Noodtoestand afgekondigd in de Belgische provincie Brabant Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Oostenrijkse kanselier Raab naar Moskou genodigd Haarlems Dagblad De instorting aan de Vijzelstraat Schoolstrijd wekt gespannen situatie Franse socialisten tegen Franse H-bom Uitspraak kort geding diamantair contra ANDB Melkoorlog werd in de kiem gesmoord Nieuwe stappen van het Kremlin Aanmeldingsformulier Het woord is aan 59e JAARGANG No 219 Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 25 MAART 1955 299e JAARGANG No 66 Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Minister Mansholt naar Denemarken Muurschildering uit 1563 blootgelegd Ontwapeningsplan in Londen ingediend President Heuss tekent Parijse accoorden Geen reden tot ongerustheid bij Indische oorlogsslacht offers Lord Tedder opent assemblagebedrijf Prins Tungi van Tonga op Jaarbeurs Weerrapport 1 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor to Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Van onze correspondent in Brussel) jjl VERBAND MET de gespannen politieke situatie en om alle bloedige incidenten Ie vermijden, heeft de gouverneur van de Belgische provincie Brabant gisteren de noodtoestand in deze provincie afgekondigd. Dat betekent dat de rijkswacht en de politie alle treinen en autobussen, die naar Brussel rijden, mogen tegenhouden. Het is echter nog niet de staat van beleg. De burgemeesters, ook de katholieke burge meesters van de Brabantse gemeenten, moeten hieraan medewerken. De katholieke manifestanten zal morgen, Zaterdag, verhinderd worden om te betogen tegen de schoolontwerpen van de regering-Van Acker. Ongeveer 10.000 marechaus sees zullen in en rond Brussel worden gelegerd. Nog ongeveer zesduizend man zullen de wegen rond Brussel controleren. Naar wordt gemeld zullen ook Ieger-eenheden svorden ingezet. Ondanks deze maatregelen wordt ge vreesd dat tienduizenden katholieke mani festanten er in zullen slagen om tussen het Noord-station en de Beurs te betogen. Zij kregen van hun comité „voor vrijheid en democratie" opdracht om „kalm en waardig" in de straten der hoofdstad te wandelen, een stilzwijgend protest dus legen de ontwerpen van de socialistische minister van Onderwijs, die „het katho liek onderwijs en de gehele katholieke ge meenschap bedreigen". De toestand is veel ernstiger dan in het algemeen werd gedacht. Tot het uiterste zijn dan ook bemiddelingspogingen gedaan. Woensdag reeds deed het gerucht de ronde de liberale minister van staat Albert Devèze, oud-minister van Defensie, een voorstel had gedaan. Het kwam er op neer dat een commissie voor de studie van het schoolprobleem zou worden opgericht, de onderwijsontwerpen van de regering voorlopig niet verder in de Tweede Kamer commissie voor onderwijs zouden worden oesproken en de manifestatie van 26 Maart zou worden afgelast. De socialistische pers reageerde hierop ongunstig ook de ,,Soir" schreef gisteravond dat het voor- stel-Devèze niet uitgaat van de liberale partij. De voorzitter van de socialistische partij, Max Buset, weigerde verder het in overweging te nemen. De katholieke partijleiding schijnt het voorstel-Devèze niet a priori te hebben af gewezen, maar wenste pas na 26 Maart te jraten over pogingen om tot een vergelijk te komen. Intussen werd gisteren het bevel tot sta king in alle katholieke scholen van België n het algemeen opgevolgd. In vele steden rebben de katholieke studenten boven dien protestbetogingen gehouden. Te Leu- en is de situatie nog moeilijk. Enkele gendarmes werden gekwetst. Met traan- jasbommen werden de studenten bij een letoging van de markt verdreven. Zaterdag zullen de katholiek georgani- Van onze correspondent inWest-Duitsland) Het partijbestuur van de Franse socia listen heeft zich officieel uitgesproken legen de voornemens van de regering- Faure ook aan de atoomwedstrijd deel te gaan nemen. In een communiqué van de S.F.I.O. heet het dat zo'n Franse stap militair zinneloos, onuitvoerbaar en finan cieel onverantwoord zou blijken. Frankrijk moet zich aan de vredelievende toepassing van de atoomenergie houden, verklaarde het communiqué verder, en de regering heeft tot taak alle pogingen in het werk te stellen die tot een verbod van alle atoomwapens kunnen leiden. Het is niet uitgesloten dat de socialis tische stellingneming een directe invloed op de verdere atoomplannen van de re gering zal hebben. Het is bekend dat Pinay er naar wil streven de buitenlandse poli tiek zoveel mogelijk te bepalen in nauw overleg met alle nationale partijen, die of tot de oppositie of tot de regeringsmeer derheid behoren. Met de socialistische partij-secretaris, Guy Mollet, heeft hij dan ook al verschil lende malen ruggespraak gepleegd en het is daarom te verwachten dat de plannen voo een Franse H-bom voorlopig nog wel in de ijskast zullen blijven. Technisch is Frankrijk, zoals we intus sen uit ingewijde kringen vernamen, trou wens nog lang niet klaar om aan een atoom-oorlogsindustrie te kunnen denken. De recente uitlatingen van premier Faure over een Franse atoombom waren dan ook zeer voorbarig en moesten nauwe lijks volgens de letter worden genomen. Vermoedelijk waren die verklaringen voor al wel bestemd voor binnenlands gebruik en met name voor de rechtse nationalis tische vleugel van zijn meerderheid, waar beweerd wordt dat zonder atoomwapens Frankrijks prestige nog verder in de diepte zal verzinken. seerde mijnwerkers van Limburg staken. In regeringskringen is men van oordeel dat door het uitroepen van de noodtoestand in Brabant het grootste gevaar voor ern stige incidenten vermeden zal kunnen worden. De organisators van de „mars naar Brus sel" hebben bekend gemaakt dat zij zich niet zullen storen aan de geproclameerde noodtoestand en de demonstratie doorgang zullen doen vinden. Het onlangs opgerichte katholieke „nationale comité voor de ver dediging van de democratische vrijheid" roept zijn aanhangers op deze Zaterdag naar Brussel te komen ongeacht het de creet van de gouverneur van Brabant, waarbij de noodtoestand werd afgekon digd. De president van de rechtbank te Am sterdam, mr. C. Briët, heeft vanmorgen in zijn uitspraak in het kort geding tussen een kleine zelfstandige ondernemer in de diamantindustrie (eiser) en de Algemene Nederlandse Diamantbewerkersbond (ge daagde) de eiser zijn vordering ontzegd. Deze had gevraagd de ANDB te verbie den handelingen te of te doen ver richten waardoor eiser in de vrije uitoefe ning van zijn beroep en hij en zijn gezins leden in hun vrijheid van bewegingen zouden worden belemmerd. De president overwoog in zijn uitspraak, dat de handelingen (o.a. molestatie, op wachten en begeleiden naar zijn huis) zich hadden voorgedaan op Dinsdag 15 Maart en dat Donderdag daarop de ge daagde had toegezegd, dat dit zich niet meer zou herhalen. Toen op Vrijdag 18 Maart de dagvaarding werd ingediend had eiser geen belang meer bij zijn vordering. Deze werd daarom ontzegd. De eiser werd veroordeeld tot betaling der kosten van het geding. De Deense minister van Landbouw, die verleden jaar voor een kort verblijf in ons land was, heeft minister Mansholt voor een tegenbezoek uitgenodigd. Van 2931 Maart zal minister Mansholt Deense landbouw- en veeteeltbedrijven bezoeken. Op 29 Maart houdt minister Mansholt een lezing over „Europa en de wereld" Twee dagen geleden heeft het uitbreken van een melkoorlog gedreigd in Noord- Holland-Noord en een gedeelte van de Zaanstreek omdat de Castricumse zuivel fabriek en melkinrichting de „Holland" onenigheid had gekregen met de Noord- Hollandse consumptiemelkvereniging. Deze vereniging, waarvan alle slijters en fabrieken in Noord-Holland lid zijn, had de „Holland" geroyeerd wegens recht streekse levering van melk aan particu liere grootverbruikers. De fabriek ant woordde daarop met de bedreiging een melkoorlog te zullen beginnen. Daartoe plaatste zij een oproep in enkele bladen waarin jonge melkslijters worden ge vraagd, die bereid waren de producten van de fabriek tegen concurrerende prij zen in Alkmaar en de Zaanstreek aan te bieden. Uiteraard mochten deze slijters geen lid zijn van de NHCMV. Gisteren is er echter een onverwachte wending in deze zaak gekomen. De zui velfabriek de „Holland" meldde zich weer aan als lid van de NHCMV en de melkin richting „Velsen" deelde mede de exploi tatie van de afdeling melkinrichting van de Castricumse fabriek te hebben overge nomen. Eenig commentaar werd hierbij niet gegeven. De melkinrichting Velsen is een van de grootste Noord-Hollandse melkinrichtingen. Tijdens de restauratiewerkzaamheden aan het oud-ITollandse slot „Gravensteen" te Leiden, dat als juridisch studiecentrum wordt ingericht, zijn in een der onderaardse kerkers van achter een dikke kalklaag muurschilderingen te voorschijn gekomen met religieuze voorstellingen. Eén er van brengt de kruisiging van Christus in beeld. Onder het jaartal 1563 staat in Gothische letters „Komt al tot Mij, die met zonden zijn beladen. Ik ben een God van alle ge nade." De Rijksdienst voor Monumentenzorg heeft opdracht gegeven de schilderingen zo gaaf mogelijk aan het licht te brengen. Op 10 Mei 1953 landde nabij Fakfak op Nederlands Nieuw Guinea een groep Indonesische infiltranten van 19 man, waarvan er drie, onder wie de commandant, na het eerste treffen sneuvelden. Op 9 October 1954 veroordeelde de landrechter van Hollandia de 16 overgeblevenen, die door medewerking van de bevolking spoedig konden worden gegrepen, tot gevangenisstraffen tussen twee en zes jaar. Negen van hen (bovenste foto) tekenden hoger beroep aan. Tijdens een openbare zitting in Hollandia bekrachtigde de Raad van Justitie kortgeleden evenwel het vonnis van de landrechter. Foto onder: mr. H. M. Vrijheid, president van de Raad van Justitie leest het vonnis voor (midden met bril). MOSKOU (United Press) De Russi sche regering heeft kanselier Julius Raab van Oostenrijk uitgenodigd naar Moskou te komen ten einde besprekingen te openen over een Oostenrijks staatsverdrag. De Russische minister van Buitenlandse Zaken Molotov heeft de Russische uitnodiging mondeling overgebracht namens zijn rege ring aan de Oostenrijkse ambassadeur Bi- schoff. De Oostenrijkse regering zal heden over de Russische uitnodiging beslissen. De schoolstrijd in België woedt voort. Deze Telefoto geeft een beeld van een demonstratie van een grote menigte rooms-katholieke studenten in Heverlee, een stadje bij Leuven. Op de vele borden en spandoeken, die worden meegedragen staat met grote letters „Het land zegt: Neen". Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: Wenst zich met ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6.50 per kwartaal// 0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Z(j, die zich met ingang van 1 April 1955 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 Maart 1955 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen (Van onze correspondent in W.-Duitsland) Het feit dat president Heuss onverwacht besloten heeft de Parijse accoorden en het Saar-statuut toch te ondertekenen, (gelijk gisteren is geschied) heeft in regerings kringen in Bonn, en ook onder de bevol king nogal verwondering gewekt. Immers men had verwacht dat hij eerst zou af wachten of het constitutionele hof in Karlsruhe, die de accoorden aan de grond wet zal toetsen, uitspraak had gedaan. President Heuss heeft de aangelegenheid gisteren nog eens terdege van alle kanten bekeken en is toen vermoedelijk tot het inzicht gekomen dat het beter en verstan diger was de zaak niet verder op de lange baan te schuiven. In de kringen van de socialistische oppo sitie denkt men er intussen anders over en wordt het betreurd dat het Staatshoofd althans nog niet enkele dagen heeft willen wachten totdat het standpunt van Karls ruhe bekend is geworden. De Russische regering zegt in haar nota met voldoening vastgesteld te hebben, dat de Oostenrijkse regering zich verenigt met de mening der Russische regering, dat de regeling van het Oostenrijkse vraagstuk en van de kwestie van het algehele herstel van een democratisch Oostenrijk moeten beant woorden aan de belangen van de handha ving en versterking van de vrede in Euro pa. De Sovjet-Russische regering verklaart tenslotte het verlangen van de Oostenrijkse regering om het Oostenrijkse staatsverdrag afzonderlijk te bespreken op een viermo- gendhedenconferentie met deelneming van Oostenrijk, te delen. Functionarissen in Washington geloven, dat kanselier Raab de Russische uitnodi ging zal aanvaarden. Woordvoerders van het State Department wilden geen enkel commentaar op de berichten over de Russi sche uitnodiging geven. Zij zeiden, dat de uitnodiging slechts de Oostenrijkse rege ring aangaat. Russisch ontvvapeningsplan LONDEN (United Press) Rusland heeft in Londen een ontwapeningsplan in gediend tijdens de ontwapeningsbesprekin gen. De Amerikaanse delegatie merkte op dat er in dit plan wat meer toeschietelijk heid waar te nemen valt, vergeleken bij de onverzettelijke houding die Rusland een maand lang bij de besprekingen volhield. De „Prawda" deelt mede, dat de Russen een „nieuw en buitengewoon belangrijk voorstel" hadden, „gebaseerd op de voor stellen van Frankrijk en Groot-Brittannie van 11 Juni 1954". De volledige bijzonderheden over het plan, dat verleden week tijdens de geheime be sprekingen aan de Verenigde Staten, Groot- Brittannië en Frankrijk werd voorgelegd, zijn nog niet bekend gemaakt. Volgens de „Prawda" voorziet het echter in een „inter nationale conventie voor wapenverminde ring en verbod van atoom- en waterstof- wapens en andere wapens van massale ver nietiging". In Westelijke kringen is al ci-itiek gere zen tegen de onthullingen van de „Praw da", omdat hierm andermaal een geval van schending van het geheime karakter der Londense besprekingen wordt gezien. WASHINGTON (AFP) Een woord voerder van de Zweedse ambassade te Washington heeft medegedeeld, dat van het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken bericht is ontvangen, dat de reden voor het bezoek van Andrei Gromyko, Sovjet-Rus sisch onderminister van Buitenlandse Za ken, aan Zweden, niet bekend is. Gromyko is Donderdagavond in Stock holm aangekomen. Hij is op weg van Lon den naar Moskou. In de Britse hoofdstad heeft hij deelgenomen aan besprekingen over ontwapening met afgevaardigden van Engeland, Frankrijk, Canad en de V.S. Engeland, Frankrijk, Canada en de V.S. Gromyko is voornemens zijn opwachting af te leggen bij premier Erlander en ver schillende hooggeplaatste regeringsfunc tionarissen. Vanavond zal hij eregast zijn aan een diner in het ministerie van Buiten landse Zaken. Andrei Gromyko heeft intussen nadere bizonderheden over het Russische ontwa peningsplan onthuld in een interview met het officiële Russische persbureau „Tass" ïïij verklaarde, dat hij de vorige week op de conferentie voorstellen heeft ingediend die voorzien in een quota-stelsel voor ver mindering van de bewapening. Deze voor stellen verschillen weinig van de Brits- Franse voorstellen van Juni 1954. zo zei hij.. De Brits-Franse voorstellen vragen om een verbod van atoomwapens in fazen, waarbij elke faze afhangt van de feitelijke stappen die genomen worden om de ge wone bewapening te beperken. Gromyko heeft in Londen aan de deel nemers aan de conferentie, Groot-Brittan- nië, Frankrijk, de Verenigde Staten en Canada, gevraagd met de Sovjet-Unie een internationale conventie te tekenen voor vermindering van wapens en verbod van atoom-, waterstof- en andere wapens voor massale vernietiging. Voorts stelde Gromyko voor dit jaar nog een wereldconferentie over ontwapening te beleggen, waaraan ook landen die geen lid zijn van de UNO zouden kunnen deel nemen. Een ander voorstel voorzag voorts in een tijdelijk internationaal contröle- orgaan onder auspiciën van de Veiligheids raad. Dit orgaan zou toezicht moeten hou den op de ontwapening. „Uit de Westelijke houding blijkt vol gens Gromyko duidelijk, dat men daar niet ernstig de kwestie van vermindering van bewapening en stijdkrachten en verbod bewapening en strijdkrachten en verbod van atoom- en waterstof wapens wil bestuderen". Ministerie van Buitenlandse Zaken: Gebleken is, dat onder de Indische oor logsslachtoffers, die in het genot zijn van een uitkering ingevolge de noodwet ouder domsvoorziening, ongerustheid bestaat met betrekking tot de invloed, welke de hun van rijkswege in het kader van de „ach terstallige betalingen" toe te kennen uit keringen zouden kunnen hebben op hun ouderdomsuitkering. De afdeling rehabilitatie Indische Oor logsslachtoffers van het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt hierover mede, dat het bestuur van de Vereniging van Raden van Arbeid de opvatting huldigt, dat de rehabilitatie-uitkeringen niet als inkomen in de zin van de noodwet ouder domsvoorziening moeten worden be schouwd. Wel zullen deze uitkeringen voorzover zij niet verbruikt zijn, het ver mogen vermeerderen, wat tot gevolg zal hebben, dat het inkomen uit vermogen (de krachtens wettelijk voorschrift gefin geerde rente van 6 tot 8 percent) zal stijgen. Zodanige vermogensvermeerdering zal echter slechts worden aangenomen nadat de betrokkene een redelijke termijn is ge laten om zich van oorlogsschade te her stellen, dan wel zich weder in te richten en dan uiteraard alleen voor wat betreft de bedragen, die dan nog niet verteerd zijn. Deze opvatting wordt gedeeld door het ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid. Lord A. W. Tedder, president-commissa ris van The Standard Motor Co. Ltd te Coventry, heeft in Bunschoten het nieuwe assemblagebedrijf van deze Engelse auto norm. Lord Tedder was in de jongste we reldoorlog luchtmaarschalk en tevens plaatsvervanger van generaal Eisenhower. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S Otto Weiss: In ons mensen leeft een onlesbare begeerte naar zedelijke vervol making onzer medemensen. Namens de directeur van de afdeling Bouw- en Woningdienst der gemeente Amsterdam is meegedeeld, dat thans nog moeilijk een concrete verklaring kan wor den gegeven over de oorzaak van de in storting van de woning aan de Vijzel straat te Amsterdam, waarvan de gevolgen op dit zo drukke punt van de hoofdstad wonder boven wonder beperkt zijn ge bleven tot drie gewonden. Ambtenaren van deze dienst stellen in samenwerking met de politie een onderzoek in naar de vraag wie de verantwoordelijkheid draagt voor deze instorting. Het resultaat van dit onderzoek zal wórden vastgelegd in een rapport, dat B. en W. van Amsterdam zal worden overgelegd. Eerst dan zal ook de officier van justitie bezien of er voor hem redenen zijn om over te gaan tot een ver volging. De officier van justitie, mr. W. P. Bak hoven en de substituut-officier mr. A. W. Holsteyn hebben vanmorgen tezamen met commissaris G. C. de Vries van het politie bureau Singel de ravage in de Vijzelstraat in ogenschouw genomen. Ruim een maand geleden trokken de werkzaamheden aan de promenade aan de Vijzelstraat de aandacht van bouw- en woningtoezicht, omdat gebleken was, dat een deel der pilaren, die de uitgebouwde tussenverdiepingen ondersteunen en vlak langs de trottoirrand staan, niet was voor zien van een ijzeren of betonnen geraamte en slechts met een stenen bewapening was uitgerust. Deze constructie was in de tijd van de bouw (1929) voldoende geacht, mede doordat het verkeer toentertijd niet de omvang van thans had. Met de jaren steeg het gevaar en indien er eens een zware vrachtauto in botsing ware gekomen met een der niet gefundeerde pilaren, dan zou de ramp niet te overzien geweest zijn. Eerst toen er scheuren in het metsel werk van de pilaren werd geconstateerd is men enkele maanden geleden overge gaan tot vernieuwing, welke werkzaam heden door de vorstperiode enige tijd heb ben stil gelegen. Bouw- en Woningtoezicht schreef voor: de niet-gefundeerde pilaren te ondersteunen en te stutten met ijzeren balken, alvorens tot de vernieuwing kon worden overgegaan. Men is evenwel voort gegaan met de werkzaamheden zonder toestemming van Bouw- en Woningtoezicht en de vraag is thans wie verantwoordelijk is voor het negeren van deze waarschu wing. Men onderzoekt nu hetgeen precies besproken is tussen de inspecteurs van de gemeentelijke dienst en de uitvoerders van de werkzaamheden. Vanochtend kwam prins Tungi der Tonga-eilanden van het Britse Gemene best voor een bezoek aan de Jaarbeurs op het Vredenburg aan. Hij was vergezeld van dr. L. S. M. Jacquet en mr. H. R. Bijl, beiden van het ministerie van Buitenland se Zaken. In de buitenlandse club werd de prins ontvangen door het gedelegeerd lid van de raad van ben eer der Jaarbeurs mr. J. Mi- lius. Tijdens het vriendschappelijk gesprek dat hier gevoerd werd, informeerde de prins het eerst naar de aanwezigheid op de beurs vandriewielige bakfietsen. (Van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Miinchen Locarno Wenen Innsbruck Rome "sic O n geheel bew. geheel bew. zwaar bew. geheel bew. geheel bew. zwaar bew. regen geheel bew. geheel bew. lichte regen zwaar bew. zwaar bew. geheel bew. geheel bew. zwaar bew. half bew. licht bew. half bew. licht bew. geheel bew. iis OU fs tl £s l.s N 6 NNO 5 windstil NNO 3 Z 2 W 2 OZO 2 windstil ZO 2 NW 2 ZO 7 windstil windstil W 9 W 10 ZZW 2 windstil WNW 6 windstil windstil -4 -2 -3 0 1 8 3 6 1 4 1 11 0,1 14 0 6 0 12 0 9 3 0 2 10 0 3 0 15 0 2 0 11 0 Neerslag laatste 24 uur. OVERDAG MINDER ZACHT Verwachting, medegedeeld door het i K.N.M.I. in De Bilt,, geldig van Vrij- dagavond tot Zaterdagavond, opge- maakt om 10 uur: jj Veranderlijke bewolking met enige 1 regen. Lagere middagtemperaturen. Matige tijdelijk krachtige wind uit uit- eenlopende richtingen. 26 Maart Zon op 6.34 uur, onder 19.04 uur. Maan op 7.01 uur. onder 22.51 uur. Maanstanden j 30 Maart 21.10 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 25 Maart Hoog water: 4.24 en 16.42 uur. Laag water: 0.07 en 12.28 uur. Zaterdag 26 Maart Hoog water: 5.01 en 17.18 uur. Laag water: 0.45 en 13.10 uur.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1