Scheiding weggebruikers naar snelheid door reeks vluchtheuvels Vijfsprong Soendaplein wordt driesprong Ds. J. A. de Klerk bevestigd Haarlems Dagblad Verbetering Rijksstraatweg in Haarlem-Noord Grindverkoopkantoor wil klacht indienen Aanmeldingsformulier Goederen ontvreemd uit te slopen boerderij Financiële problemen der ziekenfondsen Zandvoort Amsterdamse Beurs Vogelenzang Opmerkelijk debuut van Sandevoerde Zandvoort en Eechtrop speelden gelijk: 1-1 Predikant-directeur „Meer en Bosch" begon zijn taak Vereenvoudiging Na verklaring van mr. dr. Pitlo Kamerleden op de jaarbeurs Amateurcabaret te gast bij „Kunst zij ons doel" Haarlemse politierechter Nasleep van vandalisme aan de Waalstraat Zonder premieverhoging geen sluitend budget Jaarvergadering van Zandvoortse ambtenaren Zandvoorts oudste zaak heropend Actie van Poujadisten Nieuw wrak ontdekt op Deense zeebodem Prijsuitreiking „Nooit Gedacht" in Vogelenzang Openbare les OSS werd groot succes Zandvoortse dame uit het raam gevallen O MAANDAG 28 MAART 1955 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT 11 Thans hebben B. en W. van Haarlem bij de raad het plan ingediend tot ver betering van de verkeersveiligheid op de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord, waarover wij reeds enige mededelingen hebben gedaan/Het plan voorziet in de aanleg van een reeks vrijwel aaneengesloten vluchtheuvels tussen de Flores- straat en de Overtonstraat, in een verbreding van de rijweg door het bijtrekken van de voortuinen langs hetzelfde weggedeelte, de aanleg van enige vlucht heuvels bij bushalten, met het doel de fietsstroken niet te doen kruisen door stoppende autobussen en het wijzigen van de vijfsprong van Soendaplein-Pijn- boomstraat-Schoterweg-Soendastraat-Julianapark in een driesprong. Het ligt in de bedoeling, dat het actiecomité voor de verbetering van de Rijksstraatweg uitvoerig over deze plannen wordt ingelicht en dat de winkeliers, die indertijd de petitionnementsactie hebben gesteund thans de beschikking krijgen over tekeningen van de voorgestelde verbetering die zij in hun étalages kunnen op hangen. Het gehele werk zal door en voor rekening van het rijk worden uit gevoerd, met dien verstande dat de gemeente de voorzieningen aan riolering en de trottoirs betaalt en dat de kosten van de verwerving van de voortuinen door rijk en gemeente elk voor de helft worden gedragen. Het plan voor de reorganisatie van de Rijksstraatweg, dat een resultaat is van intensief overleg tussen de gemeente en de Rijkswaterstaat, is gebaseerd op de volgen de principes: zo scherp mogelijke scheiding van de weggebruikers naar hun snelheid, liet maken van voldoende breedte voor de verschillende wegbanen en beperking van de wegoppervlakte bij de kruisingen. Door de voorgestelde verbreding van de weg met de voortuinen van de percelen Soendaplein 31 tot en met 39 en Rijks straatweg (Westzijde) 1 tot en met 45 en 57 tot en met 81 en aan de Oostzijde 2 tot en met 68 wordt het mogelijk het volgende wegprofiel te verkrijgen: fietsstroken ter weerszijden van drie meter breedte, vervol gens twee rijbanen voor het snelverkeer van zeseneenhalve, op sommige punten In de Wilhelminakerk te Heemstede heeft Zondagmiddag onder grote belang stelling de bevestiging plaats gehad van ds. J. A. de Klerk; predikant-directeur van de Slich'ing ,.Meer en Bosch" te Heemstede en „Sarepta" te Haarlem, beiden instel lingen van de Christelijke Vereniging voor Verpleging van Lijders aan de Vallende Ziekten. Na inleidend orgelspel en het zingen van een aantal psalmen en gezangen, werd het eerste gedeelte van deze dienst geleid door ds. L. D. van Dijl, die als tekst voor zijn preek gekozen had 2 Timotheüs 2:9b: ..Maar het Woord van God is niet geboeid". De predikant stéldè hierbij onder meer vast dat de mens een prooi is van de om standigheden en machteloos door zijn in gaan tot het lot daarvan: zonde, lijden en dood. Wie dit alles overweegt moet dan denken aan het leven van Jezus, dat zo ge heel anders was en gevuld met een vol komen zekei-heid, zelfs toen Hij aan het kruishout werd genageld. Daarom moet men nimmer vragen „Wat is een mens?", doch „Wat is God?", vooral in de Lijdens weken en op Goede Vrijdag, de dag waar op Hij schijnbaar naar de ondergang werd gevoerd. De gemeente moet zich bewust zijn van de toekomst die zij tegemoet gaat, omdat Hij toch voor allen de grote over winning heeft behaald. Nadat ds. De Klerk vervolgens de drie bevestigingsvragen met een duidelijk „ja" beantwoord had, werd hem door de ge meente gezang 263:1 toegezongen, waarna de predikant sprak over Marcus 10:45: „Want de Zoon der mensen is niet gekomen om zich te laten dienen, maar om te dienen en zijn leven te geven als losprijs voor velen." Ds. De Klerk wilde door dit woord Jezus prijzen om Zijn dienen voor allen, waarvoor een lange weg nodig is geweest. Namelijk van de hemel naar de aarde; vol zonde, lijden en schuld. Hierbij werd Hij mens, omdat de mensen een mens naast zich zouden vinden, die hun noden kon begrijpen. Daarom moeten wij niet in de eerste plaats Hem willen dienen, maar ons door Hem laten dienen, zoals Hij deed met de voetwassing. Dit was Zijn liefste werk en daarom bracht Hij ook de grootste offers van lijden en vervolging, want vele mensen zijn van Christus niet gediend. Ter illustratie haalde spreker een woord van Goethe aan, waaruit diens afkeer van het kruis bleek, en hij vroeg de gemeente of zij zich door Christus wil laten dienen, zoals Hij zelf dit tot Zijn dood heeft ge daan. Hij is immer-s opgeofferd als het Lam Gods en door dit offer zijn de mensen vrijgekocht van alle nood. Hierna dankte ds. De Klerk zowel de Generale Synode voor de hem verleende opdracht, als de kerkeraad voor zijn be vestiging in deze liturgische dienst. De dienst werd beëindigd met het zingen van gezang 225. Daarna hebben in de con sistoriekamer velen persoonlijk met ds. De Klerk kennis gemaakt. zelfs zeven meter breed, van elkaar ge scheiden door een vrijwel aaneengesloten vluchtheuvel van twee meter breedte. Op de plaatsen waar de bushalten zijn gepro jecteerd komt tussen de rijbaan en de fiets strook een vluchtheuvel van een meter breedte. Dit systeem werd onder meer toegepast bij de modernisering van de Biltstraat in Utrecht. Het heeft het bezwaar dat bus passagiers de fietsstrook moeten over steken, maar dit is toch te prefereren boven eer. we.gindeling, waarbij parkerende bus sen steeds de fietsersstroom moeten door kruisen. Zeer belangrijk wordt de verbetering bij de beruchte vijfsprong bij de overgang van Soendaplein in Schoterweg. De plantsoenen in Soendaplein en Ju- Iianapark worden met elkaar verbonden, waardoor het uit de Generaal Cronjé- straat/Julianapark en Soendastraat ko mende verkeer de Rijksstraatweg pas kan bereiken bij de Floresstraat. Het ligt in de bedoeling dat in de toekomst niet alleen de weg langs de garage van de N.Z.H. aan het Soendaplein wordt geasfalteerd, maar ook de Timorstraat, waardoor een vooral voor fietsers aantrekkelijke parallelweg met de Rijksstraatweg naar Haarlem- No'ord en Oud-Schoten wordt geschapen. Zowel bij de Pijnboomstraat als bij de Floresstraat en de Zaanenstraat komen zebra's ten gerieve van de overstekende voetgangers. Te zljrer tijd zullen de fietsstroken ook worden doorgei rokken langs het Soenda plein. Daartoe is het noodzakelijk dat van de Rooms-Katholieke begraafplaats een reep grond wordt aangekocht. Over de aankoop van cle voortuinen schrijven B. en W. in hun voorstel, dat reeds enige eigenaren zich bereid hebben verklaard hun grond aan de gemeente over te dragen. De directie van het Centraal Verkoop kantoor voor Zand en Grind te Amsterdam neemt zich voor een aanklacht tegen de officier van justitie te Haarlem, mr. dr. R. W. H. Pitlo, in te dienen naar aanlei ding van diens verklaringen bij de behan deling van een zaak op Donderdag 24 Maart. In zijn requisitoir tegen een veehande laar, die als tussenpersoon was opgetreden in een frauduleuze grind-transactie, had mr. Pitlo onder meer de aandacht geves tigd op geknoei in de grindhandel, speciaal bij de nieuwbouw van Amsterdam-West, in het bijzonder door grote handelaren. Hij noemde daarbij als centrum van dergelijke knoeierijen een centraal verkoopkantoor in de hoofdstad. De directie van het Centraal Verkoop kantoor voor Zand en Grind heeft zich deze verklaring zeer aangetrokken, aange zien zij naar zij mededeelde, nergens van weet. De officier van justitie, mr. dr. Pitlo, verklaarde ons desgevraagd van de voor genomen stapoen van het bedoelde ver koopkantoor niet af te weten, doch voegde eraan toe, dat dit alleen maar het onder zoek zou kunnen intensiveren. Een gezelschap van ongeveer honderd dames en heren leden van de beide Kamers der Staten-Generaal is vanochtend door de jaarbeursleiding ontvangen voor een be zoek aan de voorjaarsbeurs. Het gezelschap dat onder leiding stond van de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, en waarbij zich onder meer bevonden de burgemeester van Utrecht en vertegen woordigers van het provinciaal bestuur, werd verwelkomd door de voorzitter van de raad van beheer van de Jaarbeurs, mr. W. F. Fockema Andreae. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: Wenst zich met Ingang van OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6.50 per kwartaal// 0.50 per week Handtekening: Hoewel nog niet met alle eigenaren kon worden onderhandeld, kan wel worden aangenomen, dat afstand van de benodig de gedeelten voor verschillende hunner een offer zal betekenen. B. en W. hopen echter, dat zij desondanks bereid gevonden zullen worden dit offer in het belang van de verkeersveiligheid op de Rijksstraat weg te brengen. Uiteraard mag uiteinde lijk het tot stand komen van de beoogde reorganisatie echter niet afhankelijk ge steld worden van de medewerking van de betrokkenen. Zouden dan ook niet allen bereid gevonden worden de benodigde ge deelten tegen een redelijke vergoeding aan de gemeente over te dragen, dan zou de gemeente zich genoodzaakt zien een onteigeningsprocedure aanhangig te ma- Voor het genootschap „Kunst zij ons doel" hielden Zaterdagavond enkele leden van het amateurscabaret „De Toverlantaarn" de schilders aangenaam bezig. In „De Waag" te Haarlem, de zetel van het genootschap, was met minimale middelen een toneeltje opgebouwd. De schilder Jan Wiegers amuseerde zich dubbel, door tijdens de voorstelling met een zacht potlood de optredenden te ver eeuwigen. Het talent van Jan Goossens, die op ge voelige wijze de zorgen en angsten van deze tijd bezong, werd ook door dit op treden bevestigd, evenals dat van Jeanne Seyffer, die met „Mijn eigen krant" en enkele Franse chansons als steeds succes boekte. Ook de heer en mevrouw Snoek ver overden met hun melodieuze en persifle rende bijdragen hun gehoor. Bob de Buisonjé tenslotte was wederom niet alleen een vaardige vleugeladjudant, maar ook een geboren improvisator en parodist. De uitbarsting van jeugdbaldadigheid, waaraan omstreeks de jongste jaarwisse ling een voor de sloop bestemde boerderij aan bet eind van de Waalstraat in Ilaar- iem-Noord ten offer viel, waarover wij destijds hebben bericht., was een zaak voor de kinderrechter, maar een uitvloeisel er van zag men hedenmorgen voor de Haar lemse politierechter. Er stonden twee per sonen terecht, die verdacht werden van diefstal van materiaal van deze boerderij. Beiden werden conform de eis tot tien gul den veroordeeld. Een der verdachten, mevrouw E. H. K., had de jongelui toen zij deze toch zo bezig zag, gevraagd of zij een bank. welke naar zij wist in de boerderij stond, bij haar thuis wilden brengen. Dat was gebeurd. Naar de bewoner, die de boerderij kort te voren had ontruimd, later verklaarde, was het zijn bedoeling geweest, deze bank weg te geven, maar zeker niet aan mevrouw K. De laatste zeide, dat zij de bank bij haar had laten brengen omdat zij vreesde dat deze anders ook kapot gemaakt zou wor den. Vervolgens werd de verdachte F. D. ge hoord. Ook deze had, van zijn werk terug kerend gezien hoe er door de jeugd in de boerderij was huisgehouden en had een deur en enig ander materiaal als brand hout mee naar zijn woning genomen. De sloper heeft van de vernielingen groot nadeel ondervonden. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bou- rnan noemde deze zaken niet omvangrijk gezien tegen de ten hemel schreiende bal dadigheid, die jongelui in en op de boerde rij aan de dag hebben gelegd. Anderzijds zijn deze feiten bedenkelijk indien men zich er rekenschap van geeft, dat de oude ren de jeugd ten voorbeeld moeten zijn. Zo kwam hij tot zijn eis van 10 boete voor beiden. Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij, die zich met ingang van 1 April 1955 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 Maart 1955 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen In Utrecht is een congres gehouden van de federatie van door verzekerden en medewerkers bestuurde ziekenfondsen, vertegenwoordigende 3,5 millioen zieken fondsverzekerden. De voorzitter, de heer A. J. van Leusen, arts te Velsen, wees op de spanningen tus sen de groepen van medewerkers en zie kenfondsen, die een goede functionnering van de gezondheidszorg bedreigen. Hij be treurde het dat, in tegenstelling met het economisch beleid dat na de oorlog in ons land is gevoerd, het beleid inzake de zie kenfondsen niet tot 'n gunstige situatie heeft geleid. Samenwerking tussen medewerkers (artsen, specialisten, apothekers, tandart sen en vroedvrouwen) en ziekenfondsen en een open oog voor de noodzaak om de verlangens uit het gezichtspunt van rede lijkheid en de mogelijkheden tot verwer kelijking te bezien, achtte hij een eerste vereiste om de moeilijkheden te over winnen. De heer Van Leusen zei, dat Nederland ten deze een voorsprong heeft op alle om ringende landen, namelijk dat, met uitzon- dering wellicht van de ziekenhuisverple- ging, de kosten van de gezondheidszorg per hoofd van de bevolking relatief niet hoog kunnen worden genoemd. De heer F. C. Nieuwenhuyzen, arts, leg de er de nadruk op, dat het ziekenfonds een maatschappelijk orgaan is en dient te blijven. Hij nam stelling tegen de opvatting, dat de ziekenfondsverzekering op één lijn kan worden gesteld met de overige sociale verzekeringswetten en hij meende dat wanneer dit onderscheid in de komende Ziekenfondswet niet tot uiting zou komen, dit voor het ziekenfondswezen vergaande en noodlottige gevolgen kan hebben. De heer J. van de Bunt schetste de taak van het ziekenfondsbestuur en de heer J. G. Leibrandt besprak tenslotte de ontwik keling van plaatselijke en regionale afspra ken tussen medewerkers en zieken fondsen. Bij een belangrijk deel van deze over eenkomsten speelt het honorariumvraag- stuk een rol. De verlangens van de artsen, specialisten, apothekers en tandartsen vor men een moeilijk financieel probleem. Zou aan al deze wensen worden voldaan, dan betekent dit op een kostenbudget van rond 400 millioen gulden voor 1955 een hogere uitgave van 65 millioen. Spreker deed een beroep op de organi saties van medewerkers om de eisen niet zodanig hoog te stellen, dat het zieken fondswezen financieel op drift geraakt. Ook in een welvaartsperiode zijn, aldus de heer Leibbrandt, aan de mogelijkheden grenzen gesteld, die niet straffeloos kunnen worden overschreden. Dit geldt mede voor dat deel van het nationaal inkomen, dat aan de volksgezondheid wordt besteed. Het gevaar is anders niet denkbeeldig, dat het ziekenfondswezen zijn verzorgings karakter verliest en afglijdt naar een res titutieverzekering, hetgeen zo enigszins mogelijk moet worden verhoed. Het laat zich aanzien dat een ingrijpende verhoging van de ziekenfondspremie noodzakelijk zal zijn, wil men het budget althans sluitend maken. Naar schatting zal voor de ver- verplichte ziekenfondsverzekering tenmin- Bloemendaalse ambtenaren versloegen Heemstede Op een der sportvelden aan de Wagnerkade heeft Zaterdagmiddag een voetbalwedstrijd tussen gemeente-ambtenaren van Bloemen- daal en Heemstede plaats gehad, voor welke ontmoeting door de Heemsteedse loco burgemeester, de heer E. J. van Lent de aftrap werd verricht. De Bloemendalers waren de gehele wedstrijd in de meerder heid, welk overwicht 'zij in een drienul zege tot uitdrukking hebben gebracht. STAKING IN LIVERPOOL. LIVERPOOL (Reuter) Enige honder den havenarbeiders hebben Maandagoch tend in Liverpool het werk neergelegd wegens een meningsverschil over een nieuwe registratie van havenarbeiders door de plaatselijke arbeidsbeurs. De staking breidde zich snel uit over het gehele havengebied van de stad. In hotel Keur in Zandvoort hield de af deling Zandvoort van de Algemene Neder landse Ambtenarenbond Vrijdagavond een druk bezochte jaarvergadering, welke on der leiding stond van de heer F. de Jong. Het zittend bestuur werd in ziin geheel herkozen; F. de Jong voorzitter, L. H. Co- hen tweede voorzitter, R. Korver secreta ris, J. G. Bisenberger penningmeester en de heren W. Harting, J. Keesman en K. Paap leden. In de vacature, ontstaan door het bedan ken van de heer D. Termaat werd voorzien door verkiezing van de heer C Koper. In de kascommissie werden benoemd de heren D. van Dijk en P. Pijper. De heer C. Dekens, lid van het hoofdbe stuur hield hierna een causerie over het onderwerp „Medezeggenschap in de bedrij ven". Deze inleiding bevatte een uiteenzet ting over de huidige situatie inzake de door de ambtenaren verlangde loonsverhoging. Het was sprekers overtuiging, dat het uit blijven van overeenstemming tussen re gering en partijen te wijten was aan de voor de regering absoluut onaanvaardbare voorstellen van A.R.K.A., C.N.V., Ambtena ren-centrum en E.V.C., voorstellen, die veel te ver gingen, hetgeen door de Alge mene bond reeds van te voren werd voor zien. De voorzitter, de heer F. de Jong huldig de vervolgens de heer P. E. Keur voor zijn veertig- en de heer A. Keur voor diens 25-jarig lidmaatschap. Beiden ontvingen na een hartelijke toespraak het bij hun ju bileum behorend bonds-insigne en een kistje sigaren. Aan de dames werd een doosje theelepeltjes en een boeket bloemen aangeboden. Daarna werd de heer D. Termaat dank gebracht voor het belangrijke werk, in dienst van de afdeling verricht. Ook hem werden sigaren aangeboden. Tenslotte besloot de vergadering op voorstel van het bestuur, een telegram van medeleven te zenden aan het zieke be stuurslid cle l\eer R. Korver. Onder grote belangstelling is Zaterdag middag Zandvoorts oudste zaak, de Anth. Bakels N.V. in de Kerkstraat, heropend, na wegens een grondige en ingrijpende ver ste een ziekenfondspremie van 5 percent i bouwing bijna twee maanden slechts ge deeltelijk geopend te zijn geweest. De grote verandering, die de voorgevel heeft ondergaan, waarbij het ruim'hón derdjarig oude pand werd omgezet in een royaal, modern nieuw winkelbedrijf, wekte bij Zandvoorts inwoners grote verrassing, temeer, daar men de schuttingen tot het laatste ogenblik had laten staan en deze pas om ruim twaalf uur verwijderde. De opening had om twee uur plaats. Deze grondige verandering, die het ge bouw onderging, was een schepping van de nodig zijn inplaats van de tegenwoordige 4 percent. Ook de premie voor de vrijwillige verzekering zal een verhoging moeten ondergaan. Aan het einde van het congres is met vrijwel algemene stemmen een motie aan genomen, waarin onder meer wordt gezegd dat het voor een goed functionneren van het ziekenfondswezen noodzakelijk is, meer dan tot nu toe ook voor de verplichte ver zekering de financiële verantwoordelijk- PARIJS (Reuter) Slechts weinig winke liers in Parijs schijnen de oproep voor een staking van een dag, die voor vandaag, Maandag, was uitgegeven door de anti- belastingbeweging van Pouiade, opge volgd te hebben. De staking, die moest sa menvallen met de eerste dag van het de bat in de Nationale Vergadering over een door de regering voorgesteld „handvest voor belastingbetalers", viel tevens samen met een traditionele vrije dag van veel Parijse winkeliers. De winkels, die nor maal op Maandag geopend zijn zoals bakkers, slagers en kruideniers waren Maandagochtend echter als gewoonlijk open. Hier en daar waren op winkelramen wel briefjes bevestigd met de mededeling, dat de zaak Maandagmiddag van twee tot vijf uur gesloten zou zijn in verband met een bijeenkomst van de Poujadisten in de Velodrome d'Hiver". 1-3Neder.L'47 A.K.U Jnilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Roll. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij. Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Vrijdag 100% 30614 393'/. 367% 605 112% 188 183 146% 144% 250% 228% 217% 233 57% 132% 85% 61 27% miu Openings koersen 100% 307 395 367 606 113% 189% 183 146 145 250% 228% 218 225 58 132 85% 62% 27'/, 80 heid te verplaatsen naar het ziekenfonds- jonge architect nog studerend aan de bestuur. Verder wordt de mening uitge sproken, dat het voor het ziekenfondswezen uiterst moeilijk is bevredigende, goed func- tionnerende overeenkomsten met de mede werkers te maken, indien de inkomsten van het ziekenfonds niet zijn aangepast aan de noodzakelijke uitgaven. Voorwaar de is echter, dat de medewerkers medever antwoordelijkheid wensen te dragen ten aanzien van de financiële uitkomsten van het ziekenfondswezen. NORRKOEPING (United Press). Tij dens zijn expeditie om het wrak te lichten van een oud Nederlands schip dat om streeks 1630 gezonken is in het Kattegat, heeft Bjoern Helmfrid van de fabriek Hol mens Bruk in Norrkoeping nog een wrak ontdekt. Het nieuw ontdekte schip is de „Drott- ningen av Norrkoeping" (Koningin van Norrkoeping) dat in November 1772 ter hoogte van Laesoe in Denemarken gezon ken is toen het op weg was van Engeland naar Zweden. De geredde kapitein van de „Drottningen" had later een geldbedrag ter beschikking gesteld om op Jutland een kerk te doen bouwen. Het plan. het Nederlandse schip te lich ten heeft inmiddels enige vertraging on dervonden. De boeien die de plaats van het wrak markeerden zijn van hun ankers geslagen en moeten eerst worden vervan gen. Door het wisselvallige weer is het nog niet mogelijk gebleken duikers naar het wrak te laten afdalen. Ter afsluiting van het hengelseizoen 1954- '55 hield de Hengelsportvereniging ..Nooit Ge dacht" Zondagavond de gebruikelijke prijs uitreiking als resultaat van de gehouden kop pelwedstrijden. Voor deze gelegenheid was door het bestuur een aantal voorwerpen van huishoudelijke aard samengebracht. Voorts was er door de houder van het clublokaal, de heer W. Ariëns een polshorloge ter beschik king gesteld en had de heer J. Dekker een mooi schilderij vervaardigd, zodat er zeker geen tekort aan prijzen was. Het horloge werd gewonnen door een der jongste leden, de heer W. Dekker en de heer J. de Winter was de winnaar van het schil derij. De lijst van prijswinnaars vermeldde voorts nog de heren J. Apswoude, W. Dekker, A. Heystek, K. C. Delissen en C. van Norde en J. van Norde. Het was. zoals gewoonlijk een zeer gezel lige bijeenkomst, waartoe de aanwezigheid van de dames in niet geringe mate bijdroeg. Na de officiële prijsuitreiking werd mevrouw Ariëns door wier toedoen deze avonden altijd een prettig verloop hebben, met een geurig geschenk verrast. Technische Hogeschool te Delft de heer Gies Sterrenburg, wonende aan de Brede- rodestraat te Zandvoort. die hiermede op bijzonder knappe wijze zijn eerste opdracht uitvoerde. Het door hem ingediende ontwerp werd reeds bij het eerste indienen zowel door Schoonheidscommissie als door het Bureau ;van Publieke Werken goedgekeurd, een in 'Zandvoort slechts sporadisch voorkomende gebeurtenis. Het nu brede winkelpand met de grote ingang en de neon-verlichting boven de étalages stempelt dit bedrijf tot een van Zandvoorts mooiste winkels en werd een sieraad voor de Kerkstraat. Een verbou wing, die ondanks de vorst, door het aan nemersbedrijf van de firma D. Berkhout in Zandvoort in record-tempo werd uitge voerd. Op 7 Februari werd begonnen met de sloop en het verbouwde pand werd precies op de vastgestelde tijd, 29 Maart opgele verd. Een enorm aantal bloemstukken en ge schenken getuigde van het medeleven der bevolking, en de receptie van twee tot zes uur werd door een groot aantal personen bezocht. De buurtvereniging „De Wurf" verscheen zelf in oud-Zandvoortse klederdracht om haar gelukwensen aan te bieden, hetgeen geschiedde met een leuk gedicht, vervaar digd door mevrouw Jongsma en het aan bieden van een grote mand met fruit. Ook Zandvoorts oudste fotografe, me juffrouw B. Bakels, die onlangs als zoda nig haar gouden jubileum vierde, werd in de huldiging betrokken. J. DE KAPT SPRAK OVER NIEUW GUINEA De afdeling Zandvoort van de Partij van de Arbeid organiseerde onlangs in „Ons ge bouw" te Zandvoort een avond, waar het Tweede Kamerlid de heer J. de Kadt een lezing hield over het onderwerp „Nieuw Guinea". Spreker werd ingeleid door de voorzitter van de afdeling, de heer G. J. Sterrenburg. Op duidelijke wijze verhaalde hierna de heer De Kadt van zijn persoonlijke ervarin gen tijdens zijn bezoek aan Nieuw Guinea opgedaan. Over deze lezing, welke de heer De Kadt onlangs elders hield berichtten wij toen reeds uitvoerig. Met grote aandacht werd het interessante betoog door het vrij groot aantal toehoorders gevolgd, waarna na de pauze de avond verder werd gevuld met het beantwoorden der tal rijke vragen, welke aan de spreker werden gesteld. TELEVISIE UIT H6TEL BOUWES Als onderdeel van de „Eurovisie" zal de A.V.R.O. Dinsdagavond de televisie-uitzen ding verzorgen van hotel Bouwes in Zand voort uit van een grote modeshow, die ver- zoigd wordt in samenwerking met het N E. V.E.C.. de economische organisatie van eon- fectiefabrikanten. Amsterdam Fashion Week en met de adviezen van International Textiles te Amsterdam. Nederlandse mannequins zullen in deze uit zending de kijkers een beeld geven van de prestaties der Nederlandse damesconfecUe- industrie. Het debuut van de nieuwe toneelver eniging „Sandevoerde" werd in vele kringen met belangstelling tegemoet ge zien. Bestaat er in Zandvoort behoefte aan en is er plaats voor een zesde dilettanten gezelschap? Laten wij direct vaststellen: zelden zagen wij een betere uitvoering door amateurs dan Zaterdagavond in ge bouw „Zomerlust". De zaal was geheel bezet, toen het raads lid M. Weber de jonge vereniging aan het publiek voorstelde en in het bijzonder de gemeentesecretaris en de beide wethou ders verwelkomde. Spreker deelde mede, dat het in de bedoeling van „Sandevoerde" ligt zoveel mogelijk de voorstellingen te geven op Zaterdagavond, steeds zonder verlotingen en altijd gevolgd door een bal. Men is gaarne bereid met alle andere to neelverenigingen nauw samen te werken. Dat regisseur Jos Dröse het had aange durfd als openingsvoorstelling „Huis zon der vensters" van Richard Reich aan te bieden, deed reeds vermoeden, dat hij over geroutineerde krachten moest beschikken. Dit bleek inderdaad het geval te zijn, want de meeste leden van het ensemble zagen wij reeds eerder met succes in Zandvoort op de planken. Anderen hebben elders hun sporen op dit gebied verdiend. Het som bere stuk kreeg bepaald huiveringwek kende hoogtepunten en het publiek werd in grote spanning gehouden. In een voor treffelijk tempo voerde men het sinistere drama naar de verlossende ontknoping. In de eerste plaats moeten Anneke van Poelgeest als de fel-belaagde Liesbeth en P. Mudde als de blinde zoon Arthur ge noemd worden. Met de dames Ina Door nekamp, C. van Poelgeest-Schaap, A. Ofeigssen-Takes en de heren J. Ramkema en M. Langereis werd een goed afgestemd ensemble gevormd. Het applaus na afloop was bijzonder geestdriftig. Met één slag heeft „Sandevoerde" zich een belangrijke plaats tussen de bestaande verenigingen weten te veroveren. Muziek van Chopin werd door mevrouw F. C. Barens-Peters achter de coulissen op uitmuntende wijze gespeeld. Onder grote bijval huldigde de heer M. Weber na afloop hét ensemble met bloemen en ge schenken, waarna een gezellig bal met dansmuziek van „The Hodlars" het eerste optreden van deze toneelvereniging besloot. Het was Zondag een treffen tussen ploe gen va:n Zandvoort en van Eechtrop, want drie herenelftallen van de badplaatsbewo ners moesten de reis naar Beverwijk ma ken. De eerste teams van beide vereni gingen verdeelden de punten in een ge lijk spel van één-één. Vooral in het begin werd een in alle opzichten goede partij hockey gespeeld in een gelijk opgaande strijd. H. Vermaas van Zandvoort gaf zijn club na ongeveer vijentwintig minuten de leiding, maar kort daarop maakte Drijver voor Eechtrop gelijk. In de tweede helft ging de vermoeidheid door de lange rust periode een rol spelen, waardoor het spel peil aanzienlijk zakte en verdere doel punten uitbleven-. Na dit gelijke spel voor Zandvoort zorgde het tweede elftal van deze club voor een overwinning van vier-nul tegen Eechtrop III, waarbij P. Hennes en J. Meyer elk twee doelpunten voor hun reke ning narpe.n. Dop.rdeze zege blijft Zand voort met AMVJ nóg een kans maken op het kampioenschap in deze afdeling, de derde klasse D. In de ontmoeting tussen beide vereni gingen uit Kennemerland kon na het ge lijke spel en een overwinning een neder laag niet uitblijven. Bij de wedstrijd tus sen de vierde elftallen van deze vereni gingen moest Zandvoort in Eechtrop, de kampioensploeg in deze afdeling, de meerdere erkennen met twee-één. Zand voort verscheen echter met slechts tien man in het veld. N. Groot en J. Feuer- stein gaven Eechtrop met de rust een voorsprong van twee-nul, waarna J. van den Ende indirect uit een korte hoekslag een tegenpunt maakte, na slecht wegwer ken van Eechtrop's doel verdediger D. Ho nig en snel inlopen van Zandvoorts mid denvoor H. Tollenaar. Door het niet opkomen van doelverde- diger Bakels speelde Zandvoort III met tien man tegen, het bezoekende DEM II, dat met een overwinning van elf-nul huis waarts keerde. Het enige dameselftal behaalde op eigen terrein een overwinning van drie-twee op de hockeysters uit Bloemendaal van BDHC VI. De Zandvoortse gymnastiekvereniging „Oefening staalt spieren" hield Zaterdag middag in het gymnastieklokaal van de Wil- helminaschool in Zandvoort een openbare les voor de ouders van de jeugdleden. De voorzitter, de heer J. H. B. Brink heette de aanwezigen welkom en wees op het nut van goedgeleide lichaamsoefeningen. Leider Jagerman legde er de nadruk op, dat voor deze openbare les niets was inge studeerd en wees erop. dat tegenwoordig de gymnastiek zo alzijdig mogelijk gegeven wordt waardoor het gehele lichaam bij de oefeningen wordt betrokken. De bewegings- drang, die vooral bij jonge kinderen sterk aanwezig is, wordt dan in goede banen ge leid. Bovendien beoogt de lichamelijke op voeding niet alleen de ontwikkeling van het lichaam, doch meer van de gehele mens. Hierna verrichtte een grote groep jongens romp-oefeningen, opklimmend in moeilijk heid, daarna behendigheids-oefeningen in wedstrijdvorm en na de toestellen gezamen lijke spring-oefeningen. De meisjes lieten ir dezelfde volgorde hun oefeningen zien en tenslotte toonden de vier voor-turnsters wat er met goede oefening aan ringen en brug te bereiken valt. Al met al uitstekend geslaagde demonstra ties, die bij de ouders zeer in de smaak vielen. Mevrouw de J.K. uit de Marisstraat in Zandvoort was Zaterdagmorgen bezig met het lappen van de ramen op de eerste étage. Zij verloor het evenwicht en viel van een hoogte van ongeveer vier meter uit het raam op straat. Zij brak daarbij haar pols en klaagde over niin in de rug. Op doktersadvies werd zij naar de Maria- stichting vervoerd en aldaar ter verpleging opgenomen HERVORMDE KERK Het aannemersbedrijf van firma D. Prett te Zaandam is vorige week begonnen met de voorbereidingen voor de restauratie van de Hervormde kerk in Zandvoort. De toren werd reeds voor een groot deel in de steigers gezet. Het omvangrijke restauratiewerk zal ge ruime tijd in beslag nemen.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 11