Haarlemse invaliden leren zwemmen in het Sportfondsenbad Twee Zaandammers wegens inbraak in kistenfabriek tot 2 jaar veroordeeld Bekroonde affiches De schikking tussen H.A.L. en Bernstein Haarlem zorgt voor ,.de serenade" Uitspraken Haarlemse rechtbank Prijsindexcijfers UTS en MTS in Alkmaar Grote buitenlandse belangstelling op de voorjaarsbeurs ^jBrieven aan de redactie HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Installatie Comité van Aanbeveling op Maandag 28 Maart Patcr Meuwese over koppensnellers Christelijke leerkrachten in „Dreefzicht" bijeen Bloemencorso op 23 April Beverwijkse tuinder ontslagen van rechts vervolging Jaarvergadering van de Haarlemse Reddingsbrigade Zakkenroller kreeg 2 jaar Publicatie van commissie rapport betreurd Mohammed Hatta bezocht Pertjetakan Kebajoran Hogere technische vorming officieren van Landmacht Engelse Consul-Generaal vertelde herinneringen Huiselijk drama door dronkenschap Dodelijk ongeluk Sedert 10 Januari 1955 vindt op de Maandagavonden tussen 17.30 en 19 uur in het Sportfondsenbad te Haarlem regelmatig het zwemmen plaats van lichamelijk ge handicapten. Om tot een goed geregelde organisatie te komen, werd door het bestuur van de af deling Haarlem en omstreken der Algemene Nederlandse Invaliden Bond, reeds in October 1953 besloten om een schema uit te werken en voorzichtig voelhorens uit te steken inzake medewerking en financiële hulp. Hiertoe werden bij reeds elders in het land bestaande zwemorganisaties voor inva liden inlichtingen ingewonnen en aan de hand van de beschikbare gegevens kon een begroting worden opgezet en een programma gemaakt naar het aantal deelnemers per zwemuur en per gemeente. De medewerking diende verkregen te worden van die organisaties die voor het transport zouden zorg dragen, van ervaren zwem- instructeurs/trices die de patiënten de grondbeginselen van de zwemtechniek kon den bijbrengen, van een zweminrichting die een speciaal uur voor de gehandicapten kon arrangeren, van deskundigen op het gebied van de bewegingsleer om de aèel- nemers te wijzen op de fouten in hun lichaams- en loopoefeningen en om corrigerend op te treden t.a.v. loophoudingen, van medici die uit moesten maken of de toekom stige deelnemers wel voor het zwemmen geschikt zouden zijn en of dat voor hen eventuele verbeteringen kon betekenen, van helpers die aanwezig dienden te zijn om de deelnemers behulpzaam te zijn bij het uit- en aankleden, het vervoeren naar en van het zwembassin, de douches, de instructieplaatsen; kortom, aan allerlei fac toren moest gedacht worden en vele schijnbaar onoverkomelijke hinderpalen dien den overwonnen te worden. Vooral de financiële consequenties die aan het zwemmen verbonden waren, lever den veeJ hoofdbrekens op, doch dank zij de tot stand gekomen subsidie van de ge meente Haarlem en de medewerking van de gezamenlijke Haarlemse Ziekenfondsen, kon tot een behoorlijk sluitende begroting gekomen worden en was het mogelijk het „medisch zwemmen voor lichamelijk ge handicapten" te realiseren. Zoals hierboven vermeld, vindt het zwemmen plaats in het Sportfondsenbad, dank zij de medewerking van de directeur dezer fhrichting, waar de heren Vrugt en De Graaff, zweminstructeurs van genoemd bad, in samenwerking met mevrouw Flie- ringaDe Voogt en mejuffrouw Juch, de deelnemers trainen in zwem- en loopoefe ningen. Het Nederlandse Rode Kruis, afdeling Haarlem, is onder leiding van mevrouw NiemöllerSlingerlandt met vier vrouwe lijke en vier mannelijke helpers aanwezig voor het zo noodzakelijke transport in het zwembad, terwijl van deze toegewijde hel pers er steeds enige mee het water ingaan om de deelnemers assistentie te verlenen. De heer Kouwenaar, voorzitter van de Stichting Ex-Animo, was bereid zijn hulp te verlenen, middels zijn organisatie, bij het vervoer van sommige moeilijke deel nemers van en naar het Sportfondsenbad en de organisatie die hiervoor werd opge bouwd kan getuigen van een hechte samen hang. Aan de behandelende geneesheren en huisartsen werd verzocht de voor het zwemmen in aanmerking komende minder - validen te keuren en hen toestemming te verlenen, terwijl aan beide medici van het Centraal Controlebureau der Haarlemse Ziekenfondsen de noodzakelijkheid van ieder geval individueel moest worden voor gelegd en hun uiteindelijke toestemming moest worden verkregen voor die patiënten die aangesloten zijn bij de onder hun toe zicht staande algemene ziekenfondsen. Allerlei materialen moesten worden aange schaft. Via de Haarlemse pers werden op roepen geplaatst voor spiegels en auto- of motorbinnenbanden, welke laatste nog steeds niet in voldoende hoeveelheid aan wezig zijn. De helpers en helpsters van het Rode Kruis moesten doelmatige bescher mende kleding hebben en vooral schoeisel tegen het niet-uitglijden op de dikwijls zeer gladde perrons. En toen zowel de Haarlemse gemeente raad en het bestuur van de samenwerkende Haarlemse Ziekenfondsen in de maand December 1954 besloten het „Medisch zwemmen voor lichamelijk gehandicapten" financieel bij te staan, konden de plannen per 10 Januari 1955 gerealiseerd worden. Ondanks de ernstige tegenwerking van de weergoden in deze eerste maanden van dit jaar en dus ook de beginperiode van dit zwemmen, is de deelneming steeds groter geworden en mag het bestuur van de af deling Haarlem en omstreken der A.N.I.B., zeker zeggen dat dit zwemmen in een grote behoefte voorziet, maar.... dat er enorm veel meer lichamelijk gehandicapten aan de oefeningen kunnen deelnemen. Dienaangaande is het bestuur tot de slot som gekomen, dat aan het bestaan van deze gelegenheid grotere bekendheid gegeven dient te worden. Na overleg met enkele in gewijden werd besloten lot het formeren van een „Comité van aanbeveling." Dit „Comité van aanbeveling" kwam in derdaad tot stand en vele prominente figu ren, uit medische kringen en particulieren, namen er zitting in. Op Maandag 28 Maart heeft de installatie plaats in café-restaurant-paviljoen „Dreel'- De lezing van pater Kees Meuwese over zijn missie-arbeid op Zuid-Nieuw-Guinea en de daaraan verbonden avonturen en ontdek kingsreizen, welke Woensdagavond in het Minerva Theater te Heemstede gehouden werd, had een grote belangstelling getrokken. Hij vertelde over de reacties van de wilde volksstammen, die strikt genomen nog altijd in het stenen tijdperk leven. Bepaald huive ringwekkend waren de verhalen over de kop pensnellers, die soms van onder tot boven met mensenbloed besmeurd van hun tochten terugkeren dikwijls met niet minder dan honderdvijftig gesnelde koppen en dan hun triomf in een orgie uitvieren, die drie weken onafgebroken kan voortduren. Pater Meu wese moest bekennen, dat er dan bij deze in landers niets menselijks meer te onderken nen viel. Interessant was het verslag over de ont dekking van de Koningin Julianarivier, welke gebeurtenis plaats vond op 6 September 1948, de kroningsdag van onze vorstin. Vandaar dat deze rivier de naam van onze koningin ontving. Tijdens een audiëntie op het paleis Soestdijk heeft hij de Koningin hierover ver teld. In het verdere verloop van zijn causerie be streed spreker de opvatting, dat men deze natuurvolken in hun gelukkige staat moet laten, omdat volgens zijn mening onder der gelijke levensomstandigheden van geluk geen sprake kan zijn. De zuigelingensterfte is groot, er heersen afgrijselijke ziekten en de hygiënische tooestanden zijn onbeschrijfelijk. Pater Meuwese meende met een zekere trots te mogen verklaren, dat hij na zestien jaren missie-arbeid in dit gedeelte van Nieuw- Guinea. bij zijn vertrek ruim zesduizend Ka tholieken kon achterlaten. Tenslotte werd een serie lichtbeelden ver toond. zicht" te Haarlem, alwaar ook de voor zitter van het hoofdbestuur der Algemene Nederlandse Invaliden Bond, mr. W. J. B. Versfeit uit Amersfoort, aanwezig zal zijn. Na afloop van deze bijeenkomst zal het gezelschap zich naar het Sportfondsenbad begeven, waarop dat uur het „medisch zwemmen voor lichamelijk gehandicapten" plaats heeft, teneinde zich een indruk te maken van hetgeen minder-validen in het water kunnen presteren. Het bestuur van de afdeling Haarlem en omstreken vestigt tevens nog even de aan dacht op de huis aan huis- en straatcollecte die in de week van 28 Maart2 April aan staande te Haarlem, Heemstede en Bloe- mendaal plaats heeft. Elk. offertje in het belang van de gehandicapte mens gestort, lpetekent dat aan de zo noodzakelijke reva lidatie groter zorg kan worden besteed. Woensdag hield de Bond van Christe lijke Scholen voor Haarlem en omgeving zijn jaarlijkse scholendag in café-restau rant „Dreefzicht". Nadat voor de talrijke aanwezigen door de voorzitter, de heer B. J. Thijssen, een begroeting en een inlei dend woord waren uitgesproken, volgde een referaat door professor dr. A. R. Hulst, hoogleraar te Utrecht, over „Archaeolo- gische aantekeningen bij de tempel van Solomo". Hiermede eindigde de ochtend vergadering, waaiwan het verslag reeds gisteren vermeld is. Na de lunch welke door de aanwezigen gezamenlijk in „Dreefzicht" gebruikt werd, bracht, onder leiding van de heer H. J. Smit, het koor van de Da Costa Kweek school op frisse welluidende wijze enige liederen ten gehore. Vervolgens vertelde Henk Schaer iets overde kunst van vertellen. Hij verklaarde dat iedereen in staat is op aardige wijze een verhaal te doen. Voorts hield hij een interessant be toog over het juist gebruik van de volzin, waarna hij op boeiende wijze het Middel eeuws gedicht „Elckerlijc" voordroeg. Hierna bracht het koor nog enige liedjes en aan het eind van de middag volgde gemeenschappelijk zingen door de aanwe zigen. Ter gelegenheid van zijn vijfde „Affiche dag" heeft het Genootschap voor Reclame een vijftal affiches bekroond als de beste van het jaar 1954. Uit handen van voorzit ter jhr. W. van Andringa de Kempenaer, uit Haarlem, ontvingen de bekroonde ont werpers in Café Esplanade te Utrecht de jaarprijs, een bronzen médaille. Het waren Jan Bons, Mart Kempers, Gerard Werners en Dick Elf fens, welke laatste een dubbele onderscheiding te deel viel. De voorzitter herinnerde aan de in het buitenland bijna een staande uitdrukking geworden zegswijze „Het wonder van het Nederlandse herstel". Dit wordt niet het minst weerspiegeld in de overgang van een dollartekort, groot zestienhonderd millioen gulden iri 1947, naar een tegoed groot tweehonderdvijftig millioen gulden. In het proces: productie-afzet, aldus spreker, speelt de reclame een grote rol en dus ook het affiche, dat al honderden jaren functionneert. Maatstaven bij de beoordeling waren aesthetica, creativiteit en propagandisti sche hoedanigheden, zoals leesbaarheid, opvallendheid en afstandswerking. Naar aanleiding van berichten over de in het proces van Arnold Bernstein tegen de Holland-Amerika Lijn door de Chemi cal Bank getroffen schikking, deelt de di rectie der Holland-Amerika-Lijn mede, dat harerzijds daartoe aan deze bank een bij drage is geleverd van anderhalf procent van de geëiste schadevergoeding. Temidden van de praalwagens van het aanstaande bloemencorso, dat onder auspi ciën van het centraal comité Bloemencorso Bollenstreek op Zaterdag 23 April zal wor den gehouden, zal ook een wagen mee rijden, die Haarlem als bloemenstad ver tegenwoordigt. Deze wagen zal het motief „De serenade" uitbeelden. De naam van het bloemencorso luidt namelijk „Holland is de bruid" en de wagens zullen dan ook op deze naam toepasselijke voorstellingen uitbeelden, zoals kennismaking, verloving, trouwerij, bruiloftmaal, receptie en der gelijke. - Haarlem heeft het onderwerp „De sere nade" op zich genomen en zal voor de dag komen met een ongeveer veertien meter lange wagen, de lengte van de tractor mee gerekend. De breedte zal ruim twee meter bedragen, de hoogte Ongeveer vier meter. Dp de wagen zal een gedeelte van een huis worden opgetrokken met een balkon netje, van waaraf het meisje de muzikale verrichtingen van haar verloofde zal gade slaan, diie met behulp van een guitaar of een viool, vóór het huis haar zal duidelijk maken, hoe vurig hij haar mint. Aangezien zowel het publiek aan de linkerzijde van de weg als dat aan de rechterzijde zich niets van de serenade zal willen laten ont gaan, zal er aan weerszijden van het huis een minnaar „optreden". Het bloemenkleed, dat men over deze wagen zal uitspreiden, zal voor 75 uit bolbloemen bestaan, voor het overgrote deel hyacinten en verder tulpen en nar cissen. Het overige kwart zal waarschijn lijk bestaan uit rozen of anjers. In totaal zullen meer dan 21.000 bloemen de wagen en de (geheel gecamoufleerde) tractor ver sieren. De dienst Hout en Plantsoenen zal de wagen opbouwen; het plaatsen van die bloemen zal een kleine twee dagen in be slag "nemen. De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen in een groot aantal strafzaken uit spraak gedaan. De twee Zaandammers, de 30-jarige los- arbeider S. K. en de 32-jarige opperman C'. H. werden wegens een inbraak in een kistenfabriek in Zaandam beiden veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek. De eis luidde drie jaar. De 26-jarige koopman H. V. en de 23- jarige voeger F. P. S., die op 3 Februari van dit jaar geprobeerd hadden om in te breken bij de kisten- en krattenfabriek „De Phóenix" in Halfweg, werden beiden ver oordeeld tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De officier van Justitie had tegen deze twee verdach ten een gevangenisstraf voor de tijd van In hotel „De Leeuwerik" is onder voor zitterschap van de heer Joh. M. Schmidt de jaarlijkse algemene vergadering van de Haar lemse Reddingsbrigade voor Drenkelingen gehouden. Het jaarverslag, uitgebracht dooi de waarnemend secretaris de heer V. H. Snel, gaf een heel uitvoerig beeld van de werk zaamheid der H.R.B. in het afgelopen jaar. Door leden van de 11.B R. was bij 123 onge vallen als lid van de O.D. eerste hiilp ver leend. Het financieel verslag gaf aan, dat de penningmeester met de hem ter beschikking gestelde middelen rond had kunnen komen. Bij de bestuursverkiezing werden de perio diek aftredende bestuursleden herkozen en werd in de ontstane vacature door het be danken van de secretaresse voorzien. Het bestuur is nu als volgt samengesteld: de heer Joh. M. Schmidt, voorzitter; dr. D. Heymans, vice voorzitter; H. V. Snel, Schoterweg 190. secretaris; Joh. G. van Gennip, penningmees ter; mej. A. E. J. Bosse en de heren J. M. Thuis, D. ter Haak en J. Tierie, commis sarissen. Tot. hoofdinstructeur werd benoemd de heer J. Tierie. Medegedeeld werd dat op 11 April door de Castricumse Reddingsbrigade een puzzle- fietstocht is uitgeschreven. Op 17 April zul len de jaarlijkse districts E.H.B.O.-wedstrijden in IJmuiden worden gehouden. De best ge plaatste ploegen zullen worden afgevaardigd naar de Landelijke E.H.B.O.-wedstrijd van de K.N.B.R.D., die in Mei in Den Haag wordt, gehouden. acht maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk geëist. De koopman P. S., die in Amsterdam een auto met een waarde van elfduizend gul den en een partij huiden van vijftiendui zend gulden gekocht had voor in totaal 1750, werd conform de eis wegens heling tot. twee jaar met aftrek veroordeeld. De 63-jarige tuinder N. B. uit Beverwijk, die in enkele weken tijd al het spaargeld, dat van zijn zuinig, arbeidzaam leven was overgeschoten, volkomen had verbrast en vervolgens een pas in huurkoop gekocht pak weer had verkocht, werd door de rechtbank, gelet op het psychiatrisch rap port, niet strafbaar geacht en ontslagen van rechtsvervolging. Wel beval de rechtbank de Voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de verdachte. De 28-jarige monteur J. C. L. R. uit Haamstede tenslotte, die toen hij als kell- ner in het paviljoen „De Zuidpier" in IJmuiden werkzaam was,' een bedrag van 130 verduisterd zou hebben, werd con form de eis, veroordeeld tot twee maan den voorwaardelijke gevangenisstraf cn de voorwaardelijke terbeschikkingstelling. De veertigjarige chauffeur H. J. B. uit Rotterdam, die het aan zijn schuld te wij ten zou hebben, dat de lading hout, die hij met zijn wagen vervoerde, op de weg van Amsterdam naar Den Haag, was gaan schuiven, wérd veroordeeld tot een voor waardelijke hechtenisstraf van drie weken. De officier van Justitie had deze straf on voorwaardelijk geëist en de intrekking van het rijbewijs voor de tijd van negen maan den bevolen. In hoger beroep is vanochtend de 23- jarige bankwerker P. S. uit Amsterdam met bevestiging van het rechtbankvonnis door het gerechtshof te Amsterdam we gens zakkenrollen tot 2 jaar met aftrek van het voorarrest veroordeeld. Deze veroordeelde had een reeks van veroordelingen wegens zakkenrollerij op zijn strafblad staan. Ditmaal stond hij te recht omdat hij op 9 October van het vo rig jaar op een bijwagen van lijn 2 een dame haar portemonnaie zou hebben ont futseld, hetgeen hij echter ontkende. Een ander geval van zakkenrollerij gaf hij toe. Volgens een rechercheur, die hem had ge schaduwd, maakte de man er een gewoon te van tijdens spitsuren op zeer volle trams mee te rijden, na enige tijd uit te stappen of hij nu zijn sïag geslagen had of niet, een taxi terug naar het centrum te nemen en dan opnieuw op een volle tram te stappen. Specialistenhonoraria Het dagelijks bestuur van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst betreurt, dat het rapport van de commissie van onderzoek over de specialisten-honoraria zes maanden nadat het was uitgebracht is gepubliceerd. Het dagelijks bestuur vreest, dat de situatie, die sindsdien nogal is gewijzigd, hierdoor ongunstig wordt beïnvloed. Tevens vreest het, dat de bereidheid tot het verlenen van medewerking aan bemiddelingscommissies sterk wordt verminderd, indien de moge lijkheid bestaat, dat maanden later in een inmiddels gewijzigde situatie uitspraken worden gepubliceerd, die dan een verkeer de indruk kunnen wekken. Ook het bestuur van de Nederlandse Vereniging van Specialisten heeft zijn me ning kenbaar gemaakt over het rapport van de commissie-De Quay. Het bestuur verklaart onder meer, dat het standpunt van dé commissie, dat bij toeneming van de praktijkomvang een daling in de on kosten optreedt, ongemotiveerd is. „Het is een raadsel hoe de commissie een onbe wezen degressie, waarvan zij de mate niet kent, wil laten verwerken in een tarief. Het verwerken van een eventuële onkos- tendaling in het tarief, wordt door het Nederlands Economisch Instituut te Rot terdam en het Economisch Sociologisch Instituut te Tilburg, uitgesloten geacht. Het bevreemdt de N.V.V.S. ten zeerste, dat er geen aanvulling op het rapport heeft plaats gevonden, waardoor het vraagstuk in een juister daglicht zou worden gesteld. Op een vergadering van de commissie met vertegenwoordigers van genoemde econo mische instituten, na uitbrengen van het rapport gehouden, heeft de voorzitter van de commissie geconstateerd, dat de zaak wel enigszins anders lag dan de commissie oorspronkelijk meende. De commissie heeft echter verzuimd gebruik te maken van de haar geboden gelegenheid zich door de ge noemde instituten te laten voorlichten over hun onderzoekingen. Daar de mening van de N.V.V.S. mede gebaseerd is op het na een tweejarige stu die verworven oordeel dezer instituten is het onredelijk haar een voortdurend af wijzende houding te verwijten en de minis ter te adviseren hiertegen maatregelen te treffen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft thans prijs-indexcijfers van het levens onderhoud samengesteld per 15 Februari 1955 op basis 1951 100. Zoals bekend is dit prijs, indexcijfer van het gezinsverbruik. Het totaal-prijsindexcijfer van het levens- onderhóud bleef per 15 Februari 1955 gehand haafd op het niveau van 15 Februari (107) op basis 1951 100. Het indexcijfer voor de voeding liep echter terug van 112 naar 111, hetgeen een gevolg was van een daling van de indices voor groenten, fruit en eieren. Bij de niet-voedingsmiddelen kwamen geen prijsveranderingen van betekenis voor. Óok het interim-prijsindexcijfer van het gezinsverbruik, dat over deze maanden nog werd berekend, onderging van Januari op Februari geen wijziging. Het bleef derhalve 129 op basis 1949 10Ö. Drukkerij bij Djakarta onder directie van Joh. Enschedé Heden bracht de vice-presider.t van de Republiek Indonesia, drs. Moh. Hatta, een werkbezoek aan de Pertjetakan Kebajoran N.V., gevestigd te Kebajoran, Djakarta, in welke drukkerij de bankbiljetten en post zegels voor Indonesië zullen worden ver vaardigd. Het bedrijf, waarvan de opdracht voor de bouw twee jaar geleden werd ver leend, is thans zover voltooid dat met de productie een aanvang kon worden ge maakt. Ingevolge de in 1952 tussen de Indone sische staat en Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting N.V. to Haarlem ge sloten overeenkomst, is laatstgenoemde Vennootschap belast met de directie van het nieuwe bedrijf. De officiële opening zal over enkele maanden plaatsvinden. Aan de Technische Hogeschool te Delft Teneinde te voorzien in de behoefte aan officieren roet een hogere technische vor ming heeft de minister van Oorlog een bc- sehikking uitgevaardigd, waarin een her ziene regeling voor de hogere technische vorming van officieren van de Koninklijke Landmacht wordt vastgesteld. Hierbij wordt voor beroepsofficieren d!e daarvoor roeping gevoelen en aanleg bezitten, de ge legenheid opengesteld tot het volgen van een cursus voor hogere militair-technische vorming te Delft (cursus H.T.V.). De minister van Oorlog bepaalt jaarlijks op voorstel van de chef der generale staf voor welk aantal officieren de gelegenheid tot het volgen van de cursus per 1 Septem ber van het volgende, jaar wordt openge steld. Hij wijst een al dan niet gepension- neerd opper- of hoofdofficier aan, als lei der van de cursus H.T.V. Deze ivordt bij gestaan door vertegenwoordigers van de Generale Staf en van de directeur-materi eel Landmacht. Tezamen vormen zij de commissie H.T.V.die rechtstreeks onder de chef van de Generale Staf ressorteert. Voor het toelaten tot de cursus H.T.V. komen uitsluitend in aanmerking officie ren, die bevoegd zijn tot het afleggen van examens aan de Technische Hogeschool, de vereiste aanleg en studiezin bezitten, zich de nodige wetenschappelijke voorbevrtrïien- de kennis hebben eigen gemaakt en in de loop van het kalenderjaar tenminste vier jaren dienst als officier zullen hebben ver richt, doch niet langer dan tien jaren offi cier zijn. Als studierichting aan de cursus H.T.V. worden onderscheiden de natuur kundige, de electrotechnische, de werktuig kundige en de chemische richting. Officie ren, die voor het volgen van de cursus H.T.V. worden aangewezen, worden met ingang van 1 September van een bepaald jaar voor een tjjdvak van drie en een half jaar te Delft geplaatst, teneinde aan de Technische Hogeschool de voor hun studie benodigde colleges en practica te volgen, alsmede voor het volgen van lessen en het bijwonen van voordrachten op het gebied van de militair-technische wetenschap. Tij dens hun studietijd worden de officieren bij fabrieken en militair-technische instellin gen gedetacheerd. De leider van de Britse Labour Party, Clement Attlee, wordt hier gevolgd door aanhangers van Aneurin Bevan bij het verlaten van Transport House in Londen, waar tijdens een vergadering van het Nationale Uitvoerende Comité van de Labour Party, met meerderheid van stemmen was besloten, Bevan voorlopig nog niet uit de partij te stoten. Woensdagavond hield de Engelse con sul-generaal te Amsterdam, de heer G. E. Vaughan, in café-restaurant Brinkman, Houtplein, voor de afdeling Haarlem van het Genootschap Nedei-landEngeland een lezing over zijn „consulaire herinneringen". De heer Vaughan gaf een kort overzicht van de taak die een consul in het algemeen te vervullen heeft. Hij behartigt de belan gen van landgenoten, die zich in dit land gevestigd hebben of het bezoeken en in moeilijkheden komen te verkeren. Hier onder vallen ook de zeelui die in een vreemde haven moeten achterblijven, bij voorbeeld door opneming in een ziekenhuis. Dit laatste heeft de heer Vaughan in Am sterdam nog al eens meegemaakt. Voorts verzorgt hij de handelsbelangen van zijn land en levert hij informaties hieromtrent. Spreker noemde dit een zeer belangrijk deel van zijn taak. Ook moet een consul van alle belangrijke gebeurtenissen in het vreemde land op de hoogte zijn. Hij memoreerde zijn werkzaamheden als consul in Seattle, Verenigde Staten, zette uiteen dat de werkzaamheden van consuls zich na de laatste wereldoorlog tevens op diplomatiek terrein bewegen en gaf een beknopt overzicht van zijn opleiding. Reeds op jonge leeftijd voelde de heer Vaughan veel voor het buitenland. Na zijn studie in Oxford studeerde hij nog een jaar in Frank rijk en trad vervolgens in 1930 in consu laire dienst, standplaats Hamburg. Hij werd vaak overgeplaatst en was achtereenvol gens consul in Bolivia, Barcelona, Liberie, Seattle, Laurenzo Marquez, waar hij werd bevorderd tot consul-generaal, en heeft thans als standplaats Amsterdam. Vervolgens beschreeft de consul-gene raal op levendige wijze zijn ervaringen in de verschillende landen. Als consul in Barcelona maakte hij een goed deel van de Spaanse burgeroorlog mee, die ook in deze stad met vele straat gevechten gepaard ging. Als consul had hij de zorg voor de in die streek gevestigde Britse onderdanen, waarvan de meesten geëvacueerd werden, terwijl ook zijn eigen vrouw in deze woelige oorlogstijd twee jaar in Engeland verbleef. Later werd de heer Vaughan overge plaatst naar de negerrepubliek Liberië. Hij gaf een duidelijk beeld van het leven en werken der bevolking van deze vrij jonge staat. Aan het eind van zijn boeiende voor dracht verklaarde de consul-generaal dat hij verheugd was nu Amsterdam als stand plaats te hebben, daar het werk in Neder land en in deze stad hem bijzonder aan trekt. In de Woensdagmiddag te Alkmaar ge houden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier, deelde de voorzitter, de heer J. F. Ie Blansch, mede dat per 1 Sep tember in Alkmaar een uitgebreide tech nische School zal worden geopend, waartoe het bestuur van de Lagere Technische School het initiatief heeft genomen. Op de rijksbegroting voor dit jaar is reeds een subsidie voor deze U.T.S. uitgetrokken. De school zal beginnen met de vakken bouw kunde en werktuigbouwkunde. Gezien de behoefte van vele bedrijven aan geschoold personeel achtte de heer Le Blansch de U.T.S. van groot belang voor het bedrijfs leven in de „kop" van Noordholland. Hij verwachtte voorts dat het gevolg van de stichting van deze school zal zijn, dat ge schoolde krachten minder door de in dustrieën elders zullen worden aangetrok ken. De Kamer, die reeds eerder het initiatief had genomen voor de stichting van ook een Middelbaar Technische School in Alkmaar, benoemde een voorlopig bestuur van de „Stichting voor Middelbaar Technisch On derwijs in Noordelijk Noordholland", waar van de stichtingsacte werd goedgekeurd. Woensdagavond om 10 uur kwam de 50-jnrige Utrechtenaar H. de B. in zeer beschonken toestand thuis. Er ontstond ruzie met zijn huisgenoten en daaruit volgde een vechtpartij. De 21-jarige zoon H. de B. nam een broodmes en stak daar mee, zijn vader in de rug ter hoogte van de longen. Als gevolg daarvan moest de vader onmiddellijk in het stads- en acade misch ziekenhuis worden opgenomen. Zijn toestand is zeer ernstig. De zoon is in ver zekerde bewaring gesteld. Op de Rijksweg no. 26 nabij Beesd, on geveer 3 kilometer voorbij Enspeik in de richting Zaltbommel, heeft zich vanmorgen een verkeersongeluk voorgedaan met do delijke afloop. Bij het inhalen van een vrachtauto ramde de heer G. jr. met zijn wagen de hem tegemoetkomende automo bilist V. uit Eindhoven. De heer V. werd on slag gedood: de heer G. brak een arm en werd naar het ziekenhuis in Utrecht vervoerd. De wrakken van de auto's, wer den naar Beesd gesleept. De buitenlandse belangstelling voor de Utrechtse' Voorjaarsbeurs is bijzonder groot. Reeds de eerste ochtend zijn belang stellenden geteld uit twintig landen, te weten: IJsland, Tsjechoslowakije, Zweden, Denemarken, de Libanon, Syrië, België, Frankrijk, Oostenrijk, Duitsland, Zwitser land, de Congo, de Verenigde Staten. Ca nada, Groot-Brittannië, Ierland, Zuid- Afrika, Luxemburg, Polen en Noorwegen. Vorig jaar bezochten in dezelfde och tendperiode vertegenwoordigers uit zeven tien landen de beurs. Zwitserse expositie geopend Woensdag is op de voorjaarsbeurs de Zwitserse expositie officieel door de gezant van Zwitserland in Nederland, de heer D. Secretan geopend. De voorzitter van de Nederlands-Zwit serse Kamer van Koophandel, jhr. J. H. Gevers Leuven, zei tijdens deze bijeenkomst dat de Zwitserse individuele inzenders dit maal ontbreken, zodat de officiële afdeling alleen het paviljoen vult. De heer Gevers Leuven noemde dit een gevolg van de steeds verder doorgevoerde indeling der beurs in secties en van de toenemende tendentie tot het organiseren van gespecialiseerde vakbeurzen. Deze in deling beschouwde jhr. Gevers Leuven als een vooruitgang. Dr. Albert Masnata, directeur van de Schweizerische Zentrale für Handelsför- derung zeide dat het Nederlands-Zwitserse handelsverkeer een bijzonder gunstige pe riode doormaakt. De waarde van de Neder landse export naar Zwitserland 55,5 millioen Zw. fr. in 1938 steeg in 1954 tot 257 millioen Zw. fr. De invoer uit Zwit serland steeg in dezelfde periode van 62 millioen Zw. fr. tot 207,4 millioen Zw. fr. De handel met Nederland bedroeg in 1938 3,5 procent van de gezamenlijke Zwitserse import. In 1954 was dit 4,6 procent. De Zwitserse export naar Nederland is van 3.5 procent in 1937 tot 3,9 procent in 1954 ge stegen. .Het aantal overnachtingen van buiten landers in Zwitserland, in 1953 reeds 10.656.392. steeg in 1954 weer met 6,5 pro cent tot 11.343.850. Nederland komt daarbij op de zevende plaats met 677.946 overnachtingen, na Duitsland, Engeland, Frankrijk, Amerika, België en Italië. (Verkort weergegeven Stichting 1940-1945—N.F.R. De heer Spoor heeft erkend, dat de verzorging van de nagelaten betrekkingen en de overleven de verzetsslachtoffers aan de Stichting 1940-1945 is toevertrouwd. Accoord! De winst van de handel, waarvoor de N.F.R. de viering van de bevrijdingsdag 5 Mei gebruikt: sluitzegels, boeken, tegels, rijmprent, bevrijdingsnummer, is, zegt de hoer Spoor, bestemd' voor het sociale fonds van de N.F.R., waaruit slachtoffers van het verzet, die later in moeilijkheden gekomen zijn, dus niet door het verzet, want anders kunnen zij bij de Stichting 1940- 1S45 terecht naar vermogen worden ge holpen. Maar zo hebben de kopers van al deze handelswaren het niet uit de publicaties kunnen lezen. Die hebben gedacht, dat alles voor de Stichting 1940-1945 bestemd was. Jn de. schrifturen, die daarvoor uitgaan van de N.F.R. (wij citeren letterlijk) staat: „welke hulp wordt verleend aan oud-ver zetsmensen en nagelaten betrekkingen en steun aan hen is ook uw ereplicht". Uit de brief, die aan adspirant-adverteer- ders voor de Bevrijdingskrant van de N.F.R. is uitgegaan, staat: „U gelieve hier in een manifestatie te zien van uw natio nale gevoelens en van wie zovelen het slachtoffer werden. De baten van dit num mer komen ten goede aan deze slachtof fers of hun nabestaanden". De N.F.R. heeft niet de taak om de na gelaten betrekkingen en de werkelijke slachtoffers door het verzet te verzorgen en d&arvoor hebben velen in den lande de aangeboden artikelen gekocht, waardoor zij er dus op rekenen, dat de winsten uitslui tend voor dit doel besteed worden. En dit kan alléén geschieden als deze winsten in de kas van de Stichting 1940-1945 terecht komen. Tegen de misleiding werd inderdaad door de Stichting 1940-1945 gewaarschuwd. De heer Spoor is een invloedrijk man in de N.F.R. en kan alsnog bij het bestuur via alle afdelingen van het district Haarlem er op aandringen, nu men opgemelde redac ties heeft gebruikt, de gelden te brengen waar deze behoren. Voor het andere doel mag de herdenking van de 5e Mei-viering zeker niet worden uitgebuit. K. J. VAN KAMPEN, Secretaris Expogé. (Discussie gesloten. Red.)

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 13