Uren tussen draden en gewaden Franse Kamer gaf Faure economische volmachten Agenda voor Haarlem A stil RÖTERDÖN 8 ■•v k - 8 "v iUHIHI Jacoba van Beieren kwam er ook tussen vallen D.D.D SNEL i EN ZEKER „De Kennemerduinen" klaar voor de seizoendrukte Eurovisie in Zandvoort Auto-Radio Koningin en Prins in Nederland terug Echter geen drastische belasting hervorming te wachten Geruchten veroorzaken massa-hysterie in Rhodesia Vele verfraaiingen en een milder reglement van orde WOENSDAG 30 MAART 1955 3 H. 1. MAERTENS N.V. Zweedse spion krijgt zeven jaar Belgische auto te water geraakt in Sluis, één dode Faillissementen Vervanging van kleurlingen door blanken op Hr.Ms. Holland Diamantbewerkers bereid tot overleg met werkgevers Gevechten op Britse eiland Mauritius Twistgesprek in Tokio Uw pijn met Pas op voor vergift Examens Van het kastje naar het park Nederlandse deelneming Surinaams 10-jaren plan Poolse en Tsjechische officieren naar Moskou Mijnwerkers in Japan in staking Internationale luchtvaart maatschappijen werken samen Kerkelijk Nieuws Het heeft wel een bereddering: gegeven met die televisie-uitzending: in en uit Zand voort. Voor een uurtje modeshow met ca- baretintermezzi is twee volle dagen een ploeg van 25 televisionnisten in actie ge weest met een hele kraam van rijdende camera's, monitors, versterkers, microfoons, mengapparaten en wat niet al en vooral kabels en snoeren, die zich grillig kron kelden door bar en lounge, hal en garde robe Tan hötel Bouwes. Toen we Dinsdagmiddag om 3 uur arri veerden voor de generale repetitie, kwam het hoofd van AVRO's televisie-afdeling, Siebe van der Zee, juist verheugd binnen om te zeggen dat Willy Langestraat met zijn band door mocht spelen van de inter nationale artistenorganisatie, waarvan een man uit Parijs in allerijl was komen ver tellen dat het niet mocht, omdat de vak vereniging de Nederlandse honoraria te laag vond. Terwijl de heer Van der Zee de commentatrices voor België Paule Her- reman en voor Duitsland en Zwitserland mevrouw Elena Gerhardt (die een ge sprek zeer tactvol begon met de vraag: „zullen we Frans of Engels spreken?'") begroette, maakten wij ons meester van het draaiboek, om daarin te lezen dat de groep gasten het dichtst bij de ingang 's avonds om 9 uur de behaaglijke sfeer van het hötel een wijle zou moeten verlaten om even later in hun rolls-royees weer te ar riveren. Op dat ogenblik zou camera drie het beeld overnemen van camera één, die gericht was geweest op een luchtfoto van Zandvoort met hotel Bouwes heel groot in het midden, iets dat de heer N. W. Bouwes vast niet naar gevonden heeft. Temidden van al dit mondaine gewemel moest dan plotseling Jacoba van Beieren per helicopter uit de lucht komen vallen. Wij hebben ons urenlang afgevraagd welke historische parallellen er toch wel tussen deze Hollandse gravin en het Hollandse textiel- en confectiewezen te bespeuren vallen, doch wij hebben geen bevredigend antwoord kunnen vinden. Hoe lieftallig de mannequins ook wezen mochten,we hebben niet naar haar gekeken, Want juist toen we ons door Corry in een eikenblad regenjas lieten bekoren, reed een camera door ons gezichtsveld in de richting van een tafeltje, waar een ober een vervaarlijke champagnefles leegde in een glas. Dat stond er twee uur later nog, onaangeroerd. Dat fijne sfeertrekje zou volgens het script plaats grijpen om 21 uur 27 minuten en 45 seconden. Drie seconden later richtten de lenzen zich op de uit Parijs gekomen (niet namens de interna tionale artistenorganisatie) Lou van Burg, die een amicaal babbeltje afstak tegen de wel-gesoulpteerde Paule Herreman van de Waalse afdeling van het N.I.R. Hup, daar stond Lou alweer voor een andere kiek kast, nu om Teddy Scholten aan te kon digen, die „Als je in je H.B.S.-tijd met de liefde kennis maakt" gaat zingen. Nadat de weelde van het Nederlandse textiel andermaal een kansje voor het kijk glas had gewaagd, vormden alle show meisjes een charmante kring op de dans vloer. 22.15 stond er in het draaiboek. Floormanager Timo de Wit, cameralieden Joes Odufré, Arnold van Veluwe en Wes tenburg haalden opgeruimd adem evenals regisseur Leen Timp, die in de rijdende studio buiten de beelden van de drie ca mera's doseerde. Om 6 uur gingen Lou en Josy nog eens hun charleston proberen. Op het dak glom ADVERTENTIE INBOUW- EN SERVICE STATION Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 WOENSDAG 30 MAART Concertgebouw: Pianorecital Henk Bij- vanck, 8 uur. Palace: „Desirée", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Moordende bescherming", 18 jaar, 8 uur. Lido: „Wij zoeken million- nairs", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „Les enfants du Paradis", 18 jaar, 8 uur. Luxor: „De woestijn leeft", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Odyssee", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Anna", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 31 MAART Zuiderkapel: ds. J. Visser, 8 uur. Wester- houtpark 1 A: O. R. G.-centrum; voordracht met lichtbeelden over Jeroen Bosch, 8 uur. Brinkmann: Openbare voordrachtavond van Het Rozekruisu-s Genootschap, 8 uur. Palace: „Désirée", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Moordende bescherming", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Lido: „Wij zoeken millionnairs", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Les enfants du Paradis", 18 jaar. 2 en 8 uur. Luxor: „De woestijn leeft", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Odyssee", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Anna", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Een kijkje in hotel Bouwes te Zandvoort tijdens de televisie-uitzending van de modeshow. de reuzenschaal van de straalzender. De blik gericht op Lopik. Televisie-show Wat de „inhoud" van de modeshow be treft, natuurlijk was er een aanmerkelijk verschil met een gewone show. In plaats van te paraderen langs de rijen van be langstellenden, stapten de mannequins beurtelings op het podium en hielden zich daar vrijwel aan het commando: op de plaats rust. Hiermee bedoelen wij dat zij niet liepen, maar langzaam ronddraaiden om zich van alle kanten te laten bekijken, terwijl de verschillende commentatrices voor ons onhoorbaar het geshowde ex pliceerden. Tegelijkertijd konden wij de mannequins op het beeldscherm gadeslaan. Af en toe werden de kledingstukken niet aan het lichaam, maar op de hand getoond, waarbij dan werd gewezen op allerlei détails. Een tweede belangrijk verschil met een normale show vond zijn oorzaak in de strenge kleurvoorschriften, die voor tele visie gelden. Hel wit, zowel als zwart wa ren verboden tinten, evenals sterke kleur contrasten. Slechts gebroken tinten en niet te uitbundige dessins kwamen in aanmer king, daar het beeld slechts wit en zwart doorkomt. De getoonde modellen waren afkomstig van de gezamenlijke Amsterdamse confec- tionnairs, georganiseerd in de NEVEC. Uiteraard zagen wij nogal wat exportarti kelen, al was het alleen maar, omdat deze uitzending in het kader van Eurovisie, door België, Duitsland en Zwitserland wordt gezien. Dat waren dan vooreerst onze man tels, die een zeer goede naam hebben in het buitenland. Het materiaal daarvan bestond uit tweedy ottomane met jacquard-effecten, ratiné en fantasie-weefsels van wol, gecombineerd met zijde. Gedeeltelijk waren de modellen copieën van Dior en Balenciaga, wat dus wil zeggen de A-lijn en de tunieklijn. De laatste wordt getypeerd door de zeven achtste jas met smalle schouders, wijd val lend over een sluike rok. Verder waren er tailleurs, onder andere van satijnen alpacca en cocktailjurkjes met bijpassende wijde mantels. Prachtig was een roestbruine rok plus wijd jasje, waaronder een leverkleurig vest werd gedragen» Op het materiaal van dit ensemble, suèdalope, dus het leer van een De Koningin en Prins Bernhard zijn Dinsdagavond teruggekeerd van hun va- cantiereis naar Sardinië. Het vliegtuig, dat het hoge gezelschap naar Nederland terugbracht, landde na een voorspoedige reis om 17.50 uur op Soesterberg. De 47-jarige Zweedse reserve-kapitein Oertenblad, een van degenen die onlangs werden gearresteerd onder verdenking van spionnage, is in Stockholm veroor deeld tot 7 jaar gevangenisstraf wegens uitlevering van militaire geheimen aan vreemde mogendheden. In Oertenblads restaurant te Stockholm kwamen leden van een Tsjechische spion- nagegroep geregeld bijeen. Oertenblad kreeg voor zijn diensten 5000 kronen. Hij verkeerde in geldnood. Oertenblad zal niet in hoger beroep gaan. Dinsdagavond om halfzeven is een auto, bestuurd door de heer R. S. uit België, in het water langs de kade te Sluis geraakt. De echtgenote van de heer S. kwam daarbij om het leven. De heer S. en een jongetje van ongeveer 12 jaar konden door de po litieman Jansen en de jeugdige Sluizenaar J. Leenhouts, dieg ekleed te water sprongen, op het droge worden gebracht. De vrouw van de Belg was echter reeds verdroenken, voor zij uit het water gehaald kon worden. De man en de jongen konden met kunst matige ademhaling worden bijgebracht. De twee geredden werden naar het ziekenhuis e Brugge vervoerd. De Haarlemse rechtbank heeft Dinsdag in staat van faillissement verklaard: R. Th. de Cock, vroeger houder van een electrotechnisch bureau, thans zonder be roep. Bloemendaalsestraatweg 5b, Santpoort station (gem. Velsen). Rechter-commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. A. A. M. Leesberg, advocaat en procureur te Be verwijk, Vondellaan 20. R. van Schaik, verkoper, Kloosterstraat 12 rood. Haarlem. Rechter-commissaris mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. dr. A. F. H. Schreurs, advocaat en procureur te Haarlem. Australisch of Zuid-Afrikaans schaap, kan Nederland trots zijn. Een chroomleren jasje was zodanig be werkt, dat het pigskin benaderde. Dit mo del, ruim en luchtig gesneden, had een weergaloze chic. In een land als het onze bloeit de regen kledingindustrie. Een staaltje hiervan za gen wij bijvoorbeeld in een met een eiken bladen-dessin bedrukte regenmantel, die met ceintuur een heel andere indruk maak te dan zónder. De stof was veredeld en waterdicht gemaakt door middel van kunst hars. Bij de japonnen viel op een ensemble van jurk en wijde mantel, beide van katoen in zogenaamde ocelot print. Dit procédé komt tot stand door het fotograferen van het echte ocelotbont, waarna de fotogravure op de stof wordt overgebracht. Het dessin kwam op het beeldscherm bijzonder voor delig uit. Tot slot werd een serie avondtoiletten van satin duchesse getoond, soms met glin- stereffecten bewerkt. Dit materiaal is dit seizoen favoriet. Ook een avondjurk, be staande uit een rok van katoenen plissé met bloemmotieven en een kanten lijfje passeerde de revue. Permanent plissé was eveneens toegepast bij middagjurkjes die op de show waren vertegenwoordigd. Vragen van Kamerlid Vermeer Het Tweede-Kamerlid de heer Vermeer heeft aan de minister van Marine schrifte lijk de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat bij het bezoek van hr. ms. „Holland" aan Zuid-Afrika leden van de bemanning van andere dan blanke huidskleur door blanken zijn vervangen? 2. Is de minister niet van oordeel, dat hier sprake is van een maatregel, die in zijn uitwerking de indruk kan wekken van rassendiscriminatie, strijdig met de opvat tingen van ons volk? 3. Indien de maatregel, als onder vraag 1 bedoeld, is genomen, weliswaar onder verantwoordelijkheid, doch buiten mede weten van de minister, kan dan worden meeegedeeld, welke waarborgen de minis ter dan denkt te stellen om herhaling te voorkomen? 4. Indien de maatregel met instemming van de minister is genomen, onder het mo tief, dat niet blanke leden van de beman ning van een oorlogsschip niet in een on aangename positie moeten worden gebracht in landen, waar rassendiscriminatie wordt toegepast, is de minister dan niet van oor deel, dat het tot dusverre gevoerde beleid te dezer zake dient te worden herzien in dier voege, dat aan bemanningsleden van niet blanke huidskleur steun wordt toege zegd, ingeval zich moeilijltheden zouden voordoen, in stede van hun af te raden mee uit te varen? De voorzitter van de Algemene Neder landse Diamantbewerkersband (A.N.D.B.), de heer I. Mug, heeft vanmorgen op een bijeenkomst met de stakers medegedeeld, dat de bond bereid blijft om met de werk gevers te praten, als: alle ontslagen wor den ingetrokken, het werk onder dezelfde loon- en arbeidsvoorwaarden, die vóór het uitbreken der staking golden, wordt hervat en de 6 percent loonsverhoging wordt uit betaald en een bedrijfspensioenfonds wordt opgericht. Deze mededeling van de voorzit ter was het antwoord op een brief, die de Algemene Juweliers Vereniging (A.J.V.) vorige week aan de stakers heeft gericht. De heer Mug zeide het met de werk gevers eens te zijn dat de diamantindustrie ziek is. Een mogelijke oplossing zag hij in het resultaat, dat een commissie van onder zoek, die de bestudering van de bedrijfs economische toestand in de Amsterdamse diamantindustrie krijgt opgedragen, zou bereiken. Indien daaruit zou blijken, dat er offers moeten worden gebracht, dan zal dat gemeenschappelijk moeten gebeuren en niet alleen door de werknemers. „Wij zijn bereid nieuwe voorstellen van de werk gevers in overweging te nemen". De voor zitter voegde hieraan nog toe, dat de bond eist, dat geen uitvoervergunningen meer worden gegeven voor ruwe diamant, die hier kan worden bewerkt. PORTLOUIS (Mauritius) (Reuter) Bij botsingen tusen Hindoes en Mohamme danen in het dorp Chimin Grenier op het eiland Mauritius (een Britse kolonie) in de Indische Oceaan, zijn verscheidene gewon den gevallen, onder wie twee politie-agen- ten. De woning van een Mohammedaanse werd geplunderd. Chemin Grenier, waar Mohammedanen wonen, wordt overstroomd door de Hindoe bevolking uit de omringende streek. De po litie heeft alle vuurwapenen in naburige dorpen in beslag genomen. ADVERTENTIE - Zuiver en ontsmet uw huid ll'B'BlltfTriino met de helder vloeibare U|JfVflPV D.D.D. De jeuk bedaart, UllSlflUlJ de ziektekiemen worden J gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEtSTOP ooa en ae nuiu geneeai BALSEM ZEEP TOKIO (U.P.) De Nederlandse en de Indonesische afgevaardigden bij de Econo mische Commissie van de UNO voor Azië en het Verre Oosten, hebben buiten de conferentiezaal een heftig twistgesprek ge had over de kwestie-Nieuw Guinea. De In donesische afgevaardigde had tijdens de zitting gezegd.dat de Nederlandse vertegen woordiger, dr. L. J. Cator, niet het geogra fische recht had de conferentie bij te wo nen. Dr. Cator antwoordde dat Nederland als lid van de Ecafe wel gerechtigd is de conferentie bij te wonen en bovendien be langen in Nieuw-Guinea heeft. In de wandelgangen ontstond daarop een hevig twistgesprek. ADVERTENTIE (Telefonisch van onze correspondent te Parijs) De Franse premier Edgar Faure heeft vannacht om 3 uur een niet geringe over winning geboekt, nu de Kamer zonder het dreigement van een vertrouwenskwestie, maar niet zonder de nodige strubbelingen, hem de volmachten heeft toegekend die hij voor zijn belastinghervormingen had aan gevraagd. Het verzoek om die volmachten had Fau re tien dagen geleden ingetrokken onder de druk van de middenstandsleider Pou- jade, die bezwaar had tegen artikel 33 van de belastingwet, waarin de sancties tegen bepaalde knoeierijen stonden omschreven. Dat artikel zal nu worden geschrapt en dat schijnt een concessie aan Poujade, ofschoon de minister van Financiën, Pflimlim, daar om nog niet van iedere controle of Rhodesia, (United Press) Geruchten over een reusachtige vergiftigingscampagne om de Afrikaanse bevolking van Noord- Rhodesia uit te roeien, hebben zich Maan dag met een enorme snelheid over Rhode sia verspreid met als gevolg, dat de verkoop van bi-ood en sigaretten scherp gedaald is. Volgens de geruchten zou namelijk in deze twee producten vergift zitten. De stroom van alarmerende geruchten werd volgens de politie in het leven ge roepen door een rede van de eerste minis ter Viscount Malvei-n, waarin deze zei, dat de tegenstanders van een federatie ver wijderd zouden moeten worden. De geruchten werden nog versterkt door een rede van plaatsvervangend premier sir Roy Walensky, die verklaarde, dat de Afrikanen evenals de Noord-Amerikaanse Indianen zouden uitsterven wanneer zij geen medewerking aan de regering ver leenden. Intussen hebben verantwoordelijke Afri kaanse leiders de huidige hysterie en ge ruchten veroordeeld en gezegd, dat zij slechts een herhaling zijn van de in 1952 wijd eix zijd verbreide geruchten, dat de suiker, die aan Afrikanen verkocht werd, vergiftigd was om de inheemse bevolking te doden of steriel te maken. Toendertijd is een aantal afrikanen tot gevangenisstraffen veroordeeld wegens het verspreiden van dergelijke geruchten. straf wenst af te zien. Van de streng ste controle-maatregelen zal de catego rie van winkeliers met de laagste om zetcijfers in de toekomst echter verschoond kunnen blijven. De stemmingsuitslag van 303 tegen 268 stemmen, waarbij de regering haar vol machten kreeg, is een triomf voor Faure geworden, al had hij eerst formeel gedeel telijk voor Poujade gecapituleerd. In de eerste plaats omdat de premier aan de vooi'avond van de Paasvacantie, die hem een maand aan de chicanes van het parle ment onttrekt, zijn handen nu wat vrijer krijgt voor een verdere economische sane ring. En voorts omdat uit de houding van de rechtse Kamervleugel gistei-en was te bemerken dat Poujade's macht in het par lement reeds wat begint te tanen. Nadat Maandag Poujade's „algemene" winkelstaking verre van een algemeen suc ces geworden was, dorsten zijn handlan gers in het parlement zich gisteren blijk baar weer wat onafhankelijker gedragen, en daardoor heeft Faure uiteindelijk een geslaagd beroep op de medewerking van de meerderheid kunnen doen. Een regering moet het in Frankrijk vrij wel altijd van haar eerste maanden heb ben. Het is voor Faure daarom een gunstig teken dat, nu de Parijse accoorden in kan nen en kruiken zijn, hij ook op economisch gebied voorlopig vermoedelijk wel niet al te lastig meer zal worden gevallen. Een werkelijk diepgaande belastingher vorming behoeft men echter Van Faure niet te verwachten. Zonder ingrijpende wijzigingen in de politieke verhoudingen en een herzien van het staatsbestel is daar voorlopig niet de minste kans op. Faure heeft echter verklaard dat hij de volgende week zijn aandacht speciaal gaat wijden aan de plannen voor een grond wetswijziging, die Paul Reynaud heeft in gediend en die dan na de Paasvacantie vermoedelijk in behandeling kunnen wor den genomen. De gedachte van die grond wetswijziging heeft de laatste week in po litieke kringen goede vorderingen gemaakt en op papier zou daarvoor zelfs een meer derheid zijn te vinden. Mocht het dit jaar nog tot zulk en herziening kun nen komen, dan zou de regering mis schien wat meer stabiliteit verkrijgen en daarmede zou dan de eerste stap gedaan zijn naar gezondere economische en fiscale verhoudingen. Tot dat moment kan de re gering weinig meer dan lapwerk verrich ten. Leiden. Geslaagd voor het candidaats- examen Godgeleerdheid mej. A. Visscher, Bussum; candidaatsexamen klassieke taai en letterkunde A. Koot, Den Haag. In ons nationale park De Kennemerduinen wordt op het ogenblik met man en macht gewerkt om de komende seizoendrukte die bij gunstig weer al met Pasen inzet behoorlijk te kunnen opvangen en verwerken. Gisteren hebben wij, op een pers excursie onder leiding van directeur ir. E. C. M. Roderkerk, ons ervan kunnen over tuigen dat het fraaie natuurreservaat er weer verschillende attracties bij krijgt. Over slingerpaadjes die normaliter voor auto's taboe zijn, reden wij twee uur lang kris-kras door dit unieke recreatieoord waarvan ook op een kille, grillige Maart middag als deze een grote bekoring uitgaat. Wij althans hebben genoten van de weid se vergezichten over blonde duinen en diepgroen naaldhout onder kruiende sta pelwolken en ons met verbazing afge vraagd waarom wij dat nooit eerder ge daan hebben. „Tja,het is hier eigenlijk altijd mooi", beaamde de heer Roderkerk, „maar buiten de warme maanden krij gen we hier eigenlijk alleen bezoek van de ware natuurliefheb bers, en van hen heb ben plant en dier in ons park niets te duchten. De echte zo- merdrukte bi-engt ons natuurlijk Jan en al leman en dan sneuve len er nog wel eens wat boompjes en jon ge aanplant om van de achtergelaten schillen en dozen maar niet te spreken. Toch moet ik zeggen dat het steeds beter gaat; moedwillige vernielingen zijn tegen woordig betrekkelijk zeldzaam, veel min der althans dan in de voorgaande jaren. Blijkbaar krijgt het grote publiek langza merhand dus wat meer oog voor de schoon heid van de natuur een verheugend verschijnsel dat wij van onze kant beant woorden willen met een wat grotere vrij heid voor onze bezoekers. Een eerste uit vloeisel daarvan is een wat mildere formu lering van wat wel en wat niet mag in ons park: de hatelijke term „verboden te in onze gidsjes en op de aankondigingsbor den is vervangen door goede wenken in de geest van „Geniet naar hartelust zolang u hier bent, maar bedenk dat zij die na u komen, ook genieten willen." Het liefst zou ik alle verbodsbepalingen schrappen, maar dat kan helaas nog niet. Daarom zochten wij een middenweg ziet u die borden aan de ingang? tekeningen in fxisse kleu ren, die op suggestieve wijze appelleren aan het fatsoen van de bezoekers: maak geen brand, pluk geen bloemen en laat geen rommel na. Ze zijn ontworpen door de Overveense tekenleraar Henk Ames en we hebben er zestig van geplaatst aan de ver schillende parkingangen. En nu maar af wachten óf het „aanslaat' Dan gaan we verder langs de kronkelige paden naar de bekende plekjes met hun romantische, oude namen: -het Spinnen- koppenvlak waar straks nog 80.000 jonge boomdjes de grond in moeten, het Schuiten- gat aan de zeereep, met zijn achttien tot zomerhuisjes getransformeerde bunkers die voor 2638 per week ook dit jaar weer „weggevlogen" zijn, het duin- meer met zijn bevolking van berg- en kuif- eenden, dat opnieuw vergroot wordt, de Schapenkamp, waar een grote parkeerge legenheid en een tweede meer in aanleg zijn mèt gelegenheid tot pootjebaden en de vlakte van Parnassia met de door braak naar zee, aan welks einde een gezel lig terrasje van 15 x 30 meter verrijzen zal. Nu nog een theehuisje daarbij, en de bezoekers zullen al hun wensen vervuld zien! Wat ir. Roderkerk en zijn mensen voortdurend met zorg vervuld dat is de steeds voortwoekerende verzanding in het park. Bij de bunkers op het Schuitengat bijvoorbeeld zijn sommige plekken sinds eind vorig jaar met meters stuifzand be dolven, waaimnder alle plantengroei ver stikt: gevolg van de hevige stormen en CC(XC<XCC<X>CCOCOCCCCCOX«^^COCOCCCCCCCCCOOCCOC<XCCOCOOf 8 Dinsdag aanstaande zullen leerlingen van een Bloemendaalse Mulo in De i Kennemerduinen veertig door henzelf £j gemaakte nestkastjes voor vogels op- hangen; een kostelijk idee op het gebied 8 8 van opvoeding tot natuurliefde, ont- g sproten aan het vruchtbare brem van ir. Roderkerk. Natuurlijk zullen de jon- g ge kunstenaars nieuwsgierig zijn wat8 voor vogels straks „hun" nestkastje be- trekken ...en dus komen zij stellig nog 8 eens terug naar het nationale park,8 daarbij misschien hun vrienden of hun ouders meetronend. Zo kweekt meng natuurvrienden, zo werft men tegelijk 8 bezoekers. Ir. Roderkerk kan nog veleS nestkastjes gebruiken; welke school volgt? DOOODOKXXXXmC<X)OOOOOCOCOOOCOCOO<X>CXXCOOOOOCOCXOOCCOOOO In een heden gelijktijdig te Paramaribo in Den Haag uitgegeven communiqué wordt het volgende bekend gemaakt: De ondei-'nandelmgen tussen Nederland en Su riname over de financiering van het tien jarenplan voor Suriname hebben geleid tot een ovex-eenkomst, waarin de Neder landse regering zich in principe bereid verklaart te bevorderen,, dat door Neder land wordt deelgenomen aan de ontwik keling van Suriname, op basis van het herziene Surinaamse tienjarenplan en wel tot een bedrag van ten hoogste 171 millioen gulden, waarvan 156 millioen voor de in het plan aangegeven projecten en 15 millioen voor de landverbindingen Paramaribo met Moengo en tussen Coronie en Nieuw-Niekerie. De bedragen betreffen Nederlandse guldens. Hierbij werd uitgegaan van de volgende praemissen: dat Suriname verantwoorde lijk is voor de richting, waarin zijn ont wikkeling zal worden geleid; dat Suriname gen goed financieel en monetair beleid zal blijven handhavendat Suriname bereid is Nederland en Nederlandse producten en ondernemingen, bij gelijke voorwaar den en omstandigheden, voorrang-te ver lenen voor de uitvoering van wei-ken van het tienjarenplan, boven het buitenland en buitenlandse ondernemingen. Een van de nieuwe borden die thans aan de ingangen van het park geplaatst zijn. Drie gestyleerde duinbloemen, waaronder de opwekking: Ach, pluk ons niet, laat ook anderen van ons genieten. hoge zeegang in November-December 1954. Maar ook de bezoekers richten in dit opzicht grote schade aan door zich van spaarzaam begroeide duinhellingen te la ten glijden of rollen, dan wel op andere manieren het helmgras t- vernielen. Krijgt de wind vat op zo'n kale plek, dan gaat het duin in kwestie er onherroepelijk aan: het wordt volkomen uitgehold en ton nen wegstuivend zand worden uitgestort over de platen en bloemen in de omtrek. Vandaar dat er constant tientallen, arbei ders in de weer zijn om de bedreigde plekken met takken af te dekken, waar onder dan in de loop der jaren vanzelf weer een nieuwe begroeiing ontstaat. Beter zou het zijn als het publiek wilde meewerken door zich niet buiten de paden en vrijgegeven speelweiden te begeven, maar zolang dat niet zo is moeten ir. Ro derkerk en de zijnen een scherpe controle op dit punt handhaven, anders is ons prachtige nationale park in geen tijd een zandwoestijn. Wie zich naar dit ene nood zakelijke vex-bod wil richten, die vindt in de Kennemerduinen een ideaal ontspan ningsoord waar hij van harte welkom is en waar men het hem zo aangenaam mogelijk zal trachten te maken Poolse en Tsjecho-Slowaakse militaire delegaties onder leiding van stafofficieren bevinden zich, naar verluidt, in de Russi sche hoofdstad, naar men aanneemt oxn overleg te plegen over de speciale maat regelen ter coördinering van de strijd krachten, waarvan op de Moskouse con ferentie van commuinistische landen in December is besproken. Ongeveer 135.000 Japanse mijnwerkers zijn Dinsdag een staking begonnen van 24 uur. Dertien grote mijnen zijn in de staking betrokken. De mijnwerkers wensen 30 gulden in de maand meer te verdienen. Wanneer hun eisen niet per 4 April zullen zijn ingewilligd zullen nog eens 200.000 arbeiders het werk neerleggen. Met ingang van de zomerdienstregeling op 17 April zullen de Swissair en de KLM een nieuwe vorm van samenwerking be proeven, die reeds geruime tijd op papier staat. Driemaal per week zal het KLM-vlieg- tuig op de lijn AmsterdamBrussel geheel voor rekening van de Swissair doorvliegen naar Genève. De bemanning zal worden aangevuld met een Swissair-stewardess. In Europa is dit het eerste voorkomende geval, dat twee luchtvaartmaatschappijen onderling vliegtuigen (met bemanning) uitwisselen om een efficiënter gebruik er van te bevorderen. Het KLM-vliegtuig bleef voorheen vele uren ongebruikt in Brussel staan voor het naar Amsterdam terugkeerde. Mocht deze pi-oef gelukken dan bestaan er plannen om een dergelijke samenwerking op andere lijnen toe te pas sen. Ned. Herv Kerk Beroepen te Putten J. Wieman te Oude water. Beroepen te Bunschoten (vac. C. Tim mer) P. Wesfland te Waarder (Z.H.); te Ter Aa R. C. Cuperus, cand. te Doornspijk. Bedankt voor Oosterbeek (3e pred.pl.) A. Dönszelman te Amsterdam. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Overschie H. J. Nijenhuis te Oud-Loosdrecht. Bedankt voor Bunschoten-Spakenburg (als miss. pred. op West-Borneo) G. Zomer te Vrouwenpolder; voor Scheveningen F. Kouwenhoven te Hattem. Geref. Gemeenten Tweetal te Yerseke L. Rijksen te Middel burg en T. Honkoop te Rijssen, waarvan eerstgenoemde beroepen is. Beroepen te Nieuw-Beijerland Chr. v. Dam te Barneveld. Geref. Kerken Aangenomen naar Nieuwei-kerk (Z.) dr. J. H. Becker te Den Bommel (Z.H.) Bedankt voor Zwagerveen G. Haaksma te Smilda.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5