Nieuwe werkplaatsen voor Joh. Enschedé aan Lange Begijnestraat v. duivenboden Accurate vrouwelijke kracht Jongmens gevraagd BEDIENDE (vrl.) Op plaats van vroegere Synagoge verrijst fors gebouw Geknoei bij grin taanvoer in nieuwbouw Amsterdam-West Haarlems Dagblad Vier tnaanden geëist tegen tussen persoon bij frauduleuze levering Amsterdamse Beurs Aanmeldingsformulier „Teisterbant" heeft nieuwe president Grote zorg over de re gering als werkgeefster Attlee houdt Bevan de hand boven het hoofd Voorname getuige in zaak-Jungschlager overleden meubelen 13 Haarlemse politierechter acht onderzoek onvolledig Winkeliers actief in Oud-Schoten Burgemeester en gemeente secretaris van Bennebroek K. Holtrop 25 jaar bij de N.Z.H. B. Nieuwenhuis 40 jaar bij Van Empelen en Van Dijk Beslissing over royement een week uitgesteld Passiespel in Oud-Schoten Andere getuigen zenuwziek Scheepvaart DONDERDAG 24 MAART 1955 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Op het ogenblik worden de laatste bouwvallen verwijderd van de in April 1953 door brand verwoeste vroegere Synagoge aan de Lange Begünestraat te Haarlem. Wan neer ook het terrein geëgaliseerd zal zijn, zal de Bataafse Aannemingsmaatschappij kunnen beginnen met de bouw van een fors pand, waarin de bankwerkerij en de timmerwinkel van de Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen N.V. gevestigd zullen worden. Het nieuwe gebouw, waarvan de rooilijn gelijk zal lopen met het vroegere hek van de synagoge, is ontworpen door de 'architectencombinatie prof. Ir. C. Wegener Slees- wijk en IJsbrand Kok, dezelfden die ook het gebouw F voor de rijksdienst voor verificatie van de geldswaardige papieren aan de Bakenessergracht ontwierpen. Over een frontbreedte van ongeveer 27 meter zal een gevel van bijna vijftien meter hoogte verrijzen, waarachter behalve de parterre drie verdiepingen de ruimte zul len bieden aan de onderhoudsafdelingen van het bedrijf, welke thans nog in het oudste gedeelte van het complex van Enschedé zeer benauwd zijn gehuisvest. Het ligt in de bedoeling, dat het gebouw in de voorzomer van 1956 wordt opge leverd. Evenals bij het het vorig jaar gereedge komen gebouw aan de Bakenessergracht het geval was hebben de architecten ook thans weer heel wat problemen moeten op lossen welke veroorzaakt worden door een door de loop der tijden ontstane chaotische bebouwing van de terreinen in dit deel van de Haarlemse binnenstad. In de lengterichting zal het nieuwe ge- boiivv intern met de letter E aangeduid door een zware brandmuur in twee af delingen verdeeld worden. Deze brand muur zal ook uiterlijk waarneembaar zijn, daar de verzekering de eis heeft gesteld, dat hij vijftig centimeter boven het dak zal uitsteken. Op alle verdiepingen wor den de doorgangen tussen de toekomstige timmerwinkel en de bankwerkerij afgeslo ten met automatisch én hermetisch slui tende branddeuren. De timmerwinkel komt aan de rechterzijde van het gebouw, het geen ook de architectuur van de zijgevel aan de Wijde Appelaarsteeg heeft bepaald: deze krijgt de vorm van een dubbel pak huis met luiken om de expeditie te verge makkelijken. Deze zijgevel zal niet op de zelfde plaats komen van de zijgevel van de vroegere synagoge, waardoor de Wijde Appelaarsteeg wat breder kan worden, ook al met het oog op de eisen van de expedi tie-afdelingen. Is de timmerwinkel, waarboven een houtzolder komt en op de tweede verdie ping de werkplaats voor de schilders, slechts vijftien meter diep, de bankwerke rij krijgt een diepte van ongeveer 22 me ter. Zij zal grenzen aan nieuw te bouwen ruimten voor toiletten, garderobes en ver warmingsketel, waarachter onmiddellijk de uit 1938 daterende vleugel van gebouw D verrijst, dat benéden magazijnruimten omvat en op de eerste verdieping de che- migrafische afdeling van Joh. Enschedé en Zonen. De bankwerkerij omvat op de begane grond aan de voorzijde een ruimte voor het bij deze afdeling behorende admini- stratlekantöór en voor de electriciens, op de eerste verdieping het kantoor van de chef en de tekenkamers, die uitzicht heb ben op de grote hal van de draaierij, op de tweede verdieping een reservemagazijn, een magazijn voor electrische ornamenten en archiefruimten, terwijl de derde verdie ping van het gehele gebouw als reserve ruimte is geprojecteerd. Van de eerste ver dieping af heeft men bovendien nog toe gang tot een in de hal te bouwen bordes, waarop de perforeerkammen zullen komen te staan. Het ongeveer 35 man tellende personeel van beide afdelingen zal zijn nieuwe werk plaats binnengaan door de bestaande in gang van de magazijnen aan de Wijde Ap pelaarsteeg; de in de gevel aan dg Lange Begijnestraat geprojecteerde deur geflan keerd door zeven ramen aan de Noord- en vijf aan de Zuidzijde is als nooddeur ge dacht. De in een bedrijf als Enschedé zo belangrijke controle mag niet moeilijker worden dan zij al isi Het vroegere P.T.T.- magazijn wordt nu opslagplaats voor de onderhoudswerkplaatsen. Zo hebben de beide architecten en de bedrijfsleiding moeten woekeren met de ruimte, waarbij de bedrijfsleiding boven dien de zware opgaaf heeft, een zodanige indeling te verkrijgen dat een zo doeltref fend mogelijk productieproces wordt ver kregen. Geen sinecure op een beperkte oppervlakte, waar bovendien, zoals reeds opgemerkt, nog zoveel historische, maar. daarom nog niet onaantrekkelijke onge rijmdheden de uitbreidingsmogelijkheden in de weg staan. Langzaam maar zeker- echter groeit het complex van Haarlems oudste, grootste en eerbiedwaardigste drukkerij naar een nieuwe vorm, welke getuigt van de indrukwekkende ontwik keling in de twintigste eeuw. Brand op Schiphol Vrijdagmorgen is voor de Haarlemse po litierechter mr. J. P. Petersen de zaak be handeld van een Amsterdamse tanker- chauffeur in dienst van de K.L.M., aan wie ten laste was gelegd het veroorzaken van brand door roekeloze onnadenkendheid, waaruit gevaar voor omliggende gebouwen kon voortvloeien. Hij had op 24 Januari een paar liter benzine meegenomen naar een waslokaaltje op Schiphol, in welk ge bouwtje een gaskachel brandde. De benzi nedampen waren in brand gevlogen, waar na het gehele lokaaltje was uitgebrand. De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, eiste Vrijdag een hechtenis van tien dagen. De raadsman van verdachte, mr. B. J. Lambers, vroeg ontslag van rechtsver volging of vrijspraak. Bij de schriftelijke uitspraak van heden morgen bleek, dat de politierechter het on derzoek onvolledig acht. Er zullen nog eni ge getuigen moeten worden gehoord, waar na de zaak op 1 April opnieuw zal worden Voor de Haarlemse rechtbank stond he denmorgen de 68-jarige veehandelaar J. J. van W. uit de Haarlemmermeer terecht, volgens de officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitloo, „slechts één man uit een groot gezelschap van knoeiende grintliandelaren, chauffeurs en tussenpersonen", die voor een deel bij de nieuwbouw in Amsterdam- West betrokken zijn. De meeste van deze zaken zullen voor de Amsterdamse recht bank komen. De veehandelaar die in deze zaak als ver dachte verscheen, was valsheid in geschrif te ten laste gelegd. Hij zou als tussenper soon zijn opgetreden tussen een chauffeur, die op eigen houtje enige ladingen grint van het werk aan een particulier wilde leveren, en de landbouwer P. van B., die van hem negen ladingen grint van 45 had gekocht. Hij had 405 betaald, maar Van W., de tweede tussenpersoon had hem aangeboden op de reeds door de vrouw van de chauffeur geschreven en getekende kwitantie een bedrag van 600 in te vullen „met het oog op de belastingen". Men wist naar de officier van justitie zeide, dat de boeren daarop gesteld zijn met het oog op hun „aftrek van onkosten" voor het be drag, waarvan belasting wordt geheven. Van W. wierp tegen, dat hij de kwitantie op verzoek van de landbouwer Van B. al daar ingevuld had, de laatste verklaarde echter als getuige, dat het hem door Van W. aangeboden was en dat hij er toen meer ingestemd had. In zijn requisitoir merkte mr. dr. Pitloo '~VA% Nederl.'47 \.K.U Jnilever Philips Gloeil. Son. Petroleum Vdam Rubber Soil. Amer. Lijn l Scheepv. Unie 3.V.A Deli Mij. ^msterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers gisteren W/u. 309 38914 364'/, 603'/2 113 186% 181% 148 143% 249% 226% 216 230% 56% 128% 83% 61% 27% 78% Openings koersen lOOWii 308% 392 366% 610 112% 186% 182 147 143% 250 226 216 230 57 131% 85% 62% 27% 79% De winkeliers in het „vergeten dorp" Oud-Schoten koesteren voor de ophanden zijnde bloemenperiode grootse plannen. Die kunnen echter alleen worden verwezenlijkt wanneer alle Noordelijke détaillisten zich aaneen sluiten. Reden waarom gisteravond in café Van Trigt aan de Rijksstraatweg een vergadering werd gehouden. De heer A. van der Werf deed het woord en be pleitte eenheid van alle zakenlieden in de wijk, of zij aangesloten zijn bij de winke liersvereniging of niet. Haarlems Bloei heeft reeds toegezegd eventuele acties te willen ondersteunen. Het stuurt het Noor den bloemenmeisjes en kostenloos bloemen voor het aanbrengen van guirlan des. „Hier moeten wij een plan tegenover stellen", meende spreker, die de vlaggen wilde uitsteken en de muziekcorpsen wilde verzoeken een rondgang door de wijk te maken. Tevens dacht hij aan een bonnen actie die de klant 2 korting op zal leve ren. „De grote verspreidheid van onze za ken mag geen beletsel zijn voor een actie die klinkt als een klok", aldus spreker. Daarop gaven enige aanwezigen nog eni ge practische wenken. In de loop van dit jaar hopen burge meester mr. K. J. G. baron van Harden- broek van Bergambacht en gemeente-se cretaris de heer C. Bregman, beiden te Bennebroek, hun vijfenzestigste verjaar dag te vieren. Dan hebben zij de pensioen gerechtigde leeftijd bereikt; beiden zullen op 1 September ontslag uit hun functie nemen en gelijktijdig afscheid nemen van de gemeenteraad en de burgerij. De heer Van Hardenbroek van Bergam bacht is op 8 Augustus 1890 te Bunnik ge boren en bij Koninklijk Besluit van 24 Augustus 1925 benoemd tot burgemeester van Bennebroek. Hij is dus bijna dertig jaar daar werkzaam. De heer C. Bregman is op 12 Juli 1890 te Alkmaar geboren te sedert 1 Maart 1929 gemeente-secretaris van Bennebroek. op, dat er vooral in de grote grinthandel zeer veel geknoeid wordt, speciaal waar deze betrokken is bij de bouw der Am sterdamse tuinsteden. Er is daar een cen traal verkoopkantoor van grint, dat 'vol- van al deze activiteiten is. „De chauffeurs doen daaraan mee, rijden vrachten, die voor het werk bestemd zijn naar particu lieren en krijgen daarover geen last met hun bazen omdat zij veel te veel van hen zijn al voor mij geleid, maar de meeste van hun zaken zullen in Amsterdam voorko men", aldus de officier. Hij achtte opzet tot vervalsing bij de veehandelaar Van W. bewezen en eiste een gevangenisstraf van vier maanden tegen hem. De verdachte zeide deze straf zeer hoog te vinden en op de vraag van de president, mr. E. J. W. Top, of hij Straf op zichzeif verdiend vond, antwoordde hij dat „on bekendheid in déze branche" tot dit alles geleid had. De rechtbank zal op 7 April des morgens om half 10 uitspraak doen. !n Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: Wenst zich met ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6.50 per kwartaal// 0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zy, die zich met ingang van 1 April 1955 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 Maart 1955 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen Woensdag heeft de heer K. Holtrop uit de Herculesstraat in Haarlem het feit herdacht, dat hij een kwart eeuw in dienst is van de N.Z.H. De heer Holtrop heeft de functie van wagenvoerder eerste klasse. De chef van de vervoersdienst, de heer Th, Hetem, heeft de jubilaris des morgens thuis opgezocht en hem namens het bedrijf een gratificatie over handigd, benevens het 'vererend getuigschrift van de Maatschappij voor Nijverheid en Han del en de daarbij behorende zilveren draag- médaille. Het jubileumfonds bood een dres soir aan: mevrouw Holtrop kreeg bloemen. Des avonds bracht de N.Z-H.-kapel de heer Holtrop, die lid is van deze kapel, een sere nade. Teneinde zich geheel vrij te kunnen maken voor zijn letterkundig en publicis tisch werk heeft de schrijver Godfried Bomans het besluit genomen af te treden als voorzitter van de Haarlemse sociëteit Teisterbant, welke functie hij van de op richting af, dus gedurende precies vijf jaar op zo'n spectaculaire wijze vervulde. Dit werd op een Woensdagavond gehouden bij eenkomst aan de leden meegedeeld. Bestuur en commissarissen hebben in een gecombi neerde vergadering mr. J. M. Landré, in het dagelijks leven directeur van de N.V. Filmfabriek Polygoon, tot zijn opvolger ge kozen. De heer Bomans werd bij acclamatie een gewone plaats in het bestuur aange boden. Tegen het middernachtelijk uur werd de ambtsoverdracht officieus voltrokken. Bij deze gelegenheid bracht vice-voorzitter mr. L. Ali Cohen hulde aan de scheidende pre sident: „Dat Teisterbant in de eerste vijf jaren van het bestaan dezer sociëteit van kunstenaars en kunstminnenden zo bijzon der heeft gefloreerd, is voor een niet gering deel aan zijn eigenaardige impulsen te dan ken geweest. Godfried Bomans is een wel sprekende persoonlijkheid, waarin humor en hogere wijsheid zijn verenigd." Sprekende namens het college van com missarissen sloot drs. B. Rijdes zich daarbij aan, opmerkende dat de heer Bomans niet alleen physiek maar vooral geestelijk expres voor het door hem zo brillant uit geoefende ambt gesneden leek. De unieke kwaliteiten van deze president kwamen vooral tot uiting in wat hij zelf pleegt te noemen: de regie van vergaderingen, met het uitlokken en in stand houden van dis cussies om deze tenslotte in een opbouwen de conclusie samen te vatten. De nieuwe voorzitter kreeg van beide sprekers de verzekering van alle gewenste medewerking. Mr. Landré kon uiteraard, onvoorbereid als hij was op deze voorlopige installatie, geen „regeringsprogramma" ontvouwen. „Maar," zo zei hij in zijn eerste rede, „ik zal niet trachten mijn voorganger te.imiteren. Ik zal mijn best doen op mijn eigen manier om de bloei van de sociëteit te behouden en te vermeerderen." De nieuwe en de oude president van Teisterbant krijgen nog een officiële ge legenheid om hun gevoelens uit te wisselen. Circa 600 R.K. ambtenaren hebben Woensdagavond in Krasnapolsky te Am sterdam een buitengewone algemene leden vergadering van de ARKA (Algemene Rooms Katholieke Ambtenaren Vereni ging) bijgewoond, die zoals de voorzit ter in zijn openingswoord mededeelde met spoed belegd was, nadat het afbreken van bet georganiseerd overleg over de sa larisverhoging voor het overheidspersoneel op 18 Maart bekend geworden was. „Het gaat niet om het salarisbeleid al leen", aldus de voorzitter, mr. G. Boot, die in hot dagelijks leven voorzitter van de Raad van Arbeid te Haarlem is, „maar om onze gehele rechtspositie, waarvoor de regering niet de zorg blijkt te hebben, die een goed werkgever betaamt. Zij heeft haar zorgen bij het behoud van de arbeids- vrede meer uitgestrekt tot de werknemers in het private bedrijf, dan tot haar eigen werknemers". De vergadering nam aan het eind der bijeenkomst bij acclamatie een motie aan, die aan de regering, de KVP en de R.K. Centrale wordt gezonden. In deze motie "wordt geconstateerd, dat „bij de regering geen geneigdheid bestaat om afdoende ver betering der salarissen tot stand te bren gen, waardoor de nood in veel ambtena- Woensdag 23 Maart was de heer B. Nieuwenhuis veertig jaar in dienst van de firma Van Empelen en Van Dijk, bij welke firma de jubilaris chef van de afde ling Bloemkwekerij is. De officiële huldiging vond des ochtends plaats, des middags was er een receptie te zijnen huize. Als eerste spreker wenste de heer G. J. van Dijk de jubilaris geluk waarbij hij hem als jubileumgeschenk een bromfiets aanbood. Vervolgens sprak de burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, die de heer Nieuwen huis een medaille van de Orde van Oranje Nassau overreikte. Mr. E. J. W. Top bood namens de Koninklijke Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde, afdeling Bloe mendaal de jubilaris zijn gelukwensen aan en overhandigde hem een zilveren legpen ning. rengezinnen tot ongekende hoogte is ge stegen, grote ongerustheid wordt ver wekt en grote ontevredenheid groeit bij alle overheidsdienaren, zeer tot schade van het landsbelang". De vergadering spreekt tenslotte de mi nister haar ontevredenheid uit over de wijze, waarop de regering als werkgeefster de belangen behartigt van haar personeel en voorts haar volle vertrouwen in het be leid van het hoofdbestuur der ARKA. (Van onze correspondent in Londen) Het vonnis over Bevan is een week uit gesteld. Met veertien tegen dertien stem men heeft het partijbestuur van Labour besloten een commissie van acht leden, on der voorzitterschap van Attlee, en waarin ock mevrouw Barba-a Castle, die een aan hangster is van Bevan, is opgenomen, uil gens de officier van justitie het centrum zijn midden te benoemen om Bevan Dins dag te horen. Indien hij de verzekering geeft dat hij zich in de toekomst zal ont houden van daden welke in strijd zijn met de, partijdiscipline, zal hij zo goed als zeker weer in genade worden aangenomen. Hij weten. Verschillende van deze chauffeurs, -heeft zUn lot dus in eigen handen. Volhardt Vrijdagavond zullen leerlingen van de R.K. scholen voor voortgezet lager onder wijs aan de Eemstraat in Oud-Schoten on der leiding van de heer J. Graaff een pas siespel in het Kajottersgebouwtje aan de Lingestraat opvoeren. hij in zijn houding dan zal zijn onmiddellijk royement niet kunnen uitblijven. Er is ech ter gegronde reden om aan te nemen dat Bevan eieren voor zijn geld zal kiezen. Men voorspelt zelfs dat hem op het aan staande partijcongres in October een nieu we triomf te wachten staat. Bevan heeft zich enkele dagen geleden toen hij zag aankomen dat hij er waarschijnlijk zonder ernstige kleerscheuren zou afkomen, op nieuw candidaat laten stellen voor het pen ningmcesterschap van de partij dat hem op het vorige congres ontging. Indien hij er in slaagt Gaitskell te verdringen, dan zui len "de bordjes verhangen zijn. Onder druk uit partij en vakbeweging de telegram men- werden bij pakken binnengebracht begint zich in het partijbestuur een omme keer te voltrekken. Als Bevan zijn halsstar righeid laat varen, mag men aannemen dat niet alleen zijn royement van de baan is, maar dat ook binnenkort zijn schorsing door de fractie ongedaan zal worden ge maakt. Op de partijbestuursbijeenkomst stonden de meningen scherp tegenover el kaar. Attlee heeft Bevan voorlopig gered. Zjin verzoeningspoging gaf de doorslag. Bevan blijkt een te machtige figuur te zijn clan dat de partij zich kan veroorloven hem zender meer over boord te zetten, zeker nu 4e verkiezingen naderen. Attlee is trouw gebleven aan zijn rol van bemiddelaar waarop zijn centrale positie in de partij berust. Hij is echter de laatste om zich door dreigementen te laten intimide ren. Scherpslijpers wilden namelijk ook Attlee de bons geven wanneer hij te lank moedig tegen Bevan optrad. De stemming jn de fractie waar minder dan de helft vóór schorsing was rechtvaardigde Be- van's royement nauwelijks. DJAKARTA (PIA/AFP) Een van de belangrijkste getuigen in het proces-Jung- schlager, John van Hulst, oud-sergeant van de inlichtingendienst van het K.N.I.L., is in een ziekenhuis aan een gezwel gestor ven, aldus verneemt AFP. Hulst, die er van beschuldigd werd, als verbindingsman te zijn opgetreden tussen de commandan ten van het „schimmenleger" in de bergen van West-Java en hun agenten te Djakar ta, werd meer dan een jaar geleden op een getuigenis van Willem Manoch gearres teerd. Woensdag is op de helling van de Tang- koeban Prahoe, ten Noorden van Ban doeng, een onderzoek ingesteld ter verifi catie van de beëdigde verklaring van Ma noch, die heeft gezegd, dat wapens voor de opstandelingen op deze plaats uit de lucht waren neergelaten. De vijfde zitting in de zaak Jungschla- ger, had nogal een rumoerig verloop. Ge tuige Manoch kon niet op de zitting ver schijnen, aangezien een dag tevoren een kind van hem was overleden. Ook getuige Tomasoa was verhinderd. De aanklager wilde daarom een nieuwe getuige, Baden, horen, doch de verdediging maakte hier tegen bezwaren. De getuigen worden zo door elkaar gehaald, dat de verdediging niet de gelegenheid heeft zich grondig voor te bereiden op de te stellen vragen, Zo zei mr. Bouman. De openbare aanklager, mr. Sunarjo overhandigde daarop een verklaring van getuige Kolk, die zich thans wegens een zenuwziekte in de zenuwinrichting Grogol bevindt. De verdedigster, mr Nani Razak, oppërde daartegen ernstige bezwaren. Mr Bouman zegt, dat het geval Kolk het afschuwelijkste is, dat hij ooit gezien heeft. Mr Bouman leest daarop passages voor uit hfieven van Kolk, die hij in Februari 1954 schreef: „Mijn hele leven heb ik alles, wat naar geweld leek, gehaat. Ik droeg nooit eèn. wapen, ondanks het grote gevaar. En nü deze verschrikkelijke beschuldiging". „Bij mijn aankomst in Bandung heb ik een verschrikkelijk pak slaag gehad, omdat ik niet wilde bekennen. In hemelsnaam, wat bekennen? Het zijn immers allemaal leu gens. Mijn body kan evenwel dergelijke folteringen niet hebben en als dit afknup- polen herhaald wordt, zal ik eronder door gaan. Ik leef dan ook voortdurend in nachtmerries, want dit had ik van geen beschaafde Indonesiërs verwacht". Aagtekerk, 23 te Bremen. Abbedijk, pass. 22 Wight n. New York. Arendsdijk, 22 te Rotterdam. Alderamin, 20 te Bombay. Aikaid, 23 te Rotterdam. Arendskerk, pass. 23 Minikoy n. Aden. Albireo, pass. 23 Kanarische eil. n. Buenos Aires Almkerk, 23 te Kaapstad. Aludra, pass. 23 Ouessant n. Le Havre. Amor, 24 Rotterdam verwacht. Ampenan, 22 v. Belawan n. Colombo. Annenkerk, 24 te Shanghai. Arnedijk. 23 v. Rotterdam n. Hamburg. Amor, 23 dwars lie de Bas n. Rotterdam. Aagtedijk, 24 te New Orleans verwacht. Alcyone, 23 v. Santos n. Rio Grande do Sul. Alioth, 32 te Santos. Alnati, 23 450 m. N.t.O. Las Palmas. Aludra, 24 te Le Havre. Amsteldijk, 19 te Vancouver. Axeldijk, 24 te Montevideo. Akkrumdijk 23 te Philadelphia. Alblasserdijk, pass. 23 Vlissingen n. New Orleans Aldabi, 25 te Rotterdam verw. Algenib, 23 v. Ilheos n. Bahia. Amstelvaart, 23 te Galveston. Appmgedijk. 23 te Norfolk. Barendrecht. 21 te Stanlow. BlommerSdijk. 22 te Antwerpen. Bantam, 23 le San Francisco. Bawean, 24 te Los Angeles. Bonaire. 23 1030 m. W.ZW. Madeira. Boschfontein. 24 te Bremen. Boskoop. 23 v. Trinidad n. Curagao. Breda, 23 v. Cristobal n. Curagao. Bloemfontein, 23 te Port Elizabeth. Cradle of Liberty, verm. 25 v. Newport Nèws naar Port Said. Céronla, pass. 22 Aden n. Perz. Golf. Caltex Delft, pass. 23 Gibraltar n. Sidon. Caltex Nederland, 24 te Kopenhagen. Caltex The Hague, pass. 23 Kp. Bon n. Sidon. Celebes, 23 v. Singapore n. Priok. Congostroom. pass. 23 Finisterre n. Amsterdam Caltex Utrecht, 24 v. Sidon n. Rotterdam. Charis, 23 v. Pto Plata n. Baltimore. Cronenburgh, 22 v. Bilbao n. IJmuiden. Daphnis, 23 te New Oneans. Delfland, 22 v Rio Grande n. Pto Aiegre. Delft, 23 v. Hamburg n. Bremen. Dordrecht, 2 Apr. Londen verwacht Drente, pass. 22 Perim n. Djeddah. Delfshaven, 23 Kp. St. Vincent gepass n. R'dam Dongedijk, pass. 2a Azoren n. Curasao. Duivendijk. 19 te Portland Oreg. Duivendrecht, pass. 24 Vlissingen n. Antw. Esso Den Haag, pass. 23 Algiers n. Sidop. Eemlènd, 22 v Rio Grande n. Itajal. Esso Amsterdam, 22 v. Antw. n. Sidon. Friesland KRL)23 v. Avonmouth n. Liveroom Eemdijk, 24 voor Hoek v. Holland verw. n. R'dam Eendracht, verm. 24 v. Istanboel n. COnstantza Eos, 23 v. Amsterdam n. Hamburg. Friesland (SSM), pass 23 Finisterre n. Huelva. Gaasterland, 23 te Rio de Janeiro. Gouwe, pass. 23 Finisterre n. Dakar. Gordias, pass. 23 Ouessant n. Antwerpen. Ga roet, 24 te Suez. Groote Kerk, pass. 23 ten Z. v. Socötra n. Penang Guineekust, 23 v. Pte Noire n. Luanda. Helicon, 23 te Curagao. Hersilia, 23 te Paramaribo. Helder, 22 v. Port au Prince n. San de Cuba Hoogkerk, 21 te Dar es Salaam. Hathor. 24 te Rotterdam. Hector, 24 te Beyrouth. Heemskerk. 23 620 m. O. Albany. Hermes, 23 v. Port au Prince n. Europa. Hilversum. 23 v. Bahrein n. Suez. Hera, 24 te Amsterdam. Hydra. 23 te Amsterdam. Indrapoêra, 22 v. Djibouti n. Belawan. Hos. 23 te Amsterdam. Ivoorkust. 23 v. Dakar n. Le Havre. Java. 20 te New York. .Toh. v. Oldenbarnevelt, 24 te Aden. Karimun. pass. 23 Guardafui n. Belawan. Kieidrecht, verm. 24 v. Karachi n. Bombay. Kertosono. 24 te Las Palmas. Krebsia, 23 v. Buenos Aires n. Curagao. Kota Gede, pass. 23 Malta n. Barcelona. Lemsterkerk, pas. 23 Ouessant n. Kopenhagen. Liberty Bell, 2 April te Port Said verwk. Lieve Vrouwekerk, 22 te Genua. Limburg, 22 v. Suez n. Belawan. Linge, pass. 22 Finisterre n. Rotterdam. Leopoldskerk, 23 te Port Said. Lekhaven, 23 te Hamburg. Lawak. 22 te Mombasa Leuvekerk, 21 v. d. rede te Madras. Mapia, pass. 22 Ouessant n. Marseille. Maureen, pass. 22 Perlm n. Suez. Merwede, 22 v. Antwerpen n. Houston. Mijdrecht 22 v. New York n. Las Piedras. Maasdam, 23 v. New York n. Rotterdam. Malea,, 21 te Bombay. Mariekerk, 23 te Beira. Markelo. 20 te Sillioth. Marpessa, 20 te Yokohama. Meerkerk. 24 te Genua. Modjokerto, 21 te Semarang. Myonia, 22 v. Adelaide n. Fremantle. Merwede, pass. 23 Vlissingen n. Houston. Nigerstroom, 23 te Takoradi. Nieuw Amsterdam, 24 te Tripoli. Noordam, 23 520 m. NW. Fayal. Nieuw Amsterdam, 22 v. Algiers n. Tripoli. Oranje. 23 v. Singapore n. Priok. Oranjefontein, 23 400 m. NO. St. Helena. Oranjestad ,pass. 23 Flores n. Trinidad. Ouwerkerk, 23 te Rotterdam. Peperkust, 23 te Hamburg. Prins Willem IV, pass. 23 Vlissingen n. Antw. Pendrecht, 1 April Paulsboro verw. Poseidon, 23 v. Pto Limon n. Bremen. Pygmalion. 23 te Amsterdam. Papendrecht, 23 te Port Said. Prins Maurits, pass. 24 Vlissingen n. Antw. Pieter S. 23 v. Rotterdam n. Bristol. Prins Casimir. 23 te Rotterdam. Prins Fred. Willem, 23 te Rotterdam. Prins Willem v. Oranje, 20 te Halifax. Roebiah. pass. 23 Kreta n. Beiroet. Rijnland. 20 te Montevideo. Riouw. pass. 22 Sabang n. Colombo. Ridderkerk, pass. 23 Guardafui n. Suez. Rempang. 23 v. Port Said n. Genua. Roepat, 24 te Londen. Ro'ndöl 23'v. Barcelona n. Amsterdam. Rijnkerk, 23 te Kaapstad. Sarangan, 21 te Boston. Scherpendrecht, 30 Rio de Janeiro verwacht. Schouten, 21 te Beira. Sliedrecht, 3 April Mena el Ahmadi verw. Sloterdijk, 21 te Tampa Saroena, 23 v Saigon n. Pladju. Sirrah, 24 te Suez. Stad Maastricht, 23 v. Gibraltar n. Savona. Statue of Liberty, pass. 23 Gibraltar n. Port Said. Sumatra, 23 v. Colombo n. Belawan. Salatiga, 23 260 m. O. Ceylon. Sarangan, 23 v. Boston n. New York; Stad Arnhem, 24 te Dakar. Stad Maassluis, 23 v. Narvik n. Cardiff. Stad Rotterdam, 24 v. Roterdam n. Narvik. Stad Vlaardingen, 23 te Vlaardingen. Stad Leiden, 24 v. Hamburg n. Antwerpen. Soestdijk, 23 te Mobile. Tarakan, 27 Port Said verwacht. Tegelberg, 21 v. Mauritius n. Belawan. Tomini. 22 v. Suez n. Singapore. Tero, pass. 23 Madeira n. Buenos Aires. Tankhaven III, 23 v. Sungeigerong n. Bangkok Teiamon, 24 te Curagao. Tiba, 24 v. Rotterdam n. Rio de Janeiro. Titus, 23 te Beyrouth. Tjisadane, 22 te Nagoya. Tjitjalengka, 21 te Lor. Marquez. Utrecht, 23 te Bahrein. Van Nuort, pass. 22 Aden n. Bombay. Van Waerwijck, 20 te Yokohama. Westland, 22 te Amsterdam. Wieidrecht, 1 April Nynashamr. verwacht. woensdrecht, 2 April Geelong verw. Wonogiri, pass. 23 Miami n. Baltimore. W. Alton Jones, 23 v. Rotterdam n. Mena el Ahmadi. Willem Ruys, 24 te Rotterdam. Westerdam, 23 700 m. NW.t.W. Fayal. Willemstad, 23 v. Barbados n. Engeland. Waterman, 24 Hoek v. Holland verw. n. R'dam. Zuiderkruis, 22 v. Kaapstad n. Walvisbaai. Zaan, pass. 23 Ouessant n. Leixoes. Zuiderzee, 19 v. Boston n. Liverpool. Zeeland (KRL), 23 te Damman. Zeeland (SSM), 24 v. Blyth n. Londen. KLEINE VAART Arnoudspolder, 23 v. Oporto te Rotterdam. Albergen, 22 v. Port Lyautey n. Bordeaux en Nantes. Ambiorix, 22 v. Malta n. Piraeus. Annie, 22 te Hayle. Aeneas, 23 v. Amsterdam n. IJmuiden. Albert D, pass. 23 Vlissingen n. Newross. Arusa, pass. 23 Vlissingen n. Humber. Att S, pass. 23 Vlissingen n. Antwerpen. Bab T, 21 te St. Nazsire. Bree Helle, 22 v. Rotterdam n. Londen. Barracuda 23 v. Rotterdam n. Colijnsplaat. Bernard John, 22 te Beyrouth. Bestevaer, 22 te Manchester. Birmingham, 23 v. Kingslynn te R'dam verw. Brem, 24 v. Oporto te Antwerpen verwacht. Caribia, pass .22 Terneuzen n. Antw. Caland, 22 v. Rotterdam n. Nykoping. Celebes, 22 v. Bordeaux te Rotterdam. Coeta, 22 v. Rotterdam n. Wormerveer. cornelis Houtman, 22 v. Grangemouth te R'dam Casana, 22 v. Rotterdam te Antwerpen. Castor, 25 Rotterdam verwacht. Coolsingel, verm. 23 v. Antwerpen n. Dublin. Corrie b, 24 v. Bilbao te Londen verwacht. Donau, 22 v. Par te Rotterdam. Deneb, 23 v. Londen n. Duinkerken. Depa, verm. 23 v. Fowey n. Amsterdam. Diligentia, 23 v. Thameshaven te Shoreham verw. Daniël. 22 te Bilbao. Deni, pass. 23 Vlissingen n. Antwerpen. Duiveland. 22 v. Tyne n. Hamburg. Eyo S, 22 v. Gent te Vlaardingen. Express, 23 te Rotterdam. Eminent, 22 v. Bristol n. Newry. Evertsen, 22 te Londen Eemstroom. 22 v. Amsterdam n. Huil. Fiducia, 23 v. Maassluis n. Boston. Gaasterland, 23 v. Goole n. Rotterdam. Geeststroom, pass. 22 Vlissingen n. Antwerpen Hera, 22 te Rotterdam n. Amsterdam. Hoflaan, 22 te Rotterdam. Hartel, 22 v. Hamburg n. Rotterdam. Hast V. 22 v. Wisbeck n. Guernsey. Helios, 23 v. Holding n. Kopenhagen. Henrica b, 23 te Westport verw. Haaksbergen, 23 v. Jersey te Guernsey. Hast III, pass. 22 Vlissingen n. Halmstadt. Helvetia, pass. 23 Vlissingen n. Brussel. Hontestroom, 23 v. Amsterdam n. Leith. Ida Pieter, 22 v. Miifordhaven n. Poortershaven Ingeborg, 22 v. Aarhus n. Rotterdam. Jo, 22 v. Gravelinés te Rotterdam. Julia Mary, 22 v. Casablanca te Rotterdam. Joost, 22 te Tonnay Charente. Jaba, 23 v. Colijnsplaat te Helsingborg. Jell, verm. 23-24 v. Goole n. Rotterdam. Joost 22 v. Antwerpen te Tonnay Charente. Kemphaan, pass. 22 Finisterre n. Liverpool. Kolga, 22 v. Antwerpen te Vlissingen, Leendert b, 22 v. Kopenhagen n. Hamburg. Leny, 22 v. Roscoff n. Portsmouth. Lucas Bols II, 22 te Genua. Larix, 22 v. Goole n. Nantes. Marcella, 23 v. Le Havre te Rotterdam. Meuse, 22 v. Rotterdam n. Stockholm. Marjan, 23 te Rochester verw. Markab, 22 v. Newcastle n. Amsterdam. Markab N. 22 te Agadir. Matthew, 22 v. Oscarshamn n. Stockholm. Mies, 22 v. Cork n. Swansea. Mintaka N, 22 v. Bordeaux n. Fedala. Muphrid N, verm. 23 v. Rotterdam n. Sluiskil. Mynelis, 22 v. Barcelona n. Goole. Mypuck, 22 v. Stockholm n. Vestervlk. Manto, 22 v. Kopenhagen n. Amsterdam. Margriet L, 22 v. Amsterdam n. Londen. May Mere. pass. 23 Vlissingen n. Londen. Midsland, 22 v. Grangemouth n. Rotterdam. Nieuwland, 22 v. Rotterdam n. Leith. Nassauhaven, 25 v. Antwerpen te R'dam verw. Nelly G, 23 Rotterdam verwacht. Nieuwehaven. 23 v. Malmö te Kopenhagen. Noorderhaven. 22 v. Exmouth te Bordeaux. Noorderlicht, pass. 23 Holtenau n. Goole. Nyenburgh, 22 v. Goole n. Brest. Oleum, pass. 22 Vlissingen n. Zeebrugge. Peter, 22 te Avonmouth. Prinses Wilhelmina, verm. 23 v. Antw n. R'dam Paraat, 22 v. Rotterdam n. Boness. Patria, 22 v. Rotterdam n. Leith. Pavo, 21 te Nantes. Regeja, 23 v. Oostende te Rotterdam. Rijnhaven, 22 v. Safi n. Duinkerken. Realta, 23 te Ronneby. Rapid, 22 v. Rouaan n. Parijs. Roelf, 23 v. Gdynia te Amsterdam. Sandettie, 23 v. Tyne te Rotterdam. Silvretta, 22 v. Rotterdam te Malmö. Sirius, 23 v. Londen ,n. Gravellnes. Soemba, 22 75 m. N. Terschellingerbank. Spora, 22 v. Bremen n. St. Nazaire. Statensingel, 24 Norderhamn verw. Swallow, 23 te Calais. Sambre, 22 v. Parijs n. Rouaan. Spaarnestroom, 23 v. Amsterdam n. Londen. Spes, pass. 22 Vlissingen n. Amsterdam. Stella Maris, 24 te Rotterdam verw. Tyro, 22 v. Rotterdam te Dublin. Trompenburgh, 22 v. Rotterdam n. Kingslynn. Tom v. d. Heide, 21 te Casablanca. Tromp, 22 v. Bayonne n. Westhartlepool. Teun, pass. 23 Vlissingen n. Limerick. Thames, pass. 22 Vlissingen. Trito, 23 te Drogheda. Twee Gebroeders, 22 v. Venetië n. Barl. Twente, 22 v. Vlissingen n. Calais. Tyro, 22 v. Dublin n. Waterford. Veenenburgh, 22 v. Middlesbro n. Rotterdam. Viking, verm 23 v. EHesmereport n. Rotterdam. Vlieland 22 v. Gothenburg n. Esbjerg. Vrede, 22 v. IJmuiden te Antwerpen. Vrouwepolder, verm. 25 v. Kingslynn n. Antw Wlckenburgh, pass. 23 Ouessant n. Casablanca. Westersingel. 22 te Swansea. Wiebold Bohmer. 22 v. Tanger n. Burriana. Wpstkust. 23 te Rotterdam Willem Fortuin. 22 v. Malmö te Schiedam. Zeehaan, 22 v. Tunis n. Sfax. SLEEPVAART Humber. 22 700 m. ZO. Guardafui met 2 zuigers Noordzee, 22 v. Rotterdam n. Port Said met zuiger. Oceaan. 22 80 m. W.ZW. Kreta met zuiger en bak Oostzee. 22 te Maassluis. Tyne. 22 te Ferol. Waterweg. 23 te Maassluis. Wittezee, pass. 22 ten O- Ceylon n. Chittagong met 2 sleepboten. voor exclusieve en klassieke 15 jaar garantie gedempte oude gracht 108—110 thans na moderne bebouwing 40 toonkamers eigen werkplaatsen H O O IJ 'S WIJNKOPERIJ EN DISTILLEERDERIJ vraagt voor spoedige indiensttreding voor boekhouding en correspondentie. Leeftijd niet beneden 20 jaar. Schriftelijke sollicitaties met vermelding van behaalde diploma's en verdere bijzonderheden worden ingewacht bij het hoofdkantoor Lange Hofstraat 1—7 Haarlem. Voor fouten In telefonisch opgegeven advertenties kan nen wü geen verantwoorde lijkheid aanvaarden. De Administratie voor boodschappen en eenvoudige administratieve werkzaamheden. Indiensttreding zo spoedig mogelijk. Brieven onder no. 8536 aan het bureau van dit blad. BANKIERSKANTOOR te Haarlem vraagt niet ouder dan 20 jr, voor eenv. adm. werkzaamheden. Brieven met opg. van genoten opleiding ender no, 8537$

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 3