Kort en bondig Pianorecital van Justine Koot EEN IDEALE WARMTEBRON „De Spaarnestad" Stoffen van het Paapje en de Ploeg KOMT ALLEN OP 23 APRIL AMBON KOMT VHU Johan nes-Passie door „Asaf" Tennisclub Groenendaal bestaat 25 jaar Gratis reizen per SPOOR? HOBOCA-winkels zorgen er voor! Bloemendaal Regina garandeert U 4 extra voordelen! VICTORIOUS WALES SEVEN SISTERS WALES Viering Koninginnedag te Heemstede Uitslagen schaak wedstrijden persoonlijk kampioenschap Schiphol-employés kregen samen 500,- boete Gebouw St. Bavo wordt gerestaureerd naar de Houtrustballen in Den Haag Aanvang: half vicr Voorjaarsvergadering Sportclub Haarlem stellen' - Dr. P. J. R. Modderman sprak over de bandceramiekers Het carillon speelt Bloembolientochten van „Onder Door" Zandvoortse damclub Biljarten Om de Wilhelmina-beker Burgerlijke Stand Haarlem tweede in waterpolotournooi Voetbal Engeland B en Duitsland B eindigen gelijk: 1-1 Sport in 't kort DONDERDAG 24 MAART 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT O ADVERTENTIE natuurzuivere schuimrubbermatras blijft Uw leven lang nieuw gewelfd bovenvlak 130 jaar vakmanschap Uitsluitend verkrijgbaar in de goede bedden- en meubelzaak. N.V. v/h GEBR. PETERS. A F D. REGINA LATEX. N.Z. VOORBURGWAL 2. AMSTERDAM-C De leden van Teisterbant werden Woens dagavond vergast op een pianorecital van de jonge Haarlemse pianiste Justine Koot, telg van een vermaard geslacht van toon kunstenaars en andere begenadigden der muzen. Zij bracht een programma ten ge hore dat evolueerde van Bach tot Stra- winsky (die kennelijke verwantschappen vertonen), waartussen chronologisch mar kante tijdssferen werden getypeerd. Justine Koot liet ons Bach's vreugde mee beleven om het feit, dat de gelijkzwevende stemming der klavierinstrumenten hem de gelegenheid schonk elke toon als basis van een normale toonschaal te gebruiken en binnen het bestek van elk dezer naar har telust te moduleren. Uit de tweede reeks van deze bevrijdingscomposities, waar heel de latere Westerse muziek op steunt en die Bach veelzeggend „Das Wohltemperierte Klavier" noemde, speelde de pianiste de preluden en fuga's no. 2 en 3 (c en Cis) en zulks met de overtuigende innerlijke kracht, zonder welke deze muzikale ortho doxie, gemengd met barokke welsprekend heid, een fletse schaduw van zichzelve zou zijn. De Sonate in a van Mozart (K.V. 310), geschreven te Parijs in 1778, kregen we vervolgens te horen met al de vurigheid en nobele melodieusheid, waarvan dit werk getuigt en die kentekenend zijn voor de energie en de bezieling waarmee de jonge meester de muzikale barrières in de Franse hoofdstad trachtte te nemen. Het was Pa rijs, waarschijnlijk om zijn felheid, echter voorlopig te sterk. We moeten het ons kun nen indenken hoe vooruitstrevend en per soonlijk van uit drukkingswijze Mozart daar stond in de nadagen van het rococo. In twee Nocturnes van Chopin kreeg de vleugel, onder het expressieve „toucher" van Justine Koot, zijn warmste romanti sche klank. De pianiste liet ons vervolgens kennis maken met een pianistisch vierluik van Malipiero, onder de vreemde titel „II Tarlo" (de worm). Geforceerde vrolijkheid liefst pluri-tonaal die in 1922, toen het stuk ontstond, erg in de mode was, contrasteert in dit werk met een vaag impressionisme, dat van een Italiaan wei nig overtuigend is. Bijzonder aantrekkelijk was het daarna te mogen luisteren naar „Hommage a Ra- vel" van Honegger, een hulde in het klank idioom van de vereerde meester. Tenslotte gaf Justine Koot een frappante vertolking van een Etude van Strawinsky, uit de tijd dat hij met klassieke vorm kracht zijn wonderlijke speurtochten en ontdekkingen in het rijk der tonen aan ving. De aanwezigen hadden volop reden om de concertgeefster dankbaar te zijn. JOS. DE KLERK. Herstel. In mijn verslag over het con cert van „Noi Otto', in de krant van Woens dag, ontbrak per ongeluk een alinea be treffende de accompagnatrice mejuffrouw Berta Bonset, die ik had willen prijzen om haar correct en fraai klinkende pianospel in de zangstukken van D'Indy, Franck en vooral van Chabrier, die voor ,.A la Musi- que" een zeer belangrijke begeleidings partij schreef. JOS. DE KLERK. ADVERTENTIE is onze voortreffelijke WALES-ANTHRACIET (Super kwaliteit) Alm. 20/30 f 11.15 per H.L. (le kwaliteit) Afm. 20/30 10.65 per H.L. Alleen-verkoop: BRANDSTOFFENHANDEL FR. VARKENMARKT 6—10 (Spaarne bij Viaduct) Telefoon 1-4-1-6-4 en 1-3-9-0-4 De commissie „Koninginnedag" te Heem stede heeft voor de viering van de ver jaardag van Koningin Juliana op Zaterdag 30 April het volgende programma samen gesteld: 8-8.30 uur: Jeugdappèl op het Raadhuis plein met medewerking van diverse sport verenigingen, jeugdorganisaties en deputa ties van alle Heemsteedse scholen. Na het hijsen van de vlag en het zingen van Vlag- geliederen zal burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard een toespraak houden. Met een défilé wordt de plechtigheid ge sloten. 10 uur: Kinderfeest in de Heemsteedse Sportparken, waarvan het programma wordt verzorgd door Adri van Oorschot. 2-5 uur: Volksspelen in de Heemsteedse Sportparken. Het programma vermeldt: rolschaatswedstrijden op de Sportparklaan, voor jongens en meisjes van 12 tot 16 jaar; touwtrekken voor mannen boven 23 jaar in ploegverband van vier personen, al of niet in dezelfde bedrijven werkzaam; be schuithappen voor dames boven 18 jaar; hinderniswedstrijden voor jongens van 15 tot en met 20 jaar; ringsteken op lorries voor meisjes van 15 tot en met 20 jaar; tonkneppelen voor mannen boven 21 jaar om vleesprijzen. Zij die aan de wedstrijden willen deel nemen, kunnen zich tot en met Donderdag 28 April opgeven bij: firma Carl van Em- pelen, Binnenweg 18; L. Kortekaas, Prin senlaan 24; J. Neeskens, Cruquiusweg 116 en firma Jac. Roest en Zn., Raadhuisstraat 18. 8 uur: Oranje-bal op het Raadhuisplein, onder leiding van de heer H. van der Moo- len en op muziek van „The Five Black Syncopaters". Met als attracties: Duo Hado, in diverse schetjes; Dick Smit, musical ex- centric and parodist en „The String Brea kers", een duo met een guitaar. Op Vrijdag 29 en Zaterdag 30 April zul len op het Wilhelminaplein kermisverma kelijkheden worden ingericht. De commissie heeft het programma voor de viering van de bevrijdingsdag Donder dag 5 Mei nog niet in alle onderdelen vast gesteld. Onlangs werd cr een begin gemaakt met de wedstrijden om het persoonlijk schaak kampioenschap van de Bloembollenstreek. Dertig deelnemers werden om acht uur in „Weltevreden" te Hillegom welkom geheten door de heer Hofkes, voorzitter van de schaakclub „De Uil". De uitslagen van de eerste partijen luiden: Hoofdklasse: Van Beek—Brauckmann 'A; VerdonckDe Jong V*'A; Koop Koppenaal 01. Eerste klasse. Groep A: Schoonhoven Hulsman n. g.; DuwelVan Lierop 10; An- dewegVerhoeff 10; Van der BergVan der Zwet 10. Groep B: VeenstraLieserse UVi Brands- maBouwman 10; AssendelftOffringa afgebr.; StaatsPieters 01. Tweede klasse: WeyersSalier 10: Van HaeringenTeeuw 10; StarreveldStaats 0—1. De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen uitspraak gedaan in de zaken tegen een aantal Schiphol-employé's, die veertien dagen geleden terecht stonden omdat zij bougies bij de Aerolinas Argentinas ver duisterd zouden hebben. Alle verdachten kwamen er vrij goed af, in vergelijking met de eisen van de officier van Justitie althans. De 29-jarige magazijnbediende A. C. D. werd veroordeeld tot f 100 boete (eis: een half jaar gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk). De 36-jarige magazijnbediende H. A. R., de 49-jarige chauffeur C. S. en de 25-jarige controleur N.' J. R. M. R., tegen wie allemaal een ge vangenisstraf van zes maanden, waarvan de helft voorwaardelijk geëist was, werden veroordeeld tot respectievelijk f 150 boete, f 100 boete en twee maanden gevangenis straf voorwaardelijk en f 150 boete. De 22-jarige magazijnbediende A. S. werd vrijgesproken (eis: een maand voor waardelijk). De 44-jarige opkoper J. A. B. tenslotte, die de zaak aan het rollen had gebracht en tegen wie een gevangenisstraf voor de tijd van acht maanden was geëist, waarvan drie maanden voorwaardelijk, werd veroor deeld tot f 400 boete. Wat er van de moderne artistieke stoffen van eigen bodem zoal kan worden ge maakt, werd ons gisteren tijdens een shoio in Hötel Duin en Daal te Bloemendaal ge toond. Het ging hoofdzakelijk om de stof fen van „De Ploeg" en die van „Het Paap je", die hier door de Haarlemse kunstnij- verheidszaak De Muurbloem naar voren werden gebracht. Naast de bekende Ploegruitjes komt et- in deze zomercollectie ook een geheel ander type dessins voor. Een ervan kon ons bij zonder boeien: vage rose bloempjes op een ondergrond van lichtblauw. Dit materiaal was door mevrouw Van Waart de ont werpster van deze collectie tot een al lerliefst strapless cocktailjurkje met een énorme wijde strokenrok verwerkt. Een an dere nieuwe stof van De Ploeg deed enigs zins batikachtig aan en bestond uit gele en lichtblauwe ovale motiefjes op een don kerder blauw fond. Bij het materiaal van Het Paapje dat ons die artistiek verantwoorde en met de hand bedrukte stoffen levert trof ons een bijzonder fraai dessin, dat „Storm" heet en bestaat uit vage, in elkaar ver vloeiende strepen, onder andere in lila, ro se. geel en lichtbruin. Dit type stof was er ook in donkerder kleurstelling in tinten van blauw en groen en laat zich prachtig combineren met bijvoorbeeld een effen sto la in een van de hoofdtinten. Zowel de Ploegstof als die van Het Paap je hebben een geheel eigen stijl. Zij moeten eenvoudig' worden verwerkt, daar zij reeds voor zichzelf spreken. Het best zijn ze ge schikt voor meters wijde, schuingeknipte rokken en eenvoudige lijfjes met lage hals. Op dit principe was de collectie modellen gebaseerd. De meest twee- of driedelige ensembles rok, blouse of strapless en jasje wa ren zeer practisch, daar de onderdelen af zonderlijk ook met andere effen kleding stukken kunnen worden gecombineerd. Enkele van de jurkjes vertoonden de nieuwe lijn, dus de verlaagde taille met aangerimpelde of geplooide rok, maar over het algemeen was de taille gemarkeerd door de strakke band van de rok. Wij zagen veel boothalzen; bij de mo dellen met een hogere halslijn kon een stropdas, tegengevoerd met effen stof, worden gestrikt of geknoopt. Ook badpakken van ditzelfde materiaal vervaardigd passeerden de revue. De juiste coupe is hierbij onder meer verkregen door in de rug lastex te verwerken. Dat deze was- en kleurechte stoffen zich zowel tot sportieve als tot meer geklede modellen laten verwerken, bleek uit de ver scheidenheid in deze beide genres. De sieraden, die deze jurkjes en ensem bles completeerden, waren deels pottenbak- kerswerk van Duller en kralenwerk van mejuffrouw M. Meijer T. R. Op de kaderbijeenkomst van de Katho lieke Arbeidersbeweging, welke Dinsdag avond in het gebouw St. Bavo werd gehou den, heeft men bij de behandeling van de begroting 1955 besloten over te gaan tot de verbouwing en restauratie van de voorzalen van het gebouw St. Bavo. Dit project zal binnenkort worden aanbesteed. ADVERTENTIE als a kom,, Arcltaeologische werkgemeenschap Sportclub Haarlem, Haarlems oudste honk balvereniging, hield Woensdagavond in één der zalen van café-restaurant. Brinkmaan aan de Grote Markt haar jaarlijkse Voor jaarsledenvergadering, waarvoor grote be langstelling bestond. Vooral het agendapunt bestuursverkiezing was belangrijk, aangezien niet minder dan vier bestuursleden zich door diverse om standigheden niet meer beschikbaar konden Het bestuur werd voor dit jaar als volgt gevormd: voorzitter: G. Hoos; secretaris: P. Ottolander; penningmeester: W. v. d. Wete ring; wedstrijdsecretaris: G. Hadders; com missarissen: C. Beugeling, N. Ootes en A. Versloot. De negentalcommissie zal dit jaar bestaan uit de heren: G. Hadders, A. Haak en P. Kok. De vergadering besloot de heer P. van Dijk, oud-voorzitter van de Sportclub, die zich vele jaren verdienstelijk heeft gemaakt voor de vereniging, het lidmaatschap van verdienste aan te bieden. Het traditionele Sportclub Haarlem oefen- tournooi, waarvoor enkele eerste klassers zijn uitgenodigd, zal dit jaar worden gehou den op Zondag 17 April en Zondag 24 April op de terreinen van het Noordersportpark. Voor de werkgroep Kennemerland van de Archaeologische Werkgemeenschap voor Westelijk Nederland sprak dr. P. J. R. Mod derman, hoofdconservator bij de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort, over de recente ontdekking van een 5000 jaar oud dorp bij Sittard, dat in de laatste jaren door genoemde dienst is opgegraven. Na het stadium van de praehistorische jacht en visserij, zijn in Sittard de sporen ontdekt van de eerste boeren en landbou wers in ons vaderland. Tegelijk met deze landbouwcultuur ontwikkelden zich ook het aardewerk en de gepolijste stenen gebruiks voorwerpen in sterke mate. Op de vrucht bare lössgronden, afgezet op de middenter rassen van de Maas in Zuid-Limburg, ves tigde zich een volksstam afkomstig uit het Donaugebied. Bandceramische vondsten werden ook nog gedaan ten Noorden van Sittard en Maastricht en in België, bij uit zondering ook op zandgrond. Bij Sittard werden vlekken en sporen van kuilen en palen in de grond ontdekt, die bij nader onderzoek de grondvlakken bleken aan te geven van praehistorische woningen en tezamen een heel dorp vormden. Derge lijke dorpen kunnen wel een oppervlakte hebben van ongeveer 10 h.a. In Sittard werd 2 h.a. blootgelegd en onderzocht en hiermede is het grootste oppervlak-onder zoek tot nu toe in ons land uitgevoerd. Tot voor kort waren er 105 praehistori sche wonigen in ons land bekend, de opgra ving in Sittard heeft er 45 aan toegevoegd. Behalve vuurstenen boortjes en schrab bers werden gescherpte spaantjes gevon den, die in een runderonderkaak achter el kaar gezet werden en op deze wijze een praehistorische sikkel voor de graanoogst vormden. Door de harde korenaren waren de vlak ken door glanzende strepen gepolijst. Ook kwamen schoenleestbijlen te voorschijn, die aan een steel bevestigd als hakken dienst deden onder meer ter bewerking van palen. In Sittard heeft men tot nog toe geen gegevens aangetroffen over de begravingen en het dodenbestel van de bandceramische bevolking. De bandceramiekers bereikten een cultuurhoogte, die later weer verloren ging. Tenslotte werden door spreker nog vele vragen beantwoord. Mr. C. M. J. de Jongh dankte dr. Modderman voor zijn zeer interessante en leerrijke voordracht, die door duidelijke lichtbeelden werd geïllu streerd. De sftadsbeiaardier Arie Peters zal op Vrij dag 25 Maart van 11.30 tot 12.30 uur het vol gende programma uitvoeren: 1. Improvisatie; 2. Prelude in B, Jef Denijn; 3. a. The Harmonious Blacksmith. Handel; b. Chaconne (met enige var.), Handel; 4. Sonate II, Mozart; 5. Mazurka, Lefévere; 6. Andante met variaties, Arie Peters; 7. Lenteliederen. Vergeleken met de Mattheus Passie wordt de Johannes Passie van Johan Se- bastiaan Bach veel minder uitgevoerd. De vertolking, die de Christelijke Ora torium-vereniging „Asaf" Woensdagavond in de concertzaal van „Treslong" te Hille gom van de Johannes Passie gegeven heeft, zal ook dit jaar weer behoren tot de be trekkelijk weinige uitvoeringen, die het werk doorgaans beleeft. Men kan moeilijk aannemen, dat het ver schil in waardering berust op de aard der muziek. Want zowel in de Mattheus Passie als in de Johannes Passie heeft Bach zich geopenbaard als de grote geniale toonkun stenaar. Veel meer zal men de oorzaak moeten zoeken in het uiteenlopend karak ter van beide werken. De subjectiviteit van de Mattheus Passie, haar sterke dramatiek, haar realismen, de overwegend verhalende trant van de Evan gelietekst oefenen op een grote massa een onmiskenbare aantrekkingskracht uit. In de Johannes Passie daarentegen heeft Bach de uiting van de menselijke ontroe ring op de achtergrond gehouden. Het werk wordt beheerst door de dogmatische ge dachte, die maar weinig plaats liet voor subjectiviteit. De dramatiek van het door Johannes beschreven Lijdensverhaal werd hier meer tot een symbool van abstracte begrippen. Het ligt voor de hand om bij een uitvoe ring te streven naar een objectieve inter pretatie die zich clan speciaal richt op de zuiver muzikale eisen. Maar zonder de aandacht voor het woord en de gevoels waarde er van schiet men toch zijn doel voorbij. Een dergelijke uitvoering zou trouwens niet beantwoorden aan de bedoe ling van Bach zelf, die de tekst, waarvoor hij de muziek schreef, zeer ter harte ging, getuige de van begrip en inzicht sprekende wijzigingen, die de meester aanbracht in de hem verstrekte teksten. Over het algemeen heeft de dirigent van „Asaf", Cor Kool rekening gehouden met de zin van het. woord. In het bijzonder voor de turba-koren van het tweede deel van de passie, waar de dramatiek een klemmend karakter verkreeg. Voor de tur ba-koren uit het eerste deel kwam er nog te weing spanning en ook het inieidings- koor en het ontroerend-schone slotkoor „Ruht wohl" vroegen om meer verdieping. In koortechnische zin zal men nog moeten streven naar klankverdeling, in het bijzon der bij de koor-zangers, die zich te vaak lieten verleiden tot het geven van een te open klank. Ook dient de rhythmische af werking ter hand genomen te worden, vooral het onderbrengen van de notenfigu ren in het rhythmische verband. Daarin schoot het koor te koi't, maar ook het begeleidende Noordhollands Philhar- monisch orkest was in dit opzicht lang niet onberispelijk. Een zeer gunstige uitzonde ring bij de solo-blazers was de solo-fluitist. Bij de strijkers viel de solo-violoncellist op door gevoelig spel. De uitvoering heeft wel bewezen, dat Op Zaterdag 16 April en Zondag 17 April worden in Hillegom Bloembolientochten ge houden, welke worden georganiseerd door de wandelsportvereniging „Onder Door" uit Haarlem, aangesloten bij de Nederlandse Wandelsport Bond met medewerking van VVV Hillegom. Aan deze tocht kunnen leden en niet-leden van de NWB deelnemen, zowel individueel als in groepsverband. Op Zaterdag worden er tochten gemaakt over tien en twintig kilometer en op Zondag over tien, twintig en dertig kilometer. Kinderen van tien tot en met dertien jaar mogen alleen de tocht van tien kilometer lopen, kinderen van veertien tot en met vijftien jaar kunnen maximum twintig kilo meter wandelen en de deelnemers ouder dan vijftien jaar kunnen inschrijven voor alle afstanden. De start heeft plaats bij café-restaurant „Treslong" in Hillegom en wel op Zaterdag tussen twee en drie uur en op Zondag tussen tien uur en half een. De startbureaux wor den op beide dagen gesloten des avonds om zeven uur. Allen, die de tocht volbrengen, zo staat er in het bijzonder fraai uitgevoer de programmaboekje te lezen, ontvangen een herinnering en voorts zijn er nog talrijke groepsprijzen. In de twintiger jaren was het tennisclub- leven in het district Haarlem nog van weinig betekenis en werd er, op een paar grotere verenigingen na, in kleine groepjes gespeeld. Door enkelen werden de voordelen begrepen: door samenvoeging der bestaande krachten meer speelgelegenheid te scheppen. Zo is op initiatief van een klein aantal vooruitstre vende spelers de tennisclub „Groenendaal" in 1930 opgericht. Nu, bij haar 25-jarig be staan, is de club lot circa 150 leden uitge groeid, waarvan de helft jeugd, en heeft zij, met een onderbreking van enkele jaren, nog steeds de beschikking over de mooi gelegen banen in het wandelbos Groenendaal. Veel is er in de 25 zomers van haar be staan, veranderd. Van de leden, die het tien jarig bestaan der club vierden, zijn er slechts 4 overgebleven, van wie er nog maar één actief aan het clubleven deelneemt. Het clubleven bereikte het hoogtepunt in de oorlogsjaren, toen velen behoefte gevoel den, om in besloten verband nog wat ge zelligheid te zoeken. Na de bevrijding, toen de meesten weer sterker aan eigen belangen gingen denken, was het voor de bestuurders wel vaak moeilijk, om het clubleven aan de veranderde mentaliteit der leden aan te passen. Het bestuur is de laatste jaren vrijwel ge heel gewijzigd. Oude beproefde krachten, die hun sporen verdiend hebben, zijn heenge gaan, nieuwe zijn er voor in de plaats ge komen. Topspelers heeft „Groenendaal" nooit ge had. Het is altijd een specifieke overgangs klasseclub gebleven. In 1947 was het eerste team afdelingskampioen en werd de eerste klasse bijna bereikt. In de promotiewedstrijd is men slechts één enkele slag van het eerste- klasseschap afgeweest, doch deze ging helaas een paar centimeter uit! Het grootste probleem voor het bestuur is de jeugdafdeling. Hoewel ernstige pogingen zijn gedaan om het spel te ontwikkelen, zijn de resultaten gering gebleven. Jeugdtennis wordt hoofdzakelijk door de leerlingen der middelbare scholen beoefend. Op de receptie, die de jubilerende vereni ging op Zaterdag 26 Maart van drie uur tot halfzes in het „Verversingshuis" van het wandelpark Groenendaal houdt, zal het zeker niet aan belangstelling ontbreken. Haarlemmer Van Dartelen won veertien partijen De Zandvoortse damclub hield Woensdag avond in „Ons Huis" te Zandvoort een bij zonder geslaagde propaganda-avond, waar voor grote belangstelling bestond en die werd bijgewoond door onder meer het vol tallige bestuur van district Kennemerland. De avond werd geopend door de voor zitter van de Zandvoortse damclub, de heer C. Drayer, die de aanwezigen welkom heette, in het bijzonder de heer J. W. van Dartelen uit Haarlem, die wegens ziekte van de heer W. de Jong, zich spontaan be schikbaar had gesteld om een simultaan seance te spelen. De heer B. Stevens, lid van de damclub St. Bavo", daartoe door het district-be stuur uitgenodigd, gaf vervolgens enkele interessante demonstraties partij standen en problemen betreffende, waarna de heer J. J. Warmerdam een enthousiaste speech hield voor de bevordering van de damsport, ook in Zandvoort. Aan 21 borden bond tenslotte de heer Van Dalen strijd aan, waarbij hij zich we derom liet zien als een uiterst vaardig en geroutineerd speler. Met groot gemak en verbluffende snelheid werkte hij de diver se partijen af, zodat reeds zeer spoedig di verse spelers in hem hun meerdere moes ten erkennen. Tenslotte kwam om ruim twaalf uur het, eindresultaat op veertien gewonnen partijen, drie remise en vier verloren. Gewonnen werd door de heren Hoekema, Hocgendijk, Schuiten en Weber Sr. Met veel genoegen kan de damclub „Zandvoort" op deze avond terugzien, die er ongetwijfeld veel toe heeft bijgedragen, dat de damsport in Zandvoort grotere be kendheid verkreeg, waarvan de resulta ten zeker zullen blijken. In hotel Hof van Holland in Haarlem zijn gisteravond de biljartwedstrijden begonnen om de Wilhelmina-beker onder leiding van de biljartclub Hof van Holland. Aan deze wedstrijden nemen alleen tweede klasse kader spelers deel. De resultaten van de eerste avond waren: Lunenburg 300 203 29 45 7.17 Doves 300 300 29 92 10.34 Koster300 300 31 59 9.67 Meijer 300 292 31 66 9.41 Agema 300 300 19 71 15.78 Dollé 300 169 19 33 8.89 Vooral de partij KosterMeijer was zeer spannend. Beide spelers gaven elkaar al bijzonder weinig toe en alleen dankzij het feit dat Meijer in de nastoot de acquitstoot miste werd het geen remise. De partij tussen Willemsen en Reich moest door tijdgebrek worden afgebroken. Willem- se staat er het gunstigst voor. ADVERTENTIE het koor goed voorbereid was. Met uitzon dering van het onzekere „Wohin?" bij de basaria „Eilt ihr angefocht'nen Seelen", zongen de zangeressen en zangers met gro te vastheid van intonatie hun partijen. En bij de veelvuldige polyphone structuur van de muziek, was dit geen gemakkelijke taak. Het koor leverde er het bewijs mede, dat het zeker opgewassen is tegen deze muziek. 'Van de solisten kon de sopraan Lise Schoo, ondanks een indispositie, voldoening geven. Indruk maakte de expressieve zang van de alt Riek van Veen, die daarvoor met de aria „Es ist vollbracht" een voortreffe lijke mogelijkheid kreeg. Een verdienste lijke prestatie werd de vertolking van de partij van de Evangelist door de tenor Frans Muller. Ook hetgeen de tenor Johan Kramer liet horen had recht op waardering. Een waardige voordracht van de Christus partij gaf de bas George Spijkstra. De bas Berend Diekerhof was met het slot van zijn aria „Mein theurer Heiland" niet gelukkig. Overigens was zijn aandeel in de uitvoe ring bevredigend. Richard Heidema ver vulde met zorg de orgelpartij in het werk. Gezien de grote belangstelling die voor de uitvoering getoond werd, lijkt het niet onmogelijk om te Hillegom een Johannes Passie-traditie in het leven te roepen. Zij zou welkom zijn en op de duur moeten leiden tot vervolmaakte vertolkingen. P. ZWAANSWIJK HAARLEM, 23 Maart 1955 ONDERTROUWD: 23 Mrt, J. Stigter en G. Jongeling; J. F. Somers en B. C. van Voorst; P. A. Habich en D. A. M. Klooster; B. Ca- landt en H. J. Lensen; P. Schildmeijer en A. Hirs; W. van Maren en J. M. Deen; J.-H. Prins en M. de Bondt; G. J. Booms en C. van Melsen; J. van Huis en A. Geurts; J. W. van den Berg en A. H. C. Fabel; J. Harder en E. P. Derogee; J. Neeven en M. van Leuven; J. B. Weyland en J. C. Zieltjens; J. Valken burg en H. Ran; J. G. van der Wijk en G. Eulink; J. F. Deken en W. C. J. Korpers- hoek; M. Quakkelaar en A. M. Zwaanswijk; C. J. van der Zwan en A. M. van der Aar. GEHUWD: 23 Mrt. M. J. Ebbing en M. C. Valk; M. E. J. Goedemans en A. M. van Avezaath; C. van Iperen en J. Miedema; J. P. Staartjes en H. Schoon; Th. H. Valk en H. M. Kropff; G. van Winsum en M. J. van Leen; R. A. Kuijper en I. Jonker; A. Otten en A. de Boer; L. G. Moison en Th. M. A. Janssen; F. A. de Vos Burchart en D. Schip per; W. A. van Putten en G. M. E. Boukes. BEVALLEN van een zoon: 21 Mrt, H. GroosDelis; 22 Mrt, J. H. van Baaien Vlietstra; 23 Mrt, M. G. BloemendaalReijn. BEVALLEN van een dochter: 22 Mrt, A. M. Stegeman—Gabriels; 23 Mrt, E. van der VeldtVerhage; M. M. H. VerhaarZwaans wijk. OVERLEDEN: 21 Mrt, M. C. van de Linde Hessels, 74 j„ Delftstraat; A. F. Buijs, 80 j„ Soutmanstraat; L. G. J. Hoekstra, 9 m„ Zaa- nenlaan; J. C. van Luijk, 54 j„ Twijnders- laan; 22 Mrt, H. ter Smitten, 87 j„ Slacht huisstraat; M. Maij, 71 j.. Verspronckweg; A. M. de GeeWesseling, 74 j., Badhuisstraat. BINNENLAND Als resultaat van het overleg tussen Nederlandse en West-Duitse deskundigen is thans besloten de minimumexportprijs van appels voor West-Duitsland te verlagen van 30 tot 25 cent per kg. Van 1 April af wordt de minimumexportprijs nogmaals verlaagd tot 20 cent. Fruit dat beneden deze prijs op de veilingen is gekocht mag niet naar West- Duitsland worden geëxporteerd. Dit besluit houdt in dat er voor de beste kwaliteiten appels ruimere exportmogelijkheden naar West-Duitsland komen. Vermoedelijk zullen binnenkort drie officieren van het corps Marva's naar de West worden uitgezonden. Het zal voor het eerst zijn, dat vrouwelijke militairen van de marine in de West worden gestation- neerd. De drie officieren zijn de officier- marva tweede klasse oudste categorie E. A. Kruijs, en de officieren-rnarva tweede klasse jongste categorie W. H. P. M. Roelofsen en M. M. Vellinga. De dames vertrekken op 22 April per vliegtuig naar de Nederlandse Antillen, waar zij zullen worden tewerk gesteld bij de verbindingsdienst. De Nederlandse gezant te Wenen, mr. E. Star Busmann, heeft op het gezantschap aan een aantal functionarissen van het Oosten rijkse Rode Kruis de versierselen uitgereikt van de koninklijke onderscheidingen die hun zijn verleend wegens hun verdiensten bij de hulpverlening ten tijde van de waters nood in 1953. Bij een brand in een schuur van een tuinder in de Sloterpolder te Amsterdam zijn 20 varkens en een aantal kippen om gekomen. De oorzaak van de brand is niet bekend. De tweede stuurman van het m.s. „Farmsum". de 28-jarige heer P. Huizinga uit Purmerend, is in het Kanaal door een stortzee over boord geslagen. De „Farm sum", een vrachtschip van de rederij Vinke, was van New Orleans op weg naar Ant werpen. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft de soldaat T. S. uit Groningen veroordeeld tot f 100 boete. Bij een stoeipartij in een kazerne te Steenwijkerwold had hij op een slaap zaal een krib scheef getrokken. Het gevolg was dat de soldaat die in de bovenste krib lag, tegen een muur viel, ernstig gewond werd en later stierf. Tachtig Britse kinderen zullen in April een bezoek aan Nedei'land brengen om de graven van hun gesneuvelde vaders te be zoeken. Op 16 April komen zij op Schiphol aan. Met bussen reizen zij naar Nijmegen. Op 18 April bezoeken zij de militaire kerk hoven. Na een bezoek aan de „Keukenhof" op 19 April keren de kinderen op 20 April naar Engeland terug. Dr. G. J. de Vries, leraar aan het Chris telijk Lyceum te Zeist, is benoemd tot bui tengewoon hoogleraar aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam in de faculteit der letteren en wijsbegeerte voor het onderwijs in de Griekse taal- en letterkunde van vóór keizertijd. Een week na het In werking treden van de ,.halve-premie"-regeling voor woningbouw is bij het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting voor de duizendste woning deze Dremie aangevraagd. Bij Koninklijk Besluit is aan jhr. J. M. van Beyma thoe Kingma. op zijn verzoek, met ingang van 1 Augustus 1955. eervol ontslag verleend als burgemeester der ge meente Rauwerderhem, met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem als zodanig bewezen. Koningin Juliana heeft het bescherm- vrouwschao aanvaard van de derde drie jaarlijkse beeldenexpositie in Arnhem, die van 1 Juni tot 15 Sentember in park Sons- beek wordt gehouden. Vannacht is na een kortstondige ziekte in de ouderdom van 83 jaar te Amsterdam overleden de heer C. Kitsz. hocMbestuurder van de Algemene Bond van Ouden van Da gen. De heer Kitsz was ook een bekende figuur in de Amsterdamse bouwvakbeweging. HAARLEM EN OMGEVING Voor de Vrouwenbond N.V.V., afde ling Haarlem, spreekt op 31 Maart mevrouw N. Kranenburg—Klein tijdens de propa- ganda-feestavond in hotel „De Leeuwerik". Verder treden op een balletgroep onder lei ding van To Venema. mevrouw A. Sligting met een voordracht en een zang- en gym- nastiekgroep. De heer A. van Geluk, wethouder van Publieke Werken te Bloemendaal, is Vrijdag verhinderd spreekuur te houden. Woensdagavond is in Amersfoort een wa- terpolotourooni gehouden, waaraan werd deelgenomen door de jeugdploeg Kring mid den Nederland. Haarlem, Neptunus (Amers foort) en Neptunus (Arnhem). Haarlem eindigde op de tweede plaats. In de eerste wedstrijd bleef de jeugdploeg het Arnhemse Neptunus met vier—twee de baas. Hierna bond Haarlem de strijd aan tegen het Amersfoortse Neptunus. Door De Bruijn en Marchel verkregen de Amersfoor- ters een voorsprong. Voor het ingaan van de rust werd door IJzer de Haarlem-achterstand verkleind. Na de pauze schoot Huël de gelijkmaker in en met een omhaal scoorde Paanakker voor Haarlem het winnende doelpunt. In de verliezersronde kwamen de twee Neptunus-ploegen tegenover elkaar te liggen; de Amersfoorter: zegevierde met twee—een. Voor de finale bond Haarlem de strijd aan tegen de jeugdploeg. Deze ploeg bleef de Haarlemmers de baas. Bij de stand drienul voor de jeugdploeg kreeg Bijlsma een straf- worn te nemen waarmede hij de eer voor de Haarlemmers redde, zodat Haarlem op de tweede plaats eindigde. De voetbalwedstrijd tussen de B-ploegen van Engeland en Duitsland in Sheffield is in een gelijkspel geëindigd: eeneen. Met de rust hadden de Engelsen een --oorsprong van eennul. De uitslag gaf een juist beeld van de krachtsverhoudingen. Het was een technisch hoogstaand duel, waarin het jonge Duitse elftal en de uit profs bestaande Engelse selectie uitstekend tegen elkaar opwogen. Na 32 minuten bezorgde de Engelse midvoor Swinbourne met 'n onhoudbare kopbal zijn ploeg de leiding. Tien minuten na de rust kwam de gelijkmaker, toen de Duitsers een strafschop kregen toegewezen, die Juskowiak inschoot. In de laatste minuten leek het er veel op. dat de gasten nog met de overwin ning zouden gaan strijken, doch de Engelse verdediging hield stand. DE ENGELSE LEAGUE. De uitslagen van de wedstrijden gespeeld voor de Engelse league luiden: eerste divisie: Cardiff City Chelsea 01; Everton—Huddersfield Town 4—0. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: A. RipkeTijssen, z.; W. C. van den BosVlasman. z. GEHUWD: J. M. Voet en F. Eits. OVERLEDEN: B. S. W. van Hamburg, 51 j.; Wed. H. M. BischoffLamberts, 79 j.; Wed. M. A. J. Geldermansv. Lier. 73 j.; K. de Wilde, 70 j.; Wed. J. H. Houwen— Scherpenhuijsen, 76 j.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9