van Walsum. „Maar als het ge loof iets te betekenen heeft, dan zal men vasthouden aan de evangelische gedachte, dat het Koninkrijk Gods niet verwezenlijkt zal worden door macht en kracht, maar door het ingrijpen Gods en door de invloed van het geloof." Ir. Posthumus behandelde meer de poli tieke kant van de zaak. Hij uitte zijn respect voor vele Katholieken, die zich er door hun onderlinge bindingen niet van laten weerhouden hun afkeuring uit te spreken over het mandement. Er is naar hij zeide één kwestie, die op de achtergrond van dit alles staat, namelijk of men als Christen zijn kracht moet zoeken in de verzuiling en zijn overtuiging in de maat schappij tot gelding moet brengen als een groot geïsoleerd blok of dat men zich be wust van zijn Christelijke roeping temid den van andersdenkenden zal begeven." De drie confessionele partijen proberen volgens hem vrijwel tegen elke prijs om de vooroorlogse verhoudingen terug te krij gen. „Indien Zij daarin slagen, zullen de politieke verhoudingen in ons land opnieuw in belangrijke mate verstarren," aldus de spreker. Overigens achtte ir. Posthumus het niet uitgesloten, dat binnen de Protestants- Christelijke partijen meer begrip zal komen voor het gevaar voor de democratische vrijheid, dat het mandement inhoudt. Dat zou er naar hij zeide op een bepaald moment zelfs toe kunnen leiden, dat de P. v. d. A. èn de A.R. èn C.H. samen een regering zouden Vormen met de K.V.P. in de oppositie, ofschoon dat op het ogenblik nog niet mogelijk schijnt. Daar heeft trou wens mr. B$irger reeds op gezinspeeld, toen hij in de algemene beschouwingen op merkte, dat de Partij van de Arbeid des noods een stuk sociale vooruitgang zou laten varen, indien dat noodzakelijk zou blijken in de strijd, om de democratische vrijheden. Ér volgde een zeer geanimeerde discussie, waar ook een enkele belangstellende aan deelnam. De heer L. Adriaanse, technisch ambte naar eerste klasse van de gemeentelijke dienst Hout en Plantsoenen, spreekt op Maandagavond 28 Maart op een openbare vergadering van het wijkcomité Haarlem- Oost in het parochiehuis Sint Jan aan het Teylerplein over plantsoenaanleg en het geen daarmee samenhangt. Daarbij zul len enige kleurendia's worden vertoond. Ook dit jaar is er in Haarlem een Beet hovencyclus, bestaande uit drie concerten door het Noordhollandse Philharmonisch Orkest onder leiding van Toon Verhey, op 39 April, 3 en 17 Mei in de gemeentelijke Concertzaal te geven. De eerste avond staan de Eerste en dc Derde Symphonic op het programma, be nevens het Tweede Pianoconcert, waaraan Cor de Groot als solist meewerkt. Deze meesterpianist, geboren in 1914 te Amster dam, behoeft geen nadere introductie. De Spaanse pianist Eduardo del Pueyo, die op 3 Mei het Vijfde Pianoconcert komt vertol ken, trad hier ter stede reeds eerder met veel succes op. Hij trok reeds buitengewone aandacht door zijn prestaties op het in het seizoen 1927/1928 te Parijs aan Beethoven gewijde muziekfeest, doch begon pas tien jaar later gehoor te geven aan aanbiedin gen uit alle delen van de wereld. Het piano concert wordt voorafgegaan door de ouver ture „Egmont" en gevolgd door de Zevende Symphonic. De laatste avond wordt opgeluisterd door de medewerking van een violist: Ricardo Odnoposoff. geboren in 1914 te Argentinië en door Carl Flesch te Berlijn opgeleid. Hij behaalde eerste prijzen op een internatio- ADVERTENTIE rtatt Hmitrusthailen in Ben Haag. want Dezer dagen hield drs. H. A. Korthals, lid van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal, te Haarlem een lezing voor de af delingen Haarlem, Bloemendaal en Heem stede der VVD. De heer Korthals wees er op, dat het Liberalisme allereerst een staatkundig streven is. dat voor geestelijke vrijheid op komt. Hiervoor hebben de liberalen altijd op de bres gestaan, in welk verband de naam van Thorbecke niet onvermeld kon blijven. Met het oog op de geestelijke vrij heid heeft de VVD het mandement bestre den en heeft zij zich verzet tegen de Zon dagswet en de Crematiewet. Ook het stre ven naar zendtijd voor de radio gaat in deze richting. Bij het televisiedebat van deze maand is dit weer ter sprake geko men. Tevergeefs heeft de WD bij motie getracht de regering tot medewerking in deze te bewegen. De VVD zal echter voor jhaar doel blijven strijden. Spreker wees er ook op, dat de liberalen reeds in het verleden veel voor de sociale toestanden hebben gedaan. Hij wees in dit verband onder meer op het liberale minis terie Goeman Borgesius-Pierson van 1897- 1901. dat wei het ministerie van sociale rechtvaardigheid wordt genoemd. Dit mi nisterie zorgde onder meer voor de leer plicht wet, de dienstplichtwet, de ongeval lenwet en de woningwet. Spreker wees er ook op, dat door de voortdurende loonsverhogingen en prijs stijgingen grote klassen in de burgerij de dupe zijn geworden. Hij dacht hierbij spe ciaal aan de kleine spaarders, de kleine renteniers en personen, die van lijfrenten of pensioenen moeten leven. Voor deze ver geten groepen zal veel meer gedaan moeten worden. Personen met kleine vermogens zijn door de gang van zaken wel erg de dupe geworden. Het beleid van de regering en dat van diverse ministers werd door de heer Kort hals besproken. De VVD heeft speciaal de laatste jaren onder meer regelmatig voor belastingvermindering gepleit. Aanvanke lijk werd door de regering beweerd, dat belastingvermindering niet mogelijk was, maar desondanks heeft de regering sinds 1946 gemiddeld per jaar 1 milliard over gehouden. Nu is er belastingvermindering aangekondigd en het is gebleken, dat de VVD destijds al gelijk had. Ook de buitenlandse politiek bleef niet onbesproken. De heer Korthals wees er op. dat de niet-aanvaarding van de E.V.G. door Frankrijk een verkoeling tussen Frankrijk en Duitsland teweeg heeft gebracht. Hij juichte de Parijse accoorden. waardoor de Frans-Duitse toenadering bevorderd zal moeten worden, toe. Ook economisch moet West-Europa één geheel worden. Dit zal mede de vredeskansen bevorderen. 99 Te<n bate van de Vrijzinnig Christelijke Jeugdeentrale gaf het jonge operakoor „II Trovatore" gisteravond in cle luinzaal van het Haarlemse Concertgebouw een con cert, waaraan vijf zangsoldsten hun mede werking zouden verlenen. Een hunner, de tenor Abe Hoekstra, viel echter uit we gens een keelaandoening, zodat het pro gramma aanzienlijk ingekort werd, Alleen na de pauze waagde Hoekstra het toch in zijn geliefde duet uit „De Parelvissers" zijn partij te zingen. Of het nu wel ver standig was zijn ontstoken stembanden te forceren, zuLlen wij maar in het midden laten. De sopraan Thea Smit gaf met haar ver tolking van de aria „Voi le sapete" uit „Cavqlleria Rusticana" een betere indruk van haar capaciteiten dan met het „Vilja- lied" uit „Het jonge Weeuwtje", waar van zij de sentimentaliteit al te zeer aan dikte. De alt Elisabeth de Blank toonde in verscheidene aria's verdienstelijke vo cale kwaliteiten, in een fraaie en eenvou dige operettemelodie uit „Bocaecio" van Franz von Suppé echter het best. De bas Gerard Kruithof maakte een bijzon der goede vocale beurt met „Wer in Lieb' entbrennt" uit „De verkochte bruid" en vermocht ook de bariton-partij in bo vengenoemd duet uit „De Parelvissers" mooi te laten klinken. De bas Gerard Droog wist zich bescheiden en sympathiek te manifesteren in kleine operafragmen ten. 0 Het koor „II Trovatore" heeft zich in de betrekkelijk korte spanne tüds van zijn bestaan, onder leiding van Gosse Kroese ontwikkeld tot een ensemble, dat het genre, waaraan het zijn hart verpand heeft, zonder onnodige dikdoenerij ver tolkt. Kroese wist zeifs te bereiken dat het fameuze „Slavenkoor" uit „Nabucco" vrij beschaafd klonk en dat het „Processie koor" uit „I Lombardi" dynamisch verzorgd en met markant effect kon worden weer gegeven. Het zal ons benieuwen hoe „II Trovatore" zich verder zal ontwikkelen en of de dirigent erin zal slagen, op basis van verantwoorde koorzang, een répertoire op te bouwen van interessante dingen, die los van de loneelaetie. ook muzikaal wat zeggen. De populaire opera-liefhebberij draait doorgaans in een zo eng kringetje, terwijl het terrein zo enorm groot is. Mevrouw Rie Vring-Servaas had als begeleidster van koor en solisten een om vangrijke en zware taak, die zij uitste kend vervulde. JOS. DE KLERK De pianist-componist Cor de Groot, solist tn het eerste concert van de komende Beethovencyclus, studeert in gezelschap van een witte huisvriend. nale wedstrijd in 1932 te Wenen en het Concours International Eugène Ysaye en kele jaren later. Het programa vermeldt behalve Bcethovens Vioolconcert de Vijfde Symphonie. Jaarvergadering K.A.R. De jaarvergadering van de Heemsteedse afdeling van de Katholieke Arbeiders Be weging, welke Maandagavond in het R.K. Verenigingsgebouw aan de Herenweg ge houden werd, heeft wat het huishoudelijk gedeelte betreft ditmaal een bijzonder vlot verloop gehad, zodat voor de pauze bijna alleen de afdelingsvoorzitter, de heer N. J. van der Linden aan het woord is ge weest. Hij betreurde hierbij de uiterst ge ringe opkomst der leden, ondanks de door het bestuur aangewende pogingen voor deze vergadering de nodige belangsteling op te wekken. Vervolgens maakte hij be kend, dat de afdeling Heemstede in het komende najaar over een eigen maand blad zal mogen beschikken; bovendien zal het mgr. Van Schaikfonds voor priester studenten worden uitgebreid. Het aantal leden van de afdeling bedraagt thans zes honderdvijftig, ondanks de afscheiding van de nieuwe afdeling Bennebroek-Vogelen- zang, waarvan het ledental sinds de op richting verdubbeld is. Tenslotte deelde de heer Van der Linden nog mede, dat in Mei opnieuw een huisvlijttentoonstelling ge houden zal worden en dat zich reeds ze ventig deelnemers voor het reisje naar de Passiespelen te Tegelen hebben opgegeven. Hierna werden de jaarverslagen van de secretaris en de penningmeester, evenals de nieuwe begroting voor het aangebroken verenigingsjaar door de leden goedge keurd. De bestuursverkiezing leverde even min moeilijkheden op, doordat de periodiek aftredende heren L. J. Floris, G. Kuiper en H. Zegwaart allen bij enkele candidaat- stelling herkozen konden worden ver klaard. Dit was ook het geval met de heer G. W. Krouwels, die in de plaats van de heer L. Roest werd gekozen, omdat deze zich niet meer herkiesbaar had gesteld. De voorzitter maakte van deze gelegenheid gebruik de heer Roest zijn erkentelijk heid te betuigen voor alles wat hij voor deze afdeling heeft gedaan, „waarbij hij zich steeds een K.A.B.-er in hart en nieren betoonde." Na de pauze werd de heer J. C. van der Meer uit Voorburg, districtsbestuurder van de K.A.B. in de gelegenheid gesteld een inleiding te houden over het onderwerp: „Waarom eigenlijk Katholiek onderwijs?" Spreker begon met op te merken, dat men in de vorige eeuw het onderwijs nog te veel beschouwde als een overdracht van wetenschap, zonder meer. Thans is men evenwel tot het juiste inzicht gekomen, dat onderwijs voornamelijk opvoeden be tekent. De vraag „Wat is opvoeden?" be antwoordde spreker met de verklaring, dat men hierdoor de jeugd behulpzaam moet zijn bij de voorbereiding, als volwassene het levensdoel te bereiken. Dit betekend stellig niet alleen het eigen brood verdie nen, want de opvoeding moet verder reiken clan de stoffelijke welvaart. Hierbij omvat de Katholieke levensopvatting de gehele mens, dus naast de natuurlijke ontwik keling is deze opvoeding vooral gericht op het bovennatuurlijke einddoel. Dit ge schiedt cloor middel van drie centrale ge dachten: 1. God als middelpunt; 2. op Christus gericht en 3. door de kerk naar voren te brengen, als het lichaam waar door Christus tot ons spreekt. Vandaar dat het dan ook voor Katholieken verboden is hun kinderen in de gelegenheid te stellen neutrale scholen te bezoeken. Dit geldt zowel voor het kleuter- als het lager- en hoger onderwijs. Wat de ambachtsschool betreft merkte spreker op, dat er vanzelf sprekend geen enkel onderscheid bestaat tussen „Rooms en neutraal timmeren", maar het gaat ook hierbij om de sfeer, die op deze scholen heerst. Het Katholiek onderwijs beoogt de jeugd in de sfeer van Christus op te voeden tot goede staats burgers, doch met het oog op de eeuwig heid gericht. Dit geldt in nog sterker mate voor de universiteit en de studenten, die later voor leidinggevende posities zijn bestemd. Voor al bij deze toekomstige kopstukken is het van het grootste belang, dat zi.i in de Ka tholieke sfeer worden opgeleid. Spreker concludeerde uit dit alles, dat de over heid op clit gebied nog meer zal moeten doen als voorheen. Ook de Katholieken hebben recht op eigen onderwijs en zij zullen dit blijven eisen tot zij allen in staat zijn gesteld te doen, wat zij als goede Katholieken voor hun kinderen noodza kelijk achten. Een dezer dagen zal de eerste acte pas seren van cle Stichting voor Christelijk Nijverheidsonderwijs te Haarlem. Zij wordt gevormd door een aantal personen uit het onderwijs en het bedrijfsleven, en heeft tot doel het oprichten en instandhouden van een Christelijke Technische School te Haarlem. BINNENLAND In Hoogeveen is Maandagmiddag de eerste kringcommarulopost van de Bescher ming Burgerbevolking officieel in gebruik genomen. Deze kring omvat de gemeenten Hoogeveen, Zuidwolde, Ruinen, Westerbork, Beilen en een gedeelte van Oosterhesselen. De heer Tli. J. A. Sturkenboom, voor zitter van de Nederlandse Katholieke Bond van Kapperspfersoneel St. Cosmas, heeft te Eindhoven tijdens een kappersconcours me degedeeld, dat het college van rijksbemid delaars de Collectieve Arbeids Overeenkomst voor het kappersbedrijf heeft goedgekeurd. De CAO heeft terugwerkende kracht tot 1 November 1954. Te Uffelte is een zesjarig meisje onder een weidewals geraakt, die achter een boe renwagen was gekoppeld. Het kind reed op de wagen mee en sprong bij haar school van de wagen. Het viel en kreeg de wals over het lichaam, waardoor de dood terstond in trad. In Meppel worden besprekingen ge voerd over de stichting van een centrale bakkerij, waarbij de bakkerijbedrijven zich zouden kunnen aansluiten. Een dergelijke gemeenschappelijke bakkerij zou economi scher kunnen werden dan ieder bedrijf af zonderlijk. De aangesloten bakkersbedrijven zouden hun eigen klanten kunnen blijven bedienen. De minister van Buitenlandse Zaken en de minister van Binnenlandse Zaken hebben aan de voorzitters van de Tweede Kamer en van de Eerste Kamer overgelegd de Engelse tekst, alsmede de vertaling in het Nederlands van het op 14 Juni 1954 te Montreal ondertekende protocol tot wijzi ging van enige artikelen van het verdrag inzake de internationale burgerlijke lucht vaart. De Haagse raad heeft op voorstel van B. en W. besloten aan de stichting „Den Haag-Bloemen-Zee" een subsidie van f35.000 voor 1955 te verstrekken in plaats van f20.000. De stichting vroeg f40.000. omdat het jaarlijks bloemenfeest in 1954 aanzienlijk beter was. dan voorheen. Zulks putte de kas der stichting echter uit. B. en W. van Groningen hebben de raad voorgesteld de heffingen voor bioscopen en andere soortgelijke voorstellingen van 45 pet. terug te brengen tot 25 pet. Tevens wordt voorgesteld, dat ook de belasting voor dans- vermaak, thans 35 tot 50 pet. van de onzui vere ODbrengst tot 25 pet. wordt terug gebracht. B. en W. zeggen dat voor onder scheid in het tarief voor bioscoopvoorstel lingen en dat voor dansvermaak weinig aan leiding beslaat. HAARLEM EN OMGEVING Prof. dr. Th. Kenlemans houdt op Don derdagavond 24 Maart in Brinkman aan het Houtplein voor de afdeling Haarlem van de Beweging van Europese federalisten een lezing over de politieke situatie. Ds. Th. H. Tonsbeek. Hervormd predi kant te Thamen aan de Amstel (classis Haarlem) is wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd door de Provin ciale Kerkvergadering van Noordholland met ingang van 1 Mei emeritaat verleend, De burgemeester van Hillegom is ver hinderd op Zaterdag 26 Maart zijn spreekuur te houden. ADVERTENTIE BARREVOETESTRAAT N919 OPGERICHT 1897 TEL15051 Tn de bëdrijfsklaverjascompetitie voor Haarlem en omstreken zijn dc wedstrijden de vorige week voortgezet. De uitslagen waren: Hoofdklasse: PTT—SAC 128—120: GEB— SAC i 110—132; DSH—CW 126—120; DKC L. Coster 118—134. 1 A: L. Coster 2—Beijncs 122—116; Neder land—Johez 126—124: Stork—GEB 2 140—110. 1 B: Johez 2-—DKC 2 118—122; Boru— Stork 2 138—102: GEB 3—HSM 92—148; Figee —PTT 2 139—126. 2 A: HSM 2—PTT 3 132—110; VMB— Figee 2 128—118. 2 B: PTT 4—Figee 3 138—118; SAC 3— HSM 3 130—118; DKC 4—Union 2 110—128. 3 A: PTT 5—Hout en PI. 124—110: Johez 3 —Stork 3 138126; DKC 5—Meerzicht 2 112—128. 3 B: Hout en PI. 2—OW 3 136—114; Figee 4—PTT 6 102—144; VMB 2—Johèz 4 116—120. <^>rieven aan de redactie Verkort weergegeven} Sinaasappels van de Hoogovens. Het is mij nog niet bekend hoever de Hoogovens met hun leveranties van sinaasappels en aanverwante artikelen willen gaan. Wel zit mijnheer Ingenhousz thans diep gebo gen over zijn leerboeken voor een extra middenstandsdiploma en weten insiders, dat .op de ijzerrijke schrothopen achter de Staalfabriek reeds spruitjes en bloemkool geteeld worden. De peultjes bij de Cemij staan er prima bij. Hoe dan ook. na een slechte zomer '54 en een lange winter is het gebruik van si naasappels geen luxe, maar noodzaak. Als dit fruit dan dermate duur is, dat een nor maal gezin nauwelijks aan het gebruik hiervan toekomt, dan vervult een groot be drijf een sociale taak als het voor zijn per soneel op deze wijze bemiddelt en dus ook het ziekteverzuim wat omlaag drukt. Ieder weet. dat de middenstand haar be langrijke taak in onze samenleving heeft, maar termen al „je reinste diefstal" zijn ronduit grof, vooral als men weet van de winstmarge van de handel op sinaasappels. HOOGOVENSINAASAPPEL- CONSUMENT Vuile straten. Met belangstelling heb ik in dit dagblad gelezen, dat de straten in Haarlem versierd zullen worden. Het zou echter toch zeer wenselijk zijn wan neer men er eerst eens voor zorgt, dat de straten schoongemaakt worden. Wij heb ben sneeuw gehad, daarna zon, zodat de sneeuw weer verdween, maar de korsten vuil op de stoepranden en in de goten lig gen er nu nog. En niet alleen de hoofd straten, maar vooral de zijstraten zien er dikwijls bijzonder smerig uit. In de straat waarin ik woon is ongeveer twee maanden geleden voor het laatst de straat geveegd en toen alleen nog maar omdat ik er telefonisch om had gevraagd. Men deelde mij mee, dal er bij de reini ging een grote personeelschaarste is, maar waarom worden er dan niet meer machi nale hulpmiddelen gebruikt? Ik ben met tegen versierde straten, maar laat men er dan eerst voor zorgen, dat de straten ge regeld schoongemaakt worden. T. F. B

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9