BOLERO SPINWIEL JONGE Wethouder Hijszeler besprak Bloemendaals woningpositie Twee meisjes naar de finale van jeugd-pianowedstrijd Kort en bondig Het N.Ph.O. met Tibor Varga 7 Causerie voor A.R. kiesvereniging SHERRY Modeshow bij V D S. L. Hartz over boekdrukkunst Kilo's slanker BonKorets Forum in Vleeshal kreeg drukke avond WOENSDAG 30 MAART 19 5 5 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT DftY PALE PRIJS PER FLES F 4.90 Contactavond van „Winterclubwerk" Haarlem krijgt première van Frans blijspel Colwyn-Bay Girls Choir in Haarlem Kelderbrandje in de Korte Veerstraat H. D. Neurnan veertig jaar in dienst van P.T.T. Fabrieksarbeider verdacht van rijwieldiefstal Burgerlijke Stand van Haarlem Eerste les in het bloemenschikken Sport in 't kort Vragen over boeken Helicopter-landing voor de televisie Bloemendaals wethouder van Sociale Zaken en van Huisvesting mr. J. C. C. W. Hijszeler, heeft Dinsdagavond op een bij eenkomst voor de leden van de afdeling Bloemendaal van de Ant. Rev. kiesvereni ging „Nederland en Oranje" gesproken over het woningvraagstuk in deze ge meente. Wethouder Hijszeler, ingeleid door de heer W. F. K. Verhoeff, voorzitter van de plaatselijke afdeling van „Neder land en Oranje", herhaalde allereerst een oud gezegde dat het woningtekort onze volksvijand is. Er is in ons land een tekort van 200.000 woningen. Wel worden er per jaar 65.000 bijgebouwd voor zover men dit streefgetal kan bereiken maar het aantal huizen, dat men „inloopt" is maar 25.000. Met het allergrootste optimisme kan dus worden verklaard, dat het zeker nog acht jaar duurt voor men het tekort heeft ingelopen. Mr. Hijszeler herinnerde er aan, dat hij in de drie jaar, gedurende welke hij wethouder van huisvesting is, eerst statistisch materiaal heeft verza meld. Daaruit kon worden afgeleid aan welke huizen de meeste behoefte bestond. Er was echter in Bloemendaal geen bouw grond beschikbaar. Wethouder Hijszeler toonde vervolgens met cijfers de woningnood in Bloemen daal aan. Er staan op dit ogenblik nog in geschreven 383 woningzoekenden. Dit aantal is ongeveer even groot als drie jaar geleden. Het is echter onjuist te menen dat er in deze periode dus niets is bereikt. grond reeds is verkregen en anderzijds nog verkregen moet worden. De 36 flats aan de Dompvloedslaan werden reeds ge noemd. Het de vorige week door de ge meenteraad aanvaardde uitbreidingsplan Bovenweg omvat de bouw van twee hon derd huizen van kleinere en grotere soort en van huurprijzen die zullen variëren van omstreeks veertig tot honderd gulden per maand. Tenslotte is er het plan voor achttien twee-étagewoningen voor be jaarden aan de Donkerelaan ongeveer ter hoogte van de huidige duplexwoningen, maar aan de Noordzijde van de laan. Het probleem van de ouden van dagen noemde de wethouder van Huisvesting een der moeilijkste onderdelen van het woning vraagstuk. Het aantal ingezetenen boven de vijfenzestig jaar was in Nederland in 1900 zes procent, het is naar verwacht wordt in 1980 elf procent. Op dat ogen blik wordt het percentagt beschat op acht tot achteneenhalf, hetgeen 771.000 men sen omvat. De ongeveer twintig leden maakten gre tig gebruik van de na een korte pauze ge boden gelegenheid om vragen aan wethou der Hijszeler te stellen. De spreker verklaarde, dat een rusthuis goed te exploiteren is onder eenhoofdige leiding als het berekend is op vijftig in woners. De goedkoopte-curve daalt daar na pas weer bij een bezetting van drie honderd personen, zodat hij de eerste wij ze voor Bloemendaal de beste achtte. Het getal van 383 woningzoekenden be tekent geenszins, dat er ook 383 wonin gen nodig zijn. Door vrij komen van woon ruimte kan men kleinere gezinnen ook meteen helpen. De samenwerking met de Wat bereikt is, dat is dat zogenaamde kre- I buurgemeente Haarlem is uitstekend; peergevallen zo goed als opgeheven zijn. Hoe sterk het aantal binnenverhuizingen in de gemeente is en het aantal woning ruilingen met andere gemeenten bleek uit het getal 980. Dit getal geeft namelijk aan het aantal woningzaken, dat het col lege van B. en W. in Bloemendaal in het laatste jaar te behandelen had. Het soort woningen, waaraan behoefte is, wordt bij een streefgetal van 200 als volgt uitgedrukt: vijftig kleinere (arbei derswoningen en eenzelfde aantal grote re woningen. Daar tussen liggen dan hon derd middenstandswoningen. Het aantal kinderen van woningzoe kenden kan men in Bloemendaal stellen op gemiddeld 2</i. Bij de beter gesitueer den is het kindergetal 1.65. Dit te weten was belangrijk bij het nagaan van de mo gelijkheden die de zesendertig flatwonin gen aan de Dompvloedslaan waar dezer dagen met de voorbereidingen een begin is gemaakt zouden bieden. De huurprijs van deze flats zal variëren van zeventig tot tachtig gulden. Ten aanzien van de bouwkaswoningen herinnerde mr. Hijszeler er nog eens aan, dat men bij een bouwkaswoning van bij voorbeeld dertien duizend gulden drie dui zend gulden subsidie krijgt, dat men direct slechts over nog eens drie duizend gulden behoeft te beschikken en dat men voor de rest van het bedrag een hypotheek kan verkrijgen waarvoor de rentevoet voor dertig jaar op hetzelfde percentage is ge garandeerd. In vergelijking met andere landen blijkt het eigen huizenbezit in Bel gië aanmerkelijk groter te zijn dan in ons land. Met het geven van de gelegenheid om met betrekkelijk weinig geld door mid del van de bouwkas een eigen woning te bouwen, werd in Bloemendaal drie jaar geleden begonnen. Een ander voordeel van de hypotheek bij dit soort woningen is, dat deze hypotheek nooit kan worden op gezegd. Plannen voor 300 woningen De plannen voor woningbouw op ver schillende plaatsen in de gemeente hebben wij in de raadsverslagen van dit blad al aangekondigd, vandaar dat hier slechts een samenvatting volgt van deze projec ten, waar mr Hijszeler de aandacht op vestigde. De plannen voor woningbouw in de ge meente omvatten twaalf woningen aan de Duinwijckweg nabij het clubhuis van de hockeyvereniging BMHC. Een deel hiervan worden bouwkaswoningen. In Bloemendaal-Noord is een plan voor veer tig woningen, waarvoor de geplande ADVERTENTIE SHIPPED BY PA L O M INO 4 VERGA R A JEREZ OE LA FRONT ERA SPAIN Uitsluitend verkrijgbaar bij uw wijnhandelaar slijter IMP. WED. G. OUD PZN CO. HAARLEM daardoor kan bij ruil van huizen voor een Bloemendaler en een niet-Bloemendaler meestal goed worden beschikt. In één opzicht moest de spreker de vra genstellers teleurstellen. Dat was met de beantwoording van vragen over de tijds duur die zou liggen tussen dit ogenblik en het moment, dat de huizen in het plan Bovenweg konden worden gebouwd. Bo vendien spreekt hierbij het bouwvolume eveneens altijd nog een woordje mee. Er is een woningbouwvereniging „Aerden- hout" opgericht en verwacht mag worden, dat deze woningbouwvereniging in het ge noemde uitbreidingsplan de woningwet woningen kan bouwen. Gebleken is, dat in Bloemendaal maar een kwart deel van de woningzoekenden lid is van een bouwvere niging. Bestuursverkiezing Het was de bedoeling om na de lezing van mr. Hijszeler nog een huishoudelijke vergadering te houden. Deze is evenwel naar de volgende vergadering, omstreeks eind April, verschoven. Bij de bestuursver kiezing komt dan de eventuele herbenoe ming van de zich herkiesbaar stellende af tredende bestuursleden, de heren K. v. d. Belt, G. Kuiper, mr. U. Strikwerda en W. F. K. Verhoeff. Het laatstgenoemde be stuurslid is evenwel niet meer beschikbaar om het voorzitterschap van de afdeling te vervullen. De Winterclubwerk-commissie te Haarlem houdt op 4 April in het gebouw van de H. J. M. V. aan de Lange Margarethastraat te Haarlem een contactavond, waarop een Bergense pottenbakker zijn arbeid zal de monstreren en mevrouw To Venema met haar balletschool zal optreden. De toneelgroep „Theater" xiit Arnhem geeft op Zaterdag 9 April in de Haar lemse Schouwburg de Nederlandse pre mière van het Franse blijspel „Ik kom als een diefvan Georges de Tervagne, geregisseerd door Elise Hoomans, die ook de vertaling maakte. Als voornaamste me dewerkers worden opgegeven: Lies Fran ken, Hetty Beck, Frans van dor Lingen en John Soer, doch daar eerstgenoemde dezer dagen voor vermoedelijk geruime tijd in het ziekenhuis moest worden opgenomen, zal zij vervangen worden, waarschijnlijk door Karen-Else Slulzer. De verdere medespe lenden zijn: Annie Langenaken, Mia Goos- sen, John de Freese en Sacco van der Made. B. en W. van Haarlem zullen op Woens dag 13 April 1955 te 16 uur officieel ten stadhuize ontvangen het Colwyn-Bay Girls Choir, afkomstig uit Wales. Het begon op de gisteren gehouden show van V 6c D met de ochtend en het eindigde met de avond, liet begin van de dag werd ingeluid door een serie peignoirs, waarbij vooral die van gebloemde nylon ons opvielen. Ze wekken de lust op ze zó in de koffer te pak ken en op reis (e gaan. Deze vlinderachtige ochtendjassen hebben wijde driekwart mouwen met een strak manchetje en een grote kraag. Ook een gewatteerde peignoir was vertegen woordigd in een bloemdessin op zwarte onder grond. De avond werd gerepresenteerd door cock tail- en avondjnrkjes; hierbij bekoorde ons bijzonder een kort blauw tule japonnetje, hier en daar met een zilveren draad doorwevrn. Voor de tijd tussen ochtend en avond werd door de zes mannequins, waaronder een grotere maat, achtereenvolgens de meest geschikte kledij gelanceerd. Aardig waren voor de jonge meisjes de Italiaanse importtruitjes, soepel hangend op de heup en veelal van een boot hals voorzien. Dat tweed nog steeds en vogue is, blijkt on der anderen uit pakjes en jasjes van dit ma teriaal modellen, die vlot in de schouders vallen, met laag ingezette mouw en naar onde ren sluik verlopend. Jacquard weefsels werden zowel bij de populaire deux-pièces als bij swag gers veel toegepast. Jeugdig staan de pakjes, onder meer van grijs kamgaren ottomane, met een aangesloten kort jasje en een wijde rok van waaierphssé. In de grote maat werd bet klassieke tailleur getoond gedragen zonder blouse hetgeen „gekleder" staat. Een Nederlandse versie van de A-lijn was er in een roomwit piqué jurkje met verlaagde taille, de rok ruim aangeplooid op de heup, waarbij een kort aangesloten jasje behoorde. Ook „la ligne tunique", bestaande uit een zevenachtste, naar onderen wijd uitstaande jas over een strakke rok, passeerde de revue. Het permanent plissé was goed vertegen woordigd. Hiervan mag worden genoemd een lichtblauw jurkje van 1 op 12, wat betekent, dat op écn meter twaalf nieter stof is verwerkt. De show werd besloten met dg gebruikeli|ke bruidsstoet. T. R. Hedenochtend brak er brand uit in de kel der van het pand aan de Korte Veerstraat, waar vroeger een filiaal van Vroom en Dreesmann gevestigd was. Het vuur was spoedig bedwongen. Onder de fietsenstalling Verpoorten, die zich daar thans (gelijkvloers) bevindt, is een ruimte, die vroeger dienst deed als opslag plaats van reclame- en étalage-attributen, waarvan nog resten zijn blijven liggen. Hier brak de brand uit, waarschijnlijk ten gevolge van een nonchalant weggeworpen sigaret. Om y.56 uur wam de brandmelding. De brandweer was spoedig ter plaatse en daar het zich niet ernstig liet aanzien achtte men het gebruik van een hulpslang vol doende. Er was een flinke rookontwikkeling, welke echter spoedig minder werd. De brandweerlieden slaagden er dan ook in het vuurtje spoedig te doven. Dinsdag 5 April hopt de heer H. D. Neu rnan, Leidsestraat 65 te Haarlem, besteller- chauffeur bij de P.T.T. het feit te herdenken dat hij veertig jaar geleden in overheids dienst kwam. De jubilaris begon zijn loop baan aan het telegraafkantoor Haarlem en met onderbreking van zijn militairen dienst tijd, is Jiij al die jaren ook in Haarlem blij ven werken, ^erst als hulpbesteller tot nft hij in April 1920 werd benoemd tot besteller en na in verschillende wijken van de stad a's zodanie zijn werk <»edaan te hebben, gmg de heer Neurnan in 1931 over in chauffeurs- dienst en ook thans dient hij de P TT. nog in deze afdeling. In 1945 volgde zijn benoe ming tot besteller eerste klas. De heer Neurnan was reeds in 1920 lid van de muziekvereniging ..Excelsior", thans ge heten H-rmonie Haarlem, waarhji hij niston SDeelt. Eveneens is hij aangesloten bij de Postfanfare. Het zal de jubilaris on 5 April zeker niet aan belangstelling ontbreken, tijdens de receDtie die op deze dag te zijnen huize wordt gehouden. Dinsdag1 is door de Haarlemse recherche aangehouden een twintigjarige Haarlemse fabrieksarbeider, die er van wordt ver dacht een fiets, die in het pakhuis van zijn werkgever stond, te hebben weggenomen. Hij zou de fiets voor twintig gulden aan een fietsenhandelaar hebben verkocht, die haar op zijn beurt weer aan een ander had verkocht. Laatstgenoemde had de fiets tij delijk aan een collega afgestaan, die haar zou opknappen. De politie heeft de onder delen van de fiets, die reeds voor een goede schoonmaakbeurt was gedemonteerd, in beslag genomen. De fabrieksarbeider is in gesloten. Dinsdagavond sprak in café-restaurant Brink- mann voor de vereniging „Ilaerlem" de heer S. I,. Hartz over „De Boekdrukkunst". Behalve tijdens de pauze was de zaal de gehele avond onverlicht. De heer Hartz hield bij lichtbeel den in het schemerduister zijn voordracht, ter wijl hij elke afbeelding uitvoerig „toelichtte". Het gesprokene zal de aanwezigen wel niet duister gebleven zijn, hoewel het een zeer spe ciaal en bijzonder moeilijk gedeelte van de geschiedenis der boekdrukkunst betrof, waarin de beer Hartz, naar hij zelf zei, de enige des kundige is. De heer Hartz. verbonden aan de Grafische Inrichting Joh. Easchcdé en Zonen N.V. te Haarlem, behandelde deze avond namelijk de vraag of in de aanvang der boekdrukkunst de letters gegoten werden, gelijk dat nu het geval is. Daar deze vraag naar zijn mening ontken nend moet worden beantwoord, trachtte hij in een scherpzinnig opbouwend betoog, gesteund door feiten uit de historie en eigen ondervin ding, te verklaren dat letters vroeger „geslagen" werden, gelijk dat ook mot munstukken ge schiedt. Spreker, die van origine graveur is, werd, toen hij kennis nam van bet gieten van letters, getroffen door het feit dat er zoveel moeilijk heden aan dit gieten verbonden zijn. De vraag rees bij hem of hij het begin der boekdruk kunst de letters direct al worden gegoten, het geen hem onwaarschijnlijk leek, gezien de tech nische moeilijkheden die deze methode met zich brengt. Vele deskundigen in binnen- en buitenland verzekerden hem echter dat let ters sinds mensenheugenis gegoten werden. Volgens deze methode gebruikt men een lctter- stempel van een hard metaal, waarmee in een stuk koper een matrijs gemaakt wordt. Met deze matrijs, waar de letter dus in „uitgediept" is, kan men dan afgietsels maken van die be paalde letter in een eindeloos aantal. De heer Hartz is nu gaan onderzoeken, hier toe aangedreven door de gedachte dat de letters op muntstukken toch ook geslagen zijn, of in de vroegste drukkerstijden niet ook inplaats van het moeizame en ingewikkelde gietproces de letters geslagen zijn. Hij verplaatste zich in gedachten in de positie van een drukker uit die tijden en deed enkele experimentele proe ven, waarbij hij er in slaagde een goede letter te slaan met behulp van enkele eenvoudige gereedschappen. Eerst werd de letter gegra veerd in een blok metaal, hierop legde hij een stukje zachter metaal, dat door een harde klap in de gegraveerde lettervorm gedreven werd en dan aan één zijde een „positieve" letter ver toonde. Hiermee kon echter nog niet lang ge drukt worden. Na het lezen in oude drukwer ken, waarin vage aanduidingen staan omtrent de technieken van boekdrukkunst uit de tijd van Gutenberg cn Coster en bet doen van nog meer proeven, kwam de heer Hartz tot de con clusie dat het niet onwaarschijnlijk zou zijn, dat vroeger de letters in plaats van gegoten, geslagen werden. Zijn drukproeven met ge slagen letters vertonen vaak dezelfde eigen schappen als oude drukwerken. Op de xraag waarom men dan naderhand van dit meer eenvoudige „letterslaan" is over gaan op het moeilijke gieten, kwam het ant woord dat bij het gieten van het eenmaal ge vormde letterbeeld telkens opnieuw dezelfde matrijzen vervaardigd kunnen wordenWan neer men echter de andere methode volgt 'n het blok met de gegraveerde letter raakt zoek, is het vrijwel onmogelijk precies eenzelfde letter te graveren. Dit is nog maar één der redenen. ADVERTENTIE de ware Vaderlandse klare BINNENLAND De rechtbank te Den Haag heeft Dins dag de varensgezel A. B. uit Den Haag ver oordeeld, conform de eis, tot een gevangenis straf van anderhalf jaar, door te brengen in een jeugdgevangenis. Deze B. had goederen meubelen en een polshorloge die hij in huurkoop had gekocht verduisterd en een fiets gestolen. De jeugdorganisaties die samenwerken in de Nederlandse Jeugd Gemeenschap heb ben gehoor gegeven aan de oproep van het Wereld-Jeugd-Congres van de „World Assembly of Youth", gehouden te Singapore, om hulp te verlenen aan de getroffen jeugd in Vietnam, Er zal voor een bedrag van ongeveer 1000 gulden medicijnen voor bestrij ding van tuberculose, dysenterie, bloed armoede etc. worden gezonden. De 13-.farige scholier J. van II. uit Ros malen. leerling van de Lagere Technische School in 's Hertopenboseh is, toen hij op de fiets enkele voor hem riidende fietsers pro beerde te passeren in de nauwe doorgang onder het veemarktviaduct in Den Bosch, gevallen. Hij werd daarbij geraakt door een uitsteeksel van een hem tegemoetkomende vrachtauto. De .iongen was op slag dood. De chauffeur van de vrachtwagen treft volgens de po'itie geen schuld. De rechtbank te 's Hertopenboseh heeft de 42-jarige magnetiseur T. W. uit Eind hoven veroordeeld tot een geldboete van vijfmaal twee gulden vijftig, subsidiair vijf maal een dag hechtenis, wegens het onbe voegd uitoefenen van de geneeskunde. Hij was door de Eindhovense kantonrechter ver oordeeld tot een boete van vijfmaal honderd gulden: subsidiair viif maanden hechtenis. In appèl eiste de officier van justitie een boete van vi.if maal twintig gulden, subsi diair vijf maal vijf dagen. Met Ingang van 4 Mei zal het Utrechts Katholiek Dn"blad de oude naam van ..Het Centrum" opnieuw gaan voeren. Het plan be stond reeds lang, om in het jaar waarin het U. K. D. zijn tweede lustrum viert, de naam van het Utrechts Katholiek Dagblad waar in ongenomen „Het Centrum" te wijzigen in U K.D. „Het Centrum". HAARLEM EN OMGEVING De burgemeester van Haarlem zal in plaats van Vrijdag 1 April op Zaterdag 2 April spreekuur houden. Het spreekuur van Vrijdag 7 April vervalt. ADVERTENTIE Waarom de last van ongezonde (en vaak lelijke) dikte nog langer mei u meedragen? BonKorets geven u in enkele weken weer uw leugdig slank figuur. BonKorets werken volgens het principe van dehydralie - veilig en snel. Opgehoopt vet smelt weg. loomheid en verstopping maken plaats voor een opgewekt en monter gevoel - veroverende charme straalt van u al -u is een ander mens. Begin een nieuw leven, begin nog vandaag met BonKorets, f. 3.30 per flacon. VERMAGERINGSDRAGEES Twee solisten stelden zich .Dinsdag tij dens het laatste D-cotncert van het Noord- hollands Philharmonisch Orkest aan het Haarlemse publiek voor, de musicus Tibor Varga vóór de pauze, de virtuoos Tibor Varga na de pauze Voor de pauze de musicus: om het enigs zins kleurloze Rondo voor viool en strijk orkest in A, dat als compositie toch eigen lijk ver heneden Schuberts maat blijft, aanvaardbaar en bij momenten zelfs be koorlijk en boeiend te maken, daarvoor is inderdaad een rijp en doelbewust muzi kant nodig. En dat is Varga zeker: hij liet de melodiek der thema's, de sterkste kant van het werk, zo gunstig mogelijk uitko men en speelde voorts het verouderde en conventionele passagewerk zo nobel be heerst, dat men allengs geneigd werd de bezwaren tegen de losse structuur en de geringe emotionele diepgang van het werk te laten varen. Na de pauze de virtuoos. Het Concert in D van Paganini is een troosteloze muzikale HAARLEM, 29 Maart 1955 ONDERTROUWD: 28 Mrt, B. Hamminga en D. H. Valk; 29 Mei. M. J. W. van der Horst cn A. van Egmond. GEHUWD: 29 Mrt, J. D. van Gorssel en M. A. Seijsener. BEVALLEN van een zoon: 28 Mrt, N. Lammers—Roskam; A. Konings—Koopman; J. S. Loumande Rijk; E. Waleveldden Braber; E. W. Geels ten Boom; A. van Zeist—Vertel man; M. P. Oomen—van der Heiden; 29 Mrt, H. Zuyderduin—Bakker. BEVALLEN van een dochter: 27 Mrt, F. I. Bouckaert—Szöke: A. H. Kobbenvan Ves- sem: 28 Mrt, J. Witteman—Stroomer; E. M. Oude Groen—van der Zand; J. van Huis- Smit; M. C. Ackermann—Ter Meulen; J. van 't Veer—Versteeg; 29 Mrt, M. C. J. Koene- van Heerden. OVERLEDEN: 27 Mrt. J. H. van Munster. 86 j.. Ripperdapark; E. Boogaard. 91 j„ Voor- tingstraat; J Zuithoff, 7? 1., Pijntorenstraat; 28 Mrt, J. B. Schreur. 82 j.. Maerten van Heemskerkstraat; J. H. van Vliet, 71 j., Wes- terhoutpark. De pianowedstrijd voor de jeugd, uitge schreven door de Nederlandse Bond van Piano- en Orgelhandelaren en -fabrikanten, is voor wat Haarlem betreft Dinsdagavond besloten met een waar muziekfestijn. In het gebouw St. Bavo in de Smedestraat wa ren talrijke belangstellenden gekomen om te luisteren naar de prestaties van de twee entwintig jongens en meisjes, die bij de vóórselectie gekozen waren uit meer dan honderd jeugdige pianistjes. Zij konden hun met extra zorg ingestudeerd stukje gaan spelen op de vleugel of op de piano, die op het feestelijk met planten versierde podium waren opgesteld. Naast de tafel met prachtige boeken over muziek, die als een rijke beloning zouden worden uitgereikt door de firma's Goldschmeding en Koot, de plaatselijke organisatoren. De avond werd geopend met een toespraak van de heer J. Goldschmeding, die daarbij wees op het culturele belang van deze vreedzame muzi kale strijd, waarvan de finale zich op 12 April in gebouw Musis Sacrum te Arnhem zal afspelen. De vijfjarige Johan B. Kok viel de eer te beurt de reeks pianovoordrachten te openen met een dappere vertolking van een Pasto rale en een Dansje, miniatuurstukjes nog, maar misschien toch al niet te onderschat ten grondslagen van een gedroomde pianis tische ontplooiing. En mogelijk zijn al de muziekstukjes, een klompendans, sonatines, rondo's, marsen, walsen en hoe zij verder genoemd mogen worden, in de uitvoe ringen van Joke, Wim, Anneke, Kees, In- griel, Alphons, Corrie, Edward en nog vele andere, de aankondigingen van nog ver rassender resultaten van ijverige studie. Voorlopig kunnen de toehoorders al te vreden zijn, meermalen zelfs zeer tevreden zijn met wat zij gehoord hebben. In het bij zonder voor wat de uitvoeringen zelf be treft en de daarbij aan de dag getreden muzikaliteit. De soms bedenkelijke keuze van muziek kan men deze jeugdige muzi kantjes niet verwijten. Men kan slechts hopen dat de goede voorbeelden op deze avond een sanerende invloed zullen hebben. Het was bi.i deze wedstrijd trouwens in de eerste plaats begonnen om het gehalte van het pianospel. Over het algemeen liep de hoedanigheid hiervan voor de eerste twintig candidaat- ies niet ver uiteen. De jury, gevormd door Berthe Davelaar, Jan Laarveld en onder getekende. zou wanneer het bij deze ge gadigden gebleven was geen gemakke lijke taak gehad hebben. Maar als nummer 21 en 22 verschenen nog Rineke Corne- lisen met een Rondo van Hnydn en Zami- rak Sieval met het eerste deel van het Pianoconcert in D van dezelfde componist. Uit het spel van deze twee meisjes spraken zoveel pianistisch talent en muzikale ge richtheid. dat de jury het volkomen ver antwoord achtte deze beide uitblinkertjes als afgevaardigden van de pianospelende jeugd uit Haarlem en omgeving aan te wijzen om deel te nemen aan de landelijke wedstrijd te Arnhem. De jury heeft er bij haar uitspraak echter uitdrukkelijk op ge wezen. dat het gunstige oordeel over de uitvoering van het eerste deel van het Pianoconcert van Haydn slechts het ver bluffende goede spel van de negenjarige Zamirak betrof en in geen enkel opzicht de vorm van uitvoering van deze voor solo klavier en orkest bedoelde muziek. Bij de twintig andere kleine pianisten waren er drie. welke de jury met een eer volle vermelding wilde onderscheiden. Het waren Joke Vringer. Wim Coumon en Elisabeth Prinz, die daarvoor de warme hulde van de toehoorders en de jury in ontvangst mochten nemen. P. ZWAANSWIJK. i Jonge en grijze hoofden zaten Dinsdag middag met ijverige aandacht gebogen rond een tafel, bezaaid met bloemen. Zo begon en verliep de eerste les in de cursus bloemen schikken. die Cootje Hermsen uit Apeldoorn thans in Haarlem geeft. Nadat wij onlangs op de vrouwenpagina gewaagden van haar werk, bleek er grote be langstelling voor een dergelijke cursus hier ter stede te bestaan. Nu is er zowel Dins dagsmiddags ais 's avonds een leergang ge organiseerd. De lessen worden in een parti culier huis gegeven. Wij hebben de eerste les bijgewoond. De belangstellenden hadden elkaar rond die tafel al spoedig gevonden In hun gemeen schappelijke liefde: r'e bloemen. Een der cur sisten, een moeder van vijf kinderen vertelde, dat de jongens haar als het ware hadden opgedragen zich als leerling" te laten in schrijven: „Hè, mam, dót moet je doe en het ons dan ook leren!" „Dat heb ik nu al vijfentwintig jaar ge wild". vertrouwde een ander ons toe, „maar het is me nooit gelukt een lerares te vinden". Allen waren bezield door ditzelfde prettige enthousiasme, allen hadden zich voorgeno men het geleerde niet alleen in praktijk te zullen brengen, maar deze „kunst" ook aan familie en kennissen te zuTen doorgeven. De leerlingen hadden hun eigen bloemen narcissen en wat lakjes meegebracht om een stukje op te maken. Van veenmos werd een stevige prop gemaakt. Met coni feren groen moest dit bolletje nu worden bedekt ..anders is het net een kip, die in de rui is", zei Cootje Hermsen en daarna deed de lerares voor hoe de bloemen hierin volgens de Japanse methode in moeten wor den bevestigd. Een lange in het midden, dat is de hemel, aan de voet hiervan als kern punt van het stukje een korte de aaide en daartussen de grote en kleine mensen van de wereld. Allerlei takjes- groen completeer den het geheel Om vast in de Raasstemmine te komen suggereerde Coortje Hermsen dit bloemstukje te laten rusten op een nestje, gevlochten van berketakjes en jong groen, met als bodem de deksel van een weckfles. Zo maakte ieder zijn eigen werkstukje en de eindresultaten wa-en verbluffend aardig. Hoewel er met hetzelfde materiaal en vol gens dezelfde aanwijzingen was gewerkt, bleken er geen gelijkenissen te zijn ontstaan Ted«r had haar eigen persoonlijkheid in de arbe'd gelegd heel precieze werksters zaten naast vertegenwoordigsters van een minder gebonden werkwijze. Mogelijk heeft de prikkelende lentegeur van mos en natte aarde, die in de kamer hing, de deelneem sters geïnspireerd! woestijn, met slappe echo's van Rossini en dergelijken ,maar de fonkelende virtuosi teit van Varga tovert onophoudelijk fata morgana te voorschijn, zodat men zich ge wonnen geeft en de tot een dusdanige hoogte opgevoerde techniek als bewonde renswaardig en absoluut doel aanvaardt. Natuurlijk is dit volkomen mis en werd men vakkundig begoocheld, want techniek mag alleen maar middel en nooit einddoel zijn, maar dat beseft men pas achteraf en dan is het te laat. Het spel van Varga heeft een wonder lijke volmaaktheid. De dubbele flageolet ten, de spiccati, pizzicati, dubbelgrepen, het accoordspel, het is allemaal zo ver bluffend, dat het gedachten oproept aan die andere duivelskunstenaar, op wie al die virtuositeit teruggaat, namelijk Paga nini zelf. Het applaus van het publiek zwol dan ook aan tot een ovatie, die Varga enige keren op het podium terugriep. We hopen hem spoedig en dikwijls weer te ho ren, maar dan in werken, die zijn ma gistraal talent waardig zijn. Toon Verhey had het concert met een gespierde weergeving van Beethovens Achtste Symphonie geopend. Het is het privilege van de sterken van karakter, dat bitter lijden hen niet breekt, maar juist opheft en Beethoven getuigt hiervan in dit werk, dat geheel doortrokken is van een overmoedige en robuuste, verlossende hu mor. Verhev's opvatting is dan ook alles zins verdedigbaar, maar toch kreeg ik de indruk, dat hij nu en dan iets over de schreef ging. Zo raakte bijvoorbeeld in het eerste deel menig détail in het snelle tempo verloren en kwam soms de samenhang der orkestgroepen in het gedrang. Het derde deel zou door matiging in klank sterkte aan lyriek en charme gewonnen hebben. Maar dit zijn kleine bedenkingen tegenover de weloverwogen plastiek, die de opvatting van Verhey kenmerkt en die vooral de finale, dit merkwaardige meng sel van moedwillige levenslust en geheim zinnig? romantiek, tot een feest voor oor en geest maakte. Het concert werd met de „Fledermaus"- ouverturen van Johann Strauss besloten. Zeker, dit is operettemuziek en het be hoort nu eenmaal tot de goede vormen dieper van serieuze muziek te genieten dan van de onbezorgde „musiquette" zoals dit soort muziek in Frankrijk zo treffend wordt genoemd. Maar toch heeft Brahms eens bij het doorbladeren van een parti tuur van Jor.ann Strauss gezegd: „Helaas niet van mij". Dit moet ons bedachtzaam stemmen. En ik geloof dan ook zeker, dat afgezien van het sensationele spel van Varga deze ouverture, ook al werd zij ook meer druk dan geraffineerd gespeeld, voor velen in de zaal het kostelijkste hapje van het programma was. In ieder geval geldt dit voor steller dezer. PIERRE VERDONCK INT OPEN KAMPIOENSCHAPPEN VAN ENGELAND. In Londen is een begin ge maakt met de internationale open tafel tenniskampioenschappen van F.ngeland. On nes bereikte in het junioren (heren) tournooi de fin3le door in de halve eindstrijd met 2220. 2220 van de Amerikaan Klein te winnen. In de andere halve finale won de Duitser Terbeck met 19—21, 21—15, 21—14 van de Engelsman Backhouse. Een forum, dat zitting hield ter gelegen heid van de Boekenweek en onder auspi ciën van de R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, heeft Dinsdagavond in de Vleeshal te Haarlem zeer grote belangstel ling getrokken. Het forum werd gevormd door de auteurs Godfried Bomans en Ba rend Rijdes, de uitgeefster mevrouw M. Th. Veen cn mej. L. Margry, bibliotheca resse van de Katholieke Centrale Vereni ging van lectuurvoorziening. Het werd op voortreffelijke xviize gepresideerd door de voorzitter der R.K. Openbare Leeszaal, de heer H. W. M. van Run. Het nam verscheidene voorgelegde pro blemen in behandeling, maar nergens uit puttend, in het gezonde besef, dat het beter is de aandacht van allen geboeid te houden dan één vragensteller geheel te bevredigen. Deze zelfbeperking werd vooral door de heer Bomans trouw nageleefd, die één keer een dame verontschuldigend antwoordde: „Mevrouw, uw vraag doet zulk een vloed van beschouwingen in mij opwellen, dat ik mij in het belang van de avond van de be antwoording ervan moet onthouden". De heer Van Run uitte hierop zijn vreugde, dat de heer Bomans opnieuw een con gruentie had ontdekt tussen zijn eigen be lang en dat van allen. De eerste vraag was een beetje wan trouwend: of het niet eens kon zijn voor gekomen, dat juryleden voor een litteraire bekroning en bekroonden elkaar het bal letje toewierpen gezien het feit, dat jury leden van gisteren vaak bekroonden van. morgen kunnen blijken te zijn en bekroon den van gisteren juryleden van morgen. Het kon er dan wel eens de schijn van hebben zo gaf het forum toe, omdat men een vriend is van hem, wiens werk men bijzonder waardeert, maar aan de objecti viteit behoeft men vooral gezien de samen stelling der jury's niet te twijfelen. „Is het niet een beetje beschamend, dat hoogstaande litteraire werken hun waarde voor het publiek vaak pas ontlenen aan een over het algemeen lager staand medium als de film", zo luidde de vraag, die een ware discussie ontketende tussen forum leden onderling en sprekers uit het pu bliek. Van de film zou niet veel overgeble ven zijn verscheiden sprekers haastten zich te verklaren, dat zij nimmer of bijna nimmer een film zagen indien niet wet houder Geluk het generaliserende karak ter van de vraag aan het licht had gesteld door op te merken, dat er ook goede films zijn en slechte boeken. Ondertussen keek de heer Bomans ingespannen naar het pla fond en toen hem zijn oordeel gevraagd werd, deelde hij mede, dat hij er ondanks alle door hem gedane moeite niet in ge slaagd was het „beschamende" van een gang van de bioscoop naar de boekhandel te ontdekken. Over de IDIL kwam men uiteraard niet uitgepraat. De heer Rijdes, die de aesthe- tische beoordelingen van het IDIL bijzon der waardeerde, maar het gezag, dat er voor R.K. lezers aan wordt gegeven in moreel opzicht, nimmer zeide te kunnen aanvaarden, kreeg uiteraard ook wel enige tegenspraak en zeer opmerkelijk was de uitspraak van de heer Bomans, die de krachtige stimulans beschreef welke voor de verkoop van boeken uitgaat van afkeu rende beoordelingen. „Ik herinner mij dat een vooraanstaand katholiek recensent enige hoofdstukken van Pieter Bas onze delijk vond. Toen dót eenmaal in de krant had gestaan was ik voor maanden onder de pannen," zo zei hij. De heer Prenen ves tigde de aandacht op de activiteit van het IDIL als een soort van kompas vooral voor gezinnen, voor jeugdleiders en andere met verantwoordelijkheid belaste personen. Tenslotte werd uitvoerig van gedachten gewisseld over de doeltreffendheid van het lezen in bed. De heer Prenen betuigde zijn onmacht daartoe, mej. Margry vermeldde dat er zoveel boeken door zoekraken en de heer Bomans verklaarde, dat het bed zijn werkplaats is. De mededeling van de vorige spreekster, dat veel zoekgeraakte boeken onder matrassen en dergelijke blij ken te zijn geraakt, vervulde hem met hoop ten aanzien van een aantal vermiste wer ken. Het was ver over elven, toen de forum - praeses, de heer Van Run, die voor een bijzonder adequate „verbindende tekst" had zorggedragen, de zitting ophief. Joeoha van Beieren in Zandvoort Omstreeks kwart voor zes Dinsdagavond werd een kleine twee-persoons helicopter, een Hiller 21-B, eigendom van een Hol landse N.V., op het Caravan-terrein in Zandvoort met groot gemak aan de grond gezet. Het toestelletje, komende van Ypen- burg. had door de felle tegenwind een uur nodig gehad, om de Zandvoortse helihaven te bereiken. Na een korte rondvlucht, die vrij veel belangstelling trok, werd de heli copter, getrokken door een garage-service wagen. naar het plein voor hotel Bouwes gebracht, alwaar deze voorlooig onder po- litie-toezicht werd gesteld. Dit ongewone vervoer over de straat trok uiteraard veel belangstelling. Des avonds om kwart over negen kwa men romantiek en historie even om een hoekje kijken. Het plein voor het hótel werd beschenen door talrijke schijnwer pers. er werden enorme camera's gericht en auto's reden af en aan.waaruit in avond toilet gestoken bezoekers het bordes van hótel Bouwes betraden, om getuigen te zijn van de grote televisie-modeshow, die al daar werd gegeven: een show, als onder deel van het Eurovisie-programma, dat 'en doel heeft aan te tonen, tot welke presta ties de Nederlandse confeetie-industrie in staat is. Het grote moment uit deze show was ongetwijfeld de komst van Jacoba van Beieren. Heden en verleden hadden hier elkaar ontmoet, want uit de glanzende, fonkelnieuwe helicopter, die voor het bor des werd gereden, stapte deze historische figuur, gekleed in een prachtig historisch gewaad, vergezeld van haar hofdame. Zij werd aan de ingang van het hótel door de directeur, de heer N. W. Bouwes ontvan gen, die vervolgens de bloemenkoningin nn3r binnen leidde. SUGAR RAY ROBINSON WON VAN LOMBARDO. - De vroege-e wro'dkam- uioen in bet midd-ngewicht Sugar Ray Ro binson heeft in Cincinnati in een gevecht over tien ronden op punten gewonnen van Johnny Lombardó uit Pennsylvania.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9